Σελίδα 8 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    @Τσολιά,
    Σωστά όσα γράφεις αλλά κομματάκι αχρείαστα για εδώ κατα τη γνωμη μου.
    το νόημα δεν είναι να πειστεί ο αναγνώστης του μοτο.γρ για τα επιμέρους του επαγγέλματος.
    Η κουβέντα άνοιξε για τη νέα εγκύκλιο. Προφανώς έκανε και λίγο το ταξίδι της αλλά γενικά εκεί επικεντρώθηκε.
    Και προς τα εκεί ας μείνει.
    Γιατι μας τη λες ετσι γαυρουλι μου???Ειδες εση κανενα θεμα να ανοιξη και να μη κανει το ταξιδι του και να μενει εκει που ξεκινησε???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #107
    Πάντως, έχει πολλές πτυχές το θέμα και σίγουρα μια εγκύκλιος δεν μπορεί να τις λύσει όλες.

    Όσο αφορά τα εργασιακά, δηλαδή κατώτατο ωρομίσθιο και ασφάλιση, αυτά ήδη υπάρχουν σαν νόμος, η τήρηση τους είναι στην ευθύνη του κάθε ιδιοκτήτη κι ο έλεγχος είναι στην ευθύνη του κράτους.
    Όσο περισσότεροι κ@λοι θα κόβονται, τόσο περισσότερο θα τα τηρούν.


    Η συντήρηση της μοτοσυκλέτας ειναι άλλο θέμα.
    Θα μπορούσε πχ να υπάρχει νόμος που να λέει ότι τα ντελιβεράδικα μηχανάκια θα πρέπει να έχουν έλεγχο κτεο κάθε εξάμηνο. Σε περίπτωση που δεν έχουν, το πρόστιμο να βαρύνει την επιχείρηση.
    Υπεύθυνη για την τήρηση θα είναι η επιχείριση, υπεύθυνο για τον έλεγχο θα είναι το κράτος.

    Ή γκρίζα ζώνη εδώ είναι ποιος πληρώνει τα σέρβις.
    Αν ισχύσει η εγκύκλιος, δλδ τα μηχανάκια θα ανήκουν στην επιχείριση, υπεύθυνη για την τήρηση των σέρβις θα είναι η επιχείριση, υπεύθυνο για τις εργασίες θα ειναι το συνεργείο που θα σφραγίζει το σέρβις μπουκ που θα πρέπει να έχουν τα ντελιβεράδικα, υπεύθυνο για την διαπίστωση της καλής κατάστασης θα είναι το κτεο.

    Σε περίπτωση που το μηχανάκι θα ανήκει στον εργαζόμενο, θα πρέπει τα έξοδα του σέρβις να επιβαρύνουν την επιχείρηση αλλά ως κίνητρο να είναι έξοδα στην φορολογία και να εκπιπτουν.

    Αλλά, είπαμε, αυτό είναι γκρίζα ζώνη..

    Ο οδηγός τώρα... Δεν ξέρω τι πιστοποίηση πρέπει να έχει, αλλά τουλάχιστον ας έχει δίπλωμα απεριόριστων κυβικών, ηλικία πάνω από 23 πχ
    Τυχαία τα νούμερα, αλλά τουλάχιστον να μην είναι πολύ πιτσιρικάδες (χωρίς δίπλωμα και εμπειρία δλδ και χωρίς πολύ μυαλό).
    Την ευθύνη θα την έχει η επιχείρηση να τσεκάρει ότι τα έχει αυτά ο εργαζόμενος πριν τον προσλάβει , τον έλεγχο τον έχει το κράτος.

    Όσο αφορά τον εξοπλισμό ασφαλείας (κράνος κλπ) και την τήρηση του κοκ, την ευθύνη την έχει ο οδηγός και τον έλεγχο το κράτος.
    Ίσως, θα έπρεπε τα πρόστιμα να ήταν μεγαλύτερα όταν οδηγάει κάποιος ντελιβεράδικο

  3. #108
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Ψηλε, όσον αφορά εξοπλισμό και κοκ.
    Είναι η -άγρια- φύση της δουλειάς τέτοια που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων θα παρανομεί ο διανομέας.
    και πολλές φορές η ροπή αυτή δεν θα προκύπτει καν απο άμεση λεκτική απαίτηση
    Και αυτό δυστυχώς ΔΕΝ μαζεύεται απο κανέναν νόμο.

    Μην παρεξηγηθώ,δεν επικροτώ την παρανομία.Εξηγώ απλά τι ισχύει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ψηλε, όσον αφορά εξοπλισμό και κοκ.
    Είναι η -άγρια- φύση της δουλειάς τέτοια που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων θα παρανομεί ο διανομέας.
    και πολλές φορές η ροπή αυτή δεν θα προκύπτει καν απο άμεση λεκτική απαίτηση
    Και αυτό δυστυχώς ΔΕΝ μαζεύεται απο κανέναν νόμο.

    Μην παρεξηγηθώ,δεν επικροτώ την παρανομία.Εξηγώ απλά τι ισχύει.
    Ναι βρε Τζον.. Ξέρω τι γίνεται εκεί έξω.. Αυτή την "άγρια φύση" θα πρέπει κάπως να "ημερεψει" για να μην υπάρχουν νεκροί και τραυματίες πάνω σε μια δουλειά.

    Αν θέλουμε να αντιμετωπίστει σοβαρά ως επάγγελμα το ντελιβερι, θα πρέπει να το δούμε απ όλες τις μεριές έτσι

  5. #110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    559
    [QUOTE=ggs;2970212]

    Ο οδηγός τώρα... Δεν ξέρω τι πιστοποίηση πρέπει να έχει, αλλά τουλάχιστον ας έχει δίπλωμα απεριόριστων κυβικών, ηλικία πάνω από 23 πχ
    Τυχαία τα νούμερα, αλλά τουλάχιστον να μην είναι πολύ πιτσιρικάδες (χωρίς δίπλωμα και εμπειρία δλδ και χωρίς πολύ μυαλό).

    Ακριβώς. Με τον όρο που χρησιμοποίησα περί πιστοποίησης εννοώ ότι το επάγγελμα θα πρέπει να είναι κατά κάποιο τροπο αναγνωρισμένο όπως πχ αυτό του ταξιτζή στο οποίο δίνεις εξέτασεις ( που θέλουν διαβασμα) και παίρνεις ειδική άδεια για να το ασκήσεις. Επίσης πάντα κατά την γνώμη μου θα πρέπει να υπάρχει και μια οδηγική εμπειρία σε δίκυκλο. Όσον αφορά τα χαρτιά των γιατρών που χρησιμοποιούνται σε άδειες ασκήσεως επαγγέλματος ( και που ρώτησες τσολιά) γίνονται (θεωρητικά) για να μην δωθεί κατά λάθος η άδεια σε κάποιον ψυχωτικό, σχεδόν τυφλό, κτλ κτλ...

  6. #111
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Ακριβως αυτα που λετε πρεπει να γινουν.
    Να αναγνωριστει σαν επαγγελμα και να μην εισαι εργατοτεχνιτης δηλωμενος,με βαρεα ενσημα.Ειδικο διπλωμα και καποιο οριο ηλικιας οπως οι ταριφες.Το μηχανακι να μην ειναι ι.χ. αλλα σαν επαγγελματικο με οτι αυτο συνεπαγεται(τελη ασφαλειες κτεο μειωμενα τελη ταξινομησης)
    Σχετικα με τη κατασταση στην αθηνα για οσους δεν ειναι απο εδω τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα απο οτι αλλου.Περπατας σε ενα δρομο και βλεπεις το ενα καφε/τυροπιταδικο διπλα στο αλλο.Οι περισσοτεροι ιδιοκτητες τους δεν ειναι επιχειρηματιες,απλα ανοιξαν ενα μαγαζι για να εξασφαλισουν ενα μεροκαματο και οι ιδιοι.

  7. #112
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
    Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...
    αθηνα παντος,8 στους 10 να μην πω 10 στους 10, βαζουν δικο τους παπι.τους δινουν 4, 4,5 ευρο την ωρα, και οι ντελιβεραδες βαζουν και την βενζινα. πονταρουν στο οτι περνουν μπουρμπουαρ,.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    αθηνα παντος,8 στους 10 να μην πω 10 στους 10, βαζουν δικο τους παπι.τους δινουν 4, 4,5 ευρο την ωρα, και οι ντελιβεραδες βαζουν και την βενζινα. πονταρουν στο οτι περνουν μπουρμπουαρ,.
    Ναι το ξερω.Ενημερωθηκα πιο πανω...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #114
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Φίλε γαύρε όχι δεν είχα υπόνοια οτι μου την είπες.Εξάλλου εδώ συζητάμε και όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες.Εξάλλου δεν είσαι και ο τσίπρας ε?

    Όσον αφορά τους ντελιβεράδες που κλαίγονται υπάρχουν μέρες και μέρες...Στο δικό μας μαγαζί κλαίγονται οι απογευματινοί.Γιατί δεν βγάζουν.Σε άλλα μαγαζιά οι πρωινοί...
    Αν και νομίζω οτι είναι κατά 50% θέμα τύχης και 50% θέμα ντελιβερά να πάρει η όχι τιπς.

    Και πάμε τώρα σε ότι αφορά τις εταιρίες που έχουν ΔΙΚΟ τους μηχανάκι.Οι μόνες που ξέρω είναι τα Goodys (όχι όλα όμως),Pizza Dominos όλα,Pizza Hut (όχι όλα απο όσο ξέρω).Εκεί έχεις κανονικά ασφάλιση και μισθό/δώρα κτλπ.

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Και πάμε τώρα σε ότι αφορά τις εταιρίες που έχουν ΔΙΚΟ τους μηχανάκι.Οι μόνες που ξέρω είναι τα Goodys (όχι όλα όμως),Pizza Dominos όλα,Pizza Hut (όχι όλα απο όσο ξέρω).Εκεί έχεις κανονικά ασφάλιση και μισθό/δώρα κτλπ.
    Εκει υπαρχει και στρατιωτικο καθεστως ομως,ξυρισμενος,dress code,κουβαληματα βοηθεια στη παραγωγη,εισαι μονιμως στη μπουκα γιατι ξερουν οτι οι περισσοτεροι παρακαλανε να βρουν δουλεια σε αυτες.

  11. #116
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Εκει υπαρχει και στρατιωτικο καθεστως ομως,ξυρισμενος,dress code,κουβαληματα βοηθεια στη παραγωγη,εισαι μονιμως στη μπουκα γιατι ξερουν οτι οι περισσοτεροι παρακαλανε να βρουν δουλεια σε αυτες.
    Δεν το γνωρίζω αυτό, για να το λές κάτι θα ξέρεις.Αλλά και αυτό είναι είδος εκμετάλλευσης του εργαζόμενου.Άλλο το βοηθάω και φτιάχνω τα κουτιά πχ και άλλο το κάνω τον χαμάλη και τον πολυθεσίτη....με μισθό μιας θέσης...

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Εκει υπαρχει και στρατιωτικο καθεστως ομως,ξυρισμενος,dress code,κουβαληματα βοηθεια στη παραγωγη,εισαι μονιμως στη μπουκα γιατι ξερουν οτι οι περισσοτεροι παρακαλανε να βρουν δουλεια σε αυτες.
    Τι ενοεις κουβαληματα?Βοηθεια στην παραγωγη?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #118
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ....
    Το θέμα όμως δεν είναι να πάμε την κουβέντα εκεί.
    Το θέμα αφορά ότι ΘΑ γίνει μια προσπάθεια μέσω μιας εγκυκλίου.
    Αν αναφέρεσαι σε μένα, είπα ότι δεν θέλω αντιπαράθεση, και προφανώς κανένας δεν είχε όνειρο όταν γεννήθηκε να κάνει αυτή τη δουλειά.

    Και όπως ειπωθηκε, είναι σκληρή και επικινδυνη δουλειά, αλλά υπάρχουν και πιο σκληρές και πιο επικίνδυνες, που πληρώνονται και λιγότερο (κάποιες από αυτές).

    Οι εγκύκλιοι (για να έρθουμε στο προκείμενο) συντάσσονται από ανίδεους στο όποιο αντικείμενο αναφέρεται (η εγκύκλιος) ή/και έχει από πίσω λομπίστες (οκ, στις ΗΠΑ αυτά, εδώ τους λέμε συντεχνίες).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    σαν καταναλωτης και μηχανόβιος από τα 16 μεγαλυτερο πουρμπουάρ δεινω σε αυτόν που είναι με κρανος και σωστος ,λει την καλησπέρα ένα ευχαριστω.δεν θελω ουτε υποκλισεις ουτε τιποτα άλλο.βεβαια στεναχωριέμαι αφανταστα όταν βλεπω και νεους αλλα και μεγαλύτερους χωρις κρανος ,αναποδα σε δρομους και πεζοδρομια,τοτε εδώ πρεπει να γινει κατι ,δικαιολογια δεν υπαρχη,τα κοκινα και τα στοπ τα εχουν γραμμενα,σφηνες και τσαμπουκα από αρκετους.....πρεπει να καθαρισει το επαγγελμα και από τους εργοδότες και από τους ντελιβεραδες.
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  15. #120
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τι ενοεις κουβαληματα?Βοηθεια στην παραγωγη?
    κουβαληματα=ξεφορτωματα προμηθευτων και τακτοποιηση μεσα στο μαγαζι κ.α.
    Βοηθεια στη παραγωγη=βγαζουν πιτσες απο φουρνους,κανουν τους σερβιτορους κ.α.

Σελίδα 8 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF