Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 57

Θέμα: Fcr vs cv

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ρε 'σεις.. ρίξτε λίγο τους τόνους τουλάχιστον!

    Δεν υπάρχει λόγος έντασης για μια διαφωνία!

    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    ευτυχως που εχεις και wideband και ξερεις να ρυθμιζεις...

    αν κοιταξεις προσεκτικα τα διαγραμματα του brad που ποσταρες που ποσταρες (τον οποιο γνωριζω εστω και διαδικτιακα, προσωπικα, απο την εποχη που ασχολουμουν με τα ντουκατι), θα δεις οτι το 41 εχει afr 13-13.5 ενω στο 39αρι το αφρ παιζει 11-12...αν θες να κανεις συγκριση θα πρεπει να συγκρινεις μηλα με μηλα οχι μηλα με φετα τρικαλων.

    το τραγικο δεν ειναι οτι στις 5κ στροφες, οπου το 39αρι ειναι με αφρ 11, δηλαδη θεοπλουσιο, εχει ακριβως τα ιδια αλογα με το 41 που ειναι στο αφρ 13, δηλαδη στο ιδανικο.

    και απο τις δυναμομετρησεις μπορεις να εχεις εικονα μονο για τη λειτουργια του κινητηρα στο τερμα γκαζι...
    αν διαβαζες κιολας τι γραφει θα εβλεπες οτι λεει οτι το 41 ειναι λιγο πιο ραθυμνο και με πιο ηπια αποκριση απο το 39αρι που ειναι πιο τσαμπουκαλεμενο (και εντελως αρυθμιστο απ οτι φαινεται)

    τεσπα οτι ειπα παραπανω, νομιζω εχεις γινει κουραστικος και δεν εχεις ΚΑΝ τη διαθεση να ακουσεις και να συζητησεις καποια πραγματα...
    το να μου ποσταρεις οτι διαβαζεις απο μερικες γρηγορες αναζητησεις στο google δεν αποδεικνυει απολυτως τιποτα
    κατι δε περι φθορας που εγραψες απο το βαρος του slide ειναι στη σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας.


    Πάμε στο wideband για να δουν όλοι πόσο άσχετος είσαι.

    Είπα πουθενά ότι το afr πρέπει να'ναι το ίδιο σε cv και σε fcr;
    ΟΧΙ !
    Είπα ότι έχω wideband για να σταματήσεις το -τί άλλο- ΛΑΘΟΣ συμπέρασμά σου ότι έχω γνώμη μόνο από βόλτες μηχανακιών.

    Πάμε παρακάτω...

    "The main point I have found is that feedback from the owners seems to reinforce the view that either is a great mod compared to the std Mikuni CV carbs"

    Δηλαδή όποιο fcr και να βάλεις, πάλι καλύτερο απ'το cv



    Τα υπόλοιπα λινκ δε τα βλέπεις;

    Εσύ ξεκινησες πρώτος τους χαρακτηρισμούς ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ και λες εμένα κουραστικό;

    Εσύ λες ΨΕΜΜΑΤΑ περί αγωνιστικών ομάδων που
    α)προτιμούν cv αντί fcr
    β)έχουν τις δευτερεύουσες πεταλούδες για να πηγαίνει καλύτερα το μηχανάκι


    Mπορείς να ποστάρεις λινκ που ν' αποδεικνύουν αυτά που υποσηρίζεις στα α και β;

    Μία αγωνιστική ομάδα ρε παιδί μου...

    Άιντε ντε!

    Να ξέρουμε να τους ενημερώσουμε να μη τα σκάνε στα fcr και να κρατάνε τα μαμά.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Γιατι κατα την γνωμη σου τα fcr βγαζουν παραπανω αλογα (μαξ ισχυ) στο ιδιο μοτερ?
    Μιλάμε για fcr στα ίδια χιλιοστά με το μαμά cv;
    Η πεταλούδα είναι ένας λόγος (θεωρώ ο πιο βασικός).

    Επίσης υπάρχουν διαθέσιμες χοάνες (κόκκινες κοντές και μπλε μακριές) που είναι καλύτερες απ'τις απλοϊδέστατες χοανίτσες των μαμά.

    Αν τώρα το πας σε καθαρά μηχανολογικό (δηλαδή ίδιες χοάνες, ίδια χιλιοστά), τότε το fcr πλεονεκτεί επειδή δεν έχει πεταλούδα.

    Μπορεί να παίζει και κάποια άλλη λεπτομέρεια.

    Πάντως fcr στα ίδια χιλιοστά με το μαμά cv και σωστά ρυθμισμένο, αποδίδει πάντα καλύτερα,ακόμα και αν η σύγκριση έχει γίνει με τα ίδια φίλτρα αέρος.

  4. #19
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Ειπε παραπανω, δεν εχει πεταλουδα και βαζει περισσοτερο καυσιμο...Τι ακριβως δεν καταλαβαινεις?
    Ομολογω πως μου διεφυγε.
    Θα πιστεψω πως οι ανοιχτες πεταλουδες εμποδιζουν την ροη (σε σημειο να υπαρχει ουσιαστικη απωλεια ισχυος) αν δω προσομειωση απο υπολογιστικη ρευστομηχανικη με καλο μοντελο τυρβης.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ομολογω πως μου διεφυγε.
    Θα πιστεψω πως οι ανοιχτες πεταλουδες εμποδιζουν την ροη (σε σημειο να υπαρχει ουσιαστικη απωλεια ισχυος) αν δω προσομειωση απο υπολογιστικη ρευστομηχανικη με καλο μοντελο τυρβης.
    Παίζει ρόλο που βρίσκεται η πεταλούδα (κοντά ή μακριά απ΄τη βαλβίδα εισαγωγής), κάτι που φυσικά εξαρτάται απ'το μήκος του καρμπ, απ'το μήκος της λαστιχένιας εισαγωγής, απ'τη θέση της πεταλούδας στο ίδιο το καρμπ.

    Δεν είναι εύκολο να βρεις τέτοια προσομοίωση που να σου λέει ακριβώς πόσο κοστίζει σε ισχύ ( και σιγά μην έκατσε αυτός που κατασκεύασε το πρόγραμμα προσομοίωσης να σκεφτεί ένα μάτσο παλαβούς που ασχολούνται με καρμπ το 2018...)..

    Τα fcr πάντως είναι αυτό που λέμε proven fast performance parts in practice.
    Το πρώτο πράγμα που κάνουν εδώ και χρόνια οι αγωνιστικές ομάδες είναι να βάζουν fcr και αμέσως έχουν τόσο καλύτερη επιτάχυνση, όσο και μέγιστη ισχύ.

    Oπότε δεν έχει τόσο νόημα να πρέπει ντε και καλά ν' ανακαλύψουμε στη θεωρία γιατί αποδίδουν περισσότερο (εμένα προσωπικά δε με αφορά).

  6. #21
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Πάμε στο wideband για να δουν όλοι πόσο άσχετος είσαι.

    Είπα πουθενά ότι το afr πρέπει να'ναι το ίδιο σε cv και σε fcr;
    ΟΧΙ !
    Είπα ότι έχω wideband για να σταματήσεις το -τί άλλο- ΛΑΘΟΣ συμπέρασμά σου ότι έχω γνώμη μόνο από βόλτες μηχανακιών.

    Πάμε παρακάτω...

    "The main point I have found is that feedback from the owners seems to reinforce the view that either is a great mod compared to the std Mikuni CV carbs"

    Δηλαδή όποιο fcr και να βάλεις, πάλι καλύτερο απ'το cv



    Τα υπόλοιπα λινκ δε τα βλέπεις;

    Εσύ ξεκινησες πρώτος τους χαρακτηρισμούς ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ και λες εμένα κουραστικό;

    Εσύ λες ΨΕΜΜΑΤΑ περί αγωνιστικών ομάδων που
    α)προτιμούν cv αντί fcr
    β)έχουν τις δευτερεύουσες πεταλούδες για να πηγαίνει καλύτερα το μηχανάκι


    Mπορείς να ποστάρεις λινκ που ν' αποδεικνύουν αυτά που υποσηρίζεις στα α και β;

    Μία αγωνιστική ομάδα ρε παιδί μου...

    Άιντε ντε!

    Να ξέρουμε να τους ενημερώσουμε να μη τα σκάνε στα fcr και να κρατάνε τα μαμά.

    χοντα κατεβαζε σε twin αγωνες το vtr σαν εργοστασιο με θηριωδη εργοστασιακα 48αρια καρμπυρατερ υποπιεσης. Μονο με κιτ σλαιντ και ζιγκλερ βελονες. Ο moriwaki ανακοινωνε σε αυτο το μηχανακι 150 αλογα με τα εργοστασιακα καρμπυρατερ (hrc & moriwaki δεν ειναι ιδιωτες που φτιαχνουν μηχανακια με οποιον τροπο φανταζονται οτι θα πηγαιναν καλυτερα. Βεβαια ισως απλα δεν ειχαν εσενα να τους πεις ποσο γαμανε τα φσρ???).

    Η κτμ κερδισε ντακαρ με διπλα cv καρμπς απλα διαλυοντας τον ανταγωνισμο λογω ισχυος με 42αρια υποπιεσης...παραδειγματα σοβαρων αγωνων υπαρχουν παρα πολλα που δεν εχω καμμια διαθεση να σου τα αναλυσω, αν θες να μαθεις ψαξε

    η honda κερδισε το baja 1000 με το χρ650...με καρμπ υποπιεσης...

    σε καθε περιπτωση, εχω γραψει ηδη οτι χρειαζεται για να καταλαβεις γιατι ενα καρμπ ΓΕΝΙΚΑ αποδιδει περισσοτερο απο ενα αλλο σε ενα ευρος λειτουργιας. Εσυ νομιζεις οτι τα fcr εχουν καποιο μαγικο mambo jumbo που δινει παραπανω θεληση για αποδοση στους κινητηρες, ενω δε θες να καταλαβεις οτι δε φταει η λογικη ανοιγματος του σλαιντ με υποπιεση για την απωλεια ιπποδυναμης στις ψηλες στροφες γιατι απλα μπορει το εργοστασιακο καρμπ, για διαφορους λογους οπως εγραψα στα προηγουμενα ποστ, να ειναι μικρης διαμετρου και κακοσεταρισμενο/κακοσχεδιασμενο. Επισης συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις γιατι ενα WOT venturi σε χαμηλες στροφες θα εχει χαμηλοτερη αποδοση απο ενα μερικως ανοικτο στις ιδιες στροφες...


    τελος παντων, δεν εχουμε να συζητησουμε κατι αλλο

  7. #22
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Παίζει ρόλο που βρίσκεται η πεταλούδα (κοντά ή μακριά απ΄τη βαλβίδα εισαγωγής), κάτι που φυσικά εξαρτάται απ'το μήκος του καρμπ, απ'το μήκος της λαστιχένιας εισαγωγής, απ'τη θέση της πεταλούδας στο ίδιο το καρμπ.

    Δεν είναι εύκολο να βρεις τέτοια προσομοίωση που να σου λέει ακριβώς πόσο κοστίζει σε ισχύ ( και σιγά μην έκατσε αυτός που κατασκεύασε το πρόγραμμα προσομοίωσης να σκεφτεί ένα μάτσο παλαβούς που ασχολούνται με καρμπ το 2018...)..

    Τα fcr πάντως είναι αυτό που λέμε proven fast performance parts in practice.
    Το πρώτο πράγμα που κάνουν εδώ και χρόνια οι αγωνιστικές ομάδες είναι να βάζουν fcr και αμέσως έχουν τόσο καλύτερη επιτάχυνση, όσο και μέγιστη ισχύ.

    Oπότε δεν έχει τόσο νόημα να πρέπει ντε και καλά ν' ανακαλύψουμε στη θεωρία γιατί αποδίδουν περισσότερο (εμένα προσωπικά δε με αφορά).
    Ασχετο.....αλλα το ιδιο πακετο προσομειωσης λυνει απο καρμπ μεχρι πυραυλο.

    Παντως δεν εχει νοημα να λες πως το fcr βγανει παραπανω αλογα απο το cv.....γιατι απλα αν στα ιδια χιλιοστα οντως βγανει (λογω πεταλουδας πχ) απλα βαζεις λιγο μεγαλυτερο cv.

    Επισης, το γεγονος πως οι αγωνιστικες ομαδες βαζουν fcr μπορει απλα να οφειλεται στο οτι υπαρχουν 3000 βελονες για να διαλεξουν, οποτε θα μπορεσουν να το φερουν στα μετρα τους σε οποιο μοτερ και να το βαλουν. Δεν κατηγορησε ποτε κανεις το fi πως δεν βγαζουν αλογα επειδη εχουν πεταλουδα τα σωματα ψεκασμου.

    Επισης....εχοντας οδηγησει και drz και κτμ 950 και με στοκ cv kαλα ρυθμισμενα και με fcr καλα ρυθμισμενα (με wb στο δρομο μπλα μπλα μπλα), θα ελεγα πως οι διαφορες στην συμπεριφορα τους ειναι πολυ μικροτερες απ οτι γενικα κυκλοφορει σαν αποψη, με κυρια και βασικη την μεγαλυτερη αμεσοτητα του fcr ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΥΠΟ ΜΙΚΡΟ ΦΟΡΤΙΟ και το γραφω με κεφαλαια γιατι οταν το μοτερ βρισκεται υπο μεσο-μεγαλο φορτιο, πχ σε ανηφορα, ειναι μια απο τα ιδια.

    Επισης δεν προσυπογραφω στην αποψη οτι παραπανω γκαζια=καλλιτερα γιατι πολυ απλα δεν ειμαι αγωνιζομενος και θελω να απολαμβανω τις βολτες μου χωρις να κανει τραμπαλα η μηχανη και ο σβερκος μου σε καθε μικρο ανοιγοκλεισιμο του γκαζιου.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    χοντα κατεβαζε σε twin αγωνες το vtr σαν εργοστασιο με θηριωδη εργοστασιακα 48αρια καρμπυρατερ υποπιεσης. Μονο με κιτ σλαιντ και ζιγκλερ βελονες. Ο moriwaki ανακοινωνε σε αυτο το μηχανακι 150 αλογα με τα εργοστασιακα καρμπυρατερ (hrc & moriwaki δεν ειναι ιδιωτες που φτιαχνουν μηχανακια με οποιον τροπο φανταζονται οτι θα πηγαιναν καλυτερα. Βεβαια ισως απλα δεν ειχαν εσενα να τους πεις ποσο γαμανε τα φσρ???).

    Η κτμ κερδισε ντακαρ με διπλα cv καρμπς απλα διαλυοντας τον ανταγωνισμο λογω ισχυος με 42αρια υποπιεσης...παραδειγματα σοβαρων αγωνων υπαρχουν παρα πολλα που δεν εχω καμμια διαθεση να σου τα αναλυσω, αν θες να μαθεις ψαξε

    η honda κερδισε το baja 1000 με το χρ650...με καρμπ υποπιεσης...

    σε καθε περιπτωση, εχω γραψει ηδη οτι χρειαζεται για να καταλαβεις γιατι ενα καρμπ ΓΕΝΙΚΑ αποδιδει περισσοτερο απο ενα αλλο σε ενα ευρος λειτουργιας. Εσυ νομιζεις οτι τα fcr εχουν καποιο μαγικο mambo jumbo που δινει παραπανω θεληση για αποδοση στους κινητηρες, ενω δε θες να καταλαβεις οτι δε φταει η λογικη ανοιγματος του σλαιντ με υποπιεση για την απωλεια ιπποδυναμης στις ψηλες στροφες γιατι απλα μπορει το εργοστασιακο καρμπ, για διαφορους λογους οπως εγραψα στα προηγουμενα ποστ, να ειναι μικρης διαμετρου και κακοσεταρισμενο/κακοσχεδιασμενο. Επισης συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις γιατι ενα WOT venturi σε χαμηλες στροφες θα εχει χαμηλοτερη αποδοση απο ενα μερικως ανοικτο στις ιδιες στροφες...


    τελος παντων, δεν εχουμε να συζητησουμε κατι αλλο
    Ψιτ.."μάστορα"..τα fcr βγαίνουν μέχρι 41mm και το πολύ να τ'ανοίξεις στα 43.

    Οπότε το παράδειγμα των 48mm είναι για πέταμα διότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ FCR 48mm!!

    Κέρδισε το baja 1000;

    Ο ανταγωνισμός τί έκανε;
    Σε τί επίπεδο ήταν από αναβάτες,εγκαταλείψεις,γενική απόδοση μοτέρ,υποστήριξη;

    Δεν τρέχει το καρμπ από μόνο του, οπότε πάλι άστοχο παράδειγμα.

    Το ίδιο ισχύει και για το Ντακάρ της ΚΤΜ,δε μπορείς να δώσεις τα εύσημα μόνο στα καρμπ.


    Έχεις τεράστιο δείγμα αγωνιστικών ομάδων(british championship,ama κλπ) όπου επί ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ όλες οι ομαδες έβαζαν fcr και έβλεπαν αμέσως διαφορά και επιμένεις να λες ότι τα cv μπορούν ν' αποδώσουν εξίσου;


    Πες και για τις δευτερεύουσες πεταλούδες.

    Είναι λοιπόν άσχετες οι αγωνιστικές ομάδες που τις ΑΦΑΙΡΟΥΝ, όπως και άσχετες αυτές που παίρνουν fcr.


    Δεν είπα για μαγικό mumbo jumbo fcr, μη λες άλλα ψέμματα και μη μου βάζεις λόγια που δεν είπα.

    Άσε επίσης το περί μικρης διαμετρου και κακοσεταρισμενο/κακοσχεδιασμενο εργοστασιακό καρμπ διότι
    υπάρχει παράδειγμα cv και fcr στα ίδια χιλιοστά (sv650 και τα δυο 39mm) όπου βάζοντας fcr παίρνεις 4 άλογα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ.

    Μην εκτίθεσαι άλλο, ειλικρινά και άλλη φορά μην ξεκινάς πρώτος τα συμπεράσματα περί γνώσεων κάποιου που δεν τον γνωρίζεις και δεν γνωρίζεις τί γνωρίζει.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 23/11/2018 στις 22:08.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    διαφωνειτε για το ποιο ειναι καλυτερο κοιτωντας μονο την παραμετρο της μεγιστης ισχυος
    ενα καρμπυρατερ δεν κανει μονο αυτο
    πρεπει να εχει καλη ισχυ
    καλη αποκριση
    ομαλη λειτουργια σε ολο το φασμα στροφων και φορτιων
    οικονομια καυσιμου
    χαμηλους ρυπους
    ευκολη ψυχρη εκκινηση
    ευκολη ρυθμιση

    στο τερμα ανοικτο γκαζι ενα fcr μπορει μπορει να πλεονεκτει λιγο
    σε ολα τα αλλα το cv ειναι καλυτερο
    γι αυτο κατα κανονα τα πολιτικα μοτερ εχουν cv ενω καποια αγωνιστικα fcr

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ασχετο.....αλλα το ιδιο πακετο προσομειωσης λυνει απο καρμπ μεχρι πυραυλο.
    Είπα ότι δεν μπορεί να σου πει πόσο θα σου κοστίσει σε ισχύ,απλά δεν μπορεί.
    Είναι και λίγο trial and error η υπόθεση

    Το ότι εμποδίζει η πετλούδα πάντως ισχύει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Παντως δεν εχει νοημα να λες πως το fcr βγανει παραπανω αλογα απο το cv.....γιατι απλα αν στα ιδια χιλιοστα οντως βγανει (λογω πεταλουδας πχ) απλα βαζεις λιγο μεγαλυτερο cv.
    Φυσικά και έχει νόημα διότι συμβαίνει στην πράξη, γιατί να μη το πω;
    Aν εσύ βάλεις μεγαλύτερο cv τότε να βάλω και εγώ μεγαλύτερο fcr.

    Δες παράδειγμα με το sv.
    Σε SV με cv καρμπ (39mm) αν του βάλεις τους εκκεντροφόρους του ψεκαστού(39mm σώματα ψεκασμού) (είπαμε, δίκαιη σύγκριση), τότε αποδίδει σχεδόν τα ίδια με το ψεκαστό.
    Αν του βάλεις fcr39 τότε αποδίδει περισσότερο απ' το ψεκαστό!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Επισης, το γεγονος πως οι αγωνιστικες ομαδες βαζουν fcr μπορει απλα να οφειλεται στο οτι υπαρχουν 3000 βελονες για να διαλεξουν, οποτε θα μπορεσουν να το φερουν στα μετρα τους σε οποιο μοτερ και να το βαλουν. Δεν κατηγορησε ποτε κανεις το fi πως δεν βγαζουν αλογα επειδη εχουν πεταλουδα τα σωματα ψεκασμου.
    Aυτό δε λέει τίποτε διότι και οι βελόνες αποτελούν μέρος του προϊόντος που λέγεται καρμπυρατέρ.
    Πάντως σε μέγιστη ισχύ πάλι fcr νικά.
    Δεν κατηγόρησα τον ψεκασμό σε τίποτα,απλά δεν γίνεται να λέμε ότι αγωνιστικές ομάδες προτιμούν cv ή ότι ένα cv μπορεί ν'αποδόσει το ίδιο με fcr.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Επισης....εχοντας οδηγησει και drz και κτμ 950 και με στοκ cv kαλα ρυθμισμενα και με fcr καλα ρυθμισμενα (με wb στο δρομο μπλα μπλα μπλα), θα ελεγα πως οι διαφορες στην συμπεριφορα τους ειναι πολυ μικροτερες απ οτι γενικα κυκλοφορει σαν αποψη, με κυρια και βασικη την μεγαλυτερη αμεσοτητα του fcr ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΥΠΟ ΜΙΚΡΟ ΦΟΡΤΙΟ και το γραφω με κεφαλαια γιατι οταν το μοτερ βρισκεται υπο μεσο-μεγαλο φορτιο, πχ σε ανηφορα, ειναι μια απο τα ιδια.

    Επισης δεν προσυπογραφω στην αποψη οτι παραπανω γκαζια=καλλιτερα γιατι πολυ απλα δεν ειμαι αγωνιζομενος και θελω να απολαμβανω τις βολτες μου χωρις να κανει τραμπαλα η μηχανη και ο σβερκος μου σε καθε μικρο ανοιγοκλεισιμο του γκαζιου.
    Δεκτό και καλά κάνεις αλλά δε συζητάμε αυτό.
    Στο κάτω κάτω το παιδί είχε drz και ενδιαφέρεται για fcr, οπότε δε νομίζω να τον νοιάζουν οι άνετες εκδρομούλες.



    ΥΓ: ΚΤΜ 950; Το κοντό έχεις;

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    διαφωνειτε για το ποιο ειναι καλυτερο κοιτωντας μονο την παραμετρο της μεγιστης ισχυος
    ενα καρμπυρατερ δεν κανει μονο αυτο
    πρεπει να εχει καλη ισχυ
    καλη αποκριση
    ομαλη λειτουργια σε ολο το φασμα στροφων και φορτιων
    οικονομια καυσιμου
    χαμηλους ρυπους
    ευκολη ψυχρη εκκινηση
    ευκολη ρυθμιση

    στο τερμα ανοικτο γκαζι ενα fcr μπορει μπορει να πλεονεκτει λιγο
    σε ολα τα αλλα το cv ειναι καλυτερο
    γι αυτο κατα κανονα τα πολιτικα μοτερ εχουν cv ενω καποια αγωνιστικα fcr
    Τα πολιτικά μοτέρ αποφεύγουν τα fcr διότι:
    1)μπορεί ένας πιτσιρικάς να παίζει με το παρκαρισμένο γκάζι και να το πλημμυρίσει
    2)καίνε περισσότερο
    3)είναι πιο θορυβώδη
    4)στα χέρια νέου/άσχετου αναβάτη κάνουν το μηχανάκι από εκνευριστικό έως επικίνδυνο.

    Υπάρχουν επίσης μηχανάκια (παλιά ΧΤ) που είχαν ένα μηχανικό καρμπ και ένα υποπιέσεως!

    Στα χέρια πάντως κάποιου που έχει μια σχετικά καλή αίσθηση του γκαζιού, είναι παντού καλύτερα πλην της κατανάλωσης (αν και αν κάποιος έχει αυτοσυγκράτηση και δνε πορώνεται, μπορεί σε ταξίδι να κάψει ΛΙΓΟΤΕΡΟ με fcr).

    Βέβαια όλοι πορώνονται οπότε παπάρια οικονομία!


  12. #27
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    ...

    τα φσρ ξερω πολυ καλα μεχρι τι νουμερα υπαρχουν

    αυτο που εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις και στο εχω πει ΤΟΣΕΣ φορες, ειναι οτι αν ενας κινητηρας ''βγαζει'' λιγοτερα αλογα στο τερμα γκαζι απο εναν αλλον, τοτε παει να πει οτι κατι τον περιοριζει (η εισαγωγη)
    το πλεονεκτημα λοιπον του φσρ δεν ειναι οτι βγαζει παραπανω αλογα, απλα ειανι οτι αν βαλεις ενα μεγαλυτερο καρμπ, η ποσοτητα του αερα στις ψηλες στροφες ειναι μεγαλυτερη στο θαλαμο καυσης, χαντακονοντας τα χαμηλα που δε σε νοιαζουν ακομα περισσοτερο...οποτε σε καθε περιπτωση, το εκαστοτε σιβι τυχαινει απλα να ειναι μικρο, οχι κακο επειδη εχει μεμβρανη.

    το τι εκανε η χοντα/κτμ σε αγωνες εχει να κανει με το οτι αγωνιστικες ομαδες ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ, αποφασισαν οτι τα σιβι δουλευουν αρκετα καλα για να τα χρησιμοποιησουν σε αγωνες, σε κινητηρες που πουλουσαν εξ αρχης ως υψηλων επιδοσεων. Και η ντουκατι που εβαλες παραπανω εβαζε καρμπς, αλλα δε πλασαρε τους κινητηρες σαν κινητηρες επιδοσεων. Αν ειχαν καποιο οφελος απο τα φσρ οι εργοστασιακες ομαδες που σου ανεφερα, να εισαι σιγουρος θα τα ειχαν επιλεξει. Οι ιδιωτικες ομαδες, δεν εχουν επαφες με την κειχιν η την μικουνι αμεσα ωστε να εχουν οτι χρειαζονται για να προσαρμοσουν τα καρμπς τους. Οποτε παιρνεις φσρ, υπαρχουν τα παντα στο εμποριο και ειναι πανευκολα να τα ρυθμισεις με ακριβεια (ειπα πριν, τα μηχανικα καρμπ πλεονεκτουν γιατι ειναι ευκολο να ρυθμιστουν, και εχει παντα αμεσο ελεγχο στο τι κανεις, εσυ βεβαια επιμενεις οτι ενα σιβι ρυθμιζεται πανευκολα παροτι δεν αλλαζονται ουτε τα airjets, ουτε το σλαιντ, ουτε εχει καμμια βελονα προς επιλογη, θα ηθελα να μου πεις πως τα ρυθμιζεις λοιπον)


    στο παραδειγμα του sv τωρα...το να λες οτι παιρνεις 4 αλογα χωρις να κανεις τιποτα με το φσρ δεν λεει κατι αν δεν συνοδεψεις με δυναμομετρησεις πριν/μετα και μαζι με ενα διαγραμμα afr και ταχυτητας.

    συμπερασματα για σενα βγαζω απο τα γραφομενα σου, και ολα αυτα που εχω γραψει ειναι σχετικα με αυτα που γραφεις.


    τα προβληματα των φσρ για πολιτικη χρηση δεν ειναι αυτα που αναφερεις.
    1)μπορεί ένας πιτσιρικάς να παίζει με το παρκαρισμένο γκάζι και να το πλημμυρίσει
    --αυτο ειναι παντελως αδιαφορο μιας και με τερμα ανοιχτο γκαζι με μερικες περιστροφες του στροφαλου ο θαλαμος καυσης εχει αδειασει τελειως

    2)καίνε περισσότερο
    --ειπα και παραπανω, αν ρυθμιστουν σωστα, καινε λιγοτερο. Στο 950 μου με τα φσρ ειχα 5λτ/100χλμ καταναλωση. Γενικα δε το πολυελεγα γιατι δε θα με πιστευε και κανεις

    3)είναι πιο θορυβώδη
    --τον ιδιο σχεδον θορυβο κανουν και αν ειναι σε κουτι δεν ακους τιποτα περα απο το ελαφρυ κροταλισμα των σλαιντ

    4)στα χέρια νέου/άσχετου αναβάτη κάνουν το μηχανάκι από εκνευριστικό έως επικίνδυνο.
    --το μονο που εχει μια δοση αληθειας και δεν εχει να κανει με το ποσο ασχετος ειναι ο αναβατης ειναι μια τραχυτερη λειτουργια σε σχεση με τα σιβι. Επισης σε πολυκυλιδρα μοτερ ειναι δυσκολο να συχρονιστουν κατι που δημιουργει κραδασμους


    Ο πιο βασικος λογος που δε χρησιμοποιουνται σε πολιτικα μηχανακια ομως φυσικα και ειναι αλλος και εχει να κανει με τις παρα πολλες φθορες που εχουν αυτα τα καρμπς κατα τη λειτουργια τους. Το σλαιντ θελει αντικατασταση καθε 40 ωρες λειτουργιας που για πολιτικη χρηση ειναι ελαχιστος χρονος. Σε αντιθεση με τη ''μικρη φθορα'' λογω βαρους που ειπες πιο πανω που προφανως δεν ισχυει, λογω της υποπιεσης στο σημειο που δημιουργειται το σλαιντ τριβεται μονιμα πανω στο σωμα του καρμπ, και φυσικα γι αυτο θελει την αντικατασταση που ειπαμε. Σημ. πολλα σλαιντ εχουν καταληξει σε κομματια στις εισαγωγες επειδη εσπασαν με ολεθρια αποτελεσματα. Και εστω ας πουμε οτι μπορεις καθε 40 ωρες να αλλαζεις σλαιντ (κανα 80αρι το ενα κανει αν θυμαμαι καλα, κανε τα μαθηματικα σου για πολυκυλιδρα μοτερ). Μετα απο λιγο καιρο αρχιζει να εμφανιζεται και φθορα ΚΑΙ στον κορμο του καρμπυρατερ, με αποτελεσμα να θελει πεταμα και αντικατασταση με καινουριο. Οχι και πολυ συμφερουσα επιλογη λοιπον για πολιτικη χρηση. Το να βαλεις λοιπον ενα αναλωσιμο πανακριβο καρμπ σε καθημερινο μηχανακι μαλλον δεν εινια και οτι καλυτερο και μαλλον εινια σημαντικοτερος λογος απο το αν θα βρεθει κανας πιτσιρικας να παιζει με το γκαζι σου.
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 23/11/2018 στις 23:11.

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε το θέμα έχει διαχωριστεί, οπότε μπορείτε να συνεχίσετε μέχρι να συμφωνήσετε.
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Εγώ που έχω πάρει μια τετράδα φσρ για το zx7r ξέρει κανείς που να πάω να μου τα ρυθμίσουν ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    τα φσρ ξερω πολυ καλα μεχρι τι νουμερα υπαρχουν

    αυτο που εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις και στο εχω πει ΤΟΣΕΣ φορες, ειναι οτι αν ενας κινητηρας ''βγαζει'' λιγοτερα αλογα στο τερμα γκαζι απο εναν αλλον, τοτε παει να πει οτι κατι τον περιοριζει (η εισαγωγη)
    το πλεονεκτημα λοιπον του φσρ δεν ειναι οτι βγαζει παραπανω αλογα, απλα ειανι οτι αν βαλεις ενα μεγαλυτερο καρμπ, η ποσοτητα του αερα στις ψηλες στροφες ειναι μεγαλυτερη στο θαλαμο καυσης, χαντακονοντας τα χαμηλα που δε σε νοιαζουν ακομα περισσοτερο...οποτε σε καθε περιπτωση, το εκαστοτε σιβι τυχαινει απλα να ειναι μικρο, οχι κακο επειδη εχει μεμβρανη.
    Πάλι ΨΕΜΜΑΤΑ λες.

    Δε μίλησα για μεγαλύτερο καρμπ.
    Είπα το αποδεδειγμένο:ότι στην πράξη το fcr αποδίδει παντού καλύτερα
    Βγάζει παραπάνω άλογα όσο και να μη θες να το παραδεχθείς.

    Ψάξε να δεις δυναμομετρήσεις από ομάδες.

    Δε με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ αν αυτό οφείλεται μόνο στην έλλειψη πεταλούδας ή και σε τυχόν καλύτερη κατασκευή του.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το τι εκανε η χοντα/κτμ σε αγωνες εχει να κανει με το οτι αγωνιστικες ομαδες ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ, αποφασισαν οτι τα σιβι δουλευουν αρκετα καλα για να τα χρησιμοποιησουν σε αγωνες, σε κινητηρες που πουλουσαν εξ αρχης ως υψηλων επιδοσεων. Και η ντουκατι που εβαλες παραπανω εβαζε καρμπς, αλλα δε πλασαρε τους κινητηρες σαν κινητηρες επιδοσεων. Αν ειχαν καποιο οφελος απο τα φσρ οι εργοστασιακες ομαδες που σου ανεφερα, να εισαι σιγουρος θα τα ειχαν επιλεξει. Οι ιδιωτικες ομαδες, δεν εχουν επαφες με την κειχιν η την μικουνι αμεσα ωστε να εχουν οτι χρειαζονται για να προσαρμοσουν τα καρμπς τους. Οποτε παιρνεις φσρ, υπαρχουν τα παντα στο εμποριο και ειναι πανευκολα να τα ρυθμισεις με ακριβεια (ειπα πριν, τα μηχανικα καρμπ πλεονεκτουν γιατι ειναι ευκολο να ρυθμιστουν, και εχει παντα αμεσο ελεγχο στο τι κανεις, εσυ βεβαια επιμενεις οτι ενα σιβι ρυθμιζεται πανευκολα παροτι δεν αλλαζονται ουτε τα airjets, ουτε το σλαιντ, ουτε εχει καμμια βελονα προς επιλογη, θα ηθελα να μου πεις πως τα ρυθμιζεις λοιπον)
    Αυτά που γράφεις δεν έχουν καμμία σχέση με το θέμα μας.

    Ανέφερες ΨΕΥΔΩΣ ότι οι ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ομάδες προτιμούν cv και δευτερεύουσες πεταλούδες.

    Όχι μόνο δεν ισχύει, αλλά είνα ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετες με το θέμα που άνοιξε ο φίλος.

    Έφτασες σε σημείο να φέρνεις για παράδειγμα διάσταση καρμπ (48mm) η οποία σε fcr ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ώστε να γίνει σύγκριση.

    Ένα cv ρυθμίζεται ευκολότερα από fcr διότι οι ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις είναι πιο χονδροειδείς και τα επιμέρους εξαρτήματα (main jet,pilot jet βελόνα) δεν επιδρούν σε όλο το φάσμα της λειτουργίας όσο τ'αντίστοιχα των fcr.

    Δηλαδή το main του cv επιδρά ελάχιστα κάτω απ' το 70% του γκαζιού, ενώ στο fcr μέχρι και στο 50% 9ανάλογα την περίπτωση) παίζει ρόλο.

    Επίσης πάλι λες ψέμματα διότι στα cv μπορείς ν'αλλάξεις αν θες τόσο τα airjets όσο και το σλάιντ και τις βελόνες και βελονοθήκες (τουλάχιστον στα Mikuni cv ) : μπες και κατέβασε τον κατάλογο της sudco και θα εκπλαγείς.

    Το ότι δε το κάνει σχεδόν κανείς στα cv(ούτε εγώ το κάνω) είναι άλλο θέμα και έχει να κάνει ότι δε υπάρχει μεγάλη ακρίβεια στο ρύθμιση κανενός καρμπ: καταντάει ψυχαναγκασμός και βαριέσαι.
    Όχι όμως ότι δεν αλλάζουν.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. FCR vs CV
    από DrBig στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2009, 12:51
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF