Σελίδα 4 από 46 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #46
    Δυστυχώς, για μια ακόμα φορά φαίνεται πόσο στα @@ τους έχουν όλοι γραμμένα τα μηχανάκια...

    Τα ερωτήματα που λέτε, έχουν λυθεί χρόνια τώρα αν κάποιος στην εργασία του, του ζητηθεί να οδηγεί αυτοκίνητο.
    Δεν ξέρω κανένα που να δουλεύει με δικό του αυτοκίνητο.. Ίσως να υπάρχουν αλλά είναι σπάνιο.
    Οι εταιρίες διαθέτουν τα αυτοκίνητα, την βενζίνη, τα κόστη κλπ

    Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει leasing με μηχανάκια... Φαντάζομαι ότι αν υπάρξει η ζήτηση, θα υπάρξει και η προσφορά...

    Άλλωστε, κάποιες εταιρίες ήδη το κάνουν, όπως η Domino's πχ ή κάποιες courrier ... Κάπως το κάνουν..

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι ο δρόμος φαίνεται να είναι μεγάλος αλλά καμιά φορά είναι τόσο μικρός όσο 10 βήματά που θα κάνει ο υπάλληλος να περάσει το πρόστιμο στο taxis..

    Σε κοντινό μου παράδειγμα, οι "τσαμπουκαδες - δεν πλερωνω εγω" εργοδότες αναθεωρούν άρδην όταν τους πέσει η καμπάνα στο κεφάλι και το αγγούρι στον κ@λ@.

    Δεν ξέρω τι γίνεται στην επαρχία που λένε τα παιδιά πιο πάνω, αλλά στην Αθήνα οι περισσότεροι ντελιβεραδες που ξέρω όχι μόνο δουλεύουν με δικό τους μηχανάκι - βενζίνη - εξοπλισμό, αλλά στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ανασφαλιστοι και αμειβωμενοι κάτω από το βασικό ωρομισθιο.
    έτσι ειναι. καλύτερα να έχεις 5 γραμμές διατάξεων που δεν τολμάει κανένας να παραβει γιατι το προστιμο ειναι βαρύ παρά 100 σελίδες και μηδενικο έλεγχο. Δυστυχως πολύ αργα εξελίσσεται ολο αυτο. Πάντως τα αρμοδια υπουργεια για εργασια-ασφάλιση κτλ πανε καλα. Προχωράνε αρκετα θεματα και σιγα σιγα παιζουν και καποια πρόστιμα. Υπάρχουν αρκετα μαγαζια (και μικρα) που ηδη δεν εχουν μαυρους εργαζομενους. Καφετερια με ενσημα πριν 3 χρονια δεν υπηρχε ουτε μια.

  3. #48
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    ρε παιδια δεν ηξερα πως εχουν τα πραγματα εκει.Πραγματικα στεναχωρηθηκα...
    Ούτε ένα ορθογραφικό λάθος!

    Blitz, βγες από τον πάτερ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Στο λογο σου???Ηθελα να γραψω το πραγματικα με 2 μμ
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Στο λογο σου???Ηθελα να γραψω το πραγματικα με 2 μμ
    Ρε αθεόφοβε

  6. #51
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Κατ' αρχάς συμφωνώ ότι θα πρέπει όλοι οι εργαζόμενοι να είναι ασφαλισμένοι, να εργάζονται κανονικό ωράριο και να πληρώνονται καλά. Μεγάλη κουβέντα αυτή, πολύ σημαντική, δυσεπίλυτη στην εποχή της ανεργίας, αλλά την αφήνω στην άκρη.

    Όμως στο θέμα της ιδιοκτησίας του οχήματος, έχω ενστάσεις και ενδοιασμούς. Έχω δει πώς οδηγούν εργαζόμενοι delivery δικά τους παπιά και πώς οδηγούν τα παπιά της Dominos. Έχω δει επαγγελματίες οδηγούς πώς οδηγούν το δικό τους όχημα και πώς το αμάξι της επιχείρησης. Υπάρχει πολύς κόσμος που δε σέβεται αυτό που δεν πληρώνει εκείνος. Στη συνείδηση του κόσμου, υπάρχει σαφής διάκριση μεταξύ του ιδιωτικού και του δημόσιου ή του εταιρικού και χάσμα στην αντιμετώπιση των δύο περιπτώσεων.

    Επομένως θεωρώ ότι τη συντήρηση του οχήματος πρέπει να την αναλαμβάνει και σαν χρόνο και σαν χρήμα, αυτός που ευθύνεται στο μέγιστο βαθμό για την κατάστασή του, δηλαδή ο οδηγός. Φυσικά να συνυπολογίζονται τα έξοδα στο μισθό του, καθώς και ο χρόνος συντήρησης, αλλά σε λογικά πλαίσια. Άμα ο μεταφορέας γουστάρει να σκίζει το μηχανάκι, προφανώς δε θα του καλύπτονται τα αυξημένα κόστη συντήρησης, ούτε ο επιπλέον χρόνος στο συνεργείο, επειδή προκαλεί ζημιές.

    Αν ο οδηγός απαλλάσσεται πλήρως από το κόστος και το χρόνο συντήρησης του οχήματος της εταιρείας, τότε αφήνονται πολλά περιθώρια ασυδοσίας στους ανήθικους.

    Προσωπικά έχω οδηγήσει δεκάδες εταιρικά οχήματα, και τα πρόσεχα σαν να ήταν δικά μου και καλύτερα. Το ίδιο και με αμάξια φίλων μου. Το ξένο όχημα το προσέχεις πιο πολύ. Αλλά δυστυχώς αυτό δεν το βλέπω σε κάποιους συναδέλφους, σε οδηγούς παπιών delivery, ούτε καν σε (λίγους ευτυχώς) οδηγούς λεωφορείων.

    Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, επαναλαμβάνω: Ναι, στην κάλυψη του κόστους συντήρησης του οχήματος και μετακίνησης στην αμοιβή του εργαζόμενου, αλλά στο μέτρο της λογικής.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #52
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Στο λογο σου???Ηθελα να γραψω το πραγματικα με 2 μμ
    Τώρα ίσιωσα, είχα ανησυχήσει λέμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #53
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Kαι επειδή έλειψα και μου λείψατε αγαπούλες...
    Και επειδή δουλεύω σαν ντελιβεράς στην κωλοπρωτεύουσα...με δικό μου μηχανάκι (έχω και δεύτερο παπί ΔΙΚΟ ΜΟΥ για να ΜΗΝ χάσω το μεροκάματο σε περίπτωση "στραβής")...
    Σε συνοικιακό σουβλάκι...Τόσο συνοικιακό που με έδρα Νέο Κόσμο πάμε...Νέο Κόσμο,Δάφνη,Άγιο Δημήτριο σύνορα με άλιμο,άνω και κάτω Ηλιούπολη,Καισαριανή,Βύρωνα,προφανώς Παγκράτι μιας και είναι δυο βήματα,Παλαιό Φάληρο (ναι ΚΑΙ στον Φλοίσβο),Σύνταγμα,Ομόνοια μέχρι και την Πειραιώς,Καλλιθέα φυσικά μέχρι και Τζιτζιφιές...Ξέχασα να αναφέρω Ασύρματο-Μπραχάμι....και φυσικα Πετράλωνα.
    Όταν ρώτησα το αφεντικό τι γίνεται τώρα με τον νέο νόμο ξέρετε τι απάντησε;Και μάλλον απο την εμπειρία μου έτσι θα απαντήσουν.Παίρνεις τώρα πόσα;4 την ώρα ναι;Θές εταιρικό μηχανάκι;Θα πάω να πάρω κανένα με 5 κατοστάρικα και εσύ θα παίρνεις 2,5.....
    Στην απάντηση μου:Ρε ....... την παλεύεις εσύ; μου είπε..... Αυτό είναι και άμα σου αρέσει.C'est la vie...
    Αν όμως ο νόμος έλεγε συμπληρωματικά πχ... ελάχιστη ωριαία αποζημίωση με εταιρικό μηχανάκι και ελάχιστη ωριαία αποζημίωση με δικό σου μηχανάκι μαλάκα διανομέα...Θα ήταν διαφορετικά....
    Υ.Γ. Τα μηχανάκια μου είναι αγορασμένα από μένα,πλερώνω ΕΓΩ ασφάλειες,τέλη,βενζίνες,συντήρηση,φθορές....τυχών βλάβες...ξέρετε εσείς...ένα δίκυκλο όσο σκυλί και να ναι έχει τις φθορές του...και τα πληρώνω όλα απο αυτά τα 4 ευρώ την ώρα...και τα τυχών πουρμπουάρ....Και έτσι είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των διανομέων...και το μαγαζί ΔΕΝ έχει ούτε 1 μηχανάκι σε περίπτωση που πάθει κάποιος κάτι...πχ ένα λάστιχο βρε αδερφέ....για να συνεχιστεί η ροή της δουλειάς....Και έτσι είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των καταστημάτων....Ελπίζω να σας βοήθησα να βγάλετε ΔΙΚΑ ΣΑΣ συμπεράσματα.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Kαι επειδή έλειψα και μου λείψατε αγαπούλες...
    Και επειδή δουλεύω σαν ντελιβεράς στην κωλοπρωτεύουσα...με δικό μου μηχανάκι (έχω και δεύτερο παπί ΔΙΚΟ ΜΟΥ για να ΜΗΝ χάσω το μεροκάματο σε περίπτωση "στραβής")...
    Σε συνοικιακό σουβλάκι...Τόσο συνοικιακό που με έδρα Νέο Κόσμο πάμε...Νέο Κόσμο,Δάφνη,Άγιο Δημήτριο σύνορα με άλιμο,άνω και κάτω Ηλιούπολη,Καισαριανή,Βύρωνα,προφανώς Παγκράτι μιας και είναι δυο βήματα,Παλαιό Φάληρο (ναι ΚΑΙ στον Φλοίσβο),Σύνταγμα,Ομόνοια μέχρι και την Πειραιώς,Καλλιθέα φυσικά μέχρι και Τζιτζιφιές...Ξέχασα να αναφέρω Ασύρματο-Μπραχάμι....και φυσικα Πετράλωνα.
    Όταν ρώτησα το αφεντικό τι γίνεται τώρα με τον νέο νόμο ξέρετε τι απάντησε;Και μάλλον απο την εμπειρία μου έτσι θα απαντήσουν.Παίρνεις τώρα πόσα;4 την ώρα ναι;Θές εταιρικό μηχανάκι;Θα πάω να πάρω κανένα με 5 κατοστάρικα και εσύ θα παίρνεις 2,5.....
    Στην απάντηση μου:Ρε ....... την παλεύεις εσύ; μου είπε..... Αυτό είναι και άμα σου αρέσει.C'est la vie...
    Αν όμως ο νόμος έλεγε συμπληρωματικά πχ... ελάχιστη ωριαία αποζημίωση με εταιρικό μηχανάκι και ελάχιστη ωριαία αποζημίωση με δικό σου μηχανάκι μαλάκα διανομέα...Θα ήταν διαφορετικά....
    Υ.Γ. Τα μηχανάκια μου είναι αγορασμένα από μένα,πλερώνω ΕΓΩ ασφάλειες,τέλη,βενζίνες,συντήρηση,φθορές....τυχών βλάβες...ξέρετε εσείς...ένα δίκυκλο όσο σκυλί και να ναι έχει τις φθορές του...και τα πληρώνω όλα απο αυτά τα 4 ευρώ την ώρα...και τα τυχών πουρμπουάρ....Και έτσι είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των διανομέων...και το μαγαζί ΔΕΝ έχει ούτε 1 μηχανάκι σε περίπτωση που πάθει κάποιος κάτι...πχ ένα λάστιχο βρε αδερφέ....για να συνεχιστεί η ροή της δουλειάς....Και έτσι είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των καταστημάτων....Ελπίζω να σας βοήθησα να βγάλετε ΔΙΚΑ ΣΑΣ συμπεράσματα.
    προσφορά και ζήτηση

    αν εφαρμοστεί ο νόμος σε 2 χρόνια θα έχουν ολα τα μαγαζια δικα τους και θα παιζει πλεον ο ανταγωνισμος ανάμεσα στα μαγαζια αλλα και ανάμεσα στους οδηγους σε νεά βαση. Δεν θα παίρνεις 4 η 3 η 2 ευρω αλλα οσα καταλήξει να "ορισει" η προσφορά οδηγών σε σχέση με την ζήτηση οδηγών απο τους μαγαζάτορες. Γιατι δεν σου δίνει 2μιση τώρα? σε αγαπάει? Λόγια του αέρα που θα φύγουν σαν αέρας οταν θα του τον "φορέσει" ο έλεγχος ασάλιωτο η όταν με τα 2μιση δεν θα βρισκει οδηγο που να βγάζει τη δουλέια. Εσυ ομως οταν θα έρθει το κράτος να σε αναγκάσει να μην δουλευεις μαυρα (αν δουλευεις μαυρα, δεν ξερω) και απο 4 τα καθαρά πανε στα 3 με ποιανου το μέρος θα εισαι? Ασχετα απο το τι πιστευω εγω, εσυ η ο καθε μαγαζάτορας πρεπει να μπουνε κανόνες και να τηρούνται. Κανόνες μπαίνουν συχνα, ποτε δεν τηρουνται ομως. Φέτος έπεσαν πολλά πρόστιμα το καλοκαιρι. Στις πόλεις ήδη υπάρχει αυξημένη κινητικότητα πανω στην πάταξη της μαυρης εργασιας. Για να δουμε...

  10. #55
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    προσφορά και ζήτηση

    αν εφαρμοστεί ο νόμος σε 2 χρόνια θα έχουν ολα τα μαγαζια δικα τους και θα παιζει πλεον ο ανταγωνισμος ανάμεσα στα μαγαζια αλλα και ανάμεσα στους οδηγους σε νεά βαση. Δεν θα παίρνεις 4 η 3 η 2 ευρω αλλα οσα καταλήξει να "ορισει" η προσφορά οδηγών σε σχέση με την ζήτηση οδηγών απο τους μαγαζάτορες. Γιατι δεν σου δίνει 2μιση τώρα? σε αγαπάει? Λόγια του αέρα που θα φύγουν σαν αέρας οταν θα του τον "φορέσει" ο έλεγχος ασάλιωτο η όταν με τα 2μιση δεν θα βρισκει οδηγο που να βγάζει τη δουλέια. Εσυ ομως οταν θα έρθει το κράτος να σε αναγκάσει να μην δουλευεις μαυρα (αν δουλευεις μαυρα, δεν ξερω) και απο 4 τα καθαρά πανε στα 3 με ποιανου το μέρος θα εισαι? Ασχετα απο το τι πιστευω εγω, εσυ η ο καθε μαγαζάτορας πρεπει να μπουνε κανόνες και να τηρούνται. Κανόνες μπαίνουν συχνα, ποτε δεν τηρουνται ομως. Φέτος έπεσαν πολλά πρόστιμα το καλοκαιρι. Στις πόλεις ήδη υπάρχει αυξημένη κινητικότητα πανω στην πάταξη της μαυρης εργασιας. Για να δουμε...
    Αν....εφαρμοστούν οι κανόνες και εάν έχω παροχές φυσικά να πέσψ στα 3μισι την ώρα καθαρά για ολόκληρο ένσημο (γιατί ήδη είμαστε μισά ένσημα).
    Η αλήθεια είναι οτι διανομείς υπάρχουν...Αλλά υπάρχουν διανομείς και διανομείς...Υπάρχει ο ινδός διανομέας που κάθεται σε μια μεριά και τρώει την παραγγελία (το έχω δεί με τα μάτια μου και μην γελάτε),υπάρχει ο έλληνας που βαριέται που ζεί και σταματάει να καπνίσει ένα τσιγάρο σε κανα στενάκι,υπάρχει ο αλβανός διανομέας που το θράσος ξεχειλίζει απο τα μπατζάκια,υπάρχει ο πακιστανός διανομέας που δεν ξέρει να διαβάσει τις σημειώσεις πχ στο e-food, υπάρχει ο ηλικιωμένος διανομέας που βαριέται που ζεί και πάει τα ζώα μου αργά,υπάρχει ο πιτσιρικάς διανομέας που ανάμεσα στις παραγγελίες θα σκάσει και κανα τσιγαριλίκι έτσι για το κεφάλι,υπάρχει ο μπεκρής διανομέας που θα σταματήσει απο το γνωστό του καφενείο για να πιεί ένα ποτηράκι,υπάρχει ο κλέφτης διανομέας που μαζί με την μπύρα της παραγγελίας θα πάρει άλλη μία για το σπίτι και θα σταματήσει να την αφήσει στο ενδιάμεσο ή θα την πιεί στον δρόμο βρε αδερφέ...υπάρχει ο διανομέας που θα πάει σε συγκεκριμένα μέρη να πάρει πλαστά "τάλιρα" να τα πασάρει στους πελάτες ή θα δώσει νομίσματα άλλης χώρας επίτηδες και φυσικά μικρότερης αξίας απο τα "πλέον" ευρωπαικά (και εδώ οι ηλικίες και οι εθνικότητες είναι τυχαία τοποθετημένες χωρίς διάθεση ρατσισμού)...
    Υπάρχει στον αντίποδα ο διανομέας που δεν βαριέται,που θα κάνει το τσιγάρο του πάνω στο μηχανάκι καθ'οδον για την παραγγελία,που θα αντιμετωπίσει τον πελάτη με ευγένεια και χαμόγελο είτε αφήσει είτε όχι πουρμπουάρ ακόμα και αν το ξέρει απο πρίν οτι ΔΕΝ θα πάρει ούτε ένα σεντς,που θα προσέξει τις σημειώσεις στην παραγγελία να σου φέρει τα τσιγάρα/χαρτάκια/φιλτράκια/προφυλακτικά/τσοπ-στικς η ότι άλλο θες τέλως πάντων γιατί βαριέσαι να βγείς έξω βρε αδερφέ να πάρεις μιας και έχεις αγκαλιά το μωρό και χαμουρεύεσαι/είσαι κομμάτια απο την δουλειά και θες να χαλαρώσεις και το ξέχασες να πάρεις ερχόμενος στο σπίτι κτλπ,που δεν θα πιεί την ώρα της βάρδιας ούτε τσιγάρο ούτε "οινόπνευμα", δεν θα σου πασάρει εν γνώση του πλαστά/ξένα νομίσματα, που δεν θα βάλει τα βρωμόχερα του στο φαί/καφέ σου,που θα είναι καθαρός,που θα σκίζεται να έρθει όσο πιο νωρίς σε σένα να σε προλάβει...διότι...ξέρει...Και να μην αφήσεις πουρμπουάρ την μια,την δεύτερη, την τρίτη....Άμα σε "χαστουκίζει" κάθε φορά με ευγένεια και χαμόγελο θα στα πάρει τα λεφτά...και θα τα δώσεις με την καρδιά σου.Που ξέρει οτι θα προτιμήσεις να ξαναπαραγγείλεις απο το μαγαζί που δουλεύει,(τουλάχιστον όσον αφορά το δικό του κομμάτι θα είσαι πλέον ικανοποιημένος) άρα θα έχει μεροκάματο και αύριο... Που βλέπει οτι όταν εσύ παραγγέλνεις δεν βλέπεις το πιπίνι να σε σερβίρει,δεν βλέπεις την κουζίνα τι γίνεται...επαφή έχεις ΜΟΝΟ με τον διανομέα (οκ και λίγο με τηλέφωνο αν κάνεις τηλεφωνική και όχι απο το ιντερνετ) άρα ξέρει οτιαυτός εκείνη την ώρα είναι και διανομέας και κουζίνα και δημόσιες σχέσεις και όλο το μαγαζί για σένα και ΠΡΕΠΕΙ να λύσει οτι τυχών πρόβλημα προέκυψε ΑΜΕΣΑ με ευγένεια...ΠΧ παρήγγειλες μια κοκα κόλα και ΔΕΝ στην φέρανε;Να σου πεί οκ σορρυ δικό μου το λάθος σε παρακαλώ μισό λεπτό να πάω να σου φέρω μια (και να πάει στο πιο κοντινό περίπτερο να φέρει στον πελάτη αυτό που ζήτησε και πλήρωσε και ΟΧΙ να γυρίσει στο μαγαζί που μπορεί να ναι 3.000 μίλια μακρυά και πάλι πίσω....)...το πιάνεις το νόημα....
    Όμως επειδή ζούμε σε εποχές σόρρυ κιόλλας για την έκφραση....σταρχιδισμού....
    Θα υπάρχουν πάντα 50 από τους πρώτους που θα πάνε με 2μισι να δουλέψουν και 1 απο τους δεύτερους που σκίζεται και θέλει το κάτι παραπάνω....Ελπίζω να σε κούρασα (πνευματικά) και το έπιασες το νόημα ακόμα και αν δεν τα εξέφρασα σωστά ίσως...

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Δε νομιζω να μπορει να σου δωσει 2 ευρω την ωρα.Ο νομος οριζει το ωρομησθιο για τον εργατοτεχνιτη.
    Η ζητηση και η προσφορα για ντελιβερι ειναι μεγαλη.Τα μικρα καφε/σουβλατζιδικα δουλευουν με οσους θελουν να ειναι αδηλωτοι(ταμειο ανεργιας/δευτερη δουλεια) οι μεγαλες αλυσιδες με πιτσιρικαδες κυριως για να τους δινουν τα ελαχιστα που οριζει ο νομος.
    Οσο για τις μεγαλες αλυσιδες που καποιοι ανεφεραν πιο πανω τα ιδια σκατα ειναι και αυτες.Ολοι δηλωμενοι ημιαπασχοληση αλλα οταν υπαρχει δουλεια που πρεπει να βγει οι πακεταδες κλεινουν 10ωρα και 12ωρα πανω στη σελα.
    Οσο για την επιθεωρηση εργασιας και το ικα,κοιμουνται τον υπνο του δικαιου.
    Μακαρι παντως να γινει κατι σωστο με αυτον τον νομο.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Αν....εφαρμοστούν οι κανόνες και εάν έχω παροχές φυσικά να πέσψ στα 3μισι την ώρα καθαρά για ολόκληρο ένσημο (γιατί ήδη είμαστε μισά ένσημα).
    Η αλήθεια είναι οτι διανομείς υπάρχουν...Αλλά υπάρχουν διανομείς και διανομείς...Υπάρχει ο ινδός διανομέας που κάθεται σε μια μεριά και τρώει την παραγγελία (το έχω δεί με τα μάτια μου και μην γελάτε),υπάρχει ο έλληνας που βαριέται που ζεί και σταματάει να καπνίσει ένα τσιγάρο σε κανα στενάκι,υπάρχει ο αλβανός διανομέας που το θράσος ξεχειλίζει απο τα μπατζάκια,υπάρχει ο πακιστανός διανομέας που δεν ξέρει να διαβάσει τις σημειώσεις πχ στο e-food, υπάρχει ο ηλικιωμένος διανομέας που βαριέται που ζεί και πάει τα ζώα μου αργά,υπάρχει ο πιτσιρικάς διανομέας που ανάμεσα στις παραγγελίες θα σκάσει και κανα τσιγαριλίκι έτσι για το κεφάλι,υπάρχει ο μπεκρής διανομέας που θα σταματήσει απο το γνωστό του καφενείο για να πιεί ένα ποτηράκι,υπάρχει ο κλέφτης διανομέας που μαζί με την μπύρα της παραγγελίας θα πάρει άλλη μία για το σπίτι και θα σταματήσει να την αφήσει στο ενδιάμεσο ή θα την πιεί στον δρόμο βρε αδερφέ...υπάρχει ο διανομέας που θα πάει σε συγκεκριμένα μέρη να πάρει πλαστά "τάλιρα" να τα πασάρει στους πελάτες ή θα δώσει νομίσματα άλλης χώρας επίτηδες και φυσικά μικρότερης αξίας απο τα "πλέον" ευρωπαικά (και εδώ οι ηλικίες και οι εθνικότητες είναι τυχαία τοποθετημένες χωρίς διάθεση ρατσισμού)...
    Υπάρχει στον αντίποδα ο διανομέας που δεν βαριέται,που θα κάνει το τσιγάρο του πάνω στο μηχανάκι καθ'οδον για την παραγγελία,που θα αντιμετωπίσει τον πελάτη με ευγένεια και χαμόγελο είτε αφήσει είτε όχι πουρμπουάρ ακόμα και αν το ξέρει απο πρίν οτι ΔΕΝ θα πάρει ούτε ένα σεντς,που θα προσέξει τις σημειώσεις στην παραγγελία να σου φέρει τα τσιγάρα/χαρτάκια/φιλτράκια/προφυλακτικά/τσοπ-στικς η ότι άλλο θες τέλως πάντων γιατί βαριέσαι να βγείς έξω βρε αδερφέ να πάρεις μιας και έχεις αγκαλιά το μωρό και χαμουρεύεσαι/είσαι κομμάτια απο την δουλειά και θες να χαλαρώσεις και το ξέχασες να πάρεις ερχόμενος στο σπίτι κτλπ,που δεν θα πιεί την ώρα της βάρδιας ούτε τσιγάρο ούτε "οινόπνευμα", δεν θα σου πασάρει εν γνώση του πλαστά/ξένα νομίσματα, που δεν θα βάλει τα βρωμόχερα του στο φαί/καφέ σου,που θα είναι καθαρός,που θα σκίζεται να έρθει όσο πιο νωρίς σε σένα να σε προλάβει...διότι...ξέρει...Και να μην αφήσεις πουρμπουάρ την μια,την δεύτερη, την τρίτη....Άμα σε "χαστουκίζει" κάθε φορά με ευγένεια και χαμόγελο θα στα πάρει τα λεφτά...και θα τα δώσεις με την καρδιά σου.Που ξέρει οτι θα προτιμήσεις να ξαναπαραγγείλεις απο το μαγαζί που δουλεύει,(τουλάχιστον όσον αφορά το δικό του κομμάτι θα είσαι πλέον ικανοποιημένος) άρα θα έχει μεροκάματο και αύριο... Που βλέπει οτι όταν εσύ παραγγέλνεις δεν βλέπεις το πιπίνι να σε σερβίρει,δεν βλέπεις την κουζίνα τι γίνεται...επαφή έχεις ΜΟΝΟ με τον διανομέα (οκ και λίγο με τηλέφωνο αν κάνεις τηλεφωνική και όχι απο το ιντερνετ) άρα ξέρει οτιαυτός εκείνη την ώρα είναι και διανομέας και κουζίνα και δημόσιες σχέσεις και όλο το μαγαζί για σένα και ΠΡΕΠΕΙ να λύσει οτι τυχών πρόβλημα προέκυψε ΑΜΕΣΑ με ευγένεια...ΠΧ παρήγγειλες μια κοκα κόλα και ΔΕΝ στην φέρανε;Να σου πεί οκ σορρυ δικό μου το λάθος σε παρακαλώ μισό λεπτό να πάω να σου φέρω μια (και να πάει στο πιο κοντινό περίπτερο να φέρει στον πελάτη αυτό που ζήτησε και πλήρωσε και ΟΧΙ να γυρίσει στο μαγαζί που μπορεί να ναι 3.000 μίλια μακρυά και πάλι πίσω....)...το πιάνεις το νόημα....
    Όμως επειδή ζούμε σε εποχές σόρρυ κιόλλας για την έκφραση....σταρχιδισμού....
    Θα υπάρχουν πάντα 50 από τους πρώτους που θα πάνε με 2μισι να δουλέψουν και 1 απο τους δεύτερους που σκίζεται και θέλει το κάτι παραπάνω....Ελπίζω να σε κούρασα (πνευματικά) και το έπιασες το νόημα ακόμα και αν δεν τα εξέφρασα σωστά ίσως...
    Ξεχασες το διανομεα που θα περασει απο τη γκομενα πριν τη παραγγελια και οτι προκυψει
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2016
    Μηνύματα
    39
    Εγώ πάλι δεν κατάλαβα όλο το νταλαβέρι με τους ανασφάλιστους.

    Ο εργοδότης βάζει το κεφάλι στον τορβά σε περίπτωση ελέγχου (οκ, υπάρχουν και οι εργοδότες που δεν τους νοιάζει) αλλά συν τοις άλλοις, τα λεφτά που δίνει στον "μαύρο" εργαζόμενο τα βάζει από την τσέπη του στην ουσία. Δηλαδή, γλιτώνει εργοδοτικές εισφορές αλλά δεν βάζει έξοδα στην επιχείρηση του. Αξίζει τον κόπο και το ρίσκο;

  14. #59

    Cool

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ξεχασες το διανομεα που θα περασει απο τη γκομενα πριν τη παραγγελια και οτι προκυψει
    https://youtu.be/v16Ioob_h8U

    Κάτι τέτοιο εννοείς;

  15. #60
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ναι τον ξέχασα ρε παιδιά σόρρυ τι να κάνω?Υπάρχουν και αυτά και δεν είναι λίγα...Είναι πιο συχνά απο ότι μπορείς να φανταστείς...
    Προσωπικά τα διαχειρίζομαι εκτός βάρδιας...
    Το λοιπόν...Οι μεγάλες αλυσίδες στην περιοχή μου ΔΕΝ έχουν ώρες (γιατί έχω ψαχτεί πρόσφατα) αν και σε έχουν κανονικά ασφαλισμένο...
    Τα μικρά πάλι μαγαζιά πάνε αλλού το θέμα ασφάλιση.Αν έρθει έλενχος απλά λες οτι δουλεύεις τετράωρο και έτσι γράφει και η σύμβαση.Αν δεν το κάνεις απλά μετά τον έλενχο...απολύεσαι.Όσο για δώρα κτλπ?Δεν υπάρχουν αυτά...
    Απο θέμα μισθού πάλι στο δικό μας μαγαζί παίζει το εξής...Κάθε μέρα στο τέλος της βάρδιας πληρώνεσαι το μεροκάματο σου.Στην τράπεζα μπαίνουν όσα λεφτά προβλέπει η σύμβαση και πάς και τα βγάζεις και τα δίνεις στον ιδιοκτήτη.
    Και επειδή έτυχε να ακούσω μια κουβέντα απο τον ιδιοκτήτη που μίλαγε με τον αδερφό του σε κάποια στιγμή όπως έπαιρνα μια παραγγελία...άκουσα οτι ο διανομέας πρέπει να κάνει τζίρο περίπου 350 ευρώ το οκτάωρο για να "βγαινει".
    Τι να σας πώ απο κει και πέρα;

Σελίδα 4 από 46 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 20:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 07:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 14:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 15:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 13:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF