Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 111

Θέμα: Επόμενη μηχανή: Επιχείρηση Orange Trellis Frame.

  1. #76
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αφου δεν ηθελες το 690 και ετεινες στο 390...
    αφου ειναι μπουρδελα με ροδες, πας σε αξιοπιστο 400...

    αλλα αν ξαναγυρνας στο 690, μεγεια σου με χαρα σου και πολυ δικιο θα'χεις...


    εγω στο προτεινα για αλλο λογο και υπο αλλες συνθηκες βεβαια...στο ειπα και με π.μ....
    Ειχα σκεφτει κι εγω να προτεινω 400rr αλλα θα μπλεξεις αστο καλυτερα.Οσο για το 690 που λες εχω εκφρασει ξανα την γνωμη μου ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΦΑΝ του συγκεκριμενου μοτο και στυλ επισης (supermoto)

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    610 κοίταζα κι εγώ, είναι ωραίο εργαλείο, αλλά πάνω από 3 χιλιάρικα (για μένα) δεν αξίζει να δώσεις.
    Λεγε Γιωργο...

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/19995003/



    Η αναζητηση συνεχιζεται με σαφεστατο πλανο και σχεδιο, κατι σαν το προγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ.


  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Εμένα το 610 πάντα μου άρεσε. Έβγαινε με καρμπ αλλά και με ψεκασμο τα πιο καινουρια.
    Πολλοί λένε καλυερα το καρμπ αλλά εγώ ψεκαστό θα επαιρνα.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  4. #79
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Του απάντησα σε βρουμ, απλά βαρέθηκα να σχολιάσω κι εδώ.

    Το θέμα με τα μονοκύλινδρα επιδόσεων, ειδικά όταν είναι και 10 ετών, είναι η συντήρηση που έχει γίνει. Αν δεν ήταν συνεπείς οι κάτοχοι, είναι τεράστιο ρίσκο. Αν είναι προσεγμένο το μηχανάκι, φυσικά, και με πραγματικά χιλιόμετρα, το δίνει σε πολύ καλή τιμή.

    Ένα θεματάκι με τα Husqy είναι και αυτό της αντιπροσωπείας/ανταλλακτικών βέβαια. Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς.
    Life begins at 45°.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Τόσο φτηνά είναι αυτά πλέον ??

    Έχω καιρό να δω αγγελίες τελικά

  6. #81
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για οσους παρακολουθουν το φορουμ θα εχετε καταλαβει οτι ειμαι σε φαση αναζητησης μηχανης. Το ΜΤ09 ειναι προς πωληση και ειμαι στη φαση εκεινη που ψαχνομαι για το επομενο. Πλεον με την αγορα δευτερου μικρου (GN250) ανοιγουν επιλογες για πιο ειδικα μηχανηματα που παλαιοτερα δε θα με καλυπταν στις καθημερινες αναγκες μετακινησης. Τα κριτηρια μου; Πρωτο και βασικοτερο: Ελαφρυ μηχανακι. Δε με καινε τα αλογα, θελω κατι που να το νιωθω παιχνιδι και να μην στραμπουλιεται στην πιστα καρτ. Δευτερο: Fun to ride factor. Τριτο: Σχετικα λογικο κοστος αποκτησης και χρησης. Εχω βαλει το πεντοχιλιαρο ως ταβανι και με απασχολει να μην εχω συντηρηση αγωνιστικου. Δεν ψαχνω για NC αλλα δεν κοιταω και svx. Τεταρτο:Μεταπωλητικη αξια. Μην κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου, σε κανα χρονο, βαρια εναμιση παλι θα θελω να το αλλαξω, οσο καλο κι αν ειναι (βλ.ΜΤ-09).

    Τα υποψηφια μοντελα αυτη τη στιγμη ειναι τα παρακατω.

    1)KTM RC390

    Το μοναδικο που δεν εχω οδηγησει. Ωστοσο εχω οδηγησει το duke390 και ξερω πως σαν μοτερ/βαρος με καλυπτει για αυτο που θελω (δεν ειναι δηλαδη ενοχλητικα αργο, ισα ισα), εχω οδηγησει το RC200 που ειναι ιδιο στο στησιμο και με βολεψε, και εχω ανεβει στο ιδιο το RC390 στατικα και ειδα πως δεν εχω θεματα εργονομικα (μπορει να δειχνω λιγο αστειος πανω του αλλα αυτο δεν με απασχολει). Ειναι το μονο στο οποιο παιζει και η πιθανοτητα αγορας καινουριου, με την προσφορα της ΚΤΜ στα 4690 για τα μοντελα του 2017, 1000€ κατω απο την κανονικη τιμη δηλαδη. Κατα τ'αλλα ως τα 3800€ υπαρχουν μεταχειρισμενα μαμα καθως και μηχανακια αγωνιζομενων με το racing kit της ΚΤΜ που ειναι υπερπληρες (μπρος-πισω αναρτησεις, εξατμιση, πολυεστερικα, μαρσπιε, κτλ).

    2)ΚΤΜ SMR690 2008-2011

    Ειναι το γνωστο ασχημοπαπο στην εκδοση R με αρκετα καλουδια οπως ρυθμιζομενες αναρτησεις WP, ζαντες Marchesini, φρενα Brembo... Ειχα την ευκαιρια να το οδηγησω, ειναι το πιο πολιτισμενο απο τα υποψηφια, χωρις να το λες και αδιαφορο. Επαρκως ελαφρυ (αλλα οχι παιχνιδι σαν τα αλλα δυο), διαχειρισιμη δυναμη, βολικη σταση και γεωμετρια, η οποια ωστοσο μου θυμισε αρκετα street μηχανη. Δεν ειναι δηλαδη τοσο SM οσο δειχνει, μαλλον θα το ελεγα ενα duke μεταμφιεσμενο σε SM. Εδω οικονομικα παιζουμε κατω απο τα 4000€, πρακτικα πιστευω οτι με 3500€ μπορεις να αγορασεις καποιο μαμα σε καλη κατασταση και λιγο παραπανω για καποιο με εξατμιση. Μην ξεχναμε οτι το 2012 ειχαν πουληθει τελευταια στοκ κομματια στα 6990€.

    3)ΚΤΜ SMC690 2008-2012

    Ο,τι πιο κοντινο σε αγωνιστικο SM που να εχει injection, μιζα και συντηρηση πολιτικου. Παναλαφρο, γκαζι που μακραινει χερια (οταν το οδηγησα απορησα πώς γινεται να ειναι το ιδιο μοτερ με τα Duke / SM), πολυ ωραια θεση οδηγησης με σελα που παει σχεδον μεχρι το τιμονι, αδιαφορο εμφανισιακα (ακομα και το ασχημοπαπο SM τουλαχιστον εχει "κατι" πανω του). Μεγαλο προβλημα η τιμη του, αφου τα περισσοτερα παιζουν πανω απο τα 5000, με καποιους ιδιοκτητες με πολλη φαντασια να ζητανε ακομα και 6-7 χιλιαρικα.

    [Υπαρχει και ως τεταρτο υποψηφιο(?) το Duke IV, που το βρισκεις σε πολυ λογικη τιμη για το ποσο προσφατο μηχανακι ειναι (κατω απο τα 5000€), αλλα απ'οσο διαβαζω υστερει στο fun factor. Βεβαια εχω την υποψια πως ειναι μηχανη που την χαντακωσαν εν μερει με το γραναζωμα που του βαλαν και οτι με λιγο κοντεμα (-1/+2) θα ζωντανεψει επαρκως... Το ΙΙΙ που θα μπορουσε να προταθει απο πολλους προσωπικα το βρισκω ασχημο -ξερω ειμαι λαθος, αλλα τι να κανουμε, γουστα ειναι αυτα- και ειναι πολυ πιο ακριβο απο το SMR χωρις να βλεπω το λογο.]

    Οποιοδηποτε απο τα τρια ξερω πως θα με καλυψει, με το καθενα να υπερτερει και να υστερει στα σημεια του αντιστοιχα. Τεινω περισσοτερο στο RC που ειναι και οικονομικα η πιο συμφερουσα επιλογη, αλλα με ιντριγκαρει και η ιδεα του sumo που θα με βαλει στη διαδικασια να ψαχτω λιγο με ενα νεο στιλ οδηγησης. Τελος στο θεμα της αγορας, μπορει να μην εχει φυγει το ΜΤ09 ακομα αλλα ειναι κατι που δε με αγχωνει, αφου ειναι μηχανακι που μεχρι την ανοιξη θα φυγει. Τα λεφτα για την αγορα του επομενου υπαρχουν ηδη στην ακρη, οποτε το καθημερινο τσεκαρισμα του car.gr δε γινεται μονο για θεωρητικους λογους. Αν βρισκοταν τωρα η πραγματικη ευκαιρια εχω τη δυνατοτητα να το χτυπησω ακομα κι αν αυτο σημαινει πως θα εχω τρια μηχανακια για δυο-τρεις μηνες.
    Νομιζω ktm θα παιρνα μονο καινουργιο..Εχω συνδεσει αυτες τις μηχανες με το συνεργειο και το ribas.Σε συνδυασμο με τη συντηρηση η οποια σε αυτες τις μηχανες ειναι απαραιτητη στην ωρα της θα επαιρνα μονο κουτα αυτη τη μηχανη εκτος και αν εισαι διατεθειμενος να δωσει 4000 για μτχ και αλλα 1000 για να το συνεφερεις.

  7. #82
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    1000€ δεν έχω δώσει ποτέ μου για να συνεφέρω κανένα μηχανάκι. Μάλιστα το μόνο μηχανάκι που μου έτρωγε λεφτά για κανένα λόγο ήταν ένα Honda. Ήταν το πρώτο μου, δεν ήξερα, κακή επιλογή.

    Είχα 2 μονοκύλινδρα ΚΤΜ, για 3 χρόνια περίπου συνολικά, τους έπινα το αίμα, καθημερινή χρήση εντός Αθήνας, βόλτες/ταξιδάκια 500-600 χλμ αυθημερόν με μόνο μια στάση για βενζίνη και το μόνο θέμα που είχα ποτέ, εκτός του ότι κινδύνευα να πάω φυλακή κάθε φορά που τα καβαλούσα, ήταν μια τρόμπα βενζίνης.
    Life begins at 45°.

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παντως στα 390 υπαρχει οντως θεμα. Πηρα σημερα ενα τηλεφωνο να ρωτησω για ενα RC που ανεβηκε προσφατα. Μοτερ στα χερια στις 18000χλμ, τωρα φοραει το δευτερο.

    Για τα 690 καλα πραγματα ακουω γενικα. Αλλα τα SMC τα ζητανε πολλα λεφτα ρε γμτ. Δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω 5000-6000 για μηχανη δεκαετιας.

  9. #84
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    1000€ δεν έχω δώσει ποτέ μου για να συνεφέρω κανένα μηχανάκι. Μάλιστα το μόνο μηχανάκι που μου έτρωγε λεφτά για κανένα λόγο ήταν ένα Honda. Ήταν το πρώτο μου, δεν ήξερα, κακή επιλογή.

    Είχα 2 μονοκύλινδρα ΚΤΜ, για 3 χρόνια περίπου συνολικά, τους έπινα το αίμα, καθημερινή χρήση εντός Αθήνας, βόλτες/ταξιδάκια 500-600 χλμ αυθημερόν με μόνο μια στάση για βενζίνη και το μόνο θέμα που είχα ποτέ, εκτός του ότι κινδύνευα να πάω φυλακή κάθε φορά που τα καβαλούσα, ήταν μια τρόμπα βενζίνης.
    Μπορει και να εχεις δικιο μπορει και να ησουν τυχερος μπορει και απλα να πηρες καλοσυντηρημενο μηχανακι.Οπως και να χει παντως ζημια και ktm ειναι κατι το οποιο ακουγεται και φαινεται συχνα.Για εμενα προσωπικα ειναι "πιεσμενα μηχανακια".Μαρεσει να τα βλεπω αλλα οχο να τα αγορασω.Περι ορεξεως παντως.Στο μηχανικο μου παντως που παω παντα εχει και απο ενα διαφορετικο duke(το γνωστο με τις 2 εξατμισεις) και παντα εχει ζημια.Σιγουρα δε θα το επελεγα.

  10. #85
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Άσε το 390 είναι για νέα παιδιά ´η για αρκετά μεγαλύτερες ηλικίες που το θέλουν για καθημερινό μηχανάκι για το καφενείο
    Και γουστάρουν KTM. Στα λεφτά του 390 πάρε καλύτερα καινούργιο Bajaj να έχεις κ εγγύηση.
    Κινητήρας σαν το 690 ΔΕΝ έχει ξαναβγεί γιαυτο συνεχίζει μέχρι κ σήμερα να υπάρχει απροβλημάτιστο, λυπάμαι τους αγαπητικούς άλλων εταιριών γιατί την έχουν φάει από αυτόν τον κινητήρα. Μηχανάκι σαν το SMC R ΔΕΝ υπάρχει άλλο!!
    Ναι σε ένα duke 4 και αν είναι κ R ακόμα καλύτερα, είναι πιο όμορφο-ποιοτικό από το 3.
    Εγώ προσωπικά κοιτάζω το 1190 RC το χαρίζουν. Αλλά δεν έχω ξανά οδηγήσει as κ προβληματίζομαι.

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Επανερχομαι, μιας και σημερα ειχα την ευκαιρια να οδηγησω το μονο απο τα υποψηφια που δεν ειχα οδηγησει. Εκανα ενα test ride το RC390 λοιπον. Δυστυχως (βλ. ποστ #83) το μηχανακι ειναι ακριβως αυτο που ψαχνω.

    Δε θα συγκλονιστει κανενας αν το οδηγησει, αλλα για μενα καλυπτει ολα τα θελω μου. Βασικο καταρχην οτι χωραω. Απο εξω λογικα θα ειναι λιγο αστειο το θεαμα, αλλα εγω πανω δεν ενιωσα αβολα, τα γονατα κουμπωνουν ωραια στις εσοχες του ντεποζιτου και η σελα εχει χωρο να κινηθεις μπρος-πισω. Πολυ ωραιο το υψος των κλιπ ον (ουτε R6, ουτε R3), ειναι σκυφτο τοσο οσο ωστε να σε μπριζωνει χωρις να σε κουραζει. Το μονοκυλινδρο μοτερ για μενα ειναι η ιδανικη λυση για τοσο λιγα κυβικα και, αν και δεν ταιριαζει τοσο με τον χαρακτηρα ενος ss, πρακτικα σου δινει αυτο που θες οποτε το θες. Ψηλα αδειαζει γρηγορα και ο κοφτης δεν αργει αλλα απο ροπη μια χαρα. Και φυσικα στο χειρισμο ποδηλατο... Το θεμα με την αξιοπιστια παραμενει φυσικα, αλλα νομιζω πως μαλλον αξιζει το ρισκο η συγκεκριμενη περιπτωση.

    Οι επιλογες τρεις: καινουριο στα 4700, μτχ πολιτικο, μτχ αγωνιζομενου(με racing kit). Σκεφτομαι σοβαρα για την τριτη λυση - ακομα κι αν παρω κανα μοτερ παραμασχαλα σε καποια φαση, και μονο τα εξτρα που φοραει πανω το μηχανακι αξιζουν.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Επανερχομαι, μιας και σημερα ειχα την ευκαιρια να οδηγησω το μονο απο τα υποψηφια που δεν ειχα οδηγησει. Εκανα ενα test ride το RC390 λοιπον. Δυστυχως (βλ. ποστ #83) το μηχανακι ειναι ακριβως αυτο που ψαχνω.

    Δε θα συγκλονιστει κανενας αν το οδηγησει, αλλα για μενα καλυπτει ολα τα θελω μου. Βασικο καταρχην οτι χωραω. Απο εξω λογικα θα ειναι λιγο αστειο το θεαμα, αλλα εγω πανω δεν ενιωσα αβολα, τα γονατα κουμπωνουν ωραια στις εσοχες του ντεποζιτου και η σελα εχει χωρο να κινηθεις μπρος-πισω. Πολυ ωραιο το υψος των κλιπ ον (ουτε R6, ουτε R3), ειναι σκυφτο τοσο οσο ωστε να σε μπριζωνει χωρις να σε κουραζει. Το μονοκυλινδρο μοτερ για μενα ειναι η ιδανικη λυση για τοσο λιγα κυβικα και, αν και δεν ταιριαζει τοσο με τον χαρακτηρα ενος ss, πρακτικα σου δινει αυτο που θες οποτε το θες. Ψηλα αδειαζει γρηγορα και ο κοφτης δεν αργει αλλα απο ροπη μια χαρα. Και φυσικα στο χειρισμο ποδηλατο... Το θεμα με την αξιοπιστια παραμενει φυσικα, αλλα νομιζω πως μαλλον αξιζει το ρισκο η συγκεκριμενη περιπτωση.

    Οι επιλογες τρεις: καινουριο στα 4700, μτχ πολιτικο, μτχ αγωνιζομενου(με racing kit). Σκεφτομαι σοβαρα για την τριτη λυση - ακομα κι αν παρω κανα μοτερ παραμασχαλα σε καποια φαση, και μονο τα εξτρα που φοραει πανω το μηχανακι αξιζουν.

    Συμφωνώ.Αμα τα βάλεις κάτω παίζει στα ελληνικά επαρχιακά να το ευχαριστιέσαι παραπάνω απο τα μεγάλα(φουλ φόρα και στρίβεις με όσα έρχεσαι),και σίγουρα πολύ ασφαλέστερα λόγω γκαζιού.

    Η αξιοπιστία είναι ένα θέμα όντως αλλά σίγουρα παίζουν ρόλο και τα km που θες να κάνεις.Δηλ άν κάνεις 10.000 το χρόνο του πούστη μια 4ετια θα στη βγάλει κουτσά στραβά.

    η 3η λύση είναι ριψοκίνδυνη αρκετά και θα έλεγα να μην παίρνεις τόσο αψήφιστα το θέμα ανατίναξης μοτέρ καθώς απο όλες τις απόψεις είναι μπλέξιμο.Προσωπικά έχω στο ενεργητικό μου μια ανατίναξη που στο τέλος κατέληξε σε αγωγές και δικαστήρια λόγω μαλάκυνσης του μηχανικού που μου παρέδωσε μηχανάκι και μετά απο 30km βάραγε πάλι αλλά δεν το παραδεχόταν.Γενικά ου μπλέξεις με τέτοια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #88
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Επανερχομαι, μιας και σημερα ειχα την ευκαιρια να οδηγησω το μονο απο τα υποψηφια που δεν ειχα οδηγησει. Εκανα ενα test ride το RC390 λοιπον. Δυστυχως (βλ. ποστ #83) το μηχανακι ειναι ακριβως αυτο που ψαχνω.

    Δε θα συγκλονιστει κανενας αν το οδηγησει, αλλα για μενα καλυπτει ολα τα θελω μου. Βασικο καταρχην οτι χωραω. Απο εξω λογικα θα ειναι λιγο αστειο το θεαμα, αλλα εγω πανω δεν ενιωσα αβολα, τα γονατα κουμπωνουν ωραια στις εσοχες του ντεποζιτου και η σελα εχει χωρο να κινηθεις μπρος-πισω. Πολυ ωραιο το υψος των κλιπ ον (ουτε R6, ουτε R3), ειναι σκυφτο τοσο οσο ωστε να σε μπριζωνει χωρις να σε κουραζει. Το μονοκυλινδρο μοτερ για μενα ειναι η ιδανικη λυση για τοσο λιγα κυβικα και, αν και δεν ταιριαζει τοσο με τον χαρακτηρα ενος ss, πρακτικα σου δινει αυτο που θες οποτε το θες. Ψηλα αδειαζει γρηγορα και ο κοφτης δεν αργει αλλα απο ροπη μια χαρα. Και φυσικα στο χειρισμο ποδηλατο... Το θεμα με την αξιοπιστια παραμενει φυσικα, αλλα νομιζω πως μαλλον αξιζει το ρισκο η συγκεκριμενη περιπτωση.

    Οι επιλογες τρεις: καινουριο στα 4700, μτχ πολιτικο, μτχ αγωνιζομενου(με racing kit). Σκεφτομαι σοβαρα για την τριτη λυση - ακομα κι αν παρω κανα μοτερ παραμασχαλα σε καποια φαση, και μονο τα εξτρα που φοραει πανω το μηχανακι αξιζουν.
    συμφωνω με το billy84!
    η καλυτερη λυση ειναι η 2η. βρεις ενα λογικη τιμη-κατασταση και τσιμπα το!
    στο κλειστο στροφιλικι θα χερεσαι να οδηγας (οπως εγω με το 250).
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  14. #89
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ολα καλα κι ωραια, αλλα με δεδομενη ΚΑΙ την συνθηκη χαμηλου κοστους, θα εβαζα προσωπικα πολυ ψηλα στην λιστα το ταπεινο drz.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Εγω διαφωνω! (Παπαρηγα Mode on)

    Και να ανατιναχτει το μοτερ, ΤΙ ΕΓΙΝΕ? (Δεν μιλαω για μπιελα που ειδε το φως του ηλιου)
    Δηλαδη ετσι οπως θα το οδηγαει, στα υπολοιπα δεν υπαρχει πιθανοτητα ανατιναξης;;
    Μονοκυλινδρο ειναι, top end rebuild παλεψιμο οικονομικα...

    Οπως ειπε ο Πετρος ... και μονο τα εξτρα αν βαλεις κατω, αξιζει!
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποια θα είναι η επόμενη μηχανή;
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 11:32
  2. Ποια θα είναι η επόμενη μηχανή;
    από SnakeMJK στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2007, 08:51
  3. Κόντρα αμάξι-μηχανή
    από jp929rr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 09:20
  4. Γυναικα Και ΜηΧανη
    από motopower στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 00:46
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 20:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF