Σελίδα 35 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435363738394045 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 525 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #511
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    θέλετε να μας πείτε αν οι μηχανικοί κόβουν αποδείξεις? Μιλήστε μας για μαύρα στις εργολαβίες αλλά και από ποιούς εργάτες φράουλας κόβονται .Εκτός κι αν είστε του δημοσίου ή ιδιωτικός υπάλληλος με τις σχετικές προσαυξήσεις ανά έτος.
    Φίλε Μάικ έχει πλάκα που ψάχνουν να πούνε για ''μαυρα" λεφτά λες και όλοι τους είναι νόμιμοι σε όλα και σωστοί.Αυτό που τούς ενοχλεί πιστεύω περισσότερο είναι το πουρπουαρ που βγάζουμε..

  2. #512
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από korkod Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να τα κρύψεις... Δηλαδή σας ζητούσε τα πουρπουαρ; Για να μην ξέρει τι βγάζεις; Άμα έχεις εργοδότη που σε κάνει να κρύβεις τα πουρπουαρ τότε καλύτερα βρες σε άλλο μαγαζί..
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από korkod Προβολή μηνύματος
    Λίγο που έχω συναναστραφεί με τους μαγαζατορες η πλειοψηφία είναι μαλακές και μας έχουν γραμμένους νομίζουν ότι είναι εύκολο να πας παραγγελίες με βροχές κτλπ και να κινδυνευεις ανά πάσα στιγμή.ασε που πολλοί πονηροί επειδή βγάζουμε πουρπουαρ νομίζουν ότι μπορούν να τρώνε ώρες και λεφτά. Η αλήθεια είναι ότι και οι ντιλιβεραδες είμαστε λίγο μαλακές γιατί δεν μιλάμε..
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από korkod Προβολή μηνύματος
    Φίλε Μάικ έχει πλάκα που ψάχνουν να πούνε για ''μαυρα" λεφτά λες και όλοι τους είναι νόμιμοι σε όλα και σωστοί.Αυτό που τούς ενοχλεί πιστεύω περισσότερο είναι το πουρπουαρ που βγάζουμε..
    Επειδή αν το δω άλλη μια φορά γραμμένο έτσι, θα πάθω σύφιλη, "πουρμπουάρ" είναι.

    Life begins at 45°.

  3. #513
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επειδή αν το δω άλλη μια φορά γραμμένο έτσι, θα πάθω σύφιλη, "πουρμπουάρ" είναι.

    Ένας λιγότερος λοιπόν! Πουρπουαρ


    Στην προφορά πάντως δεν έχει καμία διαφορά με η χωρίς Μ

    συγνώμη κιόλας με κάτι καλύτερο δεν έχεις να ασχοληθείς;
    Τελευταία τροποποίηση από korkod; 05/03/2019 στις 01:34.

  4. #514
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    https://sveod.gr/

    Οργανωθειτε μπας και δειτε ασπρη μερα. Αλλος τροπος βελτιωσης του κλαδου και προστασιας των εργαζομενων δεν υπαρχει. Μονο η οργανωση σε σωματεια βασης εργαζομενων καθως και στα ελαχιστα, μη ξεπουλημενα, μαχητικα συνδικατα που απεμειναν.

    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #515
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μια ερώτηση στους σχετικούς. Ισχύει κάτι τέτοιο;

    https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/ti...-koudouni-sas/

    Περιληπτικά, το άρθρο υποστηρίζει πως διανομείς σημειώνουν ένα Γ (εκ του γύφτος) δίπλα στο κουδούνι από παραλήπτες πακέτου που δε δίνουν τιπς.

    (Σόρι αν έχει ήδη συζητηθεί, δεν παρακολουθώ το νήμα τον τελευταίο καιρό.)

  6. #516
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση στους σχετικούς. Ισχύει κάτι τέτοιο;

    https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/ti...-koudouni-sas/

    Περιληπτικά, το άρθρο υποστηρίζει πως διανομείς σημειώνουν ένα Γ (εκ του γύφτος) δίπλα στο κουδούνι από παραλήπτες πακέτου που δε δίνουν τιπς.

    (Σόρι αν έχει ήδη συζητηθεί, δεν παρακολουθώ το νήμα τον τελευταίο καιρό.)
    Δεν έχω προσεξει μέχρι τωρα κατι αλλα μιας και το ανέφερες...θα εχω το νού μου...
    Αλλα το να μην έχει την οικονομικη δυνατοτητα να αφησει 10-20 λεπτα...ειναι λιγο δύσκολο...Ειδικά οταν προκειται για παραγγελιες άνω των 25-30 ευρώ...Ειναι πχ 26,90 και περιμενει το 10λεπτο...Οκ θα το δωσω απο μονος μου αλλα ρε γυφτο...με φερνεις μεσα στο κρυο και την βροχη 2-3 χιλιομετρα μακρυα και χαλάς 25+++ ευρω να μασαμπουκιάσεις...και δεν έχεις να αφησεις 10 λεπτα;Οχι δεν είναι στις πιο πολλες περιπτωσεις λοιπον οτι δεν έχουν.Δεν θελουν.Δικαιωμα τους βεβαια...Αλλα οπως ειπαμε και πιο πανω...δεν εγγυάται κανεις οτι το φαγητο τους δεν θα παει τελευταιο στο δρομολογιο η οτι δεν θα κάνει στο κουτι παρκουρ το σουβλάκι του ή η σαλατα του, οτι δεν θα κοψει ο καφες στον δρόμο επειδη ...αποφασίσαμε να περιμενουμε σε ολα τα φαναρια...Οχι...
    Η ζωη είναι ενα συνεχές δούναι και λαβειν...Πχ...χτεσινο...Νεος Κοσμος-Βυρωνας και παλι πισω...περιπου 6 το απογευμα...και μεσα σε αυτο τον χρονο και ο χρονος παράδοσης...8 λεπτα...Και Νεος Κοσμος απο την μια μεριά στην αλλη και παλι πισω περιπου ιδια ωρα...15 λεπτα ιδια ωρα πάντα....
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 04/03/2019 στις 11:38.

  7. #517
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Εσύ φίλε που θεωρείς κανονικές τις συνθήκες εργασίες των αλλοδαπών εργατών γης (!!!!!!), δεν μας λες και τι χρώμα να την βάψουμε τη γαλέρα;
    Ρε φίλε ειλικρινά άκου λίγο τι λες.
    Δεν θέλω να το πάμε σε αντιπαράθεση γιατί αλλο είναι το νόημα στο παρόν θέμα, αλλά δεν είναι δυνατόν νέος άνθρωπος να ξεστομίζει έτσι τέτοιες κουβέντες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    https://sveod.gr/

    Οργανωθειτε μπας και δειτε ασπρη μερα. Αλλος τροπος βελτιωσης του κλαδου και προστασιας των εργαζομενων δεν υπαρχει. Μονο η οργανωση σε σωματεια βασης εργαζομενων καθως και στα ελαχιστα, μη ξεπουλημενα, μαχητικα συνδικατα που απεμειναν.

    Συνέλευση.
    όχι σωματείο.
    όχι συνδικάτο.
    Κάτι λέει αυτό.
    Δεν είναι καθόλου εύκολο να στρέψεις όσους ασχολούνται στο επαγγελμα στο συνδικαλισμό.
    Στα όρια του ανέφικτου.
    μιλάω εκ πείρας.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση στους σχετικούς. Ισχύει κάτι τέτοιο;

    https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/ti...-koudouni-sas/

    Περιληπτικά, το άρθρο υποστηρίζει πως διανομείς σημειώνουν ένα Γ (εκ του γύφτος) δίπλα στο κουδούνι από παραλήπτες πακέτου που δε δίνουν τιπς.

    (Σόρι αν έχει ήδη συζητηθεί, δεν παρακολουθώ το νήμα τον τελευταίο καιρό.)
    ε τωρα αυτά είναι και σα τους κορκόδειλες (όχι το μπλιτζ) στους υπονόμοι...
    να'χαμε να λέγαμε και να'χαμε να πούμε.

    Παίδες επειδή διαφαίνεται ότι πάει σε dog eat dog η κουβέντα, κάντε λίγο παύση.
    Το νόημα δεν είναι γιατί εσύ τόσα ενώ εγώ λιγοτερα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #518
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση στους σχετικούς. Ισχύει κάτι τέτοιο;

    https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/ti...-koudouni-sas/

    Περιληπτικά, το άρθρο υποστηρίζει πως διανομείς σημειώνουν ένα Γ (εκ του γύφτος) δίπλα στο κουδούνι από παραλήπτες πακέτου που δε δίνουν τιπς.

    (Σόρι αν έχει ήδη συζητηθεί, δεν παρακολουθώ το νήμα τον τελευταίο καιρό.)
    Μα φυσικά https://www.youtube.com/watch?v=U3zW5utKASg







  9. #519
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ναι, κι εγω θελω να πιστευω πως δεν ισχυει κατι τετοιο. Δε βλεπω και τη χρησιμοτητα βασικα. Αν γραφανε ενα Χ για να μαρκαρουν τους "χουβαρνταδες" θα ειχε περισσοτερη λογικη. Να εισαι εξτρα περιποιητικος πχ για να μεγιστοποιησεις το τιπ.
    Ας μας πει κι ο bob που ειναι καρντασης αν εχει παρει κατι το αυτι του. Γιατι βλεπω πως το οριτζιναλ αρθρο δημοσιευτηκε στο thestival.gr, αρα το (υποτιθεμενο?) ρεπορταζ εχει γινει στη συμπρωτευουσα.

  10. #520
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Είναι όπως το -Ν- για τους νέους οδηγούς. Το κακό είναι ότι δεν βγαίνει και το γράμμα -Μ- για την γνωστή κατηγορία οδηγών
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #521
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    θέλετε να μας πείτε αν οι μηχανικοί κόβουν αποδείξεις? Μιλήστε μας για μαύρα στις εργολαβίες αλλά και από ποιούς εργάτες φράουλας κόβονται .Εκτός κι αν είστε του δημοσίου ή ιδιωτικός υπάλληλος με τις σχετικές προσαυξήσεις ανά έτος.

  12. #522
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω προσεξει μέχρι τωρα κατι αλλα μιας και το ανέφερες...θα εχω το νού μου...
    Αλλα το να μην έχει την οικονομικη δυνατοτητα να αφησει 10-20 λεπτα...ειναι λιγο δύσκολο...Ειδικά οταν προκειται για παραγγελιες άνω των 25-30 ευρώ...Ειναι πχ 26,90 και περιμενει το 10λεπτο...Οκ θα το δωσω απο μονος μου αλλα ρε γυφτο...με φερνεις μεσα στο κρυο και την βροχη 2-3 χιλιομετρα μακρυα και χαλάς 25+++ ευρω να μασαμπουκιάσεις...και δεν έχεις να αφησεις 10 λεπτα;Οχι δεν είναι στις πιο πολλες περιπτωσεις λοιπον οτι δεν έχουν.Δεν θελουν.Δικαιωμα τους βεβαια...Αλλα οπως ειπαμε και πιο πανω...δεν εγγυάται κανεις οτι το φαγητο τους δεν θα παει τελευταιο στο δρομολογιο η οτι δεν θα κάνει στο κουτι παρκουρ το σουβλάκι του ή η σαλατα του, οτι δεν θα κοψει ο καφες στον δρόμο επειδη ...αποφασίσαμε να περιμενουμε σε ολα τα φαναρια...Οχι...
    Η ζωη είναι ενα συνεχές δούναι και λαβειν...Πχ...χτεσινο...Νεος Κοσμος-Βυρωνας και παλι πισω...περιπου 6 το απογευμα...και μεσα σε αυτο τον χρονο και ο χρονος παράδοσης...8 λεπτα...Και Νεος Κοσμος απο την μια μεριά στην αλλη και παλι πισω περιπου ιδια ωρα...15 λεπτα ιδια ωρα πάντα....
    Υπάρχει και η άλλη πλευρά ξέρω ντιλιβεραδες που εάν δεν τους δώσεις ευρώ και πάνω την λένε στον πελάτη. Και εμένα μου την σπάει εάν δεν μου αφήσουν τιπς αλλά δεν θα πω κάτι ούτε θα αργήσω την παραγγελία η δουλειά μας είναι να πάμε παραγγελίες απλά. Και ούτε θ βάλω φτερά στο παπί ούτε θα παραβιάσω όλο τον ΚΟΚ για ένα ευρώ η 50 λεπτά...

  13. #523
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επειδή αν το δω άλλη μια φορά γραμμένο έτσι, θα πάθω σύφιλη, "πουρμπουάρ" είναι.

    Κανονικά, ωχρά σπειροχαίτη είναι.

  14. #524
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Κανονικά, ωχρά σπειροχαίτη είναι.
    μπαντάρα!!
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #525
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ναι, κι εγω θελω να πιστευω πως δεν ισχυει κατι τετοιο. Δε βλεπω και τη χρησιμοτητα βασικα. Αν γραφανε ενα Χ για να μαρκαρουν τους "χουβαρνταδες" θα ειχε περισσοτερη λογικη. Να εισαι εξτρα περιποιητικος πχ για να μεγιστοποιησεις το τιπ.
    Ας μας πει κι ο bob που ειναι καρντασης αν εχει παρει κατι το αυτι του. Γιατι βλεπω πως το οριτζιναλ αρθρο δημοσιευτηκε στο thestival.gr, αρα το (υποτιθεμενο?) ρεπορταζ εχει γινει στη συμπρωτευουσα.
    Δεν γνωριζω κατι σχετικο αν και εχω προυπηρεσια στον κλαδο. Εγω αυτο που εβλεπα συνηθως ειναι γραμμενα στο ασανσερ διαφορα τυπου:
    "αφηστε μπουρμπουαρ ρε γυφτοι"
    "στον 4ο μενουν γυφτοι"
    "γυφτοι φοιτητες τηγανιστε κανα αυγο"
    MADE IN JAPAN 日本製

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 20:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 07:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 14:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 15:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 13:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF