Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Εξοπλισμός - προδιαγραφές - ποιότητες!

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687

    Εξοπλισμός - προδιαγραφές - ποιότητες!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    με την πρωτη ματια καμια. πρακτικα η μερα με τη νυχτα. μια απλη αντιγραφη της dainese. η agvpro ειναι ελληνικη εταιρια αν θυμαμαι καλα η οποια κατασκευαζει τα παντα με εντελως κινεζικες προδιαγραφες στην Κινα εννοειται. ειχα και μπουφαν της και η φθηνια του φαινοταν απο χλμ. νεος οδηγος τοτε πριν 3 χρονια δεν ειχα ιδεα απο μοτοσυκλετες και μοτοσυκλετιστικο εξοπλισμο οποτε οτι μου αρεσε στο ματι και μαλιστα ηταν και φθηνο το πηρα. τα αλλαξα ολα με dainese και ησυχασα. χαος η ποιοτητα

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    H dainese που κατασκευάζει?
    Sent from me using a computer.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    οπου και να κατασκευαζει οι προδιαγραφες τις σιγουρα δεν ειναι κινεζικες. φαινεται αμεσως αν τα βαλεις διπλα διπλα με ενα low budget μπουφαν-παντελονι-γαντια κτλ.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    οπου και να κατασκευαζει οι προδιαγραφες τις σιγουρα δεν ειναι κινεζικες. φαινεται αμεσως αν τα βαλεις διπλα διπλα με ενα low budget μπουφαν-παντελονι-γαντια κτλ.
    Καλά θα πω εγώ που κατασκευάζει. Στην καλύτερη περίπτωση Βιετνάμ!
    Οπότε δεν παίζει ρόλο που κατασκευάζονται οι agvpro αλλά οι προδιαγραφές που θέτει η κάθε εταιρεία.

    Όταν λες κινέζικες προδιαγραφές πιστεύω ότι μιλάς μεταφορικά, ε;

  5. #5
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    με την πρωτη ματια καμια. πρακτικα η μερα με τη νυχτα. μια απλη αντιγραφη της dainese. η agvpro ειναι ελληνικη εταιρια αν θυμαμαι καλα η οποια κατασκευαζει τα παντα με εντελως κινεζικες προδιαγραφες στην Κινα εννοειται. ειχα και μπουφαν της και η φθηνια του φαινοταν απο χλμ. νεος οδηγος τοτε πριν 3 χρονια δεν ειχα ιδεα απο μοτοσυκλετες και μοτοσυκλετιστικο εξοπλισμο οποτε οτι μου αρεσε στο ματι και μαλιστα ηταν και φθηνο το πηρα. τα αλλαξα ολα με dainese και ησυχασα. χαος η ποιοτητα
    Καλα παρε τον χρονο σου κ δοκιμασε την καθε εταιρια κ μετα τα ξαναλεμε.
    Πριν 10 χρονια λεγαμε για τα Dainese, το φερμουαρ ποσες φορες το αλλαξες? Λειτουργουν ολα?

    Dainese ειχα κ εχω...απλα μην νομιζεις πως ειναι κ η καλυτερη κ οι αλλες ειναι για πεταμα.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    με την πρωτη ματια καμια. πρακτικα η μερα με τη νυχτα. μια απλη αντιγραφη της dainese. η agvpro ειναι ελληνικη εταιρια αν θυμαμαι καλα η οποια κατασκευαζει τα παντα με εντελως κινεζικες προδιαγραφες στην Κινα εννοειται. ειχα και μπουφαν της και η φθηνια του φαινοταν απο χλμ. νεος οδηγος τοτε πριν 3 χρονια δεν ειχα ιδεα απο μοτοσυκλετες και μοτοσυκλετιστικο εξοπλισμο οποτε οτι μου αρεσε στο ματι και μαλιστα ηταν και φθηνο το πηρα. τα αλλαξα ολα με dainese και ησυχασα. χαος η ποιοτητα
    στο εχω ξανα πει αλλα δεν δειχνεις να ακους. ολα αυτα ραβοντε στο πακισταν. 99% τα φτιαχνει ο ιδιος Αχμετ. μονο που εχει αλλα υλικα για τα dainese και αλλα υλικα για τα nordcap-agv-vester- κτλπ κτλπ και 100 αυτοκόλλητα dainese και 200 αυτοκόλλητα nordcap. και η dainese ξερει οτι θα παρει 100τεμ. αν βγαλει παραπανω τους κηνηγαει. ομως αυτοι εχουν το πατρος και βγαζουν ιδια πραγματα. το εργοστασιο που φτιαχνει τα υλικα ειναι διπλα. στο dainese βαζει πχ 90pvc 10elastan στο αλλο βαζει 80-20. (τυχαια υλικα τυχαιες ποσοτητες) ξερεις γιατι δεν τα βγαζουν ολα dainese? για να μπορεις να διαλεξεις αν θελεις των 500€ ή των 100€. η πρωτη υλη δεν ειναι ποιο ακριβη αντε να εχει ελαχιστες διαφορες στο κοστος το ενα να κανει 20€ και το αλλο 25€ ομως στον τελικο αγοραστη η διαφορα οπως ειπαμε ειναι 500€-100€, η μονη διαφορα ειναι στις αδιαβροχοποιησεις. αν ειναι goretex ή hippora ή οτι αλλο ονομα δινουν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Δηλαδή το Nordcap καλοκαιρινό μπουφαν που το γνωστο μαγαζι τα σπρωχνει εδώ είναι ιδιο με το Dainese που του μοιαζει?

    Η διαφορα στην τελικη τιμη είναι 30€ (119 πηρα το Nordcap φετος και 149 το dainese προπερυσι). Το ποσο για πεταμα είναι αυτό το nordcap δεν περιγράφεται με λογια....

    Σαφως και υπαρχει χαοτικη διαφορα στην ποιοτητα μεταξυ διαφορετικών κατασκευαστών και αυτό ισχυει οριζοντια και καθετα.... από τα γαντια μεχρι τα κρανη.

    Σαφως και καποια προιοντα μεγαλων κατασκευαστών είναι εξαιρετικα υπερκοστολογημενα..... παιζει και ένα μάρκετινγκ από πισω.... αλλα μη τα ισοπεδώνουμε όλα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    οκ δεκτο.

    πως τους λενε εσενα στο χωριο σου αυτους που εχουν βρει κατι ΓΑΜΑΤΟ και μετα τσιγκουνευοντε 30€ ??

    γιατι εγω την εχω πατήσει αλιως. ειχα agvpro και δεν ειχε παθει τιποτα και πηρα RICHA +150€ και την εφαγα. ειναι για τα σκουπιδια μιας και η αδιαβροχοποιηση άνοιξαν οι ραφες στον μηνα πανω. τρεμω να δωσω λεφτα που δεν μου περισσεύουν για μαρκα και να βγει μαλακια, ενω με τα ποιο οικονομικα και δοκιμασμενα ειμαι οκ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλα παρε τον χρονο σου κ δοκιμασε την καθε εταιρια κ μετα τα ξαναλεμε.
    Πριν 10 χρονια λεγαμε για τα Dainese, το φερμουαρ ποσες φορες το αλλαξες? Λειτουργουν ολα?

    Dainese ειχα κ εχω...απλα μην νομιζεις πως ειναι κ η καλυτερη κ οι αλλες ειναι για πεταμα.
    εχω 2 μπουφαν dainese. ενα καλοκαιρινο και ενα χειμερινο. κανενα προβλημα με φερμουαρ και γενικως με οτιδηποτε πανω τους. επισης εχω και τις μποτες χωρις κανενα προβλημα με φερμουαρ κτλ. απο τη στιγμη που ειχα και το ενα και το αλλο να μου επιτρεψεις και εσυ και οι υπολοιποι να εχω σφαιρικη αποψη. αν καποιος την πατησε με φερμουαρ η επεσε σε ελλατωματικο κομματι μπορουσε να το επιστρεψει η απλα δεν αγοραζει παλι.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    εχω 2 μπουφαν dainese. ενα καλοκαιρινο και ενα χειμερινο. κανενα προβλημα με φερμουαρ και γενικως με οτιδηποτε πανω τους. επισης εχω και τις μποτες χωρις κανενα προβλημα με φερμουαρ κτλ. απο τη στιγμη που ειχα και το ενα και το αλλο να μου επιτρεψεις και εσυ και οι υπολοιποι να εχω σφαιρικη αποψη. αν καποιος την πατησε με φερμουαρ η επεσε σε ελλατωματικο κομματι μπορουσε να το επιστρεψει η απλα δεν αγοραζει παλι.
    ακριβώς αυτο. εδω λεμε την γνωμη μας και τις εμπειρίες μας απο κατι που δοκιμάσαμε. ετσι λοιπον και εσυ και καποιοι αλλοι πρεπει να δεχτείτε και την αλλη άποψη και να μην ακυρώνετε τα πάντα ως φτηνιάρικα κινέζικα χωρίς πιστοποίηση και οτι άλλο. δεν υπερασπιζεται κανείς καμία μάρκα. (εκτος αν δουλεύεις για αυτη την μάρκα που καλα θα κάνεις να το πεις αν ειναι και να μας κανεις καμια σοβαρή έκπτωση ) ομως εχεις κανα φιλο που ειναι στον χωρο μπορεις να ρωτησεις και σιγουρα θα σου λυσει οποια απορια εχεις για το αν και κατα ποσο ερχονται αυθεντικά προϊόντα στην ελλαδα , ποιος και αν τους ελενχει, τι συμβαίνει με τις επωνυμίες/μαρκες , ποιος εχει τα πατρόν απο οτι εχεις φορέσει μεχρι τωρα, τα υλικά και τα εργοστάσια και πολυ φοβαμαι πως θα πεσεις απο τα συννεφα.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    Ομως εχεις κανα φιλο που ειναι στον χωρο μπορεις να ρωτησεις και σιγουρα θα σου λυσει οποια απορια εχεις για το αν και κατα ποσο ερχονται αυθεντικά προϊόντα στην ελλαδα , ποιος και αν τους ελενχει, τι συμβαίνει με τις επωνυμίες/μαρκες , ποιος εχει τα πατρόν απο οτι εχεις φορέσει μεχρι τωρα, τα υλικά και τα εργοστάσια και πολυ φοβαμαι πως θα πεσεις απο τα συννεφα.
    Δυστυχώς τα ξέρουμε......
    8 στα 10 έξω στην αγορά είναι απομίμηση.
    Βέβαια η απομίμηση δεν είναι πάντα χειρότερη από το και καλά γνήσιο. Υπάρχουν ποιότητες και στις απομιμήσεις.
    Τέλος...... η Ελλάδα είναι πλέον αγορά Β' κατηγορίας και έρχονται υποχρεωτικά προϊόντα Β' διαλογής.

    Τρανταχτο παραδειγμα η εμπειρια μου αυτες τις μερες με ενα ανταλλακτικο στο αυτοκινητο μου.
    Μου χαλασε ο κομπρεσορας του κλιματισμου στο αμαξι και θελει αλλαγη υποχρεωτικα.
    Ψαχνω λοιπον ν' αγορασω κομπρεσορα και εκλπηκτος βλεπω οτι οποιο μαγαζι και να περνω τηλεφωνο μου λενε τιμες μεταξυ 200-240 ευρω.
    Κατι δεν παει καλα λεω, παρα πολυ φτηνος ειναι......
    Μπαινω σε γνωστα Ευρωπαικα σαιτ ανταλλακτικων τα οποια στελνουν και Ελλαδα και βλεπω οτι υπαρχουν ΔΥΟ μοντελα κομπρεσορα για το αυτοκινητο μου.
    Ενα Value Line και ενα Premium Line. Περνω στην αντιπροσωπεια εδω Ελλαδα και τους λεω θελω το Premiul Line και οχι το Β διαλογης...

    Απαντηση απο την επισημη αντιπροσωπεια........
    Τα ανταλλακτικα Premiul Line ειναι κομμενα απο τα εργοστασια παραγωγης προς την χωρα μας, λογο υποβαθμισης της Ελλνικης αγορας απο το 2011. Μονο το Value Line Β διαλογης ερχεται Ελλαδα.....
    Τελικα παρηγγειλα το Premiul Line απο Ευρωπαικα σαιτ ανταλλακτικων και ολα καλα, σε λιγες μερες θα το εχω στα χερια μου.
    GAY Parade

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    ακριβώς αυτο. εδω λεμε την γνωμη μας και τις εμπειρίες μας απο κατι που δοκιμάσαμε. ετσι λοιπον και εσυ και καποιοι αλλοι πρεπει να δεχτείτε και την αλλη άποψη και να μην ακυρώνετε τα πάντα ως φτηνιάρικα κινέζικα χωρίς πιστοποίηση και οτι άλλο.
    Επειδη για την πιστοποιηση μιλησα εγω... Συμφωνω με οσα λες για την υποκειμενικη εμπειρια του καθενος, αλλα το θεμα της πιστοποιησης ειναι αντικειμενικο. Ή το προϊον πληρει καποιες προϋποθεσεις αντοχης και παιρνει την πιστοποιηση ή δεν τις πληρει και δεν την παιρνει. Στα υφασματα, ραφες κτλ σηκωνει συζητηση και υπαρχει και ο παραγοντας υποκειμενικης προτιμησης / γουστου. Στις προστασιες δεν ισχυει αυτο.

    Ενα προϊον που εχει CE Level2 προστατευει καλυτερα απο καποιο Level1, και με τη σειρα του το L1 καλυτερα απο καποιο που δεν εχει καθολου πιστοποιηση. Δε νομιζω να διαφωνει κανεις εδω. Θα εβαζες στο κεφαλι σου κρανος που δεν ειναι DOT, ECE; Και αντε στο κρανος να δεχτω πως υπαρχει η κατηγορια ΚΑΚ (κρανος αποφυγης κλησης). Ξερω ατομο που φοραει κρανος των 20€ καθαρα για λογους τροχαιας, οποτε δεν τον νοιαζει η προστασια που του παρεχει. Στις επιγονατιδες ομως δεν ισχυει κατι τετοιο, υποτιθεται οτι εξ ορισμου τις αγοραζεις για να σε προστατευσουν, αφου δε σε υποχρεωνει κανεις να τις φορας.

    Καλο ειναι να υποστηριζουμε την γνωμη μας προωθωντας το διαλογο, αλλα δεν ειναι καλο να μοιραζουμε παραπλανητικη πληροφορηση. Μιας και μιλαμε για επιγονατιδες λοιπον σ'αυτο το θεμα, οι AGVPro παρεχουν υποδεεστερη προστασια απο τις Dainese. .&-

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Η κάθε εταιρία δίνει τις δικές της προδιαγραφές. Διαφορές υπάρχουν αλλά δεν είναι πάντα αυτές που περιμένουμε ή φανταζόμαστε. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και γι' αυτό δε μπορούμε να συμφωνήσουμε ενώ στην ουσία ελάχιστα διαφωνούμε.

    Περίπτωση 1.

    Προιόν Α made in japan vs ποιόν Β made in china. Ίδιες προδιαγραφές, ίδια ποιότητα κατασκευής, ίδια υλικά, αυστηρός ποιοτικός έλεγχος αλλά διαφορετική τιμή, λόγο του μικρότερου κόστους παραγωγής. Διαφορές μπορεί να υπάρχουν φυσικά, αφού για παράδειγμα όταν έχεις τον ποιοτικό έλεγχο in house είναι πολύ πιο εύκολο να τον εφαρμόσεις και να λειτουργήσει αποτελεσματικότερα. Υπάρχουν κι άλλα, αλλά οι διαφορές είναι τόσο μικρές που δε χρειάζεται να ασχοληθούμε.


    Περίπτωση 2.

    Στο προιόν A έκατσε ο σχιστομάτης και σχεδίασε αυτό το κάτι να λειτουργεί έτσι, να παρέχει αυτό, και να ανταποκρίνεται σε 'κείνο. Έλυσε το πρόβλημα της άνεσης με αυτόν το σχεδιασμό, που παράλληλα είναι και γαμάτος και πολύ μουράτος γιατί ο σχιστομάτης έχει ξεχωριστό τμήμα που ζωγραφίζει!.
    Και το πήγε λοιπόν στην κίνα να το κατασκευάσουν εκεί ώστε το τελικό προιόν να έχει μικρότερο κόστος. Στην Κίνα, οι γαμάτοι μικροί θεούληδες δεν ογάνε από πνευματικά δικαιώματα αφού η ιδιοκτησία, δεν υπάρχει σαν έννοια στην "λαική" δημοκρατία τους. Το πιάνουν λοιπόν και το φτιάχνουν ακριβώς ίδιο, με τα ίδια υλικά, με την ίδια ποιότητα κατασκευής και διαφορετικό χρωματάκι και το πουλάνε σαν προιόν Γ. Αυτό το προιόν δεν περιέχει στην τιμή του το rnd του σχιστομάτη ούτε του σχεδιαστή και μπορεί να μην έχει και τόσο αυστηρό ποιοτικό έλεγχο, ο οποίος ανεβάζει το κόστος. Οπότε το ίδιο προιόν μιας άγνωστης μάρκας είναι εξίσου καλό με το ακριβότερο μιας γνωστής μάρκας, χωρίς να διαφέρουν καθόλου στην ποιότητα κατασκευής. Απλά, ίσως να μπορούμε να βρούμε που και που,κάποιο μικρό σφάλμα στην κατασκευή που δεν είναι και deal breaker τις περισσότερες φορές και οφείλεται μόνο στον πιο χαλαρό ποιοτικό έλεγχο.

    Περίπτωση 3.

    Τα παραπάνω προιόντα Α και Γ έγιναν πολύ πιασάρικα και τα θέλει όλος ο κόσμος. Θέλω και εγώ λοιπόν να το πουλήσω και παίρνω ένα τηλ τον κινέζο και του λέω οτι θέλω το Α αλλά σε τιμή Α -χ. Ο κινέζος επειδή μπορεί, δεν έχει κανένα πρόβλημα και μου το φτιάχνει με τιμή A -χ ακριβώς ίδιο. Τώρα μπορεί το λάστιχο να μην είναι τόσο καλό ρε παιδί μου αλλά.. σιγά..
    Αργότερα θα του παραγγείλει και κάποιος άλλος με τιμή Α -2χ, του οποίου και πάλι δε θα χαλάσει χατίρι φυσικά, γιατί και πάλι μπορεί!

    Περίπτωση 4

    Αυτό το παραπάνω γαμάτο προιόν του σχιστομάτη έχει κάνει θραύση. Εχει γίνει τρεντυ και πουλάει σαν τρελό. Και το γνήσιο και η "γνήσια" αντιγραφή του κινέζου και οι "κινέζικες" αντιγραφές! Εγώ λοιπόν που είμαι σούπερ γαμάτος κατασκευαστής και έχω την τεχνογνωσία και την τεχνολογία στα χέρια μου, αποφασίζω να φτιάξω ένα ίδιο ή παρόμοιο αλλά καλύτερο. Κάθομαι λοιπόν στο σχεδιαστήριο και βάζω τα σούπερ ντούπερ υλικά που είναι σούπερ λεπτά και ελαστικά και εξαιρετικά μικρού βάρους κτλ κτλ. Και φτιάχνω ένα προιόν που είναι πανάλαφρο και πιο άνετο αλλά η τιμή του είναι Α +2χ. Ξέρω οτι δεν είναι πιο ανθεκτικό απ' το Α ή το Γ αλλά είναι πιο άνετο και εύχρηστο πιο ελαφρύ. (φυσικά και αυτό στην κίνα θα πάω να το φτιάξω)

    Περίπτωση 5

    Ίδια περίπτωση με την απο πάνω όπου το προιόν είναι ακόμα πιο άνετο, και πιο ελαφρύ θυσιάζοντας μέρος της αντοχής κατά τη χρήση παρόλο που η τιμή του είναι επίσης Α+2χ.

    Να συνεχίσω? Είναι κι άλλες!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 29/11/2018 στις 00:45.
    Sent from me using a computer.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Να συνεχίσω? Είναι κι άλλες!
    Θεός, λέμε

    Τι κάθεσαι; γράφε!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Επειδη για την πιστοποιηση μιλησα εγω... Συμφωνω με οσα λες για την υποκειμενικη εμπειρια του καθενος, αλλα το θεμα της πιστοποιησης ειναι αντικειμενικο. Ή το προϊον πληρει καποιες προϋποθεσεις αντοχης και παιρνει την πιστοποιηση ή δεν τις πληρει και δεν την παιρνει. Στα υφασματα, ραφες κτλ σηκωνει συζητηση και υπαρχει και ο παραγοντας υποκειμενικης προτιμησης / γουστου. Στις προστασιες δεν ισχυει αυτο.

    Ενα προϊον που εχει CE Level2 προστατευει καλυτερα απο καποιο Level1, και με τη σειρα του το L1 καλυτερα απο καποιο που δεν εχει καθολου πιστοποιηση. Δε νομιζω να διαφωνει κανεις εδω. Θα εβαζες στο κεφαλι σου κρανος που δεν ειναι DOT, ECE; Και αντε στο κρανος να δεχτω πως υπαρχει η κατηγορια ΚΑΚ (κρανος αποφυγης κλησης). Ξερω ατομο που φοραει κρανος των 20€ καθαρα για λογους τροχαιας, οποτε δεν τον νοιαζει η προστασια που του παρεχει. Στις επιγονατιδες ομως δεν ισχυει κατι τετοιο, υποτιθεται οτι εξ ορισμου τις αγοραζεις για να σε προστατευσουν, αφου δε σε υποχρεωνει κανεις να τις φορας.

    Καλο ειναι να υποστηριζουμε την γνωμη μας προωθωντας το διαλογο, αλλα δεν ειναι καλο να μοιραζουμε παραπλανητικη πληροφορηση. Μιας και μιλαμε για επιγονατιδες λοιπον σ'αυτο το θεμα, οι AGVPro παρεχουν υποδεεστερη προστασια απο τις Dainese. .&-
    γνωριζεις οτι δεν πωλειται απο κανενα καταστημα που σεβετε τον εαυτο του κρανος που δεν εχει ECE? και στα ρουχα το αντιστοιχο CE 1 ή 2... και τα βρίσκεις μονο σε κατι κινέζικες αποθήκες?
    οι λογοι ειναι πολοι και βαρειμε πραγματικα να τους γραφω. αλα παρε ως βασικο το οτι θα πεσει συρμα και θα γινει χαμος . ο κατάλογος με τα ποια προοιοντα περνάνε τις προδιαγραφες της EU δεν ειναι ευκολα προσβάσιμος ναι, αλλα υπαρχουν ανθρωποι που ασχολουντε σοβαρα με αυτο και βγαζουν στην φορα οσα δεν ειναι οπως εγινε με καποια κρανη και τρεξανε αμεσως να τα αποσύρουν απο την αγορα. ειχε συζητηθεί και εδω μεσα με μια αναζητηση θα το βρεις.

    τωρα λοιπον και σε οτι ειναι ήδη πιστοποιημενο απο EU με ECE ή CE ερχετε για τα ECE η sharp πχ να τα βαθμονομήσει.

    οτι λοιπόν πήρες απο ελληνικό μαγαζί που ειναι μιας μάρκας Χ και εχει εισαχθεί επίσημα στην Ελλάδα και οχι μαζι με παιδικα παιχνιδια, ειδη νοικοκυριου κτλπ κτλπ, στο ιδιο κοντεινερ μπορεις να εισαι ήσυχος οτι εχει περασει τα στανταρ που δινει η ευρωπαϊκή ένωση

    και ΟΧΙ .&- εδω δεν ταιριάζουν...
    AGVpro CE 1 με τα Dainese CE 1 ισως δεν ειναι το ιδιο βολικές, ελαφριές, μοδατες, γαματες κτλπ κτλπ αλλα χτυπήσου οσο θες εχουν περάσει τα ιδια στανταρ και εχουν την ιδια προαστασια.

    και μην μιλάτε για προστασίες(δεν αναφέρομαι σε εσενα προσωπικά) και την ασφάλεια σας και το παίρνετε τοσο βαριά το θεμα οσοι δεν πατε με το μανιουαλ και δεν κανετε ακριβώς τους ελενχους που αναφερει στην ωρα που αναφερει γιατι το 99% εδω μεσα ειμαστε υποκριτές. ελαχιστοι τηρούν κατα γραμμα αυτο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	man.jpg 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	401640

    οποτε οσα ECE , Dot, Snell, CE κτλπ κτλπ .. εγω τα ακουω βερεσέ.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. εξοπλισμος
    από ruyjin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 00:04
  2. Νεες προδιαγραφες για κρανη
    από tifoefs στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 00:25
  3. Εξοπλισμος εκτος ρουχων-κρανων
    από Giannis_L στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2005, 22:31
  4. Προδιαγραφές κράνους
    από downhill στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2005, 20:41
  5. Εξοπλισμός camping...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 02:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF