Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: Βροχη.Παλι τα ιδια ρε πστμ

  1. #31
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ρε συ τελεγονε.Ολα τα προβληματα μου ειναι ηλεκτρολογικης φυσεως.Δε σκαμπαζω γρι.Αν ηταν μηχανικα κατι πιανουν τα χερια μου.Δε ξερω τι θα κανω..
    Ρε συ.... Τζαπάν με ψυχοσύνδρομο Ιταλικού πρώτη φορά βλέπω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Υποψιαζομαι εντονα οτι θα εχουμε μια υπεροχη Παρασκευη..

    @ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ: Στον babisilektrologos δεν πας (και καλα κανεις), σε κανεναν αλλον δεν πας, καλωδια ξηλωνεις απο τις κολλησεις, κομμενα μουστακια μενουν πανω στο καλαϊ, ο χαλκος των καλωδιων σου ειναι τουλαχιστον κυπαρισσι χρωματος, νομιζεις οτι ακουμποντας κανεις επαφή, δεν καταλαβαινουμε τι προσπαθεις να κανεις, ουτε εσυ καταλαβαινεις τι σου προτεινουν να κανεις...
    (καλή φαση, δε λεω αλλα καντην τουλαχιστον την παραμονη των Χριστουγεννων στο σαλονι..)
    Εαν δε μπορεις να βοηθησεις κατσε στην ακρη γιατι θα παρω μερος στο αλλο νημα.Αυτο που σε μαλωνουμε ε
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Με έκανες και έκανα login μετά από δεν ξέρω πόσο...

    Το Freewind το έχω πουλήσει (κλαψ...), αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι, τουλάχιστον στο δικό μου (μοντέλο 98), έπαιρνε μπρος χωρίς να θέλει πατημένο συμπλέκτη:

    - Με το σταντ κάτω αν είχα νεκρά
    - Με το σταντ ανεβασμένο, ακόμα και με ταχύτητα μέσα, με διασκεδαστικά αποτελέσματα αν είσαι αφηρημένος.

    Οπότε αν δε σου παίρνει μπρος με κανέναν από αυτούς τους τρόπους, μάλλον δεν είναι διακόπτης, ή είναι πολλοί μεζεμένοι, ξέρω 'γω...

    Δεν κατάλαβα τελείως τι δοκίμασες -οπότε και τι παρέκαμψες από το κύκλωμα- μέχρι τώρα αλλά μήπως πάει να σε αφήσει το ρελέ της μίζας; Δεύτερη υποψία μου είναι μήπως μαλακίζεται το kill switch και δεν κάνει σωστή επαφή. Μου'χε τύχει και από τότε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ για να μην ψάχνομαι τσάμπα.
    Το κιλ σγουιτς δε το χρεισημοποιω καθολου.Ανοιγωκλεινω απο το κλειδι.Το μηχανακι μου ειναι του 98 και μενα αλλα δε περνει χωρις να παταω συμπλεκτη...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 401868

    Αυτό είναι το μπουτόν της μίζας από στρομ. Δεν ξέρω αν είναι ίδιο με το δικό σου αλλά ρίξε μια ματιά. Αν δεν το έχεις με λεπτοδουλειές μην πιάνεσαι καθόλου. (πετάγονται ελατίρια κλπ) Κάτω απ την επαφή που φαίνεται, υπάρχει ακόμα ένα ελατήριο που την πιέζει πάνω στην άλλη επαφή (που δεν φαίνεται στην φώτο) και είναι και το καπάκι του διακόπτη. Το ελατήριο αυτό είχε αδινατίσει - βρομίσει και ήθελε μέσον για να πάρει μπρος. Καθάρισμα και τέντωμα λίγο το ελατήριο. Όταν το κλείσαμε δούλευε μια χαρά αλλά δεν είχε καλή επαναφορά. Ξανά άνοιγμα, τέντωμα και το ελατήριο (που φαίνεται) διόρθωμα λίγο τα λαμάκια των επαφών καθάρισμα μερικές δοκιμές και... άψογο.
    Ξαναλέω. Λεπτοδουλειά. Στον διακόπτη φτάνεις εύκολα. Ανοίγει δύσκολα το καπάκι του όμως, με φόβο να πεταχτεί κάποιο ελατήριο. Αν δεν πιάνεσαι καλύτερα στον μάστορα, που δεν πιάνετε σίγουρα και θα σου πει να αλλάξεις το διακοπτάκι της μίζας η του συμπλέκτη.
    Και μενα ετσι ειναι το διακοπτακι.Οσο χαλια και να ειναι οταν ενωσα τα δυο καλωδια δεν επρεπε να παρει?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Υποψιαζομαι εντονα οτι θα εχουμε μια υπεροχη Παρασκευη..

    @ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ: Στον babisilektrologos δεν πας (και καλα κανεις), σε κανεναν αλλον δεν πας, καλωδια ξηλωνεις απο τις κολλησεις, κομμενα μουστακια μενουν πανω στο καλαϊ, ο χαλκος των καλωδιων σου ειναι τουλαχιστον κυπαρισσι χρωματος, νομιζεις οτι ακουμποντας κανεις επαφή, δεν καταλαβαινουμε τι προσπαθεις να κανεις, ουτε εσυ καταλαβαινεις τι σου προτεινουν να κανεις...
    (καλή φαση, δε λεω αλλα καντην τουλαχιστον την παραμονη των Χριστουγεννων στο σαλονι..)
    Που τον ξερεις τον μπαμπη εση????Μου το χεις ξαναπει βασικα αλλα δε σε χα ρωτησει.
    Σε ηλεκτρολογους δεν παω γιατι εχω κακια εμπειρια.Πληρωσα 30 ευυρω για καμενη κεντρικη ασφαλεια.Με πιασανε μαλακα...Εκτοτε θεωρω οτι ο ηλεκτρολογος μπορει να σου φαει λεφτα ανετα και να μη καταλαβεις ποτε τιποτα...
    Πολες φορες με βοηθησατε.Με λιγο κοπο και πολυ ηπομονη απο εσας τα καταφερα και γλυτωσα λεφτα.Λεφτα που δεν μου περισευανε ουτε τοτε ουτε τωρα.Καλα καλα με βγαζει ο μηνας ισα ισα με της βενζινες.Δεν ειμαι τωρα να σκαω σε ηλεκτρολογους φραγκα.Εαν ζοριστει τοσο πολυ η κατασταση ισως κανω μια επισκεψη...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #36
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Ρε πάτερ.....θα μας Λλουλλανς...
    Ποια καλώδια ενωσες;
    Του μπουτον της μίζας;
    Του διακόπτη στον συμπλέκτη;
    Του χριστουγεννιάτικου δέντρου;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ρε πάτερ.....θα μας Λλουλλανς...
    Ποια καλώδια ενωσες;
    Του μπουτον της μίζας;
    Του διακόπτη στον συμπλέκτη;
    Του χριστουγεννιάτικου δέντρου;
    Ειναι βραδυ και δε μπορω να παω για φοτο.
    Τα καλωδια του μπουτον τις μιζας...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #38
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Αν χρειάζεται πάτημα ο συμπλέκτης(όπως μας είπες) για να πάρει μπροστά, τότε το μηχανάκι σου έχει διακόπτη στον συμπλέκτη.
    Έλεγξε τον. Βραχυκυκωσε τα καλώδια και δοκίμασε να δείς αν γυρνά η μίζα.
    Αν δεν έχει διακόπτη ο συμπλέκτης, δοκίμασε να βγάλεις εκτός το kill switch,πάλι βραχυκυκλωνοντας τον.
    Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοούμε δεν γλυτώνεις το συνεργείο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αν χρειάζεται πάτημα ο συμπλέκτης(όπως μας είπες) για να πάρει μπροστά, τότε το μηχανάκι σου έχει διακόπτη στον συμπλέκτη.
    Έλεγξε τον. Βραχυκυκωσε τα καλώδια και δοκίμασε να δείς αν γυρνά η μίζα.
    Αν δεν έχει διακόπτη ο συμπλέκτης, δοκίμασε να βγάλεις εκτός το kill switch,πάλι βραχυκυκλωνοντας τον.
    Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοούμε δεν γλυτώνεις το συνεργείο.
    Εγώ λέω να το βραχυκυλώσει ολόκληρο και τα πάντα όλα, όλο και κάτι θα πάρει

    Άλλωστε Χριστούγεννα έρχονται και ένα «δέντρο» αναμένο πάντα είναι χρήσιμο .......

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Λοιπον.Κατι μου περασε απ το μυαλο
    Στην ασφαλειοθηκη ειναι δυνατον να υπαρχει ασφαλεια που ειναι για τη μιζα?
    Οπως προειπα οταν ενωσα τα καλοδεια του μπουτον της μιζας μολις ακουμπισα το καλοδιο πανω τους εδωσε η μιζα κατευθειαν.Απο κει και περα δε ξαναεδωσε.Μηπως καηκε η ασφαλεια?Μηπως καταλαθος το καλωδιο που κρατουσα ακουμπησε και πουθενα αλλου και εκανε "σωμα"που λενε και μου καψε ασφαλεια?Εαν ειναι ετσι αυριο πρωι παω κατευθειαν στην ασφαλειοθηκη,την αλαζω και βαζω μπρωστα με ενομενα τα καλωδια του μπουτον τις μιζας και βλεπουμε...
    Παιζει κατι τετοιο????
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #41
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Λοιπον.Κατι μου περασε απ το μυαλο
    Στην ασφαλειοθηκη ειναι δυνατον να υπαρχει ασφαλεια που ειναι για τη μιζα?
    Οπως προειπα οταν ενωσα τα καλοδεια του μπουτον της μιζας μολις ακουμπισα το καλοδιο πανω τους εδωσε η μιζα κατευθειαν.Απο κει και περα δε ξαναεδωσε.Μηπως καηκε η ασφαλεια?Μηπως καταλαθος το καλωδιο που κρατουσα ακουμπησε και πουθενα αλλου και εκανε "σωμα"που λενε και μου καψε ασφαλεια?Εαν ειναι ετσι αυριο πρωι παω κατευθειαν στην ασφαλειοθηκη,την αλαζω και βαζω μπρωστα με ενομενα τα καλωδια του μπουτον τις μιζας και βλεπουμε...
    Παιζει κατι τετοιο????
    Ρε μάστορα....την παλεύεις καθόλου, για; πριν κάνεις οτιδήποτε, βάλε τα καλώδια του μπουτόν της μίζας πίσω στην θέση τους. τσεκάρεις ασφάλειες, αν βρεις καμένες τις αλλάζεις. Δοκιμάζεις να βάλεις μπρος, αν πάρει, το αφήνεις στην ησυχία του (το πιο πιθανό να μην πάρει μπρος) αν δεν, αφήνεις το μπουτόν στην ησυχία του, βρίσκεις τον διακόπτη του συμπλέκτη ξηλώνεις τα 2 καλώδια του, τα ενώνεις και βάζεις μπρος. αν πάρει επίσης το αφήνεις στην ησυχία του (αφού μονώσεις ΚΑΛΑ τα καλώδια μην την δεις δέντρο λαμπερό.....) αν δεν δουλέψει τίποτες, τραβάς στον Babisilektrologos.... να στο κάνω πιο λιανά δεν μπορώ

    και πάντώς, ΟΧΙ τα καλώδια του μπουτόν ενωμένα! Διότι αν πάρει, η μίζα θα συνεχίσει να γυρνάει με το μοτέρ εν λειτουργία με απρόβλεπτα για την τσέπη σου αποτελέσματα.... και μην πεις "μα θα γυρίσω το κλειδί να σβήσει" , πιθανότατα δεν θα προλάβεις την ζημιά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #42
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Λοιπον.Κατι μου περασε απ το μυαλο
    Στην ασφαλειοθηκη ειναι δυνατον να υπαρχει ασφαλεια που ειναι για τη μιζα?
    Οπως προειπα οταν ενωσα τα καλοδεια του μπουτον της μιζας μολις ακουμπισα το καλοδιο πανω τους εδωσε η μιζα κατευθειαν.Απο κει και περα δε ξαναεδωσε.Μηπως καηκε η ασφαλεια?Μηπως καταλαθος το καλωδιο που κρατουσα ακουμπησε και πουθενα αλλου και εκανε "σωμα"που λενε και μου καψε ασφαλεια?Εαν ειναι ετσι αυριο πρωι παω κατευθειαν στην ασφαλειοθηκη,την αλαζω και βαζω μπρωστα με ενομενα τα καλωδια του μπουτον τις μιζας και βλεπουμε...
    Παιζει κατι τετοιο????
    Αν θυμάμαι καλά, η ασφάλεια για τη μίζα είναι πάνω στο ρελέ της, πίσω από το αριστερό καπάκι.

    Ούτως ή άλλως, δοκίμασε να δώσεις στιγμιαία ρεύμα στη μίζα απ'ευθείας, μετά το ρελέ. Αν παίρνει σταθερά χωρίς πρόβλημα, έχεις θέμα σε ρελέ ή διακόπτη. Αν δεν παίρνει ή παίρνει μια στις τόσες όπως και πριν, έχει θέμα η ίδια μίζα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Που τον ξερεις τον μπαμπη εση????Μου το χεις ξαναπει βασικα αλλα δε σε χα ρωτησει.
    Σε ηλεκτρολογους δεν παω γιατι εχω κακια εμπειρια.Πληρωσα 30 ευυρω για καμενη κεντρικη ασφαλεια.Με πιασανε μαλακα...Εκτοτε θεωρω οτι ο ηλεκτρολογος μπορει να σου φαει λεφτα ανετα και να μη καταλαβεις ποτε τιποτα...
    Πολες φορες με βοηθησατε.Με λιγο κοπο και πολυ ηπομονη απο εσας τα καταφερα και γλυτωσα λεφτα.Λεφτα που δεν μου περισευανε ουτε τοτε ουτε τωρα.Καλα καλα με βγαζει ο μηνας ισα ισα με της βενζινες.Δεν ειμαι τωρα να σκαω σε ηλεκτρολογους φραγκα.Εαν ζοριστει τοσο πολυ η κατασταση ισως κανω μια επισκεψη...
    Πάτερ δε συμφωνώ και οι ηλεκτρολόγοι δε θα γίνουνε κλέφτες,με τα λεγομενά σου απαξιώνεις λίγο τη δουλειά τους.Πρέπει να ξες ότι το θέμα δεν είναι
    να βοηθηθείς με remote desktop το θέμα είναι ποιος θα πάρει την ευθύνη αν γίνει η στραβή,όλα τα παιδιά εδώ να σε βοηθήσουν προσπαθουν αλλά κανένας
    απομακρυσμένος διακομιστής δε θα πάρει την ευθύνη.Ταπεινή μου άποψη λοιπόν πάνε σε έναν ειδικό να κοιτάξει το μηχανάκι σου και αφου σου πει τι και πως κρίνεις.

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά, η ασφάλεια για τη μίζα είναι πάνω στο ρελέ της, πίσω από το αριστερό καπάκι.

    Ούτως ή άλλως, δοκίμασε να δώσεις στιγμιαία ρεύμα στη μίζα απ'ευθείας, μετά το ρελέ. Αν παίρνει σταθερά χωρίς πρόβλημα, έχεις θέμα σε ρελέ ή διακόπτη. Αν δεν παίρνει ή παίρνει μια στις τόσες όπως και πριν, έχει θέμα η ίδια μίζα.
    Ξεκίνα με αυτό και μετά βλέπουμε!!

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε μάστορα....την παλεύεις καθόλου, για; πριν κάνεις οτιδήποτε, βάλε τα καλώδια του μπουτόν της μίζας πίσω στην θέση τους. τσεκάρεις ασφάλειες, αν βρεις καμένες τις αλλάζεις. Δοκιμάζεις να βάλεις μπρος, αν πάρει, το αφήνεις στην ησυχία του (το πιο πιθανό να μην πάρει μπρος) αν δεν, αφήνεις το μπουτόν στην ησυχία του, βρίσκεις τον διακόπτη του συμπλέκτη ξηλώνεις τα 2 καλώδια του, τα ενώνεις και βάζεις μπρος. αν πάρει επίσης το αφήνεις στην ησυχία του (αφού μονώσεις ΚΑΛΑ τα καλώδια μην την δεις δέντρο λαμπερό.....) αν δεν δουλέψει τίποτες, τραβάς στον Babisilektrologos.... να στο κάνω πιο λιανά δεν μπορώ

    και πάντώς, ΟΧΙ τα καλώδια του μπουτόν ενωμένα! Διότι αν πάρει, η μίζα θα συνεχίσει να γυρνάει με το μοτέρ εν λειτουργία με απρόβλεπτα για την τσέπη σου αποτελέσματα.... και μην πεις "μα θα γυρίσω το κλειδί να σβήσει" , πιθανότατα δεν θα προλάβεις την ζημιά
    Αν αλαξω την ασφαλεια(αν υποθεσουμε οτι ειναι καμενη)και πατησω συμπλεκτη με νεκρα στο μηχανακι και τα καλωδια της μιζας ενομενα και παρει μπρος θα ξερω οτι το προβλημα ηταν 100% το μπουτον τις μιζας.Ουτε καρβουνακια ουτε η ιδια η μιζα ουτε το ρελε της.Τωρα οσο αφορα οτι δε θα προλαβω να χωρισω τα 2 καλοδια του μπουτον νομιζω δεν ειναι και τοσο δυσκολο.Το χερι μου θα ειναι εκει.Με 2 δαχτυλα θα το κανω.
    Εαν δε κανω δουλεια και ετση τοτε θα αρχισω να σκαιφτομαι το ενδεχομενο ηλεκτρολογου να ξεμπερδεψεται και απο μενα
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παλι τα ιδια
    από orizontas στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2007, 11:54
  2. Παλι τα ιδια
    από alex14 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 10:53
  3. ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ
    από zeli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 11:18
  4. Πάλι τα ίδια ???
    από OldMan στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 11:49
  5. Πάλι τα ίδια...
    από adam_tsouk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF