Σελίδα 33 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 23282930313233343536373843 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #481
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μπα, αφού λίγα ποστ πριν, γράφτηκε ότι τα αφεντικά έχουν ανάγκη τους ντελιβεράδες, όχι το αντίστροφο. Δεν παρακολουθείς.
    Γιατί ψέματα λέω; Λίγους μήνες εχω που κάνω αυτή την δουλειά έχω αλλάξει 4 μαγαζιά επειδή δεν μου άρεσε το κλίμα..τώρα δουλεύω σε 2 διαφορετικά μαγαζιά πού μου αρέσει το κλίμα.. και πληρώνουν στην ώρα τους και όλα οκ. μέσα σε 2 μέρες έβρισκα δουλειά. Αρα ποιός έχει "ανάγκη" ποιόν; Οκ και εγώ έχω "ανάγκη" το μεροκάματο γι'αυτό είμαι σωστός απέναντι στην δουλειά Μου.

    Αλλά σε μια χώρα με βασικό 400 ευρώ και την φορολογία στον Θεό λογικό είναι να σε κάνουν να θεωρείς τυχερό τον εαυτό σου που σου κολανε 4 Ώρο ένσημο για 12ωρη εργασια. η που καθυστερούν να σε πληρώσουν.. η τα λεφτά που σου δίνουν δεν αντιπροσωπεύουν αυτά που πρέπει να περνεις κανονικά.. δουλεύω από τα 16 είμαι 30 ετών έχω κάνει δύσκολες αλλά πάντα σχετικά κερδοφόρες δουλειές.. οπότε δεν ανέχομαι αυτά που θεωρείται κάποιοι δεδομένα.. δεν είμαι κοπρόσκυλο ούτε βολεμενος συνδικαλιστής..και ούτε επαναστάτης - παντογνώστης του πληκτρολογίου. απλά ψάχνω βρίσκω δουλειές και εργοδότες που σέβονται περισσότερο τον εργαζόμενο τους..από άλλους που τον θεωρούν δούλο.
    Τελευταία τροποποίηση από korkod; 03/03/2019 στις 06:10.

  2. #482
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Μπράβο σου korkod και έτσι πρέπει να είσαι στην ηλικία σου. Παρά την κλάψα πάντα πίστευα ότι οι νέοι άνθρωποι είναι περιζήτητοι στην αγορά εργασίας αρκεί φυσικά να υπάρχει αγορά εργασίας.....Απλά δεν είμαστε όλοι 30 . Αν δεν είσαι 30 αλλά 50 ( δηλαδή με φαλακριτσα και κοιλίτσα κτλ) δεν είσαι και το κελεπουρι για να πας να ζητήσεις δουλειά σαν delivery και προσοχή όχι μόνο εκει. Ακόμα και βοηθός φούρναρη να ζητήσεις εργασία ο άλλος θα σε θεωρήσεις κουρασμένο και ότι δεν αντέχεις όσο ένας νέος (και ειναι μια σκληρή πραγματικότητα αυτό) Εκει λοιπόν το πάνω χέρι θα το έχει ο εργοδότης. Και οσο και αν δεν το πιστεύεις και εσυ κάποια στιγμή θα βρεθείς σε αυτήν την θεση. Αυτος είναι ένας πανανθρώπινος νόμος.

  3. #483
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Μπράβο σου korkod και έτσι πρέπει να είσαι στην ηλικία σου. Παρά την κλάψα πάντα πίστευα ότι οι νέοι άνθρωποι είναι περιζήτητοι στην αγορά εργασίας αρκεί φυσικά να υπάρχει αγορά εργασίας.....Απλά δεν είμαστε όλοι 30 . Αν δεν είσαι 30 αλλά 50 ( δηλαδή με φαλακριτσα και κοιλίτσα κτλ) δεν είσαι και το κελεπουρι για να πας να ζητήσεις δουλειά σαν delivery και προσοχή όχι μόνο εκει. Ακόμα και βοηθός φούρναρη να ζητήσεις εργασία ο άλλος θα σε θεωρήσεις κουρασμένο και ότι δεν αντέχεις όσο ένας νέος (και ειναι μια σκληρή πραγματικότητα αυτό) Εκει λοιπόν το πάνω χέρι θα το έχει ο εργοδότης. Και οσο και αν δεν το πιστεύεις και εσυ κάποια στιγμή θα βρεθείς σε αυτήν την θεση. Αυτος είναι ένας πανανθρώπινος νόμος.
    Φίλε μου καράφλα δεν έχω αλλά κοιλιά έχω και με το παραπάνω χαχα έχω βάλει αρκετά κιλά τα τελευταία χρόνια κάτι που δεν με εμπόδισε να βρω δουλειά θα σου πω γιατί γιατί φαίνεται ότι είμαι τύπος που δεν βαριέται. Και όντως δεν βαριέμαι και επειδή δεν είμαι στα @@ μου βγάζω δουλειά κατι που ο εργοδότης μπορεί να το καταλάβει.επίσης όταν μιλάς με ειλικρίνεια το εκτιμάνε όλοι . Δεν έχει σημασία εάν είσαι καραφλος χοντρός η 50 αρης σημασία έχει να μπορείς και θεςνα δουλέψεις . Περνεις σβαρνα όλα τα μαγαζιά και ζητάς δουλειά σίγουρα κάπου θα βρεις

  4. #484
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Λέω τα αυτονόητα. Τώρα αν εσύ αλλαξες 4 δουλειές μέσα σε λίγους μήνες όπως μας λες και θεωρείς ότι έχεις κατάφερει να έχεις μια επαγγελματική σταθερότητα , σε ένα αποδεκτό περιβάλλον και να βάζεις εσύ τους κανόνες σαν εργαζόμενος μπράβο σου.

    Το θέμα του νήματος όμως δεν είναι τι γίνεται σε ατομικό επίπεδο αλλά ποια είναι η συνολική εικόνα του κλάδου.

  5. #485
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Λέω τα αυτονόητα. Τώρα αν εσύ αλλαξες 4 δουλειές μέσα σε λίγους μήνες όπως μας λες και θεωρείς ότι έχεις κατάφερει να έχεις μια επαγγελματική σταθερότητα , σε ένα αποδεκτό περιβάλλον και να βάζεις εσύ τους κανόνες σαν εργαζόμενος μπράβο σου.

    Το θέμα του νήματος όμως δεν είναι τι γίνεται σε ατομικό επίπεδο αλλά ποια είναι η συνολική εικόνα του κλάδου.
    Τελευταίο οφφ τοπικ από εμένα κανόνες δεν έβαλα εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτο ο εργοδότης βάζει τους κανόνες του εγώ απλά άλλαξα εργοδότες μέχρι να βρω αυτούς που ταιριάζω περισσότερο. Εφυγα από μαγαζί που έκανα λιγότερες δουλειές γιατί ο ιδιοκτήτης μιλούσε με άσχημο τρόπο βρήκα σε μαγαζι που κάνω περισσότερες δουλειές αλλά ο ιδιοκτήτης και τα υπόλοιπα παιδιά είναι μια χαρά.

  6. #486
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από korkod Προβολή μηνύματος
    Γιατί ψέματα λέω; Λίγους μήνες εχω που κάνω αυτή την δουλειά έχω αλλάξει 4 μαγαζιά επειδή δεν μου άρεσε το κλίμα..τώρα δουλεύω σε 2 διαφορετικά μαγαζιά πού μου αρέσει το κλίμα.. και πληρώνουν στην ώρα τους και όλα οκ. μέσα σε 2 μέρες έβρισκα δουλειά. Αρα ποιός έχει "ανάγκη" ποιόν; Οκ και εγώ έχω "ανάγκη" το μεροκάματο γι'αυτό είμαι σωστός απέναντι στην δουλειά Μου.
    Καλά κάνεις (κι εγώ μαζί σου σε όσα γράφεις παρακάτω) και μακάρι να σε έχουν "ανάγκη" τα αφεντικά μια ζωή. Αλλά αυτό δε νομίζω ότι αντικατοπτρίζει την πραγματική σχέση εργοδοτών/εργαζομένων στην Ελλάδα του σήμερα, γι'αυτό σχολίασα.
    Life begins at 45°.

  7. #487
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Πλάκα κάνετε ρε;Εδώ μολις πηρε γραμμη ο δικος μας οτι έχουμε καλα πουρμπουαρ έβγαλε νέα φυλλάδια και ανεβασε τις τιμές 10 λεπτα σε ολα (σε γιγας ανέβασε 0,3 και σε ατομικες μερίδες σως 0,20).
    Και φυσικά έχουμε πέσει τραγικα στα τιπς αυτο το διάστημα...Απο την μέρα που το ανέβασε δεν έχω φτάσει ακομα τα 12 ευρω στο 10ωρο και οι αλλοι καπου εκει είναι...(Οκ τσικνοπεμπτη εφτασα το τρομερο ποσο των 22 ευρω το ολο τρέξιμο που έχει η τσικνοπεμπτη)...Με βλεπω οσονουπω για άλλο μαγαζι...

  8. #488
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Πλάκα κάνετε ρε;Εδώ μολις πηρε γραμμη ο δικος μας οτι έχουμε καλα πουρμπουαρ έβγαλε νέα φυλλάδια και ανεβασε τις τιμές 10 λεπτα σε ολα (σε γιγας ανέβασε 0,3 και σε ατομικες μερίδες σως 0,20).
    Και φυσικά έχουμε πέσει τραγικα στα τιπς αυτο το διάστημα...Απο την μέρα που το ανέβασε δεν έχω φτάσει ακομα τα 12 ευρω στο 10ωρο και οι αλλοι καπου εκει είναι...(Οκ τσικνοπεμπτη εφτασα το τρομερο ποσο των 22 ευρω το ολο τρέξιμο που έχει η τσικνοπεμπτη)...Με βλεπω οσονουπω για άλλο μαγαζι...
    Επειδή ο δικός σου είναι μ@λακας δεν πάει να πει πως όλοι είναι. Μην τσουβαλιάζουμε. Όπως η περίπτωση του παιδιού παραπάνω δεν αποδεικνύει κάτι, έτσι κι η δική σου δεν αποδεικνύει κάτι. Μεμονωμένες περιπτώσεις είναι.

  9. #489
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Επειδή ο δικός σου είναι μ@λακας δεν πάει να πει πως όλοι είναι. Μην τσουβαλιάζουμε. Όπως η περίπτωση του παιδιού παραπάνω δεν αποδεικνύει κάτι, έτσι κι η δική σου δεν αποδεικνύει κάτι. Μεμονωμένες περιπτώσεις είναι.
    Χμμμμ οχι και τοσο μεμονωμενη.Το έχω ακουσει να συμβαινει σε αλλα 3 μαγαζια τώρα τελευταια (απο αρχες του ετους...)...Μακαρι να μεινουν μονο αυτές...
    Κατα τα άλλα επειδη δεν μπορεις να του πεις κάτι αμα ανεβάσει τιμες...μιας και έχουμε ελευθερη αγορα...Σκεφτομαστε απο τους 7 ντελιβεραδες που ειμαστε εκει...οι 5 να φυγουμε...

  10. #490
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Αύξηση πήρατε ;Αυξήθηκε ο μισθός !! Αλλά εδώ κάθε φορά κοιτάει πως θα μας κλέψει ώρες. Κάτσε σε λίγο που του ετοιμάζουμε το ομαδικό σεξ τι καλά που θα περάσει.Δυστυχώς θα τα τσουβαλίασουμε γιατί η πλειοψηφία των εργοδοτών σε αυτήν την δουλειά είναι για κλωτσιές.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 03/03/2019 στις 12:58.

  11. #491
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καλά κάνεις (κι εγώ μαζί σου σε όσα γράφεις παρακάτω) και μακάρι να σε έχουν "ανάγκη" τα αφεντικά μια ζωή. Αλλά αυτό δε νομίζω ότι αντικατοπτρίζει την πραγματική σχέση εργοδοτών/εργαζομένων στην Ελλάδα του σήμερα, γι'αυτό σχολίασα.
    Θεωρώ οποις έχει παπί και πάει σε καμία 20αρια μαγαζιά θα βρει δουλειά ντιλιβερυ γιατί φεύγουν δεν κάθονται είναι επάγγελμα με ζήτηση η εκτός εάν ειμουν συνεχόμενα τυχερός που το αποκλείω . όπως λέει και ο τσολιάς 5 στους 7 σκέφτονται να φύγουν..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Επειδή ο δικός σου είναι μ@λακας δεν πάει να πει πως όλοι είναι. Μην τσουβαλιάζουμε. Όπως η περίπτωση του παιδιού παραπάνω δεν αποδεικνύει κάτι, έτσι κι η δική σου δεν αποδεικνύει κάτι. Μεμονωμένες περιπτώσεις είναι.
    Λίγο που έχω συναναστραφεί με τους μαγαζατορες η πλειοψηφία είναι μαλακές και μας έχουν γραμμένους νομίζουν ότι είναι εύκολο να πας παραγγελίες με βροχές κτλπ και να κινδυνευεις ανά πάσα στιγμή.ασε που πολλοί πονηροί επειδή βγάζουμε πουρπουαρ νομίζουν ότι μπορούν να τρώνε ώρες και λεφτά. Η αλήθεια είναι ότι και οι ντιλιβεραδες είμαστε λίγο μαλακές γιατί δεν μιλάμε..

  12. #492
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    ΧΣκεφτομαστε απο τους 7 ντελιβεραδες που ειμαστε εκει...οι 5 να φυγουμε...
    οργανωθείτε και πάρτε του και τα σώβρακα.

  13. #493
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    @TsoliasGR
    Αδερφέ χωρίς παρεξήγηση, 22ε+ το μεροκάματο σε 10 ώρες ας πούμε;Κοντά στο 50ρικό δηλαδή.Τις άλλες ημέρες ας πούμε 10+μεροκάματο;ΟΚ,έχει τα ζόρια του ο κλάδος,την έχω κάνει και εγώ αλλά δεν κάνεις και την δυσκολότερη δουλειά,εδώ παίρνουν 25ε και κάποιοι 22-23 για 8 ώρες στο θερμοκήπιο ή 8 ώρες να φορτώνουν καρπούζια στα συσκευαστήρια.
    when life gets complicated... i ride.

  14. #494
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    @TsoliasGR
    Αδερφέ χωρίς παρεξήγηση, 22ε+ το μεροκάματο σε 10 ώρες ας πούμε;Κοντά στο 50ρικό δηλαδή.Τις άλλες ημέρες ας πούμε 10+μεροκάματο;ΟΚ,έχει τα ζόρια του ο κλάδος,την έχω κάνει και εγώ αλλά δεν κάνεις και την δυσκολότερη δουλειά,εδώ παίρνουν 25ε και κάποιοι 22-23 για 8 ώρες στο θερμοκήπιο ή 8 ώρες να φορτώνουν καρπούζια στα συσκευαστήρια.
    Δεν είναι απαραίτητο να κουράζεσαι σωματικά για να πεις ότι κανείς δύσκολη δουλειά πχ και ο ταξιτζής είναι από της δύσκολες δουλειές ψυχολογικά να είσαι κολλημένος στο κέντρο της Αθήνας να έχεις περίεργους πελάτες αναδουλεια μελλοντικά προβλήματα με προστάτη πόδια Μέση κτλπ

  15. #495
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    @TsoliasGR
    Αδερφέ χωρίς παρεξήγηση, 22ε+ το μεροκάματο σε 10 ώρες ας πούμε;Κοντά στο 50ρικό δηλαδή.Τις άλλες ημέρες ας πούμε 10+μεροκάματο;ΟΚ,έχει τα ζόρια του ο κλάδος,την έχω κάνει και εγώ αλλά δεν κάνεις και την δυσκολότερη δουλειά,εδώ παίρνουν 25ε και κάποιοι 22-23 για 8 ώρες στο θερμοκήπιο ή 8 ώρες να φορτώνουν καρπούζια στα συσκευαστήρια.
    τα καρπούζια δεν βγαίνουν όλον τον χρόνο και το μάζεμα είναι 2 3 φορές (?) τον χρόνο.Αυτές οι δουλειές είναι κάτι σαν το ''μάζεμα φράουλας '' ή κάνω λάθος?

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF