Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: setting your body before braking

  1. #1

    setting your body before braking

    είναι πιο ευεργετικό να έχουμε πάρει θέση στη σέλα (κώλο έξω) ακριβώς πριν ξεκινήσουμε το φρενάρισμα,παρά να μείνουμε στο κέντρο της για να σφίξουμε τα γόνατα στο ντεπόζιτο και να μην φορτίσουμε τα χέρια.


    ο Nick Ienatsch αναλύει στο ηχητικό κι ο VR46 εκτελεί



    Preparing For Corners With Early Body Positioning
    Nick Ienatsch explains the importance of setting your body before braking
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #2
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αν και με έχασε λίγο στο "We know it's wrong because the best of the world don't do it" (διαφωνώ κάθετα με αυτή τη λογική), το άκουσα μέχρι το τέλος.

    Είπε κάπου πώς στηριζόμαστε, αφού το να σφίγγουμε τα πόδια στο ντεπόζιτο πάει περίπατο, ώστε να μην πέσει όλο το βάρος στα χέρια και δεν το έπιασα?

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Αν και με έχασε λίγο στο "We know it's wrong because the best of the world don't do it" (διαφωνώ κάθετα με αυτή τη λογική), το άκουσα μέχρι το τέλος.

    Είπε κάπου πώς στηριζόμαστε, αφού το να σφίγγουμε τα πόδια στο ντεπόζιτο πάει περίπατο, ώστε να μην πέσει όλο το βάρος στα χέρια και δεν το έπιασα?
    Όχι ,δεν είπε . Το βάρος πέφτει στον προσαγωγό του εξωτερικού ποδιού (ντεπόζιτο ) και στις παλαμες.
    Γενικά χρησιμοποιούν πολυ την έκφραση/λογική "if the best in the world do it, it's right,that's the way to do it".

    Το να μείνεις στο κέντρο και να στηρίξεις όλο το βάρος σου στα πόδια εχει τα συν του ,αλλα εχει περισσότερα μειονεκτήματα ,αν μιλάμε για καταστάσεις στις οποίες θα βγάλεις σώμα (πίστα ή γρηγορη οδηγηση στο δρόμο )
    Τωρα,αν μιλάμε για πιο ήπιες καταστάσεις δεν χρειάζεται τιποτα απο τα παραπανω , σφιγγεις πόδια και ρίχνεις λιγο το πανω μέρος του σώματος κατα την είσοδο και εισαι οκ.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Όχι ,δεν είπε . Το βάρος πέφτει στον προσαγωγό του εξωτερικού ποδιού (ντεπόζιτο ) και στις παλαμες.
    Thank you

    Τον προσαγωγό του εξωτερικού ποδιού τον καταλαβαίνω. Το να πέφτει το βάρος στις παλάμες δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να είναι καλό.

    Τελευταία φορά που είχα βρεθεί στη σχολή του Χούντρα έκανε μάθημα σε έναν πιτσιρικά που φαινόταν σχετικά προχωρημένος και αυτό που θυμάμαι να του λέει είναι ότι μπορεί να βγάζει σώμα και να πλαγιάζει όσο τραβάει η ψυχή του, αρκεί να μην ξεπερνάει το σημείο που δεν μπορεί πλέον να στηριχτεί στο εξωτερικό πόδι και αναγκάζεται να βάλει δύναμη/ρίξει βάρος στα χέρια. Είτε στα φρένα πριν τη στροφή είτε κατά τη διάρκεια της στροφής.

    Μπορεί να μην κατάλαβα εγώ καλά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Γενικά χρησιμοποιούν πολυ την έκφραση/λογική "if the best in the world do it, it's right,that's the way to do it".
    Θεωρητικά σωστό είναι, αλλά στην πράξη θεωρώ οτι αλλάζει τα φώτα στο learning curve κάποιου που δεν είναι (κοντά) στο λέβελ των the best in the world.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Thank you

    Τον προσαγωγό του εξωτερικού ποδιού τον καταλαβαίνω. Το να πέφτει το βάρος στις παλάμες δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να είναι καλό.

    Τελευταία φορά που είχα βρεθεί στη σχολή του Χούντρα έκανε μάθημα σε έναν πιτσιρικά που φαινόταν σχετικά προχωρημένος και αυτό που θυμάμαι να του λέει είναι ότι μπορεί να βγάζει σώμα και να πλαγιάζει όσο τραβάει η ψυχή του, αρκεί να μην ξεπερνάει το σημείο που δεν μπορεί πλέον να στηριχτεί στο εξωτερικό πόδι και αναγκάζεται να βάλει δύναμη/ρίξει βάρος στα χέρια. Είτε στα φρένα πριν τη στροφή είτε κατά τη διάρκεια της στροφής.

    Μπορεί να μην κατάλαβα εγώ καλά.



    Θεωρητικά σωστό είναι, αλλά στην πράξη θεωρώ οτι αλλάζει τα φώτα στο learning curve κάποιου που δεν είναι (κοντά) στο λέβελ των the best in the world.
    Το "καλο" ειναι σχετικό . Στη "μεγάλη εικόνα" ειναι καλο να εχεις ετοιμαστεί νωρίς για τη στροφή . Αυτο σημαίνει πως πρέπει να στηριχτεις ΚΑΙ στα χερια κατα το φρενάρισμα . Μεμονωμένα ,μπορεί να φαίνεται ως "λαθος" , ως αναγκαίο κακό ομως για επίτευξη ενός συνολικά καλύτερου "σκοπού" , βγάζει νόημα .
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Υπάρχει και η άλλη άποψη πάντως.
    Στο modo vudu o Simon Crafar λέει οτι είναι άσκοπο να προσπαθείς να στηριχτείς στα πόδια και να κουράζεσαι χωρίς λόγο και οτι είναι προτιμότερο να στηρίζεσαι και στα χέρια στο στάδιο του φρεναρίσματος, αρκεί να χαλαρώνεις τα χέρια αφού δώσεις την απαιτούμενη κλίση κι έχεις αρχίσει να στρίβεις.
    Το έχω δοκιμάσει, αναγκαστικά ίσως, σε περιπτώσεις που μετράει και η κούραση. Δουλεύει μια χαρά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και η άλλη άποψη πάντως.
    Στο modo vudu o Simon Crafar λέει οτι είναι άσκοπο να προσπαθείς να στηριχτείς στα πόδια και να κουράζεσαι χωρίς λόγο και οτι είναι προτιμότερο να στηρίζεσαι και στα χέρια στο στάδιο του φρεναρίσματος, αρκεί να χαλαρώνεις τα χέρια αφού δώσεις την απαιτούμενη κλίση κι έχεις αρχίσει να στρίβεις.
    Το έχω δοκιμάσει, αναγκαστικά ίσως, σε περιπτώσεις που μετράει και η κούραση. Δουλεύει μια χαρά.
    Η λογική πίσω απο όλα αυτά ειναι να "απλώνεις", χρονικά , όλες τις απαιτούμενες ενέργειες για να μην συμπίπτουν στην είσοδο της στροφής έχοντας ως αποτέλεσμα τον κατακερματισμό της εστίασης της προσοχής (focus) σε πολλα πράγματα.
    "Βγάλε σώμα πριν το φρενάρισμα ", "τελείωνε με τα κατεβάσματα (αν υπάρχουν ) νωρίς,κατα το αρχικό στάδιο φρεναρίσματος " , όλα για να μπορείς να "απελευθερωσεις" focus points κατα την πολυ κρίσιμη φάση της εισόδου ,turn-in point,brake release point,entrance speed.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ...Θεωρητικά σωστό είναι, αλλά στην πράξη θεωρώ οτι αλλάζει τα φώτα στο learning curve κάποιου που δεν είναι (κοντά) στο λέβελ των the best in the world.
    Όσο γι'αυτό,Παναγιώτη, θεωρώ πως έχουν δίκιο και θα προσπαθήσω να εξηγήσω πως το αντιλαμβάνομαι .

    Αν ,στην ταχύτητα που πιάνουν ,η αλληλουχία των πράξεων τους επαρκεί ,τότε ακολουθώντας την αλληλουχία αυτή στην μικρότερη,δική μου (σου,του) ταχύτητα ,εχω περισσότερο χρόνο να επεξεργαστώ την κατάσταση τη δεδομένη στιγμη.
    Ειναι όπως μια παλιότερη συζήτηση για τις γραμμές (απέτυχα να εκφραστώ 100% τότε ,I'll give it one more try ) . Αν ένα συγκεκριμένο εύρος γραμμών ειναι καλο/επαρκές για την Χ ταχύτητα ,τότε ακολουθώντας αυτές τις γραμμές με την μικρότερη ,δική μου (σου,του) ταχύτητα εχει ως αποτέλεσμα την μικρότερη κλίση (δεδομένου οτι κάνουμε τα αλλα σωστά ,στάση σώματος κτλ) ,άρα οι γρήγορες γραμμές (αυτές που δίνουν καλούς χρονους) ,ειναι και οι ασφαλέστερες.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Όσο γι'αυτό,Παναγιώτη, θεωρώ πως έχουν δίκιο και θα προσπαθήσω να εξηγήσω πως το αντιλαμβάνομαι .

    Αν ,στην ταχύτητα που πιάνουν ,η αλληλουχία των πράξεων τους επαρκεί ,τότε ακολουθώντας την αλληλουχία αυτή στην μικρότερη,δική μου (σου,του) ταχύτητα ,εχω περισσότερο χρόνο να επεξεργαστώ την κατάσταση τη δεδομένη στιγμη.
    Ειναι όπως μια παλιότερη συζήτηση για τις γραμμές (απέτυχα να εκφραστώ 100% τότε ,I'll give it one more try ) . Αν ένα συγκεκριμένο εύρος γραμμών ειναι καλο/επαρκές για την Χ ταχύτητα ,τότε ακολουθώντας αυτές τις γραμμές με την μικρότερη ,δική μου (σου,του) ταχύτητα εχει ως αποτέλεσμα την μικρότερη κλίση (δεδομένου οτι κάνουμε τα αλλα σωστά ,στάση σώματος κτλ) ,άρα οι γρήγορες γραμμές (αυτές που δίνουν καλούς χρονους) ,ειναι και οι ασφαλέστερες.

    There are levels to this game

    Όπως είχα πει και τότε που μιλούσαμε για τις γραμμές, θεωρώ ότι υπάρχουν τεχνικές και τεχνικές είτε μιλάμε για οδήγηση και μηχανές, είτε για οτιδήποτε.
    Ξεκινάς από τα basics και σιγά σιγά ανεβαίνεις.
    Πολλές advanced τεχνικές έρχονται σε αντίθεση με κάποιες βασικές τεχνικές. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι μεν είναι λάθος και οι δε σωστές ή το αντίστροφο.
    Απλά εφαρμόζονται ανάλογα με το επίπεδο του καθενός.

    Αν εγώ δοκιμάσω το trail braking και το βγαζωτονκωλομουπρινταφρενα, ενώ δεν έχω μάθει καλά καλά πού πρέπει να κοιτάω όταν στρίβω και πώς να μη σφίγγω τα χέρια επάνω στη στροφή, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα φάω τα μούτρα μου.

    Κάθε προχωρημένη τεχνική προϋποθέτει γνώση επιμέρους βασικών τεχνικών.
    Αν λείπουν αυτές τότε θεωρώ ότι δεν μπορείς να πεις ότι δοκιμάζω την προχωρημένη και να σου βγει σε καλό.

    Όσον αφορά τις γραμμές συγκεκριμένα δεν ξέρω να σου απαντήσω.
    Μπορεί να έχεις δίκιο.
    Όσον αφορά τεχνικές όμως γενικότερα, η προσωπική μου άποψη είναι αυτή που περιγράφω.
    Άλλο το τί κάνουν αυτοί που αγωνίζονται, κι άλλο αυτοί που μαθαίνουν/προπονούνται/δε βρίσκονται στο ίδιο λέβελ.
    Αν μαθαίνεις να καβαλάς και προσπαθείς να αντιγράψεις το Ρόσι, την έκατσες.
    Αν μαθαίνεις πυγμαχία και προσπαθείς να αντιγράψεις τον Αλί ή το Μειγουέδερ πάλι την έκατσες.
    Και πάει λέγοντας.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    There are levels to this game

    Όπως είχα πει και τότε που μιλούσαμε για τις γραμμές, θεωρώ ότι υπάρχουν τεχνικές και τεχνικές είτε μιλάμε για οδήγηση και μηχανές, είτε για οτιδήποτε.
    Ξεκινάς από τα basics και σιγά σιγά ανεβαίνεις.
    Πολλές advanced τεχνικές έρχονται σε αντίθεση με κάποιες βασικές τεχνικές. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι μεν είναι λάθος και οι δε σωστές ή το αντίστροφο.
    Απλά εφαρμόζονται ανάλογα με το επίπεδο του καθενός.

    Αν εγώ δοκιμάσω το trail braking και το βγαζωτονκωλομουπρινταφρενα, ενώ δεν έχω μάθει καλά καλά πού πρέπει να κοιτάω όταν στρίβω και πώς να μη σφίγγω τα χέρια επάνω στη στροφή, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα φάω τα μούτρα μου.

    Κάθε προχωρημένη τεχνική προϋποθέτει γνώση επιμέρους βασικών τεχνικών.
    Αν λείπουν αυτές τότε θεωρώ ότι δεν μπορείς να πεις ότι δοκιμάζω την προχωρημένη και να σου βγει σε καλό.

    Όσον αφορά τις γραμμές συγκεκριμένα δεν ξέρω να σου απαντήσω.
    Μπορεί να έχεις δίκιο.
    Όσον αφορά τεχνικές όμως γενικότερα, η προσωπική μου άποψη είναι αυτή που περιγράφω.
    Άλλο το τί κάνουν αυτοί που αγωνίζονται, κι άλλο αυτοί που μαθαίνουν/προπονούνται/δε βρίσκονται στο ίδιο λέβελ.
    Αν μαθαίνεις να καβαλάς και προσπαθείς να αντιγράψεις το Ρόσι, την έκατσες.

    Αν μαθαίνεις πυγμαχία και προσπαθείς να αντιγράψεις τον Αλί ή το Μειγουέδερ πάλι την έκατσες.
    Και πάει λέγοντας.
    τα μικρά βήματα είναι αυτά που θα σε κάνουν καλό αναβάτη. βήματα όμως προς ποια κατεύθυνση? εγώ θεωρώ προς την κατεύθυνση των καλύτερων.όπως λέει κι ο φίλος μου (στο fb ) ο Ken Hill : "technique is the same,the degree of application varies". δεν θα κάνω trail-braking στο βαθμό που κάνει ο MM93,θα κάνω όμως όσο μου επιτρέπει η ικανότητά μου,το μηχανάκι μου,τα λάστιχά μου,οι συνθήκες του οδοστρώματος κτλ. Σε ένα μεγάλο, άδειο parking μπορείς εύκολα να προπονηθείς στα φρένα γενικότερα,υπό κλίση ειδικότερα με διάφορα drills (υπάρχουν σε διάφορα άρθρα των Ienatsch,Hill etc) Το ίδιο και με το γκάζι ή την κλίση ή την στάση σώματος κτλ κτλ
    Όταν πας "αργά" (σχετικό αυτό) you can get away with a lot of mistakes και ούτε γάτα,ούτε ζημιά. Όσο προσθέτεις ταχύτητα (κι αν αυτός είναι ο σκοπός σου, στην τελική) τόσο πιο στενά είναι τα περιθώρια και τα λάθη πληρώνονται ακριβά.Οι καλύτεροι αναβάτες κάνουν το "σωστό" ,αν υπήρχε κάτι "σωστότερο",με την έννοια της περισσότερης ταχύτητας,τότε θα το έκαναν.
    Ξαναλέω,αν θες να πας γρήγορα,η τεχνική είναι εκεί,μάθε να την εφαρμόζεις.Είναι ο μόνος τρόπος να μείνεις (σχετικά) ασφαλής στην προσπάθειά σου να πας πιο γρήγορα.
    Αν δεν ξέρεις να αφήνεις τον συμπλέκτη,για ποιο trail-braking να μιλήσουμε?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ....Αν δεν ξέρεις να αφήνεις τον συμπλέκτη,για ποιο trail-braking να μιλήσουμε?
    Για να κανεις μικρά βήματα όπως λες σημαίνει ότι κάνοντας ένα πράγμα, μέχρι να το μάθεις, θα αφήσεις αναγκαστικά κάποια άλλα απ’εξω. Δεν είναι τόσο γραμμικό ή δισδιάστατο αυτό που περιγράφουμε ώστε να τα εφαρμόζεις όλα μαζί, και το μόνο που θα μεταβάλλεται θα είναι η ταχύτητα εκτέλεσης.

    Αυτό που λεω είναι ότι πρώτα θα μάθεις να αφήνεις λοιπόν συμπλέκτη και μετά θα μάθεις το trailbraking.
    Κι επειδη το να μάθεις να αφήνεις συμπλέκτη προϋποθέτει να κανεις συνεχώς «σταματα-ξεκινα» δε θα το μάθεις μαζί με το πώς πρέπει να πλαγιαζεις στις στροφές ή πότε να βγάζεις σώμα.
    Μπορει να στέκεσαι σαν τσέλιγκας μέχρι να μάθεις να αφήνεις το συμπλέκτη, και θα έρθει η ώρα για να μάθεις και πώς να στέκεσαι.
    Σκεψου σε κάποιον που δεν έχει ξανακαβαλήσει ποτέ να του πεις «ανέβα στο μηχανάκι, χέρια χαλαρά, σφίξε γόνατα, κοιτα εκεί που θες να πας, βγαζε σώμα κωλο σπλήνα, ακόλουθα τις γραμμές του Ροσι αλλά στο πιο αργό» και δε συμμαζεύεται. Ή που θα σε βρίσει ή που θα στουκαρει πουθενά προσπαθώντας να διαχειριστεί όλα αυτά τα πράγματα μαζί.

    Αν κάποιος λοιπόν πει «για να το κάνει ο Ροσι σωστό θα είναι, κάτσε να το κάνω κι εγώ αλλά πιο αργα» θεωρώ ότι ισως ξεχνάει το πόσα άλλα διαφορετικά πράγματα μπορεί να έχει κάνει ο Ροσι πριν φτάσει να κάνει αυτά στα οποια αναφερόμαστε, τα οποια τον βοήθησαν στο να χτίσει ένα υπόβαθρο που δε βασίστηκε απλά στο να κάνει τις ίδιες τεχνικές αργα και να ανεβάζει σιγά σιγά ταχύτητα.

    Με οτιδήποτε έχω ασχοληθεί στη ζωή μου (μουσική, αθλήματα, οδήγηση ή οτιδήποτε άλλο) αυτό που κατάλαβα είναι ότι ξεκινάς από κάποια βασικά πράγματα και στην πορεία μπορεί να τα αναιρέσεις. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έπρεπε να ξεκινήσεις από αυτά.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Για να κανεις μικρά βήματα όπως λες σημαίνει ότι κάνοντας ένα πράγμα, μέχρι να το μάθεις, θα αφήσεις αναγκαστικά κάποια άλλα απ’εξω. Δεν είναι τόσο γραμμικό ή δισδιάστατο αυτό που περιγράφουμε ώστε να τα εφαρμόζεις όλα μαζί, και το μόνο που θα μεταβάλλεται θα είναι η ταχύτητα εκτέλεσης.

    Αυτό που λεω είναι ότι πρώτα θα μάθεις να αφήνεις λοιπόν συμπλέκτη και μετά θα μάθεις το trailbraking.
    Κι επειδη το να μάθεις να αφήνεις συμπλέκτη προϋποθέτει να κανεις συνεχώς «σταματα-ξεκινα» δε θα το μάθεις μαζί με το πώς πρέπει να πλαγιαζεις στις στροφές ή πότε να βγάζεις σώμα.
    Μπορει να στέκεσαι σαν τσέλιγκας μέχρι να μάθεις να αφήνεις το συμπλέκτη, και θα έρθει η ώρα για να μάθεις και πώς να στέκεσαι.
    Σκεψου σε κάποιον που δεν έχει ξανακαβαλήσει ποτέ να του πεις «ανέβα στο μηχανάκι, χέρια χαλαρά, σφίξε γόνατα, κοιτα εκεί που θες να πας, βγαζε σώμα κωλο σπλήνα, ακόλουθα τις γραμμές του Ροσι αλλά στο πιο αργό» και δε συμμαζεύεται. Ή που θα σε βρίσει ή που θα στουκαρει πουθενά προσπαθώντας να διαχειριστεί όλα αυτά τα πράγματα μαζί.

    Αν κάποιος λοιπόν πει «για να το κάνει ο Ροσι σωστό θα είναι, κάτσε να το κάνω κι εγώ αλλά πιο αργα» θεωρώ ότι ισως ξεχνάει το πόσα άλλα διαφορετικά πράγματα μπορεί να έχει κάνει ο Ροσι πριν φτάσει να κάνει αυτά στα οποια αναφερόμαστε, τα οποια τον βοήθησαν στο να χτίσει ένα υπόβαθρο που δε βασίστηκε απλά στο να κάνει τις ίδιες τεχνικές αργα και να ανεβάζει σιγά σιγά ταχύτητα.

    Με οτιδήποτε έχω ασχοληθεί στη ζωή μου (μουσική, αθλήματα, οδήγηση ή οτιδήποτε άλλο) αυτό που κατάλαβα είναι ότι ξεκινάς από κάποια βασικά πράγματα και στην πορεία μπορεί να τα αναιρέσεις. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έπρεπε να ξεκινήσεις από αυτά.
    Αφού ,λοιπον ,μάθει να αφήνει τον συμπλέκτη ο φανταστικός φίλος μας,το επόμενο στάδιο δεν ειναι "φρένα υπό κλίση". Θα μαθει πως να πατάει και κυρίως πως να αφήνει τα φρένα ομαλά όρθιος ,θέτοντας έτσι τις σωστές βάσεις για να το προχωρήσει παραπέρα,αν θέλει βέβαια.

    Δεν λέω οτι ο αρχάριος θα πρέπει να κάνει αυτά που κάνουν οι καλύτεροι, λέω οτι χτίζοντας σε σωστά θεμέλια ,κι αν απο κάποιο σημείο και μετα αποφασίσει οτί θέλει να παει πιο γρήγορα ,καλα θα κάνει να "μιμηθεί " τους καλύτερους .

    Δε νομιζω πως διαφωνούμε ,άλλωστε το έγραψα ξεκάθαρα και σε προηγούμενο ποστ,αν θέλει κάποιος να παει "πιο γρήγορα".
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος

    Με οτιδήποτε έχω ασχοληθεί στη ζωή μου (μουσική, αθλήματα, οδήγηση ή οτιδήποτε άλλο) αυτό που κατάλαβα είναι ότι ξεκινάς από κάποια βασικά πράγματα και στην πορεία μπορεί να τα αναιρέσεις. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έπρεπε να ξεκινήσεις από αυτά.

    Αυτα τα βασικά πράγματα ,Παναγιώτη,δεν τα αναιρείς,ειναι τα θεμέλια πανω στα οποία θα "χτισεις",αν αποφασίσεις να πας παραπέρα . Δες το παράδειγμα στο προηγούμενο ποστ, μαθαίνοντας πως να αφήνεις τα φρένα (πολυ) ομαλά ,όρθιος (χωρις κλίση), ειναι το θεμέλιο του trail braking.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Αφού ,λοιπον ,μάθει να αφήνει τον συμπλέκτη ο φανταστικός φίλος μας,το επόμενο στάδιο δεν ειναι "φρένα υπό κλίση". Θα μαθει πως να πατάει και κυρίως πως να αφήνει τα φρένα ομαλά όρθιος ,θέτοντας έτσι τις σωστές βάσεις για να το προχωρήσει παραπέρα,αν θέλει βέβαια.

    Δεν λέω οτι ο αρχάριος θα πρέπει να κάνει αυτά που κάνουν οι καλύτεροι, λέω οτι χτίζοντας σε σωστά θεμέλια ,κι αν απο κάποιο σημείο και μετα αποφασίσει οτί θέλει να παει πιο γρήγορα ,καλα θα κάνει να "μιμηθεί " τους καλύτερους .

    Δε νομιζω πως διαφωνούμε ,άλλωστε το έγραψα ξεκάθαρα και σε προηγούμενο ποστ,αν θέλει κάποιος να παει "πιο γρήγορα".
    Αρα επανερχόμαστε σε αυτό που λέγαμε και την άλλη φορα.
    Πόσο γρήγορα είναι αυτό το γρήγορα ώστε να μη φτάνουν οι τεχνικές του Code και να χρειάζονται οι τεχνικές του Μαρκεζ.

    IMHO αυτό το γρήγορα είναι παααααρα πολύ γρήγορα, και μαγκιά του φυσικα οποιου το καταφέρνει, αλλά πιστεύω ότι μιλάμε για παρα πολύ μικρό ποσοστό αναβατών οι οποίοι «τερμάτισαν» το συμβατικό τρόπο κι επειδη θέλουν να πάνε ακόμα πιο γρήγορα χρειάζεται να υιοθετήσουν τις τεχνικές που συζηταμε ώστε να τα καταφέρουν.

  15. #15
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Αυτα τα βασικά πράγματα ,Παναγιώτη,δεν τα αναιρείς,ειναι τα θεμέλια πανω στα οποία θα "χτισεις",αν αποφασίσεις να πας παραπέρα . Δες το παράδειγμα στο προηγούμενο ποστ, μαθαίνοντας πως να αφήνεις τα φρένα (πολυ) ομαλά ,όρθιος (χωρις κλίση), ειναι το θεμέλιο του trail braking.
    Βασικό πράγμα θεωρώ το «δε φρενάρουμε ποτέ επάνω στη στροφή ή όσο η μοτοσυκλέτα μας βρίσκεται πλαγιασμενη».
    Το οποίο, ναι, αν φτάσεις από κάποια επίπεδα και πάνω, πρέπει να το αναιρέσεις.
    Αλλά για να έχεις φτάσει σε αυτά τα επίπεδα και να μην έχεις πάει στον άλλο κόσμο, μάλλον έμαθες παρα πολύ καλά πώς να το κανεις πριν φτάσεις να χρειάζεσαι να το αναιρέσεις.

    Rules are meant to be followed first, and then to be broken που λεν και στα χωρια.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. MotoGP set-up report - Malaysia
    από RapidShade στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 14:50
  2. every body in house say yea
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 18:52
  3. Body Sushi
    από Nefeli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2004, 16:37
  4. Who were u in your past life?
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 14:02
  5. Men's life before & after marriage
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF