Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής (στα γεράματα), την βοήθεια σας παρακαλώ!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    3

    Cool Αγορά πρώτης μηχανής (στα γεράματα), την βοήθεια σας παρακαλώ!

    Guys, θέλω μια μικρή βοήθεια γιατί έχω χαθεί με τις τόσες επιλογές.
    Να ξεκαθαρίσω καταρχήν ότι είμαι παντελώς άσχετος με μηχανές, πραγματικά δεν έχω
    ιδέα ποια είναι καλή, ποια όχι, κτλ. Έχω πάρει δίπλωμα (για μεγάλη μηχανή) το 2003, αλλά ούτε
    οδήγησα ποτέ ξανά από τότε, ούτε είχα κάποια δικιά μου. Μιας και μάζεψα κάποια λεφτά στην άκρη τώρα,
    αποφάσισα πως ήρθε ο καιρός να πάρω την πρώτη μου μηχανή. Να αναφέρω πως επειδή δεν θυμάμαι τίποτα
    απ'τα μαθήματα μετά από τόσα χρόνια, έχω σκοπό να πάω να κάνω μερικά σε μια σχολή να ξαναθυμηθώ πως πάει το πράγμα,
    γιατί όπως είμαι τώρα ούτε από το μαγαζί μέχρι το σπίτι δεν θα ξέρω να την φέρω.
    Πάμε λοιπόν: Ηλικία 40 ετών, 1.73 ύψος, 82 κιλά.
    Ψάχνω για ένα μηχανάκι που να είναι εύκολο για αρχάριο να μάθω τα βασικά. Θέλω να με πηγαίνει και να με φέρνει στην δουλειά,
    γύρω στα 15-17 χιλιόμετρα την μέρα, μέσα σε πόλη και ΠΟΛΛΗ κίνηση. Αν έχει την δυνατότητα και για καμιά κοντινή απόσταση του στυλ
    μέχρι 50 χιλιόμετρα έξω από την πόλη, ακόμα καλύτερα. Κατανάλωση, όσο πιο οικονομικό, τόσο καλύτερα, είναι βασικό να μην χρειάζεται 5 ευρώ την μέρα
    μόνο για να πάω στην δουλειά.
    Στην αρχή κοιτούσα για κάποιο σκουτεράκι που θα κάνω λογικά μια χαρά την δουλειά μου, συγκεκριμένα κοιτούσα το Symphony ST200i ABS...αλλά ξενέρωμα,
    επειδή τα λεφτά μαζεύτηκαν με πολύ κόπο θα ήθελα να πάρω και κάτι που να το γουστάρω και όχι απλά ένα εργαλείο να πηγαινοέρχομαι. Για παπί ούτε λόγος.
    Το budget, όσο πιο φτηνό, τόσο καλύτερα, λεφτά πολλά δεν υπάρχουν, αλλά άντε βαριά βαριά και αν αξίζει πολύ να φτάσουμε τα 4 χιλιάρικα.
    Μ' αρέσει πολύ το στυλ των supersport, αλλά απ' ό,τι διάβασα και έψαξα, για μέσα στην πόλη με κίνηση δεν προτείνονται. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για τα "μικρά"
    που έχω στο μάτι, όπως η Kawasaki Ninja 250SL. Συν το ότι με αυτό το budget απ΄ό,τι βλέπω επιλογές πολλές δεν υάρχουν.
    Μετά έχω βάλει στο μάτι και τις μικρές naked, όπως Sym Wolf 125, Daytona Hobby 125, Yamaha MT 125 (που την θεωρώ πανέμορφη αλλά η τιμή της για 125 κυβικά μου φαίνεται πολύ μεγάλη).
    Μεταχειρισμένο θα ήθελα να αποφύγω γιατί όντας παντελώς άσχετος και γκαντέμης με βλέπω να πέφτω πάνω σε κανά χρέπι που θα μου βγάλει προβλήματα με το καλημέρα.
    Αυτήν την στιγμή αν με ρωτούσε κάποιος που έχω καταλήξει, θα έλεγα στο Hobby 125, η τιμή του είναι πολύ καλή, μέχρι την δουλειά θα με πηγαίνει άνετα νομίζω, εμφανισιακά μου αρέσει.
    Θα ήθελα και την γνώμη κάποιων που γνωρίζουν κάτι παραπάνω όμως, ιδέες, προτάσεις, κτλ., το τι θέλω πάνω κάτω νομίζω το πιάσατε.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cyb3rGh0st77 Προβολή μηνύματος
    Guys, θέλω μια μικρή βοήθεια γιατί έχω χαθεί με τις τόσες επιλογές.
    Να ξεκαθαρίσω καταρχήν ότι είμαι παντελώς άσχετος με μηχανές, πραγματικά δεν έχω
    ιδέα ποια είναι καλή, ποια όχι, κτλ. Έχω πάρει δίπλωμα (για μεγάλη μηχανή) το 2003, αλλά ούτε
    οδήγησα ποτέ ξανά από τότε, ούτε είχα κάποια δικιά μου. Μιας και μάζεψα κάποια λεφτά στην άκρη τώρα,
    αποφάσισα πως ήρθε ο καιρός να πάρω την πρώτη μου μηχανή. Να αναφέρω πως επειδή δεν θυμάμαι τίποτα
    απ'τα μαθήματα μετά από τόσα χρόνια, έχω σκοπό να πάω να κάνω μερικά σε μια σχολή να ξαναθυμηθώ πως πάει το πράγμα,
    γιατί όπως είμαι τώρα ούτε από το μαγαζί μέχρι το σπίτι δεν θα ξέρω να την φέρω.
    Πάμε λοιπόν: Ηλικία 40 ετών, 1.73 ύψος, 82 κιλά.
    Ψάχνω για ένα μηχανάκι που να είναι εύκολο για αρχάριο να μάθω τα βασικά. Θέλω να με πηγαίνει και να με φέρνει στην δουλειά,
    γύρω στα 15-17 χιλιόμετρα την μέρα, μέσα σε πόλη και ΠΟΛΛΗ κίνηση. Αν έχει την δυνατότητα και για καμιά κοντινή απόσταση του στυλ
    μέχρι 50 χιλιόμετρα έξω από την πόλη, ακόμα καλύτερα. Κατανάλωση, όσο πιο οικονομικό, τόσο καλύτερα, είναι βασικό να μην χρειάζεται 5 ευρώ την μέρα
    μόνο για να πάω στην δουλειά.
    Στην αρχή κοιτούσα για κάποιο σκουτεράκι που θα κάνω λογικά μια χαρά την δουλειά μου, συγκεκριμένα κοιτούσα το Symphony ST200i ABS...αλλά ξενέρωμα,
    επειδή τα λεφτά μαζεύτηκαν με πολύ κόπο θα ήθελα να πάρω και κάτι που να το γουστάρω και όχι απλά ένα εργαλείο να πηγαινοέρχομαι. Για παπί ούτε λόγος.
    Το budget, όσο πιο φτηνό, τόσο καλύτερα, λεφτά πολλά δεν υπάρχουν, αλλά άντε βαριά βαριά και αν αξίζει πολύ να φτάσουμε τα 4 χιλιάρικα.
    Μ' αρέσει πολύ το στυλ των supersport, αλλά απ' ό,τι διάβασα και έψαξα, για μέσα στην πόλη με κίνηση δεν προτείνονται. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για τα "μικρά"
    που έχω στο μάτι, όπως η Kawasaki Ninja 250SL. Συν το ότι με αυτό το budget απ΄ό,τι βλέπω επιλογές πολλές δεν υάρχουν.
    Μετά έχω βάλει στο μάτι και τις μικρές naked, όπως Sym Wolf 125, Daytona Hobby 125, Yamaha MT 125 (που την θεωρώ πανέμορφη αλλά η τιμή της για 125 κυβικά μου φαίνεται πολύ μεγάλη).
    Μεταχειρισμένο θα ήθελα να αποφύγω γιατί όντας παντελώς άσχετος και γκαντέμης με βλέπω να πέφτω πάνω σε κανά χρέπι που θα μου βγάλει προβλήματα με το καλημέρα.
    Αυτήν την στιγμή αν με ρωτούσε κάποιος που έχω καταλήξει, θα έλεγα στο Hobby 125, η τιμή του είναι πολύ καλή, μέχρι την δουλειά θα με πηγαίνει άνετα νομίζω, εμφανισιακά μου αρέσει.
    Θα ήθελα και την γνώμη κάποιων που γνωρίζουν κάτι παραπάνω όμως, ιδέες, προτάσεις, κτλ., το τι θέλω πάνω κάτω νομίζω το πιάσατε.
    40 χρονών είσαι πάνω στις κ@υλες σου βρε αγορίνα τί γεράματα πρόσεξε γιατί θα σε πάρουν τα παπούδια με τις πέτρες
    Θα έλεγα να αφήσεις το hobby γιατί είναι για hobbit

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Οχι δεν εχει κανένα θεμα το ninja250sl στην πόλη το μονο θεμα συγκριτικά με τα σκουτερ ειναι η θεση οδήγησης που ως σκυφτή ειναι λιγοτερο ανετη.

    Ομως προσωπικα αν ημουν στα 40ντα δεν είμαι καθολου αθλητικός τυπος αντιθέτως ψιλο κοιλιοδουλος, θα επελεγα πιο ανετα σε μέγεθος και θεση διτροχα οπως ενα maxi scooter 250-300cc θα αγοραζα τα παντα απο εξοπλισμό αναβάτη και θα εψαχνα για κανα σχολείο οδήγησης για να μαθω να οδηγώ με ασφάλεια και αυτοπεποίθηση

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, ''γέροντα''
    Σωστά το σκέφτεσαι ότι πρέπει να ξαναπάς σε μια σχολή να θυμηθείς τα βασικά.Όσον αφορά την ασχετοσύνη σου,όπως εσύ την ορίζεις, δεν είναι όλοι οι οδηγοί ''σχετικοί''...άλλωστε εσύ χρειάζεσαι ένα δίτροχο κυρίως για την καθημερινή σου μετακίνηση/διευκόλυνση, πράγμα που διευκολύνει κάπως την αναζήτηση.
    Ξεκίνα μια αναζήτηση σε βιντεάκια, παρουσιάσεις και αγγελίες σε δίτροχα 250-500cc, θα βρεις ενδιαφέρουσες περιπτώσεις... SYM Wolf CR 300i , Benelli BN251 , CF MOTO 250 NK , Suzuki GSX 250 ή μεταχειρισμένο κάποιο από τα παρακάτω: ΚΤΜ 390 Duke , Suzuki Inazuma 250 , Kawasaki Z300 (ή καινούριο Ζ250) , BMW G310R .
    Και πολλά scooters στις επιλογές σου...αν ήμουν στη φάση που περιγράφεις στο πρώτο post, δε θα τα έβγαζα εκτός λίστας.
    Προσωπικά δε θα πήγαινα σε 125άρι.
    Επίσης, στο budget υπολογίζεις και ένα ποσό για κράνος, μπουφάν, γάντια (ή και μπότες, παντελόνι)

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Αφου δε σε περιοριζει το διπλωμα θα ελεγα να μην πας στα 125 και να ανεβεις λιγο στα 200-250. Οπως το βλεπω και το εχω ζησει και στο δρομο, τα 20-25 αλογα ειναι ενα καλο νουμερο που σου δινει μια καποια ενεργητικη ασφαλεια χωρις να δημιουργει προβληματα ακομα και στον πιο απειρο αναβατη. Εχεις λιγο γκαζι να βγεις απο μια δυσκολη θεση πιο ευκολα, μπορεις να κινηθεις με ασφαλεια στον περιφερειακο (μιας και βλεπω εισαι πατριωτης) χωρις να εισαι εγκλωβισμενος στη δεξια λωριδα, κτλ. Με λιγοτερα απο 3000 μπορεις να παρεις δυομισαρι που να ειναι σχεδον καινουριο, ακομα και εντος εγγυησης.

    https://www.car.gr/17313245-benelli-bn-251-251
    https://www.car.gr/16500540-ktm-200-duke-duke-200

    Σε εντελως καινουριο βρισκεις Duke 200 του 2016 σε στοκ ολοκαινουριο στα λεφτα σου
    https://www.car.gr/13514719-ktm-200-duke-16

    Ή μια αλλη επιλογη το μηχανακι της CF (υπαρχει και στην πολη μας για test ride).
    https://www.car.gr/14151641-cfmoto-250-nk-abs-test-ride

    Αν και το Hobby το βρισκω πολυ συμπαθητικο θα πω κι εγω πως ειναι κακη ιδεα γιατι περα απο τα λιγα κυβικα ειναι και πολυ μικροκαμωμενο, που σημαινει οτι δε σε βλεπουν τοσο ευκολα τα υπολοιπα οχηματα και γενικα δε θα σε παιρνει κανεις στα σοβαρα στο δρομο (το λεω πρακτικα ως οχημα, οχι απο πλευρας status). Επισης τα 125 δεν εχουν και ABS το οποιο θα βρεις σε μεγαλυτερα (οπως το Benelli και το CF πιο πανω).

    Τελος να σου πω πως αν με το καλο παρεις το μηχανακι σου εχε υποψιν σου και την πιστα καρτ στο Νεο Ρυσιο, οπου μπορεις να μπεις και να κανεις την προπονηση σου χαλαρα με το ρυθμο σου και να εχεις μια γρηγοροτερη βελτιωση. Ειμαστε και καποια παιδια απο το φορουμ που παμε εκει, θα μπορουσαμε να σου πουμε και δυο τρια βασικα πραγματακια για να δουλεψεις στα βασικα της οδηγησης.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αφου δε σε περιοριζει το διπλωμα θα ελεγα να μην πας στα 125 και να ανεβεις λιγο στα 200-250. Οπως το βλεπω και το εχω ζησει και στο δρομο, τα 20-25 αλογα ειναι ενα καλο νουμερο που σου δινει μια καποια ενεργητικη ασφαλεια χωρις να δημιουργει προβληματα ακομα και στον πιο απειρο αναβατη. Εχεις λιγο γκαζι να βγεις απο μια δυσκολη θεση πιο ευκολα, μπορεις να κινηθεις με ασφαλεια στον περιφερειακο (μιας και βλεπω εισαι πατριωτης) χωρις να εισαι εγκλωβισμενος στη δεξια λωριδα, κτλ. Με λιγοτερα απο 3000 μπορεις να παρεις δυομισαρι που να ειναι σχεδον καινουριο, ακομα και εντος εγγυησης.

    https://www.car.gr/17313245-benelli-bn-251-251
    https://www.car.gr/16500540-ktm-200-duke-duke-200

    Σε εντελως καινουριο βρισκεις Duke 200 του 2016 σε στοκ ολοκαινουριο στα λεφτα σου
    https://www.car.gr/13514719-ktm-200-duke-16

    Ή μια αλλη επιλογη το μηχανακι της CF (υπαρχει και στην πολη μας για test ride).
    https://www.car.gr/14151641-cfmoto-250-nk-abs-test-ride

    Αν και το Hobby το βρισκω πολυ συμπαθητικο θα πω κι εγω πως ειναι κακη ιδεα γιατι περα απο τα λιγα κυβικα ειναι και πολυ μικροκαμωμενο, που σημαινει οτι δε σε βλεπουν τοσο ευκολα τα υπολοιπα οχηματα και γενικα δε θα σε παιρνει κανεις στα σοβαρα στο δρομο (το λεω πρακτικα ως οχημα, οχι απο πλευρας status). Επισης τα 125 δεν εχουν και ABS το οποιο θα βρεις σε μεγαλυτερα (οπως το Benelli και το CF πιο πανω).

    Τελος να σου πω πως αν με το καλο παρεις το μηχανακι σου εχε υποψιν σου και την πιστα καρτ στο Νεο Ρυσιο, οπου μπορεις να μπεις και να κανεις την προπονηση σου χαλαρα με το ρυθμο σου και να εχεις μια γρηγοροτερη βελτιωση. Ειμαστε και καποια παιδια απο το φορουμ που παμε εκει, θα μπορουσαμε να σου πουμε και δυο τρια βασικα πραγματακια για να δουλεψεις στα βασικα της οδηγησης.
    Ευχαριστώ πολύ, πολύ χρήσιμες προτάσεις και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η πληροφορία για την πίστα, κάτι τέτοιο έψαχνα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες στο forum, ''γέροντα''
    Σωστά το σκέφτεσαι ότι πρέπει να ξαναπάς σε μια σχολή να θυμηθείς τα βασικά.Όσον αφορά την ασχετοσύνη σου,όπως εσύ την ορίζεις, δεν είναι όλοι οι οδηγοί ''σχετικοί''...άλλωστε εσύ χρειάζεσαι ένα δίτροχο κυρίως για την καθημερινή σου μετακίνηση/διευκόλυνση, πράγμα που διευκολύνει κάπως την αναζήτηση.
    Ξεκίνα μια αναζήτηση σε βιντεάκια, παρουσιάσεις και αγγελίες σε δίτροχα 250-500cc, θα βρεις ενδιαφέρουσες περιπτώσεις... SYM Wolf CR 300i , Benelli BN251 , CF MOTO 250 NK , Suzuki GSX 250 ή μεταχειρισμένο κάποιο από τα παρακάτω: ΚΤΜ 390 Duke , Suzuki Inazuma 250 , Kawasaki Z300 (ή καινούριο Ζ250) , BMW G310R .
    Και πολλά scooters στις επιλογές σου...αν ήμουν στη φάση που περιγράφεις στο πρώτο post, δε θα τα έβγαζα εκτός λίστας.
    Προσωπικά δε θα πήγαινα σε 125άρι.
    Επίσης, στο budget υπολογίζεις και ένα ποσό για κράνος, μπουφάν, γάντια (ή και μπότες, παντελόνι)
    Τα λεφτά για κράνος/μπουφάν, κτλ. είναι στην άκρη, το budget που ανέφερα είναι καθαρά για την μηχανή.
    Απλά μάλλον πάω να βρω κάτι καλό σε κάτω από 3.5-4 χιλιάρικα και απ' ό,τι βλέπω μάλλον δεν γίνεται.
    Γι' αυτό κοιτούσα και τα 125άρια αλλά όλοι συμφωνούν πως μάλλον κακή ιδέα είναι.

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Ειναι καλο το να κανεις καποια μαθήματα για να θυμηθείς τι παίζει αλλα θα ηταν ακομα καλύτερο οταν πάρεις λιγάκι τον αέρα να κανεις και κάποιο μαθημα ασφαλούς οδήγησης.

    Συμφωνώ οτι δεν πρεπει να δεις κατω απο 250κ.εκ.

    Καλως ηλθες

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παλι με αναγκαζετε να γραψω....
    Απο εσας που τα προτεινετε εχει κανενας CFmoto, Benelli, Daytona, (μη πω και ΚΤΜ και με παρετε με τις πετρες)..??
    Κατι σε ακομα πιο τρυπιο κουμπαρα εχει να προτεινουμε? Kαποιο Zognshen, κανα TCB..?

    Φιλε μου επελεξε μεταξυ Yamaha, Honda, Suzuki, Kawasaki για να εχεις το κεφαλι σου πολυ πιο ησυχο και αν θελεις καινουργιο αυξησε το budget σου. Μην πεσεις στην παγιδα που πεφτουν πολλοι και αγοραζουν μια φτηνη κινεζια λογω ελειψης ρευστου απλα για να παρουν καινουργιο. Δεν αξιζει επ ουδενι! Πεταμενα λεφτα και στο τελος βγαινει και ακριβοτερο και χανεις και παρα πολυ στη μεταπωληση.

    Αγορασε μεταχειρισμενο υστερα απο καλο ελεγχο σε μηχανικο. Με τοπ 4000 μπορεις να παρεις απειρως καλυτερα μηχανακια απο τα προαναφερθεντα στο θρεντ κινεζικα (ή ινδικα) χρεπια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Σε μτχ τσεκάρεις κ cb500x, crf250L, καθώς Κ βερσυς 300x - αν υπάρχει.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Παλι με αναγκαζετε να γραψω.... .
    Ξερεις καλα τη γνωμη μου για τα μη ιαπωνικα, αλλα αφου ο ανθρωπος θελει καινουριο σε αυτα τα λεφτα δεν υπαρχουν πολλες επιλογες. Κι εγω σε αυτην την κατηγορια κανα Inazuma ή CBF250 θα επαιρνα, αλλα μεγαλο παιδι ειναι.

    Παντως το καταλαβαινεις κι εσυ νομιζω πως δεν ειναι ολα το ιδιο. Αλλο Daytona, αλλο Benelli, αλλο ΚΤΜ. Ειναι ακυρο να τα βαζεις ολα αυτα στο ιδιο τσουβαλι. Δεν υπαρχει μονο ασπρο και μαυρο, εχει και αποχρωσεις του γκρι.




    (Πού εισαι DRAKONET να με δεις να υπερασπιζομαι τα κινεζικα)

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    σαν απολυτως αρχαριος ξεκινα απο 125αρι σκουτερ με μεγαλες ροδες κσι αργοτερσ αμα μαθεις πας σε κανονικη μηχανη με ταχυτητες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    ...
    Ναι, εννοειται δεν τα τσουβαλιαζω ολα. Daytona και Benelli δεν θα τις εβαζα και πολυ μακρυα τη μια απο την αλλη, βεβαια. Η ΚΤΜ οκ, ολοι ξερουμε τι ειναι και ποσο καλα μηχανακια βγαζει αλλα σε εναν ανθρωπο που δεν ξαναειχε μηχανη και δεν κολυμπαει στο χρημα ωστε να μην τον νοιαζει δεν μπορω να προτεινω ΚΤΜ ακομα και αν αυτο ειναι το duke 200.

    υ.γ. Και εγω για Inazuma θα ημουν. Πολυ ομορφο.

    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #14
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Παλι με αναγκαζετε να γραψω....
    Απο εσας που τα προτεινετε εχει κανενας CFmoto, Benelli, Daytona, (μη πω και ΚΤΜ και με παρετε με τις πετρες)..??
    Κατι σε ακομα πιο τρυπιο κουμπαρα εχει να προτεινουμε? Kαποιο Zognshen, κανα TCB..?

    Φιλε μου επελεξε μεταξυ Yamaha, Honda, Suzuki, Kawasaki για να εχεις το κεφαλι σου πολυ πιο ησυχο και αν θελεις καινουργιο αυξησε το budget σου. Μην πεσεις στην παγιδα που πεφτουν πολλοι και αγοραζουν μια φτηνη κινεζια λογω ελειψης ρευστου απλα για να παρουν καινουργιο. Δεν αξιζει επ ουδενι! Πεταμενα λεφτα και στο τελος βγαινει και ακριβοτερο και χανεις και παρα πολυ στη μεταπωληση.

    Αγορασε μεταχειρισμενο υστερα απο καλο ελεγχο σε μηχανικο. Με τοπ 4000 μπορεις να παρεις απειρως καλυτερα μηχανακια απο τα προαναφερθεντα στο θρεντ κινεζικα (ή ινδικα) χρεπια.
    εσυ τα ειχες ποτε και εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι χρεπια??



    εγω δε θα σου προτεινω καποια, θα σου πω μονο στα λεφτα που διαθετεις παρε οτι σου κανει κλικ στα 250-300 κυβικα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    ΕΓΩ προσωπικά και για τα γούστα τα δικά μου, αν βρισκόμουν στην θέση που είσαι κι εσύ, θα πήγαινα για Suzuki SV650 ή Kawasaki ER6. Εύκολα, δικύλινδρα, ΚΑΙ όσο πρέπει καλόβολα στην οδήγηση για τον νέο και αρχάριο οδηγό ΚΑΙ όσο πρέπει γρήγορα και δυνατά για τον λίγο πιο έμπειρο.

    Κάνουν για πόλη, θα τα βρεις μεταχειρισμένα στον προυπολογισμό σου ή κάνεις λίγο ακόμα οικονομία να φτάσεις τα 6+ χιλιάδες ευρώ, και θα τα βρεις καινούρια.

    Εναλλακτικά, θα πήγαινα για το CBR500 ή αν δεν ήθελα fairing για το CB500F που είναι σχεδόν το ίδιο σε γυμνό.

    Αφού κάνεις κάποια μαθήματα και μόλις αποκτήσεις στοιχειώδη οικιότητα οδήγησης, βάλε στον προυπολογισμό σου να πας να κάνεις το μάθημα 1 και λίγο μετά το μάθημα 2 του Χούνδρα στην σχολή του. Όσο πιο ''παρθένος'' μοτοσυκλετιστής είσαι στην σχολή αυτή, τόσο καλύτερα. Θα μάθεις σε σωστή βάση, την ικανή οδήγηση με ασφάλεια της μοτοσυκλέτας.

    Τα μικρά κυβικά (125-250-300) , είναι ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, για όσους δεν έχουν απεριόριστο δίπλωμα. ΠΑΙΔΙΚΑ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ δλδ. Εσύ έχεις απεριόριστο οπότε ΜΗΝ πέσεις στην παγίδα του μικρού, γιατί αν στην πορεία διαπιστώσεις ότι γουστάρεις μοτοσυκλετισμό θα σου φανούν πολύ μικρά και θα μπεις στην περιπέτεια και στο έξοδο αντικατάστασης με μεγαλύτερο, αν διαπιστώσεις ότι ΔΕΝ γουστάρεις μοτοσυκλετισμό, ότι και να έχεις απλά θα το δώσεις ή θα το χρησιμοποιείς για όχημα μετακίνησης. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει κανένας λόγος για μικρό.

    Από κινέζικα, δήθεν ευρωπαικά αλλά κινέζικα, ινδικά κι εγώ δεν ξέρω τι άλλη σπατάλη, ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ.

    Καλή αρχή σου εύχομαι ότι κι αν επιλέξεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2018, 07:04
  2. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 17:51
  3. ΓΚΑΛΟΠ - Την βοήθειά σας παρακαλώ
    από sergiosm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2009, 11:41
  4. Την Βοήθεια σας παρακαλώ.....
    από PacMan στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2008, 13:09
  5. την βοηθεια σας παρακαλω!
    από sanguini στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF