Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 57

Θέμα: Fcr vs cv

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος

    στο παραδειγμα του sv τωρα...το να λες οτι παιρνεις 4 αλογα χωρις να κανεις τιποτα με το φσρ δεν λεει κατι αν δεν συνοδεψεις με δυναμομετρησεις πριν/μετα και μαζι με ενα διαγραμμα afr και ταχυτητας.

    συμπερασματα για σενα βγαζω απο τα γραφομενα σου, και ολα αυτα που εχω γραψει ειναι σχετικα με αυτα που γραφεις.
    Βρες όσα διαγράμματα θες στο διαδίκτυο και σε όσα σάιτ ειδικεύονται( svrider,sv650.οrg,spearsenterpprises,hordpower).

    Στον αιώνα των άπαντα δεν μπορείς να συμπεράνεις τίποτα διότι ούτε με ξέρεις, ούτε την αλήθεια λες και υπεκφεύγεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    τα προβληματα των φσρ για πολιτικη χρηση δεν ειναι αυτα που αναφερεις.
    1)μπορεί ένας πιτσιρικάς να παίζει με το παρκαρισμένο γκάζι και να το πλημμυρίσει
    --αυτο ειναι παντελως αδιαφορο μιας και με τερμα ανοιχτο γκαζι με μερικες περιστροφες του στροφαλου ο θαλαμος καυσης εχει αδειασει τελειως
    Ψέμμα, αν παραγίνει το κακό άνετα πλημμυρίζει ο θάλαμος και ή κλαις μπουζί ή ξελιγώνεις τη μπαταρία.


    2)καίνε περισσότερο
    --ειπα και παραπανω, αν ρυθμιστουν σωστα, καινε λιγοτερο. Στο 950 μου με τα φσρ ειχα 5λτ/100χλμ καταναλωση. Γενικα δε το πολυελεγα γιατι δε θα με πιστευε και κανεις
    Είπα παραπάνω ότι υπό προϋποθέσεις όντως καίνε λιγότερο.
    Στην πράξη όμως σε τσιγκλά για γκαζιές και πάει περίπατο

    3)είναι πιο θορυβώδη
    --τον ιδιο σχεδον θορυβο κανουν και αν ειναι σε κουτι δεν ακους τιποτα περα απο το ελαφρυ κροταλισμα των σλαιντ
    Παραπάνω ακούγονται διότι άλλο θόρυβο παράγει ένα πανάλαφρο πλαστικό σλάιντ από ένα βαρύτερο αλουμινένιο.
    Το αν είναι πολύ ή λίγο δεν αναιρεί το γεγονός ότι ακούγονται περισσότερο.

    4)στα χέρια νέου/άσχετου αναβάτη κάνουν το μηχανάκι από εκνευριστικό έως επικίνδυνο.
    --το μονο που εχει μια δοση αληθειας και δεν εχει να κανει με το ποσο ασχετος ειναι ο αναβατης ειναι μια τραχυτερη λειτουργια σε σχεση με τα σιβι. Επισης σε πολυκυλιδρα μοτερ ειναι δυσκολο να συχρονιστουν κατι που δημιουργει κραδασμους

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Ο πιο βασικος λογος που δε χρησιμοποιουνται σε πολιτικα μηχανακια ομως φυσικα και ειναι αλλος και εχει να κανει με τις παρα πολλες φθορες που εχουν αυτα τα καρμπς κατα τη λειτουργια τους. Το σλαιντ θελει αντικατασταση καθε 40 ωρες λειτουργιας που για πολιτικη χρηση ειναι ελαχιστος χρονος. Σε αντιθεση με τη ''μικρη φθορα'' λογω βαρους που ειπες πιο πανω που προφανως δεν ισχυει, λογω της υποπιεσης στο σημειο που δημιουργειται το σλαιντ τριβεται μονιμα πανω στο σωμα του καρμπ, και φυσικα γι αυτο θελει την αντικατασταση που ειπαμε. Σημ. πολλα σλαιντ εχουν καταληξει σε κομματια στις εισαγωγες επειδη εσπασαν με ολεθρια αποτελεσματα. Και εστω ας πουμε οτι μπορεις καθε 40 ωρες να αλλαζεις σλαιντ (κανα 80αρι το ενα κανει αν θυμαμαι καλα, κανε τα μαθηματικα σου για πολυκυλιδρα μοτερ). Μετα απο λιγο καιρο αρχιζει να εμφανιζεται και φθορα ΚΑΙ στον κορμο του καρμπυρατερ, με αποτελεσμα να θελει πεταμα και αντικατασταση με καινουριο. Οχι και πολυ συμφερουσα επιλογη λοιπον για πολιτικη χρηση. Το να βαλεις λοιπον ενα αναλωσιμο πανακριβο καρμπ σε καθημερινο μηχανακι μαλλον δεν εινια και οτι καλυτερο και μαλλον εινια σημαντικοτερος λογος απο το αν θα βρεθει κανας πιτσιρικας να παιζει με το γκαζι σου.
    Έχω ήδη αναφέρει τις επιπλέον φθορές, μη το ξαναγράφεις και ξέρω πολύ καλά σε ποιό σημείο.

    Το 40 ώρες είναι πάντως αναληθές και ΙΣΩΣ ισχύει για εκτός δρόμου αγωνιστική χρήση.

    Ένα σωρό ΧΤ έγραψαν πάρα πολλές ώρες με μαμίσιο fcr, πολύ περισσότερες από 40.

    ΥΓ: για πες μια αγωνιστική ομάδα που κρατά τις δευτερεύουσες πεταλούδες για να πάει καλύτερα το εργαλείο...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    παιδακια εγω απο τεχνικα δεν ξερω πολλα...αλλα οταν εβαλα το fcr πανω στον εξαρία, κλαιγανε μανουλες απο το δουλεμα του...
    αποκριση υπηρχε παντου...και στα χαμηλα και στα ψηλα εννοειται...
    καταναλωση μικροτερη ή και ιδια απο πριν...
    με μιση μανιβελια επαιρνε ζεστο ή και κρυο, και συνεχιζει να παιρνει (απ'ότι μαθαινω απο τον νεο κατοχο)...
    ζιγκλερακι 215 τον χειμωνα, 210 το καλοκαιρι...αν και δουλευε και με το 215 αλλα βαριοταν λιγο να ναεβασει στο αποτομο χουφτωμα απο χαμηλα...

    εννοειται οτι τα φτιαγμενα μοτερ το χρειαζονται λογω του οτι μπορεις να το παραμετροποιησεις οπως θελεις αναλογα στο τι εχεις κανει...πιστονι, εκκεντροφορο, κεφαλη, κλπ...κλπ....


    και μονο που ακους αυτο το σφυριγμα που κανει οταν ανοιγεις και στιγμιαια κλεινεις το γκαζι, φτανει...

    α, και η φθορα αυτη που λετε οτι υπαρχει, στο δικο μου δεν υπαρχει (41mm)...το καρμπ εχει κανει πανω απο 15000χλμ...και του εχω κανει μονο 1 καθαρισμα...και συνεχιζει...

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Πολυ ενδιαφερον θεμα μιας και ειμαι καιρο τωρα στη αναζητηση για fcr 35αρια για ΧΤ 600.Το αστειο ειναι οτι οσο ψαχνω στο νετ και διαβαζω τοσο θολωνει αντι να ξεδιαλυνει το τοπιο....

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Ρώτα ότι θες για FCR σε ΧΤ. Έχει και υποφόρουμ με ειδικά για ΧΤ. Έχω δουλέψει πολλούς συνδυασμούς.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Τα μηχανικά καρμπς ανήκουν στην κατηγορία performance parts. Όμως για να βάλεις μηχανικά καρμπς δεν φτάνει απλά να αντικαταστήσεις τα καρμπς σε ένα στοκ μηχανάκι. Θέλει και άλλες βελτιώσεις να γίνουν για να δουλέψουν σωστά.
    Ένα πράγμα με προβληματίζει μόνο:
    Ποιος ο λόγος να υπάρχει ένταση μεταξύ 2 ανθρώπων για CV or FCR?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #36
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τα μηχανικά καρμπς ανήκουν στην κατηγορία performance parts. Όμως για να βάλεις μηχανικά καρμπς δεν φτάνει απλά να αντικαταστήσεις τα καρμπς σε ένα στοκ μηχανάκι. Θέλει και άλλες βελτιώσεις να γίνουν για να δουλέψουν σωστά.
    Ένα πράγμα με προβληματίζει μόνο:
    Ποιος ο λόγος να υπάρχει ένταση μεταξύ 2 ανθρώπων για CV or FCR?

    η ενταση κατ αρχην δεν δημιουργηθηκε απο εμενα. Εγω ειπα καποια πραγματα που ειναι γεγονοτα και αδιαμφισβητητα, τονιζοντας πως το οτι τα ''φσρ γαμανε'' ειναι απλα λαθος. Θα γαμανε αν ο κατασκευαστης εχει χρησιμοποιησει ενα ανεπαρκες καρμπυρατερ για τον κινητηρα. Και ερχεται μετα ο αλλος και μας λεει τι εχει οδηγησει οτι ξερει κλπ και ενα καρο ιστοριες για αγριους.

    στην περιπτωση του ντεβιλς, ο οποιος ηθελε ακριβεια στο γκαζι γιατι το μηχανακι του ηταν fun bike, οπως και ακριβεια στην ρυθμιση του καυσιμου μιας και με τις βελτιωσεις που ειχε κανει θα ηταν αδυνατο να χρησιμοποιησει το στοκ καρμπυρατερ, η χρηση ενος αλλου, ρυθμιζομενου ηταν επιβεβλημενη για να μην πανε και τα λεφτα της αναβαθμισης στο βροντο.
    Σε 15κ χλμ λιγο δυσκολο να δεις καποια σημαντικη φθορα, αυτα ομως ειναι τα χιλιομετρα που θα βαλει καποιος μεσος οδηγος σε ενα χρονο. Στην τετραετια δε το λες και λιγο αν σου βγει ενα κουστουμι μιας 4αδας φσρ.

    Και ξαναλεω. Δεν εχω κατι με τα φσρ. Ενα πληρως ρυθμιζομενο καρμπ λυνει ΠΑΡΑ πολλα προβληματα σε καποιον που θελει να κανει τη δουλεια του ευκολα και γρηγορα. Και σημειωτεον, εχω χαλασει αρκετα χρηματα στο παρελθον για αυτα τα καρμπυρατερ και οτι λεω το λεω απο πρωτο χερι. Αολα δεν ειναι κατι μαγικο, οπως αφηνεται να εννοειται στον αερα απο τους περισσοτερους.

    οποιος θελει ας ριξει μια ματια εδω
    https://www.google.gr/search?q=worn+...nKSJkdxOgEcJM:

    δεν ειναι καθολου στοχευμενη αναζητηση, οπως ειπα, η αλλαγη του vaccuum plate ειναι μερος της περιοδικης συντηρησης των καρμπ αυτων. Και περα απο αυτο που ειναι αναλωσιμο, μετα απο χρηση πατατηρειται και η φθορα στον κορμο οπου εκει δε μπορει να γινει ουσιαστικα τιποτα.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τα μηχανικά καρμπς ανήκουν στην κατηγορία performance parts. Όμως για να βάλεις μηχανικά καρμπς δεν φτάνει απλά να αντικαταστήσεις τα καρμπς σε ένα στοκ μηχανάκι. Θέλει και άλλες βελτιώσεις να γίνουν για να δουλέψουν σωστά.
    Ένα πράγμα με προβληματίζει μόνο:
    Ποιος ο λόγος να υπάρχει ένταση μεταξύ 2 ανθρώπων για CV or FCR?
    Η ένταση δεν οφείλεται- εκ μέρους μου τουλάχιστον- σε καμμία αντιπάθεια εις βάρος των cv.
    Ίσα ίσα τα θεωρω πολύ καλά και πρακτικά

    Απλά δεν μπορώ να διαβάζω
    α)ΨΕΜΜΑΤΑ όπως
    1)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Σε καθε περιπτωση ενα καλορυθμισμενο cv Μπορει να δουλεψει εξισου καλα με ενα fcr, και πιθανοτατα στις χαμηλες στροφες θα αποδιδει και περισσοτερη ροπη.
    Αυτό δεν ισχύει διότι το διαψεύδουν ολες οι δυναμομετρήσεις και οι προτιμήσεις των ομάδων

    2)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Τις διαπιστωσεις σου λοιπον αμα θες καλο θα ηταν να τις στηριξεις με γεγονοτα και οχι με προσωπικες αμφιβολες αποψεις. Η δε πεταλουδα που τοοοοοοσο τα γαμαει ολα ηθελα να ηξερα γιατι οτι αγωνιστικο οχημα υπαρχει στον πλανητη χρησιμοποιει πεταλουδες....και μαλιστα διπλες πεταλουδες που αργουν να ανοιξουν μονο και μονο για να επιτυγχανεται η απαραιτητη ταχυτητα μειγματος που λεγαμε πριν..
    ΨΕΜΜΑ τεράστιο, τις δευτερεύουσες πεταλούδες τις βγάζουν.
    Μάθετε επίσης ότι δευτερεύων σκοπός τους είναι και η μείωση του θορύβου εισαγωγής

    3)ΨΕΜΜΑΤΑ στα λεγόμενά μου διότι ποτέ δε σύγκρινα καρμπ διαφορετικής διαμέτρου

    4)ΨΕΜΜΑΤΑ στα περί 40 ώρες αλλαγή σλάιντ

    5)Χαρακτηρισμούς περί γνώσεών μου από κάποιον ο οποίος δε με ξέρει και λέει...μάντεψε...
    ΨΕΜΜΑΤΑ.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 24/11/2018 στις 12:15.

  8. #38
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Ναι, ρε φίλε, αλλά έχεις γράψει "ΨΕΜΜΑΤΑ" τουλάχιστον 937 φορές σε αυτές τις σελίδες, ενώ γράφεται με ένα "Μ". Χρησιμοποιείς και κεφαλαία για να το τονίσεις, μη μας διαφύγει.
    Life begins at 45°.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, ρε φίλε, αλλά έχεις γράψει "ΨΕΜΜΑΤΑ" τουλάχιστον 937 φορές σε αυτές τις σελίδες, ενώ γράφεται με ένα "Μ". Χρησιμοποιείς και κεφαλαία για να το τονίσεις, μη μας διαφύγει.

    παλια γραφοταν με 2...
    συγχωρεσε τον...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Όποιος λέει ΨΕΜΑΤΑ πέφτει μες τα αίματα και όποιος λέει ΑΛΗΘΕΙΑ έχει το Χριστό βοήθεια!



    Αγάπη ημίν αδελφοί...
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  11. #41
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    παλια γραφοταν με 2...
    συγχωρεσε τον...
    Ποτέ δε γραφόταν "ψέμμα" γιατί είναι λάθος.
    Life begins at 45°.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, ρε φίλε, αλλά έχεις γράψει "ΨΕΜΜΑΤΑ" τουλάχιστον 937 φορές σε αυτές τις σελίδες, ενώ γράφεται με ένα "Μ". Χρησιμοποιείς και κεφαλαία για να το τονίσεις, μη μας διαφύγει.

    Καλά κάνω διότι τα λέει συνεχώς.
    τώρα για το διπλό Μ...
    Κολλάει το κινέζικο πληκτρολόγιό μου.
    Εσύ πού κολλάς;

  13. #43
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος

    Καλά κάνω διότι τα λέει συνεχώς.
    τώρα για το διπλό Μ...
    Κολλάει το κινέζικο πληκτρολόγιό μου.
    Εσύ πού κολλάς;
    Πάρ'το αλλιώς, θα βρεις.
    Life begins at 45°.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πάρ'το αλλιώς, θα βρεις.
    Θα γκαζώσω με το cv καρμπ μου,μην αγχώνεσαι.

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    H ένταση δημιουργήθηκε γιατί απ' την αρχή δεν υπήρχε η απαραίτητη ευγένεια στη γραφή του ενός ή και των δύο.
    Και δημιουργήθηκε μεταξύ δυο ανθρώπων που αν κάθονταν στο ίδιο τραπέζι θα τσούγκριζαν μπύρες όλο το βράδυ.
    Διότι δεν είναι πάντα εύκολο σήμερα, να βρεις κάποιον που έχει τις απαραίτητες γνώσεις, ώστε να να προκύψει μια διαφωνία!


    Η ένταση δεν είναι κακή, αρκεί να μη το παίρνετε προσωπικά και χαλάτε τις καρδιές σας.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. FCR vs CV
    από DrBig στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2009, 12:51
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF