Σελίδα 41 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 313637383940414243444546 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 601 έως 615 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #601
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από korkod Προβολή μηνύματος
    Σε πια χώρα θέλει χαρτί ΕΦΕΤ και χαρτί υγειονομικού;;

    Πολύ βασικό η Ευγενία δυστυχώς πολλοί ντιλιβεραδες δεν την έχουν θυμάμαι είχα αφήσει 2 ευρώ φιλοδώρημα και δεν είπε ένα ευχαριστώ.. εμένα 10 λεπτά μου αφήνουν και λέω ευχαριστώ.. πραγματικά μου την έσπασε ο τύπος.. είχε το στυλ μαγκια κλανιά

    Συμφωνώ δεν είναι επαγγελματίας αυτός που σφάζει κόκκινα και πάει σαν τον τρελό άμα έχεις έναν Ρυθμό και σκέφτεσαι την καλύτερη διαδρομή τότε δεν χρειάζεται καμία παράβαση για να φτάσεις στην ώρα σου.

    για να έχουμε απαιτήσεις πρέπει πρώτα να γίνουμε σωστοί οι ίδιοι.
    ΜΜΜ εγω το ειπα.Πλέον ειναι υποχρεοτικο το χαρτι αυτο απο τον ΕΦΕΤ (αν δεν κανω λαθος τον φορεα ετσι τον λενε -θα το δω αυριο παλι-) για ΟΛΟΥΣ τους εργαζομενους που εργαζονται σε καταστηματα υγειονομικου ενδιαφεροντος ακομα και ως ταμειο.
    Εγω εχω κανει ηδη τα "μαθηματα" και λιαν συντομως θα δωσω εξετασεις. (αλλα 80 ευρω -απαξ-)
    Χαρτι Υγειονομικου περιπου 50 ευρω κοστος με εξετασεις αιματος/καλλιεργειες κοπρανων κτλπ κτλπ για ΟΛΟΥΣ τους εργαζομενους στα καταστηματα υγειονομικου ενδιαφεροντος.Και θυμαμαι πλερωνες και κατιτις στην αστυνομια τοτε καποιο παραβολο 2-3 ευρω -πανε 4 χρονια απο τοτε και θελει ανανεωση ανα 5ετια-.

  2. #602
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από korkod Προβολή μηνύματος
    εντάξει λίγο γραφικό ότι θέλει αφήνει ο καθένας. Εγώ λέω ευχαριστώ γιατί κάτι άφησε άμα είναι 4.90 και μου δίνει 5 ευρώ το ευχαριστώ είναι ότι είμαι ευγενικός δεν του το παίζω ιστορία.εκει που δεν μιλάω καθόλου είναι όταν ρίχνει καρέκλες δεν αφήνει τίποτα από φιλοδώρημα και με γεμίζει 20 λεπτά 50 λεπτά.. εκεί τρώει πολύ βρισιμο χωρίς να το ακούει χαχα

    gogoslux ναι έγραψα αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το έδειξε σωστά είμαι από το κινητό έγραψα για το φιλοδώρημα ότι στον ντιλιβερα έπρεπε να αφήνουν παραπάνω γιατί βάζει βενζίνη συντήρηση και είναι εκτεθειμένος σε καιρικά φαινόμενα αλλά και στον δρόμο.. γι'αυτα και μόνο θα έπρεπε να του δίνουν πιο πολλά.
    Εισαι τυχερος που δεν εχεις κατι δικους μας...οχι 50λεπτα και 20 λεπτα....χαλκινα δινουν...ΜΟΝΙΜΩΣ...κάποια στιγμη θα του το ριξω το ακυρο ομως που θα μου παει...περιμενω να κανει παραγγελια πανω απο 6-7 ευρω και θα δεις εκει τι γελιο εχει να πεσει.Θα τα μετραω μπροστα του ολα ενα ενα...και ας παγωσει το φαι...χεστηκα.

    Τωρα σε οτι αφορα τα υπολοιπα...
    Ειναι απλα τα πραγματα και τα εχουμε κανει εμεις πολυπλοκα ρε παιδια...
    Το θεμα τιπς/πουρμπουαρ ειναι απλο.
    Ο διανομεας το θελει γιατι ειναι εκ των πραγματων υποαμοιβομενος στις πλειστες των περιπτωσεων και επισης διοτι κανενας δεν θα πει οχι αμα του χαριζουν λεφτα.ΑΛΛΑ...Ο διανομεας ΠΡΕΠΕΙ να το κερδιζει και οχι να το εχει ως στανταρ στο μυαλο του.Με την συμπεριφορα του κτλπ.
    Το θεμα μισθοδοσιας ειναι ακομα πιο απλο.
    1+1 κανει 2 και οχι 11.
    3-3.5-4 ευρω την ωρα ειναι λιγα.
    Ειναι λιγα για καποιον που καθε δευτερολεπτο στην διαρκεια της εργασιας διακινδυνευει την ζωη του στην κυριολεξια.
    Ειναι λιγα για καποιον που ειναι εκτεθειμενος σε πολλες φορες ακραια καιρικα φαινομενα με αποτελεσμα να δημιουργουνται βλαβες στον οργανισμο που φαινονται μετα απο χρονια
    Ειναι λιγα για καποιον που εργαζεται με δικα του εργαλεια για να πλουτιζει αλλος...Και ειναι επιφορτισμενος και με την διαρκη συντηρηση τους σε κατασταση που να του εμπνεουν και παρεχουν ταυτοχρονα την μεγιστη ασφαλεια.
    Το να παρει ενα 15% του βασικου μισθου για να συντηρει τα εργαλεια και να βαζει τα καυσιμα παλι ειναι λιγο αν και καλοδεχουμενο εν αρχη.
    Το να ειναι ασφαλισμενος για το συνολο των ωρων που εργαζεται ειναι δικαιωμα του αναφαιρετο.
    Το 2% που πρεπει να παιρνει ως διαχειριστης ταμειου παλι ειναι λιγο ...αν και αυτο θεσπισμενο...
    Εσεις που εχετε κανει διανομεις ξερετε.Εσεις που χειριζεστε ταμειο ξερετε....ποσες φορες εχετε κανει λαθος τα ρεστα;Προσωπικα αρκετες, εστω και μικροποσα πχ αντι για 10λεπτο να δωκω 20 λεπτο η αντι για 20 να δωσω 50 λεπτα.Ποσες φορες στην βροχη σας εχει κολλησει χαρτονομισμα και εχετε δωσε διπλο;Αλλα και εσεις που δεν εχετε τετοιο ποστο....δεν εχετε κανει ποτε λαθος;
    Αλλα δεν αρκουν αυτα.Πρεπει να θεσπιστει ελενκτικος μηχανισμος που θα ελενχει τα καταστηματα για την πληρη εφαρμογη των κανονων αυτων.Σε περιπτωση παρατυπιας...μπαμ-καμπανα...

  3. #603
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Έντάξει tsoliasGR,υπάρχει κάπου ένα δίκαιο σ'αυτά που λες αλλά στο σημείο :
    "Ειναι λιγα για καποιον που καθε δευτερολεπτο στην διαρκεια της εργασιας διακινδυνευει την ζωη του στην κυριολεξια"
    νομίζω υπερβάλλεις και το αντιλαμβάνεσαι κι ο ίδιος....Δεν πρόκειται για πιλότο μαχητικού αεροσκάφους ούτε οδηγό moto gp...Tο ποσοστό κινδύνου που θέτει ο καθένας τη ζωή του είναι ένα θέμα που σε μέγιστο βαθμό αφορά τον ίδιο και τον τρόπο που επιλέγει να οδηγήσει προκειμένου να φέρει εις πέρας τη δουλειά του,που στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για ντελίβερυ..Δε λέω,παράνοια είναι εκεί έξω,αλλά πολλοί είναι εκείνοι που "αναγκάζονται" να κάνουν 50 ή ακόμη παραπάνω km πάνω σε μηχανή προκειμένου να πάνε και να γυρίσουν στη δουλειά τους. the truth is out there...
    "To do is to be" - Nietzsche
    "To be is to do" - Kant
    "Do be do be do " - Scooby Doo

  4. #604
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimmu Προβολή μηνύματος
    Έντάξει tsoliasGR,υπάρχει κάπου ένα δίκαιο σ'αυτά που λες αλλά στο σημείο :
    "Ειναι λιγα για καποιον που καθε δευτερολεπτο στην διαρκεια της εργασιας διακινδυνευει την ζωη του στην κυριολεξια"
    νομίζω υπερβάλλεις και το αντιλαμβάνεσαι κι ο ίδιος....Δεν πρόκειται για πιλότο μαχητικού αεροσκάφους ούτε οδηγό moto gp...Tο ποσοστό κινδύνου που θέτει ο καθένας τη ζωή του είναι ένα θέμα που σε μέγιστο βαθμό αφορά τον ίδιο και τον τρόπο που επιλέγει να οδηγήσει προκειμένου να φέρει εις πέρας τη δουλειά του,που στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για ντελίβερυ..Δε λέω,παράνοια είναι εκεί έξω,αλλά πολλοί είναι εκείνοι που "αναγκάζονται" να κάνουν 50 ή ακόμη παραπάνω km πάνω σε μηχανή προκειμένου να πάνε και να γυρίσουν στη δουλειά τους. the truth is out there...
    Eδω εδραζεται η διαφoρα.Ο ένας έχει την ευχερεια να επιλεξει αν θα κανει τα χλμ αυτα σε μιση η μια ωρα η ακομα και 2 ωρες και ο αλλος πρεπει να τα βγαλει σε αλλες συνθηκες.Ο ενας μπορει να σταματησει να πιει και καφε σε καποιο σημειο της διαδρομης των πχ 25χλμ (αν 50 πηγαινε-ελα) και χωρις το στρεσσαρισμα να μην παγωσει το φαι η ακομη αν θες δεν ειναι αναγκασμενος να οδηγαει με το 1 χερι γιατι στο αλλο κουβαλαει τους καφεδες γιατι σε κουτι ΔΕΝ μπαινουν οσο και αν θελουμε...Νομιζω μπαινεις στην λογικη μου.
    Τωρα για τον οδηγο του motogp δεν νομιζω να παιρνουμε τα ιδια με τον Ροσσι η τους αλλους...Υπαρχει μια χαοδης διαφορα μερικων μηδενικων προ της υποδιαστολης και εμφανης διαφορα στον εξοπλισμο ακομα και λογω της φυσης της εργασιας.Ο ενας φοραει στολη αν το θες και καλα κανει και ειναι λογικο ο αλλος κανα τζιν στην καλλιτερη περιπτωση...και μπουφαν με προστασιες σε καποιες περιπτωσεις.
    Ο πιλοτος του μαχητικου εδω στην Ελλαδα ειναι επιηκως υποαμοιβομενος και αν θες την γνωμη μου θα επρεπε να ξεκιναει ο μισθος του απο τα 4-5 χιλιαρικα.
    Αλλα μιλαμε για αλλο κλαδο επι του παροντος.
    Ελπιζω να σε καλυψα.

  5. #605
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    563
    Νομίζω ότι πέρα από τους ντελιβεραδες υπάρχουν και οι κούριερ όπως και οι εξωτερικοί και αυτοί λοιπουν τελείως από την κουβέντα μας... Θεωρώ δε ότι οι συνθήκες εργασιας των κούριερ και των εξωτερικών είναι πολλες φορές περισσότερο δύσκολη από των ντελιβεραδων διότι α) κάνουν μεγαλύτερες διαδρομές από αυτούς ( πχ μεγαλύτερη διαδρομή σήμαινει μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας τον χειμώνα) β) οι διαδρομές που κάνουν δεν είναι διαδρομές ρουτίνας και για αυτό έχουν αυξημένη επικινδυνότητα για αυτούς. γ) δεν υπάρχουν τιπς... που η κουβέντα για αυτά μας τα έχει κανει μπαλόνια εδώ μέσα...
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 17/04/2019 στις 05:58.

  6. #606
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    563
    Να προσθέσω ότι η κουβέντα σχετικά με τον μισθό είναι σχετική μιας και είμαστε σε αναμονή για την εισαγωγή μες την επόμενη δεκαετία ημιαυτόνομων οχημάτων καθώς και των drones για τις ταχυμεταφορές και στα logistics...

    . Για να καταλάβετε τις αλλαγες που θα έρθουν σήμερα πχ μπορεί και αυτός που κάνει διανομή γαλατα με ένα φορτηγο να κατεβεί διαδηλώνοντας στον δρομο και να του δωθεί μια σημαντική αύξηση στον μισθό του....το θέμα όμως είναι τι θα κάνει σε λίγα χρόνια που ένα ημιαυτονομο γαλαταδικο θα γυρνάει γειτονιά με γειτονιά στα mini market και οι μικροί ελεύθεροι επαγγελματίες θα μπορούν με το pos να αγοράζουν γάλατα σαν να αγοράζουν από ένα αυτόματο πωλητή με ένα discount της τάξεως του 50 %..

    Με το παραπάνω παράδειγμα προσπαθώ να εξηγήσω ότι το επάγγελμα του delivery υπαρχει για να καλύπτει κάποιες ανάγκες των καταναλωτών. Αν υπάρξει εναλλακτικος τρόπος διανομής που θα εξυπηρετεί τους καταναλωτές δίνοντας τους καλύτερες τιμές, με αποφυγή των τιπς και χωρις τά ενοχικά του στυλ βρέχει εκεί έξω και ο άλλος μου φερνει...σουβλακια τοτε να είστε σίγουροι ότι οι καταναλωτές θα στραφούν μαζικά σε αυτό ...

  7. #607
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ο διανομεας το θελει γιατι ειναι εκ των πραγματων υποαμοιβομενος στις πλειστες των περιπτωσεων και επισης διοτι κανενας δεν θα πει οχι αμα του χαριζουν λεφτα
    Σωπα ρε φιλε?

    Και σου που ξερεις αν αυτος που παρηγγειλε ειναι (ή μπορει να αυτοαποκαλειται) "υποαμειβομενος" στη δικη του δουλεια η οχι;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #608
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Σωπα ρε φιλε?

    Και σου που ξερεις αν αυτος που παρηγγειλε ειναι (ή μπορει να αυτοαποκαλειται) "υποαμειβομενος" στη δικη του δουλεια η οχι;
    Αν το παμε με αυτο το σκεπτικο τοτε θα πρεπει να παραδεχτεις και εσυ και εγω και ολοι εδω μεσα (που δεν εχω προβλημα να το κανω δηλαδη μιας και ειναι αληθεια) οτι οι πιο πολλοι ειναι υποαμοιβομενοι αλλα δεν ειναι ολοι στις ιδιες συνθηκες.
    Αμα δεν γουσταρεις να αφησεις το μαμημενο το δεκαλεπτο τοτε αν μη τι αλλο φερσου σαν ανθρωπος...

  9. #609
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Πολλή μανούρα για τα tips βρε τσολιά.Επειδή κατά κάποιο τρόπο και εγώ του κλάδου είμαι (εργασία με δίκυκλο) εντάξει,δε χάλασε ο κόσμος.Η ποιότητα εξυπηρέτησης θα πρέπει να είναι η ίδια με tip & χωρίς tip.Ναι, με νέους πελάτες και ελλειπή στοιχεία που έγραψες πιο πίσω αυτό ειναι ένα θέμα αλλά, αυτό ειναι και θέμα αυτου που λαμβάνει τη παραγγελία στο τηλέφωνο να πάρει σωστές πληροφορίες.
    Φίου φίου φι φι φίου

  10. #610
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Η ποιότητα εξυπηρέτησης θα πρέπει να είναι η ίδια με tip & χωρίς tip.Ναι, με νέους πελάτες και ελλειπή στοιχεία που έγραψες πιο πίσω αυτό ειναι ένα θέμα αλλά, αυτό ειναι και θέμα αυτου που λαμβάνει τη παραγγελία στο τηλέφωνο να πάρει σωστές πληροφορίες.
    Άλλωστε υπάρχει και η περίπτωση να μην υπάρχει σάλιο τη συγκεκριμένη ημέρα και να μην πάρεις tip.
    Αν είσαι αγενης, την επόμενη φορά μάλλον δεν θα πάρεις τίποτα, και ας υπάρχει πρόθεση.
    The only easy day was yesterday.

  11. #611
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι πέρα από τους ντελιβεραδες υπάρχουν και οι κούριερ όπως και οι εξωτερικοί και αυτοί λοιπουν τελείως από την κουβέντα μας... Θεωρώ δε ότι οι συνθήκες εργασιας των κούριερ και των εξωτερικών είναι πολλες φορές περισσότερο δύσκολη από των ντελιβεραδων διότι α) κάνουν μεγαλύτερες διαδρομές από αυτούς ( πχ μεγαλύτερη διαδρομή σήμαινει μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας τον χειμώνα) β) οι διαδρομές που κάνουν δεν είναι διαδρομές ρουτίνας και για αυτό έχουν αυξημένη επικινδυνότητα για αυτούς. γ) δεν υπάρχουν τιπς... που η κουβέντα για αυτά μας τα έχει κανει μπαλόνια εδώ μέσα...
    Ακριβώς οπως τα λες και η πίεση ειναι ΣΑΦΩΣ μεγαλύτερη μιας και καλούνται τελευταία στιγμή να τρεξουν να παραλάβουν φακελο απο καλο πελάτη και να το μεταφέρουν στην εταιρία για να προλάβει το φορτηγό που φεύγει ή αλλα παρόμοια.

    Επίσης ειναι 8-10 ωρες στον δρόμο και μπαινοβγαίνουν σε εταιρίες που δεν ειναι το ίδιο με το να χτυπάς το κουδούνι σπιτιου και να περιμένεις απο έξω.
    Ή περιμένουν ουρά σε υπηρεσίες και πρεπει να κανουν μια δουλεια καπως πιο πολύπλολή απο εκεινη της παράδοσης φαγητου !

    Και φυσικά δεν ειναι καλύτερα αμοιβόμενοι και φυσικά δεν εχουν ολοι υπηρεσιακο οχημα και φυσικά δεν εχει ποτέ Tips.

  12. #612
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Eδω εδραζεται η διαφoρα.Ο ένας έχει την ευχερεια να επιλεξει αν θα κανει τα χλμ αυτα σε μιση η μια ωρα η ακομα και 2 ωρες και ο αλλος πρεπει να τα βγαλει σε αλλες συνθηκες.Ο ενας μπορει να σταματησει να πιει και καφε σε καποιο σημειο της διαδρομης των πχ 25χλμ (αν 50 πηγαινε-ελα) και χωρις το στρεσσαρισμα να μην παγωσει το φαι η ακομη αν θες δεν ειναι αναγκασμενος να οδηγαει με το 1 χερι γιατι στο αλλο κουβαλαει τους καφεδες γιατι σε κουτι ΔΕΝ μπαινουν οσο και αν θελουμε...Νομιζω μπαινεις στην λογικη μου.
    Τωρα για τον οδηγο του motogp δεν νομιζω να παιρνουμε τα ιδια με τον Ροσσι η τους αλλους...Υπαρχει μια χαοδης διαφορα μερικων μηδενικων προ της υποδιαστολης και εμφανης διαφορα στον εξοπλισμο ακομα και λογω της φυσης της εργασιας.Ο ενας φοραει στολη αν το θες και καλα κανει και ειναι λογικο ο αλλος κανα τζιν στην καλλιτερη περιπτωση...και μπουφαν με προστασιες σε καποιες περιπτωσεις.
    Ο πιλοτος του μαχητικου εδω στην Ελλαδα ειναι επιηκως υποαμοιβομενος και αν θες την γνωμη μου θα επρεπε να ξεκιναει ο μισθος του απο τα 4-5 χιλιαρικα.
    Αλλα μιλαμε για αλλο κλαδο επι του παροντος.
    Ελπιζω να σε καλυψα.

    Kοίτα,κατ'αρχήν μιλάμε για μια δουλειά που την έχω κάνει, οπότε μπορώ να γνωρίζω ιδίοις όμμασι περί τίνος πρόκειται...
    Κανείς αρχικά δεν είναι "αναγκασμένος", όπως λες, να κάνει κάτι.
    Σου ζητήθηκε κάτι παράλογο (σφάξε κόκκινο,οδήγα αντίθετα σε μονόδρομο κτλ)από τον εκάστοτε εργοδότη?
    Γράψτον στα Π@π@κια σου και κάνε τη δουλειά σου χωρίς να θέτεις σε κίνδυνο τον εαυτό σου.
    Φρόντισε, αν θες κιόλας, να έχεις απτές αποδείξεις την ώρα που σου ζητάει να παρανομήσεις με τον οποιοδήποτε τρόπο
    κι αν τα πράγματα σφίξουν σε βαθμό που διακυβεύεται η θέση σου εξαιτίας της άρνησής σου να οδηγάς σα το μ@λ@κα,βουρ στην επιθεώρηση εργασίας και καταγγελία στον μΠούστη..

    Αρνούμαι να δεχτώ πως κάποιος μπορεί να είναι τόσο ανεγκέφαλος ώστε να θέτει σε κίνδυνο τη ζωή του σφάζοντας κόκκινα και γενικότερα οδηγώντας επικίνδυνα, κατ'εντολή του εργοδότη του.

    Κι όμως αυτή είναι δυστυχώς, κατά 99%, η πρώτη δικαιολογία που προβάλει κάθε μ@λ@κισμένο που θα πεταχτεί μπροστά σου από στοπ ή ενώ έχει σφάξει κόκκινο ή οδηγεί αντίθετα σε μονόδρομο...
    "Έπρεπε να βιαστώ εξαιτίας της δουλειάς,κτλ κλτ..."
    Αυτό, στην περίπτωση που είναι αρκετά "τυχερός" και το ατύχημα περιορίζεται σε υλικές ζημιές...
    Φτάνει όμως μ'αυτή την "καραμελίτσα"....
    Ο κάθε οδηγός-χρήστης ενός δημόσιου δρόμου "κουβαλάει" την ώρα που οδηγεί τα δικά του προβλήματα μαζί του.
    Δεν είναι μόνο ο ντελιβεράς που χρησιμοποιεί το δρόμο για να κάνει τη δουλειά του και δε μπορεί να αντιμετωπίζει τους υπόλοιπους σαν κάποιους που δεν είχαν τι να κάνουν και πήραν τους δρόμους έτσι για πλάκα και για να κάνουν τη δική του ζωή δύσκολη....
    Οφείλεις να σέβεσαι τον Κ.Ο.Κ σε ΚΑΘΕ περίπτωση (πόσο μάλλον την ώρα που είσαι επαγγελματίας οδηγός) και να μη προσπαθείς να μεταφέρεις το δικό σου πρόβλημα στο διπλανό σου οδηγώντας κυριολεκτικά σα το Μ@Λ@ΚΑ...
    Ειδοποιός διαφορά ανάμεσα σε έναν οδηγό motogp-πιλότο μαχητικού, που ανέφερα σα παράδειγμα και που όντως θέτει τη ζωή του σε κίνδυνο και σε ένα ντελιβερά ο οποίος αν όντως θέτει τη ζωή του σε κίνδυνο είναι ΚΑΘΑΡΑ εξαιτίας δικής του αμέλειας,είναι ότι ο πρώτος αναγκάζεται και είναι υποχρεωμένος από τη φύση της δουλειάς του να οδηγεί πάντα στο όριο.Αντίθετα ο ντελιβεράς είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να οδηγεί ΠΑΝΤΑ ΕΝΤΟΣ ΟΡΙΩΝ (που τίθενται από τον ΚΟΚ)δεδομένου οτι χρησιμοποιεί δημόσιο δρόμο που κατά συνέπεια χρησιμοποιείται κι από άλλους χρήστες-οδηγούς.Συνεπώς ο βαθμός επικινδυνότητας που εκτίθεται είναι ο ίδιος με αυτόν που διατρέχει κάθε χρήστης του δρόμου που διανύει αυτά τα 50-60km για να πάει στη δουλειά του.
    ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ είναι αρκετά σημαντικό(...κρύωσε το φαϊ,πλάκωσαν 30 παραγγελίες μαζί και είσαι ο μόνος που δουλεύει εκείνη τη μέρα κτλ κτλ) και ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ δικαιολογεί κάτι διαφορετικό.
    Ελπίζω κι εγώ να σε κάλυψα.
    Τελευταία τροποποίηση από Jimmu; 17/04/2019 στις 11:41.
    "To do is to be" - Nietzsche
    "To be is to do" - Kant
    "Do be do be do " - Scooby Doo

  13. #613
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Να προσθέσω ότι η κουβέντα σχετικά με τον μισθό είναι σχετική μιας και είμαστε σε αναμονή για την εισαγωγή μες την επόμενη δεκαετία ημιαυτόνομων οχημάτων καθώς και των drones για τις ταχυμεταφορές και στα logistics...

    . Για να καταλάβετε τις αλλαγες που θα έρθουν σήμερα πχ μπορεί και αυτός που κάνει διανομή γαλατα με ένα φορτηγο να κατεβεί διαδηλώνοντας στον δρομο και να του δωθεί μια σημαντική αύξηση στον μισθό του....το θέμα όμως είναι τι θα κάνει σε λίγα χρόνια που ένα ημιαυτονομο γαλαταδικο θα γυρνάει γειτονιά με γειτονιά στα mini market και οι μικροί ελεύθεροι επαγγελματίες θα μπορούν με το pos να αγοράζουν γάλατα σαν να αγοράζουν από ένα αυτόματο πωλητή με ένα discount της τάξεως του 50 %..

    Με το παραπάνω παράδειγμα προσπαθώ να εξηγήσω ότι το επάγγελμα του delivery υπαρχει για να καλύπτει κάποιες ανάγκες των καταναλωτών. Αν υπάρξει εναλλακτικος τρόπος διανομής που θα εξυπηρετεί τους καταναλωτές δίνοντας τους καλύτερες τιμές, με αποφυγή των τιπς και χωρις τά ενοχικά του στυλ βρέχει εκεί έξω και ο άλλος μου φερνει...σουβλακια τοτε να είστε σίγουροι ότι οι καταναλωτές θα στραφούν μαζικά σε αυτό ...
    Δεν είναι ενοχικά παράπονα είναι απλά. Συνήθως η πλειοψηφία αφήνει τιπς στον ντιλιβερα γιατί τους πάει το φαγητό τούς από το να τους πάει ένα φάκελο έχει διαφορά. Επίσης μην ξεχνάς ότι ο ντιλιβερας βάζει όχημα βενζίνη και συντήρηση .οι περισσότεροι κούριερ που ξέρω τους τα παρέχει η εταιρεία .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς οπως τα λες και η πίεση ειναι ΣΑΦΩΣ μεγαλύτερη μιας και καλούνται τελευταία στιγμή να τρεξουν να παραλάβουν φακελο απο καλο πελάτη και να το μεταφέρουν στην εταιρία για να προλάβει το φορτηγό που φεύγει ή αλλα παρόμοια.

    Επίσης ειναι 8-10 ωρες στον δρόμο και μπαινοβγαίνουν σε εταιρίες που δεν ειναι το ίδιο με το να χτυπάς το κουδούνι σπιτιου και να περιμένεις απο έξω.
    Ή περιμένουν ουρά σε υπηρεσίες και πρεπει να κανουν μια δουλεια καπως πιο πολύπλολή απο εκεινη της παράδοσης φαγητου !

    Και φυσικά δεν ειναι καλύτερα αμοιβόμενοι και φυσικά δεν εχουν ολοι υπηρεσιακο οχημα και φυσικά δεν εχει ποτέ Tips.
    Κάνεις λάθος δεν χτυπάς το κουδούνι και περιμένεις από έξω χτυπας το κουδούνι και ανεβαίνεις στον τέταρτο όροφο χωρίς Ασανσέρ. 12 ώρες με ένσημο 4 Ώρου. Μηχανάκι δικό σου με έξοδα δικά Σου. Δουλειές εκτός από την διανομή όπως φτιάξε κάβα σφουγγαρισε πήγαινε πάρε μου τσιγάρα φτιάξε κουτιά κουβαλά μαναβική κουβαλά εμπορεύματα Βάλτα στην θέση Τους κτλπ. Τα περισσότερα κούριερ είναι 8 ώρες με κανονικό ένσημο και από ξέρω κάνουν την δουλειά τους μόνο δηλαδή να παραδίδουν δέματα. Όχι να σφουγγαριζουν. τους παρέχουν μηχανή και καύσιμα. Επίσης ούτε ο ντιλιβερας ούτε ο κούριερ είναι καμία τρελή επιστήμη τώρα να κάνουμε σύγκριση , δεν έχει νόημα και οι 2 σε ενα δυκικλο είναι τρώγοντας βροχή κρύο κτλπ. Και οι 2 έχουν πίεση ο ένας να βγάλει γρήγορα της παραγγελίες ο άλλος να παραδόσει τα δέματα. Εγώ δεν έχω καμία απαίτηση για τιπς είτε είναι πελάτης που αφήνει είτε δεν αφήνει το ίδιο ευγενικός θα είμαι.. απαιτήσεις μόνο από τον εργοδότη μου έχω.. και οι περισσότεροι ντιλιβεραδες γκρινιάζουν πολύ γιατί κάνουν πολλά πράγματα που δεν είναι στα καθήκοντά τους. Και γιατί υπάρχει άσχημη Αντιμετώπιση από τούς εργοδότες.
    Τελευταία τροποποίηση από korkod; 18/04/2019 στις 09:27.

  14. #614
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2012
    Μηνύματα
    14
    Το Delivery πρέπει να έχει την βεβαίωση βασικής εκπαίδευσης για τον χειρισμό τροφίμων από τον ΕΦΕΤ και είναι υποχρεωτικό από το 2013. Τη συγκεκριμένη βεβαίωση πρέπει να την έχουν όλοι οι υπάλληλοι και εργοδότες που δουλεύουν σε καταστήματα που διαχειρίζονται τρόφιμα. Γίνονται πρώτα 10 ώρες εκπαίδευση από ιδιωτικό φορέα(πχ ΚΕΚ) με κόστος που ορίζει ο φορέας και έπειτα εξετάσεις που γίνονται στον χώρο του ΕΦΕΤ με κόστος 30€. Τέλος στον επιτυχόντα αποδίδεται η βεβαίωση εκπαίδευσης που την έχει εφ όρου ζωής. Η βεβαίωση πρέπει να παραμένει στο κατάστημα και αν διακόψει συνεργασία ο εργαζόμενος με την επιχείρηση την παίρνει μαζί του.

    Τώρα επειδή δουλεύω ως Delivery Part Time πιστεύω ότι ο διανομέας είναι καλύτερο να είναι ευγενικός στον πελάτη είτε δώσει, είτε δεν δώσει τιπ. Με αυτόν τον τρόπο είναι κερδισμένος ο ίδιος ο ντελιβερας, η επιχείρηση και ο πελάτης. Ο ντελιβεράς γιατί μακροπρόθεσμα ο πελάτης μπορεί να δώσει τιπ(έχω προσωπικά παραδείγματα). Η επιχείρηση γιατί ο πελάτης είναι πιθανότερο να ξαναπαραγγείλει πολλές φορές. Και ο πελάτης γιατί εισέπραξε χαμόγελο και ευγενική συνομιλία που μπορεί να του φτιάξει την διάθεση.

    Βέβαια στην τελική ο κάθε εργαζόμενος συμπεριφέρεται όπως θέλει και θα υπάρχουν οι ανάλογες επιπτώσεις είτε θετικές, είτε αρνητικές.

  15. #615
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GrDreamer Προβολή μηνύματος
    Το Delivery πρέπει να έχει την βεβαίωση βασικής εκπαίδευσης για τον χειρισμό τροφίμων από τον ΕΦΕΤ και είναι υποχρεωτικό από το 2013. Τη συγκεκριμένη βεβαίωση πρέπει να την έχουν όλοι οι υπάλληλοι και εργοδότες που δουλεύουν σε καταστήματα που διαχειρίζονται τρόφιμα. Γίνονται πρώτα 10 ώρες εκπαίδευση από ιδιωτικό φορέα(πχ ΚΕΚ) με κόστος που ορίζει ο φορέας και έπειτα εξετάσεις που γίνονται στον χώρο του ΕΦΕΤ με κόστος 30€. Τέλος στον επιτυχόντα αποδίδεται η βεβαίωση εκπαίδευσης που την έχει εφ όρου ζωής. Η βεβαίωση πρέπει να παραμένει στο κατάστημα και αν διακόψει συνεργασία ο εργαζόμενος με την επιχείρηση την παίρνει μαζί του.

    Τώρα επειδή δουλεύω ως Delivery Part Time πιστεύω ότι ο διανομέας είναι καλύτερο να είναι ευγενικός στον πελάτη είτε δώσει, είτε δεν δώσει τιπ. Με αυτόν τον τρόπο είναι κερδισμένος ο ίδιος ο ντελιβερας, η επιχείρηση και ο πελάτης. Ο ντελιβεράς γιατί μακροπρόθεσμα ο πελάτης μπορεί να δώσει τιπ(έχω προσωπικά παραδείγματα). Η επιχείρηση γιατί ο πελάτης είναι πιθανότερο να ξαναπαραγγείλει πολλές φορές. Και ο πελάτης γιατί εισέπραξε χαμόγελο και ευγενική συνομιλία που μπορεί να του φτιάξει την διάθεση.

    Βέβαια στην τελική ο κάθε εργαζόμενος συμπεριφέρεται όπως θέλει και θα υπάρχουν οι ανάλογες επιπτώσεις είτε θετικές, είτε αρνητικές.
    Πολύ μακροπρόθεσμα μέχρι να γίνετε κολλητοί. Πάντα θα είμαι τυπικός χωρίς πολλές ευγένειες και χαμόγελα.Αυτά έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα. Δεν πάω για να του φτιάξω την διάθεση ,δεν έχει σχέση με τον σερβιτόρο ενός εστιατορίου."Εισβάλλω" σε προσωπικό χώρο για 15 δεύτερα να παραδώσω φαγητό. Ο πελάτης που είναι να αφήσει κάτι θα αφήσει είτε είστε τυπικός είτε κάνετε υποκλίσεις. Ακόμα και το τηλέφωνο που θα πάρετε ,ακόμα κι αν το γράφει ο πελάτης ,πολλές φορές θεωρείται εισβολή ή ανικανότητα.Ακόμα κι αν είστε αναγκασμένοι να ανεβαίνετε σκάλες στον πέμπτο. Σε όλα τα παραπάνω πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά και τρόπος αντιμετώπισης.

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF