Σελίδα 39 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 293435363738394041424344 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 571 έως 585 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #571
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Ένας που δεν απεργούσε έχασε την ζωή του σήμερα.
    Το περίεργο είναι ότι δεν είχε ατύχημα με το μηχανάκι , αλλά πεζός προσπαθώντας να περάσει τον δρόμο!!!!

    Το ΟΧΙ-περίεργο είναι τα σχόλια των ζώων στο πρώτο-θέμα (που αλλού φυσικά?) που μάλλον απλώς διάβασαν τον τίτλο της δημοσίευσης και μόνο και όχι το υπόλοιπο άρθρο
    εκθειάζοντας φυσικά τις δικές τους ικανότητες.

    https://www.protothema.gr/greece/art...gia-paraskeui/

  2. #572
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Πολύ Θλιβερό γεγονός κρίμα δεν υπάρχουν λόγια. Από ότι διάβασα ηταν γερή η σύγκρουση μια και έξω ..

    Το μόνο που έχω να πω σαν ντιλιβερας είναι πρώτα από όλα ένας αρχίσουμε εμείς οι ίδιοι να σεβόμαστε τον εαυτό μας και αυτό που κάνουμε.
    φοροντας κράνος ξέρω το βάλε βγάλε είναι κουραστικό αλλά πλέον χωρίς κράνος δεν πάω πουθενά είναι θέμα ασφάλειας μου έχει γίνει συνήθεια το βάλε βγάλε δεν μου κακοφαινεται ,ίσα ίσα άμα ξεχάσω το κράνος μου κακοφαινεται. Βράδυ χωρίς φώτα; Το έχω δει πολλές φορές.. δυσκολεύονται που δυσκολεύονται μερικοί να μας δουν το βράδυ.. πόσο μάλλον χωρίς φώτα..
    Και το πιο βασικό να τηρούμε τα φανάρια και όχι σε μονόδρομους.. και εγώ βιάζομαι πολλές φορές οδηγάω πιο σβέλτα αλλά Φανάρι κόκκινο δεν θα περάσω δεν πα να έχει αργήσει 3 ώρες η παραγγελία. Φλας;; Πολύ βασικό και αυτό άμα δεν βγάλεις φλας να πεις στον από πίσω σου οτι θα στρίψεις τότε υπάρχει περίπτωση εάν είναι λίγο αφηρημένος να σου δώσει φιλάκι...
    Τελευταία τροποποίηση από korkod; 11/04/2019 στις 23:52.

  3. #573
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Επίσης είναι αστείο να ζητάνε δημιουργία ειδικότητας
    Κι εγώ οδηγαω μηχανάκι 25 χρόνια....αν βάλω ένα κουτί πίσω θα είμαι ειδικός σε κάτι;
    νομίζω λογιστικά υπάρχει ήδη ειδικότητα. δεν είναι "διανομέας εστιάσης" επακριβως αλλά κάτι στο στυλ εξωτερικές εργασίες ή κατι τετοιο.
    να μας πουν οι εν ενεργεία για πιο έγκυρα.
    Ρε συ μη γίνεσαι προπέτης, έξυπνος άνθρωπος φαίνεσαι.
    Γιατι είναι αστείο, δεν καταλαβαίνω.
    Δεν απασχολεί κάποιες χιλιάδες (παραπάνω ίσως?) ανθρώπους ο κλάδος;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Η αφίσα έχει την υπογραφή hrwas.wordpress.com
    και όχι κάποιο σωματείο.

    Απλά μια παρατήρηση γιατί έχει διαφορά.
    ψιλά γράμματα για κάποιους.

    εντωμεταξύ,ολα αυτά που λέγαμε στην αρχή του θρεντ για το πόσο δύσκολο είναι να συνασπιστούν οι εργαζόμενοι στον κλάδο, κάνουν ηχηρό μπαμ (σε αυτιά ικανά να ακούσουν) σήμερα που έγινε έστω και αυτό το κάλεσμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #574
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    νομίζω λογιστικά υπάρχει ήδη ειδικότητα. δεν είναι "διανομέας εστιάσης" επακριβως αλλά κάτι στο στυλ εξωτερικές εργασίες ή κατι τετοιο.
    να μας πουν οι εν ενεργεία για πιο έγκυρα.
    Ρε συ μη γίνεσαι προπέτης, έξυπνος άνθρωπος φαίνεσαι.
    Γιατι είναι αστείο, δεν καταλαβαίνω.
    Δεν απασχολεί κάποιες χιλιάδες (παραπάνω ίσως?) ανθρώπους ο κλάδος;




    ψιλά γράμματα για κάποιους.

    εντωμεταξύ,ολα αυτά που λέγαμε στην αρχή του θρεντ για το πόσο δύσκολο είναι να συνασπιστούν οι εργαζόμενοι στον κλάδο, κάνουν ηχηρό μπαμ (σε αυτιά ικανά να ακούσουν) σήμερα που έγινε έστω και αυτό το κάλεσμα.
    επειδη προφανως αναφερθηκες σε μενα προσωπικα και μαλιστα με χαρακτηρισμο.....
    δεν εχω κατι με τους ανθρωπους ισα ισα σεβομαι τον κοπο τους
    η αποκτηση ειδικοτητας ομως και η δημιουργια επαγγελματικων δικαιωματων σχετιζεται με κατοχη ειδικων γνωσεων και δεξιοτητων η οποια κατοχυρωνεται με σχετικο τιτλο σπουδων
    ντελιβερας μπορει να γινει ο καθενας αυριο το πρωι μονο με ενα διπλωμα για 50αρι
    αλλο η λογιστικη ενταξη κι αλλο η ειδικοτητα

  5. #575
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.173
    Πάντως ακόμα και στις φωτογραφίες της πορείας οι περισσότεροι ξεκράνωτοι είναι και κάποιοι
    το φοράνε στον αγκώνα......Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούϊ..........

    Λυπηρό το θέμα του νεκρού, αλλά δυστυχώς σε κάποιες απεργίες πάντα κάποιοι
    απεργοσπάστες γίνονται θύματα με κάποιο τρόπο.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #576
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    επειδη προφανως αναφερθηκες σε μενα προσωπικα και μαλιστα με χαρακτηρισμο.....
    δεν εχω κατι με τους ανθρωπους ισα ισα σεβομαι τον κοπο τους
    η αποκτηση ειδικοτητας ομως και η δημιουργια επαγγελματικων δικαιωματων σχετιζεται με κατοχη ειδικων γνωσεων και δεξιοτητων η οποια κατοχυρωνεται με σχετικο τιτλο σπουδων
    ντελιβερας μπορει να γινει ο καθενας αυριο το πρωι μονο με ενα διπλωμα για 50αρι
    αλλο η λογιστικη ενταξη κι αλλο η ειδικοτητα
    Αν υπήρχε ειδικότητα προφανώς και θα υπήρχε κάποια εξιδίκευση. Θα υπήρχαν και οι απαραίτητες υποχρεώσεις συμπεριφορές εκατέρωθεν και δεν θα μπορούσε ο καθέ ακράνωτος κασκαντέρ να γίνει ντελιβεράς .¨Οπως υπάρχει και η ανάλογη ειδικότητα του σερβιτόρου. Τώρα απλά θεωρείσαι ο τελευταίος τροχός της αμάξης ,ο αναλώσιμος με ότι αυτό συνεπάγεται.

  7. #577
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Το ακράνωτοι στην μοτοπορεία αν και δεν ήμουν παρών ,ούτε εργαζόμουν εχθές , υποψιάζομαι ότι μπορεί να έγινε και εσκεμμένα εφόσον διεκδικούν όλα τα μέσα ατομικής προστασίας να τα παρέχει ο εργοδότης Αλλά και να μην έγινε εσκεμμένα αναδεικνύει ακριβώς το πρόβλημα που υπάρχει

  8. #578
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    @toyar
    Προπετης= απερισκεπτος,φλύαρος.
    Αν θεωρείς οτι σε προσεβαλα (!!!) με αυτη μου την κουβέντα, τότε τι να πω;
    Θα το γυρίσω στο πλέξιμο μου φαίνεται γιατι εδω η δουλειά έχει αρχίσει και χαλαει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #579
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Το ακράνωτοι στην μοτοπορεία αν και δεν ήμουν παρών ,ούτε εργαζόμουν εχθές , υποψιάζομαι ότι μπορεί να έγινε και εσκεμμένα εφόσον διεκδικούν όλα τα μέσα ατομικής προστασίας να τα παρέχει ο εργοδότης Αλλά και να μην έγινε εσκεμμένα αναδεικνύει ακριβώς το πρόβλημα που υπάρχει
    Μόνο σε αυτή την χώρα θα δικαιολογούσε κάποιος την δική του παρανομία και απερισκεψία/αδιαφορία ως αποτέλεσμα παρανομίας άλλων..

    Κατά τα λοιπά ότι είπα πιο πριν. Μακάρι να οργανωθεί αυτό το μπουρδέλο κλάδος προς όφελος των υπαλλήλων του...

  10. #580
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Το ακράνωτοι στην μοτοπορεία αν και δεν ήμουν παρών ,ούτε εργαζόμουν εχθές , υποψιάζομαι ότι μπορεί να έγινε και εσκεμμένα εφόσον διεκδικούν όλα τα μέσα ατομικής προστασίας να τα παρέχει ο εργοδότης Αλλά και να μην έγινε εσκεμμένα αναδεικνύει ακριβώς το πρόβλημα που υπάρχει


    Αλλο τι σου παρέχει ο εργοδότης για την ώρα που εργάζεσαι, άλλο τι φοράς εσύ στον δρόμο όταν οδηγάς, ακόμα και σαν απεργός.
    Ο εργοδότης μπορεί να σου δώσει ακόμα και αδιάβροχο ....(λέμε τώρα).
    Δεν θα κατέβεις στην απεργία ηλιόλουστη μέρα φορώντας τ' αδιάβροχο.....

    Κι' αν σε σταματήσει τροχαίος για μην χρήση κράνους να του πείς πώς ''δεν μου 'χει δώσει τ' αφεντικό''

    Φορώντας όμως κράνος ΟΛΟΙ σε πορεία απεργίας, θα τόνιζαν την αναγκαιότητα της χρήσης του, με το να τα φοράνε όμως στον αγκώνα ή
    να μην φορούν καθόλου, γιά μένα δείχνει, ότι και να τους τ' αγοράσουν οι εργοδότες τους, παραπεταμένα θα τα 'χουν.....

    Φίλος διανομέας δεν καταδέχεται κάν να φορέσει το φτηνιάρικο κράνος που τους παρέχει η
    επιχείρηση που δουλεύει και φοράει μόνιμα το δικό του προσωπικό κράνος......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #581
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Μόνο σε αυτή την χώρα θα δικαιολογούσε κάποιος την δική του παρανομία και απερισκεψία/αδιαφορία ως αποτέλεσμα παρανομίας άλλων..

    Κατά τα λοιπά ότι είπα πιο πριν. Μακάρι να οργανωθεί αυτό το μπουρδέλο κλάδος προς όφελος των υπαλλήλων του...
    Δεν είχαν λεφτά να πρσλάβουν τις femen να οδηγούν τσίτσιδες τα παπιά, χωρίς δίπλωμα... μπορεί και ακράνωτες

  12. #582
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    @toyar
    Προπετης= απερισκεπτος,φλύαρος.
    Αν θεωρείς οτι σε προσεβαλα (!!!) με αυτη μου την κουβέντα, τότε τι να πω;
    Θα το γυρίσω στο πλέξιμο μου φαίνεται γιατι εδω η δουλειά έχει αρχίσει και χαλαει.
    εσενα σου φαινεται για φιλοφρονηση;

  13. #583
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Απ' ότι διαβάζω εδώ
    https://www.protothema.gr/economy/ar...-oi-apoluseis/
    κάποια βήματα προς την σωστή κατεύθυνση γίνονται.
    Καθιερώνεται μια εξτρά αμοιβή-αποζημίωση για όσους χρησιμοποιούν δικό τους όχημα (φαντάζομαι η πλειοψηφία) και ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να παρέχει εξοπλισμό προστασίας. Σαφώς και δεν λύνονται τα προβλήματα τύπου γαλέρας και δεν ξέρω στην πράξη αν και τι από αυτά θα ισχύσουν (ήδη κάνω μερικές καραμπόλες στο μυαλό μου με όχι επιθυμητά αποτελέσματα), αλλά εδώ θα παίξει ρόλο και η ατομική ευθύνη και αποφασιστικότητα του κάθε εργαζόμενου.



    ΥΓ Επι τη ευκαιρία.... Μόλις είδα ότι σήμερα κλείνω 16 χρόνια στο φόρουμ... Απίστευτο πόσο γρήγορα κυλάνε τα άτιμα...
    Να είμαστε καλά να τα λέμε για άλλα τόσα
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 12/04/2019 στις 16:22.

  14. #584
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Έλα πές μου εσύ ποιο μαγαζι (όχι μέρος αλυσιδας) θα σου δώσει το 15% του κατωτατου μισθού σαν αποζημιωση για το οχημα σου.
    Θα τα δώσουν οσο δινουν και το 2% για τους ταμιες και εν γενη αυτους που χειριζονται χρηματα της επιχειρησης κτλπ...
    Και αν υποθεσουμε οτι ο κατωτατος μισθος ειναι 586 καθαρα (650 μικτα) αυτο μας κανει 87,9 ευρω σαν εξοδα κινησης/συντηρησης κτλπ.Με κοστος χοντρικα στο 0,09 ευρω το χιλιομετρο θα μου καλυψει 976,66 χλμ διανομης (συντηρηση και βενζινες) ενω γράφω πάνω απο 1200 κάθε μηνα.
    Και πάμε παρακάτω...Αν σου δωσει (λεμε τωρα) τα έξοδα κινησης θα σου πει οκ αλλα παιρνεις και εσυ τον κατωτερο μισθο άρα για 5ημερη εργασια 586 ευρω.
    Σημερα ομως ειναι με 4ευρω την ωρα*8ωρες*5ημερες...640 ευρω
    ενω για 3,5ευρω την ωρα*8ωρες*5ημερες...560 ευρω
    Και στις 2 περιπτώσεις οι αποδοχές ανεβαινουν μιας και καλυπτεται πληρως το μεχρι σημερα προσωπικο κοστος συντηρησης.Αλλά κανεις δεν θα το δώσει.

    Και για να απαντησω στον φιλο που λεει οτι αμα βάλει κουτι θα γινει ντελιβεράς...καπου πιο πισω...
    Ο ντελιβερας δεν ειναι αυτος που θα βαλει κουτι και σου φέρει το φαι η τον καφε στο σπιτι φίλτατε...Αυτο ειναι που βλεπεις εσυ αλλα δεν ειναι τοσο απλο.Για να γίνεις ντελιβερας θέλει πολλα πράγματα.
    Θέλεις
    1)χαρτι υγειονομικού
    2)Πιστοποιηση ΕΦΕΤ (ειδικα μαθηματα)
    3)Γερο στομάχι
    4)Ευγενεια
    και αυτα μονο για αρχη...
    Πολλοι έχουν ενα κουτι απανω και το παιζουν ντελιβεραδες.Ε και;
    Και γω παω και μπαινω πιστα και το παιζω γρηγορος.Αλλα ειμαι πιο αργος απο την καθυστερηση.

    Υ.Γ. Καλος ντελιβερας δεν ειναι αυτος που θα παει πιο γρηγορα την παραγγελια στον πελατη.Καλος ντελιβερας ειναι αυτος που θα μεινει ο πελατης ευχαριστημενος ακομα και αν αργησει η παραγγελια.Υπάρχουν τροποι για ολα.
    Το να βγαινω στο δρόμο και να σφαζω τα κοκκινα σαν να μην υπάρχει αυριο...ισως οντως δεν υπαρξει αυριο καποια στιγμη...Πρεπει να μπορεις να λυνεις πολλα προβληματα επιτοπου χωρις να χρονοτριβεις και χωρις να χανεις πολυ χρονο.
    Ενα παραδειγμα προσφατο...Ερχεται παραγγελια τηλεφωνικη απο πελατη που αγοραζει πρωτη φορα απο εμας.Διευθυνση Δηλμπου μαγαζι δεξια τζαμαρια.Η εν λογω οδος εχει μηκος 1 μονο οικοδομικου τετραγώνου και εχει 7-8 μαγαζια.Ωρα περιπου 7 το απογευμα καθημερινης.Ξερεις που να πας να παραδώσεις;Προφανώς οχι.Μπορεις να το λυσεις ευκολα με κοστος σε χρονο κατω απο 1 λεπτό;Σκέψου μονος σου.Στα υποψιν το ένα μαγαζι ειναι γωνιακο καφενειο.

  15. #585
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Μ΄αρέσουν οι νέοι πελάτες που είναι σαν παραγγέλνουν πρώτη φορά από ντελίβερι.Σου βάζουν σπαζοκεφαλιές ή ελλιπείς οδηγίες για να σε τεστάρουν τόσο σε φυσική κατάσταση αλλά και ψυχολογικά. Συνήθως δε δεν αφήνουν τίποτα.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 15/04/2019 στις 13:30.

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF