Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 86

Θέμα: Ψάχνω σπίτι

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Αδελφε η Αθηνα εχει πολλα "κεντρα" οχι ενα. Η Γλυφαδα ας πουμε ειναι το κεντρο για τα νοτια προαστια, το Χαλανδρι για τα βορεια κλπ Γενικως κυκλοφορει πολυς κοσμος παντου, δεν ειναι οπως τον χειμωνα στην Περαια της Θεσσαλονικης ( δεν εχω ιδεα αν εισαι απο εκει, σαν παραδειγμα το λεω ) που εχει ηρεμια να το πω κομψα.

    Επισης για εμας εδω το να μενεις κοντα εκει που δουλευεις ειναι ευλογια!

    Κοιταξε τις περιοχες που ειπαν τα παιδια αλλα πρεπει να βρεις κλειστη θεση για την μοτοσυκλετα, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

    Να εχεις υποψιν σου παντως οτι το Νεος Κοσμος- Βουλιαγμενη ειναι πανω απο 40 λεπτα με Μετρο και Λεωφορειο και το καλοκαιρι μια ωρα ανετα.
    Άλλο το κέντρο κάθε περιοχής και άλλο ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ της Αθήνας .
    Ξέρω ότι είναι ευλογία να είσαι κοντα στη δουλειά. Όταν και Αν με κουράσει η Αθήνα και το κέντρο της και αν είμαι ακόμη στην ίδια δουλειά βλέπουμε.
    Το λεωφορείο το παρέχει η δουλειά, δεν είναι της δημόσια συγκοινωνίας.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #47
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Φιλε δεν ξερω τι γνωσεις-εμπειρια εχεις απο Αθηνα.......
    Αλλα αυτα που ζητας σε συναρτηση με τα χρηματα που διαθετεις, ειναι σα να ψαχνεις πουτανα γι' αγκαλιτσες.......

    500+ υπολογιζε ετσι απλα.
    GAY Parade

  3. #48
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Και δεν θέλω να χρεισιμοποιώ αμάξι ή μηχανή για να πηγαίνω στη δουλειά.
    Γιανν' αν στο παραπάνω είσαι απόλυτος, τότε σφίγγει ποικιλοτρόπως η φάση για σένα.
    ΔΕΝ είναι καθόλου ευχάριστο να πρέπει να αλλάξεις πάνω απο ένα μέσο συγκοινωνίας για να πηγαινοερχεσαι στη δουλειά.
    Και εσύ το ένα (το λεωφορείο της δουλειάς) το έχεις ήδη στο πλάνο.
    Επίσης, 20χλμ (κάπου το είδα να αναφέρεται ως νουμερο) για τα δεδομένα της Αττικής είναι αστείο νούμερο. Ξέρω ότι δενείναι εύκολα κατανοητό για κάποιον που δεν έχει ζήσει ετσι,αλλά πρέπει να το σκεφτείς κι αυτό.

    Απο περιοχές κοντά στο Ελληνικό ίσως το Μπραχάμι (Αγιοδημητρης) να είναι καπως πιο νορμάλ στα νοικια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.179
    Δε ξέρω ρε παιδιά σε τι σπίτια μένετε οι περισσότεροι. Δε ξερω αν έχετε μεγαλώσει σε παλάτια.
    Έχω φίλους που μένουν στη Δάφνη σε τριάρι με 200€, άλλος σε γκαρσονιέρα με μπαλκονάρα στην Αλεξάνδρας με 160€.
    Ξέρω ότι είναι πιο ακριβά στην Αθήνα από την επαρχία αλλά τα 500+ που λέτε μου φαίνονται εξωπραγματικά.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Δε ξέρω ρε παιδιά σε τι σπίτια μένετε οι περισσότεροι. Δε ξερω αν έχετε μεγαλώσει σε παλάτια.
    Ειναι γνωστο οτι οι αθηναιοι ειναι μεγαλωμένοι ΠΑΝΤΑ σε παλατια

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Γιανν' αν στο παραπάνω είσαι απόλυτος, τότε σφίγγει ποικιλοτρόπως η φάση για σένα.
    ΔΕΝ είναι καθόλου ευχάριστο να πρέπει να αλλάξεις πάνω απο ένα μέσο συγκοινωνίας για να πηγαινοερχεσαι στη δουλειά.
    Και εσύ το ένα (το λεωφορείο της δουλειάς) το έχεις ήδη στο πλάνο.
    Επίσης, 20χλμ (κάπου το είδα να αναφέρεται ως νουμερο) για τα δεδομένα της Αττικής είναι αστείο νούμερο. Ξέρω ότι δενείναι εύκολα κατανοητό για κάποιον που δεν έχει ζήσει ετσι,αλλά πρέπει να το σκεφτείς κι αυτό.

    Απο περιοχές κοντά στο Ελληνικό ίσως το Μπραχάμι (Αγιοδημητρης) να είναι καπως πιο νορμάλ στα νοικια.
    Τα 20 κμ για να πάω στη δουλειά δε με ενοχλούν όυτε η μια ώρα πήγαινε-μια ρε έλα με λεωφορεία από τη δουλειά του 8ωρου. Με ενοχλεί να πρέπει να κάνω το ίδιο για να πιω μια μπίρα της 1 ώρας . Γιαυτό θέλω να είμαι κοντα στο κέντρο.
    Μην κολλάτε στο ελληνικό μόνο , ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #52
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ερώτηση....έχεις μείνει Αθήνα ποτέ???
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Στην Αθήνα δουλεύεις απλά για να υπάρχεις. Πληρώνεις κ τον αέρα που αναπνέεις. Οι αποστάσεις μεγάλες, οι βενζίνες, τα διόδια, οι καφέδες, τα τσιγάρα, το φαΐ στη δουλειά το μεσημέρι, είναι ένα 500ρικο το μήνα.

    Θέλει ψάξιμο Κ υπομονή. Δύσκολο να πετύχεις ανθρώπινο σπίτι κ κοντά σε μετρό με καλή τιμή στα νότια.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #54
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Γιαννο, το να ξοδεύεις 2+ ώρες για τα πηγαινέλα σου στη δουλειά,πίστεψε με, είναι πολύ ψυχοφθόρο και κουράζει πολύ γρήγορα.
    Μη το παίρνεις αψήφιστα.

    όσο για το ζητούμενο σου,την μικρή απόσταση απο την ψυχαγωγία.
    Θα σου δώκω ένα παράδειγμα.εγω είμαι κάνα 15χλμ απο το Συνταγμα. απογευμα/βράδυ αν πούμε ότι βρισκόματε για μια μπίρα,θα μου πάρει ~20-30λεπτά με το παπί; λίγο λιγοτερο με το Ζ.
    ε δε το λες και πολύ.
    Χοντρικά και μέσες άκρες η λογική στις αποστάσεις εδώ, έτσι πάει πάνω κάτω.
    Μέχρι μισάωρο είναι ανεκτό. Απο εκεί και μετά σου "φαίνεται" μακριά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση....έχεις μείνει Αθήνα ποτέ???
    Έχω μείνει, δεν έχω ζήσει στη Αθήνα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  11. #56
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ωραία...λοιπόν ότι σου λέει ο γαυρακος και οι υπόλοιποι παίζει..Γενικά Αθήνα πίνεις μια μπύρα στα 10 λεπτά από όπου και αν μένεις...Τώρα αν έχεις παρέες κέντρο πάλι ότι λέει ο γαυρακος..με μηχανάκι πάντα εξναι γύρω στα 20 με 30 λεπτά...Πολύ καλύτερο από 2 ώρες ταλαιπωρία την ημέρα με τα μέσα....απλά δεν παλευονται τα μέσα..άκου τι σου λένε...δε στο λενε για κακό..Έχει σπίτια στα 15 με 20 λεπτά από κει που θα δουλεύεις με 300 ευρώ που είναι τούμπανο..
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #57
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Αναρωτιέμαι πού ακριβώς μένετε και θέλετε 30 λεπτά για κέντρο, με μηχανάκι. Αγ. Στέφανο; Σούνιο; Ν. Μάκρη; Από Πειραιά/δ. προάστια, με μηχανάκι, θες ΤΟ ΠΟΛΥ 15 λεπτά για κέντρο, αν έχει κίνηση. Με λεωφορείο, θες εύκολα 30-40 λεπτά (+την αναμονή).

    Αν είχα δουλειά στο Ελληνικό (λεωφορείο, whatever), θα έβρισκα σπίτι εκεί γύρω. Άντε μέχρι Ηλιούπολη, Αγ. Δημήτριο. Είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να μένεις κοντά στη δουλειά σου. Πολύ πιο σημαντικό από οποιονδήποτε καφέ και οποιαδήποτε παρέα. Τις διαδρομές για διασκέδαση τις κάνεις εύκολα. Το καθημερινό πηγαινέλα δουλειά πέφτει βαρύ.
    Life begins at 45°.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Παιδιά η δουλειά είναι στη βουλιαγμένη.
    Σε καμία περίπτωση δεν πάω να μείνω εκεί κάτω . Είναι ακριβά και μακριά από το κέντρο.
    Αν είναι να μένω με τιμές Αθήνας και να ζω σε χωριό, δε θέλω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Άλλο το κέντρο κάθε περιοχής και άλλο ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ της Αθήνας .

    Είσαι γεννημένος Αθηναίος. & -


    Ασχέτως πλάκας, δώσε σοβαρή προσοχή σε αυτά που σου γράφουν gayros και λοιποί.
    Οι μετακινήσεις στην Αθήνα θέλουν προσοχή.
    Το "σωστό" είναι να μένεις κοντά στη δουλειά σου.
    Όσο για τις συγκοινωνίες, δεν σου δίνω παραπάνω από μία εβδομάδα πριν αρχίσεις το πήγαινε έλα με τη μηχανή. Ακόμη και το αυτοκίνητο είναι προτιμότερο, αν μιλάμε για πάνω από ένα ΜΜΜ.

  14. #59
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αναρωτιέμαι πού ακριβώς μένετε και θέλετε 30 λεπτά για κέντρο, με μηχανάκι. Αγ. Στέφανο; Σούνιο; Ν. Μάκρη; Από Πειραιά/δ. προάστια, με μηχανάκι, θες ΤΟ ΠΟΛΥ 15 λεπτά για κέντρο, αν έχει κίνηση. Με λεωφορείο, θες εύκολα 30-40 λεπτά (+την αναμονή).

    Αν είχα δουλειά στο Ελληνικό (λεωφορείο, whatever), θα έβρισκα σπίτι εκεί γύρω. Άντε μέχρι Ηλιούπολη, Αγ. Δημήτριο. Είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να μένεις κοντά στη δουλειά σου. Πολύ πιο σημαντικό από οποιονδήποτε καφέ και οποιαδήποτε παρέα. Τις διαδρομές για διασκέδαση τις κάνεις εύκολα. Το καθημερινό πηγαινέλα δουλειά πέφτει βαρύ.
    Ρε Γιωργη 15 λεπτά απο το λιμάνι για Σύνταγμα δεν βγαίνει αν δεν τρέξεις.
    Και τέλος πάντων το πόιντ δεν ήταν τόσο να χρονομετρήσουμε την απόσταση,όσο το τι "θεωρείται" ανεκτό σε χρόνους για την μετακίνηση για μια έξοδο.
    Το ζουμί είναι στα μπολντ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Παιδιά η δουλειά είναι στη βουλιαγμένη.
    Σε καμία περίπτωση δεν πάω να μείνω εκεί κάτω . Είναι ακριβά και μακριά από το κέντρο.
    Αν είναι να μένω με τιμές Αθήνας και να ζω σε χωριό, δε θέλω.
    Ενημερωτικά, γιατι είναι λογικό να μην ξέρεις.
    Ως "χωριό" για συνθήκες Αθήνας, μπορεί να θεωρηθούν πολύ πιο απομακρυσμένες περιοχές.
    προς Βόρεια: Καπανδρίτι,Αφίδνες,Ιπποκράτειος πολιτεία κλπ
    προς Ανατολάς: Πικέρμι,Κορωπί κλπ
    προς Νότο: Καλύβια,Κίτσι,Σαρωνίδα κλπ.
    στου διαόλου τη μάνα δηλαδή, και πάλι χωριό τύπου Κυριάκι δεν τα λες.
    Οπότε μη σε ανησυχεί αυτό. Μη σου πω ότι αν μπορείς να βρεις και κάπου οικονομικά ανεκτά σε κάποιο ¨τετοιο¨ μέρος (που να είναι και σχετικά κοντα στη δουλειά σου),να το προτιμήσεις!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #60
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ευχής έργον να μπορείς να συνδυάσεις δουλειά κ σπίτι εκτός κέντρου Αθήνας (τουλάχιστον 10χλμ).
    Βρες ένα σπιτάκι εκεί κατω, που σίγουρα θα βρεις σε πολύ καλύτερες τιμές απ' ότι εκεί που ψάχνεις.
    Μετά από τόσα χρόνια σε δουλειές άνω των 15-18 χλμ (one-way) από το σπίτι, η δυνατότητα να δουλεύεις κοντά στο σπίτι σου απλά δεν υπάρχει. Ειδικά στην Αθήνα!!
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνω σπίτι - δουλειά στην Χίο
    από Georgaras στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 12:24
  2. Ψάχνω σπίτι στην Δράμα
    από drspeed στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2010, 18:44
  3. Συναντηση Στο Σπιτι......
    από LINA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 16:39
  4. ΨαΧνω ΜηΧανημα
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF