Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Daytona Rockstar 400i ABS έμποροι?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50

    Daytona Rockstar 400i ABS έμποροι?

    Καλησπέρα!

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Daytona Rockstar 400i ABS. Με ενδιαφέρει η αγορά με δόσεις. Επειδή για πέρσυ έχω μηδενικό εκαθαριστικό και ξεκίνησα να εργάζομαι πρόσφατα θεωρείτε πως γίνεται να εγγριθεί δάνειο (για 72 δόσεις) και χωρίς να μπεί εγγυητής?

    Εαν ναι σε ποιόν έμπορο (στην Αθήνα) θα προτείνατε να πάω?

    Ο moto παπαγεωργίου που ρώτησα γενικά (έχει και πολλά μεταχειρισμένα αυτός) μου είπε μόνο με εγγυητή.
    Ο Βίνιος μου είτε πως δεν έχει σημασία και θέλει μόνο το χαρτί της τρέχουσας μισθοδοσίας.
    Καλή προσφορά με δώρα έχει και ο motorex και ο haritosmoto αλλά δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα για τα περί δανείου.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    βαση των συνθηκων που αναφερεις, προτεινουμε να αγορασεις απο αυτον που θα καταφερει να σου βγαλει δανειο (πραγμα πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο με μηδενικο εκαθαριστικο)

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Φιλε μου θα βαλεις 72 δοσεις για να παρεις κινεζικο μηχανακι; Η εγγυηση θα εχει ληξει στους 24...

    Ξερω, δεν απανταω στην ερωτηση σου, αλλα μηπως να το σκεφτοσουν λιγο καλυτερα;

  4. #4
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου θα βαλεις 72 δοσεις για να παρεις κινεζικο μηχανακι; Η εγγυηση θα εχει ληξει στους 24...

    Ξερω, δεν απανταω στην ερωτηση σου, αλλα μηπως να το σκεφτοσουν λιγο καλυτερα;
    γιατι ρε ptc οι ευρωπαιοι και οι ιαπωνες δινουν εγγυηση για οσο διαρκει η χρηματοδοτηση??

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    γιατι ρε ptc οι ευρωπαιοι και οι ιαπωνες δινουν εγγυηση για οσο διαρκει η χρηματοδοτηση??
    ΟΙ τζαπάνες και οι ευρωΠΕΗ θα συνεχίσουν να λειτουργούν και μετά την εγγύηση, καρντιά μου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ΟΙ τζαπάνες και οι ευρωΠΕΗ θα συνεχίσουν να λειτουργούν και μετά την εγγύηση, καρντιά μου....
    και πως εισαι σιγουρος δλδ οτι η 2ετης εγγυηση του daytona εγγυαται οτι το μηχανακι θα χαλασει τον 3ο χρονο?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    και πως εισαι σιγουρος δλδ οτι η 2ετης εγγυηση του daytona εγγυαται οτι το μηχανακι θα χαλασει τον 3ο χρονο?
    Βρε θα χαλασει και πριν ληξει η εγγυηση, δεν ειναι εκει το θεμα. Αλλα για τα πρωτα δυο χρονια δεν το νοιαζει ο,τι κι αν παθει (οικονομικα εννοω, δεν αναφερομαι στην οποια ταλαιπωρια).
    Το θεμα ειναι οτι θα το εχει φορτωθει για αλλα τεσσερα χρονια που θα πρεπει να πληρωνει τις οποιες επισκευες παραλληλα με τις δοσεις του. Αλλο να βαλεις δοσεις για ενα ΜΤ-07 πχ που ξερεις λιγο πολυ οτι για τα πρωτα χρονια θα εχεις να πληρωνεις μονο την προβλεπομενη συντηρηση και αλλο για ενα μηχανακι που μπορει να καψει ανορθωτη στα 800χλμ (true story*). Σκεψου τι θα εχει γινει στα 8000χλμ δλδ.

    Τα γραφω ολα αυτα γιατι οι 72 δοσεις υποδηλωνουν μια οικονομικη στενοτητα, στην οποια ειναι σημαντικο να λαβεις υποψιν σου ολα τα κοστη που θα συναντησεις στο μελλον. Γιατι θα τα συναντησεις, ειναι σχεδον σιγουρο.

    *edit:για να μην τα ξαναγραφω, δειτε κι εδω
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 29/11/2018 στις 22:51.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Παίδες γενικά δεν είμαι της άποψης κίνα άρα δεν είναι καλό. Ούτε της άποψης "α είχα ένα φίλο που είχε ένα opel και του έβγαλε αυτό το πρόβλημα άρα η (απόλυτα λογική??) συνεπαγωγή είναι οτι τα opel δεν είναι καλά". Ξέρω οτι δεν θα χει την ποιότητα ενός honda-yamaha-kawasaki αλλά δεν κοστίζει όσο και αυτά. Το μηχανάκι το βρίσκω πολύ όμορφο και είναι μέσα σε αυτά που θέλω οδηγικά. Αν βγάλει τόσα προβλήματα οκ τι να κάνεις θα το φτιάξεις.. Αλλά ας φύγουμε λίγο από την αντίληψη του κίνα = κακό. Κινέζικο κινητό, ψυγείο και κουζίνα έχω στην πένα όλα. Και αν ψάξετε τα πάντα γύρω σας πολλά μέρη τους ή και ολόκληρα είναι china. Το κόστος δεν είναι μόνο στα υλικά αλλά και στα κόστη παραγωγής - εργατικά χέρια κλπ. Παρόλα αυτά ξεφεύγουμε από το θέμα (ως συνήθως :P ). Για έμπορο και μάστορα ρώτησα εγώ, οπότε αν έχουμε καμιά άποψη για αυτά θα την εκτιμούσα.

  9. #9
    Στην θέση σου ,θα γυρναγα πολλά μαγαζιά ξεκινώντας από τα πολύ μεγάλα επειδή εκείνα έχουν και καλύτερη σχέση με τράπεζες.
    Παπαγεωργίου,βυνιο, πέτσα κλπ
    Γενικά, θα ρωταγα σχεδόν όποιον Daytona γιατί αυτό που ψάχνεις (72 δόσεις χωρίς εκκαθαριστικό) είναι δύσκολο και ακριβό.

    Φυσικά, δεν θα χρειάζεται να σου πούμε ότι 72δοσεις θα είναι πολλές και ακριβές και καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Στην θέση σου ,θα γυρναγα πολλά μαγαζιά ξεκινώντας από τα πολύ μεγάλα επειδή εκείνα έχουν και καλύτερη σχέση με τράπεζες.
    Παπαγεωργίου,βυνιο, πέτσα κλπ
    Γενικά, θα ρωταγα σχεδόν όποιον Daytona γιατί αυτό που ψάχνεις (72 δόσεις χωρίς εκκαθαριστικό) είναι δύσκολο και ακριβό.

    Φυσικά, δεν θα χρειάζεται να σου πούμε ότι 72δοσεις θα είναι πολλές και ακριβές και καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς.
    Σωστός....με τους τόκους, πανωτόκια, λάδια, ξύδια, λαδόξυδα που θα του χρεώσουν στα ψιλά (συνήθως) γράμματα θα φτάσει να το πληρώσει σχεδόν για κρύπτον...
    Μου θυμίζει περίπτωση φίλης που αγόρασε λάπτοπ από τον Καλόβολο με 36 δόσεις χωρίς κάρτα, χωρίς προκαταβολή, ενώ το λάπτοπ κόστιζε μετρητά σε άλλα μαγαζιά 500 κάτι ευραίους, (η σωστή τιμή για τα specs που είχε τότε) κατέληξε να της κοστίσει 1.300... με τόσα δεν χρειάζεται να αναφέρω τι μηχάνημα έπαιρνε....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    . Αλλο να βαλεις δοσεις για ενα ΜΤ-07

    Λες γι'αυτα που τα εκαναν ανακληση γιατι αρπαζαν φωτια μονα τους σν τους κουρδους??
    Η γι'αυτα που τα εκαναν ανακληση γιατι..... ποτε ειχαν ρευμα...ποτε δεν ειχαν ....και σβηναν και εν 'κινηση !

    ΧΑΡΙΤΟΛΟΓΩ βεβαια...το αναφερω απλα γιατι μπορει να συμβει παντου!
    Σιγουρα πιο ποιοτηκα...καλυτερα...αλλα γινονται
    ''Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες'' ..που λενε

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Οντως μπορει να συμβει (και συμβαινει) παντου. Αλλα οχι με την ιδια συχνοτητα. Στα Yamaha συμβαινει στο 11% των μοτοσυκλετων που πουλιουνται, στα Ducati στο 33% και παει λεγοντας... (πηγη)


    Επισης η ανακληση σημαινει οτι η εταιρια καταλαβε πχ πως εχει βαλει ελλατωματικο ανορθωτη στα μηχανακια της και επειδη σεβεται το ονομα της αποφασισε να τον αλλαξει σε ολα τα μηχανακια. Ενω μια daytona αντιστοιχα θα περιμενει να δει σε ποσα μηχανακια δε θα βγει το προβλημα εντος εγγυησης για να γλυτωσει το εξτρα κοστος και να το μεταφερει στον καταναλωτη.

    Τα εχουμε ξαναπει, αλλα για καποιο λογο επιμενεις να λες παλι τα ιδια λαθος επιχειρηματα.

    Παρεμπιπτοντως, επειδη βλεπω οτι τα στηριζεις πολυ τα κινεζικα γενικως. Εσυ τι μηχανακι εχεις; Are you putting your money where your mouth is που λενε ή εισαι της θεωριας μονο;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Παίδες γενικά δεν είμαι της άποψης κίνα άρα δεν είναι καλό
    Κι εγώ δεν είμαι της άποψης ότι η Βαρύτητα είναι πραγματική στο Σύμπαν. Είμαι της άποψης, ότι αν το πιστέψω αρκετά, θα μπορώ να πηδάω από το μπαλκόνι και να μην πέφτω κάτω, παρά μόνο όταν το θέλω εγώ. Μάντεψε τι θα γίνει αν όντως πάω να πηδήξω από το μπαλκόνι....

    Άποψη<>Πραγματικότητα
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RENZ
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Daytona Rockstar 400i ABS. Με ενδιαφέρει η αγορά με δόσεις. Επειδή για πέρσυ έχω μηδενικό εκαθαριστικό και ξεκίνησα να εργάζομαι πρόσφατα θεωρείτε πως γίνεται να εγγριθεί δάνειο (για 72 δόσεις) και χωρίς να μπεί εγγυητής?

    Εαν ναι σε ποιόν έμπορο (στην Αθήνα) θα προτείνατε να πάω?

    Ο moto παπαγεωργίου που ρώτησα γενικά (έχει και πολλά μεταχειρισμένα αυτός) μου είπε μόνο με εγγυητή.
    Ο Βίνιος μου είτε πως δεν έχει σημασία και θέλει μόνο το χαρτί της τρέχουσας μισθοδοσίας.
    Καλή προσφορά με δώρα έχει και ο motorex και ο haritosmoto αλλά δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα για τα περί δανείου.

    Ευχαριστώ!
    Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι φίλος που αγόρασε Rockstar 125 πριν 2 μήνες, μετά την πρώτη βροχή άσπρισαν από οξείδωση όλες οι γαλβανισμένες βίδες, σκούριασαν οι ακτίνες και κάτι άλλα βαμμένα εξαρτηματάκια, η μαύρη ματ εξάτμιση έχει γίνει γκρι, έχει λίγες σκουριές σε χρώμια και τέλος ξεφλούδισε το βαμμένο μαύρο τιμόνι. Το τελευταίο θα αντικατασταθεί μέσω της εγγύησης.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ δεν είμαι της άποψης ότι η Βαρύτητα είναι πραγματική στο Σύμπαν. Είμαι της άποψης, ότι αν το πιστέψω αρκετά, θα μπορώ να πηδάω από το μπαλκόνι και να μην πέφτω κάτω, παρά μόνο όταν το θέλω εγώ. Μάντεψε τι θα γίνει αν όντως πάω να πηδήξω από το μπαλκόνι....

    Άποψη<>Πραγματικότητα
    Και ποιός ορίζει την πραγματικότητα ειρωνικέ μου φίλε? Εσύ με την πανσυμπάντια γνώση σου για τα μηχανάκια? Εγώ που γνωρίζω σαφώς λιγότερα από πολλούς? Μήπως ο "τάδε φίλος που του έτυχε κάτι" και μετά το ενστερνίζεσαι εσυ σαν ''πραγματικότητα''? Μήπως οι στατιστικές που προτείνουν πως έχεις X πιθανότητες να σου τύχει κάτι ανάλογα με το τι μηχανάκι έχεις? Μήπως σε όλα αυτά παίζουν και άλλες μεταβλητές (π.χ. χρήση. συντήρηση, τυπικότητα σε service κλπ)? Επίσης γιατί να μην κατακρίνουμε άλλες εταιρίες (π.χ. bmw) που σύμφωνα με την πηγή του φίλου έχει 40% fail rate? Μήπως επειδή λέγεται bmw και όχι daytona, και αν μιλάγαμε για κανα fg s 1200 θα μου λέγατε ήδη καλοτάξιδο? Για αυτό αγοράσε samsung να σου σκάει στην τσέπη και iphone επειδη λέγεται iphone και όχι xiaomi και άσε τους κινέζους να σε γλεντάνε με το 1/3 τις τιμής σε specs και απόδοση.

    Για τους υπόλοιπους φίλους που απάντησαν ξέρω οτι οι 72 είναι πολλές και βγαίνει πάνω από 1000άρικο πιό ακριβό αλλά όταν δεν μπορείς να τα δώσεις ντούκου, αυτό κάνεις. Στην καλύτερη να μαζέψω και κάποια προκαταβολή. Επίσης έχω στο νου μου να κάνω αποπληρωμή δανείου νωρίτερα αν μαζέψω το ποσό.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cb500x ή xciting 400i abs
    από Vang_kak στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2014, 21:49
  2. Abs
    από skous στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 13:55
  3. ETV 1000 ABS(11.500ευρο)H VARADERO ABS(13.000ευρο)
    από mentos1825 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2004, 09:57
  4. pedia ta fota sas gia daytona 600 2004
    από dras. στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 12:54
  5. daytona 125
    από gRim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 16:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF