Σελίδα 32 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 22272829303132333435363742 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #466
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    mia_zoi_kawa για να φτάσει κάποιος κλάδος οργανωμένα και συνολικά στην απεργία, πρέπει να ισχύουν και κάποιες μίνιμουμ προϋποθέσεις οργάνωσης, αντίληψης και ρεαλιστικών συνθηκών.
    Όπως έχω ξαναναφέρει στο νήμα, ελάχιστα απο αυτά τα κουτάκια τικάρονται όταν μιλάμε για διανομείς.
    Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο επάγγελμα που το διαίρει και βασίλευε, να λειτουργεί τόσο καθολικά αποτελεσματικά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #467
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Μακάρι να είχε άδικο ο γαύρος αλλα αυτή είναι η τραγική αλήθεια.

  3. #468
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    και μη ξεχνιομαστε
    http://www.gazzetta.gr/plus/perierga...K3SUnkfyMALmaE

  4. #469
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Και τι ακριβώς μας θυμίζεις εδω δηλαδη;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #470
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Και τι ακριβώς μας θυμίζεις εδω δηλαδη;
    οτι καποιοι δυσκολευοταν να δεχτουν οτι συμβαινουν τετοια πραγματα

  6. #471
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Ρε φιλε πλακα κανεις;
    Πιάνεις να φερεις παράδειγμα απο μια χωρα που στο βαθμο παρανοιας βαραει κοφτες;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #472
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    προσπαθω να αναψω τα αιματα μπας και βγαλουν και αλλη χολη για τους πακεταδες

  8. #473
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Αντιλαμβάνεσαι όμως ότι αυτο είναι ορισμός του φλεημ,έτσι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #474
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    mia_zoi_kawa για να φτάσει κάποιος κλάδος οργανωμένα και συνολικά στην απεργία, πρέπει να ισχύουν και κάποιες μίνιμουμ προϋποθέσεις οργάνωσης, αντίληψης και ρεαλιστικών συνθηκών.
    Όπως έχω ξαναναφέρει στο νήμα, ελάχιστα απο αυτά τα κουτάκια τικάρονται όταν μιλάμε για διανομείς.
    Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο επάγγελμα που το διαίρει και βασίλευε, να λειτουργεί τόσο καθολικά αποτελεσματικά.
    Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι εννοείς. Απο οτι έχω διαβάσει υπάρχει μια οργάνωση βάσης για τους διανομείς που κάνει κατά καιρούς κάποιες δράσεις αλλά στην απεργία του Απρίλιου νομίζω ότι λαμβάνει μέρος και η ΓΣΕΕ. ( Όλα αυτά τα λέω με μεγάλη επιφύλαξη γιατί απλά αναμετάδιδω ότι βλέπω να γράφεται σε τοίχους.. )

  10. #475
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Εννοει οτι αυτος που δουλευει 12ωρες διανομη στο συνοικιακο σουβλατζιδικο για να ταισει την οικογενεια του δυσκολα θα αφησει το μεροκαματο και ακομα πιο δυσκολα θα πει στο αφεντικο του σημερα δεν ερχομαι γιατι απεργω.Γιατι αν απολυθει στη καλυτερη το σωματειο να διαμαρτυρυθει εξω απο το σουβλατζιδικο για την επαναπροσληψη του.

  11. #476
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Εννοει οτι αυτος που δουλευει 12ωρες διανομη στο συνοικιακο σουβλατζιδικο για να ταισει την οικογενεια του δυσκολα θα αφησει το μεροκαματο και ακομα πιο δυσκολα θα πει στο αφεντικο του σημερα δεν ερχομαι γιατι απεργω.Γιατι αν απολυθει στη καλυτερη το σωματειο να διαμαρτυρυθει εξω απο το σουβλατζιδικο για την επαναπροσληψη του.
    Μπα, αφού λίγα ποστ πριν, γράφτηκε ότι τα αφεντικά έχουν ανάγκη τους ντελιβεράδες, όχι το αντίστροφο. Δεν παρακολουθείς.

  12. #477
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι εννοείς. Απο οτι έχω διαβάσει υπάρχει μια οργάνωση βάσης για τους διανομείς που κάνει κατά καιρούς κάποιες δράσεις αλλά στην απεργία του Απρίλιου νομίζω ότι λαμβάνει μέρος και η ΓΣΕΕ. ( Όλα αυτά τα λέω με μεγάλη επιφύλαξη γιατί απλά αναμετάδιδω ότι βλέπω να γράφεται σε τοίχους.. )
    για αρχη ξαναδες τα ποστ #88 & #90 και εδώ είμαστε να κουβεντιάσουμε.
    Όσο για την οργάνωση βάσης που λες, νομίζω είναι ακόμα πολύ αφηρημένη έννοια.
    Δεν ξέρω αν όντως πρόκειται για θεσμοθετημένο όργανο ή απλά κάποια ομάδα στο φατσοτέφτερο για να σου δώσω να καταλάβεις.
    Το αστείο με τα αρχικά ΓΣΕΕ ας μη το πιάσουμε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μπα, αφού λίγα ποστ πριν, γράφτηκε ότι τα αφεντικά έχουν ανάγκη τους ντελιβεράδες, όχι το αντίστροφο. Δεν παρακολουθείς.
    ρε Γιώργη μη γίνεσαι κακιά πεθερά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #478
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Ειδα το ποστ 88 και 90 στα οποια αναφερεις οτι το επαγγελμα ειναι για οσους αντιμετωπιζουν αμεσα βιοποριστικο προβλημα και οτι ειναι ευκαιριακο και ως εκ τουτου ειναι δυσκολο να αλλαξουν καποιες συνθηκες....

    Δεν αντιλεγω σε αυτα. Απλα νομιζω οτι το δυσκολο δεν σημαινει και ακατορθωτο. Και το επαγγελμα του ταξιτζη ειναι ευκαιριακο ομως χρειαζεσαι καποιου ειδους αδεια για να το ασκησεις (σημειιωση....επειδη κατεχω αδεια οδηγησης ταξι θεωρω οτι οι απαιτουμενες γνωσεις/εξετασεις που ζητουνται απο το κρατος δεν ειναι σοβαρες και επαρκεις αλλα...υπαρχουν) .

    Οπως και να χει νομιζω την κουβεντα την κανουμε για να διερευνησουμε αν υπαρχει τροπος να αυξηθει ο επαγγελματισμος , η ασφαλεια και η αξιοπρεπεια των εργαζομενων και οχι να αναλωνομαστε σε clickbaits της gazzeta. Θεωρω οτι οποιαδηποτε κινηση καποιας συνδικαλιστικης βασης των εργαζομενων ή της ΓΣΕΕ δεν ειναι ασημαντη κινηση...

    Το καλυτερο για εμενα θα ηταν να γινει μια ενεργεια συνολικα απο τον κοσμο της μοτοσυκλετας (λεσχες) για να αναδειχθουν καποια ζητηματα και να υπαρξουν καποια αιτηματα για ενα νεο πλαισιο εργασιας. Αυτο θα επρεπε να ειναι στοχευμενο σε τρεις αποδεκτες : Kρατος - Εργοδοτες - Εργαζομενους. Και αυτο γιατι θεωρω οτι και οι τρεις εχουν ευθυνη για την κατασταση του επαγγελματος

  14. #479
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ειδα το ποστ 88 και 90 στα οποια αναφερεις οτι το επαγγελμα ειναι για οσους αντιμετωπιζουν αμεσα βιοποριστικο προβλημα και οτι ειναι ευκαιριακο και ως εκ τουτου ειναι δυσκολο να αλλαξουν καποιες συνθηκες....

    Δεν αντιλεγω σε αυτα. Απλα νομιζω οτι το δυσκολο δεν σημαινει και ακατορθωτο. Και το επαγγελμα του ταξιτζη ειναι ευκαιριακο ομως χρειαζεσαι καποιου ειδους αδεια για να το ασκησεις (σημειιωση....επειδη κατεχω αδεια οδηγησης ταξι θεωρω οτι οι απαιτουμενες γνωσεις/εξετασεις που ζητουνται απο το κρατος δεν ειναι σοβαρες και επαρκεις αλλα...υπαρχουν) .

    Οπως και να χει νομιζω την κουβεντα την κανουμε για να διερευνησουμε αν υπαρχει τροπος να αυξηθει ο επαγγελματισμος , η ασφαλεια και η αξιοπρεπεια των εργαζομενων και οχι να αναλωνομαστε σε clickbaits της gazzeta. Θεωρω οτι οποιαδηποτε κινηση καποιας συνδικαλιστικης βασης των εργαζομενων ή της ΓΣΕΕ δεν ειναι ασημαντη κινηση...

    Το καλυτερο για εμενα θα ηταν να γινει μια ενεργεια συνολικα απο τον κοσμο της μοτοσυκλετας (λεσχες) για να αναδειχθουν καποια ζητηματα και να υπαρξουν καποια αιτηματα για ενα νεο πλαισιο εργασιας. Αυτο θα επρεπε να ειναι στοχευμενο σε τρεις αποδεκτες : Kρατος - Εργοδοτες - Εργαζομενους. Και αυτο γιατι θεωρω οτι και οι τρεις εχουν ευθυνη για την κατασταση του επαγγελματος
    Κράτος ανύπαρκτο που αφήνει τους εργοδότες να δρουν κατά βούληση χωρίς ελέγχους και τους εργαζόμενους να παλεύουν όπως μπορούν με ότι μπορούν να βγάλουν το μεροκάματο. ΓΣΣΕ και μ@λακιες δουλεύουν σε κράτη που λειτουργούν όχι σε κράτη που είναι σε βαθύ κώμα.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #480
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος



    ρε Γιώργη μη γίνεσαι κακιά πεθερά.
    Το συνηθηζει ο χορχες αυτο
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 20:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 07:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 14:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 15:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 13:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF