Σελίδα 36 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 263132333435363738394041 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 526 έως 540 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #526
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    ένα ακόμα θύμα.
    το υπ'αριθμόν 15 τον τελευταίο ενάμιση χρόνο μόνο.
    "Εύκολη δουλειά το ντιλίβερι"... ατάκα που επανειλημμένα διαβάσαμε εδώ.

    Αναρωτιέμαι πόσοι πρέπει να πεθάνουν για να αρχίσει το ανέκδοτο που ονομάζουμε κράτος να αρχίσει να ρεγουλάρει τους εργοδότες;;;

    Και λιγο ινσαηντ γκέημ.
    Στην τελευταία μου δουλεια ως διανομέας σε καφε, μπορεί να πήγαινα και 90 παραγγελίες την ημέρα οδηγόντας σχεδόν αποκλειστικά με το ένα χέρι και ακράνωτος.
    Αν νομίζει κάποιος ότι τέτοια νούμερα βγάινουν τηρώντας τον Κ.Ο.Κ. και πηγαίνοντας κυριλέ σα να πηγαίνεις σε βόλτα, τότε το μόνο που έχω να του πω είναι να σκεπάζεται. Ελπίζω να καταλαβαίνετε αρκετά ώστε να μη ρωτήσει κανείς "γιατί".
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #527
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    το ''καθως ΔΕΝ φορουσε κρανος" το διαβασε κανεις στο αρθρο καθως το παλικαριχτυπησε στο κεφαλι;Φταιει ο φορτος εργασιας η καποιο κακο αφεντικο στην συγκεκριμενη περιπτωση;Εκτος φυσικα απο τον ιδιο και πιθανοτατα τον οδηγο του ημιφορτηγου.Φυσικα και ειναι λυπηρο να διαβαζεις για οποιονδηποτε θανατο...
    Κατα τα αλλα ,πολυ σωστα τα αιτηματα για εργασιακα δικαιωματα,δεν νομιζω πως κσποιος θελει το αντιθετο.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 10/03/2019 στις 11:51.
    porca miseria.

  3. #528
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ένα ακόμα θύμα.
    το υπ'αριθμόν 15 τον τελευταίο ενάμιση χρόνο μόνο.
    "Εύκολη δουλειά το ντιλίβερι"... ατάκα που επανειλημμένα διαβάσαμε εδώ.

    Αναρωτιέμαι πόσοι πρέπει να πεθάνουν για να αρχίσει το ανέκδοτο που ονομάζουμε κράτος να αρχίσει να ρεγουλάρει τους εργοδότες;;;

    Και λιγο ινσαηντ γκέημ.
    Στην τελευταία μου δουλεια ως διανομέας σε καφε, μπορεί να πήγαινα και 90 παραγγελίες την ημέρα οδηγόντας σχεδόν αποκλειστικά με το ένα χέρι και ακράνωτος.
    Αν νομίζει κάποιος ότι τέτοια νούμερα βγάινουν τηρώντας τον Κ.Ο.Κ. και πηγαίνοντας κυριλέ σα να πηγαίνεις σε βόλτα, τότε το μόνο που έχω να του πω είναι να σκεπάζεται. Ελπίζω να καταλαβαίνετε αρκετά ώστε να μη ρωτήσει κανείς "γιατί".
    Eπειδη έγινε ένας καυγας στο μαγαζι προχτές...για άσχετο θεμα...μεταξυ ντελιβεράδων...μιας και ειμαστε 7 νοματαίοι...
    Αναγκαστηκε να πάρει θέση ο εργοδοτης.Ανάμεσα στα άλλα που αναφέρθηκαν ειναι το εξης (για μενα προσωπικα)...
    (Οπου Ε=Εργοδοτης Δ=Εγώ)
    Ε:Και εισαστε ολοι ιδιοι...
    Δ:Οχι Πέτρο δεν ειμαστε.Ο Κωστας και ο θοδωρας είναι πιο γρηγοροι απο μενα.Απλα δεν οδηγαω σαν μαλακας και δεν σφαζω κοκκινο και στοπ και στο ειχα πει απο την αρχη.Μπορει να κανω 1-2 λεπτα να φτασω πιο πολυ αλλα θα φτασω σιγουρα.
    Ε:Ναι το ξερω.Κοιτα κατι που δεν ξερεις.Το μαγαζι μπηκε μεσα 5χιλιαρικα Γεναρη και Φλεβαρη αλλα εσεις πληρωνεστε κανονικα.Δεν μπορουσα να σας διωξω οταν δεν εχω τοση δουλεια;Μπορουσα.Αλλα σας θελω εδω για την στιγμη που θα σας χρειαστω.Για πανε οι παραγγελιες στην ωρα τους χωρις να τρεχετε σαν παλαβοι.

    Σε αυτο του βγαζω το καπελο.

  4. #529
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Βασικά μαθαίνουμε μόνο για τους νεκρούς. Δεν μαθαίνουμε για τους τραυματίες πόσοι είναι...
    Απαράδεκτη κατάσταση.

  5. #530
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορουσα να σας διωξω οταν δεν εχω τοση δουλεια;Μπορουσα.[/U]

    .
    Bασικα μπορει να κανει οτι προβλεπει η συμβαση εργασιας σας. Αν λεει πχ 8ωρο, οχι δεν μπορει να σε διωξει πιο νωρις χωρις τουλαχιστον να πληρωθεις.
    Επισης το οτι μπηκε το μαγαζι μεσα δεν εχει να κανει με εσας, εργατες στο κερδος και συνεταιροι στη ζημια θα γινετε? Ουτε μπορει να σας απολυσει πριν τη ληξη της συμβασης, χωρις αποζημιωση.
    Τελωσπαντων, οτι προβλεπεται απο τη συμβαση εργασιας εκαστου (ή συλλογικη) πρεπει να γινεται, αν υπαρχει φυσικα συμβαση. Αν δεν υπαρχει, υπαρχει το ΙΚΑ, η Επιθεωρηση εργασιας και τα δικαστηρια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #531
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Υπασφαλισμενοι.Τα γνωστά.Δουλευουμε 8-10 ωρες και.ειμαστε.ασφαλισμενοι για λιγοτερες οπως ειναι στην πλειοψηφια οποτε μπορουσε να μας διωξει ανετα.

  7. #532
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Τσολιά, κάνεις το λάθος και μπαίνεις συνειδητά σε ρόλο υποτακτικού.
    Αντιλαμβάνομαι πλήρως την ανάγκη που ωθεί κάποιον να "βγάζει το σκασμό" όταν πρόκειται στο πως θα βγάλει τα προς το ζειν, αλλά να έχουμε την απαραίτητη αντίληψη και διαύγεια να διαβάζουμε τις καταστάσεις για αυτό που είναι.
    Για αυτό λοιπόν όχι, κανένα καπέλο να μην βγάζεις στον εργοδότη σου αυτόν.
    Δουλεύεις εκεί, δεν στο χαρίζει το μεροκάματο σου. Ίσα ίσα που σε εκμεταλλεύεται.
    Όπως πολύ εύστοχα σου έγραψε ο Μπομπ, δε μπορεί στα κέρδη να παραμένουμε εργαζόμενοι αλλά στη χασούρα συνέταιροι.
    Το ότι στην ελληνική μαλακισμένη αρπακόλα νοοτροπία του να ανοίξουμε ένα καφε/σουβλατζίδικο δεν ζυγίζουν τα δεδομένα και τα κόστη σωστά, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να επωμίζονται οι εργαζόμενοι τις όποιες λειτουργικές δυσκολίες.

    Για να μην παρεξηγηθώ, καταλαβαίνω απόλυτα απο που προέρχεται αυτό που λες.
    Δούλευα κι εγώ υπασφαλισμένος,χωρίς δώρα (γιατί το μαγαζί δεν πάει τάχα καλά...),χωρίς καμία βοήθεια ή συμμετοχή όταν τράκαρα στη δουλειά και το όχημα μου βγήκε οφφ για κάποιες μέρες, με τον εργοδότη μάλιστα να νομίζει ότι μου κάνει και χάρη που μου δίνει τη δυνατότητα να δουλεύω στο μαγαζί του.
    Την δουλειά την έβγαζα σα σκύλος και ήμουν και πολύ καλός και συμπαθής στους πελάτες, απλά δεν έτρεφα ποτέ μου αυταπάτες για την αντιμετώπιση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #533
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Εν μερη εχεις δικιο αλλα θα μπορουσε καλλιστα να παρει 7 πιτσιρικαδες που δεν λογαριαζουν κοκκινα στοπ και γενικα δεν εχουν συναισθηση του κινδυνου οπως και πολλοι απο εμας δενειχαμε και να κανει την δουλεια του.Αντι αυτου εχει εμας και μας λεει μην τρεχετε.Σε αυτο ειναι σωστος τουλαχιστον.Τωρα για δωρα κτλπ επειδη ειχαμε ξηγηθει εξ αρχης οτι ...δεν... δεν μπορω να του πω τωρα κατι.Οταν καναμε την συμφωνια και δωσαμε τα χερια αυτα που ειπαμε θελω.Οχι παραπανω αλλα δεν θα ανεχτω και κατι διαφορετικό.Οσο τα κραταει ειμαστε καλα.

  9. #534
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ένα ακόμα θύμα.
    το υπ'αριθμόν 15 τον τελευταίο ενάμιση χρόνο μόνο.
    "Εύκολη δουλειά το ντιλίβερι"... ατάκα που επανειλημμένα διαβάσαμε εδώ.

    Αναρωτιέμαι πόσοι πρέπει να πεθάνουν για να αρχίσει το ανέκδοτο που ονομάζουμε κράτος να αρχίσει να ρεγουλάρει τους εργοδότες;;;

    Και λιγο ινσαηντ γκέημ.
    Στην τελευταία μου δουλεια ως διανομέας σε καφε, μπορεί να πήγαινα και 90 παραγγελίες την ημέρα οδηγόντας σχεδόν αποκλειστικά με το ένα χέρι και ακράνωτος.
    Αν νομίζει κάποιος ότι τέτοια νούμερα βγάινουν τηρώντας τον Κ.Ο.Κ. και πηγαίνοντας κυριλέ σα να πηγαίνεις σε βόλτα, τότε το μόνο που έχω να του πω είναι να σκεπάζεται. Ελπίζω να καταλαβαίνετε αρκετά ώστε να μη ρωτήσει κανείς "γιατί".
    μπορουσες να φορεσεις ενα τζετ. το οτι βάζεις την ζωη σου σε δευτερη μοιρα για να βγαλεις πολύ δουλεια βολευει εμενα που εχω μαγαζι και ξερω οτι θα βρω τέτοιους κασκαντερ σαν εσενα να βγάζουν την δουλεια 2 ανθρώπων ενω θα πληρωνω/απασχολω εναν. Αν ολοι δουλευανε με ρυθμούς φυσιολογικούς και με κρανακι και χωρις παρανομίες στον κοκ δεν θα έκλειναν τα μαγαζια ουτε θα έχανε κανενας την δουλεια του, το αντιθετο.

    δεν ειναι δυσκολη δουλεια επειδη κάποιοι σκοτώνονται. Άλλο εχει ρίσκο αλλό ειναι δύσκολη.

  10. #535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Τωρα για δωρα κτλπ επειδη ειχαμε ξηγηθει εξ αρχης οτι ...δεν... δεν μπορω να του πω τωρα κατι.
    Εσύ τιμάς το λόγο σου. Ο εργοδότης όμως ...κλασσικός!
    Think faster than you ride

  11. #536
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μπορουσες να φορεσεις ενα τζετ. το οτι βάζεις την ζωη σου σε δευτερη μοιρα για να βγαλεις πολύ δουλεια βολευει εμενα που εχω μαγαζι και ξερω οτι θα βρω τέτοιους κασκαντερ σαν εσενα να βγάζουν την δουλεια 2 ανθρώπων ενω θα πληρωνω/απασχολω εναν. Αν ολοι δουλευανε με ρυθμούς φυσιολογικούς και με κρανακι και χωρις παρανομίες στον κοκ δεν θα έκλειναν τα μαγαζια ουτε θα έχανε κανενας την δουλεια του, το αντιθετο.

    δεν ειναι δυσκολη δουλεια επειδη κάποιοι σκοτώνονται. Άλλο εχει ρίσκο αλλό ειναι δύσκολη.
    λιγο off topic αλλα εγω σε τρακαρισμα με jet οταν καρφωθηκα σε αμαξι πρωτα εφυγε το κρανος απο το κεφαλι μου (δεμενο και σφιγμενο σωστα)και μετα εγω πανω απο το αμαξι.

  12. #537
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    https://youtu.be/iNnjxrNE-zQ

    Τα λέει πολύ σωστά

  13. #538
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από korkod Προβολή μηνύματος
    https://youtu.be/iNnjxrNE-zQ

    Τα λέει πολύ σωστά
    Μωρέ ναι ωραια τα λέει.
    Τυγχάνει όμως στην πραγματικότητα να ειναι λιγο ανεδαφικα και μη εφαρμοσιμα
    Ειδα τι του γραφουν ορισμενοι στα σχόλια.
    Εχουν ειπωθεί και στο παρόν θρεντ παρομοια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #539
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μωρέ ναι ωραια τα λέει.
    Τυγχάνει όμως στην πραγματικότητα να ειναι λιγο ανεδαφικα και μη εφαρμοσιμα
    Ειδα τι του γραφουν ορισμενοι στα σχόλια.
    Εχουν ειπωθεί και στο παρόν θρεντ παρομοια.
    εντάξει η αλήθεια είναι ότι δύσκολα να βρεις εργοδότες που να σου παρέχουν όλα όσα πρέπει. Εάν όλοι οι ντιλιβεραδες είχαν απαιτήσεις και δεν δούλευαν χώρις κάποια βασικά στάνταρτ τότε θα ήταν εφαρμόσιμα.
    Στα σχόλια όλοι μπράβο του λένε που έπιασε το πονεμένο θέμα της δουλειάς του διανομέα. Όπως λέει και ίδιος έλαβε πολλά μυνήματα με παράπονα από ντιλιβεραδες. Καλό είναι να υπάρχουν άνθρωποι να θιγούν θέματα εργασιακής εκμετάλλευσης.

  15. #540
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    αυτο το 'εάν' είναι τεράστιο όμως.

    Σαφως είναι καλό να θίγονται αυτα τα ζητήματα.
    Η αναφορά μου ήταν κυρίως στα σχόλια που του λένε γιατί αυτά που λέει είναι ανεφάρμοστα.
    Και δεν είναι με υπαιτιότητα των εργαζομένων, όπως έχει πολλάκις γραφτεί κι εδώ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF