Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Φρένα και επιλογή τρόμπας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    4

    Φρένα και επιλογή τρόμπας

    Καλησπέρα ειμαι κάτοχος ενός cbf1000 2006 και θελω να βελτιώσω τα φρένα του σκέφτομαι για αλλαγη των δαγκανων απο κάποιο άλλο Honda (δεν εχω ιδέα αν ταιριάζει απο κάποιο άλλο μοντέλο)αλλα εκει που θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες ειναι για την αλλαγη της τρόμπας οσο και αν έψαξα στο internet δεν μπόρεσα να βρω κάποιες τεχνικές προδιαγραφές δηλαδή η επιλογή ειναι "πάρε αυτή μωρε καλη ειναι" οποίος εχει κάποια γνώση η εμπειρία θα ήθελα να με διαφωτίσει

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Καλησπέρα,

    Δεν το ξερω το μηχανακι τι λέει απο φρενα αλλα μια γενική αρχή ειναι η Βημα Βημα αλλαγες.

    Στην θέση σου θα πήγαινα βημα - βημα πριν δώσω λεφτα σε νεες τρόμπες ή πεταξω λεφτα σε μεταχείρω αμφιβόλου.

    Βημα 1ο: κανε ενα service μιας και ειναι 12 ετων μηχανακι + νεα υγρα

    Βημα 2ο: Αλλαξε τα σωληνάκια σε υψηλής / μεταλλικα. Πολυ πιθανό τοσα χρονια μετά να φουσκωνουν αυτά αντι να σπρώχνουν τα τακάκια

    Βημα 3: Αλλαξε τακάκια σε ΗΗ για πιο αίσθηση και αρχικό δάγκωμα

    Βημα 4: ΑΝ ΟΛΑ τα παραπάνω δεν σε ικανοποιούν (πολυ αμφιβάλω) αλλαξε τρομπα.
    Βεβαια το καλο ειναι οτι σε αυτη την περιπτωση τα λεφτα που εδωσες για τα προηγουμενα (εξαιρεση το Βημα 1) δεν πανε χαμενα ΕΝΩ αν πας καρφι στο Βημα 4 δεν θα κανεις και κατι σπουδαίο χωρις τα προηγούμενα.

    Καλο ψαξιμο

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Ότι είπε ο από πάνω.
    Καθαρισμα σέρβις δαγκανες- Υγρά- τακάκια- εξαέρωση.
    Μετά ξαναμιλαμε.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    4
    Η αλήθεια ειναι οτι το μοντέλο χωρίς abs εχει άθλια φρένα απο το εργοστάσιο σε σχέση με το abs (2πιστονες δαγκάνες μπροστά αντί για 3πιστονες abs και μόνο πιστόνι πίσω αντί για 2 πιστονες πίσω abs) για ακριβώς το ίδιο μηχανακι γι αυτο και η επιλογή αντικαταστάσεις.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Trixask2 Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια ειναι οτι το μοντέλο χωρίς abs εχει άθλια φρένα απο το εργοστάσιο σε σχέση με το abs (2πιστονες δαγκάνες μπροστά αντί για 3πιστονες abs και μόνο πιστόνι πίσω αντί για 2 πιστονες πίσω abs) για ακριβώς το ίδιο μηχανακι γι αυτο και η επιλογή αντικαταστάσεις.
    Σίγουρα οι 2πίστονες δαγκάνες δεν είναι οτι καλύτερο, αλλά δεν νομίζω να σε βοηθήσει πολύ η αλλαγή τρόμπας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Trixask2 Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια ειναι οτι το μοντέλο χωρίς abs εχει άθλια φρένα απο το εργοστάσιο σε σχέση με το abs (2πιστονες δαγκάνες μπροστά αντί για 3πιστονες abs και μόνο πιστόνι πίσω αντί για 2 πιστονες πίσω abs) για ακριβώς το ίδιο μηχανακι γι αυτο και η επιλογή αντικαταστάσεις.

    Κατα την γνώμη μου, τα 3 πρώτα βήματα δεν τα γλυτώνεις οτι και να κάνεις.

    Αυτο που ξέχασα ειναι οτι πρεπει να τσεκάρεις και την κατάσταση των δίσκων, αν ειναι ταλαιπωρημένοι ή after market οχι καλής ποιότητας τοτε παίζει ρόλο.

    Τωρα ανάλογα την όρεξη και την τσεπη μπορείς να αλλάξεις και δαγκάνες και τρομπα.
    Τι ειναι προτιμητέο αν θα είχες να διαλέξεις το ενα απο τα 2 δεν γνωρίζω, μαλλον θα πήγαινα για τις δαγκάνες παρα για την τρομπα.

    Απο εμπειρία σε αυτοκίνητο, 2 πιστονες με γλύστρα πριν και μετα τα πρωτα 3 βήματα + δίσκους ΑΠΛΑ καμια σχέση το μετά
    Για οδήγηση σε "πίστα" εννοώ αλλα οχι του σκοτωμου.
    Οπότε οπως καταλαβαίνεις δεν προχώρησα σε 4 πιστονες δαγκάνες - προς το παρόν μιας και ποτε δεν ξέρεις

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Trixask2 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα ειμαι κάτοχος ενός cbf1000 2006 και θελω να βελτιώσω τα φρένα του σκέφτομαι για αλλαγη των δαγκανων απο κάποιο άλλο Honda (δεν εχω ιδέα αν ταιριάζει απο κάποιο άλλο μοντέλο)αλλα εκει που θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες ειναι για την αλλαγη της τρόμπας οσο και αν έψαξα στο internet δεν μπόρεσα να βρω κάποιες τεχνικές προδιαγραφές δηλαδή η επιλογή ειναι "πάρε αυτή μωρε καλη ειναι" οποίος εχει κάποια γνώση η εμπειρία θα ήθελα να με διαφωτίσει
    Μπαίνει πελάτης στο συνεργείο, εν έτη 2016, GSXR K1, και μας λέει πάνω κάτω τα ίδια με εσένα, να βάλει λέει ακτινική τρόμπα, να βάλει λέει ακτινικές δαγκάνες μπλα μπλα μπλα.

    Κοιτάμε, και τι να δούμε, οι δαγκάνες δεν είχαν καθαριστεί ποτέ, τακάκια είχε κάτι λιωμένα no name, και το πιο ωραίο απόλα, σκασμένες τσιμούχες στο πηρούνι και είχαν λουστεί οι δίσκοι στο λάδι.

    Πριν κάνουμε τέτοιες σκέψεις βελτίωσης, ΠΡΩΤΑ επαληθεύουμε ότι όλα δουλεύουν όπως πρέπει, στα είπε στο  ποστ Νο2 ο GogosLux παραπάνω.

    ΑΝ κάνουμε αυτά που πρέπει και ΠΑΛΙ δεν μας ικανοποιεί, τότε πάμε σε αλλαγές.

    Επίσης να θυμάσαι ότι η απόδοση στα φρένα είναι ΤΡΙΑ πράγματα: Το καθεαυτό φρένο, η ανάρτηση και το λάστιχο-τροχός. Ένα να υστερεί από αυτά, π.χ. ένα πηρούνι που βυθίζεται σαν ξελιγωμένο, δεν πα να βάζεις τα φρένα του Motogp , δεν θα φρενάρει σωστά η μοτοσυκλέτα. Πρέπει ΚΑΙ τα τρία μέρη να είναι σωστά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Επίσης να θυμάσαι ότι η απόδοση στα φρένα είναι ΤΡΙΑ πράγματα: Το καθεαυτό φρένο, η ανάρτηση και το λάστιχο-τροχός. Ένα να υστερεί από αυτά, π.χ. ένα πηρούνι που βυθίζεται σαν ξελιγωμένο, δεν πα να βάζεις τα φρένα του Motogp , δεν θα φρενάρει σωστά η μοτοσυκλέτα. Πρέπει ΚΑΙ τα τρία μέρη να είναι σωστά.
    Πολυ σωστή παρατήρηση !

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Τα έχουν πεί όλα οι προλαλήσαντες, αλλα να σου πώ και εγώ την εμπειρία μου, όταν ήρθε στα χέρια μου και εγώ δέν ήμουν χαρούμενος με τα φρένα μου, σε cbf1000abs,
    Στην αρχή τσεκάρισα τακάκια, τα πίσω είχαν ακόμα, αλλα μάλλον πρέπει να ήταν απο κάποια εξωτική χώρα, με μπανανόδενδρα και πιθήκους.....
    Πήρα ανταλλακτικάκια και έβαλα χέρι, έλυσα(πλήρως) - καθάρισα - άλλαξα τσιμούχες στις δαγκάνες, καθάρισα - μέτρησα τα εμβολάκια(μιάς και τα είχα στο χέρι), συναρμολόγησα με τα ενδεδειγμένα "γράσσάκια", ξεμπλόκαρα τους δίσκους να έχουν σωστή πλευστότητα (ήταν φίξ), έβαλα τακάκια αυτά που θέλω εγώ, υγρά - εξαέρωση.
    Το επόμενο βήμα μου εάν δέν είχα αποτελέσματα, θα ήταν ανάλογα πού θα υστερούσε σετάκι στην τρόμπα μπροστά ή πίσω.
    Δέν χρειάστηκε όμως, γιατι το αποτέλεσμα΄ήταν άριστο, έχω τα φρένα που θέλω εκεί που τα θέλω, (προσωπική εκτίμηση).
    Σου περιγράφω ότι είπαν οι αποπάνω, για ενψύχωση.....

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    4
    Παιδιά ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες που μου δώσατε.γνωριζω οτι τα φρένα αποτελούνται απο τους 3 παράγοντες που Προαναφέρθηκαν αλλα θεωρείται πως μια δαγκάνα που αποτελείτε απο 2 πιστόνια φρενάρει το ίδιο όπως μια δαγκάνα με 3 πιστόνια; μήπως ήταν ενα "φάουλ" της Honda και το βελτίωσε στο μοντέλο με το abs;πιστεύεται οτι αξίζει να ασχοληθώ με τα δικά του φρένα η να προσαρμοσω απο κάποιο άλλο μοντέλο; Σημειωτέων οτι και τα 2 μοντέλα ειναι ακριβός τα ίδια με μια διαφορά στα κιλά λόγο μονάδας abs.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    4
    Και άλλο ενα ερώτημα (το ξερω γίνομαι κουραστικός) σε περίπτωση που γίνει το service στις δαγκάνες αλλάχτουν τα τακάκια αλλαχτούν τα σωληνάκια κτλ κτλ και δεν ειναι ικανοποιητικά πως επιλέγεται μια τρόμπα με ποια τεχνικά χαρακτηρίστηκα;

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Trixask2 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες που μου δώσατε.γνωριζω οτι τα φρένα αποτελούνται απο τους 3 παράγοντες που Προαναφέρθηκαν αλλα θεωρείται πως μια δαγκάνα που αποτελείτε απο 2 πιστόνια φρενάρει το ίδιο όπως μια δαγκάνα με 3 πιστόνια; μήπως ήταν ενα "φάουλ" της Honda και το βελτίωσε στο μοντέλο με το abs;πιστεύεται οτι αξίζει να ασχοληθώ με τα δικά του φρένα η να προσαρμοσω απο κάποιο άλλο μοντέλο; Σημειωτέων οτι και τα 2 μοντέλα ειναι ακριβός τα ίδια με μια διαφορά στα κιλά λόγο μονάδας abs.
    Με την δική μου οπτική, άν συνεβαινε αυτό το "φάουλ", δέν θα έβαζε πάλι στο lifting μοντ ΜΚΙΙ, τα ίδια φρένα με το ΜΚΙ, για μένα επειδή το πέρασα, ασχολήσου (σωστά όμως), με τις παραμέτρους των φρένων σου, το CBF, πάσχει περισσότερο απο αναρτήσεις παρά απο φρένα, αποψή μου...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Στο ερώτημα τι φρενάρει καλύτερα, αν είναι το ίδιο πολύ καλά συντηρημένα , φρενάρουν τα 3 πιστόνια.
    Φυσικά 2 πιστόνια συντηρημένα είναι καλύτερα από 4 παρατημένα.
    Υπάρχει και η υπερβολή, να βάλεις 16 άρα τρόμπα, 4 ή 6 Πίστονες , να είναι τούμπανο , και σε κάθε στροφή που τσιμπας λίγο φρένο να σε διπλώνει.

    Κάνε συντήρηση αυτά που έχεις, και μιλάμε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    καλησπερα παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στην τρομπα που δεν καταλαβαινω...
    Δεν ξερω αν ειναι ασχετο με το θεμα.
    Τι σημαινει ας πουμε οταν διαβαζουμε 'brembo 19x16'?
    ok το πρωτο ειναι η διαμετρος του πιστονιου. Το αλλο?

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    καλησπερα παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στην τρομπα που δεν καταλαβαινω...
    Δεν ξερω αν ειναι ασχετο με το θεμα.
    Τι σημαινει ας πουμε οταν διαβαζουμε 'brembo 19x16'?
    ok το πρωτο ειναι η διαμετρος του πιστονιου. Το αλλο?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	68,6 KB 
ID:	401947
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συνδιασμένα φρένα και εξαέρωση (C-ABS bleeding ναούμ')
    από nikos_abel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2011, 15:30
  2. Δίπλωμα μοτοσυκλέτας στα 18 και επιλογή μοτοσυκλέτας....Βοήθεια!
    από Metalocalypse στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2011, 14:32
  3. Ιλιγγος, Αντανακλαστικα, Φρενα και Τυχη.
    από FZR600R στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 208
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 07:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF