Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Τι μηχανάκι να πάρω

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2018
    Μηνύματα
    9

    Τι μηχανάκι να πάρω

    Γεια σας, είμαι 18 χρονών και ψάχνω για το πρώτο μου μηχανάκι. Δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στα μηχανάκια γι αυτό και απευθύνομαι σε σας. Είμαι ανάμεσα σε μηχανάκια τύπου (Yamaha r125,honda cbf 125cc, honda cbr 125cc. Ένα από αυτά τα 3), στα μηχανάκια τύπου Τσόππερ (Συγκεκριμένα Daelim daystar 125cc). Επίσης σκέφτομαι και κάποιο παπάκι, όπως το innova από άποψη κατανάλωσης. Μεταχειρισμένα φυσικά μέχρι 1.500 ευρώ. Είμαι 1.70 και 60 κιλά και θα το χρησιμοποιώ αρκετά. Ποιο είναι πιο βολικό και πιο οικονομικό; Τι μηχανάκι προτείνετε (και εκτός από αυτά που ανέφερα πιο πάνω)

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Ότι από τα παραπάνω σου κάθεταθ καλύτερα στην τσέπη (συντήρηση...) στην άνεση κίνησης. Απέφυγε τα τσοπεροειδή, μπορεί να μοιάζουν άνετα αλλά δεν είναι καθόλου! επιβαρύνουν υπέρμετρα την βάση στης σπονδυλικής στήλης και στην κίνηση κιόλας, απλά θα βλαστημάς την ώρα που το πήρες.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Γεια σου φιλε. Ο,τι γιαπωνεζικο κι αν παρεις στα 125 καλο ειναι. Ο,τι σου αρεσει εσενα περισσοτερο ή ο,τι βρεθει σαν καλυτερη περιπτωση.

    Παρε και μια εναλλακτικη προταση, ετσι για την αλητεια.

    https://www.car.gr/14809292-suzuki-gn-125

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες, πιτσιρίκο
    Το πιο βολικό είναι σχετικό, εσύ θα το αποφασίσεις.Προσωπικά θα επέλεγα μοτοσυκλετάκι και όχι παπί ή scooter αλλά εσύ ξέρεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.
    Σκέψου επίσης ότι ως άπειρος, καλό είναι να επιλέξεις ένα σχετικά εμπορικό μοντέλο ώστε να μη δυσκολευτείς να το δώσεις αν τυχόν δε σου αρέσει μετά από λίγο καιρό.
    Μπορείς ας πούμε να ψάξεις για ένα cbfάκι, ybr 125 ή wolf 125.
    Καινούριο αλλά κοντά στα δύο χιλιάρικα το Bajaj Pulsar NS 125 .

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2018
    Μηνύματα
    9
    Και η Bajaj Pulsar NS 125 Μάρεσε πολύ και η wolf 125. Κύριο κριτήριο για να διαλέξω μία από όλα αυτά τα μοτοσυκλετάκια είναι η κατανάλωση καυσίμου. Όσο και να ψάχνω όμως δεν μπορώ να βρω πόση κατανάλωση έχει η κάθε μια.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Πρώην κάτοχος cbf 125. Η κατανάλωση και τα χλμ που μπορείς να κάνεις με αυτό το μηχανάκι είναι αστεία
    Έχω ακούσει και για κατανάλωση κάτω από 2. Προσωπικά έκανα 500-550χλμ με τον δείκτη να φτάνει στα κόκκινα (3 λίτρα βενζίνης ακόμα). Το wolf το έχω πει πολλές φορές ότι και από άποψη αξιοπιστίας και από πολλές άλλες απόψεις δεν είναι καλό. Αν βρεις dr125sm ή xt125(ιδανικό θεωρώ για τον σωματοτυπο σου) καν'τα ένα test drive. Πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει όχημα με λιγότερη κατανάλωση από το cbf. Βέβαια, πρέπει να σκεφτείς ότι αυτά που θα γλιτώνεις από τις βενζίνες στο cbf θα τα δίνεις στα λάστιχα και στα αλυσιδογραναζα σε βάθος χρόνου, σε αντίθεση με ένα παπί που μπορεί να πίνει ελάχιστα παραπάνω και να έχει 150χλμ αυτονομία αλλά η συντήρηση είναι πολύ φθηνή.

    Edit:μόλις ξαναδιάβασα τα threads που παρέθεσε ο Λεωνίδας. Το "τα 125 είναι μόνο για ένα άτομο" δεν ισχύει γενικά. Το "το wolf έχει καλύτερη στάση σώματος" δεν ισχύει καθόλου για εμένα που είμαι 1.85,τα πόδια διπλωναν πολύ και η θέση των μαρσπιεδων ήταν σε πολύ αμήχανο σημείο, τουλάχιστον για μένα.
    Τελευταία τροποποίηση από ΤάκηςΜπ; 29/11/2018 στις 02:04.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Βγάζει πάνω από μισή χιλιάδα χλμ με ένα ντεπόζιτο το σκυλί του πολέμου;! Ωραίος!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Καλος ηρθες φυλε.Γενικα ισχυει οτι ειπαν οι παραπανω.Αποφυγε το ινοβα.Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα.Ως πρωην κατοχος daystar 125 θα σου πω οτι με ενα ντεποζιτο εβγαλα 550 χλμ.Καλο μηχανακι αλλα δεν ειχε αξεια μεταπωλησης και ζωριστηκα πολυ να το διωξω.Κοντεψα να το παντρευτω.Αν θα πηγενα για τσοπερ στη θεση σου θα εβλεπα το gn 125 που παρεθεσε ο ptc απο πανω.Γενικα ομως θα κοιτουσα και εγω για cbr,cbf,ybr...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Άποψη μου,μακρυά από κινέζους,ινδούς κτλ,δεν εννοώ χώρα κατασκευής μιας και πλέον τα περισσότερα δεν είναι ''made in japan'' αλλά τον σχεδιασμό και τα στανταρ της εταιρίας.Χίλιες φορές το τσοπεράκι του '98 ή ένα από αυτά που αναφέρεις.
    Tίμιο μοτοσυκλετάκι είναι και αυτό https://www.car.gr/17869237-yamaha-ybr-125 (τυχαίο παράδειγμα)
    Θα κοιτούσα και για XT125 ,endurακι αυτό.https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/16501406/ (τυχαίο παράδειγμα)
    Αν θέλεις κάτι πιο δυνατό σε αυτά τα κυβικά πας για δίχρονο εντουράκι π.χ Dt 125Χ ,βέβαια μπλέκεις με λάδια,ξύδια λαδόξυδα αλλά το μηχανάκι ''τσουλάει''.Δεν γνωρίζω βέβαια αν το δίπλωμα σου υποστηρίζει τα αλογάκια του, επίσης καλώς ήρθες και πάρε κ ένα μουράτο κράνος να το φοράς κ να γουστέρνεις!
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 29/11/2018 στις 09:33.
    porca miseria.

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    cbf 125. Η κατανάλωση και τα χλμ που μπορείς να κάνεις με αυτό το μηχανάκι είναι αστεία
    Οπως επισης και οτιδήποτε (υποθεσεις πως) μπορεις να κανεις με αυτο το μηχανακι..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οπως επισης και οτιδήποτε (υποθεσεις πως) μπορεις να κανεις με αυτο το μηχανακι..
    Ανάλυσέ το μου αυτό αν δεν βαριέσαι.Τι δεν μπορείς να κάνεις με το cbf και με τα της κατηγορίας του;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Ανάλυσέ το μου αυτό αν δεν βαριέσαι.Τι δεν μπορείς να κάνεις με το cbf και με τα της κατηγορίας του;

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Ανάλυσέ το μου αυτό αν δεν βαριέσαι.Τι δεν μπορείς να κάνεις με το cbf και με τα της κατηγορίας του;
    Απολυτως τιποτε δεν μπορεις να κανεις..

    (και δεν ειναι οτι βαριεμαι να στο αναλυσω, απλα δεν υπαρχει λογος απαριθμησης των παντων..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Απολυτως τιποτε δεν μπορεις να κανεις..

    (και δεν ειναι οτι βαριεμαι να στο αναλυσω, απλα δεν υπαρχει λογος απαριθμησης των παντων..)
    Διαφωνώ.Κάνεις σχεδόν τα πάντα αν ξέρεις τι καβαλάς και πως να το καβαλήσεις.Και μιλάς σε άνθρωπο που έχει κάνει σχεδόν τα πάντα,εντός λογικών πλαισίων φυσικά,με αυτό το μηχανάκι.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι μηχανακι να παρω?
    από 2stroker στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2015, 18:04
  2. Τι μηχανακι να παρω?
    από dwra στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 11:42
  3. Τι μηχανακι να παρω για 50αρι?
    από Y@M@H@KI@$ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2014, 14:41
  4. τι μηχανακι να παρω?
    από alex56 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2011, 14:28
  5. Τι μηχανακι να παρω??? help
    από 1ronMa1den στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2009, 00:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF