Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 64

Θέμα: Daytona Rockstar 400i ABS έμποροι?

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Φιλε Πανο δε χρειαζεται να μας πεισεις εμας για το αν ειναι καλα τα κινεζικα ή οχι. Εμεις μηχανακια εχουμε. Ακομα και καποιοι που σου προτεινουν να το παρεις το Daytona, γιαπωνεζικα εχουν.

    Καταλαβαινω οτι μεχρι εκει φτανουν τα οικονομικα σου, αλλα να εισαι σιγουρος πως οποιος γραφει εδω μεσα να βοηθησει θελει. Τωρα για την ερωτηση σου αυτη καθαυτη, απ'οσο γνωριζω δεν εχουμε ενεργο μελος που ειναι κατοχος του Rockstar 400, ποσο μαλλον που να το εχει παρει και με 6 χρονια δοσεις.

    Εγω θα σου ευχηθω μεσα απο την καρδια μου να σου βγει καλο και να το χαρεις οπως το φανταζεσαι. Και αν γινεται να μπαινεις πού και πού και να γραφεις και καμια εντυπωση, ωστε να βοηθησεις κανεναν αλλο στο μελλον που θα βρεθει στη θεση σου. Καλη συνεχεια και με το καλο το εργαλειο.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RENZ
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Daytona Rockstar 400i ABS. Με ενδιαφέρει η αγορά με δόσεις. Επειδή για πέρσυ έχω μηδενικό εκαθαριστικό και ξεκίνησα να εργάζομαι πρόσφατα θεωρείτε πως γίνεται να εγγριθεί δάνειο (για 72 δόσεις) και χωρίς να μπεί εγγυητής?

    Εαν ναι σε ποιόν έμπορο (στην Αθήνα) θα προτείνατε να πάω?

    Ο moto παπαγεωργίου που ρώτησα γενικά (έχει και πολλά μεταχειρισμένα αυτός) μου είπε μόνο με εγγυητή.
    Ο Βίνιος μου είτε πως δεν έχει σημασία και θέλει μόνο το χαρτί της τρέχουσας μισθοδοσίας.
    Καλή προσφορά με δώρα έχει και ο motorex και ο haritosmoto αλλά δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα για τα περί δανείου.

    Ευχαριστώ!
    Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι φίλος που αγόρασε Rockstar 125 πριν 2 μήνες, μετά την πρώτη βροχή άσπρισαν από οξείδωση όλες οι γαλβανισμένες βίδες, σκούριασαν οι ακτίνες και κάτι άλλα βαμμένα εξαρτηματάκια, η μαύρη ματ εξάτμιση έχει γίνει γκρι, έχει λίγες σκουριές σε χρώμια και τέλος ξεφλούδισε το βαμμένο μαύρο τιμόνι. Το τελευταίο θα αντικατασταθεί μέσω της εγγύησης.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Μακάρι να μπορούσα να πάρω και γω μηχανάκι καλό και πολύ πιο ακριβό. Καταλαβαίνω πως πάτε να με βοηθήσετε αλλά άλλο η βοήθεια άλλο η ειρωνία. Σύνηθες φαινόμενο απο ξερόλα Ελληνάρα αλλά δε με ψήνει.

    Και είδα αρκετά μεταχειρισμένα στον Παπαγεωργίου από όλες τις γνωστές μάρκες αλλά θέλει εγγυητή που δε γουστάρω να βάλω. Λες και δε θα έχω να τους δώσω 40-70 ευρώ δόση που έβγαινε σε ό,τι μηχανάκι είδα (από cbf 250 μέχρι vstrom 650, ninja 600, transalp κλπ κλπ). Τέλος πάντων και το λεωφορείο 2 ώρες την ημέρα καλό είναι φαντάζομαι..

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Για αυτό αγοράσε samsung να σου σκάει στην τσέπη και iphone επειδη λέγεται iphone και όχι xiaomi και άσε τους κινέζους να σε γλεντάνε με το 1/3 τις τιμής σε specs και απόδοση.

    Μιας και ειχα προσφατη την εμπειρία

    Λοιπον και το iphone και το xiaomi κινα συναρμολογούνται και φτιάχνονται.

    ΑΛΛΑ δεν σημαινει οτι ειναι το ιδιο, υπαρχει και κατι που λεγεται ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ και ΣΧΕΔΙΑΣΗ!

    Ανοιγωντας λοιπον ενα iphone για αλλαγη μπαταρίας, οθόνης (δοξα τον πανάγαθο το κακομοιρο κινητο της γυναικας στα 3 χρόνια εχει αλλάξει 2 οθόνες και 2 μπαταρίες ) και συγκρίνωντας το με ενα xiaomi φιλου που ετυχε να ανοιξουμε για αλλαγή οθονης καταλαβαίνεις την μέρα με την νύχτα!!!!
    Το xiaomi εχει μεσα γυμνές πλακέτες ακαι φυσικά εκτεθειμένες ενω η όλη σχεδίαση ειναι για τον Π@@τσο το ενα πανω στο αλλο και αστα να πανε.

    ΕΠΙΣΗΣ, κατάλαβε οτι στο iphone πληρώνεις ΚΑΙ το λογισμικο ΚΑΙ την ασφάλεια του ενω η xiaomi πως την λένε απλα δεν ....................

    Ε το ίδιο ειναι στο περιπου και στα μηχανάκια, πληρώνεις τις προδιαγραφες, σχεδίαση και τεχνογνωσία + τα ηλεκτρονικά .

    Φυσικα δεν εχουμε ολοι το ίδιο βαλάντιο, αλλα προσωπικά προτειμώ να εχω 3 χρόνια ενα iphone6S παρά καθε χρονο ενα νεο xiaomi.
    Οπως προτειμω ενα μεταχείρω απο ενα καινουργιο αν δεν με καλύπτει στις προδιαγραφες.
    Επιλογές ειναι αυτές

    ΓΕΝΙΚΑ δεν με πειράζει η ΚΙΝΑ φτανει να καλύπτει τις προδιαγραφες.
    ΑΛΛΑ θα δεις οτι οταν κινεζικα προιόντα καλύπτουν προδιαγραφες παυουν να ειναι φθηνα
    Αυτο ισχύει σε ολα τα προιόντα μιας και οι προδιαγραφες απαιτούν καλες πρωτες ύλες και τεχνογνωσία + επενδυση στο εργοστάσιο.
    Τωρα αν εσυ μπορείς να τσεκαρεις προδιαγραφες για ολα τα ανταλλακτικα που εχει επανω ενα μηχανακι και να κρίνεις και την σχεδίαση του ωστε να δεις οτι ειναι καλή και ασφαλής τοτε με τον παρα σου και την κυρά σου το αγοράζεις και εισαι και μαγκας


    Οσο για το καλορίζικο, θα στο πουν ΟΛΟΙ οταν το παρεις αλλα αν κατάλαβα καλα ακομα δεν το εχεις παρει.

    Με το καλο και καλες αγορες

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Το να θεωρείς τα Samsung και τα Apple overpriced, το καταλαβαίνω (και είναι, στις περισσότερες περιπτώσεις). Το να θεωρείς, όμως, ότι ένα Xiaomi στο 1/3 της τιμής μπορεί να "γλεντάει" τα επώνυμα "σε specs και απόδοση" ονομάζεται τουλάχιστον αφελές. Μου θυμίζει γνωστά καταστήματα συναρμολόγησης υπολογιστών που διαφήμιζαν σούπερ ντούπερ υπολογιστές "ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΣΤΑ 2.666 THz ΚΑΙ 512 ΤB ΔΙΣΚΟ ΜΟΛΙΣ 299€ !!!" και, φυσικά, είχαν επεξεργαστή με υψηλή ονομαστική ταχύτητα (AMD πάντα), σκληρό δίσκο για να αποθηκεύεις τσόντες για 3 ζωές (στις 5400 rpm), και μητρική, ram, κάρτα γραφικών από τους πάγκους στο Σχιστό. Αλλά δούλευε στον Έλληνα, ψαγμένο, εγώ-ξέρω-οι-άλλοι-είναι-ηλίθιοι-που-πληρώνουν αγοραστή (ακόμα δουλεύει) και αγόραζαν χρέπια που δεν μπορούσαν να τρέξουν ούτε πασιέντζα με 8bit χρώμα. Αλλά στα νούμερα τους έσκιζαν όλους !!11

    Καλά κάνεις και δε θες/έχεις να ξοδέψεις περισσότερα για ένα επώνυμο μηχανάκι, αλλά μην το κουράζεις και πάρα πολύ. Αυτό θες, αυτό μπορείς, αυτό πάρε. Μεγειά σου και μακάρι να σου βγει απροβλημάτιστο και να το κρατήσεις 10 χρόνια. Αλλά όλοι εδώ προσπαθούν να σε προστατέψουν όχι μόνο από το κινέζικο (αυτό οκ είναι επιλογή σου), αλλά, κυρίως, από τις 72 δόσεις. Δεν είναι καλή εποχή για να μπεις σε τέτοιο λούκι. Φιλικά.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 30/11/2018 στις 17:14.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Το είδα πριν λίγο σταματημενο στο δρόμο στο Πειραιά! Όμορφο!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αλλά όλοι εδώ προσπαθούν να σε προστατέψουν όχι μόνο από το κινέζικο (αυτό οκ είναι επιλογή σου), αλλά, κυρίως, από τις 72 δόσεις. Δεν είναι καλή εποχή για να μπεις σε τέτοιο λούκι. Φιλικά.
    βασικα ποτέ δεν ηταν...ποσο μαλλον τωρα...


    αλλα οκ...επιλογες ειναι αυτες..

    και εγω με την σειρα μου θα σου ελεγα να πας σε ενα μεταχειρισμενο ιαπωνικο παπι...και οταν μαζεψεις ολο το ποσο, να πας να το παρεις κασερατα αφου πρωτα το εχεις ελεγξει σε εναν καλο μαστορα...


  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κι εγω πιστευω οτι τα φθηνα κινεζικα δεν ειναι ακομα ανταγωνιστικα
    περα απο αυτο ομως γενικοτερα ειναι ατοπο να βαζει κανεις τοσες δοσεις για κατι που θα χασει την αξια του πολυ γρηγορα οπως οχημα κινητο κλπ
    ανεξαρτητα αν θα παρεις κινεζικο η γιαπωνεζικο apple η xiaomi
    απλουστατα αγοραζεις αυτο που μπορουν να παρουν τα λεφτα σου

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Και ποιός ορίζει την πραγματικότητα ειρωνικέ μου φίλε;
    To σημείο συντριβής στο έδαφος, την ορίζει.

    Δεν σε ειρωνεύτηκα, ευθέως σου είπα πόσο λάθος κάνεις. Η ειρωνία είναι να σου λένε κάτι πλαγίως.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Επί του θέματος των δόσεων, και του ''δεν έχω'', πάρε με όσα έχεις, ότι μπορείς να πάρεις.

    Υπάρχουν μεταχειρισμένα, να κάνεις την δουλειά σου. Χωρίς δόσεις, χωρίς μεγάλο χρηματικό ποσό.

    Π.χ. αν εγώ ήμουν σε απελπιστική κατάσταση από μετρητό-μεταφορικό μέσο, θα πήγαινα να βρω κανά ρημάδι (εμφανισιακά ρημάδι, στα βασικά μηχανικά να ήταν καλό) NX250 Dominator ή AX1-250. Ας είχε σάπια εξάτμιση, ας ήταν ένα χάλι εμφανισιακά, ας είχε χτυπημένα πλαστικά από πτώσεις, ας ήθελε πολλά για να δείξει, ας τσιμπάει λάδια, ας τρίζει, ας βρωμάει κ.ο.κ. Αρκεί να κάνει την δουλειά του, να με πηγαίνει εκεί που θέλω κουτσά-στραβά. Με απόκτηση κανά 500ρι-700ρι ευρώ, και κανά 300ρι ευρώ πράγματα που θα αλλάξεις σταδιακά στον πρώτο χρόνο (καμιά ανόρθωση, καμιά τρόμπα, κανά φίλτρο, κανά μπουζί συν τα συνήθη αναλώσιμα), ΟΥΤΕ δόσεις θα δενόμουν ΟΥΤΕ μεγάλο ποσό θα χρειαζόταν να μαζέψω. Και ακόμα και αποτυχία να έβγαινε το εγχείρημα, θα είχα χάσει 500-700 ευρώ, ενώ αν μετά μάζευα λεφτά για άλλο καλύτερο, θα το πούλαγα και θα έπαιρνα το 500ρι-700 πίσω, έχοντας χάσει ελάχιστα, αν όχι καθόλου.

    Και πολλά άλλα τέτοια παραδείγματα, και καταστάσεις αναλόγως. π.χ. δεν είσαι σε απελπιστική κατάσταση, αλλά έχεις 2000 ευρώ, δες τι παίρνεις στα λεφτά αυτά. Γενικά κινήσου με αυτό που έχεις διαθέσιμο.

    Η εποχή που δεν είχαμε λεφτά, αλλά θέλαμε και καινούριο, και μας κάνανε δόσεις οι τράπεζες αβέρτα, και γενικά δεν μπορούσαμε να δράσουμε-αποφασίσουμε σαν ενήλικες με συνέπεια και γνώση το τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε, και γενικώς κάναμε σαν κακομαθημένα παιδιά, περασαν, και είδαμε τι άφησαν πίσω τους.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 30/11/2018 στις 18:17.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Εγω απο την αλλη εχω το δικαίωμα να επιφυλάσσομαι και να μη πιστεύω οτι "κάποιος ειπε σε κάποιον" για προβλήματα ποιότητας κατασκευής σε rockstar 125(μαλλον oldtown θα ηθελε να πει)
    Και δεν τα πιστεύω αυτα τα σχολια γιατι ειναι πολλα κινεζικα παπακια και λοιπά μικρα δικυκλα κατασκευης απο αρχες '00 και παρα τα χρονια τους συναντας στο δρομο σε λειτουργια και δε σκόρπισαν στο δρομο. Ειναι σε αντιθεση με αυτο που υποστηρίζετε.

    Αν ξερεις τι αγοραζεις το συντηρεις on time και πιάνουν τα χερια σου αυτη η τοσο απλη κατασκευή μονοκυλινδρο αερο 4βαλβιδο δεν θα παθει τιποτα σοβαρό αξιο αναφοράς. Η ποιοτητα βαφης σιγουρα ειναι υποδεέστερη ομως δε θα γινει κόκκινο απο μπλε που το πήρε κάποιος.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Οντως μπορει να συμβει (και συμβαινει) παντου. Αλλα οχι με την ιδια συχνοτητα. Στα Yamaha συμβαινει στο 11% των μοτοσυκλετων που πουλιουνται, στα Ducati στο 33% και παει λεγοντας... (πηγη)


    Επισης η ανακληση σημαινει οτι η εταιρια καταλαβε πχ πως εχει βαλει ελλατωματικο ανορθωτη στα μηχανακια της και επειδη σεβεται το ονομα της αποφασισε να τον αλλαξει σε ολα τα μηχανακια. Ενω μια daytona αντιστοιχα θα περιμενει να δει σε ποσα μηχανακια δε θα βγει το προβλημα εντος εγγυησης για να γλυτωσει το εξτρα κοστος και να το μεταφερει στον καταναλωτη.

    Τα εχουμε ξαναπει, αλλα για καποιο λογο επιμενεις να λες παλι τα ιδια λαθος επιχειρηματα.

    Παρεμπιπτοντως, επειδη βλεπω οτι τα στηριζεις πολυ τα κινεζικα γενικως. Εσυ τι μηχανακι εχεις; Are you putting your money where your mouth is που λενε ή εισαι της θεωριας μονο;
    τωρα versys X300......αλλα στο παρελθον TCB 1 γουρουνα με 23.000 χλμ που απο λαθος χειρισμο την σπασαμε σε ενα αρδευτικο καναλι...αχρηστη!!
    daytona 2 παπια στην οικογενεια.... ενα rockstar 400 συγγενης στην κατω αχαια το βολταρα το καλοκαιρι που περασε..και εχω γραψει γι'αυτο..αλλα και στο χωριο dayang παπι εχω....δεν ειχαμε ποτε θεμα....εκτος απο λαστιχα τα πρωτα...αλυσιδα και γραναζια.
    ΠΟΙΟΤΙΚΑ δεν ειναι σαν τα ιαπωνικα..εννοειτε ουτε την αποδοση εχει ενος ιαπωνικου αυτο το ξερουμε
    εγω απλως αναφερω οτι στο μισο της τιμης αγοραζεις κατι και κανεις την δουλεια σου με παραπανω ρισκο παλαιοτερα.....σιγουρα ομως δεν ειναι το ιδιο πλεον.
    Και η MODENAS στον γκοργκολη ειναι και το X CITE 130 μοιραζοταν τα ιδια μερη με το Ζ 130 KAWASAKI
    ΤΕΛΟΣ υποστηριζω αυτην την προσπαθεια για να εχουμε και οι καταναλωτες κερδος σε βαθος χρονου με την ανθηση των κινεζων εχω αδικο ?

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Φιλε Πανο δε χρειαζεται να μας πεισεις εμας για το αν ειναι καλα τα κινεζικα ή οχι. Εμεις μηχανακια εχουμε. Ακομα και καποιοι που σου προτεινουν να το παρεις το Daytona, γιαπωνεζικα εχουν.

    Καταλαβαινω οτι μεχρι εκει φτανουν τα οικονομικα σου, αλλα να εισαι σιγουρος πως οποιος γραφει εδω μεσα να βοηθησει θελει. Τωρα για την ερωτηση σου αυτη καθαυτη, απ'οσο γνωριζω δεν εχουμε ενεργο μελος που ειναι κατοχος του Rockstar 400, ποσο μαλλον που να το εχει παρει και με 6 χρονια δοσεις.

    Εγω θα σου ευχηθω μεσα απο την καρδια μου να σου βγει καλο και να το χαρεις οπως το φανταζεσαι. Και αν γινεται να μπαινεις πού και πού και να γραφεις και καμια εντυπωση, ωστε να βοηθησεις κανεναν αλλο στο μελλον που θα βρεθει στη θεση σου. Καλη συνεχεια και με το καλο το εργαλειο.
    =================================================================================
    μπραβο -μπραβο !!!

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Κατέληξα να κάνω αίτηση για 2 χρόνια για ενα cbf250 μετόχειρο (με φάγατε!!) Άλλη βασική ερώτηση. Αν μου το δεχτούν πρέπει να βάλω την αγορά της μηχανής στη φορολογική δήλωση του 2018? Γενικά πρέπει να δηλώνω οτί την έχω ? Ευχαριατώ.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Κατέληξα να κάνω αίτηση για 2 χρόνια για ενα cbf250 μετόχειρο (με φάγατε!!) Άλλη βασική ερώτηση. Αν μου το δεχτούν πρέπει να βάλω την αγορά της μηχανής στη φορολογική δήλωση του 2018? Γενικά πρέπει να δηλώνω οτί την έχω ? Ευχαριατώ.
    Πολύ καλή επιλογή! Με το καλό.

    Τη μηχανή τη δηλώνεις αλλά μόνο ως αγορά, δεν αποτελεί τεκμήριο δηλαδή. Το ίδιο με το να είχες αγοράσει καναπέδες ίσης αξίας ας πούμε.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cb500x ή xciting 400i abs
    από Vang_kak στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2014, 21:49
  2. Abs
    από skous στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 13:55
  3. ETV 1000 ABS(11.500ευρο)H VARADERO ABS(13.000ευρο)
    από mentos1825 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2004, 09:57
  4. pedia ta fota sas gia daytona 600 2004
    από dras. στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 12:54
  5. daytona 125
    από gRim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 16:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF