Σελίδα 42 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 3237383940414243444546 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #616
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2012
    Μηνύματα
    14
    Δεν είπα ότι τον πιάνεις κολλητάρι τον πελάτη.
    ο Deliveras δεν εισβάλει στον προσωπικό του χώρο χωρίς να το θέλει ο πελάτης από τη στιγμή που του άνοιξε και δεν ήρθε ο ίδιος στην είσοδο της πολυκατοικίας να παραλάβει. Ούτε μπαίνει για να σκανάρει το σπίτι του και τα προσωπικά του υπάρχοντα. Σκοπός του είναι μόνο να του παραδώσει κάτι που του δίνει ευχαρίστηση με ευχάριστο τρόπο, χωρίς να χρησιμοποιήσει τις ψεύτικες πρακτικές μεγάλης αλυσίδας ειδών τεχνολογίας, ούτε να του πιάσει συζήτηση.

    Ένα καλημέρα/καλησπέρα, μια επαλήθευση της παραγγελίας με τον πελάτη, μια καλή σας όρεξη, και ένα ευχαριστούμε πολύ πιστεύω είναι μια ευγενική προσέγγιση είτε δώσει μπουρμπουάρ, είτε δεν δώσει.

  2. #617
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GrDreamer Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα ότι τον πιάνεις κολλητάρι τον πελάτη.
    ο Deliveras δεν εισβάλει στον προσωπικό του χώρο χωρίς να το θέλει ο πελάτης από τη στιγμή που του άνοιξε και δεν ήρθε ο ίδιος στην είσοδο της πολυκατοικίας να παραλάβει. Ούτε μπαίνει για να σκανάρει το σπίτι του και τα προσωπικά του υπάρχοντα. Σκοπός του είναι μόνο να του παραδώσει κάτι που του δίνει ευχαρίστηση με ευχάριστο τρόπο, χωρίς να χρησιμοποιήσει τις ψεύτικες πρακτικές μεγάλης αλυσίδας ειδών τεχνολογίας, ούτε να του πιάσει συζήτηση.

    Ένα καλημέρα/καλησπέρα, μια επαλήθευση της παραγγελίας με τον πελάτη, μια καλή σας όρεξη, και ένα ευχαριστούμε πολύ πιστεύω είναι μια ευγενική προσέγγιση είτε δώσει μπουρμπουάρ, είτε δεν δώσει.
    Πλάκα κάνεις . Αν ήμουν μπαρίστα, σερβιτόρος , μπουφετζής μπορεί.

  3. #618
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GrDreamer Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα ότι τον πιάνεις κολλητάρι τον πελάτη.
    ................................ Σκοπός του είναι μόνο να του παραδώσει κάτι που του δίνει ευχαρίστηση με ευχάριστο τρόπο, ...........................ούτε να του πιάσει συζήτηση.

    Ένα καλημέρα/καλησπέρα, μια επαλήθευση της παραγγελίας με τον πελάτη, μια καλή σας όρεξη, και ένα ευχαριστούμε πολύ πιστεύω είναι μια ευγενική προσέγγιση είτε δώσει μπουρμπουάρ, είτε δεν δώσει.
    +10000

    Στοιχειώδες για καθε επαγγελματική συναναστροφή και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για οσους ειναι σε τομεις υπηρεσίας, και η μεταφορά ειναι υπηρεσία.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Πλάκα κάνεις . Αν ήμουν μπαρίστα, σερβιτόρος , μπουφετζής μπορεί.
    Μαλλον οχι, αλλα ......................................................

    Αν ο τυπος που μου παραδίδει το φαγητο ειναι αξεστος, δεν λεει μια καλησπερα ή ειναι σαν να του εχεις σκοτώσει την μανα, ή ειναι βρωμικος (δεν εννοω βρεγμένος - εννοω βρωμικα χερια-νύχια ή να μυρίζει) τοτε γιατι να μπω στην διαδικασία και εγω να κανω το κατι παραπάνω ???

    Ετσι και αλλιως το delivery στην Ελλαδα δεν το λες και φθηνό - αναλογικά με τους μισθους εννοω - οποτε καλο ειναι να γινει αντιληπτό οτι και ο διανομεας ειναι μερος της αλυσιδας και συμβάλει τοσο για το μαγαζι που δουλευει οσο και για το φιλοδώρημα του ...............

  4. #619
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    +10000

    1)Στοιχειώδες για καθε επαγγελματική συναναστροφή

    2)Αν ο τυπος που μου παραδίδει το φαγητο ειναι αξεστος, δεν λεει μια καλησπερα ή ειναι σαν να του εχεις σκοτώσει την μανα, ή ειναι βρωμικος (δεν εννοω βρεγμένος - εννοω βρωμικα χερια-νύχια ή να μυρίζει) τοτε γιατι να μπω στην διαδικασία και εγω να κανω το κατι παραπάνω ???

    3) οποτε καλο ειναι να γινει αντιληπτό οτι και ο διανομεας ειναι μερος της αλυσιδας και συμβάλει τοσο για το μαγαζι που δουλευει οσο και για το φιλοδώρημα του ...............
    1)Συγχαρητήρια για τις μη απαραίτητες συναναστροφές
    2)Που ακριβώς ανέφερα κάτι τέτοιο?
    3) Σε ποια διατροφική αλυσίδα ανήκετε?

  5. #620
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    3) Ξέχασα ,μιλάτε για το μακρινό παρελθόν ...

  6. #621
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    3) Ξέχασα ,μιλάτε για το μακρινό παρελθόν ...
    Καλη τυχη στα φιλοδωρήματα ΣΟΥ με το σουβλακι στα €3 το ενα

  7. #622
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GrDreamer Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα ότι τον πιάνεις κολλητάρι τον πελάτη.
    ο Deliveras δεν εισβάλει στον προσωπικό του χώρο χωρίς να το θέλει ο πελάτης από τη στιγμή που του άνοιξε και δεν ήρθε ο ίδιος στην είσοδο της πολυκατοικίας να παραλάβει. Ούτε μπαίνει για να σκανάρει το σπίτι του και τα προσωπικά του υπάρχοντα. Σκοπός του είναι μόνο να του παραδώσει κάτι που του δίνει ευχαρίστηση με ευχάριστο τρόπο, χωρίς να χρησιμοποιήσει τις ψεύτικες πρακτικές μεγάλης αλυσίδας ειδών τεχνολογίας, ούτε να του πιάσει συζήτηση.

    Ένα καλημέρα/καλησπέρα, μια επαλήθευση της παραγγελίας με τον πελάτη, μια καλή σας όρεξη, και ένα ευχαριστούμε πολύ πιστεύω είναι μια ευγενική προσέγγιση είτε δώσει μπουρμπουάρ, είτε δεν δώσει.
    Έτσι φίλε μπράβο που είσαι ευγενικός και εγώ τα ίδια βγάζω πολύ καλό φιλοδώρημα επειδή είμαι ευγενής άσε τους άλλους να κλαίγονται που με το ζόρι βγάζουν ένα πουρμπουάρ. Έχω ενα τύπο στην δουλειά αγενή δεν λέει ούτε καλησπέρα σας ούτε ευχαριστώ όταν του αφήνουν τιπς. Δεν έχει καν κάρτα γιατί λέει δεν θέλει να καλό μαθαίνει τους πελάτες άμα χρειαστεί να πάρει τηλ .. σε πελάτες που μου λέει δεν άφησε αυτός δεν άφησε ο άλλος είναι πελάτες που μου αφήνουν εάν κάνει 5 ευρώ εγώ κάνω 15 ευρώ. Άρα με την Ευγενία μόνο χαμένος δεν είσαι

  8. #623
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Καλη τυχη στα φιλοδωρήματα ΣΟΥ με το σουβλακι στα €3 το ενα
    Αν εσύ από το μακρινό 1992 πιστεύεις περιχαρής ότι θα μέινουμε χωρίς δουλειά είσαι βαθειά νυχτωμένος . Αλλά δεν περίμενα και κάτι άλλο από την συγκεκριμένη διατροφική αλυσίδα .

  9. #624
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αν εσύ από το μακρινό 1992 πιστεύεις περιχαρής ότι θα μέινουμε χωρίς δουλειά είσαι βαθειά νυχτωμένος . Αλλά δεν περίμενα και κάτι άλλο από την συγκεκριμένη διατροφική αλυσίδα .
    Να εισαι καλα αδερφε, καλή συνέχεια και Καλο Πασχα να εχεις

  10. #625
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Να εισαι καλα αδερφε, καλή συνέχεια και Καλο Πασχα να εχεις
    Επίσης! Καλή Ανάσταση !

  11. #626
    Οι υποχρεώσεις των εργοδοτών απέναντί τους, σύμφωνα με την Επιτροπή Αγώνα Διανομέων



    «Είναι πλέον γεγονός! Μετά από έναν αγώνα διαρκείας εδώ και 2 χρόνια περίπου, που κορυφώθηκε στις 11 Απρίλη με την Πανελλαδική Μέρα Δράσης των διανομέων, τον οποίο συνεχίζουμε και εντείνουμε, ψηφίστηκε ο νόμος (Ν. 4611/2019 – Αρ. 55, 56, ) που αφορά τους διανομείς!», τονίζει σε ανακοίνωσή της η Επιτροπή Αγώνα Διανομέων Θεσσαλονίκης.

    Στην ανακοίνωση με τίτλο «15% αποζημίωση για το μηχανάκι! Είναι πλέον νόμος! Να τον επιβάλουμε!», σημειώνεται πως «από 17/5/19 οι εργοδότες είναι υποχρεωμένοι:


    Να μας καταβάλουν κάθε μήνα με τον μισθό μας και αποζημίωση τουλάχιστον 15% επί του βασικού μισθού για τα έξοδα κίνησης, συντήρησης και χρήσης, όταν δουλεύουμε με δικό μας μηχανάκι.
    Η αποζημίωση χρήσης αφορά: τα καύσιμα, την συντήρηση και επισκευή, το Κ.Τ.Ε.Ο., το ασφαλιστήριο συμβόλαιο, τα τέλη κυκλοφορίας και τίποτα άλλο.
    Η αποζημίωση χρήσης υπολογίζεται ως εξής: (650 χ 15% = 98 ευρώ χ 0,006) = 0,59€ για κάθε ώρα εργασίας!
    Επομένως το ελάχιστο ωρομίσθιο που πρέπει να μας καταβάλλουν οι εργοδότες καθορίζεται σε 3,66 + 0,59 = 4,25 €/ ώρα (για συμβατικό ωράριο 40 ωρών, Δευτέρα-Σάββατο από τις 6πμ-10μμ). Για τις νυχτερινές ώρες (10μμ-6πμ) δικαιούμαστε με προσαύξηση 25% : 5,17€/ώρα
    Για Κυριακές και Αργίες με προσαύξηση 75%: 7€/ ώρα.
    Η αποζημίωση χρήσης καταβάλλεται στην τράπεζα: μαζί με τον μισθό, συνυπολογίζεται στα δώρα, τα επιδόματα και τις αποζημιώσεις και δεν συμψηφίζεται με τα πουρμπουάρ


    Να μας παρέχουν τα Μέσα Ατομικής Προστασίας (Μ.Α.Π.)ανεξάρτητα από την αποζημίωση χρήσης που δικαιούμαστε:

    Το κράνος, που ορίζεται πλέον στον Κ.Ο.Κ. (Ν. 2696, Αρ 12,παρ 6)
    Πανωφόρι προστασίας του αναβάτη
    Αδιάβροχη προστασία (ένδυση και υπόδηση)
    Γάντια ή χούφτες
    Ανακλαστικό γιλέκο
    Καταγραφή της πινακίδας στο σύστημα ΕΡΓΑΝΗ. Περιμένουμε Υπουργική απόφαση».

    http://dianomeisthess.blogspot.gr


    https://www.newsbeast.gr/greece/arth...ton-epivaloyme

  12. #627
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Όσο παρέχουν τα μηχανάκια οι εργοδότες..άλλο τόσο θα αρχίσουν να δίνουν τα προβλεπόμενα..

  13. #628
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από korkod Προβολή μηνύματος
    Έτσι φίλε μπράβο που είσαι ευγενικός και εγώ τα ίδια βγάζω πολύ καλό φιλοδώρημα επειδή είμαι ευγενής άσε τους άλλους να κλαίγονται που με το ζόρι βγάζουν ένα πουρμπουάρ. Έχω ενα τύπο στην δουλειά αγενή δεν λέει ούτε καλησπέρα σας ούτε ευχαριστώ όταν του αφήνουν τιπς. Δεν έχει καν κάρτα γιατί λέει δεν θέλει να καλό μαθαίνει τους πελάτες άμα χρειαστεί να πάρει τηλ .. σε πελάτες που μου λέει δεν άφησε αυτός δεν άφησε ο άλλος είναι πελάτες που μου αφήνουν εάν κάνει 5 ευρώ εγώ κάνω 15 ευρώ. Άρα με την Ευγενία μόνο χαμένος δεν είσαι
    Άψογος.Εγώ δημόσιος υπάλληλος είμαι,αλλά μ'αυτά που τράβηξα και τραβάω τόσα χρόνια σε υπηρεσίες προσπαθώ να είμαι ευγενικός και εξυπηρετικός πάντα (και χωρίς να χρηματίζομαι).
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

  14. #629
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Μετά από 5 χρόνια με υποαπασχόληση και μαύρη εργασία σε πολύ γνωστή αλυσίδα εστίασης και διανομής μαζί με άλλους 2 συναδέλφους προχωρήσαμε σε καταγγελία στο ΣΕΠΕ . Στον έλεγχο που πραγματοποίηθηκε βρέθηκαν παραβάσεις του εργοδότη και περιμένουμε την συνάντηση της τριμερούς σε λίγες μέρες. Ηδη έχει γίνει πολύ μεγάλη προετοιμασία και έχει συνταχθεί ομαδική αγωγή 120 σελίδων γιατί δεν υπάρχουν περιθώρια συμβιβασμού. Οργανωθείτε λοιπόν και διεκδικείστε αυτά που σας κλέβουν!!!

  15. #630
    Όλα τα μαγαζιά κλέβουν. Και σε μας ούτε συζήτηση για αυτά που δικαιούμαστε βάση νόμου. Ούτε καν δώρα δεν παίρνουμε μισά ένσημα, υπερωρίες καθημερινές βασικά 12ωρα δίχως καμία επιπλέον επιβάρυνση για τον εργοδότη κλπ.
    Δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε τίποτα γιατί ο καθένας είναι στο κόσμο του.
    Ενημέρωσε για την εξέλιξη αν θες.

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 20:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 07:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 14:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 15:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 13:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF