Σελίδα 23 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223242526272833 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #331
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    εγω δουλεψα τρια χρονια τσακιστηκα πολλες φορες..
    εφαγα κρυο χιονια 12 ωρες εργασια απο τοτε παντα αφηνω οτι μπορω
    και αμα εχει χαλια καιρο δεν παραγγελνω παω και περνω μονος μου
    πολυ σωστο το μετρο δυσκολο να εφαρμοστει παντως καθε δουλεια
    εχει τα καλα και τα κακα της

  2. #332
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ λέω να μαζευτούμε σε ένα σπίτι και να παραγγείλουμε μερικές μπίρες.

    Και ένα χυμό.
    +675 για το χυμό

  3. #333
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γιατί άκυρο, γαυρούλη μου;
    ....

    Εσκεμμένα σχολιάζω λακωνικά γιατί δε θέλω να το συνεχίσω. Πχ θα ήθελα πολύ να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο πώς ακριβώς "αναγκάζεσαι" να κάνεις τέτοια δουλειά (και δε μιλάω για τον έναν στους 1000). Αλλά τέτοιου είδους κουβέντες δε γίνονται σε τέτοιο μέσο. Ο καθένας λέει τα δικά του, φιλτραρισμένα μέσα από το δικό του πρίσμα, τα δικά του βιώματα, άλλα εννοεί, άλλα καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι, σε άλλα απαντάνε και, γενικά, ένα μπάχαλο. Αλλά, όπως έγραψε και ο Blade, καταλαβαίνεις 2 πραγματάκια. Το ένα είναι ότι κακώς παίρνεις μέρος σε τέτοιες συζητήσεις.

    - Ένας άνεργος
    Πλιτσερίνι καταρχήν να σου πω ότι ίσως το ποστ που σε ανέφερα να βγήκε λίγο πιο βαρύ απο ότι σκόπευα λόγω αυτού που είχε προηγηθεί προς τον ντεβιλς.
    Δεν νομίζω ότι έχει νόημα ή πως θέλεις, να πιάσουμε λέξη προς λέξη και να κάνουμε την τρίχα καραβόσχοινο οπότε θα σου απαντήσω για το αναγκάζεσαι.
    Ο μια_ζωη_καβας απο κάτω δίνει πολύ ωραία και με ριαλ λάηφ στίγμα, το πόιντ που θέλω να περάσω με το αναγκάζεσαι.
    (καλά δεν φαντάζομαι ότι περιμενες εμένα να στα πω,αλλά χάρην συζητήσεως).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Στην ζωη μου εχει τυχει να δουλέψω δυο φορες εξωτερικος. Στα 20 μου για 2,5 χρονια μετα το στρατο μεχρι να παρω μια επαγγελματικη σειρα και στα 45 οταν χρεωκοπησα για αλλα δύο χρονια. Την πρωτη και την δευτερη φορα με βαρδιες 12-14 ωρων. Οταν ημουν νεος θυμαμαι ψιλοαντεχα. Την τελευταια φορα και παρολο που ημουν περισσοτερο εμπειρος σε ενδυση , ενυδατωση, ληψη θερμιδων κτλ ηταν πολυ δυσκολα. Δεν θα ξεχασω ποτε τα βραδια του χειμωνα που γυρναγα στο σπιτι και ετρεμα απο το κρυο απο την υποθερμια καθως και τα καλοκαιρια με καυσωνα που νομιζα ότι θα εσβηνα και θα λιποθυμουσα πανω στο παπι. Περα απο αυτο ειχα και ενα σοβαρο ατυχημα απο την ποιο τραγικη οδηγο που συναντησα ποτε μου σαν δικυκλιστής και τραβηχτηκα 3 χρονια κατι που φυσικα μου αλλαξε ολη την ζωη...
    Οταν εχεις λοιπον τετοια βιωματα προσπαθωντας μονο και μονο για να βγαλεις λιγα ευρω για να ζησεις μια αξιοπρεπη ζωη χωρις να ζητας δανεικα, να κλεβεις ή να αυτοκτονεις με το αλκοολ ...
    Συνεχίζω λοιπόν απο αυτό το σημείο και λέω ότι ακριβώς επειδή η γαμοδουλειά αυτή έχει ακραίες κακουχίες λόγω καιρού, εξαιρετικά μεγάλο και ΜΟΝΙΜΟ κίνδυνο τραυματισμού/θανάτου, εξαιρετικά μεγάλα επίπεδα στρες αναλόγως εργοδότη, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ασύλληπτα χαμηλό ωρομίσθιο (είδα απο πολλούς ασχετους να γράφεται ως πάγιο το 4€/ωρα.εγω στην τελευταία μου δουλειά πληρωνόμουν με λιγότερα απο 3€ πολλές φορες) ενώ επιφορτίζει τον εργαζόμενο με τα κάθε λειτουργικό έξοδο, και πολλά ακόμα που δεν ξέρω αν έχει νόημα να συνεχίσω να απαριθμώ,
    όπως λοιπόν είχα πει και στα πρωτα μου ποστ στο νήμα, η τόσο ψηλή ανεργία σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είναι απο τους μοναδικούς (αν οχι ο μοναδικος) κλάδους εργασίας στην Ελλάδα που μπορείς να πιάσεις δουλειά αύριο είναι αυτό που σε αναγκάζει.
    Η αναγκη για βιοπορισμό!
    Και άντε όταν είσαι φοιτητάκος περνάει πιο ανάλαφρα.
    Τι γίνεται όταν στα 30, στα 40 ή στα 50 σου, η μόνη διέξοδος για να βγάλεις ένα μεροκάματο να ζήσεις είναι το ντελίβερι;;;;
    Επειδή με ρώτησες και ζήτησες απάντηση με καθαρό μυαλό θα σου μιλήσω εντελώς βιωματικά.
    Απο όσες φορές δούλεψα στον κλάδο, απο όσους γνωρίζω που κάνουν αυτό το επάγγελμα οι μισοί τουλάχιστον είναι μορφωμένοι.Το ένα τέταρτο είναι ανθρώποι που για άσχετους λόγους δεν πήγαν παραπερα απο το λύκειο αλλά τους εντάσεις στην κατηγορία "προκομένοι και ορεξάτοι". Λιγότεροι απο το ένα εναπομείναν τέταρτο ήταν οι άξεστοι/τεμπελήδες/ωχαδερφακιμου που απλά μόνο ποδαροδουλειές κυνηγούσαν.
    Για να στο μεταφράσω αλλιώς και πιο ρεαλιστικά.
    Δεν νομίζω να βρεις καλοπληρωμένο (απο μισθό και τιπς) διανομέα που ευκαιρίας δοθείσης θα πει όχι σε μια καλή δουλειά που δε θα χρειάζεται να είναι στο δρόμο με το μηχανακι συνεχεια! και ας βγάζει και λιγότερα λεφτά.

    Τελος,συμφωνώ πολύ με την τελευταία σου παραγραφο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #334
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    το θρεντ ξεκίνησε με αλλο σκοπο και εχει καταλήξει αλλού...
    ο σκοπος ηταν να ενημερωθούν οσοι δουλεύουν με δικύκλο (μιας και κατα πως λεμε ειμαστε φορουμ μοτοσυκλετας) , οτι εχουν καποια δικαιώματα και δεν ειναι κρεας για να ταΐζουμε την άσφαλτο ή σκλάβοι..

    το αν υπάρχουν (που υπαρχουν) και μ@λακες ντελιβεραδες, δεν αναιρει τα δικαιώματα τους , δεν τους κανει παρακατιανους ουτε γιδια επειδη δεν εχουν ολοι PhD και , σιγουρα, επειδη μπορει να βγαλουν ενα καλο μεροκάματο απο τιπς στον τελικο του Μουντιαλ , δεν τους κανει εφοπλιστες ουτε λαμογια.

    είναι εντυπωσιακό το ,σχεδον, μένος που βγηκε για την αμοιβη τους , τα "μαθηματικα" που χρησιμοποιηθηκαν για να βγαλουν μηνιατικα 2000 ευρω(!!!) , οι ανακρίβειες που ειπώθηκαν για μισθους νοσοκομειακων γιατρων των 700ευρω(!!) , την σύγκριση τους με άλλα (κακοπληρωμενα) επαγγέλματα που ομως "εχουν διαβασει" , και ολα αυτα να να πουμε οτι τι θελουν και μιλανε τα ζωα οι ντελιβεραδες που περνανε ζωη και κοτα..

    και ολα αυτα τα λεμε για τους ντελιβεραδες, μια δουλεια που γινεται με μηχανακι 365 μερες το χρονο , σε ενα φορουμ μοτοσυκλετας..
    Ρε φίλε το σκεφτόμουν αφού τα εχωσα στο ντεβιλς.
    Είμαστε το μεγαλύτερο φόρουμ μοτοσυκλέτας και τωρα που έχει αρχίσει και γίνεται σούσουρο στα ΜΜΕ γυρω απο τα ανυπαρκτα δικαιωματα των ντελίβερι, εμείς εδω έχουμε κόσμο που αμολάει χαρταετό.
    Αν μπει τυχαία ένας δημοσιογράφος/πολιτικός/καποιοςμεθεσηεπιρροής και διαβάσει το τι λέγεται στους κύκλους των μοτοσυκλετιστών για τους ντελίβερι, τι σκατά θα σκεφτεί;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    πολύ λάθος αυτο. Αν βρέχει δηλαδη 10 μέρες να μεινουν χωρις μεροκάματο. Εγω διαφωνω με αυτη τη λογικη.
    όπως σου είπαν,η βροχή δεν είναι ακραία καιρικό φαινόμενο. Είναι δύσκολο,μίζερο, αλλά όχι ακραίο.
    Ακραίο είναι να έχει κάνει κατακλυσμό,να ξέρεις ότι έχουν πλημμυρίσει οι δρόμοι σε ολη την περιοχή σου αλλά παρόλα αυτά εσύ να παίρνεις να παραγγείλεις ένα νες γλυκό με γάλα.
    Ή να χιονίζει και να έχει μείον κέλσιους και να πάρεις 12.30 ωρα το βράδυ 2 καλαμάκια κοτόπουλο.
    Κάνε ενα τοστ ρε γαμημένε. Μην είσαι γαϊδούρι. το παιδί σου μπορεί να δουλεύει εκείνη τη βάρδια.
    Βασίλη καταλαβαίνεις ότι δεν πάνε σε σένα οι βρισιές έτσι;


    Και τέλος, μέσα σε όλα αυτα, ένδειξη του πόσο λάθος αντιλαμβανόμαστε το δημόσιο διάλογο,δεν έχουμε μιλήσει (παρά με ψήγματα) για τους εργοδότες που εξωθούν τους διανομείς σε όλα αυτα τα κακώς κείμενα που θίγονται (και εδώ μέσα).
    Όπως λοιπόν έλεγα στον τζιτζιές στην αρχή αυτού του νήματος,δεν περιμένω πολλά απο αυτή την εγκύκλιο.
    Σίγουρα κάθε βήμα εμπρός είναι ευπρόσδεκτο αλλά εδω εχουμε να κάνουμε με ένα πολύ πολύπλοκο ζήτημα που και να θελει καποιος να βοηθησει, η λύση του δεν είναι μονοδιάστατη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #335
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Μήπως να μπει καμία βόλτα να έρθουμε λίγο στα ίσια μας και να δούμε καμία φάτσα που έχουμε καιρό και να κλείσει εδώ αυτό το θέμα???τζαστ σεινγκ
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #336
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε το σκεφτόμουν αφού τα εχωσα στο ντεβιλς.
    Είμαστε το μεγαλύτερο φόρουμ μοτοσυκλέτας και τωρα που έχει αρχίσει και γίνεται σούσουρο στα ΜΜΕ γυρω απο τα ανυπαρκτα δικαιωματα των ντελίβερι, εμείς εδω έχουμε κόσμο που αμολάει χαρταετό.
    Αν μπει τυχαία ένας δημοσιογράφος/πολιτικός/καποιοςμεθεσηεπιρροής και διαβάσει το τι λέγεται στους κύκλους των μοτοσυκλετιστών για τους ντελίβερι, τι σκατά θα σκεφτεί;


    όπως σου είπαν,η βροχή δεν είναι ακραία καιρικό φαινόμενο. Είναι δύσκολο,μίζερο, αλλά όχι ακραίο.
    Ακραίο είναι να έχει κάνει κατακλυσμό,να ξέρεις ότι έχουν πλημμυρίσει οι δρόμοι σε ολη την περιοχή σου αλλά παρόλα αυτά εσύ να παίρνεις να παραγγείλεις ένα νες γλυκό με γάλα.
    Ή να χιονίζει και να έχει μείον κέλσιους και να πάρεις 12.30 ωρα το βράδυ 2 καλαμάκια κοτόπουλο.
    Κάνε ενα τοστ ρε γαμημένε. Μην είσαι γαϊδούρι. το παιδί σου μπορεί να δουλεύει εκείνη τη βάρδια.
    Βασίλη καταλαβαίνεις ότι δεν πάνε σε σένα οι βρισιές έτσι;


    Και τέλος, μέσα σε όλα αυτα, ένδειξη του πόσο λάθος αντιλαμβανόμαστε το δημόσιο διάλογο,δεν έχουμε μιλήσει (παρά με ψήγματα) για τους εργοδότες που εξωθούν τους διανομείς σε όλα αυτα τα κακώς κείμενα που θίγονται (και εδώ μέσα).
    Όπως λοιπόν έλεγα στον τζιτζιές στην αρχή αυτού του νήματος,δεν περιμένω πολλά απο αυτή την εγκύκλιο.
    Σίγουρα κάθε βήμα εμπρός είναι ευπρόσδεκτο αλλά εδω εχουμε να κάνουμε με ένα πολύ πολύπλοκο ζήτημα που και να θελει καποιος να βοηθησει, η λύση του δεν είναι μονοδιάστατη.
    Σουβλάκια λέγονται

  7. #337
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Μήπως να μπει καμία βόλτα να έρθουμε λίγο στα ίσια μας και να δούμε καμία φάτσα που έχουμε καιρό και να κλείσει εδώ αυτό το θέμα???τζαστ σεινγκ
    Βόλτα βεβαίως και να μπει. και όταν ξαναγίνουμε υγιείς θα το παλέψουμε να συμμετέχουμε.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να κοιτάμε αλλού σε ζητήματα που ενδιαφέρουν πολύ κόσμο.

    Και στην τελική ρε γαμώτο, ας κρατήσουμε όλοι λίγο την αποψάρα μας πιο μαζεμένη όταν κάτι δε το ξέρουμε.
    Δεν είναι κακό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #338
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κάνε ενα τοστ ρε γαμημένε.





    "Καλησπέρα ενα καλαμάκι σκέτο και μια κόκα θέλω. Πείτε στο παιδι οτι η εισοδος εχει φρακάρει απο το χιόνι, να φτυαρίσει λίγο για να μπει"

    αν μιλάμε για αυτες τις λίγες μέρες που εχει αυτα τα ακριαια φαινομενα καταλαβαινω το σκεπτικο. Βεβαια αυτο θα έπρεπε πρωτίστως να ειναι υποχρέωση της επιχειρησης η οποία θα έπρεπε να να ειναι υπόλογη αν στέλνει διανομέα με 2κυκλο σε αυτες τις συνθηκες.

  9. #339
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Μανιτσο μου δεν είπα κάτι...ειπα να κλείσει γιατί δεν βγαίνει κάτι έτσι..Ο καθένας είπε τις απόψεις του όλες σεβαστές από τη δική μου μεριά μιας και ο καθένας βλέπει τον κόσμο αλλιως κάι έχει αλλά μέτρα και σταθμά...ειπα να το γυρίσω αλλού αλλά καλύτερα να καθόμουν στα αυγά μου..
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #340
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος




    "Καλησπέρα ενα καλαμάκι σκέτο και μια κόκα θέλω. Πείτε στο παιδι οτι η εισοδος εχει φρακάρει απο το χιόνι, να φτυαρίσει λίγο για να μπει"

    αν μιλάμε για αυτες τις λίγες μέρες που εχει αυτα τα ακριαια φαινομενα καταλαβαινω το σκεπτικο. Βεβαια αυτο θα έπρεπε πρωτίστως να ειναι υποχρέωση της επιχειρησης η οποία θα έπρεπε να να ειναι υπόλογη αν στέλνει διανομέα με 2κυκλο σε αυτες τις συνθηκες.
    Ναι στην Αθήνα μάλλον είναι λίγες ή και καθόλου οι χιονισμενες μέρες.
    Πιο βόρεια δεν νομίζω.
    Πιάνεις όμως το ζουμί.
    Η εργοδοσία.
    Πόσες φορές, σε όλους τους κλάδους, είδαμε την εργοδοσία να νοιάζεται για την αρτιμέλεια (δεν χρησιμοποιώ τυχαία τέτοια εκφραση) των εργαζομένων της;
    Θα έχεις ακούσει για το πόσα θύματα μετράει η ναυπηγοεπισκεαυστική ζώνη στο Πέραμα ε;
    Ή το πόσοι εργάτες ,δηλωμένοι ή αδήλωτοι, έχασαν τις ζωές τους σε κατασκευαστικά έργα;
    Μπορώ να συνεχίσω τα "ή" μέχρι να παγώσει η κόλαση αλλά αφενός θα μοιάζω με κομμουνιστικό μανιφέστο σε πολλούς,αφετέρου δεν έχει νόημα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #341
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ναι στην Αθήνα μάλλον είναι λίγες ή και καθόλου οι χιονισμενες μέρες.
    Πιο βόρεια δεν νομίζω.
    Πιάνεις όμως το ζουμί.
    Η εργοδοσία.
    Πόσες φορές, σε όλους τους κλάδους, είδαμε την εργοδοσία να νοιάζεται για την αρτιμέλεια (δεν χρησιμοποιώ τυχαία τέτοια εκφραση) των εργαζομένων της;
    Θα έχεις ακούσει για το πόσα θύματα μετράει η ναυπηγοεπισκεαυστική ζώνη στο Πέραμα ε;
    Ή το πόσοι εργάτες ,δηλωμένοι ή αδήλωτοι, έχασαν τις ζωές τους σε κατασκευαστικά έργα;
    Μπορώ να συνεχίσω τα "ή" μέχρι να παγώσει η κόλαση αλλά αφενός θα μοιάζω με κομμουνιστικό μανιφέστο σε πολλούς,αφετέρου δεν έχει νόημα.
    αυτο ομως ξεκινάει το νομοσχέδιο. τον περιορισμο της "δουλικής" σχέσης εργαζόμενου-εργοδοτη. Ενα βημα παραπέρα μπορει να θέσει και αυτον τον κανόνα.

  12. #342
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Για να ελαφρύνει λίγο η ατμόσφαιρα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	delivaras.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	71,2 KB 
ID:	402620
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #343
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ρε τζιμιδη, από όσο σε έχω κόψει δείχνεις ψημενος.
    Πιστεύεις ότι ο κακός αυτός υπάλληλος θα μακροημερευσει σε οποιαδήποτε δουλειά;
    Εγώ Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο να ενημερώσω το μαγαζί ώστε να ξέρουν με ποιον έχουν να κάνουν και τους εκθέτει.
    Αυτο περασε και μενα απο το μιαλο.Ξεφτυλιζει την εταιρια...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #344
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.114
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τι γίνεται όταν στα 30, στα 40 ή στα 50 σου, η μόνη διέξοδος για να βγάλεις ένα μεροκάματο να ζήσεις είναι το ντελίβερι;;;;
    Επειδή με ρώτησες και ζήτησες απάντηση με καθαρό μυαλό θα σου μιλήσω εντελώς βιωματικά.
    Απο όσες φορές δούλεψα στον κλάδο, απο όσους γνωρίζω που κάνουν αυτό το επάγγελμα οι μισοί τουλάχιστον είναι μορφωμένοι.Το ένα τέταρτο είναι ανθρώποι που για άσχετους λόγους δεν πήγαν παραπερα απο το λύκειο αλλά τους εντάσεις στην κατηγορία "προκομένοι και ορεξάτοι". Λιγότεροι απο το ένα εναπομείναν τέταρτο ήταν οι άξεστοι/τεμπελήδες/ωχαδερφακιμου που απλά μόνο ποδαροδουλειές κυνηγούσαν.
    Για να στο μεταφράσω αλλιώς και πιο ρεαλιστικά.
    Δεν νομίζω να βρεις καλοπληρωμένο (απο μισθό και τιπς) διανομέα που ευκαιρίας δοθείσης θα πει όχι σε μια καλή δουλειά που δε θα χρειάζεται να είναι στο δρόμο με το μηχανακι συνεχεια! και ας βγάζει και λιγότερα λεφτά.

    Τελος,συμφωνώ πολύ με την τελευταία σου παραγραφο.
    Θα σου γράψω κι εγώ 2 πραγματάκια, απλά για να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης μου, έτσι, εντελώς πληροφοριακά. Θεωρώ, λοιπόν, εγώ, ότι οι περισσότεροι ντελιβεράδες, συνήθως στα 20s τους, έχουν επιλέξει να εργάζονται ως τέτοιοι εντελώς ευκαιριακά, επειδή οκ βόλτες με παπί είναι, καμία ουσιαστική ευθύνη, καμία ουσιαστική απαίτηση (εννοώ εδώ ότι δε χρειάζεται πτυχία και σεμινάρια), καλό, "εύκολο" χαρτζιλικάκι, ακόμα καλύτερο αν τσεπώνεις και καλά τιπς, βρίσκεις δουλειά όποτε θες και τη σταματάς όποτε θες. Γαμώ. Κανείς δεν έχει στο μυαλό του την εκμετάλλευση, το ότι παρανομείς 38 φορές/δευτερόλεπτο, χωρίς κανέναν εξοπλισμό, σε κακές καιρικές συνθήκες πολλές φορές, με κίνδυνο να πεθάνεις ανά πάσα στιγμή. Ούτε σκέφτεται ότι αυτή θα είναι η καριέρα του. Ε 5 χρόνια μετά, είναι ακόμα ντελιβεράς. Γιατί; Γιατί είναι εύκολο και γρήγορο και δεν έχει απαιτήσεις. Πέφτω έξω; Μπορεί.

    Δεν έχεις ΙΔΕΑ πόσο στενοχωριέμαι όταν χτυπάει το κουδούνι, ανοίγω την πόρτα, και είναι απ'έξω ένας 40άρης ή ένας 55άρης, με τα σουβλάκια μου στο χέρι. Τους πιτσιρικάδες τους "συγχωρώ", κάνουν το κέφι τους, είναι το χαρτζιλίκι τους και, στην τελική, δεν καταλαβαίνουν, επειδή είναι νέοι. Αλλά αυτοί οι άνθρωποι (οι πρώτοι) θα έπρεπε να κάνουν κάτι άλλο. Αναγκάστηκαν; Πραγματικά; Ή μήπως έκαναν πολύ, πολύ κακές επιλογές, γιατί πάντα έψαχναν την εύκολη λύση; Τροφή για σκέψη.

    Και να σου πω κάτι; Εγώ είμαι άνεργος 4-5 μήνες τώρα. Και έχω υπάρξει άνεργος και στο παρελθόν. Τελευταία φορά, πριν 4 χρόνια περίπου, για 19 μήνες. Δεν πήγα ποτέ να δουλέψω ντελιβεράς. Δεν πήγα να ΒΟΛΕΥΤΩ σαν ντελιβεράς. Γιατί σε τέτοιες "δουλειές", βολεύεσαι. Δύσκολα ξεφεύγεις. Όπως δεν πήγα ποτέ, σαν φοιτητής, όπως κάνουν αρκετοί, να δουλέψω σερβιτόρος σε καφετέρια ή, ακόμα χειρότερα, να δουλέψω νύχτα. Δεν μπορούσα; Μπορούσα να έχω μια τέτοια δουλειά χτες, αν ήθελα. Μπορούσα να έχω μια δουλειά των 600-700€ αύριο. Αλλά δεν το κάνω. Κάθομαι και λιώνω στο διάβασμα, 6-8 ώρες κάθε μέρα, για να βρω κάτι καλύτερο, ακόμα κι αν είναι σε 2, 3, 6 μήνες. Μπορεί να πετύχει. Μπορεί όχι. Αλλά δε βολεύομαι. Θέλω κάτι καλύτερο για τον εαυτό μου. Ναι, έχω την "πολυτέλεια" να μην έχω χρέη και δάνεια να τρέχουν, ούτε παιδιά να ταΐσω, όπως έχω την "πολυτέλεια" μιας ειδικότητας που βρίσκεται στο peak της, αλλά ακόμα κι αυτά κανείς δεν τα επέλεξε για μένα.

    Ορίστε. Βιωματικά κι εγώ.
    Life begins at 45°.

  15. #345
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    Αναντίρρητο ότι γράφεις Γιωργη.
    Το τι ορίζεται όμως ως πολυτέλεια και μπέαρ μινιμουμ για τον καθένα, είναι διαφορετικος πήχης.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF