Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: setting your body before braking

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και άλλος τρόπος:

    Πλησιάζοντας τη στροφή, βγάζεις το μισό κωλομέρι αλλά ο κορμός είναι στην ευθεία με τα δύο γόνατα κολλημένα στο ντεπόζιτο. Φρενάρεις δυνατά, και μόλις δώσεις κλίση κρεμάς κορμό κι ανοίγεις εσωτερικό γόνατο.
    Έτσι, και έχεις κάπου να στηριχτείς στα πολλά φρένα πέρα από τα χέρια, και έχεις έτοιμο το σώμα από νωρίς.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Αυτο ακριβώς εκανε ο Miller σε μια συγκεκριμένη στροφή! Υπάρχει ενα γαμάτο βιντεακι στη σελίδα της parmac,το εχω ποσταρει κι εδω μεσα ,κάπου.
    στο 1:57
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ...Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο Code κάτι έπρεπε να βρει να πει, οπότε και είπε αυτό που παρέθεσες. Απομονώνει ένα κομμάτι ("In terms of judgement and skills...." ) και βάζει κι ένα "may be the other way around". Δεν ξέρω ποιά είναι η ερώτηση που του έκαναν, αλλά δε μου κάνει εντύπωση που δε γύρισε να πει "Ναι σόρρυ, τα δικά μου είναι απλά και τα άλλα είναι πολύπλοκα". Πρέπει να παινέψει και το σπιτάκι του (και κάποιες φορές το να λες ότι αυτά που διδάσκεις εσύ είναι δύσκολα και ζόρικα πουλάει περισσότερο από το να τα πεις απλά κι εύκολα) γιατί κάπως πρέπει να γεμίσει το ψυγείο του κι αυτός.
    Γενικώς, άσχετα με το πόσο ψηλά μπορεί να έχω κάποιον για το έργο του, είτε λέγεται Code είτε Ρόσι είτε ο θεός ο ίδιος, τα λεγόμενα του σε συνεντέυξεις δεν τα παίρνω και πολύ στα σοβαρά.
    Εν ολίγοις, μπορεί στα βιβλία σου και στα έργα σου να είσαι άψογος, αλλά στις συνεντεύξεις να λες και καμιά μαλακία να περνάει η ώρα και να τραβάει και πελάτες στο μαγαζί
    εδώ ολόκληρη η συνέντευξη Πάνο.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2680840
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Ωραια κουβεντα, καιρο ειχαμε να δουμε θεμα τεχνικης..

    Μια μικρη ενσταση παντως στο θεωρητικο του πραγματος (και αλλη μια κ@λοτρυπ... εεε γνωμη )... Θεωρω οτι το "αγνωστη διαδρομη" που αναφερθηκε μερικες φορες, απο την αρχη ανατρεπει αρκετες απο τις "αγωνιστικες" παραμετρους που πεφτουν στο τραπεζι..

    Ο'τι, αποδεδειγμενα δουλευει για τους πουθεναδες του παγκοσμιου, ειναι παντα σε απολυτα γνωστη διαδρομη και σε επαναλαμβανομενα περασματα που ξερουν ακριβως τι και πως να το παρουν.

    Οποτε νομιζω οτι η τεχνικες ειναι εφαρμοσιμες μονο εντως.. στον δρομο και σε "αγνωστα" κομματια, πας σταθερα πιο κατω και με αποδεδειγμενα "τεχνικες" συμβατικες.. Η εγω πλεον ειμαι πολυ γέρος και φοβικος.

    Συνεχιστε παρακαλω..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ωραια κουβεντα, καιρο ειχαμε να δουμε θεμα τεχνικης..

    Μια μικρη ενσταση παντως στο θεωρητικο του πραγματος (και αλλη μια κ@λοτρυπ... εεε γνωμη )... Θεωρω οτι το "αγνωστη διαδρομη" που αναφερθηκε μερικες φορες, απο την αρχη ανατρεπει αρκετες απο τις "αγωνιστικες" παραμετρους που πεφτουν στο τραπεζι..

    Ο'τι, αποδεδειγμενα δουλευει για τους πουθεναδες του παγκοσμιου, ειναι παντα σε απολυτα γνωστη διαδρομη και σε επαναλαμβανομενα περασματα που ξερουν ακριβως τι και πως να το παρουν.

    Οποτε νομιζω οτι η τεχνικες ειναι εφαρμοσιμες μονο εντως.. στον δρομο και σε "αγνωστα" κομματια, πας σταθερα πιο κατω και με αποδεδειγμενα "τεχνικες" συμβατικες.. Η εγω πλεον ειμαι πολυ γέρος και φοβικος.

    Συνεχιστε παρακαλω..
    Η άποψη που λέει πως "χρησιμοποιείς την τάδε τεχνική για ταχύτητα στην πίστα ή για ασφάλεια στο δρόμο" με βρίσκει σύμφωνο. Μπήκα στις Σέρρες πρώτη φορά το 15 κι από τοτε έκανα τόση πρόοδο όση δεν είχα κάνει την προηγούμενη 10ετια! Δεν είναι ότι το άκουσα και το μεταφέρω, έτσι το έζησα.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Η άποψη που λέει πως "χρησιμοποιείς την τάδε τεχνική για ταχύτητα στην πίστα ή για ασφάλεια στο δρόμο" με βρίσκει σύμφωνο. Μπήκα στις Σέρρες πρώτη φορά το 15 κι από τοτε έκανα τόση πρόοδο όση δεν είχα κάνει την προηγούμενη 10ετια! Δεν είναι ότι το άκουσα και το μεταφέρω, έτσι το έζησα.
    Συμφωνω απολυτα.. αλλα νομιζω εδω συζητατε για τεχνικες βελτιωσης των ηδη αρκετα πρωχωρημενων γνωσεων και -το κυριοτερο- ανετης εφαρμογης τους μετα απο αρκετη εμπειρια... Καπου το ειπε και καπνιστης.. η εσυ..οτι αφου εχεις κανει κτημα σου τις βασικες αρχες, πας παρκατω...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  6. #36
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και άλλος τρόπος:

    Πλησιάζοντας τη στροφή, βγάζεις το μισό κωλομέρι αλλά ο κορμός είναι στην ευθεία με τα δύο γόνατα κολλημένα στο ντεπόζιτο. Φρενάρεις δυνατά, και μόλις δώσεις κλίση κρεμάς κορμό κι ανοίγεις εσωτερικό γόνατο.
    Έτσι, και έχεις κάπου να στηριχτείς στα πολλά φρένα πέρα από τα χέρια, και έχεις έτοιμο το σώμα από νωρίς.
    Σε κουβεντα μου σε course στην πιστα με τον De Angelis ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ μου ελεγε!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και άλλος τρόπος:

    Πλησιάζοντας τη στροφή, βγάζεις το μισό κωλομέρι αλλά ο κορμός είναι στην ευθεία με τα δύο γόνατα κολλημένα στο ντεπόζιτο. Φρενάρεις δυνατά, και μόλις δώσεις κλίση κρεμάς κορμό κι ανοίγεις εσωτερικό γόνατο.
    Έτσι, και έχεις κάπου να στηριχτείς στα πολλά φρένα πέρα από τα χέρια, και έχεις έτοιμο το σώμα από νωρίς.

    Εχω την εντυπωση οτι ετσι μεταφερεις πιο πολυ βαρος στο μπροστινο ελαστικο και αρα το ζοριζεις πιο πολυ και το φθειρεις πιο γρηγορα...επισης τη στιγμη που θα ριξεις τον κορμο στο εσωτερικο της στροφης κανεις μεγαλυτερη και αρα πιο αποτομη κινηση ενω στην αντιθετη περιπτωση η κινηση ειναι μικροτερη αρα πιο smooth.Τωρα βεβαια εξαρταται και ακριβως γιατι στυλ μιλαμε,εγω φανταζομαι κατι σα του Bayiliss που κανει μπαμ στην οδηγηση του το ποσο αποτομα εβγαζε τελευταια στιγμη το σωμα του ακριβως επειδη το χε μεσα στα φρενα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9oI0jRV.jpg 
Προβολές:	341 
Μέγεθος:	29,7 KB 
ID:	401697

    Τωρα σωστο και λαθος δε νομιζω οτι υπαρχει στα χομπιστικα που συζηταμε,οτι βολευει τον καθενα,δεν ειναι επικινδυνο κανενα απο τα δυο.Αν καποιος ομως κανε ιπροπονησεις για να κατεβει σε αγωνες κτλ καλυτερα να ακολουθησει αυτο που κανουν οχι μονο οι κορυφαιοι αλλα οι περισσοτεροι πια παγκοσμιοι αναβατες σε ολες τις κατηγοριες,θα υπαρχει λογος ή μπορει και λογοι.

    Υ.Γ.Για τον Μιλλερ που αναφερθηκε πιο πανω να θυμησουμε οτι εχει τραυμαστει στο δεξι χερι απο μια μεγαλη στουκα που ειχε τοτε που εσκασε στα προστατευτικα και εχει αλλαξει λιγο στυλ οδηγησης ισως αυτος να αναγκαζεται καμια φορα να στηριζει τα ποδια στο φερινγκ λογο τραυματισμου...γιατι σε παλιοτερες foto ολο εξω βλεπω το ποδαρι του.

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Εχω την εντυπωση οτι ετσι μεταφερεις πιο πολυ βαρος στο μπροστινο ελαστικο και αρα το ζοριζεις πιο πολυ και το φθειρεις πιο γρηγορα...
    Κατά τη διάρκεια του φρεναρίσματος στην ευθεία το βάρος στον μπροστινό τροχό είναι σύμμαχος.
    Η μετατόπιση του κορμού εφόσον δεν κάνεις μοχλό με κάτι για να την κάνεις, - δεν σπρώχνεις τιμόνι ή μαρσπιέ δηλαδή -, ουδόλως επηρεάζει την ευστάθεια της μηχανής.

    Όπως και να 'χει, μιλάμε για ψιλά γράμματα άσχετα με την οδήγηση στον δρόμο.
    Think faster than you ride

  9. #39
    Διαφορετικό στυλ:σε όλο τον αγώνα,στα δυνατά φρένα της ευθείας ο Neukirchner με κολλημένο το εσωτερικό γόνατο στο ντεπόζιτο και κατά πόδας οι Reiterberger & Fores με το γόνατο στον αέρα,όλοι όμως με μισό κώλο έξω,έτοιμοι για την επερχόμενη στροφή.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης (268).jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	41,7 KB 
ID:	402566
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης (267).jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	49,1 KB 
ID:	402567
    από το πρωτάθλημα IDM του 2015
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 03/01/2019 στις 23:25.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  10. #40
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  11. #41
    θα παραθεσω το πως μου φαινεται και οχι αν ειναι σωστο η οχι.....

    νομιζω παει να εξηγησει κατι που δεν το καταλαβαινει και ο ιδιος και λεει το ενα μετα το αλλο........

    air anchor?
    χεχεχεχεχεχεχε

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    θα παραθεσω το πως μου φαινεται και οχι αν ειναι σωστο η οχι.....

    νομιζω παει να εξηγησει κατι που δεν το καταλαβαινει και ο ιδιος και λεει το ενα μετα το αλλο........

    air anchor?
    χεχεχεχεχεχεχε
    air anchor: αυξημένη αεροδυναμική αντίσταση=>σωστό.αμελητέο αλλά σωστό.

    κατά τα άλλα ,ναι σίγουρα μας δίνει την υποκειμενική του ματιά επί του θέματος,δεν μας το ανέλυσε μαθηματικά.
    στα περισσότερα έχει δίκιο,θεωρώ.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  13. #43
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Καμία αντίρρηση με όλα τα υπερ που αναφέρει, εκτός αυτό που λέει στο τέλος πως αν δεν κινείσαι στο όριο
    δεν θα δεις καμία διαφορά.

    Εμένα μου ήρθε αυθόρμητα σαν ένα σταδιο ασφάλειας πριν χαλαρώσω τα φρένα για την γραμή εισόδου.
    Είμαι σίγουρος πως το αρχικό ερέθισμα για να το κάνω, ήταν η ανασφάλεια μου λόγο βροχής. Σκέφτηκα
    πως αν κάτι δεν πάει καλά και γλυστρήσω, θα έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το πέλμα σαν γλύστρα.

    Αυτό που συνειδητοποίησα ακαριαία και υποστήριξε αυτό τον χειρισμό έκτοτε, ήταν πως σηκώνοντας το πόδι
    από τον μαρσπιε του εσωτερικού της στροφής, "επιβάλω" στο σώμα μου να στηριχθεί στον έξω μαρσπιε σχεδόν αυθόρμητα.

    Είναι μια αξία που δεν θυμάμαι πλέον πως μου είχε μεταφερθεί, μάλλον απο τα παιδιά του Moτο, την προοπονούμουν
    αρκετά εκείνη την περίοδο και είναι τόσο συμαντική για εμένα όσο το να μην τραβάω ποτέ το τιμόνι της μοτό.

    Μου δίνει μεγάλη σιγουριά, χαλαρώνει το πάνω μέρος του σώματος μου επιτρέποντας μου να πλησιάσω το τιμόνι
    και να βγάλω το σώμα μου άνετα προς το εσωτερικό της στροφής.

    Σε περιπτώσεις που δεν θέλω να αλλοιώσω την στάση μου, έχω παρατηρήσει ότι σηκώνω ελάχιστα το πόδι
    από το μαρσπιε με τα ίδια αποτελέσματα.

    Όσον αφορά εμένα, το προτείνω σε όλους σε οποιεσδήποτε ταχύτητες που χρειάζεται να δώσουμε
    κλίση με σταθερότητα στην μοτο.

  14. #44
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καμία αντίρρηση με όλα τα υπερ που αναφέρει, εκτός αυτό που λέει στο τέλος πως αν δεν κινείσαι στο όριο
    δεν θα δεις καμία διαφορά.

    Εμένα μου ήρθε αυθόρμητα σαν ένα σταδιο ασφάλειας πριν χαλαρώσω τα φρένα για την γραμή εισόδου.
    Είμαι σίγουρος πως το αρχικό ερέθισμα για να το κάνω, ήταν η ανασφάλεια μου λόγο βροχής. Σκέφτηκα
    πως αν κάτι δεν πάει καλά και γλυστρήσω, θα έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το πέλμα σαν γλύστρα.

    Αυτό που συνειδητοποίησα ακαριαία και υποστήριξε αυτό τον χειρισμό έκτοτε, ήταν πως σηκώνοντας το πόδι
    από τον μαρσπιε του εσωτερικού της στροφής, "επιβάλω" στο σώμα μου να στηριχθεί στον έξω μαρσπιε σχεδόν αυθόρμητα.

    Είναι μια αξία που δεν θυμάμαι πλέον πως μου είχε μεταφερθεί, μάλλον απο τα παιδιά του Moτο, την προοπονούμουν
    αρκετά εκείνη την περίοδο και είναι τόσο συμαντική για εμένα όσο το να μην τραβάω ποτέ το τιμόνι της μοτό.

    Μου δίνει μεγάλη σιγουριά, χαλαρώνει το πάνω μέρος του σώματος μου επιτρέποντας μου να πλησιάσω το τιμόνι
    και να βγάλω το σώμα μου άνετα προς το εσωτερικό της στροφής.

    Σε περιπτώσεις που δεν θέλω να αλλοιώσω την στάση μου, έχω παρατηρήσει ότι σηκώνω ελάχιστα το πόδι
    από το μαρσπιε με τα ίδια αποτελέσματα.

    Όσον αφορά εμένα, το προτείνω σε όλους σε οποιεσδήποτε ταχύτητες που χρειάζεται να δώσουμε
    κλίση με σταθερότητα στην μοτο.
    Μπορείς πολύ εύκολα να συνεχίσεις να πατάς το πόδι στου στο εσωτερικό μαρσπιέ χωρίς να βαζεις βάρος και να έχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα που περιέγραψες.

    Επίσης κακώς διαφωνείς.
    Σίγουρα αν δεν είσαι στο όριο, το να κρεμάσεις έξω το πόδι δεν πρόκειται να βοηθήσει σε κάτι, εκτος απο το να προσφέρεις γέλιο στους άλλους βέβαια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #45
    δεν μπαίνει ποτέ σε braking zone με τον κώλο στο κέντρο, πάντα έχει "περίπου μισό" κωλομέρι έξω ακριβώς πριν τα φρένα.

    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. MotoGP set-up report - Malaysia
    από RapidShade στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 14:50
  2. every body in house say yea
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 18:52
  3. Body Sushi
    από Nefeli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2004, 16:37
  4. Who were u in your past life?
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 14:02
  5. Men's life before & after marriage
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF