Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 57 από 57

Θέμα: Fcr vs cv

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πάρ'το αλλιώς, θα βρεις.
    Blitz ηρέμησε και μη προκαλείς.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Θα γκαζώσω με το cv καρμπ μου,μην αγχώνεσαι.
    Μη ξεσυνερίζεσαι έναν άνθρωπο με τέτοιο άβαταρ.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091


    Εγώ είμαι πάντα ήρεμος και ζεν.

    Ο ΜΠΖΕΚΑΖΜΟΣ σας έχει όλους έτσι κι αλλιώς.
    Life begins at 45°.

  3. #48
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.044
    μηπως μας ΜΠΖΕΚΑΖΟΥΝ??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την αντιπαράθεση.
    Θα προτιμούσα βέβαια να υπάρχει αυτή η ροή πληροφοριών χωρίς τις εντάσεις.
    Το είχα πάντα όνειρο να αποκτήσω ένα 950 adventure και γιατί όχι να δουλεύει με ένα ζεύγος καλορυθμισμενων fcr.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    103
    Δεδομένου ότι είμαστε στο 2018, το πιο "σύγχρονο" μηχανάκι στο οποίο μπορείς να βάλεις fcr -αν δεν κάνω λάθος- είναι το ΚΤΜ 950 adv.
    Επίσης απ' ότι γνωρίζω το τελευταίο μηχανάκι που φόραγε fcr από το εργοστάσιο ήταν το husqvarna το 610 το σωτήριο έτος 2006. Οπότε η αναζήτηση μεταχειρισμένου fcr σημαίνει ότι το πιο καινούριο θα είναι 12ετιας, αν προέρχεται από μοτοσυκλέτα που το είχε πάνω από το εργοστάσιο.

    Διάβασα πολλές θεωρίες αλλά ο μόνος που έχει ζήσει με fcr ήταν μόνο ο devil's και σε αυτά που έγραψε συμφωνώ.
    Ας γράψω λοιπόν και 'γω που έχω κάνει καμιά 30αρα χιλιάδες χιλιόμετρα με fcr41mm σε ducati 900ss '93 και έχω οδηγήσει το ίδιο μηχανάκι με σωστά ρυθμισμένα τα υποπίεσης micuni BDST 38αρια.

    Είναι η μέρα με τη νύχτα, παντού και σε όλο το φάσμα των στροφών...χαμηλά, ψηλά, τελική τα πάντα όλα. Άμεση απόκριση στο γκάζι, χαμηλότερη κατανάλωση (-2lt/100), καλύτερη λειτουργία ακόμα και σε υψόμετρο. To 900 με τα μαμά καρμπ, νόμιζα ότι ήταν 750...βέβαια τα fcr είναι 41mm και τα μαμά 38mm. Όντως η ψυχρή εκκίνηση είναι ένα θέμα, καθώς τα fcr δεν έχουν τσοκ...η λύση για να παίρνει εύκολα είναι κλείσιμο της βενζίνης και κάψιμο της μετά από κάθε βόλτα, έτσι ώστε να μη μένει βενζίνη στα σωληνάκια και να τα μπουκώνει. Αυτό μπορεί να κάνει κάποιος είναι να προσαρμόσει ένα διακόπτη κλεισίματος της βενζίνης στα σωληνάκια. Ίσως, αν έπαιρνα σήμερα μηχανικά κάρμπ για το μηχανάκι μου αυτά να ήταν τα Mikuni TDMR 40 που έχουν και τσοκ.

    Θίχτηκε το θέμα με τα σλάιντ.
    Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, όντως είναι πανάκριβα και όντως πλακάκια του σλάιντ (vacuum plates) έχουν σπάσει και τα κομμάτια τους έχουν μπει μες τον κινητήρα με ό,τι αυτό συνεπάγεται..Υπάρχει λύση και γι' αυτό, καθώς κυκλοφορούν stainless steel πιο οικονομικά από τα μαμά και τελειώνεις μια και καλή..όταν θα έχει φθαρεί ο κορμός και θα 'ναι για πέταμα, δεν ξέρω πότε, αλλά αν αυτό είναι μετά από 60000 χλμ, τότε άξιζε τον κόπο το 1200αρι που κάνει το ζεύγος καινούρια. Ένα άλλο πρόβλημα είναι τα αντ/κα τους, καθώς στην Ελλάδα όποιος τα υποστήριζε ήταν απλά για κλωτσιές. Υπάρχει ο FrankMX στην Ολλανδία που έχει ό,τι χρειαστείς και σε 5 μέρες το 'χεις στα χέρια σου.

    Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι για καθημερινό μηχανάκι τα fcr αλλά για fun bike του Σ/Κ.
    Βέβαια, να σημειώσω ότι δε θεωρώ ως καθημερινό μηχανάκι ό,τι είναι πάνω από 250 κυβικά.

    Επιπλέον, θεωρώ ότι ΚΤΜ 950 μια χαρά λειτουργεί με τα υποπίεσης που έχει αν είναι καλορυθμισμένα και δεδομένου ότι είναι τούρινγκ και όχι fun bike (αν και χαρίζει χαμόγελα) δεν υπάρχει λόγος να κάνει κάποιος αυτή τη μετατροπή.

    Τέλος αυτές οι μόντες δεν απευθύνονται, δυστυχώς, σ' όλους στην Ελλάδα γιατί κοστίζουν...
    1200 ευρώ είναι ένα ταξίδι στο εξωτερικό ή οι μονοήμερες βόλτες ενός έτους ή 5 trackdays (βάζω μέσα τα πάντα όλα).
    Αν δε σου περισσεύουν, είναι κρίμα να χάσεις όλα τα παραπάνω..αν σου περισσεύουν θα το ευχαριστηθείς.
    Τελευταία τροποποίηση από KRS; 25/11/2018 στις 23:46.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KRS Προβολή μηνύματος
    Δεδομένου ότι είμαστε στο 2018, το πιο "σύγχρονο" μηχανάκι στο οποίο μπορείς να βάλεις fcr -αν δεν κάνω λάθος- είναι το ΚΤΜ 950 adv.
    Επίσης απ' ότι γνωρίζω το τελευταίο μηχανάκι που φόραγε fcr από το εργοστάσιο ήταν το husqvarna το 610 το σωτήριο έτος 2006. Οπότε η αναζήτηση μεταχειρισμένου fcr σημαίνει ότι το πιο καινούριο θα είναι 12ετιας, αν προέρχεται από μοτοσυκλέτα που το είχε πάνω από το εργοστάσιο.

    Διάβασα πολλές θεωρίες αλλά ο μόνος που έχει ζήσει με fcr ήταν μόνο ο devil's και σε αυτά που έγραψε συμφωνώ.
    Ας γράψω λοιπόν και 'γω που έχω κάνει καμιά 30αρα χιλιάδες χιλιόμετρα με fcr41mm σε ducati 900ss '93 και έχω οδηγήσει το ίδιο μηχανάκι με σωστά ρυθμισμένα τα υποπίεσης micuni BDST 38αρια.

    Είναι η μέρα με τη νύχτα, παντού και σε όλο το φάσμα των στροφών...χαμηλά, ψηλά, τελική τα πάντα όλα. Άμεση απόκριση στο γκάζι, χαμηλότερη κατανάλωση (-2lt/100), καλύτερη λειτουργία ακόμα και σε υψόμετρο. To 900 με τα μαμά καρμπ, νόμιζα ότι ήταν 750...βέβαια τα fcr είναι 41mm και τα μαμά 38mm. Όντως η ψυχρή εκκίνηση είναι ένα θέμα, καθώς τα fcr δεν έχουν τσοκ...η λύση για να παίρνει εύκολα είναι κλείσιμο της βενζίνης και κάψιμο της μετά από κάθε βόλτα, έτσι ώστε να μη μένει βενζίνη στα σωληνάκια και να τα μπουκώνει. Αυτό μπορεί να κάνει κάποιος είναι να προσαρμόσει ένα διακόπτη κλεισίματος της βενζίνης στα σωληνάκια. Ίσως, αν έπαιρνα σήμερα μηχανικά κάρμπ για το μηχανάκι μου αυτά να ήταν τα Mikuni TDMR 40 που έχουν και τσοκ.

    Θίχτηκε το θέμα με τα σλάιντ.
    Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, όντως είναι πανάκριβα και όντως κάποια έχουν σπάσει και τα κομμάτια τους έχουν μπει μες τον κινητήρα με ό,τι αυτό συνεπάγεται..Υπάρχει λύση και γι' αυτό, καθώς κυκλοφορούν stainless steel σλάιντς πιο οικονομικά από τα μαμά και τελειώνεις μια και καλή..όταν θα έχει φθαρεί ο κορμός και θα 'ναι για πέταμα, δεν ξέρω πότε, αλλά αν αυτό είναι μετά από 60000 χλμ, τότε άξιζε τον κόπο το 1200αρι που κάνει το ζεύγος καινούρια. Ένα άλλο πρόβλημα είναι τα αντ/κα τους, καθώς στην Ελλάδα όποιος τα υποστήριζε ήταν απλά για κλωτσιές. Υπάρχει ο FrankMX στην Ολλανδία που έχει ό,τι χρειαστείς και σε 5 μέρες το 'χεις στα χέρια σου.

    Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι για καθημερινό μηχανάκι τα fcr αλλά για fun bike του Σ/Κ.
    Βέβαια, να σημειώσω ότι δε θεωρώ ως καθημερινό μηχανάκι ό,τι είναι πάνω από 250 κυβικά.

    Επιπλέον, θεωρώ ότι ΚΤΜ 950 μια χαρά λειτουργεί με τα υποπίεσης που έχει αν είναι καλορυθμισμένα και δεδομένου ότι είναι τούρινγκ και όχι fun bike (αν και χαρίζει χαμόγελα) δεν υπάρχει λόγος να κάνει κάποιος αυτή τη μετατροπή.

    Τέλος αυτές οι μόντες δεν απευθύνονται, δυστυχώς, σ' όλους στην Ελλάδα γιατί κοστίζουν...
    1200 ευρώ είναι ένα ταξίδι στο εξωτερικό ή οι μονοήμερες βόλτες ενός έτους ή 5 trackdays (βάζω μέσα τα πάντα όλα).
    Αν δε σου περισσεύουν, είναι κρίμα να χάσεις όλα τα παραπάνω..αν σου περισσεύουν θα το ευχαριστηθείς.
    Ωραίος!

    Ανοξείδωτα σλάιντ σε αλουμινένιο οδηγό και καρμπ δε μου φαίνεται καλή ιδέα.

    Μου ήρθε παλαβή ιδέα για...DLC επίστρωση σε οδηγό σλάιντ και στο ίδιο το σλάιντ!



    Πάντως παλιά είχα ρωτήσει τον powerbarn και μου είχε πει ότι κύκλωμα τσοκ μπαίνει ακόμα και σε καθέτου ροής.

    Επίσης αν θες βάζεις ακόμα και TPS.
    Υπάρχουν βέβαια fcr με TPS αλλά ακόμα και αν δεν προβλέπεται για το μηχανάκι σου μπαίνει.

    Στο Ντουκάτι σου τα φορούσες με ξεχωριστά φίλτρα ή είχες αντάπτορα για το φιλτροκούτι;
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 25/11/2018 στις 21:30.

  7. #52
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KRS Προβολή μηνύματος
    ...
    σε καθε περιπτωση οπως ειπα και παραπανω το αν θα εχεις καποιο οφελος απο αλλαγη καρμπ εχει να κανει με το αν εχεις ενα καρμπ που ειναι καταλληλο για τη μηχανη σου και οχι απο το αν θα αντικαταστησεις ντε και καλα ενα cv με ενα μηχανικο

    η ντουκατι σε 600/750/900 χρησιμοποιουσε ακριβως το ιδιο καρμπ με μονη διαφορα στα ζιγκλερ, οποτε δε το ειχαν πολυψαξει το θεμα, και ουτε εβγαινε καποιο κιτ της προκοπης για αυτα τα στοκ καρμπ ωστε να τα κανεις να δουλευουν αξιοπρεπως...οποτε η αλλαγη ηταν απαραιτητη αμα ηθελες να εχεις κατι που να δουλευει καλα

    με διαφορα το βασικοτερο προβλημα ομως ειναι η κρυα εκκινηση. Αν εχουν ρυθμιστει σωστα το ρελαντι και οχι πλουσιο ειναι απλα αδυνατο να παρουν μπρος σε κρυες συνθηκες, οπως θερμοκρασιες κατω των 10 βαθμων ακομα και ψεκαζοντας καυσιμο με το γκαζι πριν δωσεις μιζια. Μολις κανει 2-3 κυκλους ο στροφαλος θα σβησει παλι.

    Ελλειψη tps και λοιπα προβληματα μονο συμπληρωνουν το κερασακι στην τουρτα, τουλαχιστον για πιο προσεγμενα συνολα οπως καποια sbk η το 950. Στο ντουκατι τουλαχιστον υπαρχει μηχανικη συνδεση των δυο σλαιντ οποτε τουλαχιστον μπορεις να τα συχρονισεις με αξιοπρεπεια.

    Και γενικα η ποιοτητα κατασκευης τους ηταν αρκετα χαμηλη και φαινοταν πως ειναι σχετικα αναλωσιμα...

    περα απο τα vaccuum plates που φθειρονται ειχαν και τα σλαιντ τα ιδια την ταση να σπανε...δεν συνεβαινε πολυ συχνα αλλα εχει συμβει σε αρκετο κοσμο

    εδω μια φωτο απο το δικο μου μετα απο 10.000χλμ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	445213351_215106.jpg 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	42,6 KB 
ID:	401558


    γενικα βεβαια για να ειμαστε και δικαιοι μιλαμε για καρμπς που κοντεουν πλεον τα 30 χρονια σε ηλικια. Το λεγομενο slant fcr βγηκε στις αρχες του 90 και ποτε δεν πηρε πραγματικη αναβαθμιση τουλαχιστον για τα καθετου ροης μοντελα σε αντιθεση με τα mx μοντελα που ειχαν τπς τσοκ και χοτ σταρτ, και πλεον γενικα ειναι δυσκολο να βρεις ανταλλακτικα, να βρεις βελονες (ο φρανκ δεν ειχε να μου δωσει τις βελονες που ηθελα και βρηκα σε ενα μαγαζι αμερικη μονο και καθολου γνωστο) και το σλαιντ που εσπασε το βρηκα απο ιαπωνια

    το τελευταιο συγχρονο καρμπ ειναι το mikuni t(d)mr το οποιο δυστυχως δε το βρησκεις ευκολα και ειναι και πανακριβο, αλλα εχει τα παντα πανω και βγαινει και σε μοντελα καθετης ροης (tdmr). Aλλα δεν εχω ιδεα τι γινεται με ανταλλακτικα και με αυτο η που μπορεις με σιγουρια να βρεις μεγαλη ποικιλια απο βελονες...
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 25/11/2018 στις 23:10.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!

    Ανοξείδωτα σλάιντ σε αλουμινένιο οδηγό και καρμπ δε μου φαίνεται καλή ιδέα.

    Στο Ντουκάτι σου τα φορούσες με ξεχωριστά φίλτρα ή είχες αντάπτορα για το φιλτροκούτι;
    Αδερφέ γράφεις πολύ σωστά, όπως και σε όλο το νήμα.
    Αλουμινίου είναι και η λύση για τα πλακάκια του σλάιντ (vacuum plates) και έρχεται όπως πάντα από την άλλη μεριά του ατλαντικού:
    https://www.ebay.com/itm/Keihin-FCR-improved-M-vacuum-release-plate-throttle-plate/273136400073?hash=item3f9832b6c9:g:tRcAAMXQlgtS9qoJ:rk:1f:0

    Έχω βάλει ενιαίο φίλτρο pipercross που κουμπώνει απάνω στα stacks.

    Με έναν Μάριο Πέτρου που έτρεχε στα 600 έχεις καμιά σχέση?


    ..............




    Edited by Daz
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/11/2018 στις 00:32.

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παρακαλώ πολύ όχι προσωπικές επιθέσεις.
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KRS Προβολή μηνύματος
    Αδερφέ γράφεις πολύ σωστά, όπως και σε όλο το νήμα.
    Αλουμινίου είναι και η λύση για τα πλακάκια του σλάιντ (vacuum plates) και έρχεται όπως πάντα από την άλλη μεριά του ατλαντικού:
    https://www.ebay.com/itm/Keihin-FCR-improved-M-vacuum-release-plate-throttle-plate/273136400073?hash=item3f9832b6c9:g:tRcAAMXQlgtS9qoJ:rk:1f:0

    Έχω βάλει ενιαίο φίλτρο pipercross που κουμπώνει απάνω στα stacks.

    Με έναν Μάριο Πέτρου που έτρεχε στα 600 έχεις καμιά σχέση?


    ..............




    Edited by Daz
    Αλήθεια σου λέω τη DLC λύση τη σκέφτηκα μόλις!

    Έχω κάνει DLC πείρο για hayabusa Μοτέρ και μετά 115000χλμ είναι σαν καινούριος!
    Την έκανα στην industrialhardcarbon.

    H φωτό είναι πριν δέσω το μοτέρ, πριν 6 χρόνια.

    Moυ βάζεις ιδέες αλλά πλέον δεν έχω μηχανάκι με fcr και τα fcr ακρίβυναν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εδώ και 2 χρόνια(μιλάμε για καινούρια)


    Δεν έχω καμμία σχέση με τον αγωνιζόμενο που λες.

    @Daz

    Δε νομίζω να μ' έβρισε ο KRS, δεν έχω δει πριν το έντιτ.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων pins2.jpg‎  

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Το CCM μου, 2006 μοντέλο, με μοτέρ DRZ 400 E, έχει απο μαμά fcr 39 keihin, το οποίο έχει και τσοκ. Δεν εχω κάποιο θεμα με κρύες εκκινήσεις και σε γενικές γραμμές κανένα πρόβλημα. Τη μηχανή τη χρησιμοποιώ καθημερινά. Οταν είναι κρυο κανει κάτι κομπιάσματα για κανα λεπτο. Οταν ερθει το μοτερ σε θερμοκρασία λειτουργίας, δουλεύει παντού άψογα.

    Φοβερή απόκριση και ευστροφία, απολαυστικό μοτεράκι με το fcr.
    Τελευταία τροποποίηση από kordix; 27/11/2018 στις 11:40.

  12. #57
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μιλατε για "απλα" FCR ή για διαθετοντα Hot Start Button..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. FCR vs CV
    από DrBig στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2009, 12:51
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF