Σελίδα 24 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 14192021222324252627282934 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #346
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.025
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    όπως έχω την "πολυτέλεια" μιας ειδικότητας που βρίσκεται στο peak της, αλλά ακόμα κι αυτά κανείς δεν τα επέλεξε για μένα.
    )
    απο περιέργεια... ποια ειναι στο πικ της?!

  2. #347
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Η Τεχνολογία γενικότερα. Έχω τελειώσει Μηχανικός Η/Υ, τώρα μελετάω προγραμματισμό.

    Δουλειά γραφείου, ξέρετε, από αυτές που δεν κάνεις τίποτα.
    Life begins at 45°.

  3. #348
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    απο περιέργεια... ποια ειναι στο πικ της?!
    Ήταν προϊστάμενος ντελιβεράδων σε σουβλατζίδικο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #349
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.025
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η Τεχνολογία γενικότερα. Έχω τελειώσει Μηχανικός Η/Υ, τώρα μελετάω προγραμματισμό.

    Δουλειά γραφείου, ξέρετε, από αυτές που δεν κάνεις τίποτα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img62601_da8d5ad15c1f206229c924287d023dea.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	402622

  5. #350
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η Τεχνολογία γενικότερα. Έχω τελειώσει Μηχανικός Η/Υ, τώρα μελετάω προγραμματισμό.

    Δουλειά γραφείου, ξέρετε, από αυτές που δεν κάνεις τίποτα.
    python αγόρι εχει πολυ μελλον.

  6. #351
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα σου γράψω κι εγώ 2 πραγματάκια, απλά για να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης μου, έτσι, εντελώς πληροφοριακά. Θεωρώ, λοιπόν, εγώ, ότι οι περισσότεροι ντελιβεράδες, συνήθως στα 20s τους, έχουν επιλέξει να εργάζονται ως τέτοιοι εντελώς ευκαιριακά, επειδή οκ βόλτες με παπί είναι, καμία ουσιαστική ευθύνη, καμία ουσιαστική απαίτηση (εννοώ εδώ ότι δε χρειάζεται πτυχία και σεμινάρια), καλό, "εύκολο" χαρτζιλικάκι, ακόμα καλύτερο αν τσεπώνεις και καλά τιπς, βρίσκεις δουλειά όποτε θες και τη σταματάς όποτε θες. Γαμώ. Κανείς δεν έχει στο μυαλό του την εκμετάλλευση, το ότι παρανομείς 38 φορές/δευτερόλεπτο, χωρίς κανέναν εξοπλισμό, σε κακές καιρικές συνθήκες πολλές φορές, με κίνδυνο να πεθάνεις ανά πάσα στιγμή. Ούτε σκέφτεται ότι αυτή θα είναι η καριέρα του. Ε 5 χρόνια μετά, είναι ακόμα ντελιβεράς. Γιατί; Γιατί είναι εύκολο και γρήγορο και δεν έχει απαιτήσεις. Πέφτω έξω; Μπορεί.

    Δεν έχεις ΙΔΕΑ πόσο στενοχωριέμαι όταν χτυπάει το κουδούνι, ανοίγω την πόρτα, και είναι απ'έξω ένας 40άρης ή ένας 55άρης, με τα σουβλάκια μου στο χέρι. Τους πιτσιρικάδες τους "συγχωρώ", κάνουν το κέφι τους, είναι το χαρτζιλίκι τους και, στην τελική, δεν καταλαβαίνουν, επειδή είναι νέοι. Αλλά αυτοί οι άνθρωποι (οι πρώτοι) θα έπρεπε να κάνουν κάτι άλλο. Αναγκάστηκαν; Πραγματικά; Ή μήπως έκαναν πολύ, πολύ κακές επιλογές, γιατί πάντα έψαχναν την εύκολη λύση; Τροφή για σκέψη.

    Και να σου πω κάτι; Εγώ είμαι άνεργος 4-5 μήνες τώρα. Και έχω υπάρξει άνεργος και στο παρελθόν. Τελευταία φορά, πριν 4 χρόνια περίπου, για 19 μήνες. Δεν πήγα ποτέ να δουλέψω ντελιβεράς. Δεν πήγα να ΒΟΛΕΥΤΩ σαν ντελιβεράς. Γιατί σε τέτοιες "δουλειές", βολεύεσαι. Δύσκολα ξεφεύγεις. Όπως δεν πήγα ποτέ, σαν φοιτητής, όπως κάνουν αρκετοί, να δουλέψω σερβιτόρος σε καφετέρια ή, ακόμα χειρότερα, να δουλέψω νύχτα. Δεν μπορούσα; Μπορούσα να έχω μια τέτοια δουλειά χτες, αν ήθελα. Μπορούσα να έχω μια δουλειά των 600-700€ αύριο. Αλλά δεν το κάνω. Κάθομαι και λιώνω στο διάβασμα, 6-8 ώρες κάθε μέρα, για να βρω κάτι καλύτερο, ακόμα κι αν είναι σε 2, 3, 6 μήνες. Μπορεί να πετύχει. Μπορεί όχι. Αλλά δε βολεύομαι. Θέλω κάτι καλύτερο για τον εαυτό μου. Ναι, έχω την "πολυτέλεια" να μην έχω χρέη και δάνεια να τρέχουν, ούτε παιδιά να ταΐσω, όπως έχω την "πολυτέλεια" μιας ειδικότητας που βρίσκεται στο peak της, αλλά ακόμα κι αυτά κανείς δεν τα επέλεξε για μένα.

    Ορίστε. Βιωματικά κι εγώ.
    Aν είχες κάτσει 2 χρόνια χωρίς ρεύμα (κομμένο) και με κομμένο νερό για κανα εξάμηνο όπως εγώ και ντελίβερυ θα πήγαινες και πολλά άλλα που τώρα λές δεν θα τα έκανα ποτέ.Αλλά είμαι περήφανος που ΔΕΝ έκλεψα,ΔΕΝ πούλησα ναρκωτικά και ΔΕΝ έγινα πολιτικός (ενώ μπορούσα αυτή την στιγμή να έχω τουλάχιστον 1 θητεία στην Βουλή -και όποιος δεν με πιστεύει σε κάποια μοτοβόλτα αν κάτσει θα φέρω και αποδείξεις-).
    Προτίμησα την φτώχεια και μόλις μπόρεσα και πήρα από τον γέρο μου το καζεράκι έκανα ντελίβερυ.Και απλά έχω μπεί σε μια τάξη και μπορώ να βάζω στην άκρη ένα μικρό ποσό κάθε μήνα.Και αν θές κάτι ακόμα...αν θα έβρισκα μια δουλειά να μου αποδίδει λιγότερα αλλά να ξέρω οτι θα παίρνω τα λεφτά μου και όχι να παρακαλώ κάθε μήνα ΜΗΠΩΣ τα πάρω και να μου χρωστάνε 3-4-5 μήνες και να έχει βρωμίσει το στόμα μου απο την πείνα θα πήγαινα.
    Δεν είμαστε όλοι πιτσιρίκια.Κοντεύω 40 Blitzer μου.Και έκανα κάτι άλλο πριν.(και) Λιθογράφος ήμουνα για αρκετά συναπτά έτη.
    Όλα αυτά βιωματικά και από μένα.

  7. #352
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Πολλοι παντως συγχεεται το ντελιβερα πριν 20 χρονια με τον ντελιβερα σημερα.
    Οτι ειναι μια δουλεια που ''βολευεσαι'' ισχυει εν μερη ομως το ιδιο μπορουμε να πουμε πιστευω για παιδια με πτυχια και ενα σωρο διπλωματα που καθονται εδω στην Ελλαδα να παιρνουν 3.60 απο τη στιγμη που θα μπορουσαν να ειναι εξω και να εξελισονται.
    2003 που ξεκινησα εγω η πλειονοτητα των ντελιβερυ ημασταν πιτσιρικαδες εν αντιθεση με σημερα που αν κοιταξεις σε ενα φαναρι οι πιο πολυ ειναι 35+
    Θυμαμαι τοτε πληρωνομουνα 2,9 την ωρα part time,εβγαζα το μηνα 350-400€ και τα τιπς μου ηταν περιπου αλλα τοσα μπορει και παραπανω.Μιλαμε για εποχη πασοκαρας που καποιοι καναν τα 50ευρα σαιτες.Οι κολλητοι μου τοτε δουλευαν μπουφετζηδες/bar.Τα λεφτα που καθαριζαν τοτε,με πιο πολλες ωρες δουλειας βεβαια,ηταν μιθος+τιπς 1500+
    Εχω τυχει σε παραγγελια πριν χρονια που εχει κανει μια κυρια δωρεα σε ορφανοτροφειο πιτσες κοστους 2000 και ειχαμε παει 5 διανομεις ουτε και εγω θυμαμαι ποσα δρομολογια περα δωθε για να παμε ολα τα πραγματα να μας αφησει 400€ τιπς,και οταν γυρισα και ειπα μηπως να τα μοιραζομασταν και με τα παιδια της κουζινας που τους βγηκε το λαδι να ετοιμασουν τοσα πραγματα πεσανε ολοι να με φανε.....
    Παντου παντοτε και σε ολα τα επαγγελματα θα υπαρχει ο μαλακας,ο μη εξυπηρετικος ο βαριεμαι που ζω,ο στραβογαμησα χτες το βραδυ.Απλα σε αυτον το κλαδο επιβιωνει περισσοτερο απο τι σε αλλους που θα επαιρνε ποδι προ πολλου.
    Μια ερωτηση σε ολους εσας που παραγγελνετε και εχετε στιλακι και τουπε παρε μου τσιγαρα,ανεβα στον εκτο με τα ποδια,αργησες περιμενω τοση ωρα και κλεινετε και τις πορτες πανω στα μουτρα αφου ειναι ντελιβερας 'σκουπιδι' και για αυτο γενηθηκε να κανει και δε μπορει κατι καλυτερο πως πινετε και τρωτε αφοβα οτι σας εφερε.
    Ο πακετας που παει σε 50 σπιτια/γραφεια τη μερα ξεχωριζει τον μαλακα,τον πλουσιο,τον φτωχο,το τσιγγουνη να το ξερετε.

  8. #353
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα σου γράψω κι εγώ 2 πραγματάκια, απλά για να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης μου, έτσι, εντελώς πληροφοριακά. Θεωρώ, λοιπόν, εγώ, ότι οι περισσότεροι ντελιβεράδες, συνήθως στα 20s τους, έχουν επιλέξει να εργάζονται ως τέτοιοι εντελώς ευκαιριακά, επειδή οκ βόλτες με παπί είναι, καμία ουσιαστική ευθύνη, καμία ουσιαστική απαίτηση (εννοώ εδώ ότι δε χρειάζεται πτυχία και σεμινάρια), καλό, "εύκολο" χαρτζιλικάκι, ακόμα καλύτερο αν τσεπώνεις και καλά τιπς, βρίσκεις δουλειά όποτε θες και τη σταματάς όποτε θες. Γαμώ. Κανείς δεν έχει στο μυαλό του την εκμετάλλευση, το ότι παρανομείς 38 φορές/δευτερόλεπτο, χωρίς κανέναν εξοπλισμό, σε κακές καιρικές συνθήκες πολλές φορές, με κίνδυνο να πεθάνεις ανά πάσα στιγμή. Ούτε σκέφτεται ότι αυτή θα είναι η καριέρα του. Ε 5 χρόνια μετά, είναι ακόμα ντελιβεράς. Γιατί; Γιατί είναι εύκολο και γρήγορο και δεν έχει απαιτήσεις. Πέφτω έξω; Μπορεί.

    Δεν έχεις ΙΔΕΑ πόσο στενοχωριέμαι όταν χτυπάει το κουδούνι, ανοίγω την πόρτα, και είναι απ'έξω ένας 40άρης ή ένας 55άρης, με τα σουβλάκια μου στο χέρι. Τους πιτσιρικάδες τους "συγχωρώ", κάνουν το κέφι τους, είναι το χαρτζιλίκι τους και, στην τελική, δεν καταλαβαίνουν, επειδή είναι νέοι. Αλλά αυτοί οι άνθρωποι (οι πρώτοι) θα έπρεπε να κάνουν κάτι άλλο. Αναγκάστηκαν; Πραγματικά; Ή μήπως έκαναν πολύ, πολύ κακές επιλογές, γιατί πάντα έψαχναν την εύκολη λύση; Τροφή για σκέψη.

    Και να σου πω κάτι; Εγώ είμαι άνεργος 4-5 μήνες τώρα. Και έχω υπάρξει άνεργος και στο παρελθόν. Τελευταία φορά, πριν 4 χρόνια περίπου, για 19 μήνες. Δεν πήγα ποτέ να δουλέψω ντελιβεράς. Δεν πήγα να ΒΟΛΕΥΤΩ σαν ντελιβεράς. Γιατί σε τέτοιες "δουλειές", βολεύεσαι. Δύσκολα ξεφεύγεις. Όπως δεν πήγα ποτέ, σαν φοιτητής, όπως κάνουν αρκετοί, να δουλέψω σερβιτόρος σε καφετέρια ή, ακόμα χειρότερα, να δουλέψω νύχτα. Δεν μπορούσα; Μπορούσα να έχω μια τέτοια δουλειά χτες, αν ήθελα. Μπορούσα να έχω μια δουλειά των 600-700€ αύριο. Αλλά δεν το κάνω. Κάθομαι και λιώνω στο διάβασμα, 6-8 ώρες κάθε μέρα, για να βρω κάτι καλύτερο, ακόμα κι αν είναι σε 2, 3, 6 μήνες. Μπορεί να πετύχει. Μπορεί όχι. Αλλά δε βολεύομαι. Θέλω κάτι καλύτερο για τον εαυτό μου. Ναι, έχω την "πολυτέλεια" να μην έχω χρέη και δάνεια να τρέχουν, ούτε παιδιά να ταΐσω, όπως έχω την "πολυτέλεια" μιας ειδικότητας που βρίσκεται στο peak της, αλλά ακόμα κι αυτά κανείς δεν τα επέλεξε για μένα.

    Ορίστε. Βιωματικά κι εγώ.
    αυτο ακυρωνει ολο το προηγουμενο που ειπες

    επισης καμμια δουλεια δεν ειναι ντροπη η βολεμα
    ντροπη ειναι να μην κανεις τπτ και να πειναν τα παιδια σου
    ..........η να κλεβεις

  9. #354
    Εγώ ένα παράπονο έχω....
    Βγαίνουν όλοι οι μαντραχαλοι με το σλιπακι να πάρουν την παραγγελία....
    Μια γκόμενα να βγει με το στρινγκ..ποτέ.....
    Βιωματικά κ εγω

  10. #355
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris xj Προβολή μηνύματος
    Εγώ ένα παράπονο έχω....
    Βγαίνουν όλοι οι μαντραχαλοι με το σλιπακι να πάρουν την παραγγελία....
    Μια γκόμενα να βγει με το στρινγκ..ποτέ.....
    Βιωματικά κ εγω������
    Μου εχει τυχει να μου βγουν με το μαγιο 2 γκομενες και να γελανε.Το μαγιο μπραζιλ.Στα τ.ε.ι. ητανε.Φυσικα δεν προχωρησα γιατι ημουν παντρεμενος με παιδια αλλα οταν γυρισα στο μαγαζι εδωσα τη διευθηνση σε ενα αλανι που δουλευαμε μαζι και οταν σχολασε πηγε απο εκει
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #356
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Μια ερωτηση σε ολους εσας που παραγγελνετε και εχετε στιλακι και τουπε παρε μου τσιγαρα,ανεβα στον εκτο με τα ποδια,αργησες περιμενω τοση ωρα και κλεινετε και τις πορτες πανω στα μουτρα αφου ειναι ντελιβερας 'σκουπιδι' και για αυτο γενηθηκε να κανει και δε μπορει κατι καλυτερο πως πινετε και τρωτε αφοβα οτι σας εφερε.
    Φίλε αυτό που υπονόησες ούτε για πλάκα δεν πρέπει να λέγεται. Λίγη ντροπή δηλαδή...

    Μου σηκώθηκε η τρίχα και μόνο που το διάβασα, γιατί για να το έγραψες σημαίνει πως σου έχει περάσει έστω από το μυαλό.

  12. #357
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μου εχει τυχει να μου βγουν με το μαγιο 2 γκομενες και να γελανε.Το μαγιο μπραζιλ.Στα τ.ε.ι. ητανε.Φυσικα δεν προχωρησα γιατι ημουν παντρεμενος με παιδια αλλα οταν γυρισα στο μαγαζι εδωσα τη διευθηνση σε ενα αλανι που δουλευαμε μαζι και οταν σχολασε πηγε απο εκει
    Διαβάζει και η παπασούζαινα το φόρουμ ε?

  13. #358
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Το γυρίσαμε στα δακρύβρεχτα βιωματικά τώρα; για να καταλάβω....

    Παπασούζα, άσε τα σάπια Εσύ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #359
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Μια ερωτηση σε ολους εσας που παραγγελνετε και εχετε στιλακι και τουπε παρε μου τσιγαρα,ανεβα στον εκτο με τα ποδια,αργησες περιμενω τοση ωρα και κλεινετε και τις πορτες πανω στα μουτρα αφου ειναι ντελιβερας 'σκουπιδι' και για αυτο γενηθηκε να κανει και δε μπορει κατι καλυτερο πως πινετε και τρωτε αφοβα οτι σας εφερε.
    Το σχολίασε ο ptc, αλλά θέλω να το επισημάνω κι εγώ. Η κούραση και η απογοήτευση δε δικαιολογούν τέτοια συμπεριφορά. Πρόκειται για έμμεση απειλή, με την οποία υποβαθμίζεις το υπό συζήτηση επάγγελμα, αλλά και τα εστιατόρια που χρησιμοποιούν διανομείς.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #360
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά βιωματικά και από μένα.
    Μπράβο, αγόρι μου, και πολύ καλά έκανες. Αλλά αν πρόσεχες τι γράφω, θα καταλάβαινες ότι δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους που το κάνουν πραγματικά από ανάγκη. Απλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι περιπτώσεις σαν τη δική σου είναι ο κανόνας. Μπορεί να κάνω λάθος, όπως έγραψα και πριν.

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF