Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Πρόβλημα με τον μηχανικό και το μοτερακι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25

    Πρόβλημα με τον μηχανικό και το μοτερακι

    Καλησπέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα!
    Να πω καταρχάς ότι δεν γνωρίζω αν είναι η σωστή κατηγορία για να ανοίξω αυτό το θέμα εμένα μου φάνηκε "σωστή" αν τυχόν υπάρχει κάποιο θέμα μου λέτε να το μεταφέρω κάπου αλλού.
    Λοιπόν έχω ένα glx με αστρεα μοτέρ γραναζομα 14-36 αστρεα και τα λοιπά. Όταν το πήρα το μηχανάκι ήταν μαμά με σεμπρικ μονο.
    Ο "μηχανικός" που το πήγα (είχε κάποια μικρό θέματα το μοτέρ) μου ειχε πει ότι δεν έχει την ίδια δύναμη με ένα 100αρι γιατί και καλά το καρτερ είναι από glx που αργότερα ανακάλυψα ότι δεν είναι έτσι αλλά τέλος πάντων. Εγώ μες στην κα..λα και τα λοιπά για να το πάρω κουναγα το κεφάλι σε ότι είπε χωρίς να δίνω ιδιαίτερη προσοχή (γνωρίζω ότι είναι λάθος μου).. λοιπόν μην σας τα κουράζω ειχε βάλει λιγότερο λάδι από όσο έπρεπε 250ml περιπου με την δικαιολογία ότι επειδή το καρτερ είναι από glx παίρνει λιγότερο και να μην το μετράω με την τάπα λαδιού αλλά με ένα καλαμάκι.... Το αποτέλεσμα ήταν να έχει φθορά το πιστόνι και το μηχανάκι να γίνει 52χιλ πράγμα που δεν με χάλασε αλλά από ότι είδα το πιστόνι ήταν μια χαρά απλά με λίγη ακαυτη πάνω.. το μηχανάκι τώρα για 52χιλ έχει τελική γύρω στα 60 με 70 με σπασμένη τεταρτη (τουλάχιστον τόσο λέει το κοντέρ) και πριν δεν γνωρίζω λόγο του ότι δεν είχα κοντερ (με GPS μετρημένο έλεγε 78 σε κατηφόρα)
    Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: το μηχανάκι για ποιο λόγο δεν βγάζει όλη την δύναμη του ενώ για 52χιλ με αυτό το γραναζομα έπρεπε να είναι γύρο στα 110 τελικη και λίγο παραπάνω;
    Επειδή και τώρα έχει κάνει την ίδια βλακεία με τα λάδια που το στρώνω το μοτέρ (δεν γνωρίζω πόσα ml έχει αλλά είναι αρκετά κάτω από την τάπα) υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι η αιτία που χάνει στην τελική;
    Να σημειωθεί ότι σε θέμα αρπαγματος είναι πολύ κομπλέ

    Λίγο μεγάλο το κείμενο το γνωρίζω και για αυτό ευχαριστώ όποιον "εχασε" χρόνο να το διαβάσει και να γραψει μια απάντηση!
    Τελευταία τροποποίηση από Nikos_7; 29/11/2018 στις 14:25. Αιτία: Λάθος εξήγηση

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Καλά.... αυτός την έκανε την βλακεία με τα λάδια.... εσύ για ποιό λόγο την συνεχίζεις;
    Άδειασε τα λάδια που σου έβαλε και βάλε ένα καλό ημισυνθετικο.
    Απορία Νο2.
    Πώς γίνεται να έχεις μοτέρ άστρα και καρτερ από glx;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Απαντάω, σαν να είναι σοβαρό το θέμα, δεν σημαίνει ότι το έχω για σοβαρό. Πάμπαρακάτ,

    Μεγάλωμα στο πιστόνι, χωρίς ανάλογη επέμβαση σε κεφαλή, εισαγωγή, εξαγωγή, τι περίμενες να σου δώσει;

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πάει καλά στα χαμηλά και ψοφάει στις ψηλές στροφές. Λογικό κι επόμενο για μεγαλύτερο πιστόνι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Σιγουρεψου τι Κάρτερ και δεξί καπάκι μοτέρ έχεις. Αν είναι ζευγάρι μετράς κανονικά με τον μετρητή στην τάπα και πάντα έχεις την στάθμη λαδιού στο max του μετρητή. Πόσα κυβικά είναι το 52? Το δικό μου glx με μοτέρ lifan 110 αμιζο , με protec εξατμιση,φτωχό μίγμα,ελεύθερη εισαγωγή(καλτσον για φίλτρο), honda ρευματα,honda κύλινδρο και κεφαλή,( ο χρονισμός άλλαξε κατά ένα δόντι στο γρανάζι εκκεντροφόρου), εκκεντροφόρος και πιστόνι είναι λιφαν, και γραναζομα 15-34. Βγάζει πάνω από 100 στο κοντέρ του glx και στα φανάρια πολλά σκούτερ μένουν πίσω.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Καλά.... αυτός την έκανε την βλακεία με τα λάδια.... εσύ για ποιό λόγο την συνεχίζεις;
    Άδειασε τα λάδια που σου έβαλε και βάλε ένα καλό ημισυνθετικο.
    Απορία Νο2.
    Πώς γίνεται να έχεις μοτέρ άστρα και καρτερ από glx;
    Λάδια σε λιγάκι από την ώρα που σου γράφω θα έχει γίνει η αλλαγή

    Το πρώτο δικό μου μηχανάκι είναι οπότε επόμενος καταλαβαίνεις ότι δεν έδινα βάση στο το έλεγε απλά ήθελα να το πάρω να βγω βόλτα

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Απαντάω, σαν να είναι σοβαρό το θέμα, δεν σημαίνει ότι το έχω για σοβαρό. Πάμπαρακάτ,

    Μεγάλωμα στο πιστόνι, χωρίς ανάλογη επέμβαση σε κεφαλή, εισαγωγή, εξαγωγή, τι περίμενες να σου δώσει;

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πάει καλά στα χαμηλά και ψοφάει στις ψηλές στροφές. Λογικό κι επόμενο για μεγαλύτερο πιστόνι.
    Υποτίθεται έβαλε και ένα 18αρι καρμπυρατέρ (του είπα μεγαλύτερο είπε θα μπερδεύει)
    Και πάλι αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να πηγαίνει έτσι με τόσο μικρή τελική νομίζω μαμά ένα άστρα πηγαινει παραπάνω από 70
    εξαγωγή αν ενοείς εξάτμιση έχω αφήσει την σεμπρικ

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Σιγουρεψου τι Κάρτερ και δεξί καπάκι μοτέρ έχεις. Αν είναι ζευγάρι μετράς κανονικά με τον μετρητή στην τάπα και πάντα έχεις την στάθμη λαδιού στο max του μετρητή. Πόσα κυβικά είναι το 52? Το δικό μου glx με μοτέρ lifan 110 αμιζο , με protec εξατμιση,φτωχό μίγμα,ελεύθερη εισαγωγή(καλτσον για φίλτρο), honda ρευματα,honda κύλινδρο και κεφαλή,( ο χρονισμός άλλαξε κατά ένα δόντι στο γρανάζι εκκεντροφόρου), εκκεντροφόρος και πιστόνι είναι λιφαν, και γραναζομα 15-34. Βγάζει πάνω από 100 στο κοντέρ του glx και στα φανάρια πολλά σκούτερ μένουν πίσω.
    Συνεχόμενο είναι
    Το 52 σε αστρα μοτέρ είναι 110 νομίζω κάθε χιλιοστό είναι 5cc αν δεν κάνω λάθος
    Και μενα κανονικά πιστεύω έπρεπε αν όχι να τα περνάει έστω να τα πιάνει τα 100 σε κατηφόρα αλλά πού τέτοια τύχη;
    Οδήγησα ένα glx ενός φίλου 53χιλ 90αρι μοτέρ και το κοντέρ ξεπέρασε τα 100 κατά πολύ (σε κατηφόρα)

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos_7 Προβολή μηνύματος
    Υποτίθεται έβαλε και ένα 18αρι καρμπυρατέρ (του είπα μεγαλύτερο είπε θα μπερδεύει)
    Και πάλι αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να πηγαίνει έτσι με τόσο μικρή τελική νομίζω μαμά ένα άστρα πηγαινει παραπάνω από 70
    εξαγωγή αν ενοείς εξάτμιση έχω αφήσει την σεμπρικ
    Το καρμπυρατέρ δεν έχει να κάνει εδώ κάτι.

    Χωρίς αλλαγή στην κεφαλή (συμπίεση-βαλβίδες-χρονισμός) , το μεγάλωμα σε πιστόνι ΜΕΙΩΝΕΙ την δύναμη στις ψηλές στροφές.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Η ερώτηση που θέλω να κάνω μάγκες μου με λίγα λόγια είναι η εξής:
    Τα αστρακια μαμά ξεπερνάνε τα 70 που είναι η δική μου τελική από τα λεγόμενα φίλων
    Το δικό μου για ποιο λόγο δεν τα φτάνει;
    Έστω 90 κάτι ρε παιδιά

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Να το γράψω για ΤΡΙΤΗ φορά;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το καρμπυρατέρ δεν έχει να κάνει εδώ κάτι.

    Χωρίς αλλαγή στην κεφαλή (συμπίεση-βαλβίδες-χρονισμός) , το μεγάλωμα σε πιστόνι ΜΕΙΩΝΕΙ την δύναμη στις ψηλές στροφές.
    Επειδή δεν τα πολύ σκαμπαζω αυτα τα μηχανικά και τώρα ξεκινάω να ψάχνομαι (ίσως αυτό είδε και ο μηχανικός για αυτό μου έπιασε τον κώλο) με λίγα λόγια δεν έχει σωστό ρυθμισμα στο μοτέρ;

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Να το γράψω για ΤΡΙΤΗ φορά;
    Όχι όχι δεν το είδα όταν έστειλα έγραψα το τελευταίο

  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Το δικό μου με 51mm πιστόνι (κοντό) τελικιαζε στα ~ 115 , μετρημενο με bmw 316
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Το δικό μου με 51mm πιστόνι (κοντό) τελικιαζε στα ~ 115 , μετρημενο με bmw 316
    Πρίζωσέ τον τώρα και εσύ

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Το δικό μου με 51mm πιστόνι (κοντό) τελικιαζε στα ~ 115 , μετρημενο με bmw 316
    Μήπως απλά επειδή ο προηγούμενος το είχε σε μια αποθήκη και καθόταν κάτι χρονακια απλά έχει χάσει την δύναμη του το μοτέρ;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με τον spyball
    από AXL954 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 14:37
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 22:56
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 11:35
  4. Η πρωτη καλη βολτα στην Β.Εβοια με τον DoctorS και τον brother...
    από Runner Ducati στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 05:56
  5. power commander και προβλημα με τον αντιπροσωπο του
    από zaharakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF