Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Moto gp San Marino 2019-Ταξιδι

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817

    Moto gp San Marino 2019-Ταξιδι

    Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους. Μετα το περσινο ταξιδι που εκανα για να δω το moto gp στο Mugello εχω αποφασισει φετος να παω στο San Marino. Το ταξιδι θα γινει με μηχανη, συνεπιβατη και δεν γνωριζω ακομα πόσοι φιλοι με μηχανες θα ερθουν. Θα παμε Ηγουμενιτσα, με καραβι Ανκονα κ μετα San Marino.
    Θα ηθελα πληροφορειες απο ανθρωπους που εχουν παει για να σχεδιασω οσο πιο καλα το ταξιδι και τη διαμονη μου εκει.
    Λογικα θα παρω το τριημερο εισητηριο το οποιο κανει 127 ευρω/ατομο για την γενικη εισοδο. Εχει γιγαντοοθονες κ εκει οπως και στα καθιστικα για να βλεπουμε ή θα βλεπουμε μια στροφη κ αυτο όλο? Εκει θα πρεπει να κλεισω ξενοδοχειο-hostel? Στο mugelo είχε χωρο για σκηνή μεσα στο χωρο της πιστας και περυσι έτσι μειναμε.
    Τυχων αλλα πραγματα που πρεπει να γνωριζω?
    Ευχαριστω εκ των προτερον για τις απαντησεις σας και εννοειται πως οποιος σκεφτεται-θελει να κανει το ιδιο ταξιδι θα χαρω να συζητησουμε και να συνταξιδεψουμε.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Καλησπέρα φίλε μου και καλή χρονιά!

    Εδώ έχω γράψει έναν οδηγό.
    http://www.mybike.gr/topic/85004-mis...omment-2156031

    Αν παραβιάζω κάποιο κανονισμό του forum παρακαλώ κάποιον admin να με ενημερώσει για να απαντήσω αναλυτικά στον φίλο.

    Στα γρήγορα, θέση στα prato δεν αξίζει για πολλούς λόγους. Πχ πρέπει πάντα να πας πρωί για να πιάσεις θέση, αν φύγεις για σάντουιτς, τουαλέτα ή ψώνια πάει η θέση και σε περίπτωση βροχής έχει πολύ λάσπη. Αν το επιτρέπουν τα οικονομικά σου αξίζει η brutapela.

    Χωράφια για σκηνές και μοτό με πληρωμή γύρω γύρω έχει πάρα πολλά.

    Ότι άλλο χρειαστείς ρώτα!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Γιγαντοοθονες εχει πλεον παντου.Θα σου ελεγα να αποφυγεις τα πρατο για τους λογους που ειπε ο γιωργος παραπανω.Πρωσοπικα αν ξαναπηγαινα θα κοιτουσα μονο αριθμημενη...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Ήμουν στον τελευταιο αγώνα. Θέση Prato. Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα αλλά την ημέρα του αγώνα όντως έπρεπε να πάμε πολύ νωρίς (7-8 το πρωί) για να βρούμε να καθησουμε. Γιγαντοοθονες δεν έχει παντού, θα πρέπει να δεις στο σχεδιάγραμμα που έχει. Ο μόνος λόγος που δεν θα πρότεινα prato είναι οτι σε περίπτωση που βρεχει θα περάσεις δύσκολες στιγμές μιας και το μέρος είναι κατηφορικό και θα γλυστρανε όλοι πάνω σε όλους. Από την άλλη έχεις πολύ καλή θέα αν καθίσεις στην μεγάλη ευθεία και γενικότερα το μεγαλύτερο μέρος της πίστας είναι ορατό από εκεί. Free practice καθεσαι οπου γουστάρεις, ακόμα και στις αριθμημένες. Δωμάτιο κλείσε μέσα στο misano μιας και είναι δέκα λεπτά δρόμος από την πίστα. Ότι χρειαστείς εδώ είμαι.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Νομιζω οτι γιγαντοοθονες εχει πλεον και στα 2 πρατο.
    Αυτο που λες με τη λασπη εχεις απολυτο δικιο.Το επαθα προπερσι...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Φίλε ΓιώργοΤΤ ταξιδιωτικός οδηγός δεν παίζει να τα έλεγε καλύτερα. Περίπου πόσο στοίχισε αν επιτρέπετε το σκηνικό που ήταν όλα κλεισμένα πακέτο?
    Εμείς πέρυσι επειδή είμαστε κ λίγο καμικάζι δεν κλείσαμε τπτ πέρα από τα εισιτήρια του αγώνα και του πλοίου (για το early booking και γι αυτό ρωτάω από τώρα). Μαζί με τα εισιτήρια για prato όμως του mugello είχε και free camping μέσα στο χώρο της πίστας (πράγμα πολύ βολικό) και έτσι είχαμε μια άνεση να είμαστε κοντά στη πίστα και να κινούμαστε με σαγιονάρα και βερμούδα. Ένα ακόμα βολικό πράγμα ήταν ότι στην είσοδο τής πίστας κάθε μέρα γινόταν το αδιαχώρητο από αμάξια και μηχανές και έτσι το ότι είμαστε μέσα από το βράδυ μας εξοικονόμησε πολύ χρόνο στο να έχουμε καλή θέση κοντά σε οθόνη.
    Από ότι καταλαβαίνω όμως αυτό δεν ισχύει στο San Marino έτσι? Με την μηχανή ειδικά τη μέρα του αγώνα θα βρω να παρκάρω?Και σε ασφαλής θέση? Τα περί ταξιδιού τα γνωρίζω από πέρυσι. Για τον συγκεκριμένο αγώνα πρέπει να μάθω αρκετά. Βέβαια σαν μεγάλο ατου έχω και τη γυναίκα μου που σπούδασε Ιταλία και από θέμα γλώσσας είμασταν κομπλέ.
    Πάτα το 0

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Κατασκηνωτές δεν είδα μέσα στην πίστα αλλά στα γύρω χωράφια-κτήματα-αυλές πάρα πολλούς, οπότε αν ενδιαφέρεσαι για κάμπινγκ έχεις επιλογές. Μιλάμε για απόσταση να πας με τα πόδια στην πίστα σε 10 λεπτά.

    Τα κάμπινγκ προσφέρουν ασφαλές πάρκινγκ. Μην σε απασχολεί αυτό. Αλλά και σε ξενοδοχείο να μείνεις, οι ντόπιοι προσφέρουν αυλές και μαγαζιά για φύλαξη. Εκεί που άφησα την δικιά μου ( ένα φανοποιοίο) ήταν πάνω από 100 μοτοσυκλέτες και δεν έγινε το παραμικρό.

    Το πακέτο βγήκε περίπου 540€ και περιλάμβανε ξενοδοχείο 4 αστέρων στη πόλη Πέσαρο ( 27 χλμ από την πίστα), πλοηγούς και καμπίνα στο πλοίο. Το εισιτήριο του αγώνα είναι έξτρα ανάλογα του τί θα επιλέξεις. Η Brutapela Gold κόστισε 240€ για όλες τις μέρες. Το καλό είναι ότι δεν σε νοιάζει τί ώρα θα φτάσεις και μπορείς να κάνεις τη βόλτα σου στη πίστα άνετα χωρίς να σε απασχολει απασχολεί μην σου φάνε τη θέση.

    Οι απλές brutapeles(!) 1 και 2 ήταν πιο οικονομικές αλλά η θέα όχι τόσο καλή.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Κατασκηνωτές δεν είδα μέσα στην πίστα αλλά στα γύρω χωράφια-κτήματα-αυλές πάρα πολλούς, οπότε αν ενδιαφέρεσαι για κάμπινγκ έχεις επιλογές. Μιλάμε για απόσταση να πας με τα πόδια στην πίστα σε 10 λεπτά.

    Τα κάμπινγκ προσφέρουν ασφαλές πάρκινγκ. Μην σε απασχολεί αυτό. Αλλά και σε ξενοδοχείο να μείνεις, οι ντόπιοι προσφέρουν αυλές και μαγαζιά για φύλαξη. Εκεί που άφησα την δικιά μου ( ένα φανοποιοίο) ήταν πάνω από 100 μοτοσυκλέτες και δεν έγινε το παραμικρό.

    Αν αυτό είναι εφικτό τότε Κομπλέ. Χρέωνουνε φάση πάρκινγκ?

    Το πακέτο βγήκε περίπου 540€ και περιλάμβανε ξενοδοχείο 4 αστέρων στη πόλη Πέσαρο ( 27 χλμ από την πίστα), πλοηγούς και καμπίνα στο πλοίο. Το εισιτήριο του αγώνα είναι έξτρα ανάλογα του τί θα επιλέξεις. Η Brutapela Gold κόστισε 240€ για όλες τις μέρες. Το καλό είναι ότι δεν σε νοιάζει τί ώρα θα φτάσεις και μπορείς να κάνεις τη βόλτα σου στη πίστα άνετα χωρίς να σε απασχολει απασχολεί μην σου φάνε τη θέση.

    Οι απλές brutapeles(!) 1 και 2 ήταν πιο οικονομικές αλλά η θέα όχι τόσο καλή.
    https://www.san-marino-moto-gp.com/e...ALw_wcB#photos

    Από εδώ θα κλείσω τα εισιτήρια όπως και πέρυσι. Φαίνεται το πρατο 2 να έχει καλή θέα. Βέβαια για τις αριθμημένες για ΣΚ που θα μπω αν δεν μείνω σε κάμπινγκ δεν φαίνεται να είναι πολύ πιο ψηλά οι τιμές.
    Πάτα το 0

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Για early booking οι τιμές είναι πολύ καλές.

    Τα παρκιγκ χρεώνουν 10 ευρώ και το αφήνεις όσο θέλεις.

  10. #10
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Εγώ να πώ την δική μου εμπειρία,το Misano ΔΕΝ αξίζει πλην της επίσκεψης στην Tavullia η το San Marino.Ακριβά εισιτήρια,σχετικά δύσκολη πρόσβαση στην πίστα και μικρή ορατότητα από όποια σχεδόν θέση κι αν καθίσεις.
    Για δεύτερη συνεχή χρονιά πέρυσι πήγα Βαλένθια που είναι για μένα το απολύτως καλύτερο value for money.Πολυ καλύτερη σαν πίστα και φοβερή ορατότητα από παντού,συν ΠΟΛΥ φτηνότερα ειστιτήρια και κόστος διαμονής.
    Αν πάντως ξαναπήγαινα Misano εννοείται με ΤΙΠΟΤΑ ξανά Prato,μόνο αριθμημένη θέση.Τρέμω στην ιδέα με τόση βροχή που φάγαμε φέτος Βαλένθια τι θα γινόταν άμα ήμουνα σε καμμία Prato.
    Αυτά!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Vagelis26b
    Εγγραφή
    26/02/2013
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου και καλή χρονιά!

    Εδώ έχω γράψει έναν οδηγό.
    http://www.mybike.gr/topic/85004-mis...omment-2156031

    Αν παραβιάζω κάποιο κανονισμό του forum παρακαλώ κάποιον admin να με ενημερώσει για να απαντήσω αναλυτικά στον φίλο.

    Στα γρήγορα, θέση στα prato δεν αξίζει για πολλούς λόγους. Πχ πρέπει πάντα να πας πρωί για να πιάσεις θέση, αν φύγεις για σάντουιτς, τουαλέτα ή ψώνια πάει η θέση και σε περίπτωση βροχής έχει πολύ λάσπη. Αν το επιτρέπουν τα οικονομικά σου αξίζει η brutapela.

    Χωράφια για σκηνές και μοτό με πληρωμή γύρω γύρω έχει πάρα πολλά.

    Ότι άλλο χρειαστείς ρώτα!
    Ρε φίλε, τώρα έτυχε να το διαβάσω... Λέμε με την παρέα από καιρό να κάνουμε κάτι ανάλογο. Δε ξέρεις πόσο βοηθούν τέτοια κείμενα!! Ένα μεγάλο ευχαριστώ από μένα !!!!!!
    ...Aprilia racing...

    www.2strokers.com

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Εγώ να πώ την δική μου εμπειρία,το Misano ΔΕΝ αξίζει πλην της επίσκεψης στην Tavullia η το San Marino.Ακριβά εισιτήρια,σχετικά δύσκολη πρόσβαση στην πίστα και μικρή ορατότητα από όποια σχεδόν θέση κι αν καθίσεις.
    Για δεύτερη συνεχή χρονιά πέρυσι πήγα Βαλένθια που είναι για μένα το απολύτως καλύτερο value for money.Πολυ καλύτερη σαν πίστα και φοβερή ορατότητα από παντού,συν ΠΟΛΥ φτηνότερα ειστιτήρια και κόστος διαμονής.
    Αν πάντως ξαναπήγαινα Misano εννοείται με ΤΙΠΟΤΑ ξανά Prato,μόνο αριθμημένη θέση.Τρέμω στην ιδέα με τόση βροχή που φάγαμε φέτος Βαλένθια τι θα γινόταν άμα ήμουνα σε καμμία Prato.
    Αυτά!
    Ναι αλλα υπαρχουν και αυτοι που θελουν να συνδιασουν ταξιδι σε 2 τροχους με μοτο τζιπι...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Eγώ την βρήκα την άκρη στην Βαλένθια.Ενοικίαση σκουτεράκι 125 όλες τις μέρες.Οπότε συνδυασμός τερπνού μετά του ωφελίμου,και χιλιόμετρα με μηχανάκι και αγώνας motogp.Mε το δικό μου μηχανάκι θα το σκεφτόμουνα πάλι πολύ να πάω στο Misano,μιας και η διαδρομή από Ancona είναι βαρετή μέχρι θανάτου.Αντίθετα θα σκεφτόμουνα με δικό μου μηχανάκι αν ήταν να πάω στο Mugello που είναι σε ωραία τοποθεσία και μακριά σχετικά από μεγάλα αστικά κέντρα.
    Δεν θεωρώ ότι σου προσφέρει τίποτα να μπεις με κάποιο πιεσμένο πρόγραμμα στο καράβι και να πας μόνο ίσα ίσα μέχρι τον αγώνα.Κάτι που συνήθως κάνει ο περισσότερος κόσμος που πάει εκεί.
    Εάν τώρα έχεις μέρες και σκέφτεσαι επίσκεψη σε περισσότερα μέρη,να συμφωνήσω.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Eγώ την βρήκα την άκρη στην Βαλένθια.Ενοικίαση σκουτεράκι 125 όλες τις μέρες.Οπότε συνδυασμός τερπνού μετά του ωφελίμου,και χιλιόμετρα με μηχανάκι και αγώνας motogp.Mε το δικό μου μηχανάκι θα το σκεφτόμουνα πάλι πολύ να πάω στο Misano,μιας και η διαδρομή από Ancona είναι βαρετή μέχρι θανάτου.Αντίθετα θα σκεφτόμουνα με δικό μου μηχανάκι αν ήταν να πάω στο Mugello που είναι σε ωραία τοποθεσία και μακριά σχετικά από μεγάλα αστικά κέντρα.
    Δεν θεωρώ ότι σου προσφέρει τίποτα να μπεις με κάποιο πιεσμένο πρόγραμμα στο καράβι και να πας μόνο ίσα ίσα μέχρι τον αγώνα.Κάτι που συνήθως κάνει ο περισσότερος κόσμος που πάει εκεί.
    Εάν τώρα έχεις μέρες και σκέφτεσαι επίσκεψη σε περισσότερα μέρη,να συμφωνήσω.
    Ε δε μπορει.Ολο και κατι σου προσφερει
    Για το mugello θα σημφονησω...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Το mugello ειναι φοβερη εμεπειρια απο ολες τις αποψεις. Ολο μου το ταξιδι ηταν φοβερο κ η πιστα κ το πανηγυρι που ειχαν ηταν οτι καλυτερο εχω ζησει. Απλα το εχω σαν σχεδιο για το '20 ξανα.
    Το Misano το εβαλα στο προγραμα φετος ωστε να χωρεσω σε μια εβδομαδα αδειας κ το gp και dolce vita μιας κ η κυρια θα τσινησει να παει ξανα στο mugello.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ταξιδι moto gp san marino
    από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2018, 22:02
  2. Moto GP Tim di San Marino e della Riviera di Rimini,08/09/2017 - 10/09/2017
    από Vstrommer71 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 166
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2017, 23:38
  3. 14/09/2014 13ος Γύρος GP San Marino, misano. circuit Marco simonceli
    από SHOOTER045 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2014, 13:22
  4. Moto GP, Round 13 San Marino - Misano
    από emiliano στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 182
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2012, 22:27
  5. GP Cinzano di San Marino e Riviera Di Rimini
    από dessert στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2007, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF