Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: Πρόβλημα με τον μηχανικό και το μοτερακι

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Για φωτογραφίες που είπατε προσπαθώ να ανεβάσω και δεν με αφήνει αν κάποιος γνωρίζει κάποιο καλυτερο τρόπο ας μου πει!

  2. #32
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos_7 Προβολή μηνύματος
    ειχε βάλει λιγότερο λάδι από όσο έπρεπε 250ml περιπου με την δικαιολογία ότι επειδή το καρτερ είναι από glx παίρνει λιγότερο και να μην το μετράω με την τάπα λαδιού αλλά με ένα καλαμάκι.... Το αποτέλεσμα ήταν να έχει φθορά το πιστόνι και το μηχανάκι να γίνει 52χιλ
    Προσπαθω να σε καταλαβω αλλα...

    Ο μηχανικος προτεινε λιγοτερο λαδι για δικους του λογους και μετα διαπιστωσε οτι, λογω της μικροτερης ποσοτητας λαδιου, το μηχανακι ειχε φθορες..??
    Στο ανακοινωνει και συμφωνειτε να μπει over-size πιστονι..??
    Να υποθεσω οτι εσυ δεν πληρωσες τπτ για ολη αυτή την ιστορία..??

    Αν ναι σε ολα τα παραπανω, μπορω ανετα να συμπερανω οτι το καινουριο πιστονι μπήκε χωρις ρεκτιφιε της προκοπής..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #33
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos_7 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν καταρχάς να πω συγνώμη που σας έχω μπερδέψει όλους και κυρίως τον τελεγονο που αγανάκτησε
    Ο μηχανικός μου είχε πει όταν το πήρα πριν 5 μήνες που το πήγα για ένα συμαζεμα οτι το καρτερ είναι από glx και όλα τα υπόλοιπα από άστρα δηλαδή κεφαλή στροφαλομπιελο κύλινδρος και τα λοιπά για αυτό δεν έχει την ίδια δύναμη με ένα 100αρι.
    Ψάχνοντας το με φίλο (αφού έγινε 52χιλ και δεν έμεινα ευχαριστημένος) είδαμε ότι όλο το μοτέρ είναι άστρα και τα καρτερ και ολα (φαντάζομαι καταλαβαίνετε πως έγινε νόμιμο)
    Την αλλαγή στο μοτέρ την είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης
    Χθες ήμουν με ένα φίλο που έχει και αυτός glx με: 90αρι μοτέρ 53χιλ τετραταχυτο
    Οταν ήμασταν στον δρόμο εγώ ήμουν με σπασμένη τεταρτη αυτός με χαλαρή τρίτη και δυκαβαλο και δεν τον έφτανα με τίποτα
    Μου κάνει εντύπωση επειδή όταν οδήγησα το glxακι του φίλου δεν είχε καμία σχέση με το δικό μου
    Και ρωτάω εγω τώρα τι είναι αυτό που κόβει την δύναμη από το παπί;
    Εκτός αν η τελική σε ένα απλό 52 είναι τέτοια οπότε το πρόβλημα το έχω εγώ και όχι το μηχανάκι
    Τα 9ρια δεν ήταν 3ταχυτα;
    Ο στρόφαλος από άστρα έδινε κίνηση σε φυγοκεντρικο και μετά στην καμπάνα,πώς μπήκε σε καρτερ από glx;
    Πώς γκενγκεν ατο;
    Και κάτι τελευταίο..... μήπως είσαι από Κοζάνη μεριά;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #34
    fupid stother mucker Το avatar του/της 17inchwheeler
    Εγγραφή
    26/08/2005
    Μηνύματα
    108
    "κοβουν" το στροφαλο για να μπει η καμπανα
    στο dax(4αρι με συμπλεκτη στο χερι) ειχαμε βαλει στροφαλο απο grand
    always bet on black

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos_7 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν καταρχάς να πω συγνώμη που σας έχω μπερδέψει όλους και κυρίως τον τελεγονο που αγανάκτησε
    Ο μηχανικός μου είχε πει όταν το πήρα πριν 5 μήνες που το πήγα για ένα συμαζεμα οτι το καρτερ είναι από glx και όλα τα υπόλοιπα από άστρα δηλαδή κεφαλή στροφαλομπιελο κύλινδρος και τα λοιπά για αυτό δεν έχει την ίδια δύναμη με ένα 100αρι.
    Ψάχνοντας το με φίλο (αφού έγινε 52χιλ και δεν έμεινα ευχαριστημένος) είδαμε ότι όλο το μοτέρ είναι άστρα και τα καρτερ και ολα (φαντάζομαι καταλαβαίνετε πως έγινε νόμιμο)
    Η αλήθεια είναι πως όχι αλλά αυτό αφορά περισσότερο εσένα.
    Την αλλαγή στο μοτέρ την είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης
    Χθες ήμουν με ένα φίλο που έχει και αυτός glx με: 90αρι μοτέρ 53χιλ τετραταχυτο
    Οταν ήμασταν στον δρόμο εγώ ήμουν με σπασμένη τεταρτη αυτός με χαλαρή τρίτη και δυκαβαλο και δεν τον έφτανα με τίποτα
    Μου κάνει εντύπωση επειδή όταν οδήγησα το glxακι του φίλου δεν είχε καμία σχέση με το δικό μου
    Και ρωτάω εγω τώρα τι είναι αυτό που κόβει την δύναμη από το παπί;
    Εκτός αν η τελική σε ένα απλό 52 είναι τέτοια οπότε το πρόβλημα το έχω εγώ και όχι το μηχανάκι
    Άρα όλο σου το μοτέρ είναι από astrea?(άστρα είναι στον ουρανό και astra είναι τα opel). Ο μηχανικός είναι όντως μηχανικός? Γτ ο τύπος που μας λες μάλλον και δεν έχει ιδέα από μηχανάκια πόσο μάλλον από μετατροπές.
    Και εγώ ποντάρω σε λάθος ρεκτιφιε και αυτό επειδή ο μηχανικός για κάποιο λόγο που μόνο αυτός ξέρει έβαζε κατα βούληση όσο λάδι γούσταρε και κατέστρεψε το πρώτο πιστόνι. Απλά μην ξαναπάς.
    Πόσα του έχεις δώσει μεχρι τώρα?
    Πάτα το 0

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Christos ktm R
    Εγγραφή
    03/03/2012
    Μηνύματα
    206
    Λοιπόν Νίκο τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό έτσι όπως μας τα λες είναι

    1)Λάθος χρονισμενο
    2)Το μοτέρ δεν φοράει άστρα στρόφαλο αλλά απο 50αρι με αποτέλεσμα σε κανά μήνα μπιέλα
    3)ο εκκεντροφορος τα αμύγδαλα που έχει ίσα που υπάρχουν
    4)το πιστόνι είναι πολυ κοντό (απο συμπίεση πως είναι?)

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Christos ktm R Προβολή μηνύματος
    4)το πιστόνι είναι πολυ κοντό (απο συμπίεση πως είναι?)
    Αυτό για να μας το απαντήσεις, μπορείς να δεις πόσο δύσκολη είναι η μανιβέλα του όταν πας να το βάλεις μπρος.

    Κατεβαίνει πανεύκολα, αέρα; Κατεβαίνει σαν τα άλλα παπιά; Κατεβαίνει πιο δύσκολα, θέλει δύναμη;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Όταν λές όλο το μοτέρ είναι Astrea , έχει και το φυγοκεντρικό του σύστημα ή είναι κομμένος ο στρόφαλος με καμπάνα GLX/C90 ?
    Πρίν από 22 χρόνια βάζαμε πιστόνι 53χιλ από Max , εκκεντροφόρο Vertex και 28άρι από TZR/TDR και πήγαινε 115χλμ !!! Ωραίες εποχές.
    Σε ποιά περιοχή είσαι ? Θα σου προτείνουμε έναν σωστό μηχανικό να δείς τι συμβαίνει...Εάν είσαι Αθήνα πχ έχεις ΠΟΛΛΕΣ επιλογές...

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Προσπαθω να σε καταλαβω αλλα...

    Ο μηχανικος προτεινε λιγοτερο λαδι για δικους του λογους και μετα διαπιστωσε οτι, λογω της μικροτερης ποσοτητας λαδιου, το μηχανακι ειχε φθορες..??
    Στο ανακοινωνει και συμφωνειτε να μπει over-size πιστονι..??
    Να υποθεσω οτι εσυ δεν πληρωσες τπτ για ολη αυτή την ιστορία..??

    Αν ναι σε ολα τα παραπανω, μπορω ανετα να συμπερανω οτι το καινουριο πιστονι μπήκε χωρις ρεκτιφιε της προκοπής..!!
    Λοιπόν φίλε μου ολντ μαν επειδή σε έχω δει και σε κάτι αλλα ποστ πριν γίνω μέλος θα προσπαθήσω να μην σε ζοχαδιασω πολύ
    Ο μηχανικός την πρώτη φορά που το πήγα κατευθείαν μετά την αγορά του, πρότεινε και έβαλε λιγότερο λάδι επειδή αυτό για το καρτερ που σας είπα και όπως είπα στην αρχή μου είχε πει να το μετράω με καλαμάκι..
    Όταν το πήγα την δεύτερη φορά για κάποια περιφερειακά σιαγόνες φώτα γιατί δεν είχα και τα λοιπά εκείνος επέμενε να φτιάξει και το σασμάν (είχε κουρεψει γρανάζι τεταρτης όταν αγοράστηκε το μηχανάκι το έφτιαξε κάπως και μετά απλά "κλωτσαγε" την τεταρτη που αργότερα φτιάχτηκε από μόνο του δεν ξέρω πως μην με ρωτήσεις) γιατί έλεγε ότι δεν έχει φτιαχτεί ακόμα και θα σπάσει τα γρανάζια και κάτι τέτοια ενώ εγώ του έλεγα ότι έχει φτιαχτεί και εκείνος επέμενε λέγοντας μου ότι δεν θα μου πάρει λεφτά και τα λοιπά (πιστεύω ήταν δικαιολογία απλά για να ανοίξει το μοτέρ να δει την "φθορά" στο πιστόνι και να πάρει ένα μεγαλύτερο ποσό)
    Πλήρωσα ο μακακας που να μην πλήρωνα και όχι μόνο αυτό αλλά έκανε και το σασμάν χειρότερο

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τα 9ρια δεν ήταν 3ταχυτα;
    Ο στρόφαλος από άστρα έδινε κίνηση σε φυγοκεντρικο και μετά στην καμπάνα,πώς μπήκε σε καρτερ από glx;
    Πώς γκενγκεν ατο;
    Και κάτι τελευταίο..... μήπως είσαι από Κοζάνη μεριά;
    Ναι ήταν 3ταχυτα αλλά νομίζω με πατέντα μπαίνει τεσσαρι σασμάν
    Για τα υπόλοιπα που με ρωτάς δεν γνωρίζω να σου απαντήσω
    Και όχι δεν είμαι από Κοζάνη

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Άρα όλο σου το μοτέρ είναι από astrea?(άστρα είναι στον ουρανό και astra είναι τα opel). Ο μηχανικός είναι όντως μηχανικός? Γτ ο τύπος που μας λες μάλλον και δεν έχει ιδέα από μηχανάκια πόσο μάλλον από μετατροπές.
    Και εγώ ποντάρω σε λάθος ρεκτιφιε και αυτό επειδή ο μηχανικός για κάποιο λόγο που μόνο αυτός ξέρει έβαζε κατα βούληση όσο λάδι γούσταρε και κατέστρεψε το πρώτο πιστόνι. Απλά μην ξαναπάς.
    Πόσα του έχεις δώσει μεχρι τώρα?
    Αστρεα έχεις δίκιο φίλε μου
    Ο τυπάς δεν ξέρω αν είναι όντως μηχανικός έτσι λέει απλά πιστεύω με είδε πιτσιρικά είδε ότι δεν έχω γνώσεις (είναι από αυτούς που σου πιάνει την συζήτηση για να σε κόψει) και είπε να μου πιάσει τον κώλο
    Αν σου πω ότι αρχική τιμή ήταν 80€ με εργασία για ντιζα κοντέρ, ανορθωτη, σιαγόνες και ένα καρμπυρατέρ και με το ρεκτιφιε καταλήξαμε στα 200 τι θα μου πεις;

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αυτό για να μας το απαντήσεις, μπορείς να δεις πόσο δύσκολη είναι η μανιβέλα του όταν πας να το βάλεις μπρος.

    Κατεβαίνει πανεύκολα, αέρα; Κατεβαίνει σαν τα άλλα παπιά; Κατεβαίνει πιο δύσκολα, θέλει δύναμη;
    Συμπίεση αν κρίνω με το σκεπτικο πως ήταν πριν και μετά
    Την πρώτη φορά που το έβαλα μπρος μετά το ρεκτιφιε χρειάστηκε την ίδια δύναμη με πριν οπότε θα πω κατεβαίνει σαν τα άλλα πάπια
    Τελευταία τροποποίηση από Nikos_7; 30/11/2018 στις 17:39.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Όταν λές όλο το μοτέρ είναι Astrea , έχει και το φυγοκεντρικό του σύστημα ή είναι κομμένος ο στρόφαλος με καμπάνα GLX/C90 ?
    Πρίν από 22 χρόνια βάζαμε πιστόνι 53χιλ από Max , εκκεντροφόρο Vertex και 28άρι από TZR/TDR και πήγαινε 115χλμ !!! Ωραίες εποχές.
    Σε ποιά περιοχή είσαι ? Θα σου προτείνουμε έναν σωστό μηχανικό να δείς τι συμβαίνει...Εάν είσαι Αθήνα πχ έχεις ΠΟΛΛΕΣ επιλογές...
    Από Αθήνα είμαι φίλε έχω βρει έναν στα Ιλίσια (δεν έχω πάει ακόμα) Λιβανας Motorsport λέγεται αλλά αν έχετε κάποιο καλυτερο να προτείνετε που να μην κάνει πουστ.. τότε είμαι όλος αυτιά

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Ο Αλέξης είναι εγγυημένος και τίμιος , πήγαινε άφοβα!!!

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Ο Αλέξης είναι εγγυημένος και τίμιος , πήγαινε άφοβα!!!
    Σε ευχαριστώ φίλε μου μήπως γνωρίζεις πόσο παίρνει για ένα έλεγχο απλά λύσιμο-δέσιμο;

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με τον spyball
    από AXL954 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 14:37
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 22:56
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 11:35
  4. Η πρωτη καλη βολτα στην Β.Εβοια με τον DoctorS και τον brother...
    από Runner Ducati στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 05:56
  5. power commander και προβλημα με τον αντιπροσωπο του
    από zaharakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF