Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Σκέψεις για αγορά καινούριας μηχανής.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259

    Σκέψεις για αγορά καινούριας μηχανής.

    Το λοιπόν μάγκες βλέποντας τόσα threads με αγορά μηχανής άρχισα και εγώ να ψήνομαι για κάτι καινούριο.
    Θα ήθελα δηλαδή κάτι βαριά βαριά του 16 με 17 μοντέλο στη χειρότερη <καινούριο> να μυρίζει καινουργίλα που λέμε.
    Στο οικονομικό τώρα,επειδή τα φράγκα δεν περισσεύουν σκέφτομαι πως αν πάρω καινούριο θα πρέπει να δώσω και τις
    2 μοτοσικλέτες που έχω αυτή τη στιγμή.Ας δούμε τώρα τα υπέρ και τα κατά.
    Υπέρ:έχω κάτι και καινούριο με ότι καλό συνεπάγεται αυτό από άποψη τεχνολογίας, μεταπωλητικής αξίας,οδηγικής συμπεριφοράς,μειωμένο κόστος σε σέρβις ,ασφάλειες,τέλη κυκλοφορίας και πάρκινγκ
    Κατά:εάν για κάποιο λόγο μείνω χωρίς τη μηχανή δεν έχω άλλο μεταφορικό μέσο για να κάνω το οτιδήποτε,μειωμένη ευελιξία ως προς τι θέλω να κάνω (είδος μηχανής) ίσως χρειαστεί να πληρώσω κάτι σε χρήμα ντούκου η σε δόσεις
    και θα πρέπει να αποχωριστώ το 675 που έχει την ψυχή μου πάνω.
    Το όνειρο θα ήταν ένα μόνστερ 1200 αλλά επειδή με τις μηχανές θα πρέπει να δώσω και νεφρό μάλλον για 821 με κόβω
    Ακούω γνώμες,το σπαμ ευπρόσδεκτο αρκεί να κρατήσουμε ένα επίπεδο Ακούς μπίλια?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Αν θυμαμαι σωστα εχεις Daytona και 696; Το ενα πιο αντιεμπορικο απο το αλλο δηλαδη. Οποτε ξεκινα με το να βαλεις καμια αγγελια και θα εχεις ολο το χρονο να το σκεφτεις καλυτερα.

    Τωρα στο ερωτημα καθαυτο, με μηδεν κριτηρια, μπατζετ, κτλ που δινεις δεν ξερω τι μπορουμε να πουμε.

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, νομίζω ότι τα σύγχρονα Ducati, όπως το 821, αν και είναι εξαιρετικά στα χαρτιά, έχουν μπόλικα θέματα. Διατηρώ μια επιφύλαξη ως προς την εγκυρότητα των παραπάνω, αλλά επειδή το έψαξα αρκετά τελευταία, κατέληξα να θεωρώ καλύτερη επιλογή τα παλιότερα, αερόψυκτα μοτέρ κι ας έχουν πιο συχνή συντήρηση.

    Κατά τ'άλλα, αν αγόραζα καινούριο μηχανάκι σήμερα, μάλλον θα έπαιρνα το ΜΤ09 με τα 8 χιλιάρικα. Αν ήθελα/μπορούσα να διαθέσω πάνω από 10 χιλιάρικα, η επόμενη επιλογή μου θα ήταν το ST 765 RS. Ξεκινάς από το οικονομικό, για να δεις πού βρίσκεσαι περίπου.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Εχεις δίκιο η σκέψη είναι να πουλήσω μια απο τις 2 και την αλλη να την ανταλλάξω με τον έμπορο,τώρα για ρευστο στην καλύτερη κάνα 2500 με 3000

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αν θυμαμαι σωστα εχεις Daytona και 696; Το ενα πιο αντιεμπορικο απο το αλλο δηλαδη.
    Eίναι αντιεμπορικό το 696??
    Αντιεμπορικό είναι μόνο αν ζητάς κανα 5χιλιαρο για να το πουλήσεις.
    Μια χαρά αξιόπιστο μηχανάκι είναι και περισσότερο στριφτερό από τα γκάζια του.
    Όσοι ψάχνουν για μετχ ducati και είναι το πρώτο που παίρνουν πάνε σε 695 ή 696.
    Προσωπικά τα παλιά μονστερ μου αρέσουν πιο πολύ.

    @
    Θα συμφωνήσω με blitzer, για τα καινούρια 821 και 939 δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...από κατανάλωση λαδιού μέχρι ανατινάξεις...

    To street triple 765 RS, είναι μούν@ρος

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Eίναι αντιεμπορικό το 696??
    Αντιεμπορικό είναι μόνο αν ζητάς κανα 5χιλιαρο για να το πουλήσεις.
    Μια χαρά αξιόπιστο μηχανάκι είναι και περισσότερο στριφτερό από τα γκάζια του.
    Όσοι ψάχνουν για μετχ ducati και είναι το πρώτο που παίρνουν πάνε σε 695 ή 696.
    Προσωπικά τα παλιά μονστερ μου αρέσουν πιο πολύ.

    @
    Θα συμφωνήσω με blitzer, για τα καινούρια 821 και 939 δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...από κατανάλωση λαδιού μέχρι ανατινάξεις...

    To street triple 765 RS, είναι μούν@ρος
    Με ψιλοξενερώνετε παίδες

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Eίναι αντιεμπορικό το 696??
    Αντιεμπορικό είναι μόνο αν ζητάς κανα 5χιλιαρο για να το πουλήσεις.
    Μια χαρά αξιόπιστο μηχανάκι είναι και περισσότερο στριφτερό από τα γκάζια του.
    Όσοι ψάχνουν για μετχ ducati και είναι το πρώτο που παίρνουν πάνε σε 695 ή 696.
    Προσωπικά τα παλιά μονστερ μου αρέσουν πιο πολύ.
    Δε σχολιασα για το αν ειναι καλο ή κακο, δεν το εχω οδηγησει ποτε μου. Εμπορικο δεν το λες ομως, δεν ειναι και ΜΤ07... Επειδη γενικα με το car τα παμε καλα, τις ιδιες αγγελιες βλεπω ολη την ωρα. Βεβαια το daytona ειναι ακομα πιο δυσκολο.



    Φιλε Μιχαλη κατσε τραβα καμια καλη φωτογραφια τις μηχανες και γραψε καμια προσεγμενη αγγελια. Αμαρτια να δωσεις μηχανακι σε εμπορο για ενα κομματι ψωμι.


    Θα συμφωνησω με blitzer στα μηχανακια. Αυτη τη στιγμη το 09 στα 8000€ ειναι η κορυφαια προσφορα (αν και δυσκολα να το προλαβεις) και το 765RS μαλλον ειναι το κορυφαιο πακετο στα μεγαλομεσαια γυμνα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Για να πώ την αλήθεια πάντα πίστευα ότι το daytona το παντρεύτηκα και η αλήθεια είναι
    ότι αν το δώσω θα το δώσω με βαριά καρδιά.Εχει τεράστια συναισθηματική αξία το μηχανάκι για μένα. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	unspecified.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	53,4 KB 
ID:	401620
    Και για να μην είμαι αχάριστος μια χαρά την κάνουν τη δουλεία τους τα μηχανάκια απλά ένεκα που
    θα θελα να δοκιμάσω ένα μηχανάκι σύγχρονο μιας που και τα 2 είναι δεκαετίας

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Για να πώ την αλήθεια πάντα πίστευα ότι το daytona το παντρεύτηκα και η αλήθεια είναι
    ότι αν το δώσω θα το δώσω με βαριά καρδιά.Εχει τεράστια συναισθηματική αξία το μηχανάκι για μένα. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	unspecified.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	53,4 KB 
ID:	401620
    Και για να μην είμαι αχάριστος μια χαρά την κάνουν τη δουλεία τους τα μηχανάκια απλά ένεκα που
    θα θελα να δοκιμάσω ένα μηχανάκι σύγχρονο μιας που και τα 2 είναι δεκαετίας
    πες ότι το κάνεις για το αβς κι άσε τα σάπια

    σοβαρά τώρα, δεν είναι σύγχρονα τα 675 κ 696? εκτός κι αν προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου να το κάνει εφευρίσκοντας έναν λόγο. Μια χαρά είσαι imo, εκτός κι αν η φαγούρα γι'αλλαγή είναι μεγάλη
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    πες ότι το κάνεις για το αβς κι άσε τα σάπια

    σοβαρά τώρα, δεν είναι σύγχρονα τα 675 κ 696? εκτός κι αν προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου να το κάνει εφευρίσκοντας έναν λόγο. Μια χαρά είσαι imo, εκτός κι αν η φαγούρα γι'αλλαγή είναι μεγάλη
    πες το ξεκάθαρα είσαι ένα αχάριστο σκουπίδι.Συγνώμη 675

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Όσοι είμαστε σε φάση αλλαγής αλλά πρέπει αρχικά να δώσουμε τις υπάρχουσες μοτοσυκλέτες μας, πρέπει να είμαστε υπομονετικοί και αυτό είναι λίγο σπαστικό!
    Αν όλα πάνε καλά με τις πωλήσεις και το τελικό σου budget είναι γενναίο, όλα καλά αφού εκτός από το μεγάλο monster που σου αρέσει, έχεις ως επιλογές και τα speed triple, GSX-S 1000, MT-10, 1290 Super Duke R .
    Αν δεν μπορείς να φτάσεις μέχρι εκεί, στα 8 υπάρχει ένα μεταχειρισμένο Z1000SX , αν σε καλύπτει αυτή η κατηγορία.
    Δες και αυτό το RS .
    Μπορείς να ξεκινήσεις βάζοντας μια αγγελία στο car το ένα από τα δύο που σκέφτεσαι να δώσεις και να έχεις ως επιλογή την ανταλλαγή με πολύ συγκεκριμένα μοντέλα.Δε χάνεις κάτι, εκτός ίσως από κάποια ενοχλητικά τηλεφωνήματα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Όσοι είμαστε σε φάση αλλαγής αλλά πρέπει αρχικά να δώσουμε τις υπάρχουσες μοτοσυκλέτες μας, πρέπει να είμαστε υπομονετικοί και αυτό είναι λίγο σπαστικό!
    Αν όλα πάνε καλά με τις πωλήσεις και το τελικό σου budget είναι γενναίο, όλα καλά αφού εκτός από το μεγάλο monster που σου αρέσει, έχεις ως επιλογές και τα speed triple, GSX-S 1000, MT-10, 1290 Super Duke R .
    Αν δεν μπορείς να φτάσεις μέχρι εκεί, στα 8 υπάρχει ένα μεταχειρισμένο Z1000SX , αν σε καλύπτει αυτή η κατηγορία.
    Δες και αυτό το RS .
    Μπορείς να ξεκινήσεις βάζοντας μια αγγελία στο car το ένα από τα δύο που σκέφτεσαι να δώσεις και να έχεις ως επιλογή την ανταλλαγή με πολύ συγκεκριμένα μοντέλα.Δε χάνεις κάτι, εκτός ίσως από κάποια ενοχλητικά τηλεφωνήματα.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις αγγελίες αλλά μετάχειρο μηχανάκι δεν παιρνω αν είναι να παρω θα σκιζω ζελατινες.Θέλω να το στρώσω εγώ. Μέχρι τώρα όσα μηχανάκια είχα ήταν μετάχειρα.
    Ο βασικός λόγος που κάνω αυτή τη σκέψη είναι ότι τα έξοδα που δίνω και για τις 2 μοτοσικλέτες δεν είναι λίγα. Το προηγούμενο καλοκαίρι έκανα μεγάλο σερβις και στα 2 με ρύθμιση βαλβιδων αλλαγή ιμάντων και τα σχετικά και πλήρωσα 850 ευρώ σύνολο.
    Ο Δεύτερος λόγος είναι ότι έχω φαει κόλλημα με το μονστερ το 1200 αλλά επειδή είναι πανάκριβο 19000 ευρώ γιαυτό είπα για το 821.

  13. #13
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.096
    Το "απλό" Monster 1200 στα 16.000 δεν εισάγεται; Στον τιμοκατάλογο της Ducati υπάρχει πάντως. Τα 19.000 που λες είναι για τις εκδόσεις S και R.

    Απ'την άλλη θα πω κι εγώ οτί τα μηχανάκια σου είναι μια χαρά κ μη ψάχνεσαι. Το 675 δε θα το έδινα. Αν πάντως ήθελα σώνει και ντε αλλαγή θα έδινα το 696 και θα κοιτούσα το νέο 797, ΜΤ09, Street triple S.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Να είσαι καλά!
    Αφού λοιπόν είσαι σίγουρος ότι πηγαίνεις για καινούριο και επειδή τα 19 όντως είναι πολλά λεφτά για το μεγάλο, πουλάς και προχωράς ακάθεκτος για το 821 που σου αρέσει.
    Έχε στο νου σου και το RS...έχει σχεδόν ίδια τιμή με το απλό 821.
    Εναλλακτικά και το ΜΤ-09 SP, περίπου 1,5 χιλιάρικο φτηνότερο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Το "απλό" Monster 1200 στα 16.000 δεν εισάγεται; Στον τιμοκατάλογο της Ducati υπάρχει πάντως. Τα 19.000 που λες είναι για τις εκδόσεις S και R.

    Απ'την άλλη θα πω κι εγώ οτί τα μηχανάκια σου είναι μια χαρά κ μη ψάχνεσαι. Το 675 δε θα το έδινα. Αν πάντως ήθελα σώνει και ντε αλλαγή θα έδινα το 696 και θα κοιτούσα το νέο 797, ΜΤ09, Street triple S.
    Εχεις δίκιο το απλό είναι στα 16000 ,πάντως να δώσω το 696 για να πάρω το 797 δε με ψήνει οι διαφορές είναι μικρές και θα πληρώσω αρκετά 9500 έχει

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέψεις για αγορά μηχανής.
    από annateo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2014, 06:24
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 12:57
  3. Σκεψεις για αγορα Mini Moto.
    από camen στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2009, 09:57
  4. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  5. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 00:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF