Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 111

Θέμα: Επόμενη μηχανή: Επιχείρηση Orange Trellis Frame.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    Επόμενη μηχανή: Επιχείρηση Orange Trellis Frame.

    Για οσους παρακολουθουν το φορουμ θα εχετε καταλαβει οτι ειμαι σε φαση αναζητησης μηχανης. Το ΜΤ09 ειναι προς πωληση και ειμαι στη φαση εκεινη που ψαχνομαι για το επομενο. Πλεον με την αγορα δευτερου μικρου (GN250) ανοιγουν επιλογες για πιο ειδικα μηχανηματα που παλαιοτερα δε θα με καλυπταν στις καθημερινες αναγκες μετακινησης. Τα κριτηρια μου; Πρωτο και βασικοτερο: Ελαφρυ μηχανακι. Δε με καινε τα αλογα, θελω κατι που να το νιωθω παιχνιδι και να μην στραμπουλιεται στην πιστα καρτ. Δευτερο: Fun to ride factor. Τριτο: Σχετικα λογικο κοστος αποκτησης και χρησης. Εχω βαλει το πεντοχιλιαρο ως ταβανι και με απασχολει να μην εχω συντηρηση αγωνιστικου. Δεν ψαχνω για NC αλλα δεν κοιταω και svx. Τεταρτο:Μεταπωλητικη αξια. Μην κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου, σε κανα χρονο, βαρια εναμιση παλι θα θελω να το αλλαξω, οσο καλο κι αν ειναι (βλ.ΜΤ-09).

    Τα υποψηφια μοντελα αυτη τη στιγμη ειναι τα παρακατω.

    1)KTM RC390

    Το μοναδικο που δεν εχω οδηγησει. Ωστοσο εχω οδηγησει το duke390 και ξερω πως σαν μοτερ/βαρος με καλυπτει για αυτο που θελω (δεν ειναι δηλαδη ενοχλητικα αργο, ισα ισα), εχω οδηγησει το RC200 που ειναι ιδιο στο στησιμο και με βολεψε, και εχω ανεβει στο ιδιο το RC390 στατικα και ειδα πως δεν εχω θεματα εργονομικα (μπορει να δειχνω λιγο αστειος πανω του αλλα αυτο δεν με απασχολει). Ειναι το μονο στο οποιο παιζει και η πιθανοτητα αγορας καινουριου, με την προσφορα της ΚΤΜ στα 4690 για τα μοντελα του 2017, 1000€ κατω απο την κανονικη τιμη δηλαδη. Κατα τ'αλλα ως τα 3800€ υπαρχουν μεταχειρισμενα μαμα καθως και μηχανακια αγωνιζομενων με το racing kit της ΚΤΜ που ειναι υπερπληρες (μπρος-πισω αναρτησεις, εξατμιση, πολυεστερικα, μαρσπιε, κτλ).

    2)ΚΤΜ SMR690 2008-2011

    Ειναι το γνωστο ασχημοπαπο στην εκδοση R με αρκετα καλουδια οπως ρυθμιζομενες αναρτησεις WP, ζαντες Marchesini, φρενα Brembo... Ειχα την ευκαιρια να το οδηγησω, ειναι το πιο πολιτισμενο απο τα υποψηφια, χωρις να το λες και αδιαφορο. Επαρκως ελαφρυ (αλλα οχι παιχνιδι σαν τα αλλα δυο), διαχειρισιμη δυναμη, βολικη σταση και γεωμετρια, η οποια ωστοσο μου θυμισε αρκετα street μηχανη. Δεν ειναι δηλαδη τοσο SM οσο δειχνει, μαλλον θα το ελεγα ενα duke μεταμφιεσμενο σε SM. Εδω οικονομικα παιζουμε κατω απο τα 4000€, πρακτικα πιστευω οτι με 3500€ μπορεις να αγορασεις καποιο μαμα σε καλη κατασταση και λιγο παραπανω για καποιο με εξατμιση. Μην ξεχναμε οτι το 2012 ειχαν πουληθει τελευταια στοκ κομματια στα 6990€.

    3)ΚΤΜ SMC690 2008-2012

    Ο,τι πιο κοντινο σε αγωνιστικο SM που να εχει injection, μιζα και συντηρηση πολιτικου. Παναλαφρο, γκαζι που μακραινει χερια (οταν το οδηγησα απορησα πώς γινεται να ειναι το ιδιο μοτερ με τα Duke / SM), πολυ ωραια θεση οδηγησης με σελα που παει σχεδον μεχρι το τιμονι, αδιαφορο εμφανισιακα (ακομα και το ασχημοπαπο SM τουλαχιστον εχει "κατι" πανω του). Μεγαλο προβλημα η τιμη του, αφου τα περισσοτερα παιζουν πανω απο τα 5000, με καποιους ιδιοκτητες με πολλη φαντασια να ζητανε ακομα και 6-7 χιλιαρικα.

    [Υπαρχει και ως τεταρτο υποψηφιο(?) το Duke IV, που το βρισκεις σε πολυ λογικη τιμη για το ποσο προσφατο μηχανακι ειναι (κατω απο τα 5000€), αλλα απ'οσο διαβαζω υστερει στο fun factor. Βεβαια εχω την υποψια πως ειναι μηχανη που την χαντακωσαν εν μερει με το γραναζωμα που του βαλαν και οτι με λιγο κοντεμα (-1/+2) θα ζωντανεψει επαρκως... Το ΙΙΙ που θα μπορουσε να προταθει απο πολλους προσωπικα το βρισκω ασχημο -ξερω ειμαι λαθος, αλλα τι να κανουμε, γουστα ειναι αυτα- και ειναι πολυ πιο ακριβο απο το SMR χωρις να βλεπω το λογο.]

    Οποιοδηποτε απο τα τρια ξερω πως θα με καλυψει, με το καθενα να υπερτερει και να υστερει στα σημεια του αντιστοιχα. Τεινω περισσοτερο στο RC που ειναι και οικονομικα η πιο συμφερουσα επιλογη, αλλα με ιντριγκαρει και η ιδεα του sumo που θα με βαλει στη διαδικασια να ψαχτω λιγο με ενα νεο στιλ οδηγησης. Τελος στο θεμα της αγορας, μπορει να μην εχει φυγει το ΜΤ09 ακομα αλλα ειναι κατι που δε με αγχωνει, αφου ειναι μηχανακι που μεχρι την ανοιξη θα φυγει. Τα λεφτα για την αγορα του επομενου υπαρχουν ηδη στην ακρη, οποτε το καθημερινο τσεκαρισμα του car.gr δε γινεται μονο για θεωρητικους λογους. Αν βρισκοταν τωρα η πραγματικη ευκαιρια εχω τη δυνατοτητα να το χτυπησω ακομα κι αν αυτο σημαινει πως θα εχω τρια μηχανακια για δυο-τρεις μηνες.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Αν το θες κυρίως για το πιστάκι και ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς με οδήγηση πίστας στο μέλλον (έχουμε σχετικό θέμα εδώ αν θες να μελετήσεις πριν μπεις ), παίρνεις το RC. Αν το θες για καθημερινή μετακίνηση και δε σε πειράζει να δώσεις περισσότερα λεφτά απ'όσα αξίζει, αλλά για ένα πολύ καλό κατά τ'άλλα σύνολο, παίρνεις το SMC. Αν το θες για καθημερινή μετακίνηση και θες ένα πιο μέτριο μηχανάκι, αλλά σε πολύ καλύτερη τιμή και - πιθανότατα - πολύ καλύτερη μεταπώληση, παίρνεις το SM.

    Problem solved.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν το θες κυρίως για το πιστάκι και ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς με οδήγηση πίστας στο μέλλον (έχουμε σχετικό θέμα εδώ αν θες να μελετήσεις πριν μπεις ), παίρνεις το RC. Αν το θες για καθημερινή μετακίνηση και δε σε πειράζει να δώσεις περισσότερα λεφτά απ'όσα αξίζει, αλλά για ένα πολύ καλό κατά τ'άλλα σύνολο, παίρνεις το SMC. Αν το θες για καθημερινή μετακίνηση και θες ένα πιο μέτριο μηχανάκι, αλλά σε πολύ καλύτερη τιμή και - πιθανότατα - πολύ καλύτερη μεταπώληση, παίρνεις το SM.

    Problem solved.
    Συμφωνω με μπλιτζερ εγω προτεινω SMC μονο και μονο για το fun factor (αν τα ειχα θα το τσιμπαγα χθες)

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Αν βρει καλοσυντηρημένο SMC με 4,5 χιλιάρικα, ναι. Παραπάνω δε θα έδινα σε καμία περίπτωση. Για περισσότερα, θα προτιμούσα ένα Duke IV.

    Απλά θέλω να σημειώσω κάτι: το Duke III είναι το ομορφότερο Duke έβερ.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    να σου θυμίσω ότι από το 08 έως σήμερα έχουν περάσει 10 χρόνια
    και σε τέτοια μηχανάκια είναι παααααρα αφού τα χουν παρτ... χρησιμοποιήσει πολλά
    άξεστα χέργια
    ανανήψαντας

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Το smr 690 είναι μάλλον το πιο σπάνιο από αυτά που έχεις βάλει.
    Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα στα 3800 αυτή τη στιγμή στο car. Sm θα βρεις πολλά, από r συνήθως παιζουν 2,1 η και κανένα στο παραπάνω σάιτ. Η τιμή που το δίνει, εφόσον είναι σωστό μηχανάκι, είναι πολύ καλή. Γύρω στα 4500-5000 παίζουν.....οοοταν μπει κάποια αγγελία.

    Ένα αντίστοιχο έχω κι εγω, φανταστικό μηχανάκι, με αστεία κατανάλωση. Εφόσον έχεις ενα μουλάρι για κάθε μερα, είναι ότι πρέπει να βγαίνεις βόλτα και να ξεχνιέσαι.

    Αν και να σου πω την αλήθεια, εγώ ένα SMC έψαχνα αλλά ήταν πολύ λίγα κι ακριβά. Έχουν γύρω στα 15-20 κιλά διαφορα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Εγώ λεω να πας στο rc. Στο φουλ αγωνιστικό. Να το οδηγαμε και εμείς που και που...
    Και όσο για το που θα το πουλήσεις μετά από 1 χρόνο βαριά (μεταξύ μας ειμαστε) θα το πάρει ένας φίλος σου που τρελενεται για το μηχανακι...
    Που θα δώσεις τα ωραία σου λεφτάκια να πας σε 10 χρόνων μηχανακι και όχι οποιοδήποτε.... KTM ιφ γιου νοου γουατ αϊ μην.....

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    αλλη οδηγηση το rc και άλλη το sm. εσυ θες να οδηγας ss η να οδηγας sm?
    εγω θα έπαιρνα 450sm έτοιμο απο αγγελίες στα 3500μαξ. Η συντήρηση δεν ειναι τοσο θέμα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Τα κυβικά και τα άλογα ουδείς εμισησε... Και εφόσον θες να το κάνεις το αμαρτημα, ας το κάνεις σωστά...
    SMC 690.-

    Άλλωστε δεν βλέπω τον λόγο να έχεις 250cc και 390cc..
    Λογικοτερο είναι το 250/690...

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    Άλλωστε δεν βλέπω τον λόγο να έχεις 250cc και 390cc..
    Λογικοτερο είναι το 250/690...
    Αναφέρεσαι στην εταιρεία που βγάζει 1050, 1090, 1190, 1290 ή κάποια άλλη;
    Life begins at 45°.

  11. #11
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    ivκαι οπως ειπες
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  12. #12
    rc390 ,θα έλεγα, που είναι ταμάμ για το πιστάκι και μπορεί να μπει και Σέρρες, άσε που δεν καταλαβαίνει από προοδευτικά ανοιγόμενο γκάζι....
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Αυτός με το CBR 1000 (αν είδα καλά), που τον περνάει στην ευθεία, δεν ντράπηκε καθόλου;
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παιδιά τι λέμε;
    Σε μεταχειρισμένο αγοράζουμε ιδιοκτήτη και όχι μηχανακι σωστά;

    Σωστά...

    Από την μια έχουμε ένα smc ή δούκα 10ετιας που η πλειοψηφία, με εννοείτε εξαιρέσεις, που όλοι φαντάζομαι ξέρετε τι εννοώ.
    Και από την άλλη έχουμε σοβαρό χομπίστα πίστας που μπορεί να έχει 2η καινούργια εξάτμιση επειδή μπορεί να γρατζουνιστηκε η παλιά. Πάλι υπάρχουν εξαιρέσεις και με το αγωνιστικό ακόμη λιγότερες. Ίσως και καμία.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Το smr 690 είναι μάλλον το πιο σπάνιο από αυτά που έχεις βάλει.
    Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα στα 3800 αυτή τη στιγμή στο car. Sm θα βρεις πολλά, από r συνήθως παιζουν 2,1 η και κανένα στο παραπάνω σάιτ. Η τιμή που το δίνει, εφόσον είναι σωστό μηχανάκι, είναι πολύ καλή. Γύρω στα 4500-5000 παίζουν.....οοοταν μπει κάποια αγγελία.
    Καλα δεν ειναι και κανα Nuda, τεσσερα εχει αυτη τη στιγμη το car (απλα οι τρεις δεν εχουν βαλει σωστα τον τιτλο). Τα τρια ειναι κατω απο 4000€.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/14427130/
    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/18278061/
    https://www.car.gr/17857734-ktm-690-sm-super

    Και το τεταρτο που ειναι μονο για γνωστες.
    https://www.car.gr/18067257-ktm-690-supermoto

    εξάλου δεν κοικλοφωρούν πολλά γνήσια γιατι πολλοί περνουν τα sm και τα κάνουν μετατροπή και τα βαφτίζουν SM-R




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αλλη οδηγηση το rc και άλλη το sm. εσυ θες να οδηγας ss η να οδηγας sm?
    εγω θα έπαιρνα 450sm έτοιμο απο αγγελίες στα 3500μαξ. Η συντήρηση δεν ειναι τοσο θέμα.
    Δεν εχω θεμα. Μου αρεσει το γονατο κατω αλλα και να δοκιμασω κατι διαφορετικο δε με χαλαει. ΚΤΜ και αγωνιαρικο το φοβαμαι πολυ ρε γμτ, δεν ξερω... Δε θα'πρεπε;


    Για αυτο που λετε οτι ΚΤΜ δεκαετιας εχει το ρισκο του, το σκεφτομαι κι εγω σιγουρα... Θα'θελα να οδηγησω και το IV να δω, τοσο μαπα ειναι πια;

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποια θα είναι η επόμενη μηχανή;
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 11:32
  2. Ποια θα είναι η επόμενη μηχανή;
    από SnakeMJK στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2007, 08:51
  3. Κόντρα αμάξι-μηχανή
    από jp929rr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 09:20
  4. Γυναικα Και ΜηΧανη
    από motopower στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 00:46
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 20:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF