Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 111

Θέμα: Επόμενη μηχανή: Επιχείρηση Orange Trellis Frame.

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Εγω διαφωνω! (Παπαρηγα Mode on)

    Και να ανατιναχτει το μοτερ, ΤΙ ΕΓΙΝΕ? (Δεν μιλαω για μπιελα που ειδε το φως του ηλιου)
    Δηλαδη ετσι οπως θα το οδηγαει, στα υπολοιπα δεν υπαρχει πιθανοτητα ανατιναξης;;
    Μονοκυλινδρο ειναι, top end rebuild παλεψιμο οικονομικα...

    Οπως ειπε ο Πετρος ... και μονο τα εξτρα αν βαλεις κατω, αξιζει!
    Έτσι ακριβώς. Και εγώ διαφωνώ.
    Πιστεύω περισσότερες πιθανότητες έχεις να πάρεις σκάρτο μηχανακι από ένα πιτσιρικά που δεν ξέρεις πως το δούλευε παρά από έναν σοβαρό χομπίστα-αγωνιζόμενο με ευλαβικες συντηρήσεις.
    Μην κοροϊδευόμαστε δεν θα πάρει μεταχειρισμένο τέτοιο μηχανακι από κανέναν 50αρι που το πήγαινε μόνο εθνικές και βροχή δεν είδε ποτέ.
    Bonus το 1,5-2 χιλιάρικα έξτρα στα περιφερειακά που μαζί με τα μανισια αξίζουν όσο το μισό μηχανακι.



    Τι σχέση έχει το έτοιμο αγωνιστικό rc390 ή έστω το πολιτικό 390 με το DRZ δεν το καταλαβα....
    Τελευταία τροποποίηση από giorgos.boun; 21/02/2019 στις 18:28.

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    @billy84
    Βασιλη σορι αλλα δεν καταλαβα ποια ειναι η προταση σου. Κουρτινα 1 ή 2; (καινουριο ή μτχ πολιτικο; )
    Τα χιλιομετρα θα ειναι πολυ λιγοτερα απο 10Κ το χρονο παντως. Τωρα που εχω και το μικρο υπολογιζω οτι θα μιλαμε για λιγοτερα απο τα μισα.

    @DrBig
    Μου περασε και το DRZ απο το μυαλο, αλλα εχω την εντυπωση οτι υστερει πολυ σε trackability που ειναι μια απο τις προτεραιοτητες μου.



    Εκτος απο επισκευη παντως παιζει και η αγορα μοτερ ως εναλλακτικη. Λιγο πανω απ'το χιλιαρικο παιζουν.

    Το θεμα ειναι οτι στο πολιτικο θα χρειαστει να ριξω αμεσα καποια λεφτα τουλαχιστον σε αναρτησεις. Δεν ειναι για πολλα πολλα, το διαπιστωσα και με τη μικρη σημερινη επαφη. Στο racing υπαρχει και μια πιθανοτητα να μη χρειαστει κατι παραπανω (αν μας κανει τη χαρη το μοτερ, λεμε τωρα). Επισης κανενας δε μου λεει πως και το πολιτικο δε θα μου βγαλει κατι μοτερικο. Εκει θα ειμαι διπλα χαμενος μετα.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Έτσι ακριβώς. Και εγώ διαφωνώ.
    Πιστεύω περισσότερες πιθανότητες έχεις να πάρεις σκάρτο μηχανακι από ένα πιτσιρικά που δεν ξέρεις πως το δούλευε παρά από έναν σοβαρό χομπίστα-αγωνιζόμενο με ευλαβικες συντηρήσεις.
    Ακριβως! Προσωπικα δεν φοβαμαι καποιον που το "Ετρεξε" το οχημα του, ειτε μιλαμε για 2 ειτε για 4 ροδες.
    Περισσοτερο φοβαμαι τον ανιδεο που απλα πειραματιστηκε χωρις να ξερει!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #94
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    @DrBig
    Μου περασε και το DRZ απο το μυαλο, αλλα εχω την εντυπωση οτι υστερει πολυ σε trackability που ειναι μια απο τις προτεραιοτητες μου.
    Και με drz και με 390 θα διασκεδαζεις στη πιστα. Το ενα θα υπερτερει καπου, το αλλο καπου αλλου. Εγω ανεφερα το drz για δυο λογους, ο ενας ειναι πως το μοτερ προσφερεται για να βγαλεις αλογα, ο δευτερος επειδη ειχα παρακολουθησει μια σειρα απο βιντεο του ari απο το motorcyclist, ο οποιος ετρεχε ενα rc390 και αφου το εθαψε σε θεματα αξιοπιστιας, πηγε και πηρε ενα ninja 400. Με το drz δεν εχεις τετοια θεματα αν δε το παρακανεις στο tuning.

    Στην τελικη, ναι ειναι διαφορετικα μηχανακια, το ενα εχει διαδρομες στις αναρτησεις καμια 25ρια+ εκατοστα και το αλλο πιθανοτατα το μισο, το ενα ειναι στρητακι το αλλο sm, αλλα και τα δυο ειναι αρκουντως ελαφρια και μαζεμενα ωστε αυτες οι διαφορες στο στησιμο και στο χαρακτηρα να μην ειναι χαοτικες, οπως πχ μεταξυ ενος 990sd και ενος 950sm. Απλα προσωπικα, το μεγαλυτερο ευρος χρησης του drz σε συνδυασμο με την αξιοπιστια του (και τα αρκετα παραπανω αξιοπιστα αλογα) θα αρκουσαν για να παρω την αποφαση μου.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 21/02/2019 στις 20:13.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    εγω παλι διαφωνω με τους διαφωνουντες...

    αδυνατω δλδ να πιστεψω πως μπορει να λογιζεται σαν σωστη αγορα ενα οχημα το οποιο ξερουμε εκ των υστερων οτι θα βγαλει καποιο μηχανικο προβλημα...
    ποσο μαλλον οταν ολο το οχημα εχει σαν κοστος αγορας 3 και η βλαβη (επειδη θα ειναι μοτερ) θα παει κοντα στο 1 και μπορει και παραπανω...δλδ 1/3 της αξιας του....

    δεν ξερω, μπορει να τα βλεπω εγω πολυ "τετραγωνα" αλλα το να σου παρουσιαστει η kinder εκπληξη μπιελα ή οι βαλβιδες να καρφωθουν ωσαν βελακια στο πιστονι, ανα πασα ωρα και στιγμη, δεν μου φαινεται και το καλυτερο δυνατο σεναριο για ενα μηχανακι που εχει αγοραστει προσφατα...

    αυτο περα απο την (προφανη) βλαβη, ενεχει και τον κινδυνο της πτωσης...οποτε εκτος των αλλων εξοδων (πλαστικα-περιφερειακα) θετουμε σε κινδυνο και την ακεραιοτητα μας...

    και ολα αυτα γιατι? γιατι το 390 ειναι πιστολι και ελαφρυ και παει γ@μιωντας στην πιστα...

    οκ, δεν ξερω..Πετρο θα το σκεφτομουν 2 και 3 φορες να αγορασω ενα τετοιο μηχανακι...οσο και "ιδανικο" να φαινεται...

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εγω παλι διαφωνω με τους διαφωνουντες...

    αδυνατω δλδ να πιστεψω πως μπορει να λογιζεται σαν σωστη αγορα ενα οχημα το οποιο ξερουμε εκ των υστερων οτι θα βγαλει καποιο μηχανικο προβλημα...
    ποσο μαλλον οταν ολο το οχημα εχει σαν κοστος αγορας 3 και η βλαβη (επειδη θα ειναι μοτερ) θα παει κοντα στο 1 και μπορει και παραπανω...δλδ 1/3 της αξιας του....

    δεν ξερω, μπορει να τα βλεπω εγω πολυ "τετραγωνα" αλλα το να σου παρουσιαστει η kinder εκπληξη μπιελα ή οι βαλβιδες να καρφωθουν ωσαν βελακια στο πιστονι, ανα πασα ωρα και στιγμη, δεν μου φαινεται και το καλυτερο δυνατο σεναριο για ενα μηχανακι που εχει αγοραστει προσφατα...

    αυτο περα απο την (προφανη) βλαβη, ενεχει και τον κινδυνο της πτωσης...οποτε εκτος των αλλων εξοδων (πλαστικα-περιφερειακα) θετουμε σε κινδυνο και την ακεραιοτητα μας...

    και ολα αυτα γιατι? γιατι το 390 ειναι πιστολι και ελαφρυ και παει γ@μιωντας στην πιστα...

    οκ, δεν ξερω..Πετρο θα το σκεφτομουν 2 και 3 φορες να αγορασω ενα τετοιο μηχανακι...οσο και "ιδανικο" να φαινεται...
    Σταύρο αν το δεις από μια μεριά έχει βάση αυτό που λες. Μόνο που δεν συζητάμε αυτό. Απλά λέμε ότι θελουμε το 390 αλλά έχουμε 3 επιλογές. Πάμε δηλαδή σαν βάση ότι θα το πάρουμε αλλά δεν ξέρουμε πια κουρτίνα να διαλέξουμε.
    Σε αυτό λοιπόν πάνω θα δώσω ένα παράδειγμα για να καταλαβεις τι εννοώ.
    Αν ήθελα σουζουκι 1000 λοιπόν θα προτιμούσα να πάρω το δικό σου ξέροντας πως όλα τα χιλιόμετρα είναι σε πίστα αλλά από σοβαρό χομπίστα παρά ένα που πήγαινε σε καφετέρια. + τα περιφερειακά που φοράς σαν μπόνους.
    Νομίζω θα ήταν καλή αγορά.

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος

    οκ, δεν ξερω..Πετρο θα το σκεφτομουν 2 και 3 φορες να αγορασω ενα τετοιο μηχανακι...οσο και "ιδανικο" να φαινεται...
    Πιστεψε με Σταυρο το σκεφτομαι οχι 2 και 3, αλλα 13. Εμενα πιο πολυ αυτο που με ανησυχει ειναι οτι δυστυχως δεν ισχυει αυτο που λεει ο Γιωργος, οτι δηλαδη ειναι βλαβες που προκυπτουν απο ατομα που ειναι ασχετοι και οτι στα χερια του χομπιστα που το προσεχει θα ειναι ολα μελι γαλα. Δεν ειναι gixxer ουτε daytona, ειναι ενα μηχανακι made in India με ενα τερμα πουσαρισμενο μοτερ, που εχει ξεκαθαρα καποιο ελλατωμα στο σχεδιασμο του. Αν ειχα ενα ευρω για καθε φορα που εχω διαβασει "blown head gasket" στα φορουμ παιζει να ειχα βγαλει τα λεφτα για να το αγορασω.

    Για του λογου το αληθες, νημα οπου μιλανε αγωνιζομενοι κατοχοι.

    https://www.rc390-forum.com/forum/kt...ty-report.html

    We've had 5 RC390's race in our club. All five, including mine, have blown head gaskets.
    3 out of the 5 that raced at my track blew head gaskets also...2 bikes did it more than twice.
    I've blown mine a few times so far!
    Χθες μιλησα και με ενα παιδι απο Αθηνα που ειχε το ιδιο θεμα (στα 12000χλμ), τελικα εβαλε αλλο μοτερ με συνολικο κοστος 1500€. Και παλι ειναι με το αγχος βεβαια. Το χειροτερο για μενα ειναι οτι δεν εχει βρεθει καποια λυση για το θεμα. Να πω οτι οκ, ανοιξαμε μια φορα το μοτερ, βαλαμε τα νεα βελτιωμενα ανταλλακτικα και απο εδω και περα "ησυχαζουμε". Διαβαζεις για ανθρωπους που τους εχει συμβει πανω απο μια φορα. Ειναι το ατιμο ακριβως αυτο που ψαχνω βεβαια, αλλα...
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 22/02/2019 στις 13:50.

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    αμα σκοπευεις να σπρωχνεις λεφτα με το φτυαρι πανω στο μηχανάκι παρε ενα sxv550. τουλάχιστον θα εχεις σοβαρο μηχανάκι.

  9. #99
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πιστεψε με Σταυρο το σκεφτομαι οχι 2 και 3, αλλα 13. Εμενα πιο πολυ αυτο που με ανησυχει ειναι οτι δυστυχως δεν ισχυει αυτο που λεει ο Γιωργος, οτι δηλαδη ειναι βλαβες που προκυπτουν απο ατομα που ειναι ασχετοι και οτι στα χερια του χομπιστα που το προσεχει θα ειναι ολα μελι γαλα. Δεν ειναι gixxer ουτε daytona, ειναι ενα μηχανακι made in India με ενα τερμα πουσαρισμενο μοτερ, που εχει ξεκαθαρα καποιο ελλατωμα στο σχεδιασμο του. Αν ειχα ενα ευρω για καθε φορα που εχω διαβασει "blown head gasket" στα φορουμ παιζει να ειχα βγαλει τα λεφτα για να το αγορασω.

    Για του λογου το αληθες, νημα οπου μιλανε αγωνιζομενοι κατοχοι.

    https://www.rc390-forum.com/forum/kt...ty-report.html







    Χθες μιλησα και με ενα παιδι απο Αθηνα που ειχε το ιδιο θεμα (στα 12000χλμ), τελικα εβαλε αλλο μοτερ με συνολικο κοστος 1500€. Και παλι ειναι με το αγχος βεβαια. Το χειροτερο για μενα ειναι οτι δεν εχει βρεθει καποια λυση για το θεμα. Να πω οτι οκ, ανοιξαμε μια φορα το μοτερ, βαλαμε τα νεα βελτιωμενα ανταλλακτικα και απο εδω και περα "ησυχαζουμε". Διαβαζεις για ανθρωπους που τους εχει συμβει πανω απο μια φορα. Ειναι το ατιμο ακριβως αυτο που ψαχνω βεβαια, αλλα...
    Μετα απ ολα αυτα εξακολουθεις και το σκεφτεσαι?

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πιστεψε με Σταυρο το σκεφτομαι οχι 2 και 3, αλλα 13. Εμενα πιο πολυ αυτο που με ανησυχει ειναι οτι δυστυχως δεν ισχυει αυτο που λεει ο Γιωργος, οτι δηλαδη ειναι βλαβες που προκυπτουν απο ατομα που ειναι ασχετοι και οτι στα χερια του χομπιστα που το προσεχει θα ειναι ολα μελι γαλα. Δεν ειναι gixxer ουτε daytona, ειναι ενα μηχανακι made in India με ενα τερμα πουσαρισμενο μοτερ, που εχει ξεκαθαρα καποιο ελλατωμα στο σχεδιασμο του. Αν ειχα ενα ευρω για καθε φορα που εχω διαβασει "blown head gasket" στα φορουμ παιζει να ειχα βγαλει τα λεφτα για να το αγορασω.

    Για του λογου το αληθες, νημα οπου μιλανε αγωνιζομενοι κατοχοι.

    https://www.rc390-forum.com/forum/kt...ty-report.html







    Χθες μιλησα και με ενα παιδι απο Αθηνα που ειχε το ιδιο θεμα (στα 12000χλμ), τελικα εβαλε αλλο μοτερ με συνολικο κοστος 1500€. Και παλι ειναι με το αγχος βεβαια. Το χειροτερο για μενα ειναι οτι δεν εχει βρεθει καποια λυση για το θεμα. Να πω οτι οκ, ανοιξαμε μια φορα το μοτερ, βαλαμε τα νεα βελτιωμενα ανταλλακτικα και απο εδω και περα "ησυχαζουμε". Διαβαζεις για ανθρωπους που τους εχει συμβει πανω απο μια φορα. Ειναι το ατιμο ακριβως αυτο που ψαχνω βεβαια, αλλα...
    Προφανώς λοιπόν μιλάμε για ένα τέρμα πουσαρισμενο μοτέρ το οποίο δεν είναι πολιτικό*... Ότι και αν αυτό συνεπάγεται...
    Ακόμα και να το ήθελες ΜΟΝΟ για πίστα...δλδ να το είχες παρκαρισμενο στο ρυσιο και να πήγαινες μόνο για ξεκαυλωμα.. Εγώ θα το σκεφτόμουν σοβαρά για την τούμπα... Δλδ σκέψου να είσαι πάνω στο γκαζι στην έξοδο, πλαγιασμενος και να κόψει...low με το καλημέρα...

    Δεν θα εμπιστευομουν ούτε τα λεφτά μου, ούτε το κορμί μου στο συγκεκριμένο μηχανακι..



    *δεν σημαινει οτι απαραιτητα εχει καποιο ελαττωμα στον σχεδιασμο του...μπορει λογω της συμπιεσης να καιει την φλατζα κεφαλης...αυτο σημαινει ουσιαστικα (πουσαρισμενο ΜΗ πολιτικο)
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 22/02/2019 στις 19:01.

  11. #101
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Πέτρο για μένα χτύπα το RC390, αφού σου άρεσε και κούμπωσες καλά. Κι εμένα μου αρέσει πολύ, αλλά είναι αρκετά μικρό για τις διαστάσεις μου. Στο test ride του πάντως μου άρεσε πολύ.Απλά θα ήθελα να είναι μεγαλύτερο σε όγκο.

    Με μεταχειρισμένο KTM SM δεκαετίας δεν θα έμπλεκα εκτός αν ήταν του κολλητού μου.

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    @billy84
    Βασιλη σορι αλλα δεν καταλαβα ποια ειναι η προταση σου. Κουρτινα 1 ή 2; (καινουριο ή μτχ πολιτικο; )
    Τα χιλιομετρα θα ειναι πολυ λιγοτερα απο 10Κ το χρονο παντως. Τωρα που εχω και το μικρο υπολογιζω οτι θα μιλαμε για λιγοτερα απο τα μισα.


    Δεν πρότεινα καινούργιο η μεταχειρισμένο γιατί δεν έχω παρακολουθήσει τις τιμές καθόλου.Δεν ξέρω τι παίζει.Γλιτώνεις σπουδαίο ποσό αν βρεις κάποιο 2τιας-3τιας?Αν ναι τότε βουρ για μεταχειρισμένο και τα ρέστα βενζίνες.

    Για τα Km που αναφέρεις δεν έχεις να φοβηθείς κάτι πιστεύω(και ελπίζω)!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #103
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Τελικα εκανες τπτ?

  14. #104
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Κάτσε να δω ημερομηνία για να θυμηθώ για ποια φάση μιλάμε.

    Λογικά πρέπει να είναι τότε που αγόρασα ένα 636 και το έκανα σταντ. Το πούλησα στο χρόνο και πήρα το gsx250r καινούριο με την προσφορά στα 2800, το οποίο πούλησα στο εξάμηνο και πήρα ένα Ζ250SL (αυτό έχω τώρα). Πάντως σ'αυτό που έψαχνα τότε το Ζ είναι πολύ κοντά.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποια θα είναι η επόμενη μηχανή;
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 10:32
  2. Ποια θα είναι η επόμενη μηχανή;
    από SnakeMJK στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2007, 07:51
  3. Κόντρα αμάξι-μηχανή
    από jp929rr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 08:20
  4. Γυναικα Και ΜηΧανη
    από motopower στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 23:46
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF