Σελίδα 14 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617181924 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Τώρα τα περί κινδυνεύω την σωματική μου ακαιραιότητα, ξέρεις τα ακούω και γελάω.όπως τα τοποθετείς δηλαδή γιατί ειναι λάθος.
    Να σου εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ.
    Με βροχή-ήλιο-χιόνι-ζέστη θα βγώ.Και θα πάω και σε αυτόν που αφήνει και σε αυτόν που δεν αφήνει.
    Απλά αυτός που αφήνει τιπ εκτιμά το γ$@#$@#$# που τρώω και εγώ τον εκτιμάω πιο πολύ σαν ανθρωπο.Γιατί με ΣΕΒΕΤΑΙ.Ο άλλος που δεν με σέβεται δεν θα ασχοληθώ ιδιαίτερα.Ναι θα προσέξω να πάει το φαί ζεστό, να είμαι ευγενικός, αλλά μέχρι εκεί.Δεν θα σκιστώ να μην πέσω σε λακούβες και κανει το φαί παρκούρ μέσα στο κουτί, συνήθως θα με δεί στα όρια του δηλωμένου χρόνου παράδοσης και καμιά φορά ίσως δεν βολέψει να του πάρω τσιγάρα πχ απο το περίπτερο (ιδίως αν γίνεται της μουρλής έξω και ρίχνει καρέκλες).
    Ο άλλος όμως που αφήνει...ναι θα κάνω και μια τρέλα και θα κόψω το λαιμό μου να του βρώ κινέζικα τσοπστικς να φάει το σουβλάκι...Νομίζω εύκολο για ένα ντελιβερά στην Αθήνα ε?(Μην γελάτε έχει γίνει.)
    Όταν φίλε με εκτιμας θα σε εκτιμήσω.Όταν δεν με εκτιμάς θα είμαι τυπικός.Έτσι είναι ο άνθρωπος σε όλες τις εκφάνσεις των διαπροσωπικών σχέσεων.Απλό.
    Αυτός που δε σου αφήνει δε σημαίνει ότι δε σε εκτιμάει,ούτε αυτός που σου αφήνει σημαίνει ότι σε εκτιμάει.
    Και οι 2 το κάνουν για λόγους που δε σε αφορούν και κυρίως κοιτάνε την πάρτη τους.Εκτός αν θέλετε να κάτσουμε να αναλύσουμε
    αν υπάρχει καθαρός και γνήσιος αλτρουισμος.

  2. #197
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    θα είμαι τυπικός.
    Αυτό φτάνει νομίζω. Δεν σου απαγορεύει κάνεις να προσέξεις λίγο παραπάνω κάποιον που όντως σε προσέχει κι εσένα. Είσαι ωραίος.

  3. #198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Τώρα τα περί κινδυνεύω την σωματική μου ακαιραιότητα, ξέρεις τα ακούω και γελάω.όπως τα τοποθετείς δηλαδή γιατί ειναι λάθος.
    Να σου εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ.
    Με βροχή-ήλιο-χιόνι-ζέστη θα βγώ.Και θα πάω και σε αυτόν που αφήνει και σε αυτόν που δεν αφήνει.
    Απλά αυτός που αφήνει τιπ εκτιμά το γ$@#$@#$# που τρώω και εγώ τον εκτιμάω πιο πολύ σαν ανθρωπο.Γιατί με ΣΕΒΕΤΑΙ.Ο άλλος που δεν με σέβεται δεν θα ασχοληθώ ιδιαίτερα.Ναι θα προσέξω να πάει το φαί ζεστό, να είμαι ευγενικός, αλλά μέχρι εκεί.Δεν θα σκιστώ να μην πέσω σε λακούβες και κανει το φαί παρκούρ μέσα στο κουτί, συνήθως θα με δεί στα όρια του δηλωμένου χρόνου παράδοσης και καμιά φορά ίσως δεν βολέψει να του πάρω τσιγάρα πχ απο το περίπτερο (ιδίως αν γίνεται της μουρλής έξω και ρίχνει καρέκλες).
    Ο άλλος όμως που αφήνει...ναι θα κάνω και μια τρέλα και θα κόψω το λαιμό μου να του βρώ κινέζικα τσοπστικς να φάει το σουβλάκι...Νομίζω εύκολο για ένα ντελιβερά στην Αθήνα ε?(Μην γελάτε έχει γίνει.)
    Όταν φίλε με εκτιμας θα σε εκτιμήσω.Όταν δεν με εκτιμάς θα είμαι τυπικός.Έτσι είναι ο άνθρωπος σε όλες τις εκφάνσεις των διαπροσωπικών σχέσεων.Απλό.


    θα σε στενοχωρησω, αλλα μπορει καποιος να σε εκτιμαει και να μην σου δινει λεφτα...μαυρα...
    εσυ βεβαια, θες τα λεφτα γιατι "φαινεται η εκτιμηση"...
    το γεγονος οτι ειναι δουλεια σου επειδη την επελεξες κλπ...κλπ...σημαινει οτι θα την κανεις με τον ιδιο τροπο ανεξαρτητως τι σου αποδιδει σε χρημα...και ετσι θα επρεπε να ειναι ολες οι δουλειες...
    αλοιμονο αν ο δασκαλος εδινε περισσοτερο βαση σε καποια παιδακια στο σχολειο επειδη οι μαναδες τους, του εκαναν δωρα...μαθημα θα εκανε σε ολα αλλα σε καποια θα εκανε περισσοτερο μαθημα επειδη θα ειχε οικονομικο οφελος...
    την ιδια συμπεριφορα θα επρεπε να εχεις και σε εναν μαλακα...που μπορει να παραγγελνει ενα σουβλακι ανα 1 ωρα, ετσι επειδη μπορει, για να σε τρεχει...


    επισης μπορει καποιος να σε σεβεται περισσοτερο αν ΔΕΝ παραγγειλει οταν βρεχει...και ας πειναει...αλλα εκει δεν θα το εκτιμησεις γιατι δεν θα τον δεις καθολου και δεν θα παρεις τα λεφτα...τα μαυρα...

    οποτε μην πετατε ετσι απλα λεξεις (εκτιμηση, σεβασμος) και τις συγχεετε με το χρημα...

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Πάντως ρε παιδιά διαβάζω συνέχεια για μαυρο χρήμα και τα φιλοδωρήματα είναι μαύρα και το ένα και το άλλο.
    Δηλαδή το κράτος μπαίνει μέσα απο τα μάυρα φιλοδωρήματα των ντελιβεράδων και απο τα ιδιαίτερα που κάνουν
    οι άνεργοι φοιτητές ας πούμε.Ελεος δηλαδή.Θυμίστε μου άμα βρω κάνα 20 ευρω στο δρόμο να μην ξεχάσω να το δηλώσω
    στη εφορία μην μπεί το κράτος μέσα.

  5. #200
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    ......

  6. #201
    Στην πρώτη μου δουλειά σε λογιστήριο μεγάλης εισαγωγικής, την πρώτη μου μέρα, έγινα μάρτυρας πολύ άσχημου επεισοδίου μεταξύ γενικού διευθυντή και ενός υπαλλήλου, τον Βαγγέλη.
    Το απόγευμα με ρώτησε ο γενικός πώς μου φαίνεται το περιβάλλον. Απάντησα πως όλα καλά, αλλά αν ήμουν στη θέση του παιδιού που έφαγε το βρίσιμο εκείνος θα ήταν νοσοκομείο τώρα.

    Όταν ρώτησα τον Βαγγέλη γιατί τον ανέχτηκε, με ρώτησε αν έχω οικογένεια και πού μένω. Μόνος μου ήμουν και έμενα ακόμα με τον πατέρα μου. "Δεν θα καταλάβεις", μου είπε.
    Think faster than you ride

  7. #202

  8. #203
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    θα σε στενοχωρησω, αλλα μπορει καποιος να σε εκτιμαει και να μην σου δινει λεφτα...μαυρα...
    εσυ βεβαια, θες τα λεφτα γιατι "φαινεται η εκτιμηση"...
    το γεγονος οτι ειναι δουλεια σου επειδη την επελεξες κλπ...κλπ...σημαινει οτι θα την κανεις με τον ιδιο τροπο ανεξαρτητως τι σου αποδιδει σε χρημα...και ετσι θα επρεπε να ειναι ολες οι δουλειες...
    αλοιμονο αν ο δασκαλος εδινε περισσοτερο βαση σε καποια παιδακια στο σχολειο επειδη οι μαναδες τους, του εκαναν δωρα...μαθημα θα εκανε σε ολα αλλα σε καποια θα εκανε περισσοτερο μαθημα επειδη θα ειχε οικονομικο οφελος...
    την ιδια συμπεριφορα θα επρεπε να εχεις και σε εναν μαλακα...που μπορει να παραγγελνει ενα σουβλακι ανα 1 ωρα, ετσι επειδη μπορει, για να σε τρεχει...


    επισης μπορει καποιος να σε σεβεται περισσοτερο αν ΔΕΝ παραγγειλει οταν βρεχει...και ας πειναει...αλλα εκει δεν θα το εκτιμησεις γιατι δεν θα τον δεις καθολου και δεν θα παρεις τα λεφτα...τα μαυρα...

    οποτε μην πετατε ετσι απλα λεξεις (εκτιμηση, σεβασμος) και τις συγχεετε με το χρημα...
    α)Eδώ έχεις κάποιους που σε φωνάζουν με κρύο-βροχή-ζέστη κτλπ κάθε 2-3 μέρες ανεβαίνεις στον 4ο με τα ποδάρια γιατί η πολυκατοικία δεν έχει ασανσέρ,είσαι εκεί στα 15-20 λεπτά απο την ώρα που έχουν παραγγείλει και είσαι πάντα ευγενικός και με το χαμόγελο...δεν αφήνουν ποτέ τίποτα.
    Εκεί και τα σουβλάκια θα κάνουν παρκούρ μεσα στο κουτί και τελευταίοι στο δρομολόγιο θα είναι.Γιατί δεν σε σέβονται.
    β)Έχεις αυτούς που παραγγέλνουν πχ 49,80 ευρώ παραγγελία, 39,90ευρώ παραγγελία και πάλι είσαι εκεί στα 2-3-5 λεπτά απο την ώρα που ετοιμάστηκε η παραγγελία και περιμένουν το δεκάλεπτο.Και εκεί είσαι ευγενικός κτλπ.Και κουβαλάς σαν γαιδούρι τις τσάντες με το φαί και σου μιλάνε λες και είσαι σκουπίδι, και σου κλείνουν την πόρτα στα μούτρα.Όχι δεν σε σέβονται.
    Θα πάρουν τα ρέστα τους σε χάλκινα, και την επόμενη θα αργήσει και λίγο παραπάνω το φαί.
    Εν αντιθέση όμως κάποιοι που ξέρεις οτι ΔΕΝ έχουν να αφήσουν (και το ξέρεις αν είσαι λίγο παρατηρητικός) αλλά σε αντιμετωπίζουν με χαμόγελο και ευγένεια, μπαίνουν στην λίστα αυτών που θα πάς από τους πρώτους.
    Αλλά γενικά όποιος αφήνει τιπ θεωρητικά σε σέβεται είτε για το κρύο που τρώς είτε για τις γενικά κακές συνθήκες εργασίας που επικρατούν.Αν θέλουν να φορολογήσουν τα τιπ ας το κάνουν.Μπορούν να το κάνουν;Μπορούν.Αλλά ας βρούν τρόπο πρώτα να επιβάλλουν σε όλα τα καταστήματα ότι αναφέρει η νέα εγκύκλιος και μετά ας τα φορολογήσουν.
    Τώρα για το αν σε σέβεται ο άλλος που παραγγέλνει όταν βρέχει είναι σχετικό.Όταν εσύ κανονίζεις να κάνεις ένα τραπέζι η μια συνάντηση σπίτι σου κοιτάς τι καιρό θα κάνει;
    Και απο την στιγμή που αποφασίζεις να κάνεις αυτή την δουλειά ξέρεις οτι είτε βρέχει είτε όχι θα πας την παραγγελία.Είναι στα πλαίσια της εργασίας σου όπως και του μηχανικού είναι να γεμίζει μουτζούρα και λάδια και να αναπνέει αναθυμιάσεις.Αλλά δυστηχώς ο μηχανικός δεν παίρνει τιπς αν και κινδυνεύει να χτυπήσει και μακροχρόνια να αναπτύξει καρκίνο.Όμως όταν πας και του λές λύσε μου μοτέρ σου λέει 150-200 ανεβα-κατέβα-λυσε-δεσε.Για μια μέρα δουλειά.Είναι ανόμοια τα μεγέθη.Βέβαια στον δικό μου μηχανικό όποτε πάω (κάθε Τρίτη συνήθως) παίρνω τηλέφωνο πρώτα και του λέω έρχομαι και φέρνω καφέ, και στο τέλος ενίοτε θα πιούμε και καμια μπύρα κερασμένη απο μένα.
    Εν κατακλείδι τιπ αφήνεις όταν γουστάρεις την εξυπηρέτηση και τον διανομέα.όποιος με γουστάρει τον γουστάρω και εγώ.

  9. #204
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    χαχαχα φοβερο




    (δεν εχω fb)

  10. #205
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    α)Eδώ έχεις κάποιους που σε φωνάζουν με κρύο-βροχή-ζέστη κτλπ κάθε 2-3 μέρες ανεβαίνεις στον 4ο με τα ποδάρια γιατί η πολυκατοικία δεν έχει ασανσέρ,είσαι εκεί στα 15-20 λεπτά απο την ώρα που έχουν παραγγείλει και είσαι πάντα ευγενικός και με το χαμόγελο...δεν αφήνουν ποτέ τίποτα.
    .[/B]
    Είχαμε έναν τέτοιον και δεν άφηνε ποτέ τίποτα. Στο τέλος δεν ανέβαινε κανένας. ¨Η θα είχε χτυπήσε το πόδι του ή έκανες 5 ώρες να ανέβεις. Οταν ανεβάινεις 2 και 3 σκάλες υποχρεωτικά ,είναι 50 50 να σου αφήσουν να μην πω και λιγότερες πιθανότητες. Υπάρχουν βέβαια και αυτόι που σε συναντουν κάπου στην μέση και κατεβαίνουν έστω 1 όροφο. Θα το εκτιμήσω περισσότερο ακόμα κι αν δεν βγάλω τίποτα
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 06/01/2019 στις 01:07.

  11. #206
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Ειπα να μην γραψω αλλα με.αυτα που βλεπω.. εχω κανει ντελιβερι για δυο χρονια και κατι. Αυτα που γραφεται ρε παιδια απο που τα βλεπεται? Παρτε χαμπαρι οτι πρεπει να κανεις την δουλεια σου κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει τιποτα και ας μενει και στο μπουρτζ καλιφα πως το λενε χωρις ασανσερ.

    Δεν ειναι κατι ξεχωριστο απο αλλα επαγγελματα οπως και στα πλυντηρια αυτοκίνητου που περιμενουν το μπουρμπουρι απο καλο καθαρισμα η αν σου βαλουν αερα στα λαστιχα καμμια φορα!

    Σε λιγο θα μας πειτε γιατι καταργήθηκε τα 2 3 ευρο δωρο που περνανε οι ταριφες με το ετσι θελω.

    Η νομίζεται οτι νοιαζει την επι/ηση αν θα παρετε μπουρμπουαρ η ξερω γω. και ο ποιο καρμηρς να περνει ενα καφε θα τον πας γιατι στο ειπανε οκ ριξε καμμια καταρα απο μεσα σου και αστο να παει.

    Ειναι κολοδουλεια οκ αλλα αυτο ειναι δεν αλλαζει δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ξεχωριστη περιπτωση το ντελιβερι απο αλλες.δουλειες και κλαιγομαστε ομαδικα

  12. #207
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Βρε Φαρισαιοι και Υποκριτες ....σε μια χωρα που εχει φλομωσει ολος ο ιδιωτικος τομεας σε ολους τους κλαδους απο "ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΕΣ ΣΙΤΙΣΗΣ, ΕΝΔΥΣΗΣ κτλ κτλ" που τις χρησιμοποιουν οι εργοδοτες για να πληρωνουν μερος των μισθων των εργαζομενων ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ εχει κανεις κρατησεις.... σε αυτην την χωρα λοιπον κανουμε κριτικη στα τιπς των ντελιβεραδων ....και οτι αυτο ειναι μαυρο χρημα;

    Μπραβο παιδια συνεχιστε ετσι..εγω λεω να φωναξουμε και την Αρχη Καταπολεμησης Μαυρου Χρηματος για κατι επικινδυνα παρασιτα της εθνικης οικονομιας οπως ειναι ο Τσολιας ή ο εκαστοτε Παπασουζας...

  13. #208
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Η συζήτηση δεν αφορά το φιλοδώρημα (πουρμπουάρ < pour boire = για να πιεις, όχι μπουρμπουάρ), αλλά τη συμπεριφορά μερικών διανομέων όταν δεν το λαμβάνουν. Τονίζω το "μερικών" για να μην έχουμε παρεξηγήσεις. Υπάρχει διαφορά στο να ονειρεύεσαι κάτι, στο να ελπίζεις, να προσδοκάς και τέλος στο να απαιτείς, αλλάζοντας τη συμπεριφορά σου προς το χειρότερο, όταν δεν ικανοποιείται η απαίτηση.

    Είτε είσαι διανομέας και ελπίζεις σε φιλοδώρημα, είτε είσαι υπάλληλος και ελπίζεις σε bonus, είτε είσαι στέλεχος και ελπίζεις σε μέρισμα. Όσο εργάζεσαι σε κάποιο χώρο, οφείλεις να κάνεις τη δουλειά σου καλά. Το αν θα κάνεις το παραπάνω, που δεν προβλέπεται από τη θέση εργασίας σου, είναι στη διακριτική σου ευχέρεια. Άλλος θέλει ως έναυσμα τα επιπλέον χρήματα (από τον πελάτη ή τον εργοδότη), άλλος ένα κέρασμα, άλλος έναν καλό λόγο. Η διατήρηση όμως καλού επιπέδου στην εργασία σου, είναι υποχρέωσή σου, ακόμα κι αν πρόκειται για εθελοντική εργασία.

    Για να καταλάβετε τις συνέπειες που έχει αυτό μακροοικονομικά, σκεφθείτε τη διαφορά στην ποιότητα των προϊόντων που παράγονται στην Ιαπωνία και τη Γερμανία, σε σχέση με την Ινδία και την Κίνα. Ο κύριος παράγοντας είναι ο εκτενής ποιοτικός έλεγχος στη γραμμή παραγωγής (συνεπάγεται αυξημένο κόστος), αλλά ο αμέσως επόμενος είναι η ιδιοσυγκρασία του εργαζόμενου που θέλει να κάνει τη δουλειά του πολύ καλά, ανεξάρτητα από το πώς πληρώνεται (έχει περάσει μεγάλη κρίση η Ιαπωνία, αλλά διατηρούν υψηλό επίπεδο εργασίας ακόμα και οι χαμηλόμισθοι). Εμείς ως πελάτες, τι εκτιμούμε λοιπόν και τελικά πληρώνουμε;

    Αν λοιπόν κάποιος εργαζόμενος δεν κάνει καλά τη δουλειά του, επειδή θεωρεί ότι δεν αμείβεται όσο αξίζει (κάτι στο οποίο δεν αμφισβητώ στην ελληνική πραγματικότητα), μακροπρόθεσμα βλάπτει αυτόν που τον πληρώνει.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/01/2019 στις 23:06.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #209
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Βέβαια στον δικό μου μηχανικό όποτε πάω (κάθε Τρίτη συνήθως) παίρνω τηλέφωνο πρώτα και του λέω έρχομαι και φέρνω καφέ, και στο τέλος ενίοτε θα πιούμε και καμια μπύρα κερασμένη απο μένα.
    Εν κατακλείδι τιπ αφήνεις όταν γουστάρεις την εξυπηρέτηση και τον διανομέα.όποιος με γουστάρει τον γουστάρω και εγώ.
    Έβγαλε η ΚΤΜ παπί;



    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #210
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η συζήτηση δεν αφορά το φιλοδώρημα (πουρμπουάρ < pour boire = για να πιεις, όχι μπουρμπουάρ), αλλά τη συμπεριφορά μερικών διανομέων όταν δεν το λαμβάνουν. Τονίζω το "μερικών" για να μην έχουμε παρεξηγήσεις. Υπάρχει διαφορά στο να ονειρεύεσαι κάτι, στο να ελπίζεις, να προσδοκάς και τέλος στο να απαιτείς, αλλάζοντας τη συμπεριφορά σου προς το χειρότερο, όταν δεν ικανοποιείται η απαίτηση.

    Είτε είσαι διανομέας και ελπίζεις σε φιλοδώρημα, είτε είσαι υπάλληλος και ελπίζεις σε bonus, είτε είσαι στέλεχος και ελπίζεις σε μέρισμα. Όσο εργάζεσαι σε κάποιο χώρο, οφείλεις να κάνεις τη δουλειά σου καλά. Το αν θα κάνεις το παραπάνω, που δεν προβλέπεται από τη θέση εργασίας σου, είναι στη διακριτική σου ευχέρεια. Άλλος θέλει ως έναυσμα τα επιπλέον χρήματα (από τον πελάτη ή τον εργοδότη), άλλος ένα κέρασμα, άλλος έναν καλό λόγο. Η διατήρηση όμως καλού επιπέδου στην εργασία σου, είναι υποχρέωσή σου, ακόμα κι αν πρόκειται για εθελοντική εργασία.

    Για να καταλάβετε τις συνέπειες που έχει αυτό μακροοικονομικά, σκεφθείτε τη διαφορά στην ποιότητα των προϊόντων που υπάρχει στην Ιαπωνία και τη Γερμανία, σε σχέση με την Ινδία και την Κίνα. Ο κύριος παράγοντας είναι ο εκτενής ποιοτικός έλεγχος στη γραμμή παραγωγής (συνεπάγεται αυξημένο κόστος), αλλά ο αμέσως επόμενος είναι η ιδιοσυγκρασία του εργαζόμενου που θέλει να κάνει τη δουλειά του πολύ καλά, ανεξάρτητα από το πώς πληρώνεται (έχει περάσει μεγάλη η Ιαπωνία, αλλά διατηρούν υψηλό επίπεδο οι χαμηλόμισθοι). Εμείς ως πελάτες, τι εκτιμούμε λοιπόν και τελικά πληρώνουμε;

    Αν λοιπόν κάποιος εργαζόμενος δεν κάνει καλά τη δουλειά του, επειδή θεωρεί ότι δεν αμείβεται όσο αξίζει (κάτι στο οποίο δεν αμφισβητώ στην ελληνική πραγματικότητα), μακροπρόθεσμα βλάπτει αυτόν που τον πληρώνει.
    Η συζήτηση έχει να κάνει με μία εγκύκλιο,όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.Οσο για τη συμπεριφορά των ντελιβεράδων για το τι αξιώνουν τι παίρνουν η το τι θα θέλανε να παίρνουν,
    οι μόνοι που μπορούν να μιλάνε γιαυτά είναι τα παιδιά που δούλεψαν η δουλέυουν ντελίβερυ.Οι υπόλοιποι όλοι έχουμε μια άποψη αλλά μας λείπει η πρακτική εξάσκηση.

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF