Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Κουστουμι και Κινιτηρας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2020
    Μηνύματα
    2

    Question Κουστουμι και Κινιτηρας

    Καλησπερα εχω ενα Kymco activ 50cc του 2007 το πηρα σχεδον προσφατα ( ειχα ενα innova που μου εκλεψαν ) τελος παντων θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις

    1) το Kymco μου στα χαρτια ειναι 50cc εχει πανω lifan 110 αλλα εχω την αποδειξη αγορας αλλα δεν ειναι στο ονομα μου η αποδειξη αγορας του κινιτηρα ειναι προβλημα αυτο??? και αν ναι τι ειδους? και τι μπορω να κανω?

    2) δεν μπορω να βρω πλαστικα για kymco activ 50cc (δυστυχως τα πηρα σπασμενα γιατι ειχα αναγκι να ξεκινησω παλι την δουλεια και μετα λεφτα που μου περισευαν μπορεσα και πηρα αυτο) και σκεφτομαι να βαλω πλαστικα απο αλλο παπι απομιμηση απο supra η μαλλον Innova γινεται αυτο; ειναι παραμονο? θα εχω καποιο θεμα? ( θελω να τα αλλαξω οχι επειδη θελω να κανω μοστρα αλλα επειδη ειναι κολλημενα με ταινιες και tireup και σιγα σιγα χανω και απο ενα πλαστικο.)

    3) θελω να το δηλωσω οτι ειναι 110cc το διπλωμα μου ειναι μεχρι 125cc γιατι ειναι παρανομο να εχω 50cc παπι στα χαρτια με 110 κινητηρα lifan πανω, μπορω να το δηλωσω ετσι?. και τι χρειαζομαι?

    4) και μια τελευταια ερωτηση...τι δισκοπλακες μπορω να βαλω πανω στο kymco activ 50cc? γιατι δεν βρισκω καμια που να ταιριαζει.

    5) και κατι ακυρο σκεφτομαι να αγορασω ενα kymco 110cc Κινητηρα αξιζει? αντι για lifan?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Δεν μπορείς να δηλώσεις τον υπερκυβισμο.
    Θα είναι πάντα παράνομο εκτός αν μπει ξανά 50αρι μοτέρ.
    Ανεξάρτητα από την απόδειξη.

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορείς να δηλώσεις τον υπερκυβισμο.
    Θα είναι πάντα παράνομο εκτός αν μπει ξανά 50αρι μοτέρ.
    Ανεξάρτητα από την απόδειξη.
    Ακριβώς.
    Αυτό έχει άδεια μοτοποδηλάτου, δεν γίνεται σε καμμία περίπτωση να γίνει νόμιμο με 110cc κινητηρα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Τα παρακάτω χωρίς εγγύηση γιατί βαριέμαι να ξαναψάχνω: νομίζω ότι υπάρχει μία περίπτωση να είναι νόμιμη τέτοια αλλαγή κινητήρα, εάν πρόκειται για όχημα που φοράει και τους δύο από το εργοστάσιο. Εφ'όσον δηλαδή το 50άρι και 125άρι παπί θεωρούνται ίδιο μοντέλο με διαφορετικούς κυβισμούς, μπορείς να ζητήσεις από την αντιπροσωπεία βεβαίωση και να κάνεις μετατροπή. Η αντιπροσωπεία μάλιστα μπορεί να υποδείξει αν χρειάζονται αλλαγή και περιφερειακά (π.χ. αναρτήσεις, φρένα) για να είναι η μετατροπή αντίστοιχη της εργοστασιακής έκδοσης και να θεωρείται σύννομη.

    Μιλάμε πάντα για κινητήρες kymco, όχι τον lifan που δε γίνεται νόμιμος με τίποτα. Εάν αυτά που γράφω είναι όντως σωστά, το επόμενο ερώτημα είναι αν μπορεί να μετατραπεί και η άδεια από μοτοποδηλάτου σε μοτοσυκλέτας, που περιπλέκει τα πράγματα.

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Τα παρακάτω χωρίς εγγύηση γιατί βαριέμαι να ξαναψάχνω: νομίζω ότι υπάρχει μία περίπτωση να είναι νόμιμη τέτοια αλλαγή κινητήρα, εάν πρόκειται για όχημα που φοράει και τους δύο από το εργοστάσιο. Εφ'όσον δηλαδή το 50άρι και 125άρι παπί θεωρούνται ίδιο μοντέλο με διαφορετικούς κυβισμούς, μπορείς να ζητήσεις από την αντιπροσωπεία βεβαίωση και να κάνεις μετατροπή. Η αντιπροσωπεία μάλιστα μπορεί να υποδείξει αν χρειάζονται αλλαγή και περιφερειακά (π.χ. αναρτήσεις, φρένα) για να είναι η μετατροπή αντίστοιχη της εργοστασιακής έκδοσης και να θεωρείται σύννομη.

    Μιλάμε πάντα για κινητήρες kymco, όχι τον lifan που δε γίνεται νόμιμος με τίποτα. Εάν αυτά που γράφω είναι όντως σωστά, το επόμενο ερώτημα είναι αν μπορεί να μετατραπεί και η άδεια από μοτοποδηλάτου σε μοτοσυκλέτας, που περιπλέκει τα πράγματα.

    Δικαιολογείτε αύξηση κυβισμού σε ένα ποσοστό της τάξεως του 10-15%.....(δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσοστό )

    Δηλαδή από 1500cc μέχρι 1600-1700 πχ.

    Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να βάλεις κινητήρα πάνω από 51cc σε άδεια μοτοποδηλάτου νόμιμα....
    Τελευταία τροποποίηση από bulmont; 11/09/2020 στις 19:14.
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Δικαιολογείτε αύξηση κυβισμού σε ένα ποσοστό της τάξεως του 10-15%.....(δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσοστό )

    Δηλαδή από 1500cc μέχρι 1600-1700 πχ.
    +/- 25% είναι νομίζω, αλλά ούτε εγώ θυμάμαι. Αυτό που ισχυρίζομαι (με πάσα επιφύλαξη, τονίζω) είναι ότι για κινητήρες που είναι τοποθετημένοι από κατασκευής στο μοντέλο, αυτός ο περιορισμός δεν ισχύει διότι θεωρούνται εργοστασιακοί. Στα αυτοκίνητα που είναι πιο εύκολο το παράδειγμα διότι μοιράζονται συχνά σασί, αν η BMW 316 και η 325 έχουν ίδιο VIN, τότε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις νόμιμη μετατροπή της πρώτης τοποθετώντας κινητήρα της δεύτερης ενώ η αύξηση κυβισμού είναι άνω το 25%, εφ'όσον τα υπόλοιπα περιφερειακά είναι επίσης αλλαγμένα όπως ορίζει το εργοστάσιο.


    EDIT: Το βρήκα, αλλά το άρθρο είναι του 2010 και η διατύπωση αναφέρεται αποκλειστικά σε αυτοκίνητα:
    ***
    Είναι δυνατή η τοποθέτηση νέου κινητήρα του οποίου η πραγματική ισχύ και ο κυβισμός δε μπορεί να διαφέρει παρά μόνο μέχρι 25%, σε σχέση με τα μεγέθη του αρχικού κινητήρα ή να υπάρχει ο εν λόγω κινητήρας ως εργοστασιακή τοποθέτηση στο συγκεκριμένο μοντέλο αυτοκινήτου.
    ***
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να βάλεις κινητήρα πάνω από 51cc σε άδεια μοτοποδηλάτου νόμιμα....
    Αυτό δεν το ξέρω αλλά κι εγώ υποπτεύομαι ότι ισχύει, οπότε κουβέντα να γίνεται.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 11/09/2020 στις 20:55.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2020
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση απο ολους!

Παρόμοια θέματα

  1. Κουστούμι και εξάτμιση Lifan 100a
    από George_Sp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2016, 00:27
  2. Μηχανή και κουστούμι
    από AristidisZ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2014, 03:54
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  4. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF