Σελίδα 2 από 46 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #16
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά μέτρο είναι... Αρκεί βεβαίως να εφαρμοστεί και να ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ κατά πόσο εφαρμόζεται...
    Τι εννοείς αρκεί να εφαρμοστεί; Εννοείται πως θα εφαρμοστεί, όπως εφαρμόστηκε πχ ο αντικαπνιστικός νόμος! Ομολογώ πάντως ότι αν και το κύρος του υπουργείου ανεργ… -εργασίας ήθελα να πω- δεν αμφισβητείται, διακρίνω μικρές γκρίζες ζώνες, ή έστω ομιχλώδεις... πχ όταν θα παρέχει τα μέσα ατομικής προστασίας ο εξοπλισμός θα είναι 4 εποχών τζάκετ; Ή cordura το χειμώνα και θα παρέχεται υποχρεωτικά mesh το καλοκαίρι; Για το θέμα της συντήρησης έχει προβλεφθεί αναφορά σε ιξώδη, συνθετικά, ημισυνθετικά, ορυκτέλαια; Αλλαγή λάδια κάθε πότε;

  2. #17
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Δυστυχώς το πρόβλημά μας στη χώρα που ζούμε δεν είναι οι νόμοι, αλλά η αδυναμία εφαρμογής τους γιατί δεν υπάρχουν αρμόδιες ελεγκτικές αρχές.Την παράβαση-παραβάτη ποίος θα τον πιστοποιεί στη συγκεκριμένη περίπτωση?Η τροχαία?Όχι, γιατί εφόσον μηχανάκι και οδηγός έχουν όλα τα απαραίτητα για κυκλοφορία έγγραφα, δεν διαπράττεται παράβαση του Κ.Ο.Κ κάπου. Μάλλον υπάρχει μια "τρύπα -παραθυράκι" εδώ που ευνοεί τη μη εφαρμογή του νόμου προς όφελος -ως συνήθως- του "ισχυρού" ...
    "To do is to be" - Nietzsche
    "To be is to do" - Kant
    "Do be do be do " - Scooby Doo

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος







    Σωστός......



    Από ποιον πλανήτη κατέβηκες εσύ; έχω κάνει αυτήν την δουλειά 7-8 χρόνια σε 5-6 διαφορετικά μαγαζιά, κανείς δεν δίνει τίποτα απολύτως... πέραν του 3ευρου την ώρα.... οκ, υπάρχουν κάποια (pizza hut, roma, Dominos) αλλά αυτά είναι (δυστυχώς) η εξαίρεση και όχι ο κανόνας όπως θα έπρεπε....
    Ντελιβερι με δικια του βενζινα δδικο του μηχανακι δικο του κρανος(εγω φορουσα το δικο μου)και δικα του αδιαβροχα.5 ευρω η ωρα και αμα εβρεχε 5,50...
    Πλανητης κρητη...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος







    Σωστός......



    Από ποιον πλανήτη κατέβηκες εσύ; έχω κάνει αυτήν την δουλειά 7-8 χρόνια σε 5-6 διαφορετικά μαγαζιά, κανείς δεν δίνει τίποτα απολύτως... πέραν του 3ευρου την ώρα.... οκ, υπάρχουν κάποια (pizza hut, roma, Dominos) αλλά αυτά είναι (δυστυχώς) η εξαίρεση και όχι ο κανόνας όπως θα έπρεπε....
    Ακριβώς, στην Αθηνα ανέκαθεν ολοι είμασταν με τα δικα μας μηχανάκια και φυσικα εννοείται οι βενζίνες δικές μας.

    Μονο οι πολυ executive που ειχαν καταφερει να μπουν σε κυριλέ ταχυφαγεία τυπου Domino & Hut ειχαν αυτη την πολυτέλεια.

    Αυτα απο το μακρυνό 1997-2000 που ημουν στο αθλημα σε πιτσαρία Αθηνας αλλα δεν νομιζω να εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα (δυστυχώς)

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ντελιβερι με δικια του βενζινα δδικο του μηχανακι δικο του κρανος(εγω φορουσα το δικο μου)και δικα του αδιαβροχα.5 ευρω η ωρα και αμα εβρεχε 5,50...
    Πλανητης κρητη...
    Δεν ξέρεις πόσο τυχερός ήσουν.....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς, στην Αθηνα ανέκαθεν ολοι είμασταν με τα δικα μας μηχανάκια και φυσικα εννοείται οι βενζίνες δικές μας.

    Μονο οι πολυ executive που ειχαν καταφερει να μπουν σε κυριλέ ταχυφαγεία τυπου Domino & Hut ειχαν αυτη την πολυτέλεια.

    Αυτα απο το μακρυνό 1997-2000 που ημουν στο αθλημα σε πιτσαρία Αθηνας αλλα δεν νομιζω να εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα (δυστυχώς)

    Και δεν έχουν αλλάξει και ούτε πρόκειται εν μέσω κρίσης και υψηλότατης ανεργίας δεν μπα να λέει ο νόμος.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πλέον θα απαιτούν από τους ντελιβεράδες όχι μόνο να παρέχουν το μηχανάκι, αλλά να το μεταβιβάζουν και στο όνομα του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, για να είναι καλυμμένοι.
    Το πρωτο πραγμα που περασε απ΄το μυαλο μου. Οπως με το που βγηκε ο νομος για υποχρεωτικη καταθεση του μισθου σε λογαριασμο του εργαζομενου αρχισαν οι εξυπναδες του στυλ "θα σου βαλω στην τραπεζα οσα πρεπει να φαινονται και θα μου επιστρεψεις εσυ τη διαφορα απ'οσα συμφωνησαμε".

    Καλο βημα σιγουρα και δεν ειμαι απο αυτους που ακυρωνουν τα παντα, αναγνωριζω τις καλες προθεσεις και τα βηματα προς την σωστη κατευθυνση. Αλλα κακα τα ψεματα, με την ανεργια εκει που ειναι και τους ελεγχους ανυπαρκτους σε ολα τα επιπεδα, δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος. Το να νομοθετησεις ειναι η μιση βουληση. Η εφαρμογη του νομου ειναι η αλλη μιση και η πιο δυσκολη.

    Μην ξεχναμε πως συμφωνα με τους νομους ειναι υποχρεωτικο το κρανος, απαγορευεται το καπνισμα σε κοινοχρηστους χωρους και αλλα πολλα...

  7. #22
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Εγώ απλώς βλέπω την πολιτεία να καλύπτει τον κωλο της στην περίπτωση της επόμενης στραβης.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Αν εφαρμοστει, θα παει το σουβλακι 5 και η πιτσα 35€

    Αυτο θα ευνοησει τους μεγαλους, και θα θαψει τους μικρους..

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Αν εφαρμοστει, θα παει το σουβλακι 5 και η πιτσα 35€

    Αυτο θα ευνοησει τους μεγαλους, και θα θαψει τους μικρους..
    Σε αυτο που λες, θα σου δωσω ενα απλο παράδειγμα και τα σχόλια δικά σου.

    Στο Λουξεμβουργο λοιπον, την πίτσα στην φέρνουν με βανακι (ενεκα το κρύο τον περισσοτερο καιρό αλλα και η ασφαλεια - πιστευω εγω).

    Η τιμή της πιτσας, μεγαλυτερη σε διάσταση απο οτι η συνηθισμενη στην Ελλαδα κανει 8-10€ ενω η πλειψηφία ειναι στα 9€.

    Δηλαδη τιμές Ελλαδας, μη πω και φθηνότερα.

    Εχουμε λοιπον και λεμε:
    - βασικος/κατώτατος μισθος στην χώρα €2100 (περιπου)
    - ΦΠΑ εστιαστης 3% φαγητο και 13% ποτο
    - φορος επιχειρήσεων αρκετα χαμηλοτερος απο οτι Ελλαδα
    - κοστος γραφειοκρατειας - μηδεν (σχεδόν)


    Οποτε δεν ειναι το κοστος του ανθρωπινου δυναμικου που κανει την διαφορα στην τιμή αλλα το καλο μας κράτος πατερουλης (με τα δικά μας λεφτα)

    Οταν το καταλαβουμε ισως κατι αρχίσει να γίνεται και δεν χανονται ζωες για ενα μεροκαματο της πεινας.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Στο Λουξεμβουργο λοιπον..
    Δεν δυναμαι να κανω συγκριση μεταξυ Λουξεμβουργου και Ελλαδας, οχι μόνο στο θεμα της εστιασης, αλλά και σε κανεναν αλλο τομεα· πραγματικά.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Δεν δυναμαι να κανω συγκριση μεταξυ Λουξεμβουργου και Ελλαδας, οχι μόνο στο θεμα της εστιασης, αλλά και σε κανεναν αλλο τομεα· πραγματικά.
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν φταιει το κοστος μισθοδοσιας αλλα το κοστος του κράτους.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο,αλλά και να γίνει θα τα πάρει μπάλα όλα.Οι παραγγελίες θα αργούν πάρα πολύ,πολλοί θα χάσουν τις δουλειές τους και ίσως και μαγαζιά να κλείσουν.Σίγουρα είναι ένα βήμα προς τα μπρος,αλλά η μεταβατική περίοδος θα είναι challenge για τους εμπλεκόμενους.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
    Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...
    Ίσως δεν είσαι Αθηνα ε ?
    ανανήψαντας

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Αν εφαρμοστει, θα παει το σουβλακι 5 και η πιτσα 35€

    Αυτο θα ευνοησει τους μεγαλους, και θα θαψει τους μικρους..
    σοβαρά ε?
    ανανήψαντας

  15. #30
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Καπου σας χανω ρε κοριτσια..

    Ο ντελιβερας ειναι εργαζόμενος, ναι..??
    Αρα ο εργοδοτης του εχει ολες τις ασφαλιστικες υποχρεωσεις, ναι..??
    Το (οποιο) οχημα κυκλοφορεί για εξυπηρετηση συμφεροντων της επιχειρισης (πρεπει να) ειναι ειτε επαγγελματικης ειτε ιδιωτικης χρησης αλλα παντα στο ονομα της επιχειρησης, ναι..??
    Η επιχειρηση ειναι υπευθυνη για την καλη λειτουργια των παραπανω, ναι..??
    Τουυτων δοθεντων, αν ο ντελιβερας υποπεσει σε οποιαδηποτε παραβαση (απο στροφη χωρις φλας μεχρι θανατηφορο ατυχημα ανευ διπλωματος οδηγησς) υπευθυνη ειναι ΠΡΩΤΑ η επιχειρηση..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 2 από 46 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 20:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 07:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 14:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 15:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 13:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF