Σελίδα 7 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    οσους νομους και να γραψεις, αν η τροχαια δεν κοβει ουτε 5 κλησεις το μηνα και οι έλεγχοι στα μαγαζια γινονται καθε χριστουγγενα, θα κανεις μια τρυπα στο νερο οπως παντα.
    ====================================================
    Εαν εγραφε η τροχαια καλε μου φιλε..... τα ντελιβερι το 80% ειναι χωρις κρανος...σε μια μερα θα ηθελε ενα μηνιατικο..
    Να κανουν το σταυρο τους που ειναι καλα και δεν ετυχε κατι...και να ευχαριστουν που ΔΕΝ κυνηγαει η τροχαια !

  2. #92
    Γεια σας είμαι ο Άρης
    47 χρονών..4 χρόνια βραδυνό ντελιβερυ
    Δεύτερη δουλειά..Γιατί από την πρώτη δε φθάνουν
    4 ευρώ την ώρα
    4ωρος..πάντα 9 το βράδυ με 1
    Έχουμε κ λεμε..
    16 ευρω-2 βενζίνη-2 ευρώ έξοδα άρα 12ευρω στην βάρδια.
    Αυτά τα χρήματα πληρώνομαι από την δουλεια μου.....
    Τα φιλοδωρήματα είναι από 4ευρω εδώ 15 ευρώ.. στην τετράωρη βάρδια...
    Πόσοι από εσάς...Θα διαλεγατε μια δουλειά που θα σας έλεγαν θα πάρετε 10 αλλά μπορεί να φτάσετε κ 20....
    Δεν μπορείς να κάνεις προγραμματισμό έτσι
    Όλοι στο κατάστημα είναι μερικώς ασφαλισμένοι...Λέω μερικώς για να μη φανώ προκατειλημμένος...
    Αν δεν έχει δουλειά σε κλείνει νωρίτερα
    Αν έχει δουλειά σε παίρνει τηλ να πας επειγόντως...Κ αν δε πας σε βάζει μπλακ λίστ...
    Εγώ είμαι έτσι κιαλλιως μπλακ λίστα
    Γιατί τους ειπα δεν θα σκοτωθώ για κανέναν
    Γιατί φοράω το κρανακι μου..εξτρα καθυστέρηση αυτο
    Γιατί λέω στους πιτσιρικάδες να προσέχουν Γιατί κανένας δεν θα του πληρώσει το παπί αν το σπάσουν
    Κανένας δεν θα τους βοηθήσει αν χτυπήσουν.
    Όλα αυτά τα ζω ...Δεν μου τα έχουν πει...ακούσει μπλα μπλα

    Τα ίδια ισχύουν κ για τα διπλανά μαγαζιά...
    Κάποιος που το έχει βασικό επάγγελμα ...Δε το λες κ καλό κ καλοπληρωμένο..
    Όλοι ψάχνουν για μια σταθερή δουλειά...Αυτο κάτι λέει..
    Αν ήταν τόση καλή δουλειά δεν θα έβρισκες με την μια ....
    Πρακτικά το μόνο που σου ζητάνε είναι να έχεις παπι....
    Πλήρως ασυδοσία
    Δεν είναι τυχαίο ότι έγινε εγκύκλιος γι'αυτό το επάγγελμα
    ....
    Κ να τους καρφώνεις κάθε λίγο....στο τέλος δεν θα βρεις μαγαζί να δουλέψεις...
    Αα ξέχασα ...Όλα αυτά σε μαγαζί που πάει τρένο....
    Γιατί το έργο ξεκίνησε κ καλά να γλυτώσω λίγο φόρο να μην κλείσω να έχεις Κ εσύ δουλειά....
    Αυτά...
    Υγ1...Επειδή είναι τόσο καλό επάγγελμα όποιος θέλει μπορεί να δουλέψει...
    Υγ2...στο μαγαζί που δουλεύω τώρα ζητάνε παιδί...κοπιάστε
    Τελευταία τροποποίηση από aris xj; 15/12/2018 στις 16:22.

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Μερικοι εδω μεσα αναπωλουν και κανουν συγκριση ντελιβερυ 2008 vs υπαλληλος 2018......
    Καλα οσο για τα 60-90 ευρω τιπς στις 10 ωρες τσουζουν τα ματια μου ακομα.
    Ας το αναλυσουμε κιολας μαθηματικα.Με 5 παραγγελιες την ωρα max δλδ στις 10ωρες 50delivery 90€ σχεδον 1.8€ φιλοδωρημα/παραγγελια,πιο καλα και απο στριπτιτζου
    Πρωτου πεταχτουν καποιοι τα λεω αυτα με την ιδιοτητα του πακετα απο το 2003 μεχρι 2016 που σταματησα σε καλη αλυσιδα πιτσαριας και σε καλη περιοχη.
    Και οποιος απο εσας θελει μου στελνει μηνυμα,ψαχνει το μαγαζι που ειμαι ατομα για delivery μερικης απασχολησης κανονικη ασφαλεια,μηχανακι βενζινα της εταιρειας,βραδυνα αργιες πληρωμενες.

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τα λεφτα μπορει να ειναι καλα μπορει και οχι
    σκληρα και επιπονα επαγγελματα υπαρχουν κι αλλα
    το θεμα με το delivery ειναι οτι αφηνεις καθημερινα τη ζωη σου στα χερια αλλων
    στατιστικα εχεις πολλες πιθανοτητες να σακατευτεις η να σκοτωθεις
    αυτο δεν πληρωνεται

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα λεφτα μπορει να ειναι καλα μπορει και οχι
    σκληρα και επιπονα επαγγελματα υπαρχουν κι αλλα
    το θεμα με το delivery ειναι οτι αφηνεις καθημερινα τη ζωη σου στα χερια αλλων
    στατιστικα εχεις πολλες πιθανοτητες να σακατευτεις η να σκοτωθεις
    αυτο δεν πληρωνεται
    Aκριβως..... Το θεμα δεν ειναι ποσα λεφτα βγαζει ενας ντελιβερας. Το ντελιβερι ειναι οπως καθε αλλο επαγγελμα (ταξιτζης, μπαρμπερης, μπαριστας κτλ). Οπως σε ολα τα εππαγγελματα καποιοι βγαζουν περισσοτερα λεφτα απο καποιους αλλους γιατι μπορει να τους ταιριαζει περισσοτερο το επαγγελμα η απλα να ειναι τυχεροι. Υπαρχουν ντελιβεραδες οι οποιοι μπορει να βγαζουν πανω απο 1000 ευρω τον μηνα αλλα το 80% των εργαζομενων βγαζει απλα εναν μισθο παντα αν υπολογισουμε τις φθορες και τις αποσβεσεις των παγιων τους.

    Αν υπολογισουμε τον κινδυνο που διατρεχουν να τραυματιστουν, να μεινουν με καποια παραλυση η να σκοτωθουν καθε μερα οπως επισης την ζημια που συσωρευεται στα πνευμονια τους, στα κοκαλα τους, στο δερμα τους κτλ κτλ θα αντιληφθουμε οτι τα λεφτα ειναι αστεια.

    Η εγκυκλιος ειναι ενα βημα προς την σωστη κατευθυνση. Κατα την γνωμη μου ομως δεν φτανει. Λογω των κινδυνων το συγκεκριμενο επαγγελμα χρειαζεται και πιστοποιηση.

  6. #96
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Η εγκυκλιος ειναι ενα βημα προς την σωστη κατευθυνση. Κατα την γνωμη μου ομως δεν φτανει. Λογω των κινδυνων το συγκεκριμενο επαγγελμα χρειαζεται και πιστοποιηση.
    Η κουβέντα πήγε αλλού απο κει που την άφησα και χάθηκα.Για πε τι πιστοποίηση θέλει;Το χαρτί υγειονομικού;Ξέρεις τώρα...Γνωστά/άγνωστα, η πιάτσα βουίζει....
    Και εδώ κάνετε λάθος όλοι.Το θέμα είναι πόσα λεφτά βγάζει ένας ντελιβεράς.Γιατί;Πάμε να δούμε το γιατί....
    Άν ο ντελιβεράς έβγαζε τόσα όσα κάποιοι θα ήθελαν, τότε απλά θα βρίσκαν τρόπο να φορολογήσουν και τα φιλοδορήματα.
    Αν ο ντελιβεράς έβγαζε τόσα, δεν θα γκρινιάζαν οι ντελιβεράδες και θα ήταν σε φάση...έλα ρε έσπασε το μοτέρι; κλάιν αύριο συνεργείο πάμε ανακατασκευή!Και μέχρι να φτιάξουμε το yamaha crypton X μας,θα βγάλουμε το εφεδρικό μηχανάκι απο το γκαράζ να κάνουμε το μεροκάματο η αμα λάχει θα πούμε στο αφεντικό ξέρεις δεν έρχομαι για δουλειά σήμερα θα μαι συνεργείο χωρίς άνχος.Δόγμα Θεσσαλονίκης:Χαλαρά! (πλάκα πλάκα πόσο τους ζηλεύω για αυτό
    Αν έπαιρνε ο ντελιβεράς τόσα δεν θα είχε άνχος πότε θα του πεταχτεί ο μακακας/μεθυσμένος/μαστουρωμένος/αφηρημένος/ κτλπ κλτπ (να βάλουμε και το θυληκό γένος) να τον σκοτώσει επειδή δεν πρόσεχε.
    Δεν θα ασχολιόταν απλά κανένας με το να φτιάξει ένα νομοσχέδιο που θα εξασφαλήσει στον διανομέα κάποια βασικά.Που σε τελική ανάλυση...αμα εσύ είσαι τρελός και γουστάρεις με την βροχή να φοράς κοντομάνικο δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ΚΑΝΕΝΑΣ να φοράς κάτι άλλο.Ο διανομέας πρέπει να μεριμνά Ο ΙΔΙΟΣ για την ασφάλεια του και να μην περιμένει απο κανένα άλλο (και γενικά ο αναβάτης έτσι;Μην ξεχνιώμαστε).Ίσως είμαι ο μόνος διανομέας που στην βροχή φοράει ΚΑΙ επικαλαμίδες (εντούρο αλλά δεν έχει να λέει....)
    Και να τελειώσω με τα περι τιπς κτλπ κτλπ και να πιάσουμε ουσία ισχύει αυτό που προείπα.
    Σήμερα έφυγα στο 5ωρο με 4,8 ευρώ + 20 το ημερομίσθιο.Με μέσο όρο 15-20 ευρώ.Γιατί;Γιατί πήγα λίγες παραγγελίες (21) επειδή ήταν οι πιο πολλές μακρυνές....και πληρωμένες (aka e-food/deliveras/θελω σουβλακι/όποια ηλεκτρονική πλατφόρμα).
    Τα έξοδα μου?2,8 βενζίνη + χχχ για σέρβις (λάστιχα/τακάκια/λάδια κτλπ) +2 ευρώ ένας καφές +4,1 τα τσιγάρα.Ναι πήγα λεφτά στο σπίτι.Αλλά μέχρι να φτάσω σπίτι δεν ήξερα (όπως και κάθε μέρα) ΑΝ θα φτάσω σπίτι.Να μην πιάσουμε και τα υπόλοιπα (οδικό δίκτυο,κρύο κτλπ
    Αυτό όμως που είναι η ουσία της συζήτησης είναι το νομοσχέδιο.
    Καλό σαν σκέψη,αλλά ΔΕΝ έχεις μηχανισμούς να το εφαρμόσεις.Πιο καλά να θέσεις ως βάση του νομοθετήματος μια ελάχιστη ωριαία αποζημιώση για τον εργαζόμενο με/χωρις δικό του όχημα,να αναγκάσεις το κατάστημα να πληρώνει τις βενζίνες και τα σέρβις και μετά μπορείς αν θές να υποχρεώσεις να έχει εταιρικό όχημα.
    Θα μου πείς ρε μεγάλε πως γίνεται όλο αυτό; Είναι ανέφικτο...Όχι κύριοι.Εφικτό είναι.Είμαι υποχρεομένος σαν επαγγελματίας οδηγός να έχω το όχημα μου ΠΛΗΡΩΣ και ΚΑΛΩΣ λειτουργικό;Είμαι.Άρα συμπεριλαμβάνεται το οτι θα δουλεύει και το κοντέρ μου ναι;
    Κουφό;Υπομονή!
    Έχουμε και λέμε λοιπόν...
    Λόγω φύσης εργασίας χρειαζόμαστε κάθε 1.000 χλμ λάδια (ένας μέσος όρος στην Αθήνα με λάδια συνεργείου 15-20 ευρώ η αλλαγή χωρίς φίλτρο αν έχεις μηχανάκι που έχει φίλτρο -βλέπε πχ kazer)
    Kάθε 2.000 χλμ τεχνικός προληπτικός έλενχος στο όχημα (κόστος περίπου 10 ευρώ)
    Κάθε 6.000 χλμ μικρό σέρβις σε παπί (περίπου 50 ευρώ)
    Κάθε 12.000 χλμ μεγάλο σέρβις που εδώ ειναι το μικρό σέρβις και άλλα 50 ευρώ τακάκια/φερμουί αντικατάσταση τυχόν υγρών φρένων,καθαρισμός εμβόλων δαγκάνας/φωλέας φερμουί απο γρέζια.
    Κάθε 30.000 αλυσιδογράναζα (να βάλουμε καλά για να κρατήσουν ας πούμε AFAM) 50 ευρώ με κόστος εργασίας.
    Και δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι...λόγω ώρας....
    Αυτά μεταφράζονται....
    0,0016 ευρώ ανα χιλιόμετρο για αλυσιδογράναζα
    0,0083 ευρώ ανα χιλιόμετρο για μεγάλο σέρβις (x2 για τις 30.000)
    0,0083 ευρώ ανα χιλιόμετρο για μικρό σέρβις (x3 για τις 30.000)
    0,0050 ευρώ ανα χιλιόμετρο για τυπικό έλενχο (x10 για τις 30.000)
    0,0200 ευρώ ανα χιλιόμετρο για λάδια (x15 για τις 30.000)
    Άρα έχουμε 0,04 ευρώ κόστος ανα χιλιόμετρο χωρίς να έχω υπολογίσει μέσα λάστιχα γιατί δεν ξέρω....Αλλά εάν υποθέσουμε οτι πάντα λόγω εργασίας θέλουμε κάθε 30.000 χλμ ένα ζευγάρι λάστιχα (της προκοπής) με κόστος μέσο όρο 75 ευρώ έχουμε κόστος 0,0025 έξτρα.
    Άρα πρέπει να μου δίνει εμένα για σέρβις 0.042 στο χιλιόμετρο.Με 150-180 χιλιόμετρα την μέρα πόσο;Ας πούμε οτι στα 150χλμ την μέρα είναι 6,37 ευρώ το σέρβις.Και για εμένα...+1 ευρώ ημερησίως για έκτακτες φθορές πχ ντίζες/ατέρμονες/πλαστικά απο πτώσεις που προκλήθηκαν στην εργασία,λάμπες κτλπ.Και για να τα στρογγυλέψουμε...Ας πούμε 7 ευρώ αποζημίωση στα 150 χιλιόμετρα.0,046 ανα χιλιόμετρο.Εκεί εγώ είμαι ικανοποιημένος.Για αρχή.
    Εάν δουλεύει το κοντέρ μου μπορώ να διεκδικήσω αυτά τα λεφτά.
    Τράβα να το πείς στους ιδιοκτήτες....Η στον νομοθέτη...
    Ελπίζω να διαβάζει τουλάχιστον κανας υψηλόβαθμος πολιτικός μπας και....Αλλά δεν το βλέπω...

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η αναλυση σου ειναι σωστη
    στην πραγματικοτητα και να δωσει ο εργοδοτης 7 ευρω την ημερα επιπλεον για σερβις το μηχανακι ρημαδι θα παραμεινει γιατι τα λεφτα θα γινουν μεροκαματο
    δεν υπαρχει καθορισμενος βασικος μισθος;
    θα μπορουσαν απλα να υποχρεωσουν να ισχυει ο βασικος και στα delivery σαν κανονικος υπαλληλος και τα tips να πηγαινουν στην αγορα και συντηρηση του παπιου
    αν εγω εχω ενα μικρο καφε δεν θελω να μπλεκω με μηχανακια σερβις τελη ασφαλειες κλπ
    δινω τον βασικο αναλογικα με τις ωρες και οποιος θελει ερχεται με το μηχανακι του
    κανω καπου λαθος;

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω.Σε μια μικρη χωρα οπως η ελλαδα γιατι να υπαρχει αυτη η τεραστεια διαφορα στα ντελιβερι μεταξυ κρητης και υπολοιπης ελλαδας.Γιατι εμεις εδω περα να δουλευουμε με μηχανακι του μαγαζιου(ακομα και ενα μικρο σουβλατζιδικο) και εσεις να πρεπει να γαματε το μηχανακι σας που το εχετε πληρωσει.Εαν απλα τα ταχυφαγεια,κουριερ,καφε κτλπ ειχαν μηχανακι δικο τους και οχι δικο σας τωρα δε θα καναμε αυτη τη σηζητηση...Και μιλαω εγω που η κηρια δουλεια μου ηταν ντελιβερι για πολλα χρονια..
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    550
    @Παπασούζα η οικονομία των περισσότερων περιοχών της Ελλάδας δεν έχει σχέση με αυτήν της Κρήτης. Στην Κρήτη υπάρχει υπερβολικος τουρισμός ,βιομηχανική παραγωγή και αγροτική παραγωγή. Η οικονομία της είναι πολύπλευρη σε αντίθεση πχ με αυτήν της Ηπείρου. Τα δεδομενα είναι διαφορετικά και τα λεφτά βγαίνουν πολυ ποιο δύσκολα σε κάποιες περιοχές της χωρας. Η απελπισία του κόσμου να δουλέψει και να ζήσει μια αξιοπρεπή ζωή κάνει κάποιους εργοδότες να ζητάνε ότι θέλουν. Γιατί νομίζεις φεύγει ο κόσμος στο εξωτερικό;


    @Τσολιά γράφω για πιστοποίηση γιατί απλά θεωρώ και εγώ ότι ο οδηγός- ντελιβερας δεν είναι ένας οποιοσδήποτε οδηγός αλλά ένας επαγγελματίας οδηγός. Εσύ ,οπως αποδεικνύεις εδώ μέσα μπορεί να αγαπάς τους δύο τροχούς και να είσαι τοσο συνειδητοποιημένος που να φοράς μέχρι και επικαλαμίδες όμως σαν εσένα δεν είναι πολλοί εκεί έξω. Υπάρχουν πολύς κόσμος που το κάνει από ανάγκη και ευκαιριακά και που δεν έχει ούτε την αγάπη αλλά ούτε και την κουλτούρα του μοτοσυκλετισμου.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 16/12/2018 στις 09:40.

  10. #100
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    @Τσολιά,
    Σωστά όσα γράφεις αλλά κομματάκι αχρείαστα για εδώ κατα τη γνωμη μου.
    το νόημα δεν είναι να πειστεί ο αναγνώστης του μοτο.γρ για τα επιμέρους του επαγγέλματος.
    Η κουβέντα άνοιξε για τη νέα εγκύκλιο. Προφανώς έκανε και λίγο το ταξίδι της αλλά γενικά εκεί επικεντρώθηκε.
    Και προς τα εκεί ας μείνει.

    @μια_ζωη_καβα
    Τι ακριβως εννοείς πιστοποίηση;
    προς τα ποιόν;
    και με τι σκοπό;


    Επίσης,κάνεις λόγο για "αγάπη & κουλτούρα μοτοσυκλετισμού" ενώ αναφέρεσαι στο επάγγελμα.
    Θα αντιλαμβάνεσαι ότι δεν πάνε όλοι οι ντελιβεράδες με ρομαντικές σκέψεις για την ως άνω κουλτούρα να κάνουν το μεροκάματο τους,ετσι;
    Δουλειά είναι. ποια κουλτούρα μοτοσυκλετισμού και ποια αγάπη;
    Κουλτούρα μοτοσυκλετισμού δεν βλέπουμε καλα καλά εδώ μέσα, όταν πχ βλέπουμε μοτοσυκλετιστές να εύχονται σε άλλους μοτοσυκλετιστές να τσακιστουν/να γίνουν αλοιφή/κλπ γκροτέσκα, επειδη τους πέρασαν στο δρόμο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #101
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    @Τσολιά γράφω για πιστοποίηση γιατί απλά θεωρώ και εγώ ότι ο οδηγός- ντελιβερας δεν είναι ένας οποιοσδήποτε οδηγός αλλά ένας επαγγελματίας οδηγός. Εσύ ,οπως αποδεικνύεις εδώ μέσα μπορεί να αγαπάς τους δύο τροχούς και να είσαι τοσο συνειδητοποιημένος που να φοράς μέχρι και επικαλαμίδες όμως σαν εσένα δεν είναι πολλοί εκεί έξω. Υπάρχουν πολύς κόσμος που το κάνει από ανάγκη και ευκαιριακά και που δεν έχει ούτε την αγάπη αλλά ούτε και την κουλτούρα του μοτοσυκλετισμου.
    Πίστεψε με δεν το κάνω διότι ειμαι συνειδητοποιημένος.Το κάνω για να μην χάσω ουτε ένα μεροκάματο γιατί απλά δεν με παίρνει...Βέβαια έγινε συνήθεια πλέον αλλά...είμαι σίγουρος οτι έχω μειώσει τον κίνδυνο να τραυματιστώ απο ενδεχόμενη πτώση κατα 5-10%.
    Σε ταξιδάκια που έχω κάνει/θα κάνω δεν θα φορέσω επικαλαμίδες πχ.Παρεπιπτόντως ειναι αυτές που μοιάζουν με αρχαιοελληνικές, που προστατεύουν και το γόνατο...
    Αλλά περιμένω να ακούσω πιο αναλυτικά τα περι πιστοποίησης.Με ενδιαφέρει να το αναλύσεις όπως το έχεις στο μυαλό σου...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    @Τσολιά,
    Σωστά όσα γράφεις αλλά κομματάκι αχρείαστα για εδώ κατα τη γνωμη μου.
    το νόημα δεν είναι να πειστεί ο αναγνώστης του μοτο.γρ για τα επιμέρους του επαγγέλματος.
    Η κουβέντα άνοιξε για τη νέα εγκύκλιο. Προφανώς έκανε και λίγο το ταξίδι της αλλά γενικά εκεί επικεντρώθηκε.
    Και προς τα εκεί ας μείνει.

    Κουλτούρα μοτοσυκλετισμού δεν βλέπουμε καλα καλά εδώ μέσα, όταν πχ βλέπουμε μοτοσυκλετιστές να εύχονται σε άλλους μοτοσυκλετιστές να τσακιστουν/να γίνουν αλοιφή/κλπ γκροτέσκα, επειδη τους πέρασαν στο δρόμο.
    Φίλε μου μάλλον δεν το έθεσα σωστά...
    Fact A η ανάλυση που έκανα είναι για να αποδέιξω οτι ναι μεν η εγκύκλιος είναι στον σωστό δρόμο άλλά δεν επαρκεί διότι δεν έχεις μηχανισμούς να το εφαρμόσεις.Και σου έβγαλα ένα ποσό για να σου δείξω κατατην άποψη μου τι θα έπρεπε να προστεθεί/αλλάξει για αρχή.Διότι τα μικρά μαγαζιά θα συνεχίσουν να λένε...δικό σου μηχανάκι 4 η ώρα,δικό μας μηχανάκι 2,5 η ώρα η κάπως έτσι.Και θα έχουν μηχανάκια χάρβαλα που θα θέτουν σε σοβαρό κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα του εκάστωτε αναβάτη.
    Fact B Άμα πάρω εγώ χαμπάρι τέτοιο σκηνικό θα φύγει κλώτσίδι εν κινήση στον αναβάτη που έριξε τέτοια ευχή και θα χορεύω με το παπί απάνω του πεντοζάλη...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ====================================================
    Εαν εγραφε η τροχαια καλε μου φιλε..... τα ντελιβερι το 80% ειναι χωρις κρανος...σε μια μερα θα ηθελε ενα μηνιατικο..
    Να κανουν το σταυρο τους που ειναι καλα και δεν ετυχε κατι...και να ευχαριστουν που ΔΕΝ κυνηγαει η τροχαια !
    Άστο.Προχτές έφαγα κλήση.100 και 5 πόντους στο δίπλωμα μου κανε σεφτέ ο ξεφτίλας...Γιατί;Επειδή πέρασα ΚΑΘΕΤΑ την Διονυσίου Αρεοπαγίτου με το παπί με το κουτί απάνω και ΑΦΟΥ πρώτα σταμάτησα και κοίταξα οτι μπορώ να περάσω (μιας και δεν πέρναγε εκείνη την στιγμή ΚΑΝΕΝΑΣ απο εκείνο το σημείο -πολυ κοντά στην Συγγρού το πρώτο κάθετο στενό που είναι και το προποτζίδικο-).Η τροχαία στο Νεο Κόσμο κυνηγάει σαν τρελή.Ξέρεις πόσα διπλώματα/αδειες/πινακίδες έχει πάρει απο ντελιβεράδες?Κάθε μέρα.....
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 16/12/2018 στις 12:10.

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Επειδή πέρασα ΚΑΘΕΤΑ την Διονυσίου Αρεοπαγίτου με το παπί με το κουτί απάνω και ΑΦΟΥ πρώτα σταμάτησα και κοίταξα οτι μπορώ να περάσω (μιας και δεν πέρναγε εκείνη την στιγμή ΚΑΝΕΝΑΣ απο εκείνο το σημείο
    Μαλλον δεν κοιταξες καλα. Εκτος κι αν οι μπατσοι ηταν κρυμμενοι.

  13. #103
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Μαλλον δεν κοιταξες καλα. Εκτος κι αν οι μπατσοι ηταν κρυμμενοι.
    Αμ δεν με ενδιαφέρανε αυτοι...Οι πεζοί με ενδιαφέρανε.Αν και τους είδα...2 ΤΑ άσπρα και 2 της δημοτικής...

  14. #104
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    @Τσολια,
    δεν στην είπα,ελπίζω να ηταν σαφές.Συμφωνώ γιατι τα εχω φάει στη μάπα όσα εγραψες.
    Αυτό που γράφεις τώρα, ευσταθεί και χωρίς τη μακροσκελή ανάλυση και έχει ειπωθεί ήδη.
    Στο λέω γιατί νωρίτερα έκανε την εμφάνιση της η άποψη ότι οι διανομείς κλαίγονται/γκρινιάζουν και θεωρώ ότι τόση λεπτομέρεια στα επιμέρους ίσως να το ενισχύει. Μπορεί φυσικά να λέω και μαλακιες.

    Οι μπάτσοι είναι άλλο κεφάλαιο ως προς το επάγγελμα.
    Εμένα μου είχαν φερθεί καλά πάντως.
    Μην πλατιάζουμε τόσο όμως.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Πίστεψε με δεν το κάνω διότι ειμαι συνειδητοποιημένος.Το κάνω για να μην χάσω ουτε ένα μεροκάματο γιατί απλά δεν με παίρνει...Βέβαια έγινε συνήθεια πλέον αλλά...είμαι σίγουρος οτι έχω μειώσει τον κίνδυνο να τραυματιστώ απο ενδεχόμενη πτώση κατα 5-10%.
    Σε ταξιδάκια που έχω κάνει/θα κάνω δεν θα φορέσω επικαλαμίδες πχ.Παρεπιπτόντως ειναι αυτές που μοιάζουν με αρχαιοελληνικές, που προστατεύουν και το γόνατο...
    Αλλά περιμένω να ακούσω πιο αναλυτικά τα περι πιστοποίησης.Με ενδιαφέρει να το αναλύσεις όπως το έχεις στο μυαλό σου...

    Φίλε μου μάλλον δεν το έθεσα σωστά...
    Fact A η ανάλυση που έκανα είναι για να αποδέιξω οτι ναι μεν η εγκύκλιος είναι στον σωστό δρόμο άλλά δεν επαρκεί διότι δεν έχεις μηχανισμούς να το εφαρμόσεις.Και σου έβγαλα ένα ποσό για να σου δείξω κατατην άποψη μου τι θα έπρεπε να προστεθεί/αλλάξει για αρχή.Διότι τα μικρά μαγαζιά θα συνεχίσουν να λένε...δικό σου μηχανάκι 4 η ώρα,δικό μας μηχανάκι 2,5 η ώρα η κάπως έτσι.Και θα έχουν μηχανάκια χάρβαλα που θα θέτουν σε σοβαρό κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα του εκάστωτε αναβάτη.
    Fact B Άμα πάρω εγώ χαμπάρι τέτοιο σκηνικό θα φύγει κλώτσίδι εν κινήση στον αναβάτη που έριξε τέτοια ευχή και θα χορεύω με το παπί απάνω του πεντοζάλη...


    Άστο.Προχτές έφαγα κλήση.100 και 5 πόντους στο δίπλωμα μου κανε σεφτέ ο ξεφτίλας...Γιατί;Επειδή πέρασα ΚΑΘΕΤΑ την Διονυσίου Αρεοπαγίτου με το παπί με το κουτί απάνω και ΑΦΟΥ πρώτα σταμάτησα και κοίταξα οτι μπορώ να περάσω (μιας και δεν πέρναγε εκείνη την στιγμή ΚΑΝΕΝΑΣ απο εκείνο το σημείο -πολυ κοντά στην Συγγρού το πρώτο κάθετο στενό που είναι και το προποτζίδικο-).Η τροχαία στο Νεο Κόσμο κυνηγάει σαν τρελή.Ξέρεις πόσα διπλώματα/αδειες/πινακίδες έχει πάρει απο ντελιβεράδες?Κάθε μέρα.....
    Υπαρχει τροχαια που παιρνει και διπλωματα??θα τρελαθω! Στα δυτικά παίρνας κόκκινο μπροστα τους ενώ καπνίζεις και μιλάς στο κινητό και σου σκάνε χαμόγελο.

Σελίδα 7 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF