Σελίδα 26 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 16212223242526272829303136 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 376 έως 390 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #376
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    1985, μαντέψτε με τι μηχανάκι
    Λες για τότε που ήξερες να διαλέγεις μάρκες και χρώμα στα μηχανάκια;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #377
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    οι διανομείς της τάδε πιτσαρίας κάνουν κάτι άσχημο στο φαγητό που κουβαλάνε;
    Περίεργα ακούστηκε αυτό...

    Εντάξει δε νομίζω ότι έχει ο κόσμος τώρα την κάψα να την παίζει στη πίτσα του αλλουνού, μη γινόμαστε τόσο καχύποπτοι πια...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #378
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Περίεργα ακούστηκε αυτό...

    Εντάξει δε νομίζω ότι έχει ο κόσμος τώρα την κάψα να την παίζει στη πίτσα του αλλουνού, μη γινόμαστε τόσο καχύποπτοι πια...
    Γιατί,πόσες μαλακια πίτσες έχουμε φάει....







    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #379
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Περίεργα ακούστηκε αυτό...

    Εντάξει δε νομίζω ότι έχει ο κόσμος τώρα την κάψα να την παίζει στη πίτσα του αλλουνού, μη γινόμαστε τόσο καχύποπτοι πια...
    Εσύ αναφέρεσαι μάλλον στο ανέκδοτο. Δεν είπα κάτι τέτοιο, ούτε σκέφθηκα κάτι συγκεκριμένο. Απλά σχολιάζω τη φράση:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    ... πως πινετε και τρωτε αφοβα οτι σας εφερε. ...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #380
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Για τις διάφορες πραγματικότητας, τσόντας, νομίζω είχε κάνει ωραίο βιντεακι με την ina inaki το τηλεοπτικό οτιναναι, ψάξτε. Ένα θα πω, η Κρεμλίδου ήταν η σεμνή αντί ερωτική ξενερωτη...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #381

  7. #382
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Kαι όμως έχει συμβεί το άσχημο αυτό κύριοι.Πολύ παλιά απο κάποια μεγάλη αλυσίδα πίτσας, καποιος κάτι είχε βρει στην πίτσα του.Και μάλιστα την επόμενη μέρα είχαν σκάσει μύτη υγειονομικό,μπάτσοι,δικηγόροι κτλπ.Το έζησα απο γνωστό μου...που εργαζότανε ταμείο.Και έχω ακούσει διάφορα χωρίς να μπορώ να τα επιβεβαιώσω.Προφανώς και δεν είναι σωστό.
    Αλλά αυτό που έχω ζήσει, το πιο ακραίο απο συμπεριφορά ντελιβερά στο διάστημα αυτό που δουλεύω διανομή,τα χψ χρόνια, είναι το εξής:
    Είχαμε-έχουμε βασικά ένα πελάτη που παραγγέλνει συνέχεια 1 φορά την εβδομάδα-δεκαήμερο 1 τυλιχτό. 2,20 κόστος.Επειδή είναι κοντά το αφεντικό τα στέλνει.Αλλά...ενώ βγαίνει πολλές φορές να τα πάρει με παπουτσάκι λακόστ,κουστούμι και στο σπίτι του έχει τζάκι και κάτι δέρματα στρωμένα κάτω (ναι αυτά τα δέρματα απο ζώα) και μένει στον 3ο όροφο σε παλιά πολυκατοικία χωρίς ασανσέρ και δεν αφήνει ποτέ ούτε πεντάλεπτο κάποιος συνάδελφος ενώ χτύπαγε το κουδούνι και πάταγε ο άλλος να ανοίξει...αυτός δεν ανέβαινε.
    όταν τον ρώτησε του λέει η πόρτα δεν ανοίγει, και μόλις κατέβηκε αυτός ο ντελιβεράς κράταγε για λίγο την πόρτα κόντρα.Και καλά οτι κολλάει η πόρτα.Από τότε απλά όταν παραγγέλνει πλέον ενώ συνεχίζει να ΜΗΝ αφήνει απλά κατεβαίνει μέχρι τον πρώτο αυτός.
    Αλλά με όλα αυτά απλά ξεφευγουμε απο το αρχικό μας θέμα που είναι η εγκύκλιος και το έχουμε κάνει λίγο κουρέλι.Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να πέσει σκούπα όμως η εγκύκλιος αν και είναι ένα πρώτο βήμα είναι ανεπαρκέστατη.

  8. #383
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Εντάξει, αυτοί που φτύνουν σε ντελίβερι, βασανίζουν ζώα, κάνουν οποιαδήποτε - εγκληματική πολλές φορές - μαλακία μπορείς να σκεφτείς ΚΑΙ τη βιντεοσκοπούν, ξεπερνούν κάθε όριο αγνής βλακείας. Και ήδη βρίσκονταν σε πολύ καλό δρόμο πριν καν πατήσουν το "record".
    Life begins at 45°.

  9. #384
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.638
    Και μετά το διάλειμμα για διαφημίσεις,συνεχίζουμε την κανονική ροή του προγράμματος μας
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #385
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Σορρυ αν γκρεμισα τον παραμυθενιο κοσμο που ζειτε αλλα ειναι πραγματα που συμβαινουν και απλως τα επισημαινω.Δεν το κανα ποτε μου γιατι ειμαι της αποψης μη κανεις στον αλλον αυτο που δε θελεις να σου κανουν.
    Και μη παρει η μπαλα τους διανομεις μονο,για τους σερβιτορους εχω ακουσει τα χειροτερα.

  11. #386
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    ... Θα σας την φέρνει την παραγγελία το drone ...
    Άραγε πόσο μακριά είμαστε από αυτό; 5 χρόνια; Η πρώτη επιτυχής δοκιμή έγινε πριν από δύο χρόνια. Το κύριο κώλυμα είναι το θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας, ώστε να εξασφαλιστεί η δημόσια ασφάλεια, το ίδιο δηλαδή με τα αυτόνομα οχήματα. Θα λυθεί πρώτα με τα οχήματα και κατόπιν θα περάσει στα drones, αν υπάρχουν από πίσω κολοσσοί που το επιδοτούν, αφού η μείωση του κόστους λειτουργίας και η αύξηση της ταχύτητας παράδοσης και της ικανοποίησης του πελάτη, είναι μεγάλες.

    Amazon Prime Air


    2030:
    - Μωρό μου, βγες στο μπαλκόνι. Χτυπάει το κινητό μου ότι έφθασε το drone με τα σουβλάκια από το airdelivery.gr.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/01/2019 στις 17:00.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #387
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Σήμερα για επαγγελματικούς λόγους έκανα καμία 100 χιλιόμετρα Αθήνα . Παρ όλες τις συνθήκες δεν είδα κανένα ατύχημα με ι.χ ταξί και ΜΜΜ...

    ....αλλά μονο κατα τις 19.50 στην Φιλοθέη στην κατηφόρα της Ελ Βενιζελου είδα σαβουρδιασμενο από τον πάγο ντελιβερα. Μεσα στην χειμωνιάτικη νύχτα και την ερημιά της Φιλοθέης ηταν μια εικόνα που σε αγριευε. Ο οδηγός δεν φαινόταν να είχε πάθει κάτι πάρα ήταν σε κατάσταση σοκ. Το σκούτερ ήταν αρκετά χτυπημένο. Κσποιοι των βοηθαγανε ενώ είχαν βάλει και το αυτοκίνητό τους σε τέτοια θέση ώστε να τον προστατέψουν.

    Απλά σκεφτείτε πόσα τέτοια έγιναν σήμερα... επισης σκεφτείτε πόσες αποφάσεις βγήκαν σήμερα για κλείσιμο δρόμων, κλείσιμο σχολείων κτλ κτλ για την προστασία του κόσμου..και σκεφτείτε ότι δεν βγήκε καμια για τους χιλιάδες εργαζομενους οδηγούς δικύκλου. Προφανώς οι τελευταίοι περνάνε απαρατήρητοι , δεν υπαρχουν ή απλα είναι πολίτες β κατηγορίας και φυσικά ποιος τους γαμει αν ζουν η πεθαίνουν....

  13. #388
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Θα πρέπει να αποδοθεί μερική ευθύνη στον εργοδότη του, ώστε να σκεφθεί λίγο παραπάνω την επόμενη φορά που θα στείλει μηχανάκι να κάνει παράδοση με τέτοιες συνθήκες.

    Πριν από πολλά χρόνια, θυμάμαι ότι σε ένα σουβλατζίδικο, τις νύχτες με έντονη βροχόπτωση, έκανε διανομή του φαγητού ο ίδιος ο ιδιοκτήτης με αμάξι, λέγοντας "Την τελευταία φορά που έστειλα παιδιά με μηχανάκια με βροχή, χτύπησαν και δεν το ξαναεπιχείρησα".
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #389
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    @Νεοσσος

    Φαντάζομαι μιλάς για την ηθική ευθύνη φαντάζομαι.

    Γενικότερα είμαι της άποψης ότι δεν μπορείς να αφήνεις έτσι την ευθύνη της απόφασης σε αυτές τις συνθήκες αν θα δουλέψει ο άλλος η οχι στον εργοδότη.

    Π.χ η ευρωπαϊκή ένωση αποφασε πρόσφατα να βάλει δεύτερο "έξυπνο" ταχογραφο (που θα μετράει και τις στάσεις) σε ολα τα φορτηγα των μεταφορικών εταιρειών. Το αποφάσισε γιατί γενικότερα η πλειονότητα της εργοδοσίας του κλάδου είναι ανεξέλεγκτη και πίεζει τους οδηγους να οδηγανε μέχρι και 48 ώρες συνεχόμενα. Δηλαδή είχε αφήσει τις διάφορες μεταφορικές εταιρίες να προστατέψουν την υγεία των οδηγών και φυσικά την δημόσια υγεία και αυτοί γινόντουσαν κάθε μέρα και χειρότεροι...

    Με το παραπάνω παράδειγμα δεν θέλω να πω ότι όλοι οι εργοδότες είναι κακοί γουρούνια κτλ αλλα οτι το σύστημα είναι τέτοιο που πιέζει συνεχώς για μεγαλύτερα κέρδη και αυτό έχει σαν συνέπεια να γίνονται εκπτώσεις όσον αφορά την ασφάλεια των εργαζομένων.....
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 08/01/2019 στις 21:57.

  15. #390
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Τι ωραία θα ήταν να είχε η κάθε εταιρία δικά της τζαπάν παπιά με σέλα φτιαγμένη σωστά και εγκατεστημένο έξυπνο ταχογράφο!
    Και να κάνω και μια άλλη πρόταση?Αναγκαστικά κάμερα στο παπί...μινι κάμερα εγκατεστημένη με κάποιο μόνιμο τρόπο στο καβούκι πχ του κοντέρ και ενσωματωμένο καταγραφικό κάπου μέσα απο το κουστούμι.Έτσι ωστε σε περίπτωση ατυχήματος...να δούμε ποιος φταίει.Και όχι μόνο...
    Αλλά στην μπανανία μας ΑΝ βάλεις κάμερα στο μηχανάκι σου πχ δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα καταγεγραμμένα ως πειστήριο σε δκαστήριο διότι θεωρείται παράνομο με βάση "νομίζω" τον νόμο περί προσωπικών δεδομένων;Ας μας διαφωτίσει κάποιος νομικός επί του θέματος....

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF