Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 112

Θέμα: Αγορά Tiger 1050

  1. #91
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Μου δίνεις την εντύπωση πως θες πιο άνετη λειτουργία. Το tiger το έχω δει μόνο ελαφρά βελτιωμένο και μου άρεσε.
    Το 990 νομίζω και εγώ πως θα σου φανεί λίγο.

  2. #92
    Είχα tiger 1050 του 2008 με τις μοντες στο φιλτροκουτι και χαρτη-πιο κοντά στη λειτουργία του sport- μπρος πισω αναρτησεις wilbers. Εχω smt του 2013 με φιλτροκουτι, χάρτη κλπ.
    Κοντα σε στυλ, καμία σχέση στην πράξη.

    Το tiger ειναι τρικυλινδρο αποδίδοντας την δύναμη πιο γραμμικα, πιο απλωτή θέση οδηγησης, ωραία ανεμοκαλυψη, πιο ωραιο για ταξιδάκια και γενικα ανοιχτο δρομο.
    Το smt ειναι άλλο πράγμα. Παιχνιδι παντού, φοβερές αναρτήσεις, τρομερό στήσιμο, το γκάζι σε σχέση με τα τρικυλινδρα διαφορετικό αλλά σίγουρα δεν θα λείψει λόγω της ροπής του και της ευστροφίας του 990. Κάνεις από track-days μέχρι ταξίδια και το απολαμβάνεις εξισου. Χάνει λίγο στην ανεμοκαλυψη (πράγμα υποκειμενικο βεβαια) αλλά άμα έχεις συνηθίσει σε γυμνό δεν ενοχλεί.
    Προσωπικά θεωρω το smt σαν συνολο αρκετά πάνω από tracer και tiger.
    Τελευταία τροποποίηση από xaotikos; 30/08/2020 στις 14:17.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Νομίζω πως καταλαβαίνω τι λέτε όλοι.

    Επίσης, νομίζω πως έχω χορτάσει από παιχνιδιάρικα στημένα μηχανάκια και μάλλον θέλω να δοκιμάσω την λίγο πιο άνετη λειτουργία. Η μοναδική μου επιφύλαξη για τον τίγρη είναι ότι είναι πολυφορεμένος ενώ πλέον έχει "καεί" σαν μηχανάκι και η μεταπώληση είναι δύσκολη.

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως καταλαβαίνω τι λέτε όλοι.

    Επίσης, νομίζω πως έχω χορτάσει από παιχνιδιάρικα στημένα μηχανάκια και μάλλον θέλω να δοκιμάσω την λίγο πιο άνετη λειτουργία. Η μοναδική μου επιφύλαξη για τον τίγρη είναι ότι είναι πολυφορεμένος ενώ πλέον έχει "καεί" σαν μηχανάκι και η μεταπώληση είναι δύσκολη.
    Το σπρωξες τον τόνο?ένα τίγρη λευκό 1050 βλέπω κάνα 3αρι χρόνια παρατημένο και πριν μέρες πέρασα από το σημείο ακόμα εκεί και μου βάλε σκέψεις...

  5. #95
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως καταλαβαίνω τι λέτε όλοι.

    Επίσης, νομίζω πως έχω χορτάσει από παιχνιδιάρικα στημένα μηχανάκια και μάλλον θέλω να δοκιμάσω την λίγο πιο άνετη λειτουργία. Η μοναδική μου επιφύλαξη για τον τίγρη είναι ότι είναι πολυφορεμένος ενώ πλέον έχει "καεί" σαν μηχανάκι και η μεταπώληση είναι δύσκολη.
    Το σωστό είναι πολυκαγκουροφορεμενο αυτό είναι που με χαλάει εμένα κ όχι το πολυφορεμενο..Το sport ομως δεν έχει πουλήσει πολύ..Αν κ πιστεύω κ αυτό θα ζοριστεις να το δώσεις γιατί τα tiger πλέον τα παίρνουν πιτσιρίκια καγκουρες κ τα θέλουν κοψοχρονια..Ενώ το smt με αυτές τις τιμές είναι αποθαρρυντικα για την νεολαία,για αυτό πιστεύω δύσκολα βλέπεις κακοποιημενο...

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Το σπρωξες τον τόνο?ένα τίγρη λευκό 1050 βλέπω κάνα 3αρι χρόνια παρατημένο και πριν μέρες πέρασα από το σημείο ακόμα εκεί και μου βάλε σκέψεις...
    Το έδωσα και μάλιστα έφυγε αρκετά εύκολα, παραδόξως. Φθηνό μηχανάκι βλέπεις....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Το σωστό είναι πολυκαγκουροφορεμενο αυτό είναι που με χαλάει εμένα κ όχι το πολυφορεμενο..Το sport ομως δεν έχει πουλήσει πολύ..Αν κ πιστεύω κ αυτό θα ζοριστεις να το δώσεις γιατί τα tiger πλέον τα παίρνουν πιτσιρίκια καγκουρες κ τα θέλουν κοψοχρονια..Ενώ το smt με αυτές τις τιμές είναι αποθαρρυντικα για την νεολαία,για αυτό πιστεύω δύσκολα βλέπεις κακοποιημενο...
    Σωστός, και αυτό. Αν πάρω Tiger θα είναι μόνο αν βρώ κάτι φθηνό και καλό. Δύσκολο μεν, όχι ακατόρθωτο. Τα SMT πράγματι κρατάνε τιμή και συνήθως είναι σε καλή κατάσταση αλλά η κατηγορία γενικότερα προσελκύει κοινό "ανήσυχο" οπότε να πετύχεις κάποιον κάγκουρα είναι πιο πιθανό από το αν έψαχνα για ένα Vstrom 1000 ή για ακόμα και ένα Speed Triple 1050.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #97
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Επαναφέρω το θέμα και έχω τον ακόλουθο προβληματισμό:

    Tiger 1050 (όχι το sport, το προηγούμενο) ή ΚΤΜ 990 SMT? Αν υποθέσουμε ότι η αξία αγοράς τους είναι ίδια ή σχεδόν ίδια (5-6Κ από Αγγλία ή Ελλάδα), πιο από τα δυο να πάρω? Και οι δύο περιπτώσεις είναι ένας συμβιβασμός από αυτό που θα ήθελα χωρίς χρηματικό όριο. Το SMT μου αρέσει αλλά φοβάμαι ότι θα είναι μια από τα ίδια σε σχέση με τα Tuono που έχω αλλάξει, απλά στο πιο άνετο. Βέβαια, ενώ το δούλεμα του V2 του ΚΤΜ είναι πιο ομαλό από αυτό του aprilia, δεν παύω να σκέφτομαι μήπως τελικά πάλι ξενερώσω και μου φανεί παλιό.
    Το Tiger από την άλλη μου φαίνεται πολύ κοινό, πολυφορεμένο, φοβάμαι μήπως είναι "άχρωμο" αλλά η αλήθεια είναι πως θα μου άρεσε μια αλλαγή σε κάτι πιο άνετο και ραφιναρισμένο. Ο τρικύλινδρος κινητήρας μου αρέσει όπως δουλεύει και το όλο στήσιμο δεν θα με αναγκάζει να το πιέζω για να το ευχαριστιέμαι.
    πρώην κάτοχος tiger 1050 νυν 990 adv και με άποψη για το smt

    (αν βρείς αξιόπιστο 1050) θα σου αρέσει (συγκριτικά με το tuono που είχες αλλά και το SMT που σκέφτεσαι):

    1. το φάσμα λειτουργίας του κινητήρα (παντού)
    2. ο ίδιος ο κινητήρας που θα σε σπρώχνει συνέχεια να παίζεις
    3. η άνεση στα ταξίδια
    4. η ποιότητα κατασκευής
    5. η ευελιξία στη κίνηση εντός πόλης και αίσθηση ελαφρότητας σε σχέση με το tuono (το smt όμως είναι καλύτερο στον τομέα αυτό)

    δεν θα σου αρέσουν:
    1. οι αναρτήσεις αν είναι μαμά (για πέταμα)
    2. η γεωμετρία συγκριτικά με το άριστα ζυγισμένο τουόνο και σούπερ ζυγισμένο smt. Εσύ ως οδηγός αν είχες και τα 3 μηχανάκια και τα έκανες test ride στο ίδιο τερέν με το tiger θα πήγαινες πιο αργά απο τα άλλα 2, εκτός και είναι το τερέν είναι π.χ κορίνθου - τριπόλεως όπου στο smt δεν θα βοηθήσει ο κινητήρας
    3. το δίκτυο των συνεργείων και οι επιλογές που έχεις (τουλάχιστον Αθήνα που ξέρω εγώ)
    4. δε ξέρω τι έχει γίνει τα τελευταία χρόνια με την ιστορία των κυλινδροπίστωνων. μακάρι να το χουν λύσει το θέμα. Εγώ όμως είχα αλλάξει και τα 3 ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. βέβαια πάω λιγο πίσω στα πρώτα μοντέλα (2008)


    στο smt τα μόνα που δε θα σου αρέσουν είναι:
    1. μεταπώληση (δύσκολο μηχανάκι)
    2. όπως είπα και πιο πάνω ο κινητήρας υστερεί συγκριτικά με τα άλλα 2. μουαγιέν ταξιδιου σε εθνική 150. φυσικά όμως είναι τέτοια η χαρά που παίρνεις σε όλα τα υπόλοιπα τερέν που δεν σε πειράζει καθόλου παρα μόνο όταν είσαι κυριακή απόγευμα και 300χλμ απο Αθήνα στην επιστροφή
    3. χρειάζεται να ασχολείσαι προσωπικά. μη φανταστείς κάτι πολυ απαιτητικό αλλά η προσωπική ενασχόληση είναι απαραίτητη
    4. οτιδήποτε έχει σχέση με την λέξη "pumping" (όλες οι αντλίες και τρόμπες δηλαδή) είναι επιρρεπής σε βλάβες. Ο κινητήρας είναι απείρως πιο αξιόπιστος απο αυτού του tiger όμως

    θα το αγαπήσεις για όλα τα υπόλοιπα όμως τα οποία προαναφέρθηκαν, αλλά και νομίζω οτι έχεις στο μυαλό σου ηδη

    εδιτ: και για να απαντήσω μονολεκτικά μεταξύ των 2 ψηφίζω smt

  8. #98
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    πρώην κάτοχος tiger 1050 νυν 990 adv και με άποψη για το smt

    (αν βρείς αξιόπιστο 1050) θα σου αρέσει (συγκριτικά με το tuono που είχες αλλά και το SMT που σκέφτεσαι):

    1. το φάσμα λειτουργίας του κινητήρα (παντού)
    2. ο ίδιος ο κινητήρας που θα σε σπρώχνει συνέχεια να παίζεις
    3. η άνεση στα ταξίδια
    4. η ποιότητα κατασκευής
    5. η ευελιξία στη κίνηση εντός πόλης και αίσθηση ελαφρότητας σε σχέση με το tuono (το smt όμως είναι καλύτερο στον τομέα αυτό)

    δεν θα σου αρέσουν:
    1. οι αναρτήσεις αν είναι μαμά (για πέταμα)
    2. η γεωμετρία συγκριτικά με το άριστα ζυγισμένο τουόνο και σούπερ ζυγισμένο smt. Εσύ ως οδηγός αν είχες και τα 3 μηχανάκια και τα έκανες test ride στο ίδιο τερέν με το tiger θα πήγαινες πιο αργά απο τα άλλα 2, εκτός και είναι το τερέν είναι π.χ κορίνθου - τριπόλεως όπου στο smt δεν θα βοηθήσει ο κινητήρας
    3. το δίκτυο των συνεργείων και οι επιλογές που έχεις (τουλάχιστον Αθήνα που ξέρω εγώ)
    4. δε ξέρω τι έχει γίνει τα τελευταία χρόνια με την ιστορία των κυλινδροπίστωνων. μακάρι να το χουν λύσει το θέμα. Εγώ όμως είχα αλλάξει και τα 3 ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. βέβαια πάω λιγο πίσω στα πρώτα μοντέλα (2008)


    στο smt τα μόνα που δε θα σου αρέσουν είναι:
    1. μεταπώληση (δύσκολο μηχανάκι)
    2. όπως είπα και πιο πάνω ο κινητήρας υστερεί συγκριτικά με τα άλλα 2. μουαγιέν ταξιδιου σε εθνική 150. φυσικά όμως είναι τέτοια η χαρά που παίρνεις σε όλα τα υπόλοιπα τερέν που δεν σε πειράζει καθόλου παρα μόνο όταν είσαι κυριακή απόγευμα και 300χλμ απο Αθήνα στην επιστροφή
    3. χρειάζεται να ασχολείσαι προσωπικά. μη φανταστείς κάτι πολυ απαιτητικό αλλά η προσωπική ενασχόληση είναι απαραίτητη
    4. οτιδήποτε έχει σχέση με την λέξη "pumping" (όλες οι αντλίες και τρόμπες δηλαδή) είναι επιρρεπής σε βλάβες. Ο κινητήρας είναι απείρως πιο αξιόπιστος απο αυτού του tiger όμως

    θα το αγαπήσεις για όλα τα υπόλοιπα όμως τα οποία προαναφέρθηκαν, αλλά και νομίζω οτι έχεις στο μυαλό σου ηδη

    εδιτ: και για να απαντήσω μονολεκτικά μεταξύ των 2 ψηφίζω smt
    προσθετω οτι το ανοιγμα γκαζιου στο smt και στο adv,δεν εχουν καμια σχεση εκει μετα τα 160...
    μουαγιε με 150 γινεται με τη μεγαλη ζελατινα που υπαρχει αφτερ
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  9. #99
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    προσθετω οτι το ανοιγμα γκαζιου στο smt και στο adv,δεν εχουν καμια σχεση εκει μετα τα 160...
    μουαγιε με 150 γινεται με τη μεγαλη ζελατινα που υπαρχει αφτερ
    σωστος

  10. #100
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που έχετε ανοίξει και χαίρομαι που έπεσα πάνω της.
    Μια διευκρίνηση μόνο.

    Τι εννοείτε με τον όρο Μουαγιέ στις σταθερές ταχύτητες? Sorry αλλά δε το έχω ξανακούσει.

  11. #101
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Μεση ωριαία ταχύτητα αλλά δεν το χρησιμοποιουν αυστηρά αν καταλαβαίνω καλά, εννοούν την ταχύτητα ταξιδίου.

  12. #102
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μεση ωριαία ταχύτητα αλλά δεν το χρησιμοποιουν αυστηρά αν καταλαβαίνω καλά, εννοούν την ταχύτητα ταξιδίου.
    έτσι

    αναφέρομαι στη σταθερή ταχύτητα που μπορείς να κρατήσεις για αρκετή ώρα, δουλεύοντας τον κινητήρα σε στροφές που δεν κουράζουν, δεδομένης της ελεύθερης ευθείας στην Εθνική

    με το 990 adv είμαι στα 140χλμ/ω

  13. #103
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    OK got it
    Ευχαριστώ

  14. #104
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    γενικως το smt εφτιαξε μια κατηγορια πως ενα sm το κανουμε και ολιγον τουριστικο για σκ και παραπερα βεβαια αναλογα τον αναβατη,οπως και τον συννεπιβατη
    η κατηγορια μετα βρηκε συμμαχο απ την ντουκατι το hyperstrada,οπως και απ την mv το stradale....δεν περπατησε πολυ,αλλα εχει φανατικο κοινο!!!!!
    παιζει το dorso να το στησω ετσι
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  15. #105
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    πρώην κάτοχος tiger 1050 νυν 990 adv και με άποψη για το smt

    (αν βρείς αξιόπιστο 1050) θα σου αρέσει (συγκριτικά με το tuono που είχες αλλά και το SMT που σκέφτεσαι):

    1. το φάσμα λειτουργίας του κινητήρα (παντού)
    2. ο ίδιος ο κινητήρας που θα σε σπρώχνει συνέχεια να παίζεις
    3. η άνεση στα ταξίδια
    4. η ποιότητα κατασκευής
    5. η ευελιξία στη κίνηση εντός πόλης και αίσθηση ελαφρότητας σε σχέση με το tuono (το smt όμως είναι καλύτερο στον τομέα αυτό)

    δεν θα σου αρέσουν:
    1. οι αναρτήσεις αν είναι μαμά (για πέταμα)
    2. η γεωμετρία συγκριτικά με το άριστα ζυγισμένο τουόνο και σούπερ ζυγισμένο smt. Εσύ ως οδηγός αν είχες και τα 3 μηχανάκια και τα έκανες test ride στο ίδιο τερέν με το tiger θα πήγαινες πιο αργά απο τα άλλα 2, εκτός και είναι το τερέν είναι π.χ κορίνθου - τριπόλεως όπου στο smt δεν θα βοηθήσει ο κινητήρας
    3. το δίκτυο των συνεργείων και οι επιλογές που έχεις (τουλάχιστον Αθήνα που ξέρω εγώ)
    4. δε ξέρω τι έχει γίνει τα τελευταία χρόνια με την ιστορία των κυλινδροπίστωνων. μακάρι να το χουν λύσει το θέμα. Εγώ όμως είχα αλλάξει και τα 3 ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. βέβαια πάω λιγο πίσω στα πρώτα μοντέλα (2008)


    στο smt τα μόνα που δε θα σου αρέσουν είναι:
    1. μεταπώληση (δύσκολο μηχανάκι)
    2. όπως είπα και πιο πάνω ο κινητήρας υστερεί συγκριτικά με τα άλλα 2. μουαγιέν ταξιδιου σε εθνική 150. φυσικά όμως είναι τέτοια η χαρά που παίρνεις σε όλα τα υπόλοιπα τερέν που δεν σε πειράζει καθόλου παρα μόνο όταν είσαι κυριακή απόγευμα και 300χλμ απο Αθήνα στην επιστροφή
    3. χρειάζεται να ασχολείσαι προσωπικά. μη φανταστείς κάτι πολυ απαιτητικό αλλά η προσωπική ενασχόληση είναι απαραίτητη
    4. οτιδήποτε έχει σχέση με την λέξη "pumping" (όλες οι αντλίες και τρόμπες δηλαδή) είναι επιρρεπής σε βλάβες. Ο κινητήρας είναι απείρως πιο αξιόπιστος απο αυτού του tiger όμως

    θα το αγαπήσεις για όλα τα υπόλοιπα όμως τα οποία προαναφέρθηκαν, αλλά και νομίζω οτι έχεις στο μυαλό σου ηδη

    εδιτ: και για να απαντήσω μονολεκτικά μεταξύ των 2 ψηφίζω smt
    Δεν εχω οδηγησει τιγρη, αλλα η πισω αναρτηση των sm/smt/se ειναι κι αυτη για "πεταμα".
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Tiger 1050 se ...
    από Kokhs362 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2018, 10:59
  2. Eρωτηση πριν την αγορα tiger 1050
    από phaethon77 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2011, 09:24
  3. Triumph Tiger 1050 2007
    από m1ke στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 21:13
  4. test ride Triumph Tiger 1050
    από el_hymador στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 02:39
  5. Περι Triumph Tiger 1050...
    από jimk στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF