Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Βερνίκωμα (Clear Coating) Πλαστικών μερών

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Φίλε για να πετύχεις το τέλειο αποτέλεσμα θέλει στο τέλος να ξύσεις με ντουκόχαρτο νερού 2000 πχ να φύγουν τυχόν ατέλειες και μετά να περάσεις επαγγελματική αλοιφή κοπής βερνικιού με αλοιφαδόρο.
    Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει...........Μικρό μου Pony μικρό μου pony.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Φίλε για να πετύχεις το τέλειο αποτέλεσμα θέλει στο τέλος να ξύσεις με ντουκόχαρτο νερού 2000 πχ να φύγουν τυχόν ατέλειες και μετά να περάσεις επαγγελματική αλοιφή κοπής βερνικιού με αλοιφαδόρο.
    Θενξ, για την υπόδειξη, είχα δει να το κάνουν κάποιοι αλλά μόνο σε λαμαρίνα.

    Έχεις δοκιμάσει κάποιο προϊόν συγκεκριμένα;
    Αν ναι, και έχεις link θα βοηθούσε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Όχι σε πλαστικό δεν το έχω κάνει, αλλά δεν νομίζω να αλλάζει η διαδικασία. Σε λαμαρίνα αυτοκινήτου το έχω κάνει με χρώμα μονής το οποίο φαινόταν ματ μετά το τρίψιμο με ντουκοχαρτο και με την αλοιφή και τον αλοιφαδόρο έγινε καθρέφτης.
    Τα πλαστικά σου είχαν βερνίκι που κάηκαν λόγω ηλίου η ήταν ματ?
    Οι αλοιφές αυτές έχουν βαθμίδες πόσο βαθιά θα κόψουν, θα σου πω το απόγευμα ποια χρησιμοποίησα, να την βρω στην αποθήκη.
    Στην ουσία μόνο με το πιστόλι όσο επαγγελματίας και να είσαι το τέλειο δεν θα το πετύχεις. Ακόμα και στα εργοστάσια που βάφουν ρομπότ το αποτέλεσμα έχει τον φλοιό πορτοκαλιού που λένε, και στη συνέχεια κάνουν αυτή τη διαδικασία με τις αλοιφές για να το φέρουν κοντά στην τελειότητα.
    Το ίδιο κάνουν και τα διάφορα μαγαζιά car detailing σε θολό βερνίκι και το επαναφέρουν, αλλά άμα δεις λένε ότι η διαδικασία αυτή δεν μπορεί να γίνει πάνω από 2 με 3 φορές γιατί θα φύγει όλο το βερνίκι και θα μείνει το χρώμα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Όχι σε πλαστικό δεν το έχω κάνει, αλλά δεν νομίζω να αλλάζει η διαδικασία. Σε λαμαρίνα αυτοκινήτου το έχω κάνει με χρώμα μονής το οποίο φαινόταν ματ μετά το τρίψιμο με ντουκοχαρτο και με την αλοιφή και τον αλοιφαδόρο έγινε καθρέφτης.
    Τα πλαστικά σου είχαν βερνίκι που κάηκαν λόγω ηλίου η ήταν ματ?
    Τα πλαστικά ήταν γυαλιστερά από τη μάνα τους και δεν είχαν καεί.
    Για την ακρίβεια ήταν μια χαρά, απλά είχαν με τον καιρό αρχίσει να θαμπώνουν (λίγο).
    Σε μια στιγμή ενθουσιασμού και υπερβάλλοντα ζήλου είπα να τα κάνω σαν καινούργια.
    Εμ, δεν τα έκανα...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Λοιπόν οι αλοιφές είναι οι Menzerna, γερμανικές.
    Εγώ είχα την FG500 για κόψιμο και την SF4000 για γυάλισμα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	menzerna-fg400.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	22,1 KB 
ID:	403753
    Και λάθος σου είπα δεν το έχω δοκιμάσει σε πλαστικά, αφού οι προφυλακτήρες στο αμάξι πλαστικοί ήταν,
    Απλά θέλανε διαφορετική διαδικασία από την λαμαρίνα στο βάψιμο, έριχνες ένα ειδικό σπρέι για να κλείσουν οι πόροι και να μην σου πετάξει χρώμα από τυχόν υγρασία που θα κράταγε, μετά το αστάρι για πλαστικά και μετά την βαφή. Το κόψιμο και γυάλισμα ήταν το ίδιο με την λαμαρίνα.

    http://www.cardetailing.gr/phpBB3/vi...3328199eb0ae1d
    εδώ θα βρεις πληροφορίες.

    edit: Πάντως αν απλά είχε θολώσει το βερνίκι μπορούσες με μια τέτοια διαδικασία να το επαναφέρεις δε χρειαζόταν βάψιμο.
    Τελευταία τροποποίηση από Live2ride; 15/02/2019 στις 19:55.
    Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει...........Μικρό μου Pony μικρό μου pony.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν οι αλοιφές είναι οι Menzerna, γερμανικές.
    Εγώ είχα την FG500 για κόψιμο και την SF4000 για γυάλισμα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	menzerna-fg400.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	22,1 KB 
ID:	403753
    Και λάθος σου είπα δεν το έχω δοκιμάσει σε πλαστικά, αφού οι προφυλακτήρες στο αμάξι πλαστικοί ήταν,
    Απλά θέλανε διαφορετική διαδικασία από την λαμαρίνα στο βάψιμο, έριχνες ένα ειδικό σπρέι για να κλείσουν οι πόροι και να μην σου πετάξει χρώμα από τυχόν υγρασία που θα κράταγε, μετά το αστάρι για πλαστικά και μετά την βαφή. Το κόψιμο και γυάλισμα ήταν το ίδιο με την λαμαρίνα.

    http://www.cardetailing.gr/phpBB3/vi...3328199eb0ae1d
    εδώ θα βρεις πληροφορίες.

    edit: Πάντως αν απλά είχε θολώσει το βερνίκι μπορούσες με μια τέτοια διαδικασία να το επαναφέρεις δε χρειαζόταν βάψιμο.
    Σε ευχαριστώ πολύ , μακάρι να είχα την πληροφορία νωρίτερα.
    Μάλλον θα είχα γλιτώσει αρκετό κόπο και χρόνο και πιθανότατα με την παραπάνω διαδικασία να πετύχαινα το επιθυμητό αποτέλεσμα.
    Θα το δοκιμάσω στην νέα μου απόπειρα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βαψιμο πλαστικων μερων μηχανης
    από OnePiece στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2023, 17:35
  2. φανοποιια πλαστικων μερων do it your self tips and tricks.part 2
    από lspiros στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2013, 09:37
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 21:10
  4. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF