Σελίδα 30 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 20252627282930313233343540 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #436
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    εντελώς, για αυτό και εγώ έκανα τις απαραίτητες τροποποιήσεις (μου)
    Συνθήκες γαλέρας έχω να πω.Σε ένα γνωστό ψαράδικο που με φώναξε για δουλειά ,όταν ρώτησα για δώρα η απάντηση ήταν : από αυτά που βγάζεις ! Καθε Χριστούγεννα και Πάσχα αλλάζει διανομείς φυσικά . Μια χαρά ξέρουν τι βγάζεις
    ramming speed
    https://www.youtube.com/watch?v=ax7wcShvrus

  2. #437
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά ξέρουν τι βγάζεις
    ramming speed
    https://www.youtube.com/watch?v=ax7wcShvrus
    εννοείται, από τα χαρτάκια των παραγγελιών υποθέτω βγάζουν έναν μέσο όρο, οπότε σου λέει έκανε 30 τραπέζια = πχ 30£, κλπ.

    Μια διευκρίνηση: Δεν ήμουν διανομέας στην επιχείρηση που παρέθεσα το link αλλά γκαρσόνι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #438
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    εννοείται, από τα χαρτάκια των παραγγελιών υποθέτω βγάζουν έναν μέσο όρο, οπότε σου λέει έκανε 30 τραπέζια = πχ 30£, κλπ.

    Μια διευκρίνηση: Δεν ήμουν διανομέας στην επιχείρηση που παρέθεσα το link αλλά γκαρσόνι.
    Είναι τελείως διαφορετικό το ένα με το άλλο.Σαν delivery ΔΕΝ μπορεί να ελένξει ΠΟΤΕ το συνολο των tips.

  4. #439
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Σαν delivery ΔΕΝ μπορεί να ελένξει ΠΟΤΕ το συνολο των tips.
    Δεν ξέρει πόσες παραγγελίες έχει πάει ο κάθε υπάλληλος ώστε στο περίπου να ξέρει τι να περιμένει από τον καθένα;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #440
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρει πόσες παραγγελίες έχει πάει ο κάθε υπάλληλος ώστε στο περίπου να ξέρει τι να περιμένει από τον καθένα;
    Πολλες φορές οι πελάτες δίνουν σε κάποιους ενώ σε άλλους όχι.
    Υ.Γ. Σταματαω να βαζω τονους λογω βλαβης πληκτρολογιου.

    Ο εργοδοτης μπορει να εχει στα χερια του το συνολο των παραγγελιων και τον πελατη αλλα πολλες φορες συμβαινει να δινει ο πελατης σε καποιον διανομεα και σε αλλον οχι.
    Παραδειγμα εχουμε σαν πελατη ενα studio (καλα οχι μονο ενα αλλα ας πιασουμε αυτο επι του παροντος) που τσατσα εκει ειναι μια γυναικα που δινει μονο σε εναν απο μας διοτι δουλευαν πιο πριν μαζι ντελιβερυ σε αλλο μαγαζι.
    Αλλο παραδειγμα εχουμε πελατισσα που δινει μονο σε μενα και σε κανεναν αλλο απο το μαγαζι
    Αλλο παραδειγμα...εχουμε πελατες που αλλοτε δινουν και αλλοτε οχι και το ποσο δεν ειναι σταθερο και αυτο συμβαινει σε ολους μας.
    Δεν ειναι λοιπον στανταρ το 1 ευρω ανα παραγγελια η εστω τα 50 λεπτα.Υπαρχει μερα που στο 10 ωρο εχω φυγει με 83 ευρω και αλλη μερα με 55 και αλλη μέρα με 3,2 και 4,1 ευρω (παντα 10ωρο).Εξαρταται απο πολλά πραγματα.
    Τωρα αν καποιος εργοδοτης θελει και την πιττα ακοπη και το σκυλο χορτατο απλα δεν θα βρει ποτε διανομεις (τουλαχιστον σωστους) να δουλεψει.Αν του κανει ενας διανομεας που θελει 40 λεπτα να παει και να γυρισει σε παραγγελια 1 χλμ πασο.
    Αν θελει μπεκρηδες και πρεζακια παλι πασο.Σταδιακα θα χασει την πελατεια του και θα κλεισει διοτι η εξυπηρετηση δεν θα ειναι η αναμενομενη και οι πελατες θα μενουν δυσαρεστημενοι.C'est la vie mon ami.
    Και οσον αφορα παλι τα τιπς αν θελει ας δοκιμασει να τα ζητησει.Παιρνω 4 την ωρα και στην κουζινα παιρνουν τοσα επισης.Εχω τους κινδυνους και τα εξοδα τα γνωστα και αυτοι τιποτα.Θα παρει μεγαλοπρεπως τα μεζεα μου και ας τολμησει να απλωσει χερι να με ψαξει για τα τιπς.Θα πλερωνει μια ζωη μετα.

  6. #441
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Στα 4 μαγαζιά που είχα δουλέψει εγώ δεν είχε προκύψει ποτέ τέτοιο πράγμα...αν είναι δυνατόν δηλαδή, έλεος λέμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #442
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά στα εστιατόρια είναι λογικό να παίρνει μερίδιο του φιλοδωρήματος από το σέρβις και η κουζίνα. Τώρα να πρέπει να είναι 50-50 70-30 ή κάτι άλλο είναι συζητήσιμο

  8. #443
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά στα εστιατόρια είναι λογικό να παίρνει μερίδιο του φιλοδωρήματος από το σέρβις και η κουζίνα. Τώρα να πρέπει να είναι 50-50 70-30 ή κάτι άλλο είναι συζητήσιμο
    Άλλο σέρβις στην σάλα του μαγαζιού και άλλο η διανομή στο σπίτι...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #444
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρει πόσες παραγγελίες έχει πάει ο κάθε υπάλληλος ώστε στο περίπου να ξέρει τι να περιμένει από τον καθένα;
    Φυσικά και ξέρει περίπου τι βγάζει ο κάθε ντιλιβερας από τα τιπς. Έναν μέσο όρο ξέρει.. τα τιπς είναι τιπς και ανήκουν στον ντιλιβερυ ξεκάθαρα. Εάν τολμήσει και τα ζητήσει ο εργοδότης απλά άντε γεια ντιλιβερυ βρίσκεις για πλάκα. Δεν τους έχουμε ανάγκη αυτοί μας έχουνε

  10. #445
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Προφανώς και δεν μπορούσε, για αυτό σε κάθε ευκαιρία έχωνα και μερικά λιρόνια σε δεύτερη - κρυφή τσέπη, χωρίς να το παρακάνω όμως και εμφάνιζα στο τέλος της βάρδιας τα υπόλοιπα .
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να τα κρύψεις... Δηλαδή σας ζητούσε τα πουρπουαρ; Για να μην ξέρει τι βγάζεις; Άμα έχεις εργοδότη που σε κάνει να κρύβεις τα πουρπουαρ τότε καλύτερα βρες σε άλλο μαγαζί..

  11. #446
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Όπως είπα και παραπάνω, μας κρατούσαν το 50% των τιπς και το έδιναν στη κουζίνα. Επιπλέον, τα επιδόρπια και τους καφέδες τους φτιάχναμε εμείς (τα γκαρσόνια) και γενικά η δουλειά δεν ήταν εύκολη για έναν τότε 21χρονο, οπότε θεωρούσα τραγικό να μου κρατούν τα μισά. Ας ήταν 70-30 Κ βλέπαμε
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #447
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Α οκ σε πέρασα για ντιλιβερα

  13. #448
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Όπως είπα και παραπάνω, μας κρατούσαν το 50% των τιπς και το έδιναν στη κουζίνα. Επιπλέον, τα επιδόρπια και τους καφέδες τους φτιάχναμε εμείς (τα γκαρσόνια) και γενικά η δουλειά δεν ήταν εύκολη για έναν τότε 21χρονο, οπότε θεωρούσα τραγικό να μου κρατούν τα μισά. Ας ήταν 70-30 Κ βλέπαμε
    Ε, πες το ρε ότι ήσουν γκαρσόνι
    Και λέγαμε τι γίνεται....
    Και που σαι παιδί, όπως έρχεσαι πιάσε 2 παγωμένες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #449
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ε, πες το ρε ότι ήσουν γκαρσόνι
    Και λέγαμε τι γίνεται....
    Και που σαι παιδί, όπως έρχεσαι πιάσε 2 παγωμένες
    Μην του λες τέτοια.. γιατί θα σε στείλει για τσιγάρα

  15. #450
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Παραδειγμα εχουμε σαν πελατη ενα studio (καλα οχι μονο ενα αλλα ας πιασουμε αυτο επι του παροντος) που τσατσα εκει ειναι μια γυναικα που δινει μονο σε εναν απο μας διοτι δουλευαν πιο πριν μαζι ντελιβερυ σε αλλο μαγαζι.
    Δηλαδή η τσατσά δούλευε ντελίβερυ και μετά άνοιξε "στούντιο"; Μπορώ να στείλω την ιδέα στον Αλμοδόβαρ;


Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF