Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 72

Θέμα: Βροχη.Παλι τα ιδια ρε πστμ

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά, η ασφάλεια για τη μίζα είναι πάνω στο ρελέ της, πίσω από το αριστερό καπάκι.

    Ούτως ή άλλως, δοκίμασε να δώσεις στιγμιαία ρεύμα στη μίζα απ'ευθείας, μετά το ρελέ. Αν παίρνει σταθερά χωρίς πρόβλημα, έχεις θέμα σε ρελέ ή διακόπτη. Αν δεν παίρνει ή παίρνει μια στις τόσες όπως και πριν, έχει θέμα η ίδια μίζα.
    Ευχαρηστω.Ολλα θα ξεκαθαροισουν το πρωι...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Πάτερ δε συμφωνώ και οι ηλεκτρολόγοι δε θα γίνουνε κλέφτες,με τα λεγομενά σου απαξιώνεις λίγο τη δουλειά τους.Πρέπει να ξες ότι το θέμα δεν είναι
    να βοηθηθείς με remote desktop το θέμα είναι ποιος θα πάρει την ευθύνη αν γίνει η στραβή,όλα τα παιδιά εδώ να σε βοηθήσουν προσπαθουν αλλά κανένας
    απομακρυσμένος διακομιστής δε θα πάρει την ευθύνη.Ταπεινή μου άποψη λοιπόν πάνε σε έναν ειδικό να κοιτάξει το μηχανάκι σου και αφου σου πει τι και πως κρίνεις.
    Δε ηθελα να προσβαλω τη δουλεια ολων των ηλεκτρολογων.Ειπα μια μεμονομενη περιπτωση που συνεβει σε μενα και μετα ισως το γενικεψα λιγο.Κατι που δε το πιστευω 100%.Υπαρχουν παρα πολι καλλα παιδια και τιμια στη δουλεια τους.Στο αυτοκινητο εχω εναν ηλεκτρολογο που μακαρι να ηταν αυτος ο ηχανικος μου.Παρα πολυ καλο παιδι και ασσος στη δουλεια του και πρωπαντον τιμιος.Εαν εθιξα καποιον απο εδω μεσα απολογουμαι...
    Οπως ειπα και πιο πανω.Αν δε κανω δουλεια θα αρχισω να σκαιφτομαι τον ηλεκτολογο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δε ηθελα να προσβαλω τη δουλεια ολων των ηλεκτρολογων.Ειπα μια μεμονομενη περιπτωση που συνεβει σε μενα και μετα ισως το γενικεψα λιγο.Κατι που δε το πιστευω 100%.Υπαρχουν παρα πολι καλλα παιδια και τιμια στη δουλεια τους.Στο αυτοκινητο εχω εναν ηλεκτρολογο που μακαρι να ηταν αυτος ο ηχανικος μου.Παρα πολυ καλο παιδι και ασσος στη δουλεια του και πρωπαντον τιμιος.Εαν εθιξα καποιον απο εδω μεσα απολογουμαι...
    Οπως ειπα και πιο πανω.Αν δε κανω δουλεια θα αρχισω να σκαιφτομαι τον ηλεκτολογο.
    Να δω ρε παπασούζα πως θα σηκωθείς το πρωί να πας για δουλειά ...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Να δω ρε παπασούζα πως θα σηκωθείς το πρωί να πας για δουλειά ...
    Εχω ρεπο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εχω ρεπο
    Σε λίγο και να πάρει μπρος το μηχανάκι σου, δεν θα παίρνεις εσύ.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλημερα.Βγαλαμε μια ακρη.Οια ασφαλεια του ρελε της μιζας δεν ηταν καμενη.Οποτε βραχυκηκλωσα τα καλωδια της μιζας(παρακαμψα το ρελε)και η μιζα λειτουργη κανονικα.
    Παμε για ρελε δλδ.
    Η ερωτηση μου...
    Ρελε βαζω οποιο να ναι η πρεπει να ειναι για φριγουιντ?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #52
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Καλημερα.Βγαλαμε μια ακρη.Οια ασφαλεια του ρελε της μιζας δεν ηταν καμενη.Οποτε βραχυκηκλωσα τα καλωδια της μιζας(παρακαμψα το ρελε)και η μιζα λειτουργη κανονικα.
    Παμε για ρελε δλδ.
    Η ερωτηση μου...
    Ρελε βαζω οποιο να ναι η πρεπει να ειναι για φριγουιντ?
    Και πως κατάλαβες ότι το ρελέ είναι καμένο;
    Του έδωσες τάση και δεν κούμπωσε;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #53
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Σε ηλεκτρολογους δεν παω γιατι εχω κακια εμπειρια.Πληρωσα 30 ευυρω για καμενη κεντρικη ασφαλεια.Με πιασανε μαλακα...Εκτοτε θεωρω οτι ο ηλεκτρολογος μπορει να σου φαει λεφτα ανετα και να μη καταλαβεις ποτε τιποτα...
    Πολες φορες με βοηθησατε.Με λιγο κοπο και πολυ ηπομονη απο εσας τα καταφερα και γλυτωσα λεφτα.Λεφτα που δεν μου περισευανε ουτε τοτε ουτε τωρα.Καλα καλα με βγαζει ο μηνας ισα ισα με της βενζινες.Δεν ειμαι τωρα να σκαω σε ηλεκτρολογους φραγκα.Εαν ζοριστει τοσο πολυ η κατασταση ισως κανω μια επισκεψη...
    Μια φορά πήγα σε γιατρό και ήταν καριόλης μου έφαγε ένα πενηντάρι ο σκιτζής, έκτοτε αποφάσισα να μην ξαναπατήσω το πόδι μου σε γιατρούς. Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι αυτό που λες είναι λάθος, πιο σωστό μου ακούγεται το "γλύτωσα λεφτά που δεν περισσεύουν" .

    Από την άλλη κάνοντας χίλιες δύο δοκιμές με βραχυκυκλώματα κινδυνεύεις να κλάψεις πολλά περισσότερα από αυτά που θα έδινες στον μάστορα.
    Καλές οι προθέσεις για βοήθεια, καλές και οι δοκιμές αλλά όλα πρέπει να έχουν ένα όριο. Κι αν πχ εγώ που δεν έχω καταλάβει σωστά σε συμβουλέψω λάθος κι εσύ που δεν έχεις την γνώση να ξεχωρίσεις το λάθος από το σωστό κάνεις ότι σου πω και κάνει καμπούμ το μηχανάκι, τι θα γίνει??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #54
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Καλημερα.Βγαλαμε μια ακρη.Οια ασφαλεια του ρελε της μιζας δεν ηταν καμενη.Οποτε βραχυκηκλωσα τα καλωδια της μιζας(παρακαμψα το ρελε)και η μιζα λειτουργη κανονικα.
    Παμε για ρελε δλδ.δηγ
    Η ερωτηση μου...
    Ρελε βαζω οποιο να ναι η πρεπει να ειναι για φριγουιντ?
    Θεωρητικά μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε εφ'όσον έχει κατάλληλες προδιαγραφές, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό ανταλλακτικό οπότε δεν αξίζει να τραβηχτείς διότι ίσως δεν ταιριάζουν τα φις, ίσως είναι άλλο μέγεθος κλπ.

    ΑΛΛΑ επειδή η μίζα λειτουργεί δε σημαίνει ότι βρήκες τι φταίει - απλά απέκλεισες τη μίζα. Κανονικά τώρα πρέπει να συνδέσεις το ρελέ μεταξύ μπαταρίας και μίζας και να του δώσεις ρεύμα παρακάμπτοντας μόνο τους διακόπτες (όλους), ώστε να δεις αν λειτουργεί κι αυτό, οπότε μένουν οι διακόπτες (όλοι...). Αν ξέρεις αρκετά Αγγλικά κατέβασε το μανουάλι και κοίτα από σελίδα 210 και μετά, καθώς και το διάγραμμα στη 246, μπας και βγάλεις άκρη με το τι πάει πού.

    Εδώ να σχολιάσω ότι, αν όντως το Freewind εκκινεί όπως θυμάμαι, δηλαδή απλά με νεκρά ή σηκωμένο σταντ, είχες από πριν θέμα αφού δύο στις τρεις δικλείδες ασφαλείας δε λειτουργούσαν σωστά. Επίσης, ενήλικοι είμαστε αλλά λάβε υπ'όψιν και αυτό που έγραψε ο Vaska.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Μια φορά πήγα σε γιατρό και ήταν καριόλης μου έφαγε ένα πενηντάρι ο σκιτζής, έκτοτε αποφάσισα να μην ξαναπατήσω το πόδι μου σε γιατρούς. Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι αυτό που λες είναι λάθος, πιο σωστό μου ακούγεται το "γλύτωσα λεφτά που δεν περισσεύουν" .

    Από την άλλη κάνοντας χίλιες δύο δοκιμές με βραχυκυκλώματα κινδυνεύεις να κλάψεις πολλά περισσότερα από αυτά που θα έδινες στον μάστορα.
    Καλές οι προθέσεις για βοήθεια, καλές και οι δοκιμές αλλά όλα πρέπει να έχουν ένα όριο. Κι αν πχ εγώ που δεν έχω καταλάβει σωστά σε συμβουλέψω λάθος κι εσύ που δεν έχεις την γνώση να ξεχωρίσεις το λάθος από το σωστό κάνεις ότι σου πω και κάνει καμπούμ το μηχανάκι, τι θα γίνει??
    Οταν εση θα μου δωσεις μια λαθος συμβουλη που δε θα μου φενετε και μενα σωστη ενοειτε οτι δε θα το κανω.Στη προκειμενη περιπτωση μου ειπαν να παρακαμψω το ρελε.Μου ειπαν πως να το κανω.Ειδα οτι ο τροπος αυτος ισως εχει αποτελεσμα και ετσι εγινε.
    Με το σκευτικο σου φιλε vaska κανεις εδω μεσα δεν επρεπε να ζηταει βοηθεια απο το πληκτρολογιο.
    Μια εμπειρια μικρη την εχω.Δουλευα σε συνεργειο ενα 2μηνο και τουλαχιστον εχω μαθει 2 πραγματα.Απο ηλεκτρικα δε ξερω.Αλλα με οτι εχω καταπιαστει με τη βοηθεια σας τα εχω καταφερει και εχω γλυτωσει λεφτα...
    Τωρα το παραδειγμα σου με το γιατρο που ειπες ηταν στοχευμενο και πετηχημενο.
    Γιαυτο ενα βρουμ απο μενα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #56
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Οταν εση θα μου δωσεις μια λαθος συμβουλη που δε θα μου φενετε και μενα σωστη ενοειτε οτι δε θα το κανω.Στη προκειμενη περιπτωση μου ειπαν να παρακαμψω το ρελε.Μου ειπαν πως να το κανω.Ειδα οτι ο τροπος αυτος ισως εχει αποτελεσμα και ετσι εγινε.
    Με το σκευτικο σου φιλε vaska κανεις εδω μεσα δεν επρεπε να ζηταει βοηθεια απο το πληκτρολογιο.
    Μια εμπειρια μικρη την εχω.Δουλευα σε συνεργειο ενα 2μηνο και τουλαχιστον εχω μαθει 2 πραγματα.Απο ηλεκτρικα δε ξερω.Αλλα με οτι εχω καταπιαστει με τη βοηθεια σας τα εχω καταφερει και εχω γλυτωσει λεφτα...
    Τωρα το παραδειγμα σου με το γιατρο που ειπες ηταν στοχευμενο και πετηχημενο.
    Γιαυτο ενα βρουμ απο μενα...
    Για να κάνεις βρουμ πρέπει να πάρει μπροστά το μηχανάκι.
    Μέχρι στιγμής είσαι στο "τσακ","τσακ"(ήχος διακόπτη)
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #57
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οχι οτι εχει και μεγαλη σημασια, αλλα ετσι για το γαμωτο..

    Τα καλωδια της μιζας τα ξηλωσες απο τις κολλησεις, ναι..??

    Πως τα ξαναενωσες..??

    Υ.Γ.
    Καθε φορα που αναφερεις(αναφερω) τον Μπαμπη, πραγματοποιούμει εναν υμνο στην Ευθανασία (ενος συγκεκριμενου ΚΤΜ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #58
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Να δείτε που τη λύση θα τη βρει ο Dalt0n

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οχι οτι εχει και μεγαλη σημασια, αλλα ετσι για το γαμωτο..

    Τα καλωδια της μιζας τα ξηλωσες απο τις κολλησεις, ναι..??

    Πως τα ξαναενωσες..??

    Υ.Γ.
    Καθε φορα που αναφερεις(αναφερω) τον Μπαμπη, πραγματοποιούμει εναν υμνο στην Ευθανασία (ενος συγκεκριμενου ΚΤΜ..)
    Τα καλωδια τα ξηλωσα ναι.Θα τα κολισω παλι με καλαι.
    Λοιπον.Το θεμα λυθηκε.Πηγα στο μαγαζι με τα ανταλακτικα και ειπα στον ανθρωπο να μου δωσει το ρελε τις μιζας και αν δε μου κανει να του το παω αμεσως πισω.Φυσικα δε του το πηγα αφου το προβλημα το ειχε το ρελε τις μιζας.Τωρα το μονο που μενει ειναι να επαναφερω το διακοπτη στα συγκαλα του
    Ευχαρηστω πολυ παιδια για αλλη μια φορα.Αληθεια λεω.Αν δεν ησασταν εσεις θα ειχα δωσει ενα σκασμο λεφτα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #60
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αν δεν ησασταν εσεις θα ειχα δωσει ενα σκασμο λεφτα...
    Δεν μας τα δινεις τα λεφτα που γλυτωσες να πατσισουμε, γκροσο μοντο, αυτα που δωσαμε εμεις στους Νευρολογους..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παλι τα ιδια
    από orizontas στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2007, 11:54
  2. Παλι τα ιδια
    από alex14 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 10:53
  3. ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ
    από zeli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 11:18
  4. Πάλι τα ίδια ???
    από OldMan στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 11:49
  5. Πάλι τα ίδια...
    από adam_tsouk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF