Σελίδα 9 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #121
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    κουβαληματα=ξεφορτωματα προμηθευτων και τακτοποιηση μεσα στο μαγαζι κ.α.
    Βοηθεια στη παραγωγη=βγαζουν πιτσες απο φουρνους,κανουν τους σερβιτορους κ.α.
    Αν και έχω χαρτί υγειονομικό που μου επιτρέπει να δουλεύω στην παραγωγή είπα ένα μεγαλοπρεπεστατο ΌΧΙ όταν ζητήθηκε. Και για το σέρβις έκανα θέμα με τα τιπς και εον αν σερβίρω εγώ τα παίρνω εγώ και δεν μπαίνουν βαζάκι. Η αν βοηθήσω στο μάζεμα θα πάρω το μισό. Αλλιώς δεν θα βοηθαγα. Απλά τα πράγματα.

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    κουβαληματα=ξεφορτωματα προμηθευτων και τακτοποιηση μεσα στο μαγαζι κ.α.
    Βοηθεια στη παραγωγη=βγαζουν πιτσες απο φουρνους,κανουν τους σερβιτορους κ.α.
    Εγω με τα 5 ευρω την ωρα με δικο του μηχανακι και δικια του βενζινα εκανα τον σερβιτορο,σκουπιζα,σφουγκαριζα την αποθηκη,γεμιζα τα ψηγεια και ημουν υπευθηνος για την ανακυκλωση τους,εφτιαχνα κουτες,εβγαζα τα σκουπιδια,πετουσα τα σκουπιδια απ τις τουαλετες,εκανα τον σερβιτορο,οποτε μπορουσα βοηθουσα και εγω στην παραγωγη π.χ να ζεστανω κατι στα μικροκυμματα ή να βγαλω τα μακαρονια απ το τσικαλη....
    Βασικα οι δουλειες ηταν μοιρασμενες.
    Καθε βραδυ και ενα ντελιβερι εκανε κατι αλλο.Πριν κλησει το μαγαζι.Καθε δευτερα τοιχοκολουσαν ενα προγγραμα της εβδομαδας με τα ονοματα μας και τι ωρες δουλευε ο καθενας.Διπλα απο το ωραριο σου σε παρενθεση ειχε τη δουλεια που επρεπε να κανεις.Π.χ.Αν ησουν 12:00-20:00 επρεπε να πας στο βενζιναδικο να γεμισεις μια 25λιτρη κανιστρα βενζινη και να γεμισεις με χονι ολλα τα μηχανακια.Οι βραδινοι ειχαν αφησει ενα χαρτακι με τυχον προβληματα που σηναντησανε στα μηχανακια τους στη βαρδια.Ο πρωινος ηταν υποχρεομενος να παει το μηχανακι στο μαστορα.
    Εαν καποιος ηταν 1400-22:00 επρεπε να κανει κουτες.
    Εαν καποιος ηταν κλεισιμο (3 ντελιβερι κλεινανε) ο ενας πηγενε τουαλετες και σκουπιδια ο αλλος ψηγεια να γεμισει και να ανακοικλωσει και ο τριτος να κλειδωσει τα μηχανακια και να σκουπισει και να σφουγκαρισει το χωρο της αποθηκης που καθοταν τα ντελιβερι και καναν κουτες.
    Θα μπορουσα να γραψω πολλα ακομα αλλα ξερω οτι κουρασα.Συγνωμη αλλα αναπωλισα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Κατα τα αλλα ζητητε 'διανομεας' με δικο του μηχανακι
    Και εγω θυμαμαι τα πρωτα χρονια απο τις 23.00 μεχρι τις 01.00 παραλληλα με το delivery καναμε 2 διανομεις ολη τη λατζα/καθαρισμα σκουπισμα του μαγαζιου συν τη βοηθεια μεσα στη παραγωγη τις προηγουμενες ωρες.
    Εν ολιγοις τυραμολες οχι διανομεις.
    Απλα να τα ακουνε αυτοι που λενε σιγα τη δουλεια που κανει ο deliveras και τη συγκρινουν με δουλεια γραφειου χωρις να εχουν ιδεα απο το τι εστι εργασια στην εστιαση και τι πιεση/φορτος υπαρχει(ειτε εισαι σερβιτορος,μαγειρας,μπουφετζης,διανομεας...)

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Κατα τα αλλα ζητητε 'διανομεας' με δικο του μηχανακι
    Και εγω θυμαμαι τα πρωτα χρονια απο τις 23.00 μεχρι τις 01.00 παραλληλα με το delivery καναμε 2 διανομεις ολη τη λατζα/καθαρισμα σκουπισμα του μαγαζιου συν τη βοηθεια μεσα στη παραγωγη τις προηγουμενες ωρες.
    Εν ολιγοις τυραμολες οχι διανομεις.
    Απλα να τα ακουνε αυτοι που λενε σιγα τη δουλεια που κανει ο deliveras και τη συγκρινουν με δουλεια γραφειου χωρις να εχουν ιδεα απο το τι εστι εργασια στην εστιαση και τι πιεση/φορτος υπαρχει(ειτε εισαι σερβιτορος,μαγειρας,μπουφετζης,διανομεας...)
    Πρωσοπικα εαν δεν ειχα προβλημα με την οικογενοια (φοβαται η γυναικα)θα επιανα ενα 3ωρο το βραδυ μετα που σχολαω απο τη δουλεια.Εχω ακουσει οτι εχει πεσει στα 4 ευρω η ωρα(μπορει και 3μιση).Και ενα 15αρι να ξεκαθαριζα τη βραδια καλημμενος θα ειμουν...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #125
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Πρωσοπικα εαν δεν ειχα προβλημα με την οικογενοια (φοβαται η γυναικα)θα επιανα ενα 3ωρο το βραδυ μετα που σχολαω απο τη δουλεια.Εχω ακουσει οτι εχει πεσει στα 4 ευρω η ωρα(μπορει και 3μιση).Και ενα 15αρι να ξεκαθαριζα τη βραδια καλημμενος θα ειμουν...
    Καλά κάνει και φοβάται, με 4 παιδιά στην πλάτη της...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #126
    Μάλλον , προχωράει..

    https://government.gov.gr/egkiklios-...on-me-dikiklo/

    Εγκύκλιος για την προστασία των εργαζομένων στη μεταφορά και διανομή προϊόντων με δίκυκλο
    Η εγκύκλιος του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης εκπονήθηκε με τη συμβολή του Γραφείου Κοινωνικών Πολιτικών της Γενικής Γραμματείας του Πρωθυπουργού

    Συγκεκριμένα μέτρα και υποχρεώσεις με σκοπό την προστασία της ασφαλείας και της υγείας των εργαζομένων στη διανομή προϊόντων με δίκυκλο (μοτοσυκλέτα), ορίζει εγκύκλιος του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, που εκπονήθηκε με τη συμβολή του Γραφείου Κοινωνικών Πολιτικών της Γενικής Γραμματείας του Πρωθυπουργού.

    Η εγκύκλιος, μεταξύ άλλων, ορίζει ότι το μεταφορικό όχημα πρέπει να συντηρείται με ευθύνη του εργοδότη, ώστε να διατηρείται σε κατάλληλη κατάσταση, για να μην ενέχει κινδύνους για την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων οδηγών. Επίσης, ο εργοδότης υποχρεούται στην κατάλληλη πιστοποίηση ελέγχου (Κ.Τ.Ε.Ο. και βιβλίο τακτικής συντήρησης).

    Ο εργοδότης οφείλει να παρέχει τα προβλεπόμενα από τη νομοθεσία μέσα ατομικής προστασίας, στους εργαζόμενους οδηγούς οχημάτων μεταφοράς προϊόντων καθώς και στους υπόλοιπους εργαζόμενους και να ελέγχει ότι φορούν τα απαραίτητα και κατάλληλα μέσα ατομικής προστασίας κατά την εργασία τους.

    Ο εργοδότης οφείλει, επίσης, να έχει στη διάθεσή του γραπτή εκτίμηση του Επαγγελματικού Κινδύνου, που πρέπει να περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και τα θέματα που αφορούν στις εργασίες διανομής, μέσω της οποίας αναγνωρίζονται και αξιολογούνται όλοι οι πιθανοί κίνδυνοι και προτείνονται προς εφαρμογή μέτρα για την πρόληψη και αντιμετώπισή τους.

    Υπενθυμίζεται, εξάλλου, ότι με τον Νόμο 4512/18 θεσπίσαμε την υποχρέωση του εργοδότη να αποζημιώσει τον εργαζόμενο που υπέστη εργατικό ατύχημα, εφόσον δεν τηρήθηκε η κείμενη νομοθεσία για την υγεία και ασφάλεια στην εργασία.

    Για όλους τους εργαζόμενους σε εργασίες μεταφοράς και διανομής προϊόντων με δίκυκλο θα διατεθεί ειδικό έντυπο ενημέρωσης γύρω από τους κινδύνους που παρουσιάζονται σε αυτές τις εργασίες (με ανάλυση κινδύνων, ενδεδειγμένα μέτρα πρόληψης, καλές πρακτικές, κ.λπ.), και σύντομο φυλλάδιο με χρήσιμες οδηγίες καλής πρακτικής.

    Το Σ.ΕΠ.Ε. το αμέσως επόμενο διάστημα θα οργανώσει στοχευμένη εκστρατεία ελέγχων στις συγκεκριμένες επιχειρήσεις, τόσο για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εργοδοτών και των εργαζομένων, όσο και για τον έλεγχο και τη βελτίωση του επιπέδου συμμόρφωσής τους προς τις απαιτήσεις της νομοθεσίας για την Υγεία και την Ασφάλεια στην Εργασία.



    βέβαια , ακόμα ειναι ασαφές και την εγκύκλιο δεν την βρήκα να δούμε τι ακριβως λέει..
    http://www.ypakp.gr/

  7. #127
    την βρηκα...


    https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30000

    Δημοσιεύθηκε στις : [ 18-12-2018 ]

    67315/3178/2018 Δράσεις για την προστασία των εργαζομένων σε εργασίες μεταφοράς και διανομής προϊόντων με δίκυκλο
    (Δράσεις για την προστασία των εργαζομένων σε εργασίες μεταφοράς και διανομής προϊόντων με δίκυκλο)

    Κατηγορία: Ασφάλεια και Υγιεινή Εργαζομένων

    Αθήνα, 18.12.2018
    Aρ. πρωί: οικ. 67315 / 3178

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔHMOKPATIA
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ (ΥΠΕΚΑΑ)
    ΓΕNIKH Δ/NΣH ΕΡΓΑΣΙΑΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ, ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ
    Δ/ΝΣΗ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ
    ΤΜΗΜΑ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ

    Tαχ. Δ/νση:Σταδίου 29
    Tαχ. Κώδικας:101 10 AΘHNA
    Πληροφορίες:
    Τηλέφωνο:
    Τ/Ο:
    e-mail:

    Θέμα: Δράσεις για την προστασία των εργαζομένων σε εργασίες μεταφοράς και διανομής προϊόντων με δίκυκλο

    Για την προαγωγή των θεμάτων υγείας και ασφάλειας των εργαζομένων σε επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται σε κλάδους οικονομικής δραστηριότητας (π.χ. εστίασης κ.λ.π.) που περιλαμβάνουν εργασίες μεταφοράς και διανομής προϊόντων με δίκυκλο και λόγω της μεγάλης επικινδυνότητας αυτού του κλάδου και των εργατικών ατυχημάτων που συμβαίνουν σε αυτόν, απαιτείται να ακολουθηθεί συστηματική προσέγγιση που θα βασίζεται σε ένα πλέγμα συνδυαστικών ενεργειών/δράσεων για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Αυτές οι ενέργειες θα είναι οι εξής:

    1) Δράση 1: Παροχή πληροφοριών στους εργοδότες.

    Οι εργοδότες επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται σε κλάδους οικονομικής δραστηριότητας ιδιαίτερα της σίτισης όπου περιλαμβάνονται εργασίες διανομής, θα πρέπει να γνωρίζουν τις γενικές και ειδικές υποχρεώσεις τους (άρθ. 42 και 43 του ν. 3850/2010) όσον αφορά στην προστασία της υγείας και της ασφάλειας των εργαζομένων τους, μεταξύ δε αυτών ότι κάθε εργοδότης πρωτίστως οφείλει:
    α. να εξασφαλίζει την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων ως προς όλες τις πτυχές της εργασίας και να λαμβάνει μέτρα που να εξασφαλίζουν την υγεία και ασφάλεια των τρίτων,
    β. να έχει στη διάθεσή του μια γραπτή εκτίμηση των υφισταμένων κατά την εργασία κινδύνων για την υγεία και την ασφάλεια στην εργασία, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που αφορούν ομάδες εργαζομένων που εκτίθενται σε ιδιαίτερους κινδύνους,
    γ. να λαμβάνει τα αναγκαία μέτρα για την προστασία της υγείας και της ασφάλειας των εργαζομένων στη βάση των αρχών της πρόληψης, συμπεριλαμβανομένων των δραστηριοτήτων πρόληψης των επαγγελματικών κινδύνων, ενημέρωσης και κατάρτισης, καθώς και της δημιουργίας της απαραίτητης οργάνωσης και της παροχής των αναγκαίων μέσων,
    δ. να εφαρμόζει τις υποδείξεις των επιθεωρητών εργασίας και γενικά να διευκολύνει το έργο τους μέσα στην επιχείρηση κατά τους ελέγχους,
    ε. να επιβλέπει την ορθή εφαρμογή των μέτρων υγείας και ασφάλειας των εργαζομένων, 
    στ. να γνωστοποιεί στους εργαζομένους τον επαγγελματικό κίνδυνο από την εργασία τους, όπως αυτός προσδιορίζεται και αξιολογείται στη μελέτη εκτίμησης επαγγελματικού κινδύνου,
    ζ. να καταρτίζει πρόγραμμα προληπτικής δράσης και βελτίωσης των συνθηκών εργασίας στην επιχείρηση,
    στ. να εξασφαλίζει τη συντήρηση και παρακολούθηση της ασφαλούς λειτουργίας μέσων και εγκαταστάσεων,
    η. να ενθαρρύνει και διευκολύνει την επιμόρφωση και εκπαίδευση των εργαζομένων και εκπροσώπων τους,
    θ. να προσαρμόζει την εργασία στον άνθρωπο, ειδικότερα όσον αφορά στη διαμόρφωση των θέσεων εργασίας, καθώς και την επιλογή των εξοπλισμών εργασίας και των μεθόδων εργασίας και παραγωγής,
    ι. Να παρέχει τις κατάλληλες οδηγίες στους εργαζομένους.

    Ειδικότερα όσον αφορά στην προστασία της υγείας και ασφάλειας των εργαζομένων που ασχολούνται σε εργασίες μεταφοράς και διανομής προϊόντων με χρήση μεταφορικού μέσου και στην προκειμένη περίπτωση δίκυκλο (μοτοσυκλέτα), θα πρέπει να γνωρίζουν επιπρόσθετα ότι:

    Ι. Ισχύουν οι διατάξεις του Π.Δ. 395/1994 που αφορούν στον εξοπλισμό εργασίας και εφαρμόζονται σε όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις και εργασίες του ιδιωτικού και Δημόσιου τομέα, ανεξάρτητα από τον κλάδο οικονομικής δραστηριότητας όπου κατατάσσονται.

    ΙΙ. Σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ.1, ως εξοπλισμός εργασίας θεωρείται κάθε συσκευή, μηχανή, εργαλείο ή εγκατάσταση που χρησιμοποιείται κατά την εργασία.

    ΙΙΙ. Σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ.5, ως χειριστής ορίζεται ο εργαζόμενος που είναι επιφορτισμένος με την χρήση εξοπλισμού εργασίας.

    IV. Ο εργοδότης λαμβάνει τα αναγκαία μέτρα ώστε ο εξοπλισμός εργασίας που τίθεται στη διάθεση των εργαζομένων να είναι κατάλληλος για την προς εκτέλεση εργασία ή κατάλληλα προσαρμοσμένος προς το σκοπό αυτό, ούτως ώστε να διασφαλίζεται η ασφάλεια και υγεία των εργαζομένων κατά τη χρησιμοποίησή του.

  8. #128
    V. Ο εξοπλισμός αυτός πρέπει να συντηρείται με ευθύνη του εργοδότη ώστε να διατηρείται σε κατάλληλη κατάσταση για να μην ενέχει κινδύνους για την υγεία και την ασφάλεια των εργαζόμενων οδηγών.

    VI. Οι εργαζόμενοι οδηγοί πρέπει να κατέχουν την απαραίτητη άδεια οδήγησης και να είναι άνω των 18 ετών. Το δε μεταφορικό όχημα οφείλει να έχει άδεια κυκλοφορίας, καθώς και να διαθέτει ασφαλιστήριο συμβόλαιο για την περίπτωση οδικού ατυχήματος. Τέλος, θα πρέπει να υπάρχει κατάλληλη πιστοποίηση ελέγχου του οχήματος σύμφωνα με τον ΚΟΚ (ΚΤΕΟ και βιβλίο τακτικής συντήρησης).

    VM. Η οργάνωση και ο ρυθμός εργασίας δεν πρέπει να θέτουν σε κίνδυνο την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων.

    VIII. Ο εργοδότης οφείλει να έχει στην διάθεσή του γραπτή εκτίμηση του Επαγγελματικού Κινδύνου (ΓΕΕΚ) που πρέπει να περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και τα θέματα που αφορούν στις εργασίες διανομής, μέσω της οποίας αναγνωρίζονται και αξιολογούνται όλοι οι πιθανοί κίνδυνοι και προτείνονται προς εφαρμογή μέτρα για την πρόληψη και αντιμετώπισή τους.

    IX. Ισχύουν οι διατάξεις του Π.Δ. 396/1994 που αφορούν τα μέσα ατομικής προστασίας και για τους εργαζομένους σε εργασίες μεταφοράς και διανομής προϊόντων με δίκυκλο.

    2) Δράση 2: Ανάπτυξη και διανομή πληροφοριακού υλικού νια τους εργαζόμενους.

    Για όλους ανεξαιρέτως τους εργαζόμενους σε εργασίες μεταφοράς και διανομής προϊόντων με δίκυκλο θα εκπονηθεί ειδικό έντυπο διαχείρισης των κινδύνων που μπορεί να παρουσιασθούν σε αυτές τις εργασίες (με ανάλυση κινδύνων, ενδεδειγμένα μέτρα πρόληψης, καλές πρακτικές, κ.λπ.), και σύντομο ενημερωτικό φυλλάδιο με χρήσιμες οδηγίες καλής πρακτικής.
    Το πληροφοριακό υλικό προς διάδοση, σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή, θα κοινοποιηθεί και διανεμηθεί στους ενδιαφερόμενους, στους εκπροσώπους των οργανώσεών τους και θα αναρτηθεί στις ιστοσελίδες του Υπουργείου Εργασίας, ενώ θα είναι διαθέσιμο από τη ΔΥΑΕ και τις υπηρεσίες Επιθεώρησης ΑΥΕ του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας.

    3) Δράση 3: Στοχευμένη εκστρατεία ενημέρωσης και ελέγχων (από κοινού ΔΥΑΕ και Επιθεώρηση ΑΥΕ του ΣΕΠΕ).

    Η οργάνωση μιας στοχευμένης εκστρατείας ενημέρωσης και ελέγχων στις συγκεκριμένες επιχειρήσεις (με πρότυπο σχετικές εκστρατείες που υλοποιεί κάθε χρόνο τα τελευταία χρόνια η Επιθεώρηση ΑΥΕ του ΣΕΠΕ στο πλαίσιο της Επιτροπής Ανώτερων Επιθεωρητών-SLIC), αποσκοπεί αφενός στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εργοδοτών και των εργαζομένων και αφετέρου στον έλεγχο και τη βελτίωση του επιπέδου συμμόρφωσής τους προς τις απαιτήσεις της ελληνικής νομοθεσίας για την ΥΑΕ.

    Προτείνεται οι υπηρεσίες της Επιθεώρησης ΑΥΕ του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (Σ.ΕΠ.Ε.) να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν ένα πρόγραμμα στοχευμένων ελέγχων στις συγκεκριμένες επιχειρήσεις, με προκαθορισμένη στοχοθεσία όσον αφορά το χρόνο εφαρμογής του και τον αριθμό των ελεγχόμενων επιχειρήσεων.




    Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
    ΑΝΔΡΕΑΣ ΝΕΦΕΔΟΥΛΗΣ

  9. #129
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Άμα βρεις και την εγκύκλιο για την ελάχιστη ωριαία αποζημίωση του διανομέα βάλε ένα λινκ σε παρακαλώ.

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Kαι επειδή έλειψα και μου λείψατε αγαπούλες...
    Και επειδή δουλεύω σαν ντελιβεράς στην κωλοπρωτεύουσα...με δικό μου μηχανάκι (έχω και δεύτερο παπί ΔΙΚΟ ΜΟΥ για να ΜΗΝ χάσω το μεροκάματο σε περίπτωση "στραβής")...
    Σε συνοικιακό σουβλάκι...Τόσο συνοικιακό που με έδρα Νέο Κόσμο πάμε...Νέο Κόσμο,Δάφνη,Άγιο Δημήτριο σύνορα με άλιμο,άνω και κάτω Ηλιούπολη,Καισαριανή,Βύρωνα,προφανώς Παγκράτι μιας και είναι δυο βήματα,Παλαιό Φάληρο (ναι ΚΑΙ στον Φλοίσβο),Σύνταγμα,Ομόνοια μέχρι και την Πειραιώς,Καλλιθέα φυσικά μέχρι και Τζιτζιφιές...Ξέχασα να αναφέρω Ασύρματο-Μπραχάμι....και φυσικα Πετράλωνα.
    Όταν ρώτησα το αφεντικό τι γίνεται τώρα με τον νέο νόμο ξέρετε τι απάντησε;Και μάλλον απο την εμπειρία μου έτσι θα απαντήσουν.Παίρνεις τώρα πόσα;4 την ώρα ναι;Θές εταιρικό μηχανάκι;Θα πάω να πάρω κανένα με 5 κατοστάρικα και εσύ θα παίρνεις 2,5.....
    Στην απάντηση μου:Ρε ....... την παλεύεις εσύ; μου είπε..... Αυτό είναι και άμα σου αρέσει.C'est la vie...
    Αν όμως ο νόμος έλεγε συμπληρωματικά πχ... ελάχιστη ωριαία αποζημίωση με εταιρικό μηχανάκι και ελάχιστη ωριαία αποζημίωση με δικό σου μηχανάκι μαλάκα διανομέα...Θα ήταν διαφορετικά....
    Υ.Γ. Τα μηχανάκια μου είναι αγορασμένα από μένα,πλερώνω ΕΓΩ ασφάλειες,τέλη,βενζίνες,συντήρηση,φθορές....τυχών βλάβες...ξέρετε εσείς...ένα δίκυκλο όσο σκυλί και να ναι έχει τις φθορές του...και τα πληρώνω όλα απο αυτά τα 4 ευρώ την ώρα...και τα τυχών πουρμπουάρ....Και έτσι είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των διανομέων...και το μαγαζί ΔΕΝ έχει ούτε 1 μηχανάκι σε περίπτωση που πάθει κάποιος κάτι...πχ ένα λάστιχο βρε αδερφέ....για να συνεχιστεί η ροή της δουλειάς....Και έτσι είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των καταστημάτων....Ελπίζω να σας βοήθησα να βγάλετε ΔΙΚΑ ΣΑΣ συμπεράσματα.
    Να πεις στο αφνετικό σου ότι το κατώτατο είναι 3,52 ευρώ την ώρα και να ζητήσεις να σου πληρώνει το +75% τις Κυριακές και τις αργίες Χριστουγέννων Πάσχα κλπ, όπως επίσης και τα βραδύνά μετά τις 10 μμ. Ο που πάει από 3,5 ευρώ την ώρα σε 4,7 και να κάτσει επάνω στο τρίτο το μακρύτερο
    Ολα τα παραπάνω δεν συμπεριλμβάνουν τα έξοδα κίνησης ,συντηρησης,δώρα πάσχα Χριστουγέννων, επίδομα Αδείας (22 μέρες αν δεν κάνω λάθος και όχι 15)καθώς επίσης τα 22 ένσημα (μερικής απάσχολησης πχ 4ώρο) ή 25 (κανονική 8ώρη πένθήμερη πασχόληση)
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 19/12/2018 στις 15:56.

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι σχετικό.Υπάρχουν μέρες που βγάζεις και μέρες που δεν βγάζεις.Σε προσωπικό επίπεδο έχω βγάλει μια μέρα και 81 ευρώ τιπς (τελικός ΑΕΚ-ΠΑΟΚ) αλλά και μέρα που έχω φύγει (από το ίδιο μαγαζί με 3,2 ευρώ).Ένας μέσος όρος είναι για μένα τα 17-20 ευρώ.
    Το οποίο μεταφράζεται στα έξοδα μου και κάτι ακόμα.Υπάρχουν όμως ντελιβεράδες που ΔΕΝ βγάζουν.Εξαρτάται το άτομο.Όσο για το άλλο που λές οτι οι ντελιβεράδες επιλέγουν που θα δουλέψουν ναι ισχύει.Αυτό έκανα και εγώ.Αλλα πρέπει να είσαι τυχερός γιατί οι καλές θέσεις είναι καπαρωμένες χρόνια...Απο καλούς διανομείς.
    17-20 ευρώ???!! θέλω κι εγώ!! Πολύ πιθανόν όμως να εννοείς στο 8άωρο οπότε θα πρέπει να αφαιρεθούν περίπου 4 ευρώ σε μπενζίνες.
    Να πω ότι ισχύει αναλόγως το μαγαζί που θα επιλέξεις να δουλέψεις ή αν είσα πολύ τυχερός όπως ο φίλος ο Τσολίας και μπεις σε τέτοια επιχείρηση.Αν μάλιστα σου παρέχει και πλήρη καλύψη τρουπώνεις (που λέει και ο Βουτσάς)και δεν φεύγεις ποτέ.
    Κάποιος που είπε 80 με 90 ευρώ είναι εκτός πραγματικότητας και μου θυμίζει μαγαζάτορες που σου κάνουν μείωση στο ωρομίσθιο μόλις αντιληφθούν πόσα βγάζεις σε τιπς,μόνο και μόνο για να βάλουν χέρι σε αυτά.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 19/12/2018 στις 15:49.

  12. #132
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    VM. Η οργάνωση και ο ρυθμός εργασίας δεν πρέπει να θέτουν σε κίνδυνο την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων.
    Ενθυμούμαι την τελευταία μου δουλειά ως διανομέας και κλαίω από τα γέλια με τούτο.

    Ωραίο το κατεβατο.
    Συνεχίζω να δυσκολεύομαι να δω ουσία στις γραμμές του.
    Για κακό πάντως δεν είναι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ενθυμούμαι την τελευταία μου δουλειά ως διανομέας και κλαίω από τα γέλια με τούτο.
    Προ Πασόκ εποχές? Δεν σας πρόλαβα

    Τότες που οι πληρωμές γινόντουσαν σε δραχμάς??

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Μάλλον πήραν πίσω το κομμάτι που έλεγε ότι το μηχανάκι είναι του εργοδότη. Μήπως δεν το διάβασα καλά, αλλά δεν το βρήκα
    Travel, Grow, Share

  15. #135
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εγω με τα 5 ευρω την ωρα με δικο του μηχανακι και δικια του βενζινα εκανα τον σερβιτορο,σκουπιζα,σφουγκαριζα την αποθηκη,γεμιζα τα ψηγεια και ημουν υπευθηνος για την ανακυκλωση τους,εφτιαχνα κουτες,εβγαζα τα σκουπιδια,πετουσα τα σκουπιδια απ τις τουαλετες,εκανα τον σερβιτορο,οποτε μπορουσα βοηθουσα και εγω στην παραγωγη π.χ να ζεστανω κατι στα μικροκυμματα ή να βγαλω τα μακαρονια απ το τσικαλη....
    Βασικα οι δουλειες ηταν μοιρασμενες.
    Καθε βραδυ και ενα ντελιβερι εκανε κατι αλλο.Πριν κλησει το μαγαζι.Καθε δευτερα τοιχοκολουσαν ενα προγγραμα της εβδομαδας με τα ονοματα μας και τι ωρες δουλευε ο καθενας.Διπλα απο το ωραριο σου σε παρενθεση ειχε τη δουλεια που επρεπε να κανεις.Π.χ.Αν ησουν 12:00-20:00 επρεπε να πας στο βενζιναδικο να γεμισεις μια 25λιτρη κανιστρα βενζινη και να γεμισεις με χονι ολλα τα μηχανακια.Οι βραδινοι ειχαν αφησει ενα χαρτακι με τυχον προβληματα που σηναντησανε στα μηχανακια τους στη βαρδια.Ο πρωινος ηταν υποχρεομενος να παει το μηχανακι στο μαστορα.
    Εαν καποιος ηταν 1400-22:00 επρεπε να κανει κουτες.
    Εαν καποιος ηταν κλεισιμο (3 ντελιβερι κλεινανε) ο ενας πηγενε τουαλετες και σκουπιδια ο αλλος ψηγεια να γεμισει και να ανακοικλωσει και ο τριτος να κλειδωσει τα μηχανακια και να σκουπισει και να σφουγκαρισει το χωρο της αποθηκης που καθοταν τα ντελιβερι και καναν κουτες.
    Θα μπορουσα να γραψω πολλα ακομα αλλα ξερω οτι κουρασα.Συγνωμη αλλα αναπωλισα
    La Notte?

Σελίδα 9 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF