Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Ιννοβα 125 Λαδια / Καπνος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    16

    Ιννοβα 125 Λαδια / Καπνος

    Θελω να ακουσω την γνωμη σας πανω σε ενα "θεμα" που εχει το μηχανακι μου
    Παρατηρω ανα μερικες μερες πως το Ιννοβακι μου βγαζει καπνο απο την εξατμιση
    το περιεργο ομως ειναι οτι αυτο γινετε για μερικα μοναχα λεπτα .
    Ισως και μαλλον κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα να καιει λαδι .
    Εχω δει κι'αλλα ιννοβα και διαφορα αλλα ιδιου κυβισμου μηχανακια να καινε επισης λαδι
    αλλα αυτα σε αντιθεση με το δικο μου το προβλημα ηταν εμφανες γιατι απο την πρωτη μιζια
    μεχρι και την τελευταια γκαζια πεταγανε ντουμανια ..

    Δεν ξερω αν σας βοηθησει αυτο σαν μια εξτρα πληροφορια , το μηχανακι το δουλευω πολυ ηρεμα .. Δεν ζοριζω καμια ταχυτητα
    με χαμηλες στροφες και δεν το δουλευω σε υψηλες στροφες επισης ...

    Ευχαριστω για τον χρονο και οποιαδιποτε απαντηση !

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το λάδι, ειδικά όταν είναι ''ντουμάνια'' σου σπάει την μύτη από την βρώμα. Πρόσεξες εσύ να μυρίζει λάδι;

    Αν όχι, απλά βλέπεις την υγρασία της ατμόσφαιρας, που υγροποιείται λόγω χειμώνα στο εσωτερικό της εξάτμισης, και όταν βάζεις μπροστά, ζεσταίνεται και μετατρέπεται σε ατμό, μέχρι να ξεραθεί.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    16
    Τηλεγονε αρχικα ευχαριστω .
    Αν σου σπαει τη μυτη οπως λες τοτε οχι δεν εχω μυρισει κατι περιεργο , την επομενη φορα που θα συμβει θα κοιταξω να μυρισω απο κοντινη αποσταση
    Σκευτηκα και εγω την χαμηλη θερμοκρασια αλλα πηγαινα με τη λογικη της αχνας που μπορουμε να βγαλουμε και εμεις απο το στωμα μας , αλλα μετα απο λιγα λεπτα σταματαγε να βγαζει καπνο/ατμο και ελεγα στο μυαλο μου "αφου η θερμοκρασια δεν αλλαξε , πως σταματησε η εξατμιση να καπνιζει??" . Ολο αυτο ηταν λαθος σκεψη?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Metro Προβολή μηνύματος
    Ολο αυτο ηταν λαθος σκεψη;
    εεεεμ...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το λάδι, ειδικά όταν είναι ''ντουμάνια'' σου σπάει την μύτη από την βρώμα. Πρόσεξες εσύ να μυρίζει λάδι;

    Αν όχι, απλά βλέπεις την υγρασία της ατμόσφαιρας, που υγροποιείται λόγω χειμώνα στο εσωτερικό της εξάτμισης, και όταν βάζεις μπροστά, ζεσταίνεται και μετατρέπεται σε ατμό, μέχρι να ξεραθεί.
    Αυτο ακριβως.Υγρασια σησωρευεται στην εξατμιση.Μεχρι να εξατμιστει βλεπεις καπνο.Μετα απο λιγα λεπτα οχι.Συμβαινει και στο δικο μου.Οταν το ψαξα πηρα την απαντηση που σου ειπε ο τελεγονος.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Τι χρωμα εχει ο καπνος;
    γαλαζιος;
    μαυρος;

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το λάδι, ειδικά όταν είναι ''ντουμάνια'' σου σπάει την μύτη από την βρώμα. Πρόσεξες εσύ να μυρίζει λάδι;

    Αν όχι, απλά βλέπεις την υγρασία της ατμόσφαιρας, που υγροποιείται λόγω χειμώνα στο εσωτερικό της εξάτμισης, και όταν βάζεις μπροστά, ζεσταίνεται και μετατρέπεται σε ατμό, μέχρι να ξεραθεί.
    Από πότε η...υγρασία ξεραίνεται;

    Εξατμίζεται, στεγνώνει το εσωτερικό της εξάτμισης από την θερμότητα των καυσαερίων και ντουμάνι τέλος
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Βαλε το χερι σου κοντα στον "καπνο" και δες αν μενει λαδιλα επανω..

    Αν ο καπνος ειναι ασπρος ειναι απο την υγρασια της ατμοσφαιρας (οχι κατα βαση της εξατμισης γιατι αυτη η υγρασια συνηθως φευγει υπο μορφη σταγονων..) που εχει συσσωρευτει στο φιλτρο αερα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    16
    O καπνος ειναι ασπρος , απο την ελαχιστη εμπειρια μου ξερω οτι ο μπλε καπνος σημαινει οτι καιει λαδι αλλα επισης εχω ακουσει οτι μονο στα αυτοκινητα ισχυει αυτο και οχι σε μηχανακια της κατηγοριας μου .
    Θα δοκιμασω να βαλω το χερι μου να δω αν αφηνει ιχνη λαδιου , θα σνιφαρω και λιγο να παρω τη μυρωδια και θα σας ενημερωσω .

    Επισης επειδη συμπληρωνο λαδι καθε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χιλιομετρα ( χωρις να τα εχω μετρησει αλλα δεν γινετε αυτη η δουλεια καθε 10-15 μερες)
    Θα μπορουσα να ξερω σας παρακαλω μια αναλογια στο περιπου τουλαχιστον μεταξυ λαδια ανα ml και χιλιομετρα που χρειαζετε καποια συμπληρωση?
    Συγνωμη αλλα δεν μπορουσα να εξηγησω καλυτερα την ερωτηση μου αλλα ψαχνω για μια απαντηση παραδειγματος χαρη σαν : Τα ιννοβα καινε απο μονα τους 100ml λαδι καθε 300χλμ

    Ευχαριστω ειλικρινα κοσμε για την διαθεση που εχετε να ασχολειστε με τα ερωτηματα και τις περιεργειες μου !!!

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Metro Προβολή μηνύματος
    [...]ψαχνω για μια απαντηση παραδειγματος χαρη σαν : Τα ιννοβα καινε απο μονα τους 100ml λαδι καθε 300χλμ[...]
    Κάνεις αλλαγή λαδιών, βάζοντας Χ1 ποσότητα. Σημειώνεις τα χιλιόμετρα που έχει το μηχανάκι σου, ας πούμε Υ1. Στην επόμενη αλλαγή, μετράς πόσο λάδι έβγαλες, έστω Χ2. Σημειώνεις τα χιλιόμετρα που έχει το μηχανάκι σου, ας πούμε Υ2. Θαύμα! Με την εξαιρετική μέθοδο της αφαίρεσης, τώρα γνωρίζεις ακριβώς πόσο λάδι καίει (Χ1-Χ2) σε πόσα χιλιόμετρα (Υ2-Υ1).
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Από πότε η...υγρασία ξεραίνεται;

    Εξατμίζεται, στεγνώνει το εσωτερικό της εξάτμισης από την θερμότητα των καυσαερίων και ντουμάνι τέλος
    Από τότε που πριν έχει σε ένα μέρος νερό, και μετά δεν έχει πια σε αυτό το μέρος νερό. Αυτό λέγεται ''ξεραίνεται''.

    Η εξάτμιση είναι αυτό που συμβαίνει στην επιφάνεια του νερού, από την φυσική του τάση, να διαφεύγουν τα μόρια στον αέρα.

    Αυτό που συμβαίνει στην περίπτωση εδώ, ΔΕΝ είναι εξάτμιση, είναι βρασμός: τα μόρια του νερού, διαφεύγουν από ΟΛΟ τον όγκο του νερού, λόγω της έντονης θερμότητας από τον κινητήρα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Προφανώς καταλαβαίνουμε διαφορετικά τα Ελληνικά.... άστο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Metro Προβολή μηνύματος
    O καπνος ειναι ασπρος , απο την ελαχιστη εμπειρια μου ξερω οτι ο μπλε καπνος σημαινει οτι καιει λαδι αλλα επισης εχω ακουσει οτι μονο στα αυτοκινητα ισχυει αυτο και οχι σε μηχανακια της κατηγοριας μου .
    Θα δοκιμασω να βαλω το χερι μου να δω αν αφηνει ιχνη λαδιου , θα σνιφαρω και λιγο να παρω τη μυρωδια και θα σας ενημερωσω .

    Επισης επειδη συμπληρωνο λαδι καθε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χιλιομετρα ( χωρις να τα εχω μετρησει αλλα δεν γινετε αυτη η δουλεια καθε 10-15 μερες)
    Θα μπορουσα να ξερω σας παρακαλω μια αναλογια στο περιπου τουλαχιστον μεταξυ λαδια ανα ml και χιλιομετρα που χρειαζετε καποια συμπληρωση?
    Συγνωμη αλλα δεν μπορουσα να εξηγησω καλυτερα την ερωτηση μου αλλα ψαχνω για μια απαντηση παραδειγματος χαρη σαν : Τα ιννοβα καινε απο μονα τους 100ml λαδι καθε 300χλμ

    Ευχαριστω ειλικρινα κοσμε για την διαθεση που εχετε να ασχολειστε με τα ερωτηματα και τις περιεργειες μου !!!
    Αρχικά μιλάς πολύ σωστά γι'αυτό και σου απαντούν όλοι σοβαρά.

    Στο θέμα σου τώρα.Αν κάνεις αυτό που σου'πε ο blitzer κινδυνεύεις να χρησιμοποιείς το μηχανάκι σου με λιγότερο λάδι απ'όσο πρέπει για κάμποσα χλμ.Δηλαδή αν εσύ χρειάζεσαι 100ml κάθε 1000χλμ και αλλάζεις λάδια κάθε 3000χλμ,για ένα μεγάλο ποσοστό των χιλιομέτρων σου θα κυκλοφορείς με λιγότερο λάδι απ'το κανονικό.Οπότε εγώ προτείνω να πας επιφυλακτικά.Γέμισε λαδάκι είτε συμπληρώνοντας,είτε με αλλαγή.Δες ότι είσαι κομπλέ απ'τον μετρητή και μετά κάθε 200-300χλμ κάνε ένα τσεκ.Σε περίπτωση που σε τόσο μικρό χιλιομετρικό διάστημα δεν βλέπεις λάδι πάνω στον μετρητή(πράγμα που δεν θα συμβεί αφού λες ότι συμπληρώνεις αραιά και που) έχεις θέμα.Αλλιώς με το που δεις ότι έχει κατέβει λίγο η στάθμη συμπλήρωσε 50ml,πάρε μέτρηση,αν είσαι κομπλε σταματάς,αν όχι ξανασυμπληρώνεις 50ml και ούτω καθ'εξής.

    Edit:τι λάδι βάζεις;

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    16
    Απο την επομενη αλλαγη που θα αλλαξω και το φιλτρακι θα ξεκινησω την διαδικασια να δω τι καιει
    Γενικοτερα το να συμπληρωνεις λαδι ακομα και σε αρκετα πολλα χιλιομετρα ειναι μια κακη ενδειξη ή κατι φυσιολογικο?
    Και απο λαδια χρησιμοποιω τα Mobil1 10w-40 συνθετικα ή ημισυνθετικα , απο πισω το αυτοκολλητο λεει Synthetic αλλα οχι Semi ή Full .

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Metro Προβολή μηνύματος
    Απο την επομενη αλλαγη που θα αλλαξω και το φιλτρακι θα ξεκινησω την διαδικασια να δω τι καιει
    Γενικοτερα το να συμπληρωνεις λαδι ακομα και σε αρκετα πολλα χιλιομετρα ειναι μια κακη ενδειξη ή κατι φυσιολογικο?
    Και απο λαδια χρησιμοποιω τα Mobil1 10w-40 συνθετικα ή ημισυνθετικα , απο πισω το αυτοκολλητο λεει Synthetic αλλα οχι Semi ή Full .
    Μην ξαναβάλεις συνθετικό. Εκτός του ότι είναι άχρηστο για το innova, στο cbf125 μου μια φορά είχα βάλει συνθετικό και είναι το μόνο που είχε κάψει (είχα δοκιμάσει σίγουρα 5 μάρκες, πυκνότητες κλπ κλπ και δεν το έκαιγε ποτέ)
    Ένα υγιές μοτεράκι(ακόμα και λαδιερα honda) δεν καίει λάδι. Δεν είναι όμως και το τέλος του κόσμου αν μένει σε λογικά πλαίσια η ποσότητα που καίει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φιλτρα λαδια για modenas kristar 125???
    από 4now στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2013, 23:56
  2. gilera 125 vx τρεχουν λαδια
    από sakis69 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2012, 00:48
  3. CBF-125 λάδια..
    από skoudouflis88 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2010, 17:16
  4. Λάδια...
    από Electra στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2009, 18:07
  5. cbr 125 λάδια,μπουζί,τακάκια κτλ
    από bentouza στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2007, 20:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF