Σελίδα 12 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #166
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    + σε ολα...

    και να προσθεσω οτι με την λογικη αυτη που εχουν οι ντελιβεραδες (εφοσον πολλοι το εξασκειτε ή το εξασκουσατε το επαγγελμα) το χρημα παρακαμπτει και την πιθανοτητα ατυχηματος και ολα...

    δλδ δεν πα να βρεχει, δεν πα να χιονιζει...αν παρουμε καλα φραγκα, θα βγουμε και οτι ηθελε προκυψει...survival of the fittest...

    καμια λυπηση για οτι συμβαινει στον "κλαδο"...
    Να πω την αληθεια κι εγω δεν περιμενα να τα διαβασω αυτα που γραφτηκαν. Αρα κακως το σκεφτομαι να παραγγειλω με κακες καιρικες συνθηκες. Ετσι κι αλλιως παντα δινω καλο φιλοδωρημα.


    Το ζητουμενο δηλαδη δεν ειναι η ασφαλεια και οι ανθρωπινες συνθηκες εργασιας, αλλα τα τιπς. Ναι... ουτε εγω ειμαι πολυ αισιοδοξος οτι θα αλλαξει κατι με αυτη τη νοοτροπια.

  2. #167
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να πω την αληθεια κι εγω δεν περιμενα να τα διαβασω αυτα που γραφτηκαν. Αρα κακως το σκεφτομαι να παραγγειλω με κακες καιρικες συνθηκες. Ετσι κι αλλιως παντα δινω καλο φιλοδωρημα.


    Το ζητουμενο δηλαδη δεν ειναι η ασφαλεια και οι ανθρωπινες συνθηκες εργασιας, αλλα τα τιπς. Ναι... ουτε εγω ειμαι πολυ αισιοδοξος οτι θα αλλαξει κατι με αυτη τη νοοτροπια.
    Ολοι αυτο θα έκαναν, σε ολες τις χωρες σε ολα τα επαγγελματα.

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ολοι αυτο θα έκαναν, σε ολες τις χωρες σε ολα τα επαγγελματα.


    το ξερουμε οτι τα φραγκα εξουσιαζουν ολο τον πλανητη, αλλα καπου πρεπει να υπαρχει και λιγη αυτοεκτιμηση...αυτοσεβασμος...και προπαντως κριτικη σκεψη...

    αν δεν τα εχουν αυτα οι "επαγγελματιες" του χωρου, πως θα αλλαξει κατι?
    δλδ αν δεν τον νοιαζει τον αλλον να βγει εξω με χιονι καβαλωντας μηχανακι (και μαλιστα βγαινει και προθυμοτατα) προκειμενου να παρει 2-3€ μαυρα, τοτε τι θα εκανε για 5€? για 10€?
    καταλαβαινετε που το παω ετσι?
    ευκαιριακο κερδος = καμια σκεψη για το μελλον...


    δεν τον νοιαζει δλδ τον "επαγγελματια" η σωματικη του ακεραιοτητα και οι οποιες ζημιες γινουν στο μηχανακι του σε ενδεχομενη στραβη, για το γελοιο τιμημα ενος μπουρμπουαρ...


    δεν νομιζω να τον παρουν και πολυ σοβαρα τον "κλαδο" παντως με αυτα τα μυαλα...
    αλλοι "κλαδοι" ξεπουληθηκαν για πολυ περισσοτερα και παλι δεν τους πηραν στα σοβαρα...


    η συμβουλη μου ειναι να ανεβασουν τιμουλα μπας και βγαλουν τα νοσοκομειακα εξοδα...εφοσον ειναι και ανασφαλιστοι οι περισσοτεροι...

  4. #169
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ολοι αυτο θα έκαναν, σε ολες τις χωρες σε ολα τα επαγγελματα.
    Εγω δεν ξερω ολον τον πληθυσμο του πλανητη, οποτε δεν μπορω να πω αν εχεις δικιο ή οχι.

    Μονο για μενα μπορω να μιλησω. Εχω βαλει τις συνθηκες ασφαλειας και καθαριοτητας πανω απο το οικονομικο μου συμφερον. Εχω αδειασει την κουζινα μου με γεματο μαγαζι, επειδη μυριζε αεριο, ενω ο ιδιοκτητης επεμενε να συνεχισουμε να μαγειρευουμε (προφανως ρισκαροντας τη θεση μου). Επισης παραιτηθηκα απο μαγαζι που ο ιδιοκτητης ηθελε να κρατησει την κουζινα ανοιχτη ενω υπηρχε διαρροη απο την αποχετευση εντος της κουζινας. Οποτε οχι, δεν εξαγοραζονται ολα και ολοι με χρηματα.

    Δεν κατακρινω κανεναν, ο καθενας εχει αλλες αναγκες και προτεραιοτητες στη ζωη του. Στο κατω κατω η αποφαση του ντελιβερα επηρεαζει κυριως τον ιδιο και κατ' επεκταση τον κλαδο του ως συνολο. Απλα ηταν μια νοοτροπια που δε μου ειχε περασει απο το μυαλο.

  5. #170
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Μην πιάσουμε καν κουβέντα για τα tips.Εγώ το'χω σαν κανόνα να αφήνω tips μόνο όταν η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική ή όταν συναναστρέφομαι με επιχειρήσεις που έχουν κακό όνομα.Πχ όταν ξέρω ότι στα everest η κυρία που δουλεύει πρωτοχρονιάτικη βάρδια πληρώνεται βασικό εε προφανώς θα αφήσω κάτι.Το ίδιο θα έκανα και για πωλητές σε μεγαλοεπιχειρήσεις,αλλά αυτοί,ξεχνάω,δεν έχουν τον ίδιο βασικό,οπότε δεν δικαιούνται tips(???????????).Και όταν ακούω για ντελιβεράδες να καθαρίζουν με 8ωρο κανά 800άρι τον μήνα λίγο τα παίζω.

  6. #171
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    η συμβουλη μου ειναι να ανεβασουν τιμουλα μπας και βγαλουν τα νοσοκομειακα εξοδα...εφοσον ειναι και ανασφαλιστοι οι περισσοτεροι...
    Η τιμούλα έχει ήδη ανέβει . Ο μισθός για τους διανομείς, ορίζεται από τον ΟΜΕΔ στα 657 αντί 587 ευρώ ενώ ο μισθός για τους λαντζέρηδες και τους βοηθούς στα καταστήματα εστίασης διαμορφώνεται στα 656 ευρώ.

    Παράλληλα, στην απόφαση του διαιτητικού οργάνου προβλέπεται επίδομα γάμου 10% αλλά και επίδομα τριετιών επίσης 10% επί του βασικού μισθού.

    Στους» ντελίβερι» δίδεται επίσης επίδομα ιδιαιτέρων συνθηκών 10% επί του βασικού μισθού.

    Ακόμα, στην απόφαση αναφέρεται ότι απαγορεύεται να παρακωλύεται ή να παρακρατείται το φιλοδώρημα στους σερβιτόρους ή η με οποιοδήποτε τρόπο κατακράτηση των ποσοστών τους.

    Και θα ανέβει κι άλλο αν υπολογίσουμε βένζινες ,έξοδα συντηρησης και 25 ένσημα που θα έπρεπε να κολλάνε αντί για 10. Ελπίζω να πάρουμε και για βαρέα αλλά και πάλι τότε κάποιοι θα παραπονεθούν για υπερβολές.
    Δεν θα μίλαγα για επαγγελματισμό πάνω στη φύση της δουλειάς όυτε για φιλοδωρήματα αν δεν είχαν γίνει τα αυτονόητα. Μένει και να εφαρμοστούν πλήρως

  7. #172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    δεν λειπει το νομοθετικο πλαισιο, ο έλεγχος λείπει. και δεν θα βαρεθω να το λεω.

  8. #173
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    δεν λειπει το νομοθετικο πλαισιο, ο έλεγχος λείπει. και δεν θα βαρεθω να το λεω.
    σε ολη τη χωρα, σε ολα τα επαγγελματα...

    παντως διαφωνω με τα τιπς. οπως διαφωνω με τις εκπτωσεις. τα αγαθα και οι υπηρεσιες πρεπει να εχουν ΜΙΑ φακινγκ τιμη. Κάποιοι παιρνουν τιπς γιατι είθισται, κάποιοι οχι. Κάποιοι χρεώνουν δωρο χριστουγγένων στις τιμες, κάποιοι οχι. Στη χωρα αυτη ακομα ειμαστε μπακάληδες σε όλα. Στον κουριερ που φερνει τα δεματα δινει κανεις τιπς? δεν νομιζω...

  9. #174
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Η τιμούλα έχει ήδη ανέβει . Ο μισθός για τους διανομείς, ορίζεται από τον ΟΜΕΔ στα 657 αντί 587 ευρώ ενώ ο μισθός για τους λαντζέρηδες και τους βοηθούς στα καταστήματα εστίασης διαμορφώνεται στα 656 ευρώ.

    Παράλληλα, στην απόφαση του διαιτητικού οργάνου προβλέπεται επίδομα γάμου 10% αλλά και επίδομα τριετιών επίσης 10% επί του βασικού μισθού.

    Στους» ντελίβερι» δίδεται επίσης επίδομα ιδιαιτέρων συνθηκών 10% επί του βασικού μισθού.

    Ακόμα, στην απόφαση αναφέρεται ότι απαγορεύεται να παρακωλύεται ή να παρακρατείται το φιλοδώρημα στους σερβιτόρους ή η με οποιοδήποτε τρόπο κατακράτηση των ποσοστών τους.

    Και θα ανέβει κι άλλο αν υπολογίσουμε βένζινες ,έξοδα συντηρησης και 25 ένσημα που θα έπρεπε να κολλάνε αντί για 10. Ελπίζω να πάρουμε και για βαρέα αλλά και πάλι τότε κάποιοι θα παραπονεθούν για υπερβολές.
    Δεν θα μίλαγα για επαγγελματισμό πάνω στη φύση της δουλειάς όυτε για φιλοδωρήματα αν δεν είχαν γίνει τα αυτονόητα. Μένει και να εφαρμοστούν πλήρως
    δε νομιζω να εφαρμοζεται πουθενα αυτο.

  10. #175
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    δε νομιζω να εφαρμοζεται πουθενα αυτο.
    ναι κυρίως σε κάποιες κούριερ που στα έχουν όλα εκτός από κράνος. Αλλά και 60 δέματα το 8ώρο.Υπάρχουν και ο καθαρός μισθός φτάνει στα 1000

  11. #176
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    563
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    το ξερουμε οτι τα φραγκα εξουσιαζουν ολο τον πλανητη, αλλα καπου πρεπει να υπαρχει και λιγη αυτοεκτιμηση...αυτοσεβασμος...και προπαντως κριτικη σκεψη...

    αν δεν τα εχουν αυτα οι "επαγγελματιες" του χωρου, πως θα αλλαξει κατι?
    δλδ αν δεν τον νοιαζει τον αλλον να βγει εξω με χιονι καβαλωντας μηχανακι (και μαλιστα βγαινει και προθυμοτατα) προκειμενου να παρει 2-3€ μαυρα, τοτε τι θα εκανε για 5€? για 10€?
    καταλαβαινετε που το παω ετσι?
    ευκαιριακο κερδος = καμια σκεψη για το μελλον...
    .
    Αγαπητε devil δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ο καπιταταλισμος λειτουργει με το ευκαιριακο κερδος = καμια σκεψη για το μελλον...

    Να παρουμε τους πολιτικους;
    Να παρουμε τους τραπεζιτες;
    Nα παρουμε τους επιχειρηματιες;
    Να παρουμε τους βιομηχανους;
    Ας παρουμε οποιονδηποτε στην τελικη

    Ολοι στην αρπαχτη ειναι και στο τελος ολοι μαζι θα τον πιουμε. Και αυτοι που την γλυτωσανε σε αυτην την οικονομικη κριση τους περιμενει η επομενη στην γωνια.

    Ο φτωχος ντελιβερας ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης. Για εμενα και εσενα μπορει τα τρια ευρω να ειναι ενα τιποτα που δεν αξιζει να βγεις καν απο το σπιτι σου , αλλα για καποιους ανθρωπους και για καποια επαγγελματα αυτο δεν ισχυει. Ενας ντελιβερας ,ενας ταξιτζης, ενας σεκιουριτας ενας περιπτερας και γενικοτερα ενας ανθρωπος που δουλευει στον δρομο με το βασικο μεροκαματο για τα τρια ευρω ξερεις σκοτωνεται. Οχι για τα χιλιαδες και τα εκατομμυρια.

  12. #177
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ενας ντελιβερας ,ενας ταξιτζης, ενας σεκιουριτας ενας περιπτερας και γενικοτερα ενας ανθρωπος που δουλευει στον δρομο με το βασικο μεροκαματο για τα τρια ευρω ξερεις σκοτωνεται. Οχι για τα χιλιαδες και τα εκατομμυρια.
    Μμμ... οι ντελιβεράδες που βγάζουν έναν δεύτερο μισθό μαύρα και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να δουλέψουν αν δεν έχει καλό μαύρο χρήμα.

    Οι ταξιτζήδες που μέχρι πρόσφατα δεν άφηναν κανέναν εκτός κλίκας να δουλέψει ταξί, έπαιρναν διπλές κούρσες ή/και μόνο δρομολόγια που τους βόλευαν, κοντά στο σπίτι τους, κάπνιζαν και έτρωγαν δίπλα στον πελάτη, υπερχρέωναν τους τουρίστες και, γενικά, έκαναν ό,τι γούσταραν, αφού κλίκα ήταν.

    Οι σεκιουριτάδες, αρκετοί αστυνομικοί που βγάζουν χαρτζιλικάκι, να περνάει η ώρα.

    Οι περιπτεράδες, ακόμα μία κλίκα, με 3 μισθούς μαύρα κάθε μήνα, έπρεπε να τροποποιηθεί το μισό Σύνταγμα για να κόψουν καμιά απόδειξη, με περίπτερα που σε μερικά σημεία έφταναν και τα 2 οικοδομικά τετράγωνα και με λαμπάκια ντισκοτέκ που τυφλώνουν από τα 4 χιλιόμετρα, για να μη χάσεις το κελεπούρι, άσχετα αν μπορεί να σκοτωθείς οδηγώντας εξαιτίας τους.

    Αυτοί είναι οι καημένοι αυτής της χώρας. Μμ...
    Life begins at 45°.

  13. #178
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Μην πιάσουμε καν κουβέντα για τα tips...Και όταν ακούω για ντελιβεράδες να καθαρίζουν με 8ωρο κανά 800άρι τον μήνα λίγο τα παίζω.
    Ελπιζω να πινεις μονο κρυο καφε. Γιατι και ζεστο να παραγγειλεις, μεχρι να ερθει η σειρα σου θα εχει κρυωσει.

  14. #179
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Εμένα γιατί δε μου δίνουν tips?
    Τεσπα. Τα τιπς κινούν αυτές τις δουλειές και θα τις κινούν. Κάποτε σε μια δουλειά που έκανα, κρατούσα τον μισθό στη μπάντα και ζούσα από τα τιπς. Πλέον δε παίζει αυτό. Σεβασμό θα έλεγα στους ντελιβεράδες και σε όσους δουλεύουν με μοτό. Και ναι, όποιος τα φέρει ζεστά παίρνει παραπάνω τιπ. Όταν βρέχει, αποφεύγω να παραγγέλνω. Τσολιά στα μέρη μου κινείσαι είδα.

  15. #180
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Που είσαι Πλάτωνα και Αριστοτέλη, Πυθαγόρα Σάμιε και Ευκλείδη, να δεις που έχει εξελιχθεί η λογική σήμερα.

    ''Εξυπηρετώ πρώτο τον καλό πελάτη που τα SKAI'' => ''βάζω την ζωή μου σε κίνδυνο''.



    Γιατί το έγραψα ΣΚΑΙ, θα αναρωτηθεί κάποιος; Εμ στο ΣΚΑΙ δεν είναι το ''οτιναναι'';
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 12 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF