Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Σκέψεις για αγορά καινούριας μηχανής.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Άκου λοιπόν για να μην κάνεις καμμιά μαλακία.Βάζεις κάτω τις υποχρεώσεις της καθημερινότητας σου και μετά τα δικαιώματα της διασκέδασης με μοτό.
    Κοιτάς αν αυτά βγαίνουν με μία μοτό, αμάξι έχεις - χρειάζεσαι ??? Τα δύο μηχανάκια που έχεις δυνητικά κάνουν την ίδια δουλειά.
    Fun βόλτα, δεν μπορούν να κουβαλήσουν τίποτα (αυγά ) ούτε 2ο άτομο πχ ,δεν κάνουν για μουλάρια πόλης ,έχουν ευρωπαικά προβλήματα , κάθε χρόνος που περνάει χάνουν σε αξία κι άλλα πιο ασήμαντα δεν μπαίνουν χωματόδρομο νησιού καλοκαίρι μπλα μπλα.
    Είδες τώρα εσύ τα θρεντ αγοράς και ζήλεψες ,πότε ρε αχαίρευτε στο κατώφλι του Δεκέμβρη ...Απλά δεν πουλιέται τίποτα τώρα ,γιατί πρέπει να δώσεις και τα δύο για να πάρεις καινούργιο αφού δεν παίζουν φράγκα.Συνιστώ υπομονή μέχρι τέλη Φλεβάρη και μετά αγγελίες.
    Αν μπλέξεις με έμπορο εννοείται ότι θα χάσεις ακόμα πιο πολύ.Εξυπακούεται ότι πάντα παίζουν προσφορές στα τέλη του χρόνου (ΜΤ09) το ζήτημα δεν είναι αυτό ,είναι να εξαργυρωθούν αυτά τα 2 που έχεις αξιοπρεπώς.
    ΥΓ στο επόμενο θα σε τρολάρω ,αρκετά σοβαρός έμεινα

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    απο τις σπανιες φορες που θα συμφωνησω με τον αρχαιολαγνο απο πανω...
    ουσιαστικα δεν καταλαβαινω γιατι να δωσεις ενα μηχανακι για να πας να παρεις ενα ιδιας κατηγοριας απο την στιγμη που δεν εχεις "τερματισει" το πρωτο...
    εκτος αν το κανεις για την υπερβολη του πραγματος...
    αλλα εχεις 2 σχεδον ιδια μηχανακια...
    προτεραιοποιησε τις αναγκες σου και δωσε μονο το ενα....και παρε κατι για αλλη χρηση...
    δλδ θες πιστα και απολυτα γκαζια μια φορα στο τοσο? κρατα το daytona ...
    θες βολτιτσα με στυλ και στριψιμο σε ορεινα? κρατα την κουδουνιστρα...

    και μετα παιρνεις και κατι που να μπορεις να κυκλοφορεις καθε μερα και να κουβαλας και 2 σακουλες s/m...

    και ασε τα χαζα με τα καινουργια...υπαρχουν εξαιρετικες ευκαιριες με λιγα χλμ και πολυ καλα λεφτα...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    απο τις σπανιες φορες που θα συμφωνησω με τον αρχαιολαγνο απο πανω...
    ουσιαστικα δεν καταλαβαινω γιατι να δωσεις ενα μηχανακι για να πας να παρεις ενα ιδιας κατηγοριας απο την στιγμη που δεν εχεις "τερματισει" το πρωτο...
    εκτος αν το κανεις για την υπερβολη του πραγματος...
    αλλα εχεις 2 σχεδον ιδια μηχανακια...
    προτεραιοποιησε τις αναγκες σου και δωσε μονο το ενα....και παρε κατι για αλλη χρηση...
    δλδ θες πιστα και απολυτα γκαζια μια φορα στο τοσο? κρατα το daytona ...
    θες βολτιτσα με στυλ και στριψιμο σε ορεινα? κρατα την κουδουνιστρα...

    και μετα παιρνεις και κατι που να μπορεις να κυκλοφορεις καθε μερα και να κουβαλας και 2 σακουλες s/m...

    και ασε τα χαζα με τα καινουργια...υπαρχουν εξαιρετικες ευκαιριες με λιγα χλμ και πολυ καλα λεφτα...
    Γιατί ρε μλκ, πότε διαφωνήσαμε ?

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Μην βγαλεις απο την παρενθεση το "ζησε σημερα".

    Τετριμμενο το ξερω, αλλα αν δεν τα στερεις απο καποιο εξαρτωμενο μελος με το γραμμα του νομου η της κοινωνιας και την ηθικης σου, τοτε πηγαινε και παρε οποιο διμπ@ρδελο τραβαει η ψυχη σου.

    Ανεφερες προχθες για το Ιπποκρατειο... Οποτε ναι ρε, βλεπεις ποσο σημαντικο ειναι το "ζησε σημερα".

    Α, και παρε το ΜΤ
    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Μην βγαλεις απο την παρενθεση το "ζησε σημερα".

    Τετριμμενο το ξερω, αλλα αν δεν τα στερεις απο καποιο εξαρτωμενο μελος με το γραμμα του νομου η της κοινωνιας και την ηθικης σου, τοτε πηγαινε και παρε οποιο διμπ@ρδελο τραβαει η ψυχη σου.

    Ανεφερες προχθες για το Ιπποκρατειο... Οποτε ναι ρε, βλεπεις ποσο σημαντικο ειναι το "ζησε σημερα".

    Α, και παρε το ΜΤ
    Ρε νοστράδαμε που βλέπεις και το μέλλον ,το ζήτημα δεν είναι να πάρει (αυτό το βρίσκουμε εύκολα) ,αλλά πως θα δώσει ...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Άκου λοιπόν για να μην κάνεις καμμιά μαλακία.Βάζεις κάτω τις υποχρεώσεις της καθημερινότητας σου και μετά τα δικαιώματα της διασκέδασης με μοτό.
    Κοιτάς αν αυτά βγαίνουν με μία μοτό, αμάξι έχεις - χρειάζεσαι ??? Τα δύο μηχανάκια που έχεις δυνητικά κάνουν την ίδια δουλειά.
    Fun βόλτα, δεν μπορούν να κουβαλήσουν τίποτα (αυγά ) ούτε 2ο άτομο πχ ,δεν κάνουν για μουλάρια πόλης ,έχουν ευρωπαικά προβλήματα , κάθε χρόνος που περνάει χάνουν σε αξία κι άλλα πιο ασήμαντα δεν μπαίνουν χωματόδρομο νησιού καλοκαίρι μπλα μπλα.
    Είδες τώρα εσύ τα θρεντ αγοράς και ζήλεψες ,πότε ρε αχαίρευτε στο κατώφλι του Δεκέμβρη ...Απλά δεν πουλιέται τίποτα τώρα ,γιατί πρέπει να δώσεις και τα δύο για να πάρεις καινούργιο αφού δεν παίζουν φράγκα.Συνιστώ υπομονή μέχρι τέλη Φλεβάρη και μετά αγγελίες.
    Αν μπλέξεις με έμπορο εννοείται ότι θα χάσεις ακόμα πιο πολύ.Εξυπακούεται ότι πάντα παίζουν προσφορές στα τέλη του χρόνου (ΜΤ09) το ζήτημα δεν είναι αυτό ,είναι να εξαργυρωθούν αυτά τα 2 που έχεις αξιοπρεπώς.
    ΥΓ στο επόμενο θα σε τρολάρω ,αρκετά σοβαρός έμεινα
    Το να δώσω και τα 2 είχε να κάνει περισσότερο με τη συντήρηση 2 μοτοσικλετών που δεν είναι και το πλέον οικονομικό.Το 675 όπως προείπα με βαριά καρδιά θα το δώσω.
    Στον τομέα τώρα του κάνουν και τα 2 το ίδιο θα διαφωνήσω λίγο.Το μονστερ παίρνει άνετα δικάβαλο, εντάξει δεν είναι και τέρμα βολικό αλλά παλέυεται.Στην εθνική με αέρα είναι σαφως καλύτερο το 675 ,πίστα δεν το συζητάμε.Το καλοκάιρι
    καμμιά χαλκιδική μονστερ δαγκωτο,κίνηση στην πόλη μονστερ.Αλλά ρε πάιδες μου λέτε για mt09 και δεν αντιλέγω μπορεί να είναι καλο μηχανάκι και να τα αξίζει τα λεφτά του και να ειναι και οικονομικό και σκυλι και να τα κάνει όλα,ΑΛΛΑ
    κακά τα ψέμματα η μηχανή είναι ένα ματαιόδοξο μέσο μεταφοράς .Και μένα το mt δεν μου αρέσει και δεν πρόκειται να πάρω μοτοσικλέτα επειδή είναι οικονομική έχει καλές επιδόσεις και μπλα μπλα μπά αν δεν μου αρέσει.Ξέρετε πόσοι μου λέγαν έμενα
    να μην πάρω μόνστερ?Αλλά αν κολλήσει το μυαλό του ανθρώπου χέσε μέσα.Μπορώ να πω ότι κρατήθηκες κόσμιος και επι του θέματος.Σωραιος

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αλλά ρε πάιδες μου λέτε για mt09 και δεν αντιλέγω μπορεί να είναι καλο μηχανάκι και να τα αξίζει τα λεφτά του και να ειναι και οικονομικό και σκυλι και να τα κάνει όλα,ΑΛΛΑ
    κακά τα ψέμματα η μηχανή είναι ένα ματαιόδοξο μέσο μεταφοράς .Και μένα το mt δεν μου αρέσει και δεν πρόκειται να πάρω μοτοσικλέτα επειδή είναι οικονομική έχει καλές επιδόσεις και μπλα μπλα μπά αν δεν μου αρέσει.


    Αλλά αν κολλήσει το μυαλό του ανθρώπου χέσε μέσα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    .Αλλά ρε πάιδες μου λέτε για mt09 και δεν αντιλέγω μπορεί να είναι καλο μηχανάκι και να τα αξίζει τα λεφτά του και να ειναι και οικονομικό και σκυλι και να τα κάνει όλα,ΑΛΛΑ
    κακά τα ψέμματα η μηχανή είναι ένα ματαιόδοξο μέσο μεταφοράς .Και μένα το mt δεν μου αρέσει και δεν πρόκειται να πάρω μοτοσικλέτα επειδή είναι οικονομική έχει καλές επιδόσεις και μπλα μπλα μπά αν δεν μου αρέσει.Ξέρετε πόσοι μου λέγαν έμενα
    να μην πάρω μόνστερ?
    Tα MT, τα tracer είναι πιθανόν (δεν έχουν περάσει χρόνια για να ξέρουμε) αξιόπιστα εμπορικά μηχανάκια, τα αντίστοιχα fazer και tdm που κυκλοφορούν ακόμα και σήμερα.
    Προφανώς είναι πιο φτηνά από τα ευρωπαικά και προφανώς τα πουλάς πιο εύκολα και με λιγότερη χασούρα σε λεφτά.

    Για κάποιους αυτά αποτελούν σημαντικά κριτήρια για την αγορά μοτοσυκλέτας.
    Για μένα όπως και για σένα, δεν αποτελούν.
    Θεωρώ ότι έχεις 2 πολύ καλά μηχανάκια και αξιόπιστα.
    Προφανώς το προβλεπόμενο κόστος συντήρησης τους είναι λίγο παραπάνω από των ιαπωνικών.
    Και πριν προλάβει και πεταχτεί κάποιος έξυπνος, μιλάω για το κόστος συντήρησης αμφότερων (japan & euro) σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία και όχι στο μάστορα της γειτονιάς.
    Απ' ότι κατάλαβα μένεις Θεσσαλονική οπότε ξέρω ότι ο Θαλασσούδης είναι "φαρμακείο" από φίλους...για τον Πρεβεδουράκη δε γνωρίζω τι τιμές έχει.

    Επίσης θα πω ότι κάθε μηχανάκι έχει και το αγοραστικό του κοινό.
    Το 696 δε νομίζω ότι θα δυσκολευτείς να το δώσεις σε μια λογική (win win) τιμή.
    Θα αναφέρω ότι ένα ST3S abs του 06, καθόλα αντιεμπορικό μηχανάκι, προχτές μπήκε αγγελία και χτες πουλήθηκε που πήρε τηλφ ένας φίλος μου.
    Και δεν ήταν σε τιμή χώμα (4400).
    Τα ducati έχουν το κοινό τους και ειδικά τα διβάλβιδα, αερόψυκτα που έχουν αποδειχθεί αξιόπιστα.

    Αφού θέλεις ανανέωση, αν μιλάμε για καινούριο λογικά πρέπει να δώσεις και τα 2 και τα υπόλοιπα τα βάζεις εσύ.
    Πρέπει να πάρεις κάτι που να συνδυάζει και τα 2 (πίστα, πόλη) και φυσικά θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις.

    Το triumph το 765 είναι πολύ τίμια πρόταση και πολύ καλύτερο από το monster 821, κατ' εμέ.
    Το ktm 790 επίσης φαίνεται καλό.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα,

    Το 696 είναι το DUCATI το μονόμπρατσο που είναι κ@θλ@;;;;;;

    Εγώ αυτό δεν θα το έδινα

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Το 696 είναι το DUCATI το μονόμπρατσο που είναι κ@θλ@;;;;;;

    Εγώ αυτό δεν θα το έδινα
    Αυτό είναι το 796

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι το 796
    Μ@λακί@, ο παράδεισος τελικά απέχει 100 κκ,

    Τότε πούλα το..... με την ευχή μου.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Δεν θα έδινα το μηχανάκι για να πάρω κάτι πρακτικά ίδιο μόνο και μόνο επειδή είναι μονόμπρατσο ,έχει πισώ 180 αρι λάστιχο και βγάζει 10 αλόγατα παραπάνω.
    Το 796 είναι σαφώς ανώτερο αλλά όχι για να μπω στη διαδικάσία να πουλήσω το 696.
    Ελεγα να πάω σε τελειως καινούριο μονστερ υδρόψυκτο πλέον. 1200-821.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Δύσκολο να έχεις μόνο ενα μηχανακι. Οτι και ναναι αυτο.

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Δεν θα έδινα το μηχανάκι για να πάρω κάτι πρακτικά ίδιο μόνο και μόνο επειδή είναι μονόμπρατσο ,έχει πισώ 180 αρι λάστιχο και βγάζει 10 αλόγατα παραπάνω.
    Το 796 είναι σαφώς ανώτερο αλλά όχι για να μπω στη διαδικάσία να πουλήσω το 696.
    Ελεγα να πάω σε τελειως καινούριο μονστερ υδρόψυκτο πλέον. 1200-821.
    Δίκιο έχεις, εγώ το λέω μόνο από άποψη εμφάνισης και μόνο...

    Το μονόμπρατσο είναι τρέλα, θα μποούσα να την έβαζα στο σαλόνι και απλά να την χάζευα και να χάιδευα την πίσω ζάντα.... αλλά αυτά είναι βίτσια

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Δίκιο έχεις, εγώ το λέω μόνο από άποψη εμφάνισης και μόνο...

    Το μονόμπρατσο είναι τρέλα, θα μποούσα να την έβαζα στο σαλόνι και απλά να την χάζευα και να χάιδευα την πίσω ζάντα.... αλλά αυτά είναι βίτσια
    Πόσο να κάνουν ενα μονόμπρατσο και μια πίσω ζάντα ,πια...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέψεις για αγορά μηχανής.
    από annateo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2014, 06:24
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 12:57
  3. Σκεψεις για αγορα Mini Moto.
    από camen στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2009, 09:57
  4. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  5. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 00:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF