Σελίδα 34 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 24293031323334353637383944 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #496
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Συμφωνώ φίλε αλλά εσύ αμείβεσαι πολύ καλύτερα από έναν εργάτη γης.Από τα λεγόμενα δηλαδή αυτό βλέπω.Τώρα το να συγκρίνεις προβλήματα στην μέση οδηγού με χαμάλη είναι κάπως.
    Ξαναλέω μαζί σας είμαι αλλά πολύ γκρίνια βλέπω,δεν δουλεύετε και στα κάτεργα.
    Δηλαδή εγώ που είμαι μηχανικός και η κάθε απόφαση και υπογραφή μου αν γίνει λάθος θα έχει σοβαρές συνέπειες θα πρέπει να λέω ότι κουράζομαι περισσότερο (ή το ίδιο) από έναν εργάτη για ψυχολογικούς λόγους και άγχος;Όχι ρε αδερφέ,πάω στο γραφείο μου με το a/c μου και φεύγω ατσαλάκωτος για τσίπουρα μετά την δουλειά άμα θέλω,όταν δούλευα οικοδομή ήθελα ένα κρεβάτι και πάγο στα γόνατα.

    @ΜΑΙΚ τα καρπούζια τα είπα σαν παράδειγμα και δεν είναι μόνο το μάζεμα,έχει στα συσκευαστήρια χαμαλίκι όλο το καλοκαίρι μετά,πηγαινοέρχονται τα φορτηγά ασταμάτητα ,και οι φράουλες π.χ δεν είναι όλο τον χρόνο αλλά έτσι πάνε οι περισσότεροι,φράουλες,ελιές,καρπούζια,ζαρζαβατικά, ανάλογα με την εποχή.Δεν έχω κάνει αυτή την δουλειά (ευτυχώς) αλλά έχω περάσει από πολλές άλλες χαμαλοδουλειές.Ε ναι λοιπόν όταν έπιανα κάπου ντελιβεράς σχολούσα ξεκούραστος τι να κάνουμε.Το καλοκαίρι το θερμοκήπιο ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες,από έξω περνάς και σε χτυπάει η ζέστη.22-25 ευρό παίρνουν για εργασία εκεί μέσα οι εργάτες γης στην περιοχή μου.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 03/03/2019 στις 15:05.
    porca miseria.

  2. #497
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ φίλε αλλά εσύ αμείβεσαι πολύ καλύτερα από έναν εργάτη γης.Από τα λεγόμενα δηλαδή αυτό βλέπω.Τώρα το να συγκρίνεις προβλήματα στην μέση οδηγού με χαμάλη είναι κάπως.
    Ξαναλέω μαζί σας είμαι αλλά πολύ γκρίνια βλέπω,δεν δουλεύετε και στα κάτεργα.
    Δηλαδή εγώ που είμαι μηχανικός και η κάθε απόφαση και υπογραφή μου αν γίνει λάθος θα έχει σοβαρές συνέπειες θα πρέπει να λέω ότι κουράζομαι περισσότερο (ή το ίδιο) από έναν εργάτη για ψυχολογικούς λόγους και άγχος;Όχι ρε αδερφέ,πάω στο γραφείο μου με το a/c μου και φεύγω ατσαλάκωτος για τσίπουρα μετά την δουλειά άμα θέλω,όταν δούλευα οικοδομή ήθελα ένα κρεβάτι και πάγο στα γόνατα.

    @ΜΑΙΚ τα καρπούζια τα είπα σαν παράδειγμα και δεν είναι μόνο το μάζεμα,έχει στα συσκευαστήρια χαμαλίκι όλο το καλοκαίρι μετά,πηγαινοέρχονται τα φορτηγά ασταμάτητα ,και οι φράουλες π.χ δεν είναι όλο τον χρόνο αλλά έτσι πάνε οι περισσότεροι,φράουλες,ελιές,καρπούζια,ζαρζαβατικά,αν λογα με την εποχή.Δεν έχω κάνει αυτή την δουλειά (ευτυχώς) αλλά έχω περάσει από πολλές άλλες χαμαλοδουλειές.Ε ναι λοιπόν όταν έπιανα κάπου ντελιβεράς σχολούσα ξεκούραστος τι να κάνουμε.Το καλοκαίρι το θερμοκήπιο ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες,από έξω περνάς και σε χτυπάει η ζέστη.22-25 ευρό παίρνουν για εργασία εκεί μέσα οι εργάτες γης στην περιοχή μου.
    https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%8...AF%CE%BA%CE%B9 τίποτα άλλο.Της Μανωλάδας γίνεται.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 03/03/2019 στις 15:08.

  3. #498
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εκεί ακριβώς μένω και επέτρεψε μου να τα γνωρίζω από πρώτο χέρι.
    porca miseria.

  4. #499
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εκεί ακριβώς μένω και επέτρεψε μου να τα γνωρίζω από πρώτο χέρι.
    ναι το γνωρίζουμε ότι παίρνουν(ετε) αλλοδαπούς εποχιακούς εργάτες οι οποίοι δεν έχουν απαιτήσεις και δουλεύουν κάτω από άθλιες συνθήκες. Το ίδιο ισχύει και στην δουλειά του διανομέα για αυτό τους προτιμούν οι εργοδότες. Το ίδιο ισχύει και στον τομέα των κατασκευών, της οικοδομής
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 03/03/2019 στις 15:26.

  5. #500
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Βγαίνουμε αρκετά εκτός θέματος αλλά να σου πω κάτι;Οι συνθήκες εργασίας είναι κανονικές.Πληρώνονται και δουλεύουν κανονικό ωράριο.Δεν είναι χαζοί όπως νομίζουμε να τους εκμεταλλεύονται και να αυτοί να γουστάρουν και να μένουν εδώ.
    Το ότι ζούνε σε παραπήγματα στα χωράφια είναι επιλογή τους,μένουν δωρεάν ή με 30 ευρό τον μήνα.Η φύση της δουλειάς είναι όμως είναι τόσο δύσκολη που ειλικρινά νομίζω είναι πολύ δύσκολο να αντέξεις μέσα στο θερμοκήπιο.Δεν έχουν απαιτήσεις;Επειδή έτσι λένε στην tv;
    Εγώ τους παραδέχομαι που αντέχουν.
    Από εκεί και πέρα ,ειλικρινά όποιος νομίζει ότι τους μαστιγώνουν,τους βρίζουν ή τους εκμεταλλεύονται τον προσκαλώ ένα ΣΚ ,τον φιλοξενώ και του κάνω και τραπέζι αν θέλει να δει με τα μάτια του τι συμβαίνει.Εγώ όταν κάποιος πυροβόλησε μερικούς έβλεπα αυτά που έλεγαν στις ειδήσεις και πραγματικά γελούσα.Αυτά και ας μείνει εδώ,είναι πολύ οφτοπικ ( ότι παίρνουν(ετε) - δεν είμαι αγρότης,δεν παίρνω κανέναν προσωπικά .Δεν είμαι καν από εδώ,έτυχε και βρέθηκα).
    porca miseria.

  6. #501
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Φίλε μου δεν συγκρίνω 2 δουλειές διαφορετικες απλά λέω ότι δεν είναι απαραίτητο να κάνεις χαμαλοδουλεια για να πεις ότι είναι δύσκολη. γιατί ο ταξιτζής κολλάει βαρέα ανθυγιεινα ένσημα ; Αφού δεν ειναι δύσκολη δουλειά όπως λες. Εντάξει άλλο δουλειά γραφείου να χαλάς μελάνι και το πολύ πολύ να χτυπήσεις κάνα δάχτυλο στο πληκτρολόγιο. Άλλο ταξί άλλο ντιλιβερας η κάθε δουλειά έχει διάφορες δυσκολίες το να υποτιμήσω πχ ότι σιγά τι κάνεις παραγγελίες πάς δεν είσαι σε κάνα χωράφι . Τραβά με χιόνια και 8 9 μποφόρ να περνάνε κάδοι δίπλα σου και να λες ποτέ θα πέσω.. για 4 ευρώ η περνά δίπλα από παλιό ντίζελ φορτηγό που το ανοίγει και ρουφας όλο τον μαύρο καρκίνο .

    Πάντως Δεν νομίζω να έχει νόημα να συγκρίνουμε διαφορετικές δουλειές

  7. #502
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    [QUOTE=katsar;2982378]Συμφωνώ φίλε αλλά εσύ αμείβεσαι πολύ καλύτερα από έναν εργάτη γης.Από τα λεγόμενα δηλαδή αυτό βλέπω.Τώρα το να συγκρίνεις προβλήματα στην μέση οδηγού με χαμάλη είναι κάπως.

    [Ξαναλέω μαζί σας είμαι αλλά πολύ γκρίνια βλέπω,δεν δουλεύετε και στα κάτεργα.[B

    Δηλαδή εγώ που είμαι μηχανικός και η κάθε απόφαση και υπογραφή μου αν γίνει λάθος θα έχει σοβαρές συνέπειες θα πρέπει να λέω ότι κουράζομαι περισσότερο (ή το ίδιο) από έναν εργάτη για ψυχολογικούς λόγους και άγχος;Όχι ρε αδερφέ,πάω στο γραφείο μου με το a/c μου και φεύγω ατσαλάκωτος για τσίπουρα μετά την δουλειά άμα θέλω,όταν δούλευα οικοδομή ήθελα ένα κρεβάτι και πάγο στα γόνατα.

    @ΜΑΙΚ τα καρπούζια τα είπα σαν παράδειγμα και δεν είναι μόνο το μάζεμα,έχει στα συσκευαστήρια χαμαλίκι όλο το καλοκαίρι μετά,πηγαινοέρχονται τα φορτηγά ασταμάτητα ,και οι φράουλες π.χ δεν είναι όλο τον χρόνο αλλά έτσι πάνε οι περισσότεροι,φράουλες,ελιές,καρπούζια,ζαρζαβατικά, ανάλογα με την εποχή.Δεν έχω κάνει αυτή την δουλειά (ευτυχώς) αλλά έχω περάσει από πολλές άλλες χαμαλοδουλειές.Ε ναι λοιπόν όταν έπιανα κάπου ντελιβεράς σχολούσα ξεκούραστος τι να κάνουμε.Το καλοκαίρι το θερμοκήπιο ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες,από έξω περνάς και σε χτυπάει η ζέστη.22-25 ευρό παίρνουν για εργασία εκεί μέσα οι εργάτες γης στην περιοχή μου.[/QUOTE







    Προσωπικά δεν παρατηρώ γκρίνια. Δεν αντιλαμβάνομαι όμως το σκεπτικό σου. Θα έπρεπε να δουλευουν πχ σε διαλυτηρια πλοίων κάπου στο Μπαγκλαντές για να έχουν απαίτησεις για καλύτερες συνθήκες εργασίας;
    Επισης αντιλαμβάνεσαι ότι τα περισσότερα παιδιά εδώ μέσα δεν δουλεύουν 8ωρο αλλά φτάνουν και διπλή βαρδια;

  8. #503
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ακριβώς αυτό είναι το σκεπτικό μου.Επειδή ΔΕΝ δουλευουν σε συνθήκες Μπαγκλαντές ας μην κάνουν σαν να δουλεύουν σε τέτοιες.Με την ώρα δεν πληρώνονται;Οπότε διπλή βάρδια = tips+ωρομίσθιο οπότε γιατί το αναφέρεις;
    porca miseria.

  9. #504
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Katsar η κουβέντα δεν γίνεται για τα λεφτά αλλά κυρίως για τις συνθήκες εργασίας. Ξέρεις δικά τους μηχανάκια, ανασφαλιστοι με απλήρωτες υπερωρίες και πολλά άλλα. Να μου πεις πολλά από τα προβλήματα που έχει ο κλάδος ισχύουν σήμερα και σε άλλα επαγγέλματα. Σωστά αλλά εδώ συζητάμε μόνο για τους επαγγελματίες οδηγούς δικύκλων.

    Φυσικά για όσους μπαίνουν στην δουλειά για ένα τρίμηνο το καλοκαίρι για να μαζέψουν λίγο χαρτζιλίκι δεν τρέχει τίποτα. Κάποιοι όμως άνθρωποι ζούνε την οικογένεια τους από αυτές τις εξωτερικές δουλειές για πολλά χρόνια και προσπαθούν να κάνουν μια προκοπή στην ζωή τους με αυτόν τον τρόπο ξέρεις.

  10. #505
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Βγαίνουμε αρκετά εκτός θέματος αλλά να σου πω κάτι;Οι συνθήκες εργασίας είναι κανονικές.Πληρώνονται και δουλεύουν κανονικό ωράριο.Δεν είναι χαζοί όπως νομίζουμε να τους εκμεταλλεύονται και να αυτοί να γουστάρουν και να μένουν εδώ.
    Το ότι ζούνε σε παραπήγματα στα χωράφια είναι επιλογή τους,μένουν δωρεάν ή με 30 ευρό τον μήνα.Η φύση της δουλειάς είναι όμως είναι τόσο δύσκολη που ειλικρινά νομίζω είναι πολύ δύσκολο να αντέξεις μέσα στο θερμοκήπιο.Δεν έχουν απαιτήσεις;Επειδή έτσι λένε στην tv;
    Εγώ τους παραδέχομαι που αντέχουν.
    Από εκεί και πέρα ,ειλικρινά όποιος νομίζει ότι τους μαστιγώνουν,τους βρίζουν ή τους εκμεταλλεύονται τον προσκαλώ ένα ΣΚ ,τον φιλοξενώ και του κάνω και τραπέζι αν θέλει να δει με τα μάτια του τι συμβαίνει.Εγώ όταν κάποιος πυροβόλησε μερικούς έβλεπα αυτά που έλεγαν στις ειδήσεις και πραγματικά γελούσα.Αυτά και ας μείνει εδώ,είναι πολύ οφτοπικ ( ότι παίρνουν(ετε) - δεν είμαι αγρότης,δεν παίρνω κανέναν προσωπικά .Δεν είμαι καν από εδώ,έτυχε και βρέθηκα).
    Καταλαβαίνεις τι γράφεις? Δεν στέκουν. Το μόνο που βλέπω είναι άθλια εκμετάλλευση. Κουράγιο όμως υπάρχουν και χειρότερες κατστάσεις από ανασφάλιστους εργάτες που ζουν σε κοτέτσια με ενοίκιο.
    Στο Πακιστάν όταν κάποιος χρωστάει τον βάζουν και υπογράφει σύμφωνο εκμετάλλευσης και εκδούλευσης στον δανειστή του για 1 2 χρόνια.Αναλόγως το χρέος,Το σύμφωνο αυτό μπορεί να μεταβιβαστεί στον επόμενο τσέλιγκα ή βοσκό. Αν ο οφειλέτης το σκάσει τον κυνηγάει όλο το επιστατικό.
    Στο Ντουμπάι στον τομέα της κατασκευής επικρατούν σύνθηκες δουλεμπορίου και αιχμαλωσίας. Ελληνικές κατασκευστικές παρακαλώ, κρατούν τα χαρτιά των αλλοδαπών εργατών εώς ότου ολοκληρωθεί ο ουρανοξύστης του εμίρη, διαμένουν 20 άτομα σε ένα κοντέινερ χωρίς ac(!!),έχουν αμοιβή 100 ευρώ μηνιαιώς . Το μόνο σίγουρο είνα ότι τέτοιου είδους σκεπτικά και μέτρα σύγκρισης πρέπει να εξαλειφθούν γιατί είναι άκρως επικίνδυνα.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 03/03/2019 στις 17:34.

  11. #506
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Katsar η κουβέντα δεν γίνεται για τα λεφτά αλλά κυρίως για τις συνθήκες εργασίας. Ξέρεις δικά τους μηχανάκια, ανασφαλιστοι με απλήρωτες υπερωρίες και πολλά άλλα. Να μου πεις πολλά από τα προβλήματα που έχει ο κλάδος ισχύουν σήμερα και σε άλλα επαγγέλματα. Σωστά αλλά εδώ συζητάμε μόνο για τους επαγγελματίες οδηγούς δικύκλων.

    Φυσικά για όσους μπαίνουν στην δουλειά για ένα τρίμηνο το καλοκαίρι για να μαζέψουν λίγο χαρτζιλίκι δεν τρέχει τίποτα. Κάποιοι όμως άνθρωποι ζούνε την οικογένεια τους από αυτές τις εξωτερικές δουλειές για πολλά χρόνια και προσπαθούν να κάνουν μια προκοπή στην ζωή τους με αυτόν τον τρόπο ξέρεις.
    δεν υπάρχουν ομως. πρεπει να θεσπιστεί επαγγελματικό δίπλωμα. να έχεις δηλαδη τουλάχιστον 1 έτος το κανονικό 2τροχου, να δίνεις ψευτολεφτα και ψευτογραπτες εξετάσεις και να παιρνεις ενα διπλωμα/αδεια εξασκήσεως. Επικύρωση απο το σωματειο τους (με αδεια να το ανακαλεί για δικους τους λόγους) και να στο παίρνει η τροχαία με συνοπτικές διαδικασίες αν παραβεις το νόμο. εδω γελάμε γιατί η τροχαία ειναι φανταστική και όχι υπαρκτή υπηρεσία. Συλλογική σύμβαση aka ο κατώτατος/βασικός συν βράδια/κυριακές και ένσημα/άδειες. Μετα αναλαμβάνει το υπουργείο εργασίας και η επιθεώρηση εργασίας για παρατυπίες. ενα χρονο να βγουνε εξω να αρχίσουν να κόβουν κώλους και θα ξυπνήσεις σε άλλη χωρα το 2020. Το τυλιχτό ομως θα παει 2.80-3.20. Θα πλερώσεις και εσύ το τίμημα σαν πελάτης. Όλα αυτα ομως θέλουν αφενός κρατική πρωτοβουλία και μετά στήριξη απο τον κλάδο.

  12. #507
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Και αν θεσπιστεί κάτι τέτοιο,κοπεί και ο ''μαύρος'' μισθός με αποτέλεσμα αρκετοί να χάσουν και το αφορολόγητο γιατί π.χ δουλεύει και η γυναίκα τους εκεί να δεις κλάμα.
    Επαγγελματίες ποιους λες,αυτούς που καβαλάνε πεζοδρόμια/μονόδρομους/κόκκινα φανάρια;Όχι όλοι φυσικά αλλά πολύ μεγάλο ποσοστό.
    ΜΑΙΚ72 δεν απαντάω άλλο ,να είσαι καλά και όποτε θέλεις έλα να τα δεις από κοντά,να μιλήσεις με τους ίδιους και να σχηματίσεις άποψη.Αυτό είναι το δικό μου σκεπτικό και όχι το να εξαλείψω ότι δεν μου αρέσει να ακούω.
    porca miseria.

  13. #508
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Επαγγελματίες ποιους λες,αυτούς που καβαλάνε πεζοδρόμια/μονόδρομους/κόκκινα φανάρια;Όχι όλοι φυσικά αλλά πολύ μεγάλο ποσοστό.
    Έχεις δουλέψει ντελιβερυ αδερφέ;

  14. #509
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Γιατι ρε παιδια κανετε παντα συγκριση με το χειροτερο?
    Οποτε και οι υπαλληλοι γραφειου που λεγαν καποιοι πιο πανω να κανουν τουμπεκα γιατι υπαρχουν καποιοι που δουλευουν οικοδομη αγροτες κ.α.
    Το νημα μιλαει καθαρα για τους ντελιβεραδες,ας το κρατησουμε εκει.

  15. #510
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Και αν θεσπιστεί κάτι τέτοιο,κοπεί και ο ''μαύρος'' μισθός με αποτέλεσμα αρκετοί να χάσουν και το αφορολόγητο γιατί π.χ δουλεύει και η γυναίκα τους εκεί να δεις κλάμα.
    .
    θέλετε να μας πείτε αν οι μηχανικοί κόβουν αποδείξεις? Μιλήστε μας για μαύρα στις εργολαβίες αλλά και από ποιούς εργάτες φράουλας κόβονται .Εκτός κι αν είστε του δημοσίου ή ιδιωτικός υπάλληλος με τις σχετικές προσαυξήσεις ανά έτος.

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 20:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 07:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 14:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 15:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 13:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF