Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Επιγονατίδες για καθημερινή χρήση σπίτι/δουλειά (commuting), επιλογές & συμβουλές

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2016
    Μηνύματα
    19

    Επιγονατίδες για καθημερινή χρήση σπίτι/δουλειά (commuting), επιλογές & συμβουλές

    Καλησπέρα σε όλους,

    Πριν μερικές ώρες με την γλίτσα πάνω σε στροφή μου έφυγε το πίσω με αποτέλεσμα να σκάσω κάτω με το γόνατο πρώτα και τα χέρια μετά, και το μοτό να ρίξει μια γυροβολιά. Από φθορές φαγώθηκε το τζιν στο γόνατο, και το δεξί γάντι στην παλάμη. Το ίδιο το γόνατο φαίνεται οκ για την ώρα. Το πρόβλημα είναι οτι έχω θέμα ελλειπούς αιμάτωσης στο συγκεκριμένο πόδι κάτι που με προβλημάτισε πολύ, μιας και ενώ φορούσα κράνος, δερμάτινο μπουφάν, μπότες, γάντια, και πάλι το πρώτο κομμάτι μου που βρήκε άσφαλτο ήταν απροστάτευο και δη το άκρο που θα έπρεπε να έχει την περισσότερη προστασία για τον υποφαινόμενο.

    Οπότε αποφάσισα οτι πρέπει να πάρω και ένα ζευγάρι επιγονατίδες για να τις φοράω πάνω από το παντελόνι για εύκολο βάλε βγάλε. Κάθε μέρα κάνω τουλάχιστον 1 ώρα (σπίτι δουλειά και πίσω) βόρεια προάστια με πολλή υγρασία και χιονόνερο τους χειμερινούς μήνες. Το θέμα είναι οτι δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερα βοηθητικό στο φόρουμ οπότε έκανα μια πρώτη έρευνα, βρήκα 2-3 υποψήφια μοντέλα και θα ήθελα γνώμες κατόχων ή άλλες προτάσεις.

    Αρχικά να πω οτι έχω σαλοπέτα δερμάτινη με προστασίες αλλά προφανώς στην καθημερινότητα δεν είναι πρακτική, ειδικά όταν στην δουλειά δεν υπάρχει χώρος για άλλαγμα ρούχων. Επίσης να διευκρινίσω οτι δεν ψάχνω για knee-braces (δεν έχω θέμα με χιαστούς/μηνίσκους), αλλά για κάτι που θα προστατέψει το γόνατο/καλάμι μου αν ποτέ ξαναπέσω έτσι (χτύπα ξύλο, πέτρα και καουτσούκ). Νομίζω οτι όσο περισσότερα straps έχει τόσο καλύτερα, ώστε να μπορώ να τα έχω πιο χαλαρά (δεν με παίρνει να δένω σφίχτα το συγκεκριμένο πόδι) χωρίς να πέφτει/αλλάζει θέση. Βέβαια με ενδιαφέρει και η πρακτικότητα/ευχρηστία/όγκος (πχ αν χωράνε στην μπαγκαζιέρα που είναι 30άρα νομίζω). Τέλος θα ήθελα ιδανικά να είναι διακριτικά (μονόχρωμα/μαύρα) και να μην κάνουν μπαμ. Το budget πιάνει ταβάνι γύρω στα €50-70 βαριά.

    Dainese KNEE V E1 στα €55.
    Clover KNEE (δεν έχει άλλα στοιχεία) στα €46.
    THOR QUADRANT στα €34.

    Το πρώτο καλύπτει και καλάμι, έχει κλείδωση και τρία straps, αλλά δεν το κόβω να χωράει μπαγκαζιέρα. Το δεύτερο έχει δύο straps, χωράει μπαγκαζιέρα άνετα αλλά δεν καλύπτει καλάμι. Το τρίτο έχει κλείδωση μεν αλλά μόνο δυο straps (σταθερότητα?) και για κάποιον λόγο φαίνεται κάπως πιο mx φάση από τα άλλα δυο.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από helix Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,

    Πριν μερικές ώρες με την γλίτσα πάνω σε στροφή μου έφυγε το πίσω με αποτέλεσμα να σκάσω κάτω με το γόνατο πρώτα και τα χέρια μετά, και το μοτό να ρίξει μια γυροβολιά. Από φθορές φαγώθηκε το τζιν στο γόνατο, και το δεξί γάντι στην παλάμη. Το ίδιο το γόνατο φαίνεται οκ για την ώρα. Το πρόβλημα είναι οτι έχω θέμα ελλειπούς αιμάτωσης στο συγκεκριμένο πόδι κάτι που με προβλημάτισε πολύ, μιας και ενώ φορούσα κράνος, δερμάτινο μπουφάν, μπότες, γάντια, και πάλι το πρώτο κομμάτι μου που βρήκε άσφαλτο ήταν απροστάτευο και δη το άκρο που θα έπρεπε να έχει την περισσότερη προστασία για τον υποφαινόμενο.

    Οπότε αποφάσισα οτι πρέπει να πάρω και ένα ζευγάρι επιγονατίδες για να τις φοράω πάνω από το παντελόνι για εύκολο βάλε βγάλε. Κάθε μέρα κάνω τουλάχιστον 1 ώρα (σπίτι δουλειά και πίσω) βόρεια προάστια με πολλή υγρασία και χιονόνερο τους χειμερινούς μήνες. Το θέμα είναι οτι δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερα βοηθητικό στο φόρουμ οπότε έκανα μια πρώτη έρευνα, βρήκα 2-3 υποψήφια μοντέλα και θα ήθελα γνώμες κατόχων ή άλλες προτάσεις.

    Αρχικά να πω οτι έχω σαλοπέτα δερμάτινη με προστασίες αλλά προφανώς στην καθημερινότητα δεν είναι πρακτική, ειδικά όταν στην δουλειά δεν υπάρχει χώρος για άλλαγμα ρούχων. Επίσης να διευκρινίσω οτι δεν ψάχνω για knee-braces (δεν έχω θέμα με χιαστούς/μηνίσκους), αλλά για κάτι που θα προστατέψει το γόνατο/καλάμι μου αν ποτέ ξαναπέσω έτσι (χτύπα ξύλο, πέτρα και καουτσούκ). Νομίζω οτι όσο περισσότερα straps έχει τόσο καλύτερα, ώστε να μπορώ να τα έχω πιο χαλαρά (δεν με παίρνει να δένω σφίχτα το συγκεκριμένο πόδι) χωρίς να πέφτει/αλλάζει θέση. Βέβαια με ενδιαφέρει και η πρακτικότητα/ευχρηστία/όγκος (πχ αν χωράνε στην μπαγκαζιέρα που είναι 30άρα νομίζω). Τέλος θα ήθελα ιδανικά να είναι διακριτικά (μονόχρωμα/μαύρα) και να μην κάνουν μπαμ. Το budget πιάνει ταβάνι γύρω στα €50-70 βαριά.

    Dainese KNEE V E1 στα €55.
    Clover KNEE (δεν έχει άλλα στοιχεία) στα €46.
    THOR QUADRANT στα €34.

    Το πρώτο καλύπτει και καλάμι, έχει κλείδωση και τρία straps, αλλά δεν το κόβω να χωράει μπαγκαζιέρα. Το δεύτερο έχει δύο straps, χωράει μπαγκαζιέρα άνετα αλλά δεν καλύπτει καλάμι. Το τρίτο έχει κλείδωση μεν αλλά μόνο δυο straps (σταθερότητα?) και για κάποιον λόγο φαίνεται κάπως πιο mx φάση από τα άλλα δυο.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.
    εχω τις πρωτες 4 χρονια και τις πηρα 40

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2016
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εχω τις πρωτες 4 χρονια και τις πηρα 40
    Ωραία. Θα μπορούσες να μοιραστείς εντυπώσεις, τα θετικά τους, τα αρνητικά τους, αν έχουν βγάλει τα λεφτά τους, αν θέλουν προσοχή σε κάτι συγκεκριμένο;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    https://www.motoraid.eu/protection-b...-(lev-1)-black

    Έχω αυτές μια τριετία περίπου.Πολύ άνετες,οταν φοράω τζήν τις βάζω απέξω,όταν φοράω το κορντούρα που είναι φαρδύ απομέσα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από helix Προβολή μηνύματος
    Ωραία. Θα μπορούσες να μοιραστείς εντυπώσεις, τα θετικά τους, τα αρνητικά τους, αν έχουν βγάλει τα λεφτά τους, αν θέλουν προσοχή σε κάτι συγκεκριμένο;
    δεν ειναι και για καθε μερα. εγω τις ψιλοπαρατησα αλλα κάποιες φορες τις φοράω. ειναι τουμπανες πανω σου και δεν μπαινονγαινουν ευκολα. 2+2 σκρατς θέλουν χρονο και βαρεθηκα. Εχω δει αρκετες στο δρομο πολύ κομψοτερες. το εσωτερικο τους παντως ειναι πολύ καλο δεν μπορω να πω. απεξω ειναι πλαστικο απλα καλης ποιοτητας

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    έχω τις spidi, οι οποίες είναι εύκαμπτες συμμαζεμένες μάλιστα σε στάσεις σταθμεύσεις μπορείς να τις χώσεις μέσα στο κράνος μαζί με τα γάντια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13862822_0_a.jpg 
Προβολές:	464 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	401573
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Έχω αυτές και τις χρησιμοποιώ καθημερινά για αρκετά χρόνια, φοριούνται άνετα και δεν ενοχλούν καθόλου κατά την οδήγηση, ακόμη και αν είναι πολύωρη. Εμπειρία πτώσης με επιγονατίδες δεν έχω και θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος έχει να μας πει κάτι. Έχω την εντύπωση ότι η χρήση μιας τέτοιας επιγονατίδας θα προσφέρει κάτι κατά την πρώτη κρούση, αλλά μετά δεν νομίζω να μένει στη θέση της..

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    έχω τις spidi, οι οποίες είναι εύκαμπτες συμμαζεμένες μάλιστα σε στάσεις σταθμεύσεις μπορείς να τις χώσεις μέσα στο κράνος μαζί με τα γάντια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13862822_0_a.jpg 
Προβολές:	464 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	401573
    Με συγχωρειτε για το οφ τοπικ...αλλα βαζετε μεσα στο κρανος γαντια κ επιγονατιδες? Με τοση βρωμα που μαζευουν απο τον δρομο?
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Είναι όντως άβολες για καθημερινή χρήση και υπάρχει κίνδυνος να γρατζουνιστούν σημεία της μοτοσυκλέτας, ιδίως στα σημεία που ακουμπάει ή εφάπτεται το γόνατο.
    Επίσης, δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη λύση:τζιν και από πάνω οι επιγονατίδες ή παντελόνι με ενσωματωμένες προστασίες.Εξαρτάται και από την ποιότητα του προϊόντος.
    Αυτές πάντως οι Dainese του πρώτου post δεν είναι μόνο προστατευτικές επιγονατίδες, είναι και επικνημίδες.

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Με συγχωρειτε για το οφ τοπικ...αλλα βαζετε μεσα στο κρανος γαντια κ επιγονατιδες? Με τοση βρωμα που μαζευουν απο τον δρομο?
    Hells Angels φιλε
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Και εγώ τις πρώτες έχω.
    Μαζεμένες δεν είναι, αλλά σε μπαγκαζιέρα 30 lt χωράνε.
    Ευτυχώς δεν έχω δοκιμάσει την αποτελεσματικότητά τους ακόμα...
    Έχουν 3 ιμάντες που πιάνουν.
    Γενικά ευχαριστημένος είμαι.

    Επειδή λες πως φοράς μπότες και αυτές κατεβαίνουν μέχρι χαμηλά κάτω στην κνήμη, να τις δοκιμάσεις όταν πάς μαζί με τις μπότες να σιγουρευτείς πως "συνεργάζονται" καλά.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ τις πρώτες έχω.
    Μαζεμένες δεν είναι, αλλά σε μπαγκαζιέρα 30 lt χωράνε.
    Ευτυχώς δεν έχω δοκιμάσει την αποτελεσματικότητά τους ακόμα...
    Έχουν 3 ιμάντες που πιάνουν.
    Γενικά ευχαριστημένος είμαι.

    Επειδή λες πως φοράς μπότες και αυτές κατεβαίνουν μέχρι χαμηλά κάτω στην κνήμη, να τις δοκιμάσεις όταν πάς μαζί με τις μπότες να σιγουρευτείς πως "συνεργάζονται" καλά.
    μπράβο ρε φιλε. οντως ειναι 3+3 οχι 2+2 που έγραψα. μιλαμε για πολύ μανουρα....κολλανε και μεταξυ τους, κολλανε και στα σκρατς απο το γαντι γενικα ενας χαμος.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παιρνεις τις dainese χωρις πολλα πολλα. φοβερα ανετες και με μηχανισμο πολυ καλο που δεν νιωθεις οτι τις φορας..επισης κερδιζεις οτι προστατευεις απο γονατο μεχρι καλαμι. διπλωνουν μην φοβασαι και τις βαζεις μεσα στη μπαγκαζιερα ανετα. εκτος αν πια εχεις μπαγκαζιερα 30-35 λιτρα. εκει δεν ξερω

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    Παιρνεις τις dainese χωρις πολλα πολλα. φοβερα ανετες και με μηχανισμο πολυ καλο που δεν νιωθεις οτι τις φορας..επισης κερδιζεις οτι προστατευεις απο γονατο μεχρι καλαμι. διπλωνουν μην φοβασαι και τις βαζεις μεσα στη μπαγκαζιερα ανετα. εκτος αν πια εχεις μπαγκαζιερα 30-35 λιτρα. εκει δεν ξερω
    Δεν διαβάζεις και θα σε μαλώσω
    Αυτό είπε, 30αρα είναι και δεν χωράνε...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν διαβάζεις και θα σε μαλώσω
    Αυτό είπε, 30αρα είναι και δεν χωράνε...
    χαθηκα στη μεταφραση! χααχαχαχχαχα ελιωσα παντως!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aδιάβροχο μπουφάν 100% για καθημερινή χρήση?
    από GIXXERAKIAS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2015, 22:21
  2. Παλια μηχανη για καθημερινη χρηση
    από Corvo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2011, 16:53
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ Bmw F650 Dakar H Transalp 650 ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ
    από NDIAKAK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2011, 05:41
  4. Μηχανή Enduro σκυλί για καθημερινή χρήση
    από AfragkosEnduras στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2009, 11:43
  5. Μπότες για καθημερινή χρήση...
    από chr1s_86 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 21:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF