Σελίδα 31 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 21262728293031323334353641 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 451 έως 465 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #451
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    οι τσατσαδες ειναι πρωην ''κοπελες''
    μηπως ντελιβερυ εννοει βιζιτα;

  2. #452
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Για να θυμηθούμε κάτι που λέγαμε νωρίτερα. Η θέση μου βάσει συζητήσεων με διανομείς:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς συμφωνώ.

    Έχω μιλήσει με αρκετούς που κάνουν delivery και όσοι μιλάνε ανοικτά είναι πολύ ευχαριστημένοι από τις αποδοχές. Αρκετοί φθάνουν τα 1300€ μήνα με εξαήμερη εργασία. Άλλοι κρύβουν το εισόδημά τους, για να δικαιολογούν την επιθυμία για φιλοδώρημα. Στις καλές μέρες βγαίνουν 60€ με 90€ φιλοδώρημα σε 10ωρη βάρδια. Στις κακές μέρες θα βγουν 20€. Τα 4 ευρώ την ώρα με δικό τους μηχανάκι, υπερκαλύπτουν τα έξοδα μετακίνησης, εξοπλισμού ασφαλείας και συντήρησης (και αντικατάστασης ανά μερικά χρόνια) του δικού τους οχήματος. Επιπλέον, ανάλογα το μαγαζί, έχουν δωρεάν φαγητό τους ίδιους, ενώ πιο σπάνια κάποιοι παίρνουν και για το σπίτι για άλλα γεύματα.
    ...

    Η αντίθεση:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Μερικοι εδω μεσα αναπωλουν και κανουν συγκριση ντελιβερυ 2008 vs υπαλληλος 2018......
    Καλα οσο για τα 60-90 ευρω τιπς στις 10 ωρες τσουζουν τα ματια μου ακομα.
    Ας το αναλυσουμε κιολας μαθηματικα.Με 5 παραγγελιες την ωρα max δλδ στις 10ωρες 50delivery 90€ σχεδον 1.8€ φιλοδωρημα/παραγγελια,πιο καλα και απο στριπτιτζου
    Πρωτου πεταχτουν καποιοι τα λεω αυτα με την ιδιοτητα του πακετα απο το 2003 μεχρι 2016 που σταματησα σε καλη αλυσιδα πιτσαριας και σε καλη περιοχη.
    Και οποιος απο εσας θελει μου στελνει μηνυμα,ψαχνει το μαγαζι που ειμαι ατομα για delivery μερικης απασχολησης κανονικη ασφαλεια,μηχανακι βενζινα της εταιρειας,βραδυνα αργιες πληρωμενες.

    ...και η επιβεβαίωση:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    ...
    Δεν ειναι λοιπον στανταρ το 1 ευρω ανα παραγγελια η εστω τα 50 λεπτα.Υπαρχει μερα που στο 10 ωρο εχω φυγει με 83 ευρω και αλλη μερα με 55 και αλλη μέρα με 3,2 και 4,1 ευρω (παντα 10ωρο).Εξαρταται απο πολλά πραγματα.
    ...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #453
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Όπως είπα και παραπάνω, μας κρατούσαν το 50% των τιπς και το έδιναν στη κουζίνα. Επιπλέον, τα επιδόρπια και τους καφέδες τους φτιάχναμε εμείς (τα γκαρσόνια) και γενικά η δουλειά δεν ήταν εύκολη για έναν τότε 21χρονο, οπότε θεωρούσα τραγικό να μου κρατούν τα μισά. Ας ήταν 70-30 Κ βλέπαμε
    Αυτό το κατεστημένο με την εκμετάλλευση της νεολαίας σε αυτή τη χώρα, πραγματικά δεν μπορώ να το χωνέψω. Το εργατικό δυναμικό, στο ζενίθ της παραγωγικότητάς του, εισπράττει εκμετάλλευση. Λέει ο επιχειρηματίας "Να πάρω έναν πιτσιρικά/μία κοπελίτσα/ένα φοιτητή" και εννοεί ότι θα μεγιστοποιήσει την υπεραξία. Το παράξενο είναι ότι η κατάσταση διαιωνίζεται. Όταν ο άλλος βρεθεί τελικά σε θέση ισχύος και έχει φάει τόση εκμετάλλευση στο παρελθόν, αντί να είναι ευαισθητοποιημένος και να προσέξει περισσότερο τους νέους, προσπαθεί να βγάλει σπασμένα και απωθημένα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #454
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Για να απαντησω λοιπον στον φιλο νεοσσο, ο μέσος ορος μου ειναι 15-17 ευρω την μέρα.Οτι μια δυο φορες έβγαλα πολλά και αλλες 5-10 φορες λιγα δεν ειναι ο κανονας.

    Και να απαντησω και για την κοπελα....Η κοπελα δουλευε σε παρακειμενο καφέ-ξεπλυμα χρήματος με δικο της μοτοσακο για 2,7 την ώρα και δικά της σερβις και βενζινες... και μετα λογω εμφανισης έγινε τσατσα.Μιας και δεν μπορούσε να δουλεψει ως κονσομασιον.

  5. #455
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    10 ώρες δουλεύω σε 2 μαγαζιά ο μέσος όρος είναι 15 με 20 ευρώ Μαξ την ημέρα. Στης γιορτες έτυχε μέρα με 40 45 ευρώ τιπς. Μια μέρα ήταν..
    Τελευταία τροποποίηση από korkod; 26/02/2019 στις 23:40.

  6. #456
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αυτό το κατεστημένο με την εκμετάλλευση της νεολαίας σε αυτή τη χώρα, πραγματικά δεν μπορώ να το χωνέψω. Το εργατικό δυναμικό, στο ζενίθ της παραγωγικότητάς του, εισπράττει εκμετάλλευση. Λέει ο επιχειρηματίας "Να πάρω έναν πιτσιρικά/μία κοπελίτσα/ένα φοιτητή" και εννοεί ότι θα μεγιστοποιήσει την υπεραξία. Το παράξενο είναι ότι η κατάσταση διαιωνίζεται. Όταν ο άλλος βρεθεί τελικά σε θέση ισχύος και έχει φάει τόση εκμετάλλευση στο παρελθόν, αντί να είναι ευαισθητοποιημένος και να προσέξει περισσότερο τους νέους, προσπαθεί να βγάλει σπασμένα και απωθημένα.
    Ρώτησε τους γονείς σου (Χωρίς παρεξήγηση). Θα ξέρουν να σου απαντήσουν γιατί η νέα γενιά έχει πέσει θύμα εκμετάλλευσης
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #457
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    @ νοεσσε παρατα οτι κανεις και γινε ντελιβερας τοτε

  8. #458
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Νεοσσε,κανεις αλματα επιπέδου Μπουμπκα προκειμένου να "επαληθευθεις".
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #459
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άλλο σέρβις στην σάλα του μαγαζιού και άλλο η διανομή στο σπίτι...
    Για σέρβις έγγραψα. Συμφωνώ

  10. #460
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Όπως είπα και παραπάνω, μας κρατούσαν το 50% των τιπς και το έδιναν στη κουζίνα. Επιπλέον, τα επιδόρπια και τους καφέδες τους φτιάχναμε εμείς (τα γκαρσόνια) και γενικά η δουλειά δεν ήταν εύκολη για έναν τότε 21χρονο, οπότε θεωρούσα τραγικό να μου κρατούν τα μισά. Ας ήταν 70-30 Κ βλέπαμε
    Από τη στιγμή που έφτιαχνες επιδόρπισα και καφέδες είναι σαν να έκανες και δουλειά κουζίνας οπότε το 50-50 στην πράξη είναι περισσότερα τιπς στην κουζίνα

  11. #461
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που έφτιαχνες επιδόρπισα και καφέδες είναι σαν να έκανες και δουλειά κουζίνας οπότε το 50-50 στην πράξη είναι περισσότερα τιπς στην κουζίνα
    Αυτό θεωρούσα και εγώ για αυτό μου φαινόταν υπερβολή το σύστημα.

    PS: Να διευκρινίσω ότι αναφέρομαι σε αλυσίδα εστίασης του εξωτερικού όπου δούλεψα σαν φοιτητής (γκαρσόν και όχι διανομέας) 20 χρόνια πριν και μίλησα για τις ''κρατήσεις'' που γινόντουσαν στα τιπς, ορμώμενος από τo post του tsoliasgr
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #462
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Πάντως, ένα "πουρμπουάρ" σε στούντιο δεν θα μου κακόπεφτε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #463
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πάντως, ένα "πουρμπουάρ" σε στούντιο δεν θα μου κακόπεφτε
    έτσι όπως το ριξες πάει σε πολλά το μυαλό μου
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #464
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    560
    Οσοι πιστεύουν ότι αυτες οι δουλειές αμοίβονται καλά σε σχέση με άλλες ας σταματήσουν να κλαψουριζουν και ας πάνε να δουλέψουν και αυτοι εκεί έξω με ένα παπάκι με βροχή με χιόνια και με καύσωνες. Είναι δε τόσο καλή δουλειά που στα περισσότερα μαγαζιά εστίασης υπάρχει και μια ταμπελα ότι ψάχνουν διανομέα....
    Έχουμε ανοίξει ένα νήμα για κούριερ ντελιβερυ και εξωτερικούς και συζητάμε συνεχώς για το δέντρο και όχι για το δάσος. Αναρωτιέμαι κανεις από όλους σας δεν έχει δει τα συνθήματα στους τοίχους για την απεργία στις 11 Απριλίου που έχουν γέμισει την Αθηνα ;

  15. #465
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Από σένα το ακούω για την απεργία εγώ.

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF