Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Φλαμπέ φίλτρο αέρα

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε αχαίρευτε έχω συζήτηση με τον παππού ,τι πετάγεσαι ?
    Εσυ για πεταξου μεχρι Μπραχαμι να κανεις παντιλικια στην πλατεια με το Μπολντορι με την φλοκατη για σελα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Εσυ για πεταξου μεχρι Μπραχαμι να κανεις παντιλικια στην πλατεια με το Μπολντορι με την φλοκατη για σελα...
    κουρελού ήτανε...
    Ποτέ φλοκάτη, δε γκάνει γιατί το καλοκαίρι θ ανάψει ο κώλος σου
    (στα φορ το κάνανε αυτό όχι στα μπολντορ)
    ανανήψαντας

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    κουρελού ήτανε...
    Ποτέ φλοκάτη, δε γκάνει γιατί το καλοκαίρι θ ανάψει ο κώλος σου
    (στα φορ το κάνανε αυτό όχι στα μπολντορ)
    Εξήγησε του ότι τα Χόνδα ήταν για τους δημόσιους υπάλληλους ,σιγουράκι ,την ησυχία μας, εφάπαξ κλπ κλπ.
    Άκου Μπάκλης με φλοκάτη σε μπολντόρ ...

  4. #19
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    κουρελού ήτανε...
    Ποτέ φλοκάτη, δε γκάνει γιατί το καλοκαίρι θ ανάψει ο κώλος σου
    (στα φορ το κάνανε αυτό όχι στα μπολντορ)


    Θα του πουλήσεις και καμμιά κρεμούλα για το αναψοκοκκινισμένο πωπουδάκι του ρε κορόιδο.....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    ανανήψαντας

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Θα του πουλήσεις και καμμιά κρεμούλα για το αναψοκοκκινισμένο πωπουδάκι του ρε κορόιδο.....

    ξεκιναει με ενα φιλτρο φλαμπε και παει σε αναψοκοκκινισμενους παππουδιστικους κωλους...
    και καπως ετσι, ξερεις οτι το νημα ειναι στο moto.gr...

  7. #22
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Εγώ παλικάρια μου δοθείσης ευκαιρίας θέλω να παρακαλέσω τους σοφούς γνώστες αυτών των μηχανημάτων του διαόλου που ονομάζονται καρμπς να φτιάξουν ένα αξιόλογο τεχνικό άρθρο και να το αναρτήσουν στην σωστή μεριά μαζί με τους άλλους θησαυρούς του moto.gr μπας και κάποια στιγμή ξεστραβωθούμε και οι υπόλοιποι.
    Να μάθουμε πως λειτουργούν, τι είναι τα πάιλοτ τζετ τι είναι και τι ρόλο παίζουν τα ζιγκλέρ, με απλά και κατανοητά λόγια για να καταλαβαίνουμε κι εμείς οι αγράμματοι, γιατί όσες φορές προσπάθησα να ασχοληθώ τα έκανα λίγο καλύτερα από σκ@τ@ κι ας νόμιζα ότι είχα διαβάσει και ήξερα.
    Χωρίς πλάκα νομίζω θα ήταν χρήσιμο ένα τέτοια αρθράκι.

    Κυρ Αντώνη μας αρκετό καιρό έχεις που ξεκουράζεσαι κι εσύ κύριε Άγη μας το ίδιο.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #23
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    και εγω εψαχνα τις ανηφορες γιατι εβγαιναν ωραιες σουζες...
    Και στο ίσιωμα κάτι γίνεται

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Τουτων δοθεντων, Λευκαδιε, αντιλαμβανεσαι το γεγονος οτι ο εκπτωτος βασιλευς αναλαμβανει πληρως την ευθυνη, ου μην και τις step by step οδηγιες, του χαμηλωματος της σταθμης καυσιμου εντος του υμετερου εξαεριωτηρος..

    Μην επανελθεις λοιπον δριμυτερος να παραπονεθεις οτι το μηχανακι σου απεκτησε αιφνης "κοφτες"..
    Δηλαδή νίπτεις τας χείρας σου?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ξεκιναει με ενα φιλτρο φλαμπε και παει σε αναψοκοκκινισμενους παππουδιστικους κωλους...
    και καπως ετσι, ξερεις οτι το νημα ειναι στο moto.gr...
    Long live moto.gr


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εγώ παλικάρια μου δοθείσης ευκαιρίας θέλω να παρακαλέσω τους σοφούς γνώστες αυτών των μηχανημάτων του διαόλου που ονομάζονται καρμπς να φτιάξουν ένα αξιόλογο τεχνικό άρθρο και να το αναρτήσουν στην σωστή μεριά μαζί με τους άλλους θησαυρούς του moto.gr μπας και κάποια στιγμή ξεστραβωθούμε και οι υπόλοιποι.
    Να μάθουμε πως λειτουργούν, τι είναι τα πάιλοτ τζετ τι είναι και τι ρόλο παίζουν τα ζιγκλέρ, με απλά και κατανοητά λόγια για να καταλαβαίνουμε κι εμείς οι αγράμματοι, γιατί όσες φορές προσπάθησα να ασχοληθώ τα έκανα λίγο καλύτερα από σκ@τ@ κι ας νόμιζα ότι είχα διαβάσει και ήξερα.
    Χωρίς πλάκα νομίζω θα ήταν χρήσιμο ένα τέτοια αρθράκι.

    Κυρ Αντώνη μας αρκετό καιρό έχεις που ξεκουράζεσαι κι εσύ κύριε Άγη μας το ίδιο.

    Μην μου τους κουράζεις και τους θέλουμε για άλλες δουλειές,για καρμπς υπάρχει αυτό https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=28913

  9. #24
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Να σου πω ότι το έχω διαβάσει αλλά δεν το θυμόμουν. Ου γαρ έρχεται μόνον

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Με το καρμπυρατέρ είχα κάποια θέματα υπερχείλισης,είχα γυαλισει την βελονοθήκη του φλοτέρ και το πρόβλημα φαινόταν να είχε σταματήσει.Τα ζΙγκλέρ του είναι τα εργοστασιακά.
    Μόλις λύσεις το θέμα με το καρμπιρατέρ δεν θα ξαναπάρει φωτιά.
    Αφού καθάρισες τη βελονοθήκη χρειάζεσαι καινούργιο πυραυλάκι εφόσον είναι με ελαστικό κεφάλι, ακόμα και αν δεν χρειάζεται κατά την άποψή σου.
    Μετά ρυθμίζεις ύψος φλοτέρ όπως λέει το βιβλίο με προσοχή να μην συμπιέζεται το ελατήριο στο πυραυλάκι
    , και τέλος όταν το βάλεις πάνω τσεκάρεις πάλι ύψος με διάφανο σωληνάκι στην εκκένωση του φλοτέρ,
    εκμεταλλευόμενος την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων, για να δεις αν έγινε καμιά πατάτα.
    Αν η στάθμη είναι περίπου στην φλάντζα του μπολ και λίγο κάτω πρέπει να είσαι οκ.
    Με το σωληνάκι μπορείς αργότερα να τσεκάρεις το ύψος χωρίς να ανοίγεις καρμπιρατέρ.
    Από ρύθμιση βαλβίδων είμαστε οκ?

  11. #26
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μόλις λύσεις το θέμα με το καρμπιρατέρ δεν θα ξαναπάρει φωτιά.
    Αφού καθάρισες τη βελονοθήκη χρειάζεσαι καινούργιο πυραυλάκι εφόσον είναι με ελαστικό κεφάλι, ακόμα και αν δεν χρειάζεται κατά την άποψή σου.
    Μετά ρυθμίζεις ύψος φλοτέρ όπως λέει το βιβλίο με προσοχή να μην συμπιέζεται το ελατήριο στο πυραυλάκι
    , και τέλος όταν το βάλεις πάνω τσεκάρεις πάλι ύψος με διάφανο σωληνάκι στην εκκένωση του φλοτέρ,
    εκμεταλλευόμενος την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων, για να δεις αν έγινε καμιά πατάτα.
    Αν η στάθμη είναι περίπου στην φλάντζα του μπολ και λίγο κάτω πρέπει να είσαι οκ.
    Με το σωληνάκι μπορείς αργότερα να τσεκάρεις το ύψος χωρίς να ανοίγεις καρμπιρατέρ.
    Από ρύθμιση βαλβίδων είμαστε οκ?
    Το τελευταίο διάστημα το μηχανάκι δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά όταν ήταν κρυο και η απόδοση του φαινόταν πεσμένη.Χτες το βράδυ σε κλείσιμο του γκαζιού με αρκετές στροφές έκανε ένα μπαμ και αμέσως φανηκε να δουλεύει πιο καθαρά και δυνατά,τώρα είχε κάνα σκουπίδι μέσα ή ήταν κάτι άλλο δεν ξέρω ..
    Έλυσα σήμερα και βρήκα τα εξης:το pilot ήταν βρώμικο,το λαστιχένιο πυραυλακι εχει μια γραμμή στην διάμετρο του (στο κάτω μερος του) που φανερώνει φθορά.
    Νομίζω κάτι φαίνεται στην φωτο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2018-12-11-12-36-06.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	33,7 KB 
ID:	402015

    Το φλοτέρ το μέτρησα στα 19-20mm ενώ το μάνουαλ δίνει 16mm,το έφερα στα 16 και έκανα το τεστ με το σωληνάκι.
    Θα παραγγείλω καινούργιο πυραυλάκι και με την πρώτη ευκαιρία θα κοιτάξω και τις βαλβιδες,τις ρύθμισα πριν 3 μήνες αλλά δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχω κάνει από τότε.
    Ευχαριστώ σας παίδες

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Στο κλείσιμο του γκαζιού ενεργοποιείται το κύκλωμα που κλείνει τον αέρα στο κύκλωμα του pilot και κάνει πλουσιότερο το μίγμα
    για να μην σκάει.
    Είναι το καπάκι στο πλάι του slide με τις 2 βιδούλες. Τσεκάρισε το διάφραγμα αν και μάλλον ήταν φτωχό από βρώμικο pilot.

  13. #28
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Τελευταία φορά (πριν κάνα χρόνο) που κοίταξα το διάφραγμα ήταν σε άριστη κατάσταση,μην με βάζεις σε άλλα έξοδα γιατί απ'οτι είδα το γνήσιο πυραυλάκι κανει μια περιουσία .
    Έκανα μερικά χιλιομετρα σήμερα και δείχνει να δουλεύει μια χαρά.Λέω να το ξαπλώσω κάτω για να μπουκώσει να δω πως θα παρει μετά μπροστά (θα φροντίσω να έχω και νερό μαζί μου σε περίπτωση που πάρει πάλι φωτιά )

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Τελευταία φορά (πριν κάνα χρόνο) που κοίταξα το διάφραγμα ήταν σε άριστη κατάσταση,μην με βάζεις σε άλλα έξοδα γιατί απ'οτι είδα το γνήσιο πυραυλάκι κανει μια περιουσία .
    Έκανα μερικά χιλιομετρα σήμερα και δείχνει να δουλεύει μια χαρά.Λέω να το ξαπλώσω κάτω για να μπουκώσει να δω πως θα παρει μετά μπροστά (θα φροντίσω να έχω και νερό μαζί μου σε περίπτωση που πάρει πάλι φωτιά )
    Το πιθανότερο είναι να είναι ΟΚ το διάφραγμα.
    Το πυραυλάκι δεν το γλυτώνεις και καλό είναι να περιορίσεις τις τούμπες μέχρι να το αλλάξεις
    Καλές βόλτες.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Φίλτρο αέρα K&n σε Cbf-600
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2018, 15:37
  2. Φιλτρο αερα 650
    από Zzz750 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 20:58
  3. Dna φιλτρο ΑΕΡΑ
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2006, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF