Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 111

Θέμα: Επόμενη μηχανή: Επιχείρηση Orange Trellis Frame.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος

    Το τι κάνουμε εμείς είναι άλλη ιστορία, μιλαω για τις δυνατότητες της μηχανής. Εσύ μπορεί να μπεις με r1 και να γυρνάς στο δίλεπτο, άσχετο με τις δυνατότητες της μηχανής. Δεν είναι σίγουρα πάντως μηχανάκι που θα βρω τα όριά του ώστε να με περιορίσει.

    Μιας και σου αρέσει τόσο πολύ η ακρίβεια πάντως, το 1:50 που λες είναι πολύ λάθος να ξέρεις. 1:40 γυρνάνε απλοί ερασιτέχνες με rs125.

    Α, και ευχαριστώ για την ουσιαστική συνεισφορά στο θέμα.
    Εδώ είναι το καλο με τέτοια μηχανάκια και διασκεδάζεις. Τα φτάνεις σχεδόν στο όριο χωρίς να είναι τόσο επικίνδυνα όσο τα μεγαλύτερα!!!!

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος

    Μιας και σου αρέσει τόσο πολύ η ακρίβεια πάντως, το 1:50 που λες είναι πολύ λάθος να ξέρεις. 1:40 γυρνάνε απλοί ερασιτέχνες με rs125.
    Πάρτο εσύ και κατέβα από το 1'50''. Ή πάρε ''RS125'' και γύρνα κάτω από 1'40''. Εύκολα κιόλλας.

    ( τι διάλα είναι το RS125 που το έχουν και οι ερασιτέχνες; )
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πάρτο εσύ και κατέβα από το 1'50''. Ή πάρε ''RS125'' και γύρνα κάτω από 1'40''. Εύκολα κιόλλας.

    ( τι διάλα είναι το RS125 που το έχουν και οι ερασιτέχνες; )
    Αν με ενοιαζαν τοσο οι χρονοι δε θα κοιτουσα να παω σε μηχανη 40 ιππων απο 110 που εχω τωρα. Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο, δεν μπορω να κανω κατι. End of discussion.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Εδώ είναι το καλο με τέτοια μηχανάκια και διασκεδάζεις. Τα φτάνεις σχεδόν στο όριο χωρίς να είναι τόσο επικίνδυνα όσο τα μεγαλύτερα!!!!
    Εγω οπως το βλεπω η κατηγορια αυτη ειναι ακαταλληλη μονο για οσους βλεπουν την πιστα σαν dick-measuring contest. "Εγω την εχω τοση, εσυ ποση;" (τη γυρα στις Σερρες)

    Αν σε νοιαζει να περνας καλα και ταυτοχρονα να βελτιωνεσαι για μενα το μονο που μετραει ειναι η μηχανη να μη σε περιοριζει σε τεχνικα κομματια. Πχ να μη σε αφηνει να παρεις μεγαλυτερες κλισεις επειδη βρισκει στο πλαι, να μη σε αφηνει να φρεναρεις πιο οριακα επειδη τερματιζουν / χοροπηδαν οι αναρτησεις ή αμολαει το abs, κοκ. Θα σε περιορισει το RC λογω μικρης τελικης; So what? Ολα τα μηχανακια για τα οποια μιλαμε θα τελικιασουν στην ευθεια των Σερρων, εδω το ΜΤ-09 και πιανει τον ηλεκτρονικο κοφτη στα 225.

    Το μονο ουσιαστικο που μπορει να προσαψει κανεις στο RC (και σε ολα τα μηχανακια της κατηγοριας) ειναι αυτο που εθιξε λιγο πιο πανω ο Giorgio, οτι θα σε κανει λιγο τεμπελη στο γκαζι εξοδου. Η δυναμη δεν ειναι αρκετη για να δημιουργησει προβληματα, οποτε μπορεις να χουφτωνεις πιο απροσεκτα το γκαζι. Αλλα μηπως το ιδιο δεν κανουν και ολα τα συγχρονα ss με τα πακετα ηλεκτρονικων;






    Για να επιστρεψουμε στη συζητηση επι της ουσιας παντως, το εψαξα λιγο παραπανω και για το Duke IV και τελικα ειχα χτυπησει bullseye στο θεμα γραναζωμα. Στα ειδικα φορουμ ολοι πινουν νερο στο ονομα του 15/42. Και σε YZ450F αμα βαλεις αρκετα μακρυ γραναζωμα θα καταφερεις να το γαμησεις το μηχανακι. Νομιζω οτι αξιζει να μπει στη συζητηση ως σοβαρος υποψηφιος. Γιατι αλλο μηχανη τετραετιας, αλλο δεκαετιας...
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 05/12/2018 στις 13:20.

  4. #34
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για να σου δώσω την ευχαρίστηση (γιατί ξέρω ότι τη βρίσκεις με τέτοια) οντως το άνετα είναι υπερβολή. Χθες μιλούσα με αγωνιζόμενο και μου έλεγε πως έχει γυρίσει μέχρι 1:26 για την ακρίβεια το μηχανάκι. Σε μια πίστα που το ρεκόρ είναι λίγο κάτω από το 1:20, νομίζω καταλαβαίνουμε όλοι ότι δεν είναι κάνα αργό.

    Το τι κάνουμε εμείς είναι άλλη ιστορία, μιλαω για τις δυνατότητες της μηχανής. Εσύ μπορεί να μπεις με r1 και να γυρνάς στο δίλεπτο, άσχετο με τις δυνατότητες της μηχανής. Δεν είναι σίγουρα πάντως μηχανάκι που θα βρω τα όριά του ώστε να με περιορίσει.

    Μιας και σου αρέσει τόσο πολύ η ακρίβεια πάντως, το 1:50 που λες είναι πολύ λάθος να ξέρεις. 1:40 γυρνάνε απλοί ερασιτέχνες με rs125.

    Α, και ευχαριστώ για την ουσιαστική συνεισφορά στο θέμα.
    Mια χαρά θα το ευχαριστηθείς το RC στην πίστα αλλά παρ όλα αυτά θα πρέπει να ξέρεις τι να περιμένεις.
    Επειδή ξέρω αγωνιζόμενο στην κατηγορία και ξέρω και τί μετατροπές έχουν τα μηχανάκια αυτά που τρέχουν στο πρωτάθλημα, για να φτάσεις να γυρνάς στις Σέρρες 1.40 με RC390 χωρίς μετατροπές θα πρέπει να είσαι πολύ καλός.
    Αν το πάρεις με το race kit θα το ευχαριστηθείς καλύτερα εφ όσον το θέλεις για πίστα, αλλά θα πληρώσεις αρκετά παραπάνω.
    Επίσης θα πρέπει να προσέχεις γιατί στα ανοιχτά κομμάτια είναι αργό και θέλει κι άλλες γραμμές απ ότι ένα SS.
    Εχουν γίνει τέτοια ατυχήματα μεταξύ RC390 και SS στις Σέρρες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Mια χαρά θα το ευχαριστηθείς το RC στην πίστα αλλά παρ όλα αυτά θα πρέπει να ξέρεις τι να περιμένεις.
    Επειδή ξέρω αγωνιζόμενο στην κατηγορία και ξέρω και τί μετατροπές έχουν τα μηχανάκια αυτά που τρέχουν στο πρωτάθλημα, για να φτάσεις να γυρνάς στις Σέρρες 1.40 με RC390 χωρίς μετατροπές θα πρέπει να είσαι πολύ καλός.
    Αν το πάρεις με το race kit θα το ευχαριστηθείς καλύτερα εφ όσον το θέλεις για πίστα, αλλά θα πληρώσεις αρκετά παραπάνω.
    Επίσης θα πρέπει να προσέχεις γιατί στα ανοιχτά κομμάτια είναι αργό και θέλει κι άλλες γραμμές απ ότι ένα SS.
    Εχουν γίνει τέτοια ατυχήματα μεταξύ RC390 και SS στις Σέρρες.
    Αρη κοιταω για RC με το racing kit. Οποτε σε αυτα αναφερομαι κιολας.
    https://www.car.gr/11471133-ktm-390-rc

    Μαλιστα η τιμη που συζητηθηκε ειναι χαμηλοτερη απο τα 4500 που λεει η αγγελια.

    Μετα απο την πικρα που εχω φαει με τα ΜΤ (εντος πιστας μιλαω) θελω να παρω κατι με καλες αναρτησεις αν γινεται.

  6. #36
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αρη κοιταω για RC με το racing kit. Οποτε σε αυτα αναφερομαι κιολας.
    https://www.car.gr/11471133-ktm-390-rc

    Μαλιστα η τιμη που συζητηθηκε ειναι χαμηλοτερη απο τα 4500 που λεει η αγγελια.

    Μετα απο την πικρα που εχω φαει με τα ΜΤ (εντος πιστας μιλαω) θελω να παρω κατι με καλες αναρτησεις αν γινεται.
    ΟΚ αυτα είναι οτι πρέπει απο άποψη περιφερειακών.
    Σε αυτή την περίπτωση όμως θα πρέπει να ξέρεις σε τι φάση ακριβώς είναι το μοτέρ.
    Αυτά απ οτι καταλαβαίνω είναι τα μηχανάκια που έδινε η ΚΤΜ στους νέους οδηγούς για να τρέχουν.
    Εφ όσον αυτό ισχύει να ξέρεις οτι τα μοτεράκια αυτά έχουν επισκευασθεί.
    Οταν αγοράζεις αγωνιστικό μηχανάκι δεν κοιτάς χλμ στο κοντέρ, αλλά ο πωλητής σου δίνει ενα service history.
    πχ πριν 2 αγώνες γενική επισκευή κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    ΟΚ αυτα είναι οτι πρέπει απο άποψη περιφερειακών.
    Σε αυτή την περίπτωση όμως θα πρέπει να ξέρεις σε τι φάση ακριβώς είναι το μοτέρ.
    Αυτά απ οτι καταλαβαίνω είναι τα μηχανάκια που έδινε η ΚΤΜ στους νέους οδηγούς για να τρέχουν.
    Εφ όσον αυτό ισχύει να ξέρεις οτι έχουν γίνει αρκετές επισκευές μοτέρ.
    Ι know. Γι'αυτο ειμαστε εδω και το συζηταμε ακομα.
    Επ'αυτου θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σου μιας και τα ξερεις καλυτερα απ'ολους μας. Απο τη μια ειναι μοτερ που τους εχουν πιει το αιμα, απο την αλλη οποιοσδηποτε σοβαρος χομπιστας ειναι συνηθως πρωκτικος με τη συντηρηση της μηχανης του... Το αν εχει γινει επισκευη του μοτερ ειναι κατι που θα πρεπει να το φοβηθω;

    Μπορεις να βρεις και το πακετο των περιφερειακων μονο του παντως, επισης σε πολυ καλη τιμη. Καποια απο αυτα τα μηχανακια ξαναντυνονται με τα δρομισια και πουλιουνται (πιο ευκολα) ως μαμα με λιγα χιλιομετρα, που δε βραχηκαν ποτε, κτλ, κτλ. Ετσι υπαρχει και προσφορα του πακετου των περιφερειακων στην αγορα μεταχειρισμενων. Υπαρχει δηλαδη και η οδος να παρεις ενα μαμα RC απο ιδιωτη (ας πουμε 3500€) και με αλλο εναμιση χιλιαρικο να το κανεις εσυ race.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Επειδή ξέρω αγωνιζόμενο στην κατηγορία και ξέρω και τί μετατροπές έχουν τα μηχανάκια αυτά που τρέχουν στο πρωτάθλημα, για να φτάσεις να γυρνάς στις Σέρρες 1.40 με RC390 χωρίς μετατροπές θα πρέπει να είσαι πολύ καλός.
    Επειδή τυγχάνει να ξερω και εγώ αγωνιζόμενο με δίκη του αντιπροσωπεία ktm μπορείς να μου πεις τι παραπάνω έχουν τα μηχανάκια εκτός από το κιτ τις μαμά εταιρίας;
    Power commander και χρονόμετρο.

    Συμφωνώ πρέπει να έχουν άλλες γραμμές στις στροφές. Κατά το 90% των περιπτώσεων πρέπει να είναι στην εξωτερική να περνάνε κάτι 600 ή 1000...

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Επειδή τυγχάνει να ξερω και εγώ αγωνιζόμενο με δίκη του αντιπροσωπεία ktm μπορείς να μου πεις τι παραπάνω έχουν τα μηχανάκια εκτός από το κιτ τις μαμά εταιρίας;
    Power commander και χρονόμετρο.
    Δε σου τα ειπε καλα ο φιλος σου Γιωργο. Ή δε σου τα ειπε ολα τουλαχιστον. Οσοι πρωταγωνιστουν στο πρωταθλημα εχουν πολλα παραπανω που δε φαινονται ευκολα. Ασχετο με τη συζητηση παντως οπως και να'χει...

  10. #40
    Κανόνισε να παρεις ενα αγωνιαρικο και να μην μπορείς να κατέβεις το 45 στις Σέρρες ,Πέτρο . Τζάμπα τα email με τα riding tips στους μοτοτζιπάδες
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Κανόνισε να παρεις ενα αγωνιαρικο και να μην μπορείς να κατέβεις το 45 στις Σέρρες ,Πέτρο . Τζάμπα τα email με τα riding tips στους μοτοτζιπάδες
    Σιγα ρε Γιωργο, υπαρχει λυση...

    Μετα απλα θα λεω "Ε, τι να κανω, 370 κυβικα ειναι το καημενο, ποσο να παει;". Τα εχει πει κι ο Dr tele πιο πανω οποτε ειμαι καλυμμενος.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 05/12/2018 στις 14:06.

  12. #42
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Που να πας με το θυμωμένο παπί βρε πουτς.

  13. #43
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Επειδή τυγχάνει να ξερω και εγώ αγωνιζόμενο με δίκη του αντιπροσωπεία ktm μπορείς να μου πεις τι παραπάνω έχουν τα μηχανάκια εκτός από το κιτ τις μαμά εταιρίας;
    Power commander και χρονόμετρο.

    Συμφωνώ πρέπει να έχουν άλλες γραμμές στις στροφές. Κατά το 90% των περιπτώσεων πρέπει να είναι στην εξωτερική να περνάνε κάτι 600 ή 1000...
    Αμορτισέρ απ όσο έρω δεν έχει το κιτ, αλλά όλα τα μηχανακια που τρεχουν στο νέων έχουν aftermarket.
    Κάποιοι έχουν Ohlins, άλλοι έχουν άλλα.
    Κάνουν παντως κι αλλες μετατροπές εκτός του κιτ και του αμορτισέρ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #44
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ι know. Γι'αυτο ειμαστε εδω και το συζηταμε ακομα.
    Επ'αυτου θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σου μιας και τα ξερεις καλυτερα απ'ολους μας. Απο τη μια ειναι μοτερ που τους εχουν πιει το αιμα, απο την αλλη οποιοσδηποτε σοβαρος χομπιστας ειναι συνηθως πρωκτικος με τη συντηρηση της μηχανης του... Το αν εχει γινει επισκευη του μοτερ ειναι κατι που θα πρεπει να το φοβηθω;

    Μπορεις να βρεις και το πακετο των περιφερειακων μονο του παντως, επισης σε πολυ καλη τιμη. Καποια απο αυτα τα μηχανακια ξαναντυνονται με τα δρομισια και πουλιουνται (πιο ευκολα) ως μαμα με λιγα χιλιομετρα, που δε βραχηκαν ποτε, κτλ, κτλ. Ετσι υπαρχει και προσφορα του πακετου των περιφερειακων στην αγορα μεταχειρισμενων. Υπαρχει δηλαδη και η οδος να παρεις ενα μαμα RC απο ιδιωτη (ας πουμε 3500€) και με αλλο εναμιση χιλιαρικο να το κανεις εσυ race.
    Σε αυτα τα μηχανάκια τα μοτέρ έχουν ανοιχτεί και όχι μόνο μια φορά.
    Λογικά έχουν συντηρηθεί σωστά, αλλά το θέμα είναι να ξέρεις σε ποιά φάση βρίσκεται αυτη την στιγμή το μοτέρ του μηχανακίου που θέλεις να πάρεις.
    Η καλή περίπτωση θα είναι να πάρεις ένα στο μοτέρ του οποίου έγινε πρόσφατα επισκευή, αλλά δεν ξέρω πως θα το καταφέρεις αυτό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το aftermarket φυσίγγιο με πλήρεις ρυθμίσεις στην μπροστινή ανάρτηση, που είχα δει εγώ στα δυο αγωνιστικά RC390 στην πρόσφατη εκδήλωση στο Ψυχικό, μετράει ή με τις σκέτες τάπες του πολιτικού τρέχουνε;



    Aυτό που θέλω να σου διαβιβάσω με αυτήν την συζήτηση, είναι πολύ πιο ουσιώδες από το να σου πω ποιό μοντέλο θα έπερνα εγώ από αυτά που βάζεις (το rc390). Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν αγοράζουμε το τάδε μοτό, επειδή ο τάδε σε αγώνα, γύρισε τόσο, με την αγωνιστική του έκδοση ''ανετα''. Δεν μπορεί να είναι κριτήριο αυτό.

    Για τα άλλα , fun στην πιστα, ιδανικό για μικρές πίστες (Ρύσιο), βελτίωση του οδηγού κ.ο.κ. μέσα και μαζί σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποια θα είναι η επόμενη μηχανή;
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 11:32
  2. Ποια θα είναι η επόμενη μηχανή;
    από SnakeMJK στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2007, 08:51
  3. Κόντρα αμάξι-μηχανή
    από jp929rr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 09:20
  4. Γυναικα Και ΜηΧανη
    από motopower στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 00:46
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 20:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF