Σελίδα 11 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Με ανάρτησή της στα social media, η Επιτροπή Αγώνα των διανομέων της Θεσσαλονίκης καλεί τους διανομείς να προασπίσουν την ασφάλεια και τη σωματική τους ακεραιότητα και να μην εργαστούν σε περίπτωση χιονόπτωσης.
    Στο μήνυμα αναφέρεται, μεταξύ άλλων, και ο χαμός ενός ακόμα συναδέλφου τους στα Χανιά στις 31/12.

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Προσωπικά ντρέπομαι να παραγγείλω ακόμα και με βροχή, δλδ θα χιονίζει έξω και ο άλλος θα θέλει να του πάνε σουβλάκια σπίτι; έλεος
    Travel, Grow, Share

  3. #153
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά ντρέπομαι να παραγγείλω ακόμα και με βροχή, δλδ θα χιονίζει έξω και ο άλλος θα θέλει να του πάνε σουβλάκια σπίτι; έλεος
    Η κινηση του ντελιβερι με κακο καιρο πολλες φορες ειναι και αυξημενη, επειδη ο κοσμος δε θελει να βγει απο το σπιτι του. Τωρα αν περιμενεις αλτρουιστικη σταση απο το μεσο ελληνα, σε βρισκω μαλλον αισιοδοξο δυστυχως.

  4. #154
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Ωραία και παχιά αυτά που γράφει η ανάρτηση αλλά ανεδαφικά και αδόκιμα.
    Περιπτωση:
    Είσαι υπάλληλος στο σουβλατζίδικο και λες δεν πάω την παραγγελία γιατί χιονίζει.

    Δε θελω να μηδενίσω αλλά θεωρώ, βάση εμπειρίας, ότι 8 απ'τους 10 εργοδότες θα σουτάρουν τον διανομέα.
    αν υπάρχουν παραπάνω απο ένας διανομείς, τότε το σουτ εύκολα ανάγεται σε αλά Μανόλο σουτ-τηλεφώνημα, επιτόπου.

    Όσο δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο να καθορίζει τα τι και τα πως, όσο δεν υπάρχει έλεγχος, η ασυδοσία και οι γαλέρες θα είναι η νόρμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Off topic παίδες αλλά πολύ προσοχή με τη μοτοσικλέτα ειδικά όταν υπάρχει χιόνι και πάγος.
    Επειδή δουλέυω με βαρδιες κοντά στο αεροδρόμιο θεσσαλονίκης και πηγαίνω με μηχανή χειμώνα καλοκάρι και όλες
    τις ώρες απο τις πολύ πρωινες μέχρι τις πολύ βραδινές έχω γλιστρήσει πάμπολλες φορές άλλες φορές το σωσα αλλές
    γκρεμοτσακίστηκα.Οπότε τωρα με τον ψόφο σιγά και προσεκτικά.

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά ντρέπομαι να παραγγείλω ακόμα και με βροχή, δλδ θα χιονίζει έξω και ο άλλος θα θέλει να του πάνε σουβλάκια σπίτι; έλεος
    Καθε δουλεια εχει και τα καλα της και τα κακα της.Οταν πας να πιασεις ντελιβερι ξερεις οτι θα τρως βροχη και χιονι...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά ντρέπομαι να παραγγείλω ακόμα και με βροχή, δλδ θα χιονίζει έξω και ο άλλος θα θέλει να του πάνε σουβλάκια σπίτι; έλεος
    Καμία ντροπή αν παραγγειλεις με βροχή ,Aν είσαι σωστά εξοπλισμένος δεν υπάρχει θέμα.Εκτός κι αν γίνεται κατακλυσμός και το νερό έχει φτάσει το μισό μέτρο όπως έγινε πρόσφατα. Για τον πάγο και το χίονι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Βγάινεις έξω και έρχεσαι αντιμέτωπος με την κακοκαιρία και πράττεις αναλόγως. Αν δεν μπορείς να οδηγήσεις απλώς σταματάς να οδηγείς.
    Πάντως στην πλειοψηφία των περίπτωσεων έχεις και καλύτερη αντιμετώπιση από τον πελάτη και σου αφήνει καλύτερο φιλοδώρημα.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 03/01/2019 στις 23:57.

  8. #158
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Μολις δυναμωνει η βροχη,αυξανονται οι παραγγελειες.ολοι το ξερουν αυτο!

  9. #159
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά ντρέπομαι να παραγγείλω ακόμα και με βροχή, δλδ θα χιονίζει έξω και ο άλλος θα θέλει να του πάνε σουβλάκια σπίτι; έλεος
    Λάθος το σκέφτεσαι θεωρώ. Σκέψου να υπήρχε τέτοια φιλοσοφία σε όλα τα επαγγέλματα. Δεν δουλεύουν μόνο οι ντελιβεραδες υπό αντίξοες συνθήκες και υπό βροχή και κρύο.

  10. #160
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά ντρέπομαι να παραγγείλω ακόμα και με βροχή, δλδ θα χιονίζει έξω και ο άλλος θα θέλει να του πάνε σουβλάκια σπίτι; έλεος
    'Αμα αφήνεις καλό πουρμπούρι να μην ντρέπεσαι.Οι ντελιβεράδες μόλις πάρουν χαμπάρι οτι αφήνεις, δεν πα να χει και 3 μέτρα χιόνι θα έρχονται πετώντας.
    Και στο λέω και σαν ντελιβεράς και σαν πελάτης.Που όταν βρέχει μπορεί να παραγγείλω (απο μαγαζί που είναι βέβαια στα 50 μέτρα - επειδή είμαι κοπρόσκυλο και βαριέμαι να βγώ έξω 3-4 ώρες πριν πάω για δουλειά) αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην αφήσω.
    Ή όταν φέρνουν τον καφέ στο μαγαζί...άμα βρέχει θα αφήσω μονόευρω.Άμα δεν βρέχει θα αφήσω 0,50.Άμα έχω ξεμείνει και απο τσιγάρα και μου τα φέρουν τότε έχει 2ευρο.
    Αλλά ΠΟΤΕ δεν έχει αργήσει ο καφές πάνω απο 10 λεπτά?Σε απόσταση 50μ απο το σπίτι ή 65 από το μαγαζί.Ενώ σε άλλους που δεν αφήνουν πχ από το μαγαζί μπορεί να κάνει και 20 λεπτά να έρθει ο καφές...Ή μπορεί να έρθει πρώτα ο δικός μου και σε δεύτερο χρόνο οι δικοί τους καφέδες αν είναι παραγγελία σε διαφορετικό τηλεφώνημα όμως σε σχεδόν ίδιο χρόνο.Και ξέρεις κάτι;Εμένα δεν με χαλάει αυτό.Σέβομαι τον άλλον που κινδυνεύει την ζωή του να μου φέρει τον καφέ/φαί επειδή δεν θέλω να χαλάσω την βολή μου.Και με σέβεται και αυτός.C'est la vie mon ami.
    Και φυσικά λίγο πολύ έτσι λειτουργούν όλοι οι ντελιβεράδες.
    Y.Γ. Νέο Κόσμο - Διασταύρωση Αγίου Δημητρίου-Θεομήτωρος στον Άλιμο (παραμονή πρωτοχρονιάς με βροχή καρέκλες και αυξημένη κίνηση στις 9 το βράδυ) παράδοση σε 6 λεπτά απο την στιγμή που έφυγα απο το μαγαζί (αλλά ήξερα οτι έχει 3 ευρώ στην τσέπη μου).Τα συμπεράσματα δικά σου.

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    'Αμα αφήνεις καλό πουρμπούρι να μην ντρέπεσαι.Οι ντελιβεράδες μόλις πάρουν χαμπάρι οτι αφήνεις, δεν πα να χει και 3 μέτρα χιόνι θα έρχονται πετώντας
    Πόσο μα πόσο ισχύει;

    Κι εγώ σαν ντελιβεράς στα φοιτητικά μου χρόνια, μας έδινε το μαγαζί π.χ. 4 παραγγελίες, μόλις έβλεπα ότι στις 4 είναι ένας που αφήνει, ΑΥΤΟΝ πήγαινα πρώτο, δεν πα να ήταν ο πιο μακρινός... Οι άλλοι, ΜΕΤΑ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πόσο μα πόσο ισχύει;

    Κι εγώ σαν ντελιβεράς στα φοιτητικά μου χρόνια, μας έδινε το μαγαζί π.χ. 4 παραγγελίες, μόλις έβλεπα ότι στις 4 είναι ένας που αφήνει, ΑΥΤΟΝ πήγαινα πρώτο, δεν πα να ήταν ο πιο μακρινός... Οι άλλοι, ΜΕΤΑ.
    Μου ειχε τυχει μια μερα υπο καταρακτοδη βροχη και 12αωρο δουλειας να φυγω με 110 ευρω μεροκαματο....
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #163
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Μετά τα φακελάκια στα νοσοκομεία, έχουμε γρηγορόσημο στους ντιλιβεράδες; Πρέπει δηλαδή να ανταγωνίζονται οι πελάτες στο ύψος του φιλοδωρήματος, ώστε να μην παρακάμψει ο διανομέας τη σειρά χρονικής προτεραιότητας βάσει της ώρας παραγγελίας; Δεν είναι δικό του το μαγαζί, ώστε να καθυστερεί εσκεμμένα πελάτες, βάσει του προσωπικού του συμφέροντος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μετά τα φακελάκια στα νοσοκομεία, έχουμε γρηγορόσημο στους ντιλιβεράδες; Πρέπει δηλαδή να ανταγωνίζονται οι πελάτες στο ύψος του φιλοδωρήματος, ώστε να μην παρακάμψει ο διανομέας τη σειρά χρονικής προτεραιότητας βάσει της ώρας παραγγελίας; Δεν είναι δικό του το μαγαζί, ώστε να καθυστερεί εσκεμμένα πελάτες, βάσει του προσωπικού του συμφέροντος.
    + σε ολα...

    και να προσθεσω οτι με την λογικη αυτη που εχουν οι ντελιβεραδες (εφοσον πολλοι το εξασκειτε ή το εξασκουσατε το επαγγελμα) το χρημα παρακαμπτει και την πιθανοτητα ατυχηματος και ολα...

    δλδ δεν πα να βρεχει, δεν πα να χιονιζει...αν παρουμε καλα φραγκα, θα βγουμε και οτι ηθελε προκυψει...survival of the fittest...


    και ολο αυτο το χρημα βεβαια να ειναι καταμαυρο...ενω καποιοι δυσμοιροι πληρωνουν κανονικα την εφορια τους...


    καμια λυπηση για οτι συμβαινει στον "κλαδο"...

  15. #165
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ...αν παρουμε καλα φραγκα, θα βγουμε και οτι ηθελε προκυψει...survival of the fittest...


    και ολο αυτο το χρημα βεβαια να ειναι καταμαυρο...ενω καποιοι δυσμοιροι πληρωνουν κανονικα την εφορια τους...

    Αν μπορούσαν να βρουν άλλη δουλειά, δεν θα την έκαναν?
    Δυστυχώς, η δουλειά αυτή που απευθύνεται στο εξωτερικό σε φοιτητές αποτελεί τη λύση εδώ για να ζει ακόμα και μια ολόκληρη οικογένεια...

    Ξέρω, άτομα που η δουλειά τους έκλεισε οριστικά (επαγγέλματα οικοδομής) και αναγκάστηκαν να κάνουν ντιλίβερι.

    Μην αρχίζουμε τα μαύρα και τα άσπρα πάλι, γιατί τα μαύρα που έχει κάνει ο μέσος Έλληνας είναι τίποτα σε σχέση με τα σκάνδαλα που ξεφυτρώνουν καθημερινά.

Σελίδα 11 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF